Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,627 εγγεγραμμένα μέλη και 714,080 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 363 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χάθηκε ο μικρός μου

thewnh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thewnh
H thewnh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 19:35, 09-03-12:

έχω ένα υπέροχο γατακι 11 μηνών αρσενικό!
απο την δευτέρα τον έχω χάσει.
βγήκα έξω αλλα δεν βρίκα τπτ!

ανησυχώ.
Μήπως εχει παει να ζευγαρώσει?
Είναι η εποχή?Πόσο κρατάει?

ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:31, 09-03-12:

Εάν ο γάτος είναι αστείρωτος και ζει εκτός σπιτιού, είναι πάρα πολύ πιθανόν να έχει χαθεί στην προσπάθεια του να αναζητήσει σύντροφο...
Θεωρώ ότι η στείρωση και μια πολύ καλή περίφραξη στον κήπο θα βοηθούσε ώστε να μην χάνεται...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

H thewnh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 09:05, 10-03-12:

δεν ειναι στειρωμένος!

συνηθως η διαδικασια αυτη ποσο κραταει?

είναι η εποχη για ζευγαρωμα?

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 11:46, 10-03-12:

Ναι μπορείς να πείς ότι είναι η εποχή που ζευγαρώνουν αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, και δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάρκεια, το θέμα είναι το πώς θα γυρίσει ο γάτος σε τι κατάσταση εννοώ, κάνε το σταυρό σου να γυρίσει καλά και πήγαινε τον στο γιατρό για στείρωση αν θες να είναι ασφαλείς

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 13:58, 10-03-12:

γιατι τι μπορει να έχει ?

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 14:26, 10-03-12:

Το λιγότερο να έχει καμιά δαγκωνιά ή γρατζουνιά από τα άλλα αρσενικά της περιοχής κατά τα άλλα μπορεί να κολλήσει από τους καβγάδες η ακόμα και από τη επαφή του με κάποιο θηλυκό, μεταδιδόμενες αρρώστιες όπως το γνωστό AIDS της γάτας κτλ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 15:57, 10-03-12:

To περισσότερο που μπορεί να έχει , είναι αυτονόητο, από τη στιγμή που ζει έξω, έχει να αντιμετωπίσει πολύ περισσότερους κινδύνους στους δρόμους.
Μια στείρωση θα βοηθήσει σε πολλά.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:11, 10-03-12:

thewnh, ένας γάτος ο οποίος μένει εκτός σπιτιού κι είναι αστείρωτος διατρέχει αρκετούς κινδύνους.
Από τους σημαντικότερους είναι να έχει κάποιο ατύχημα με κάποιο αυτοκίνητο στην προσπάθεια του να αναζητήσει θηλυκή σύντροφο.
Άλλοι πιθανοί κίνδυνοι που διατρέχει μπορεί να είναι η επίθεση από σκυλιά, να φάει κάποια φόλα από κάποιον "καλό" άνθρωπο, να τραυματιστεί σοβαρά σε έναν καυγά με έναν άλλο γάτο - αντίζηλο καθώς και να του μεταδοθεί κάποια σοβαρή ασθένεια που θα του μεταδοθεί είτε από τον καυγά με άλλον γάτο είτε από την ερωτική σύντροφο.
Τέλος, ένα άλλο σημαντικό ζήτημα είναι ότι άθελα του συμβάλλει στον πολλαπλασιασμό των αδέσποτων γατιών που δεν ξέρουμε τι τύχη θα έχουν μελλοντικά...
Θεωρώ λοιπόν ότι η άμεση στείρωση του κι η παραμονή του σε ένα ασφαλές περιβάλλον - όπως πχ εντός σπιτιού ή κι εκτός αν η αυλή - βεράντα είναι πολύ καλά περιφραγμένη - θα προσφέρει στον ίδιο πρώτα απ' όλα μια πολύ καλής ποιότητας ζωή.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 15:38, 11-03-12:

εγω απλα θελω να μου πειτε αν ειναι η εποχη και η ηλικεια τ για ζευγαρωμα.
ευχαριστω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 12-03-12 στις 02:31. Αιτία: Split
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,873 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:08, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από thewnh
τεσπα ασ μην παμε στο θέμα της στείρωσης! είμαι κατα αλλα ας μην το συζητησουμε τωρα.

εγω απλα θελω να μου πειτε αν ειναι η εποχη και η ηλικεια τ για ζευγαρωμα.
ευχαριστω
Σαφεστατα και ειναι σεξουαλικα ωριμος ο γατος σου για ζευγαρωμα.Επισης οι γατοι εχουν ορεξεις ολο το χρονο,οποτε και βασικα ειναι σε συνεχη αναζητηση θηλυκου.
Οσον αφορα τα θηλυκα

Ο ΟΙΣΤΡΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ
Η γάτα είναι ένα κατοικίδιο το οποίο έχει τελείως διαφορετική αναπαραγωγική δραστηριότητα από αυτή που έχουν τα σκυλιά και ο άνθρωπος. Η γάτα λοιπόν δεν έχει διάθεση να ζευγαρώσει κατά τακτά χρονικά διαστήματα αλλά ανάλογα με την εποχή. Είναι δηλαδή ένα εποχιακά πολυοιστρικό ζώο.
Τι σημαίνει όμως εποχιακά πολυοιστρικό ζώο;
Τα εποχιακά πολυοιστρικά ζώα εμφανίζουν οίστρο την χρονική περίοδο που η διάρκεια της ημέρας είναι μεγαλύτερη των 10 ωρών. Στην Ελλάδα η διάρκεια της ημέρας είναι πάνω από 10 ώρες από τα μέσα Ιανουαρίου έως και τα μέσα Οκτωβρίου. Συνεπώς κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου παρατηρείται η εμφάνιση οίστρων.
Οπως καταλαβαινεις λοιπον,ΝΑΙ ειναι η εποχη του ζευγαρωματος,και δεν κραταει λιγο.Μεχρι τουλαχιστον και τον οκτωβρη που θα μας ερθει ,οι θηλυκες γατες εχουν οιστρο,οποτε και οι αρσενικοι ειναι σε αναζητηση τους.

Ένα αστείρωτο αδέσποτο θηλυκό γατί γεννά σε 1 χρόνο,με 2 γέννες, κατά μέσο όρο 12 γατάκια.
Στη συνέχεια, αυτό και τα γατάκια του μπορούν να δημιουργήσουν 67 νέα γατιά.
Στα 3 χρόνια έχουμε 376 γατιά.
Στα 4 χρόνια έχουμε 2.107 γατιά.
Στα 5 χρόνια, έχουμε 11.801 γατιά.
Στα 6 χρόνια έχουμε 66.088 γατιά.
Στα 7 χρόνια έχουμε....370.092 νέα γατιά.
Στα 8 χρόνια έχουμε 2.072514 γατιά!
Στα 9 χρόνια έχουμε 11.606.077 γατιά....

ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ;

ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΕΡΩΤΕΥΟΝΤΑΙ. πηγη
Αν δεν εχεις προβλημα συνειδησης με αυτους τους αριθμους αδεσποτων που δημιουργουνται απο τον γατο σου,εμας δεν μας πεφτει λογος.Απλα προς ενημερωση στο βαζω.

ΥΓ.Εκτος του οτι ο γατος σου κινδυνευει υπερβολικα απο θανατηφορες ασθενειες σεξουαλικως μεταδιδομενες.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:56, 11-03-12:

Αλλά για την ώρα σημασία έχει να βρεις τον γατούλη σου και να είναι καλά!
Έπειτα αν θέλεις ψάξε και ενημερώσου ώστε να επανεξετάσεις κάποια πράγματα...
Τώρα λόγω της απώλειας δεν έχεις διάθεση και διαύγεια να το κάνεις,και είναι απολύτως λογικό- και σίγουρα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για τέτοιες συζητήσεις...
Ας ελπίσουμε λοιπόν να επιστρέψει ο άσωτος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 12-03-12 στις 02:32. Αιτία: Split
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 18:58, 11-03-12:

ΕυχΡιστω μαρινα για ην κατανοηση!
Ας γυρισει κ βλεπω τι θα γίνει!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 19:28, 11-03-12:

Θεώνη μου, όλοι μας ελπίζουμε να γυρίζει κοντά σας σώος ο γατούλης, για αυτό δεν τίθεται θέμα πιστεύω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 12-03-12 στις 02:32. Αιτία: Split
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nifadoulis
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 20:34, 11-03-12:

Ειλικρινά καταλαβαίνω την αγωνία σου......Εύχομαι να γυρίσει πίσω σώος.
Σκέψου όμως το θέμα της στείρωσης πολύ σοβαρά. Ο αρσενικός είναι διαθέσιμος όλο το χρόνο και όποτε θα βρίσκει διαθέσιμη θηλυκιά θα στην κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.
Το θέμα με τα αδέσποντα που διαιωνίζονται δεν θα το ξαναθίξω, με έχουν καλύψει όλοι οι προηγούμενοι γατογονείς.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marianaannou

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marianaannou
H marianaannou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H marianaannou έγραψε στις 21:21, 11-03-12:

Μακάρι να βρεθεί αλλά και να στειρωθεί....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 23:13, 11-03-12:

οπότε όσοι μένουν Νέα Πεντέλη ας ρίχνουν καμιά ματιά για τον γατούλη,
και Θεώνη, αν μπορείς βάλε καμιά φωτογραφία του, θα βοηθούσε!

Επίσης... ρίξε εδώ μια ματιά μήπως βρεις κάτι που θα θεωρήσεις χρήσιμο...
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23659

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 12-03-12 στις 02:33. Αιτία: Split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ντίβα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ντίβα
H Ντίβα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Ντίβα έγραψε στις 23:32, 11-03-12:

έχω ένα υπέροχο γατακι 11 μηνών αρσενικό!
απο την δευτέρα τον έχω χάσει.
βγήκα έξω αλλα δεν βρίκα τπτ!

ανησυχώ.
Μήπως εχει παει να ζευγαρώσει?
Είναι η εποχή?Πόσο κρατάει?

ευχαριστώ!
Thewnh ανέβασε φωτογραφία του αν έχεις γιατί μένω κοντά και είμαι συχνά στη Νέα Πεντέλη για τα καθημερινά ψώνια οπότε να έχω κι εγώ το νου μου... Ελπίζω να γυρίσει σύντομα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RENOS!!!

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη RENOS!!!
Ο RENOS!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O RENOS!!! έγραψε στις 00:22, 12-03-12:

πραγματικά βάλε κάποια φωτογραφία του μην περιμένεις χωρίς να κάνεις τίποτα και περνάει έτσι ο καιρός. Κάνε ό,τι μπορείς! Όσο για στειρώσεις και τα λοιπά η γνώμη μου είναι ότι αφορά όλους και είμαι υπερ φυσικά!

ελπίζω να βρεθεί το γατάκι σου όπως και να έχει. Βάλε φωτογραφία!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 02:35, 12-03-12:

Θα ήθελα να ενημερώσω τους συμμετέχοντες στο παρόν θέμα ότι τα μηνύματα - ή μέρος κάποιων μηνυμάτων - που αφορούσαν την στείρωση και τις απόψεις γύρω από αυτήν έχουν μεταφερθεί στο θέμα Στείρωση και ηθικά διλήμματα.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 02:44, 12-03-12:

Φυσικά..

Παράθεση

thewnh

Νεοφερμένος

H thewnh Νιάου Νιάου έγραψε στις 09:21, 12-03-12:

Ειναι ο γατουλης της φωτο. Με λαχανι λουρακι

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 14:13, 12-03-12:

Ειναι ο γατουλης της φωτο. Με λαχανι λουρακι
Βάλε αν έχεις μία φωτό, να φαίνεται καλύτερα. Μία κοπέλα λέει ότι μένει κοντά. Από την φωτό, που έχεις δεν νομίζω να μπορεί να τον ξεχωρίσεις.

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 21:17, 12-03-12:

Κι εγω κοντά μένω.... Βάλε μια πιο μεγάλη να φαίνεται καλύτερα.... Μακάρι να βρεθεί..... Τ όνομα του?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους