Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,619 εγγεγραμμένα μέλη και 713,140 μηνύματα σε 22,442 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 432 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα στην καρδιά...;

dragonfly-kishar

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dragonfly-kishar
H dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H dragonfly-kishar έγραψε στις 16:40, 28-09-08:

Πολλοί μπορεί να θυμάστε τη περίπτωση του μικρού περσικού γατούλη που είχα δώσει. Τελικά τώρα τον έχω εδώ γιατί ξαναρρώστησε και θα μείνει μαζί μου για τη σύντομη ζωή του.

Η απορία μου είναι η εξής. Τα περσικά έχουν σαν φυλή πρόβλημα στη καρδιά? Γιατί αυτός εκτός από την λοιμώδη περιτονίτιδα έχει πρόβλημα στη λειτουργία της καρδιάς του και θα ήθελα να ξέρω αν είναι πρόβλημα της φυλής και αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει με κάποιο τρόπο.

Εγώ του δίνω lasix, fortekor και ιντερφερόνη.

Ευχαριστώ
Μαρίνα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

joy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη joy
H joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 Νόμιμες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H joy έγραψε στις 16:56, 28-09-08:

καρδουλα μου.. τουλαχιστον να ειναι καλη η συντομη ζωουλα του και να μην ταλαιπωρηθει μεχρι το τελος!
εγω ειχα δυο γατες με περιτονιτιδα αλλα δεν μου ειχαν βγαλει τιποτα στην καρδια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:15, 28-09-08:

Μαρίνα,
αυτό το γενικό
https://www.peteducation.com/category...y.cfm?cat=1314

και
https://www.persian-cats.com/health/index.shtml
https://www.pelaqitapersians.com/cat_...n_problem.html

Παράθεση

dragonfly-kishar

Δραστήριο Μέλος

H dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H dragonfly-kishar έγραψε στις 20:01, 28-09-08:

Thank you, τα περισσότερα τα έχω διαβάσει, θέλω εμπειρίες σχετικά με την καρδιά βασικά.

Τη Παρασκευή τον πήγα στο Βλαχόπουλο και του αδειάσαμε όλο το υγρό (50ml )και τώρα ελπίζουμε να ανταποκριθεί καλά στα φάρμακα! Αν γίνει αυτό και η καρδιά του ανταποκριθεί, μπορεί να είμαστε τυχεροί και να ζήσουμε με φάρμακα.

Πάντως από χθες έχει γίνει πολύ αγαπησιάρης, έρχεται και κάθεται πάνω μου ή δίπλα μου με τις ώρες και χουρχουρίζει, κάτι που δεν έκανε μάλλον λόγω του υγρού στους πνεύμονες.

Μαρίνα

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 22:37, 28-09-08:

Το αγγελουδάκι.!! Εύχομαι να γίνει καλά κ να συντηρηθεί με φάρμακα και να μην πονάει γιατί εχω διαβάσει πως όταν μαζεύει υγρό στους πνεύμονες πονάνει το χρυσο μου.. Περαστικά και κουράγιο στα δύσκολα που περνάς.

Παράθεση

dragonfly-kishar

Δραστήριο Μέλος

H dragonfly-kishar έγραψε στις 07:51, 29-09-08:

Δε φαίνεται να πονάει, απλά πριν δε μπορούσε να ανασάνει καλά, τώρα είναι μια χαρά για την ώρα...

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 08:01, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από dragonfly-kishar
Δε φαίνεται να πονάει, απλά πριν δε μπορούσε να ανασάνει καλά, τώρα είναι μια χαρά για την ώρα...
Περαστικα στο μικρουλι σου..και δεν νομιζω να εχουν στη φυλη τετοιο προβλημα,απλα ετυχε...

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 08:42, 29-09-08:

το πιο πιθανο ειναι το προβλημα της καρδιας να ειναι αποτελεσμα της αρρωστειας που εχει

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:47, 29-09-08:

Καλό κουράγιο και στους δυό σας. Ελπίζω να 'ναι τυχερός ο γατούλης και να ανταποκριθεί στα φάρμακα...

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fru_fru
H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 533 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 18:55, 29-09-08:

Φυσικα δεν ειμαι κτηνιατρος για να σου δωσω καποιες συμβουλες, και φυσικα δεν ειμαι η αρμοδια να απαντησει αν ειναι προβλημα της ρατσας το συγκεκριμενο θεμα με την καρδουλα του.

Και ο Γου μου ειχε προβλημα καρδιας (σιαμεζος, και το προβλημα το ειχε εκ γενετης απ ο,τι μου ειχε πει ο γιατρος μας). Ε. Περιμεναμε οτι δεν θα ειχε πολλα γενεθλια στη ζωη του, ομως με καλη διατροφη και πολλη πολλη αγαπη εφτασε τα 12 (ξερω, δεν ειναι πολλα, αλλα στη κατασταση του κανεις γιατρος δεν το πιστευε!)

Δινε του καλη τροφη, (ε, κακομαθε τον και λιγο με βραστη γαλοπουλιτσα και κοτοπουλακι ποτε-ποτε), αγαπα τον (κοινως περνα λιγες ωρες περισσοτερο μαζι του) και σκεψου οτι κανεις μας δε ζει αιωνια.

Η ποιοτητα ζωης μετραει σε αυτες τις περιστασεις.

Φιλικα
Φρου

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 23:57, 29-09-08:

Περαστικά στον υπέροχο αθώο γατούλη. Μακάρι να μην ξαναπονέσει κ να γίνει καλά. ¨Η έστω να συντηρηθεί με μια καλή αγωγή. Κουράγιο κ σε εσένα...Μαρίνα.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:00, 30-09-08:

Εύχομαι περαστικά να είναι για τον μικρούλη. Με όλη μου την καρδιά

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους