Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,530 εγγεγραμμένα μέλη και 713,133 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 369 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ρύπανση: Επηρεάζει τον εγκέφαλο ζώων και ανθρώπων;

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 14:51, 25-03-08:

Ρύπανση: επηρεάζει τον εγκέφαλο; (ζώων και ανθρώπων)
PATHFINDER

Η μόλυνση του περιβάλλοντος που προκαλείται από τα καυσαέρια που εκπέμπονται από τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων, μπορεί να επηρεάσει ακόμα και τον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλος μας, προτείνουν Ολλανδοί επιστήμονες.
Είναι ήδη γνωστό ότι τα νανοσωματίδια μπορούν να φτάσουν έως τον εγκέφαλο μας κατά την εισπνοή, όμως σήμερα είναι η πρώτη φορά που αποδεικνύεται ο τρόπος με τον οποίο μπορεί αυτή η εισβολή να επηρεάσει την διαδικασία της επεξεργασίας της πληροφορίας από τον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Οι ερευνητές προσπάθησαν να προσομοιώσουν το περιβάλλον μέσα στο οποίο περνούν, το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, άτομα που δουλεύουν σε γκαράζ ή στο δρόμο.
Τα αποτελέσματα της μελέτης τους δημοσιεύθηκαν στο περιοδικό Particle and Fibre Toxicology.
Μια ερευνητική ομάδα από το πανεπιστήμιο του Zuyd στην Ολλανδία έπεισε 10 εθελοντές να παραμείνουν για μια ώρα μέσα σε ένα δωμάτιο με καθαρή ατμόσφαιρα ή σε ένα χώρο με καυσαέρια. Με τη βοήθεια ηλεκτροεγκεφαλογράφου, μιας συσκευής που καταγράφει τα ηλεκτρικά σήματα του εγκεφάλου, παρακολούθησαν τις αντιδράσεις των εθελοντών τόσο κατά τη διάρκεια που αυτοί βρίσκονταν στο δωμάτιο όσο και μια ώρα μετά την αποχώρησή τους από τον συγκεκριμένο χώρο.
Μετά από μισή ώρα, ο εγκέφαλος των ατόμων που είχαν εκτεθεί στο περιβάλλον με τα καυσαέρια, παρουσίασε έντονη αντίδραση στο ηλεκτροκαρδιογράφημα, γεγονός ενδεικτικό της αλλαγής του τρόπου με τον οποίο επεξεργάζεται ο φλοιός του εγκεφάλου τις πληροφορίες. Αυτή η αλλαγή συνεχίστηκε να παρατηρείται και αφού οι εθελοντές δεν βρίσκονταν πια στο δωμάτιο.
«Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σχετικά με αυτά τα αποτελέσματα είναι υποθέσεις για τη χρόνια έκθεση στην ατμοσφαιρική ρύπανση πολυσύχναστων πόλεων, όπου τα επίπεδα αυτών των καυσίμων μπορεί να είναι ιδιαίτερα υψηλά.»

«Είναι πολύ πιθανό η μακροχρόνια έκθεση σε τέτοιου είδους νανοσωματίδια να επηρεάζει τη φυσιολογική λειτουργία του εγκεφάλου και να επεμβαίνει στη φυσιολογική διαδικασία της επεξεργασίας της πληροφορίας. Ωστόσο κρίνεται απαραίτητη η περαιτέρω μελέτη για την επιβεβαίωση και ανάλυση αυτής της επίδρασης.»

Dog's life

«Το γεγονός της αντίδρασης του εγκεφάλου του ατόμου που εκτίθεται σε μια νέα οσμή δεν είναι ένα καινούργιο δεδομένο,» σχολιάζει ο Ken Donaldson, καθηγητής τοξικολογίας από το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου.
«Ίσως να μην είναι απαραίτητα αρνητικό, όμως παρόμοιες φυσιολογικές αλλαγές αποδεικνύουν ότι αποτελεί επιτακτική ανάγκη η περαιτέρω διερεύνηση επειδή είναι πιθανόν να υπάρχουν όντως μακροπρόθεσμες επιπτώσεις. Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα και πιθανώς σημαντική μελέτη.»
Οι ελεγχόμενες μελέτες που αφορούν την εξέταση των επιπτώσεων της ρύπανσης στον ανθρώπινο εγκέφαλο δημιουργούν ηθικά προβλήματα ενώ μακροχρόνιες μελέτες πληθυσμού σε περιοχές με ατμοσφαιρική ρύπανση μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολες, καθώς οι ασθένειες του εγκεφάλου δεν αναγνωρίζονται απαραιτήτως ως πιθανές αιτίες θανάτου. Για παράδειγμα οι ασθενείς που πάσχουν από τη νόσο Αλτσχάιμερ συχνά πεθαίνουν από μόλυνση.
Παρόλα αυτά, μια μελέτη για σκύλους, που διενεργήθηκε στο Μεξικό, αποκάλυψε ότι τα ζώα που ζούσαν σε περιοχές με υψηλά ποσοστά ρύπανσης στην ατμόσφαιρα παρουσίασαν παρόμοιες εγκεφαλικές βλάβες με ασθενείς που πάσχουν από Αλτσχάιμερ. Αντιθέτως, σκύλοι που έζησαν σε αγροτικές περιοχές με χαμηλότερα ποσοστά ρύπανσης παρουσίασαν περιορισμένες εγκεφαλικές βλάβες.

BBC News

https://news.pathfinder.gr/periscopio/465285.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 19:05, 25-03-08:

σημαντικο ποστ ..αλλα με πηρε απο κατω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fru_fru
H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 533 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 21:11, 25-03-08:

Αχ Γιασμιν, μακαρι να μη μας επηρρεαζε ολους η ρυπανση... Εχω δηλωσει το ονειρο μου να "ξεχειμωνιασω" (αν προλαβω) σε ενα σπιτακι στην επαρχια με κηπο, με τα ζωακια μου παρεα... ΑΝ προλαβω λεμε...

ΓΚΡΟΥΜΦ!

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 21:20, 25-03-08:

Εγω παντως κανω οτι μπορω διατροφικα για να εχω αντιοξειδωτικα συστατικα βιταμινες και τρωω πραγματα κατα των ελευθερων ριζων. Τουλαχιστον με μπολικη ωμοφαγια ο οργανισμος ειναι πολύ περισσοτερο θωρακισμενος τωρα για τα ζωακια δεν βρηκα κατι ακομη

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fru_fru
H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 533 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 21:23, 25-03-08:

γιασεμακι μου,

και εγω κανω ο,τι μπορω με αντιοξειδωτικα και δε συμμαζευεται... (στη διατροφη τα χαλαω λιγο αλλα ε....ως τωρα κραταω ψιλορεγουλα!!!!)

αλλα για τα ζωακια μου ...χμ... αληθεια, και τη συμβουλη σας.. πειραζει να τους δινω και κανενα μεζε ποτε ποτε ???

Αν ναι, ειμαι κακουργα....

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 21:35, 25-03-08:

Εγω θεωρω καλο να τρωνε ωμα απλα κωλυομαι γιατι ειμαι χορτοφαγος και δεν βαζω σπιτι ζωα η ψαρια πια

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους