Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,528 εγγεγραμμένα μέλη και 713,133 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 292 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γρουμπουλάκι και ανορεξία...

ati30

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ati30
Ο ati30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O ati30 έγραψε στις 20:07, 25-09-08:

Καλησπέρα,,

Ύστερα απο 15, 16 χρόνια ζωής εμφανίστηκε ή μάλλον κάποια αρρώστεια ή ανορεξεία λόγο γήρανσης...

Έχω ένα γάτο ο οποίος πάνω κάτω έχει ηλικία περίπου 15 ,16 χρόνων. Εώς τώρα δεν έχει αρρωστήσει ποτέ...Το τελευταίο διήμερο,έχει εμφανίζει ανορεξεία στο φηγητό...δεν έχει διάθεση να περπατήσει και να κατέβει στον ακάλυπτο όπως έκανε την συνηθισμένη του βόλτα,,ούτε ακόμη να νιαουρίσει.. Κάθεται στον καναπέ και μου δίνει την εντύπωση ότι βαριανασαίνει.σαν να έχει χτύπους ανεβασμένους και να κουνάει ελαφρώς το σώμα του ρυθμικά προς τα εμπρός..Επιπλέον το το τρίχωμα του στην ράχη είναι λιγάκι ανέμελο (αυτό μπορεί να είναι και επειδή κοιλήθηκε κάπου έξω),,δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ουρήσει ή αν έχει ενεργηθεί γιατί συνήθως έχει ένα μέρος στην πολυκατοικία στον ακάλυπτο όπου όταν βγαίνει συνηθίζει να κάνει εκεί την ανάγκη του....Έναν ΄γιατρό που ρώτησα χωρίς να έχω πάει τον γάτο μου εκεί...μου είπε ότι είναι και σχετικά μεγάλος και ότι μπορεί να έχει έρθει η ώρα του....

Το θέμα είναι ότι πρίν 3-4 μέρες έδειχνε φυσιολογικός και όχι τόσο βαριεστημένος για την ηλικία του...Κάτω απο το σαγόνι του,,στο σημείο που αρέσει τις γάτες να τις χαιδεύουμε ψηλάφισα γρουμπουλάκια που δεν θυμάμαι να είχε παλιότερα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:14, 25-09-08:

Καλησπερα.
Ειναι στειρωμενος ο γατουλης σου;Μενει μονο μεσα στο σπιτι;Εμβολιασμενος;Η κατασταση ακουγεται σοβαρη,πρεπει να τον πας άμεσα σε γιατρο,διαγνωση εξ'ακοης δε γινεται...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ati30

Νεοφερμένος

Ο ati30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O ati30 έγραψε στις 20:21, 25-09-08:

Ναι είναι στειρωμένος,,,εμβολιασμένος πρόσφατα όχι,,,κατεβαίνει και αρκετά συχνά στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας...εννοείται ότι δεν γίνεται διάγνωση απο εδώ...σε ευχαριστώ κιόλας ..απλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο γιατρός που μίλησα θεωρεί ότι είναι μεγάλος σε ηλικία και ότι μπορεί να είναι αυτός ο λόγος που έχει "πέσει"..Βέβαια το γρουμπουλάκι το ψηλάφισα πριν λίγο και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου η πραγματικότητα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:25, 25-09-08:

Οχι το διαγνωση εξ'ακοης δεν το ειπα για μενα,για το γιατρο το ειπα.Κι εμενα μου κανει εντυπωση,κακη μαλιστα,λες και δεν ηθελε να ασχοληθει...Θα σε συμβουλευα να τον πας άμεσα σε κάποιον άλλο γιατρο.Αν θες να βρεις κάποιον όχι τυχαιο,δες τη λιστα με τους κτηνιατρους που προτεινουν κι εχουν δοκιμασει μελη του φόρουμ.Κι αν εχει αρχισει να πεφτει,μην το καθυστερεις...

Παράθεση

ati30

Νεοφερμένος

O ati30 έγραψε στις 20:33, 25-09-08:

Σε ευχαριστώ πολύ,,,αύριο το πρωί θα το πάω σε ιατρείο...διάβασα και άλλα post με παρόμοια περιστατικά και με κάνανε να ανησυχήσω πάρα πολύ........

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:33, 25-09-08:

Ναι, μια δεύτερη γνώμη ποτέ δεν πείραξε κανέναν.
Μπορεί να είναι πολλά πράγματα απο ενα απλο λίπωμα μέχρι και κάτι πιο σοβαρό. Θα πρέπει λογικά να γίνει εκτενής εξέταση και βιοψία.

Είναι αρκετά μεγαλούτσικος.. και μια επιδείνωση μπορεί να είναι γρηγορότερη απο το συνηθισμένο.

Περαστικά εύχομαι και περιμένουμε νέα σας.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:43, 25-09-08:

Περαστικα του λοιπον,και περιμενουμε νεα του!Αληθεια,πως τον λες;Βαλε μας και καμια φωτο να δουμε για ποιον μιλαμε τοση ωρα!

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη πυρροθριξ
Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,257 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 20:45, 25-09-08:

περαστικα να'ναι κι απο μενα..ισως αν παρεις και 2 διαφορετικες γνωμες απο 2 γιατρους να ειναι και καλυτερα.Βεβαια βλεποντας και κανοντας..περιμενουμε τα νεα σου

Παράθεση

ati30

Νεοφερμένος

O ati30 έγραψε στις 20:52, 25-09-08:

Καίσαρα τον ονομάζω...είχε έρθει ένα πρωινό στο μαγαζί της μάνας μου το 1993,,ήταν κάπως τρομαγμένος και σαν να είχε βρει καταφύγιο εκεί...Παρόλο που ήταν κατάμαυρος τον συμπαθήσαμε αμέσως και τον πήραμε σπίτι...Τον έχουμε τόσα χρόνια που έχει γίνει μέλος της οικογένειας...Από την αρχή ήταν ανεξάρτητος και άγριος (δεν του άρεσαν τα πολλά πολλά χάδια) και τώρα που τον βλέπω έτσι ,,,άστα να πάνε...έχει βγάλει και τσιμπλούλες στο μάτι...Περίμενα 3 μέρες τώρα μήπως ήταν κάτι παρωδικό΄η λόγο της αλλαγής του καιρού...
Κακά τα ψέμματα όμως αύριο πρωί πρωί θα τον πάμε στο γιατρό....Εύχομαι μόνο να έχει ένα ήσυχο βράδυ....Στην πολυκατοικία υπάρχουν κανα 2-3 ένοικοι που δεν το συμπαθούν καθόλου,,αλλά το μυαλό μου δεν πάει τους πήγαινε να τον βλάψουν,,,άλλωστε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα είχε λογικά άλλα συμπτώματα....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:55, 25-09-08:

Ναι ειδικα αν ειναι ετσι οπως λες καποιες μερες,δε νομιζω κι εγω κατι τετοιο.Γιατρο πρωι πρωι για τον Καισαρα.

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aristocat
H Aristocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 356 μηνύματα.

H Aristocat έγραψε στις 21:42, 25-09-08:

Περαστικά στον Καίσαρα..ελπίζω ο ιατρός σου να είναι καλός και πάνω από όλα άνθρωπος που θα δώσει σημασία στον γατούλη σου ...

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 21:51, 25-09-08:

τις ευχές μου για γρήγορη ανάρωση. μακάρι να είναι κάτι αμιλητέας σημασίας. Περιμένουμε νέα του καίσαρα σου

Παράθεση

ati30

Νεοφερμένος

O ati30 έγραψε στις 15:49, 26-09-08:

Δυσάρεστα τα μαντάντα

Ο γιατρός ΄διέγνωσε όγκο στους λεμφαδένες (τα άτιμα τα γρουμπουλάκια),,ο οποίος για την ώρα προκαλεί καρδιακή ανεπάρκεια και αναπνευστική δυσλειτουργεία...Του χορήγησε φάρμακο για να ηρεμίσει λιγάκι....Μας πρότεινε ευθανασία αλλα προς το παρών και επειδή τον βλέπω να στέκεται στα πόδια του,,αρνήθηκα...Μας είπε ότι μια ενδεχόμενη εγχείρηση δεν θα τον βοηθούσε στην ηλικία που είναι....

Αυτό είναι και το κύκνειο άσμα του Καίσαρ που Χριστούγεννα δεν θα κάνει μαζί μας φέτος ύστερα απο 15 χρόνια...

Απο παλιά ο μαύρος γάτος θεωρούνταν γκαντέμικος,,,δεν ξέρω για τους άλλους, εμας μόνο καλοτυχία μας έφερε, τόση που θα αρχίσω να γίνομαι προληπτικός με την επικείμενη απουσια του. Δεν έχω σκεφτεί την περίπτωση αντικαταστασής του,,,,αλλά νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο για κάτι τέτοιο...¨αλλωστε όταν γνώρισα τον Κάισαρ ήμουν γυμνάσιο , άλλο δέσιμο τότε, περισσότερος χρόνος για παιχνίδια....

Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τις ευχές και τις συμβουλές σας...υγεία στα γατιά σας,,,και πραγματικά εύχομαι να ζήσουν όσα χρόνια έζησε ο δικός μου....και ακόμη παραπάνω..........

Εις το επανηδήν

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:05, 26-09-08:

Λυπάμαι.. πραγματικά.
Χαίρομαι όμως που δεν δέχθηκες να του κάνεις ευθανασία... Αν ο γατούλης δεν πονάει...γιατί να το κάνεις?? Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό.. επειδή είναι η εύκολη λύση??

Όσο για τα Χριστούγεννα, μην βιάζεσαι.. απόλαυσε τις μέρες και τους μήνες που σας μένουν, μπορεί να είναι και παραπάνω!!!
Μην το βάζεις κάτω. Ίσως να έπαιρνες και μια άλλη γνώμη???

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 16:07, 26-09-08:

Λυπάμαι πολύ για τον παππούλη γάτο, τον Καίσαρα με το ωραίο το όνομα. Έχασα κι εγώ πέρυσι τη γάτα μου τη Ρρράου από λέμφωμα στο γαστρεντερικό μέσα σε μια βδομάδα και καταλαβαίνω πολύ καλά τη στενοχώρια σου.
Πραγματικά ο γατούλης είναι πολύ μεγάλος και το είδος της αρρώστιας τέτοιο που μια εγχείρηση δεν θα βοηθούσε και πολύ.
Προσπαθήστε να τον παραχαϊδέψετε όσο μπορείτε και να του δείξετε πόσο τον αγαπάτε, ακόμα περισσότερο απ' όσο του το δείχνατε ως τώρα.

ΥΓ Είναι πολύ δύσκολη η απόφαση για την ευθανασία, αλλά αν δείτε ότι ο παππούλης σας πονάει και υποφέρει, ίσως πρέπει κάποια στιγμή να προχωρήσετε σ' αυτή την έσχατη λύση για να τον βοηθήσετε να βρει τη γαλήνη...

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,339 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 16:18, 26-09-08:

Λυπάμαι πάρα πολύ.
Έχοντας βιώσει την απώλεια αγαπημένου ζώου, όπως και πολλοί άλλοι εδω μέσα, ένα μόνο μπορώ να σου πω:
Μη σκέφτεσαι τι και πόσο καιρό,απόλαυσε όσο περισσότερο μπορείς τις στιγμές σου μαζί του, αφιέρωσέ του όσο χρόνο μπορείς και μην το βάζεις κάτω.
Επίσης και 'γω νομίζω πως αν ο γατούλης δεν πονάει δεν υπάρχει κανένας λόγος να του κάνεις ευθανασία.
Εύχομαι ότι καλύτερο.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 17:26, 26-09-08:

Παιδιά, δεν φαντάζεστε πόσο ζηλεύω την ψυχραιμία σας... Εγώ βουρκώνω σαν να είναι δικό μου γατί ο Καίσαρ:cry::cry: Ati30, κάνε κουράγιο και παραχάιδεψε το γατουλάκι σου σαν να είναι ακόμα μωρό. Κι ένα φιλί από μένα

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:25, 26-09-08:

Κριμα...Μην σκεφτεσαι οτι δεν θα κανει Χριστουγεννα μαζι σας,που το ξερεις;Και να περνατε μαζι καθε μερα τελεια,να την απολαμβανετε!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ανορεξία και ακεφιά - Από fernandes
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-09-11 στις 01:22.
    • Ανορεξία και περίεργη συμπεριφορά - Από ANNA KATΣΑΡΟΥ
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-11 στις 17:35.
    • Ανορεξία, δυσκοιλιότητα, αφυδάτωση - Από Jo_Nolis
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-10 στις 23:29.
    • Ανορεξία... - Από snapy
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-09-08 στις 20:32.
    • Νευρική ανορεξία - Από vicki v.
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-10-06 στις 12:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους