Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 90,743 εγγεγραμμένα μέλη και 719,500 μηνύματα σε 22,835 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 500 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χριστουγεννιάτικο δώρο ή λάθος;

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 15:58, 29-12-10:

Παιρνω ως αφορμη μια ψυχολογο που ακουσα σημερα να μιλαει ,σε γνωστο τηλεοπτικο σταθμο, για το θεμα "Αν ειναι σωστο να δωριζουμε σε παιδια ζωακια τις γιορτες" .
Η κυρια αυτη ελεγε πως πριν χαρισουμε ενα ζωακι σε παιδια θα πρεπει να εχει γινει σωστη προετοιμασια εφοσον το ζωο ειναι ακομα μια ψυχη , ενα νεο μελος της οικογενειας. Χρειαζεται την απαιτουμενη φροντιδα, βολτες- αν ειναι σκυλακι και οχι μονο -, τροφη και οτι αλλο μπορει να θελει. Το παιδι λοιπον που προκειται να αποκτησει το ζωακι θα πρεπει να εχει κατανοησει πληρως τι ειναι να το εχεις και οχι απλα να το θεωρει παιχνιδι , με το να παει σε καποιον γνωστο που ηδη εχει κατοικιδιο να το βγαλει βολτα και να του μιλησει για τα παραπανω θεματα αναλυτικα.
Φυσικα , ειπε, σε μικρη ηλικια το παιδι επειδη δεν κατανοει οτι με καποιες κινησεις του μπορει να πονεσει ειτε τον ανθρωπο ειτε το ζωο μπορει να του τραβηξει το αυτι την ουρα ή να το πατησει. Οποτε και επειδη αυτο ειναι φυσικο θα πρεπει να υπαρχει η αναλογη καθοδηγηση απο τον γονιο.
Αναφερθηκε τελος και στις περιπτωσεις παιδιων τα οποια βασανιζουν μεχρι εσχατου τα ζωα και για τα οποια ειπε οτι εχουν ιδιαιτερα ψυχολογικα προβληματα και πως πολλα απο αυτα εχουν καταληξει σε ψυχιατρικες κλινικες.

Οποτε καλο θα ηταν να προσεχουμε ολοι μας πριν κανουμε ενα τετοιο δωρο και να ειμαστε σιγουροι/ες οτι δεν θα υπαρξει προβλημα με το ζωο ή οτι δεν θα βρεθει σε ακομα ενα ποστ να ψαχνει για σπιτι...

Καλη Χρονια σε ολους!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:14, 29-12-10:

Πολύ λεπτό θέμα όντως...
Βάζοντας τη λέξη ¨δώρο¨ σε εισαγωγικά. γιατί μιλάμε για έμψυχο ον - αμετανόητη και τα μυαλά στα κάγκελα όσον αφορά την άλλοτε συζήτηση περί ζώων και ψυχής...-
Δεν είμαι απ'αυτούς που πιστεύουν ότι ένα παιδί δεν μπορεί να φροντίσει καλύτερα και από ενήλικο ένα ζωάκι...
Ούτε ότι οι ενήλικοι φροντίζουν πάντα άρτια ένα ζωάκι....Άπειρα παραδείγματα...
Ειδικά στα μοναχοπαίδια-αλλά και γενικοτερα στα παιδιά- θεωρώ ό,τι καλύτερο τη συνύπαρξη με ζωάκι...
Μα και σε αυτό το ¨εγχείρημα¨ οι γονείς είναι ο καθοριστικότερος παράγοντας!
Νομίζω ότι οι νεοι γονείς, παρά το ότι έχει γίνει και πολύ μόδα το θέμα, είναι πολύ πολύ πιο συνειδητοποιημένοι σε σχέση με άλλοτε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 16:19, 29-12-10:

Συμφωνω Μαρινα μου, εχουν αλλαξει τα πραγματα αλλα οχι και για ολους... Ποσα και ποσα ζωακια χαριζονται και ποσα βρισκονται στο δρομο...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 17:14, 29-12-10:

Το να χαρισεις ενα ζωακι σε παιδι,θα πρεπει να εχουν ληφθει και αλλοι παραγοντες σημαντικοι υπ,οψιν.
Οι γονεις του παιδιου....Γιατι ενα ανηλικο εξαρταται εξολοκληρου απο τους γονεις του.Ως εκ τουτου ,αυτοι θα αναλαβουν κατα κυριο λογο τα εξοδα ολα του ζωου και κατ επεκτασιν τη φροντιδα του (καθαρισμα αμμου,γιατρους,αγορα φαγητου κλπ).
Οποτε γνωμη μου ειναι ,πριν απο οποιαδηποτε τετοια κινηση,ειναι να ρωτηθουν οι γονεις πρωτα ,αν ειναι διαθεσιμοι να δεχτουν ενα ζωο στο σπιτι τους και μετα το παιδι...Κι αν καμμια φορα το Δωρο-Ζωακι σε παιδι,εχει βρεθει στο δρομο,δεν πιστευω οτι ειναι αποφαση του παιδιου.

Παράθεση

Linos(Nasia) (Νάσια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Linos(Nasia)
H Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Linos(Nasia) έγραψε στις 17:33, 29-12-10:

Απλά τα γατάκια (και κατ' επέκταση όλα τα ζωάκια) πρέπει κανείς να τα υιοθετεί με γνώμονα ότι θα είναι μέλη της οικογένειάς μας & σύντροφοί μας για πολλά πολλά χρόνια και όχι ως παιχνίδι. (φυσικά και θα παίξεις και μαζί τους αλλά όσο εκείνα θέλουν).
Έχοντας αυτό σαν κριτήριο στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας από μικρή ηλικία (τουλάχιστον εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω όταν έρθει εκείνη η ώρα) και λαμβάνοντας σοβαρά υπόψιν - οι γονείς κυρίως - τη φροντίδα που χρειάζονται όχι μόνο όταν είναι μικρά αλλά και όταν γεράσουν που δεν θα έχουν και πολλά κέφια για παιχνίδια, όλα θα πάνε καλά..

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 23:39, 29-12-10:

Μα φυσικα αυτο ελεγε και η συγκεκριμενη ψυχολογος, οτι κυριο ρολο θα παιξουν οι γονεις και αυτοι θα πρεπει να μιλησουν και αν μπορουν να δειξουν στα παιδια τους πως ειναι να εχεις κατοικιδιο.

Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 00:42, 30-12-10:

Εννοειται οτι οι γονεις ειναι εκεινοι που θα δωσουν παραδειγματα στα παιδια τους.Δεν θα μιλησω συγκεκριμενα στα χριστουγεννα ουτε καν για "δωρο".Ετσι κ αλλιως και το παιδι να ζηταει ενα ζωακι αν δουν οι γονεις οτι πολυ απλα δεν γινεται,δεν πρεπει να προχωρησουν στο επομενο βημα.Εγω συγκεκριμενα απο μωρο ειμαι με ζωακια.Το πρωτο μελος της οικογενειας ηταν κουνελακι και εγω δεν το θυμαμαι καν γιατι ημουνα πολυ μικρη.Οι γονεις μου ηταν αυτοι που με εμαθαν να αγαπω αρχικα τα ζωα και να τα σεβομαι και αν ημουν αρκετα υπευθυνη να υιοθετουσα και αλλο παιδακι αργοτερα σαν μεγαλη κοπελα πια!!!! Και ετσι η υπολοιπη ζωη μου μεχρι τωρα ειναι γεματη με τετοιες ψυχουλες.Και εγω στα παιδια μου οοοοοοοταν με το καλο, αυτο θα κανω.Εχω δει ομως και πολλες μαμαδες να κανουν σαν υστερικες οταν ενα σκυλακι ή ενα γατακι πλησιασει στο δρομο το παιδι τους.Αυτα τα παιδια κατα τη γνωμη μου αρχικα θα φοβουνται τα ζωακια και αργοτερα θα μεγαλωσουν, θα δουν οτι ειναι πιο δυνατα απο αυτα και θα θελουν να τους προκαλεσουν κακο για να επιδειξουν την "δυναμη" τους...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 12:06, 30-12-10:

Θελει τεραστια προσοχη!!! Εγω παρολο που δε μεγαλωσα με ζωα οι γονεις μου (ειχαν ενα σκυλακι πριν με κανουν αλλα οταν εφυγε και εγινε αγγελουδακι στεναχωρηθηκαν παααααρα πολυ) επειδη ειναι πολυ ζωοφιλοι ποτε δεν εκαναν σαν υστερικοι οποτε και εγω δεν ειχα προβλημα με τα ζωα. Η Τσουτσουκα μπηκε στη ζωη μας απο το πουθενα και ειναι τωρα το παιδι μας και οι δικοι μου με ρωτουν συνεχεια για αυτη...

Παράθεση

sylvestro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sylvestro
Ο sylvestro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O sylvestro έγραψε στις 12:43, 30-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από speri
Φυσικα , ειπε, σε μικρη ηλικια το παιδι επειδη δεν κατανοει οτι με καποιες κινησεις του μπορει να πονεσει ειτε τον ανθρωπο ειτε το ζωο μπορει να του τραβηξει το αυτι την ουρα ή να το πατησει. Οποτε και επειδη αυτο ειναι φυσικο θα πρεπει να υπαρχει η αναλογη καθοδηγηση απο τον γονιο.
Αναφερθηκε τελος και στις περιπτωσεις παιδιων τα οποια βασανιζουν μεχρι εσχατου τα ζωα
δεν το καταλαβα αυτο ...
για να θελει ενα παιδι να παρει ενα ζωακι συμαινει οτι θα το αγαπαει,
ασπουμε εγω,που ειμαι 13 χρονων και ειπα στους γονεις μου οτι θελω να παρω μια γατα,δεν ειμαι χαζος να βασανισω το ζωο,
και εννοειτε πως μεχρι να το πω στους γονεις μου,εμαθα με λεπτομεριες για την φροντιδα μιας γατας ....

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:11, 30-12-10:

Μα δεν ειπε οτι ολα τα παιδια εχουν την ιδια συμπεριφορα απεναντι στα ζωα. Ειπε οτι θα το αγαπαει αλλα επειδη καποια παιδια δεν καταλαβαινουν την εννοια του πονου που μπορει να προκαλεσουν , για αυτο ειπε οτι οι γονεις θα πρεπει να μιλησουν αναλογως στα παιδια και να τα κανουν να καταλαβουν μερικα πραγματα. Δεν απεκλεισε το θεμα του να παρουν οι γονεις ενα κατοικιδιο στα παιδια τους. Μην παραποιουμε τα λεγομενα του καθενος και ας μην προτρεχουμε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 16:36, 30-12-10:

Πιστευω οτι δεν πρεπει να κανουμε δωρα σε πολυ μικρα παιδια... Εγω ειμαι 13 χρονων και εχω παρα πολλα ζωα και τα φροντιζω ολα παρα πολυ καλα και δεν τα βασανιζω. Αλλα υπαρχουν πολλα παιδια που τα βασανιζουν για πλακα... Καλο θα ηταν πριν κανεις ενα ζωακι δωρο, να γνωριζεις καλα την οικογενεια και να ξερεις οτι θα περναει καλα εκει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 15:33, 23-01-11:

Συμφωνω απολυτα με την marina289, εντος εισαγωγικων λεμε ενα ζωο δωρο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους