Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 90,596 εγγεγραμμένα μέλη και 719,468 μηνύματα σε 22,828 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 441 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψύλλοι και εξωπαράσιτα

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,756 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:30, 03-12-10:

ψυλλοι!!!!!.....
Χωρια την πλακα...ψυλλοι ειναι.ή ψειρες ....(προφανως).δεν τον ψεκαζεις με το ειδικο σκευασμα;;θα πρεπει να πας στον κτηνιατριο..να σου πει τι ακριβως να του βαλεις.Οχι μονος σου απο φαρμακειο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cat's Miaow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cat's Miaow
Ο Cat's Miaow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Cat's Miaow έγραψε στις 23:33, 03-12-10:

Μου ειπαν πως υπαρχει για προληψη υπάρχει και για αμα έχει ήδη απάνω του.

Ε προφανώς για να μου το λες έχει ήδη.

Μου ειπαν έχει αμπουλα , ψεκαστηρι και σκόνη. Πήρα σκόνη του έβαλα λίγη ,
αλλά προφανώς θέλει και άλλη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,756 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:35, 03-12-10:

Ποιος σου το ειπε..ο γιατρος;;

Παράθεση

Cat's Miaow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cat's Miaow
Ο Cat's Miaow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Cat's Miaow έγραψε στις 11:50, 09-12-10:

Αυτό εδώ χρησιμοποιω :

https://www.petmania.gr/index.php?dis...&product_id=60

Αλλά είτε βάζω λίγο είτε δεν το βαζω σωστα.

Εκτος από τον γάτο πρέπει να ραντίσω και το πάπλωμα ;

Εχω βγάλει μερικες κουβέρτες και σεντονια εξω στο κρύο γιατι
διάβασα πως κάτω από 25 βαθμους δεν ζουν οι ψυλλοι.

Τι αλλο να κανω ;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:59, 09-12-10:

Μαλλον δεν ειναι καλο το φαρμακο....ενα θα σου πω,υπαρχει πασιγνωστο σπρευ και αμπουλα για τους ψυλλους και τις ψειρες,(frontline.)που τις δινει ο κτηνιατρος ομως....μια φορα βαζεις..και τελειωσες...,μετα το επαναλαμβανεις καθε 3 μηνες..αναλογα με το αν το γατι βγαινει εξω.Αυτο που μου εδειξες..ποτε δεν το εχω δει σε κτηνιατρειο..και εκ του αποτελεσματιος φαινεται οτι δεν ειναι καλο.Κτηνιατρο λοιπον..και θα σου πει αυτος..

ΥΓ..φαντασου οτι εγω...ποτε δεν εχω ψεκασει σε στρωματα κλπ..ποτε..και ομως οθ ψυλλοι εξαφανιζονται,διοτι θα πανε αναγκαστικα πανω στο γατο..και θα πεθανουν..

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 09:20, 10-12-10:

Γενικά μην εμπιστεύεσαι σκευάσματα από pet shop. Εμένα μου έδωσαν φυτικό σπρέυ για απομάκρυνση ψύλλων που τελικά ήταν animal stop για να απομακρύεται το γατάκι από εκεί που δεν επιθυμούσα να πηγαίνει. Τον ψέκασα η χαζή χωρίς να διαβάσω οδηγίες, και δεν μου μυριζε τίποτα και δεν στέγνωνε όπως τα κανονικά αποπαρασιτικά Ευτυχώς το κατάλαβα πολύ γρήγορα και έτσι ο Πάρης έκανε το πρώτο του μπάνιο (σε ζεστό νεράκι πάντα) σε ηληκία 1,5 μηνών και κρύωσε παρόλο που τον στεγνωσα με το σεσουαρ
Ήταν η πρωτη και η τελευταία φορά που εμπιστεύτηκα pet shop

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:34, 10-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Kalliastar
Γενικά μην εμπιστεύεσαι σκευάσματα από pet shop. Εμένα μου έδωσαν φυτικό σπρέυ για απομάκρυνση ψύλλων που τελικά ήταν animal stop για να απομακρύεται το γατάκι από εκεί που δεν επιθυμούσα να πηγαίνει. Τον ψέκασα η χαζή χωρίς να διαβάσω οδηγίες, και δεν μου μυριζε τίποτα και δεν στέγνωνε όπως τα κανονικά αποπαρασιτικά Ευτυχώς το κατάλαβα πολύ γρήγορα και έτσι ο Πάρης έκανε το πρώτο του μπάνιο (σε ζεστό νεράκι πάντα) σε ηληκία 1,5 μηνών και κρύωσε παρόλο που τον στεγνωσα με το σεσουαρ
Ήταν η πρωτη και η τελευταία φορά που εμπιστεύτηκα pet shop

Και παρα πολυ καλα κανεις.Το λεω και το ξαναλεω..δεν ειναι γιατροι οι ανθρωποι...εμποροι ειναι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elenidn
H elenidn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:26, 27-12-10:

παιδια γεια σας ... θελω για αλλη μια φορα τη συμβουλή σας ... η γάτα μου δε βγαίνει έξω απο το σπίτι ... καθόλου ... εδώ ομως και ενα μήνα ξύνεται ... ήμερα λοιπον τη κοίταξα σχολαστικα κ βρήκα πάνω της κατι ζουζούνια που περπατανε σχετικα γρήγορα ...υπέθεσα πως ειναι ψύλλοσς ... δε ξέρω αν έχει πολλους ..τι να πω ... το θέμα ειναι και πως το κολλησε μιας κ κανουμε αμπούλα και απο που μιας και εξω δε βγαίνει .... σήμερα θα τη παω σε κτηνίατρο ... ωστόσο πωσ γίνεται να καθαρίσει αν εχει ?? ανησυχώ ... το μόνο που μπορώ να σκεφτ'ω ειναι πωσ το κόλλησε ειτε στο πλοιο οταν ταξιδευάμε ειτε απο το σκύλο μας που βγαίνει ...εκτοσ του οτι της εχει κανει κατι σαν εκζεμα απο το πολυ ξύσιμο φαντάζομαι ...

Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 16:31, 27-12-10:

Η αμπούλα απ'όσο ξέρω σκοτώνει μόνο τους ενήλικες ψύλλους μπορεί να υπήρχαν αυγά ψύλλων. Γενικά η αμπούλα θέλει επανάληψη σε 20 μέρες για να αντιμετωπιστούν και τυχόν αυγά ψύλλων που υπάρχουν. Αλλά από την στιγμή που θα την πας σε κτηνίατρο φαντάζομαι θα σου τα πει καλύτερα

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:35, 27-12-10:

δεξερω καθόλου γτ είναι η πρώτη φορα που κόλλησε κατι .... και γενικα τα έχω παίξει .... δε ξέρω ...απλά μακάρι να καθαρίσει απο τους ψύλλους γτ το λυπάμαι το καημένο .... ασε που τους είδα και αηδιασα ..... ειναι σιχαμεροιιιιιιι.............:@

Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 16:42, 27-12-10:

Είναι σιχαμεροί δεν λες τίποτα! Στον αγύριστο να πάνε εύχομαι

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:44, 27-12-10:

χαζη η ερώτηση μου ...αλλα υπαρχει περίπτωση να εχει γεμίσει κ το σπιτι ???

Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

H evi27 έγραψε στις 16:51, 27-12-10:

Αν έχεις ξύλινα πατώματα και χαλιά θεωρητικά ναι. Εμένα όταν μου το είπαν έπαθα 7 εγκεφαλικά. Θεωρητικά ναι αλλά είναι κάτι σπάνιο γιατί και λογικά που το σκέφτομαι αν ήμουν ψύλλος σιγά μην άφηνα την γούνα για να την βγάλω στο χαλί! Απλά όταν βάλεις την αμπούλα κάντο στο μπάνιο να μην είσαι κοντά σε χαλιά, κουβέρτες και τέτοια. Ακόμα και στο σπίτι να έχεις στην χειρότερη περίπτωση οι ψύλλοι φαίνονται απλά θα κάνεις μια απεντόμωση. Εγώ πάντως που ο δικός μου είχε ψύλλους και έχω ξύλινα πατώματα και κυκλοφορούσε και στις κουβέρτες το τέρας δεν είχα πρόβλημα

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:55, 27-12-10:

ποπο ...ασε που δε ξέρω ..ο κτηνιατρος αν εχει θα τουσ δει ??? την αμπουλα ο κτηνιατρος θα τη ΄βαλει .... απλα δύσκολο μετα να τη κλείσω στο μπανιο πχ ....αφενος γτ τη λυπάμαι αφετέρου γτ δε θα καθήσει .... καλα ασε εχω φρικάρει .... ασε π απο το ξύσιμο εχει κανει στο δερμα της πληγη....δε μπορωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ..................................

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:23, 27-12-10:

Καλησπερα.
Καταρχην..μην πανικοβαλλεσαι....θα δεις τι θα σου πει ο γιατρος για την αμπουλα...ομως βρε παιδια...και τα αβγα τα σκοτωνει..τουλαχιστον αυτη που εβαζα εγω..και δεν ηθελε καμια επαναληψη.
Οσον αφορα το σπιτι...και παλι θα πω οτι εμενα οσες φορες κολλησαν..ΠΟΤΕ δεν πηγε πουθενα ο ψυλλος..και δεν γεμισε το σπιτι...και δεν εκανα απολυτως τιποτε..εκτος απο το να βαλω αμπουλα στα μικρα μου.
Τωρα το πως κολλησε...παρα πολυ πιθανο απο τον σκυλο,στο καραβι..αν μπηκε στα κλουβια που εχουν τα καραβια..και εκει ειναι πιθανο ....Εμενα μια φορα ο μπουκακος κολλησε ...απο ενα κτηνιατριο που τον ειχα παει(οχι αυτο που πηγαινω τωρα)..διοτι τον εβαλε επανω στο τραπεζι..χωρις να εχει καθαρισει καθολου.
Επισης καμια φορα..μπορει να τυχει και απο τα παπουτσια.Μην αγχωνεσαι...αυτοι οι ψυλλοι..εχω την εντυπωση οτι δεν μπορουν να ζησουν εκτος των γατιων...παντως σου ξαναλεω οτι και τα δυο μου γατακια οταν τα εβαλα σπιτι(σε διαφορετικες χρονικες περιοδους) ουτε τα απομονωσα..ουτε ψεκασα το σπιτι...τιποτα,απλα τους εβαλα την αμπουλα..και ομως ποτε δεν πηγε αλλού ψυλλος..
ΥΓ..θα πρεπει οπωσδηποτε να πατε στο γιατρο...για να κοιταξει και την πληγουλα του..

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 20:05, 27-12-10:

παιδια μολις γυρισαμε απο το κτηνιατρο ... καταρχην με καθησυχασε και μου εξηγησε πωςειναι λιγο απιθανο να εχει γεμίσει το σπίτι ψύλλους .... κατα δευτερον,επειτα απο δικό μου πρήξιμο τη ψέκασε και μας έδωσε μια αμπούλα να της τη κάνουμε είπε αύριο μιας και αποψε τη ψεκάσαμε .... μ είπε να την επαναλάβω μετα απο έναμιση μηνα κ ολα καλα ... για το έκζεμα μας εδωσε μια αλοιφούλα κ μ είπε να της βάζω κ πρωι βράδυ λιγο μπενταντιν .... αντε να δούμε αν θα έχει αποτέλεσμα ολο αυτο για τους ψύλλους...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:08, 27-12-10:

Και ψεκασμα..και αμπουλα;;; καπως υπερβολικο μου φαινεται....τεσπα...αφου το ειπε ο γιατρος...
Θα φυγουν καλε..μην αγχωνεσαι...σε ολους μας εχει τυχει αυτο..

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 20:31, 27-12-10:

ο κτηνιατρος δεν ηθελε να την ψεκασει ... αλλα εγω επέμενα ...χαχα ...τον έπριξα ..... αντε να δουμε ...καλα αν δειτε τι εκζεμα τησ εχει κανει .... κ τώρα η καημενούλα καθεται ...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:36, 27-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από elenidn
ο κτηνιατρος δεν ηθελε να την ψεκασει ... αλλα εγω επέμενα ...χαχα ...τον έπριξα ..... αντε να δουμε ...καλα αν δειτε τι εκζεμα τησ εχει κανει .... κ τώρα η καημενούλα καθεται ...
κατα τη γνωμη μου..κσκως..για να μη θελει ο γιατρος..κατι ξερει...

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 20:39, 27-12-10:

παντωσ μόλις πέσανε δυο ψύλλοιιιι....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:43, 27-12-10:

Ελπιζω....να μην πεσει και τι τριχωμα της γατας σου..

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 14:51, 28-12-10:

ρε παιδια....σημερα ψάχνοντας την νομίζω πως είδα και αλλο ψύλλο να περπατάει πάνω της ... και ακόμη
ξύνεται αλλα όχι με την ίδια ένταση που ξυνότανε πριν και οχι τόσο συχνά..

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:55, 28-12-10:

Αγορασες το σπρει που ειναι για ψυλλους?? κανει τρομερη δουλεια απο οτι ξερω.

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 15:06, 28-12-10:

οχι δεν το αγόρασα ... τη ψέκασε χθές ο κτηνιατρος με ένα σπρέυ αν κ δεν τησ αρεσε κ δε καθότανε ... κ αυριο μου είπε να τησ δώσω αμπούλα .... σήμερα πέσανε κπ ψύλλοι στο πάτωμα και χθές αλλα είμαι σίγουρη πως πάνω της είδα και αλλον... τι θα κάνω??? και ΄πότε θα εξοντωθούνε ????

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:12, 28-12-10:

δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο σου.και το τοσο αγχος σου....θα σκοτωθουνε...σε μια..δυο μερες;;; παντως κανεις μας ποτε..δεν εμεινε με την γατα του να εχει ψυλλους...

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 15:57, 28-12-10:

ειμαι λιγο υστερική ε ??? εν τα3ει εχετε δικαιο .... απλα στα 3μισι χρονια που έχω τη μικρή μου δεν εχει κολλήσει ποτε κάτι ... ειναι η πρώτη μας φορα ... και κάπως νιώθω .... απο τη μία που της εχουνε κανει πληγούλες , απο την άλλη επειδή τα σιχαίνομαι να τα βλέπω να περπατάνε στο σώμα της .....

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 15:59, 28-12-10:

Εγω ειχα βρει 2 γατακια στο δρομο με παρα πολλους ψυλλους. Αγορασα ενα σαμπουαν για γατες που ειναι κατα των ψυλλων και οταν τα εκανα μπανιο εφυγαν οι ψυλλοι... Μετα για να μην ξαναπιασουν ψυλλους, τους ειχα αμπουλες. Ευχομαι να πανε ολα καλα με την γατουλα σου

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:01, 28-12-10:

ποιο σαμπουαν παιρνεις ?? εμεις βάζαμε τακτικα αμπουλα ... τώρα λογικα ειπε ο κτηνιατρος κόλλησε απο το σκυλι ....
ελπιζω να πανε ολα καλα .... σε ευχαριστουυυυμεεεεεε ....

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 16:08, 28-12-10:

Δεν θυμαμαι ποιο ηταν Μπορεις να ζητησει αντιπαρασιτικο σαμπουαν. Τετοιο σαμπουαν εχω και στο σκυλο μου

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 18:50, 28-12-10:

Αφού την ψεκασε ο κτηνίατρος και θα της βάλεις και την αμπούλα λίγο υπερβολικό προς επικίνδυνο το βρίσκω να την κάνεις μπανιο και με το σαμποαυν. Κανε λίγο υπομονή και θα πέσουν όλοι. Εκτός αν έχει ο σκύλος και δεν έχεις κανει κάτι για αυτό οποτε θα ξανακολήσει.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

H maria_lulu έγραψε στις 18:53, 28-12-10:

Κανε λιγο υπομονη και αμα δεις οτι δεν φευγουν οι ψυλλοι, ρωτα ξανα τον κτηνιατρο.

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 17:28, 29-12-10:

σήμερα τη κοίταξα σχολαστικα πριν βάλω την αμπούλα κ δεν ειχε κατι .. ωστόσο εχει τους κόκους απο ακαθαρσίες σε μερικα σημεία .... δε ξέρω τι γίνεται ... σήμερα θα δώ πως θα πάει και με την αμπόυλα και αν δε δώ βελτίωση τοτε θα τη ξαναπάω να τη δει κτηνίατροσ ... χθές πάντως πέσανε αλλοι δυο μισοζώντανοι .... ωστόσο έχω μια απορία ... τον ρώτησα αν πρεπει να επαναλάβω την αμπούλα μεσα σε 20 μέρες και μ ειπε οχι γτ ειναι υπερβολή ... λεει σε εναμιση με δυο μήνες επαναληψη .... επίσης να σας πω πως σήμερα και χθές 3ύνεται ελάχιστα σε σχέση με τις άλλες μέρες ...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:45, 29-12-10:

Ακου..τα μαυραδακια αυτα...δεν σημαινει οτι ειναι ζωντανα..τα αυγα ειναι..και θα σκοτωθουν,ή εχουν ήδη σκοτωθει.Αλλα...πως περιμενεις να εξαφανιστουν;;; δια μαγειας;; Αυτα απλα..θα φυγουν με το καθαρισμα του.
ΥΓ...πολλες φορες απο την υστερια μας..μπορτουμε να προκαλεσουμε ανεπανορθωτη ζημια.Τ φαρμακα ΔΕΝ ειναι αθωα...ήδη το οτι τον ψεκασες.χτες...και θα του βαλεις και αμπουλα(παρολο που ο γιατρος σου ΔΕΝ ηθελε να τον ψεκασει.) ,ειναι too much..εγω,δεν θα το εκανα..

Παράθεση

filippe (Φίλιππος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη filippe
Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O filippe έγραψε στις 18:51, 29-12-10:

Εμένα μου φαίνεται πολύ απλή η λύση στο πρόβλημα των ψύλων... και απορώ γιατί όχι και σε σας. Σ' εμάς, ο κτηνίατρος μάς έχει δώσει ένα σπρέυ και ψεκάζουμε στο σημείο με τους ψύλους (ευτυχώς ο Άρης μου δεν αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα). Αυτό είναι όλο, οπότε, που είναι το δύσκολο;

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 19:47, 29-12-10:

δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως εσάς οταν κόλλησε η γάτα σας ψύλλους το πήρατε χαλαρά ?? εγώ και μόνο που βλέπω τη πληγούλα της με πιάνει υστερια ... και επίσης με πιάνει υστερια γτ πέσανε στο σύνολο 5-6 ψύλλοι ... ποσους ακόμη έχει δλδ πάνω της ?? πφφφφ δεν είναι όλα τόσο απλά ... διότι οκ δέχομαι αυτο που λέτε οτι μπορει να πάθει κατι απο τα φάρμακα αλλα το ίδιο κατι μπορεί να πάθει και απο το τσίμπιμα των ψύλλων ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:07, 29-12-10:

Ναι..χαλαρα το πηραμε..καναμε αυτο που μας ειπε ο γιατρος..και τελέιωσε η υποθεση..
οι ψυλλοι θα φυγουν..ειναι δεδομενο..τωρα αν προτιμας να πεθανει η γατα σου απο τα φαρμακα...επειδη εσενα σε πιανει σιχαμαρα..τι να πω...

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 21:04, 29-12-10:

καλά μην με μαλώνετε .... δεν έχω εμπειρία ..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:09, 29-12-10:

καλά μην με μαλώνετε .... δεν έχω εμπειρία ..
οχι βρε καρδουλα μου..δεν σε μαλλωνουμε....απλα..προσπαθω να σου εξηγησω οτι απο το αγχος σου..θα κανεις μεγαλυτερο κακο στη γατουλα σου...
απλα..το τελευταιο..το εγραψα αργοτερα με επεξεργασια..και δεν μπορουσαν να μπουν εμοτικον..
χαλαρωσε...να ξερεις οτι το πρωτο πραγμα που αντιμετωπισαμε ολοι εμεις που βαλαμε αδεσποτακια μεσα..ηταν αυτο..οι ψυλλοι..και κανεις δεν επαθε τιποτα,και σε ολους εφυγαν!! δεν μπορει σε εσενα να υπαρξει η εξαιρεση....απλα..προσεχτε τον σκυλο...αν εχει αυτος..θα κολλαει και η γατα..

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 21:16, 29-12-10:

ναι δίκαιο έχετε .... απλα της κάνανε κ δερματοπάθειες ...δε μπορώ να τη βλέπω έτσι ... πιστεύω ομως θα μας περάσει σύντομα ... σκεφτομαι θετικάααα ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:18, 29-12-10:

και πολυ καλα κανεις..ετσι ειναι καλε..αυτο..ειναι το πιο απλο προβλημα...ΟΛΟΙ το εχουμε αντιμετωπισει..
αληθεια..για την πληγη..εδωσε κατι ο γιατρος;;

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 21:46, 29-12-10:

Καλεεεε μην αγχωνεσαι! Και εμενα ο δικος μου οταν τον μαζεψα απο τον δρομο ηταν γεματος...δεν επεφταν μονο 5-6 ψυλλοι αλλα παρα μα παρα πολλοι!(νομιζα οτι θα μου εκαναν επιδρομη στο σπιτι ) Με τις συμβουλες του γιατρου σε 3-4 μερες ηταν πεντακαθαρος....οσο για το σκυλο! Εμεις εχουμε δυο στο σπιτι....και επειδη ειναι εξω και κυκλοφορουν(εχουμε πολυ μεγαλη αυλη) ε κολλανε πιο ευκολα ψυλλους...αλλα καθε 1,5-2 μηνες παιρνουμε και αμπουλα για τους σκυλους....ρωτα τον γιατρο σου να σου δωσει αμπουλες για σκυλους....

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 22:38, 29-12-10:

σας ευχαριστώ πολυυυυ όλους σας ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:15, 29-12-10:

καρδουλα μου..μην μου αγχωνεσαι για τοσο απλα πραγματα...υπαρχουν πολυ χειροτερα..πιστεψε με για να αγχωθεις..
αντε..γραφε μας νεα σας..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:51, 30-12-10:

αχ ακόμη κ σήμερα είδα πάνω της ψύλλο .... αντε να δούμε βρε παιδιά ... λογικά τώρα μετά την αμπούλα θα έχουνε ψοφίσει οι σιχαμεροί .... τουλάχιστον το ψυχάκι μου κοιμάται κ δε 3ύνεται ... και η πληγούλα του έχει κλείσει τελείως ...

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 18:03, 30-12-10:

αχ ακόμη κ σήμερα είδα πάνω της ψύλλο .... αντε να δούμε βρε παιδιά ... λογικά τώρα μετά την αμπούλα θα έχουνε ψοφίσει οι σιχαμεροί .... τουλάχιστον το ψυχάκι μου κοιμάται κ δε 3ύνεται ... και η πληγούλα του έχει κλείσει τελείως ...
τελειααα!!! Ευχαριστα τα νεα σας!!! μην ανησυχεις! Θα φυγουν οι ψυλλοι!!! Ολα καλα θα πανε!

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 12:11, 31-12-10:

καλή σας μέρα παιδιάα .... σήμερα νομίζω πως είμαστε καλύτερα ...... ΠΟΛΥΥΥΥ !!! κάνουμε σα τρελοί,χοροπηδάμε ,δε 3υνόμαστε ...μας πέσανε μετα την αμπούλα και 6-7 ψύλλοι ..... αλλα το θετικό είναι πως είμαστε πολύ δραστήριοι σε αντίθεση με τον τελευταίο ένα μήνα ..... αλήθεια μπορεί να ήταν υποτονική λόγω ψύλλων ?? αυτό που σκέφτηκα είναι να πάω να πάρω μία χτένα για ψύλλους κ κάθε μέρα να τη χτενίζω στο μπάνιο μήπως και της έχει απομείνει κν ... θα έχει αποτέλεσμα λετε ι άδικος κόπος ?? γτ η μικρή μου είναι και μακρύτριχη ...πφφφ αφήστε που δε ξέρω πως να βάλω προφιλ φώτο τη μικρή μου .... χιχιχι

Παράθεση

Iro13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iro13
H Iro13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Iro13 έγραψε στις 21:01, 01-02-11:

Καλησπερα και απο μενα. Θα ηθελα να αναφερω την δικη μου ιστορια-μαρτυριο με τους ψυλλους και την ανευθυνοτητα της κτηνιατρου που μας παρακολουθει!
Στις 7/1 λοιπον, η Τσιχλα μας, παει για στειρωση στη κτηνιατρο(100 ευρω χωρις αποδειξη). Μετα απο 6 ωρες πηγαινω και την φερνω στο σπιτι... Τις πρωτες 3 μερες η Τσιχλα ηταν λιγο πεσμενη ψυχολογικα και ολο κοιμοταν. Μετα ομως αρχισε να ειναι οπως παλια, με την μονη διαφορα οτι ειχε φαγουρα!
Υποψιασμενη, αλλα καθετη στην πιθανοτητα ψυλλου...την ψαχνω απο δω και απο εκει και να τσουπ! ενας ζωντανος καφε σκουρος ψυλλος περπαταγε στον κροταφο της, τον τσακωσα...μετα απο λιγες ωρες να τη και η Μιξα, ξυσιμο( εχω 2 γατουλες)! Τρελενομαι! πανικος και κρυος ιδρωτας! Στις 14/1 λοιπον εχοντας γινει μανιωδης παμε και την Τσιχλα και την Μιξα στην κτηνιατρο για αμπουλα, και να δει και τα ραμματα την Τσιχλας. Εκει λοιπον της εξηγω τι γινεται με τον ψυλλο που βρηκα, και την ρωταω αν υπαρχει σοβαρο προβλημα με το σπιτι. Αν πρεπει να κανω κατι ωστε να μην γεμισει ολο το σπιτι, αφου οι γατες μου κυκλοφορουν παντου.
Εκεινη με καθησυχαζει, λεγοντας μου οτι ειμαι υπερβολικη και οτι με την αμπουλα Stronghold σε 1 μερα ολα θα φυγουν! (20 ευρω)
ΣΗΜΕΙΩΝΩ: ΔΕΝ τις εψαξε καν να δει αν εχεουν ισως κοκκινιλες στο δερμα η κατι αλλο βρε αδερφε...ιατρος ειναι...!
Φευγω απο την κτηνιατρο αναλαφρη οτι οκ, δεν ειναι τιποτα οπως μου ειπε... Και απο εδω και περα αρχιζει ο γολγοθας μας!

Μετα τις αμπουλες μολις 2 ημερες, ξανα 2 ψυλλοι στην Τσιχλα και εναν στην Μιξα. Αρχιζω και νευριαζω με την κτηνιατρο... Παιρνω τηλ και της το λεω...Η απαντηση της, φευγουν τωρα γιαυτο...μην τρελενεσαι δεν ειναι τιποτα!
Ειμαστε λοιπον στις 18/1 οπου νοιωθω τα κακα τουν πιο εντονα απο αλλες μερες... Κοιταω και βλεπω σκουλικια! Τα νευρα μου ηταν απλα στο μαξιμουμ! Πριν την παρω τηλεφωνο παλι, αρχοζω και διαβαζω, ψαχνω να δω τι @#@! ειναι αυτο παλι! Βρηκα λοιπον οτι ηταν, κεστωδης σκωληκας απο αβγα ψυλλων! Ειναι λιγο να σας πω οτι βγηκα εκτος εαυτου!
Την παιρνω τηλεφωνο και της λεω τι εχει γινει, και την ρωτω απλα χρειαζεται να τις φερω εκει και τις δυο η απλα να ερθω να παρω τα χαπια?
Απαντηση: Οχι οχι...φερτες μου καλυτερα...(για να παρει αλλα 20 ευρω)
Απο πεισμα και μονο και γεματη οργη πλεον... Κοιταω τα βιβλιαρια τους, βρησκω την μαρκα του χαπιου και παω σε πετ σοπ. Διαβαζω αν ειναι οντως και για κεστωδη σκωληκα και φυσικα την αναλογια και τα αγοραζω( 3.9 + 5= 8.9 ευρω ΟΛΟΚΛΗΡΑ, οχι μισα που μου εδινε η κτηνιατρος!)
Δινω λοιπον χαπι στη μια και στην αλλη, και δεν εβαλα καθολου Fronline, μιας και εκεινη ειχε πει οτι μετα απο αμπουλα δεν κανει τιποτα αλλο. Φοβηθηκα να το κανω οποτε δεν..!
Τα σκουληκια σε 2 ημερες εφυγαν, οι ψυλλοι ομως οχι! Τι καθαρισμα, τι σκουπισμα τιποτα! Καθε μερα επιανα 1-2 στην Τσιχλα!
Οι γατες κοιμουνται μαζι μας στο κρεβατι, μεσα στα σεντονια...οποτε λεω και εγω λογικο ειναι αν υπαρχει ψυλλος να κανει ενα τσουπ να μεινει εκει! ( Η ιατρος καθετη! ΔΕΝ γινεται λεει αυτο!)
Στις 27/1 χωρις γατες χωρις τιποτα.
Μπαινω μεσα και της λεω, κυρια ΤΑΔΕ εχουμε προβλημα. Οι ψυλλοι ειναι ακομα εδω! Δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Μαλλον κολλησε στο κλουβακι που την ειχατε 6 ωρες μεχρι να ερθω να την παρω... Τι να πω...τωρα τι να κανω γιατι υπαρχει θεμα!
Απαντηση: Αποκλειεται, αυτα ειναι ασυναρτητα πραγματα δεν κολλησε απο εδω, εσυ φταις ...εχεις εστια στο σπιτι σου...ΑΑΑΑΑΑΑΑ τρελενομαι! Τι λετε? Δεν ειχα τοσο καιρο και τωρα μετα την στειρωση ξαφνικα ειπαν να βγουν? ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση ουτε 1 στο 10000000000!
Απαντηση: Η μου λες ψεματα η δεν εχουν βαλει αμπουλα! Αποκλειεται!
Αμπουλα της βαλατε εσεις η ιδια 14/1 Να το και στο βιβλιαριο...
Απαντηση: Δεν εβαλα εγω αμπουλα δεν το θυμαμαι
Και καλα μηπως εβαλα εγω τοτε, υπεγραψα και εβαλα και την σφραγιδα σας??????!!!!!????
Το βλεπει και ....σιωπη...
Απαντηση: Εχεις εστια στο σπιτι...
Καλα καλα λεω, να βαλω fronline η δεν κανει?
Απαντηση: Βαλε βαλε...
Ποσο κανει, εχετε εσεις?
Απαντηση: ναι 100 ml 18 ευρω
Εκει δεν αντεξα....μα στο πετ σοπ κανει 14.00 ευρω, Μηπως σας ιατρος εχετε αλλες τιμες?!?!?!?
ΜΗΔΕΝ!

Αποτελεσμα....
Εχω ψεκασει με 2 fronline τα χαλια, αφου τα σκουπισα 15 φορες, τιναξα και ειπα οκ δεν υπαρχει περιπτωση...
1 ακομα σπρευ για τις γατες. Και για να μην σας κουραζω δεν γινοταν τιποτα. Οι γατες ναι μεν καθαρες σημερα 1/2 αλλα βρηκα 4 στην κρεβατοκαμαρα! Δεν αντεχω αλλο αληθεια εχω κουραστει πααααρα πολυ! Δεν αντεξα λοιπον και πηρα Τεζα. Απομονωσα τις γατες εκλεισα πορτες και πσσσσ τα παντα ολα ! Μετα απο 5 ωρες μπαινω και βλεπω νεκρους περιπου 8. Ξανα λοιπον στρωματα σανιδες και ολα τα σκετικα με σκουπες...! Ολο το αλλο σπιτι ειναι οκ. Αλλα πραγματικα και το τονιζω εχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ!!!
Ελπιζω αυριο 2/1 να ΜΗΝ δω τιποτα και πουθενα!

Οι γατες εχουν κολλαρο για τα εξω παρασιτα, βαλαμε σπρευ και γενικα... ΔΕΝ θελω αλλο!

Συμπερασμα,
Η κτηνιατρος ειναι απαραδεκτη!
Με εχασε απο...'πελατισα'
Εδωσα συνολικα 89 ευρω για να 'στειλω' τους ψυλλους
Και η κουραση....τεραστια.

Αυτα και αυριο ελπιζω σε μια καλυτερη και καθαρη μερα!
Καλο μηνα σε ολους!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 10:20, 02-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Iro13
Καλησπερα και απο μενα. Θα ηθελα να αναφερω την δικη μου ιστορια-μαρτυριο με τους ψυλλους και την ανευθυνοτητα της κτηνιατρου που μας παρακολουθει!
Στις 7/1 λοιπον, η Τσιχλα μας, παει για στειρωση στη κτηνιατρο(100 ευρω χωρις αποδειξη). Μετα απο 6 ωρες πηγαινω και την φερνω στο σπιτι... Τις πρωτες 3 μερες η Τσιχλα ηταν λιγο πεσμενη ψυχολογικα και ολο κοιμοταν. Μετα ομως αρχισε να ειναι οπως παλια, με την μονη διαφορα οτι ειχε φαγουρα!
Υποψιασμενη, αλλα καθετη στην πιθανοτητα ψυλλου...την ψαχνω απο δω και απο εκει και να τσουπ! ενας ζωντανος καφε σκουρος ψυλλος περπαταγε στον κροταφο της, τον τσακωσα...μετα απο λιγες ωρες να τη και η Μιξα, ξυσιμο( εχω 2 γατουλες)! Τρελενομαι! πανικος και κρυος ιδρωτας! Στις 14/1 λοιπον εχοντας γινει μανιωδης παμε και την Τσιχλα και την Μιξα στην κτηνιατρο για αμπουλα, και να δει και τα ραμματα την Τσιχλας. Εκει λοιπον της εξηγω τι γινεται με τον ψυλλο που βρηκα, και την ρωταω αν υπαρχει σοβαρο προβλημα με το σπιτι. Αν πρεπει να κανω κατι ωστε να μην γεμισει ολο το σπιτι, αφου οι γατες μου κυκλοφορουν παντου.
Εκεινη με καθησυχαζει, λεγοντας μου οτι ειμαι υπερβολικη και οτι με την αμπουλα Stronghold σε 1 μερα ολα θα φυγουν! (20 ευρω)
ΣΗΜΕΙΩΝΩ: ΔΕΝ τις εψαξε καν να δει αν εχεουν ισως κοκκινιλες στο δερμα η κατι αλλο βρε αδερφε...ιατρος ειναι...!
Φευγω απο την κτηνιατρο αναλαφρη οτι οκ, δεν ειναι τιποτα οπως μου ειπε... Και απο εδω και περα αρχιζει ο γολγοθας μας!

Μετα τις αμπουλες μολις 2 ημερες, ξανα 2 ψυλλοι στην Τσιχλα και εναν στην Μιξα. Αρχιζω και νευριαζω με την κτηνιατρο... Παιρνω τηλ και της το λεω...Η απαντηση της, φευγουν τωρα γιαυτο...μην τρελενεσαι δεν ειναι τιποτα!
Ειμαστε λοιπον στις 18/1 οπου νοιωθω τα κακα τουν πιο εντονα απο αλλες μερες... Κοιταω και βλεπω σκουλικια! Τα νευρα μου ηταν απλα στο μαξιμουμ! Πριν την παρω τηλεφωνο παλι, αρχοζω και διαβαζω, ψαχνω να δω τι @#@! ειναι αυτο παλι! Βρηκα λοιπον οτι ηταν, κεστωδης σκωληκας απο αβγα ψυλλων! Ειναι λιγο να σας πω οτι βγηκα εκτος εαυτου!
Την παιρνω τηλεφωνο και της λεω τι εχει γινει, και την ρωτω απλα χρειαζεται να τις φερω εκει και τις δυο η απλα να ερθω να παρω τα χαπια?
Απαντηση: Οχι οχι...φερτες μου καλυτερα...(για να παρει αλλα 20 ευρω)
Απο πεισμα και μονο και γεματη οργη πλεον... Κοιταω τα βιβλιαρια τους, βρησκω την μαρκα του χαπιου και παω σε πετ σοπ. Διαβαζω αν ειναι οντως και για κεστωδη σκωληκα και φυσικα την αναλογια και τα αγοραζω( 3.9 + 5= 8.9 ευρω ΟΛΟΚΛΗΡΑ, οχι μισα που μου εδινε η κτηνιατρος!)
Δινω λοιπον χαπι στη μια και στην αλλη, και δεν εβαλα καθολου Fronline, μιας και εκεινη ειχε πει οτι μετα απο αμπουλα δεν κανει τιποτα αλλο. Φοβηθηκα να το κανω οποτε δεν..!
Τα σκουληκια σε 2 ημερες εφυγαν, οι ψυλλοι ομως οχι! Τι καθαρισμα, τι σκουπισμα τιποτα! Καθε μερα επιανα 1-2 στην Τσιχλα!
Οι γατες κοιμουνται μαζι μας στο κρεβατι, μεσα στα σεντονια...οποτε λεω και εγω λογικο ειναι αν υπαρχει ψυλλος να κανει ενα τσουπ να μεινει εκει! ( Η ιατρος καθετη! ΔΕΝ γινεται λεει αυτο!)
Στις 27/1 χωρις γατες χωρις τιποτα.
Μπαινω μεσα και της λεω, κυρια ΤΑΔΕ εχουμε προβλημα. Οι ψυλλοι ειναι ακομα εδω! Δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Μαλλον κολλησε στο κλουβακι που την ειχατε 6 ωρες μεχρι να ερθω να την παρω... Τι να πω...τωρα τι να κανω γιατι υπαρχει θεμα!
Απαντηση: Αποκλειεται, αυτα ειναι ασυναρτητα πραγματα δεν κολλησε απο εδω, εσυ φταις ...εχεις εστια στο σπιτι σου...ΑΑΑΑΑΑΑΑ τρελενομαι! Τι λετε? Δεν ειχα τοσο καιρο και τωρα μετα την στειρωση ξαφνικα ειπαν να βγουν? ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση ουτε 1 στο 10000000000!
Απαντηση: Η μου λες ψεματα η δεν εχουν βαλει αμπουλα! Αποκλειεται!
Αμπουλα της βαλατε εσεις η ιδια 14/1 Να το και στο βιβλιαριο...
Απαντηση: Δεν εβαλα εγω αμπουλα δεν το θυμαμαι
Και καλα μηπως εβαλα εγω τοτε, υπεγραψα και εβαλα και την σφραγιδα σας??????!!!!!????
Το βλεπει και ....σιωπη...
Απαντηση: Εχεις εστια στο σπιτι...
Καλα καλα λεω, να βαλω fronline η δεν κανει?
Απαντηση: Βαλε βαλε...
Ποσο κανει, εχετε εσεις?
Απαντηση: ναι 100 ml 18 ευρω
Εκει δεν αντεξα....μα στο πετ σοπ κανει 14.00 ευρω, Μηπως σας ιατρος εχετε αλλες τιμες?!?!?!?
ΜΗΔΕΝ!

Αποτελεσμα....
Εχω ψεκασει με 2 fronline τα χαλια, αφου τα σκουπισα 15 φορες, τιναξα και ειπα οκ δεν υπαρχει περιπτωση...
1 ακομα σπρευ για τις γατες. Και για να μην σας κουραζω δεν γινοταν τιποτα. Οι γατες ναι μεν καθαρες σημερα 1/2 αλλα βρηκα 4 στην κρεβατοκαμαρα! Δεν αντεχω αλλο αληθεια εχω κουραστει πααααρα πολυ! Δεν αντεξα λοιπον και πηρα Τεζα. Απομονωσα τις γατες εκλεισα πορτες και πσσσσ τα παντα ολα ! Μετα απο 5 ωρες μπαινω και βλεπω νεκρους περιπου 8. Ξανα λοιπον στρωματα σανιδες και ολα τα σκετικα με σκουπες...! Ολο το αλλο σπιτι ειναι οκ. Αλλα πραγματικα και το τονιζω εχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ!!!
Ελπιζω αυριο 2/1 να ΜΗΝ δω τιποτα και πουθενα!

Οι γατες εχουν κολλαρο για τα εξω παρασιτα, βαλαμε σπρευ και γενικα... ΔΕΝ θελω αλλο!

Συμπερασμα,
Η κτηνιατρος ειναι απαραδεκτη!
Με εχασε απο...'πελατισα'
Εδωσα συνολικα 89 ευρω για να 'στειλω' τους ψυλλους
Και η κουραση....τεραστια.

Αυτα και αυριο ελπιζω σε μια καλυτερη και καθαρη μερα!
Καλο μηνα σε ολους!
Αν θες να εισαι σιγουρη για τους φυλους και για το περιβαλλον αφου οι γατες ειαι μεσα στο σπιτι καλυτερα να τους βαζεις την αμπουλα Frontline combo που σκοτωνει και τις προνυμφες των ψυλων στο περιβαλλον, επισης αν θες πιο δυνατο αποτελεσμα μπορεις να ψεκασεις με solfac που εχει πιο μεγαλη διαρκεια και σκοτωνει ολα τα ερποντα εντομα

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 23:08, 11-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Αν θες να εισαι σιγουρη για τους φυλους και για το περιβαλλον αφου οι γατες ειαι μεσα στο σπιτι καλυτερα να τους βαζεις την αμπουλα Frontline combo που σκοτωνει και τις προνυμφες των ψυλων στο περιβαλλον, επισης αν θες πιο δυνατο αποτελεσμα μπορεις να ψεκασεις με solfac που εχει πιο μεγαλη διαρκεια και σκοτωνει ολα τα ερποντα εντομα
Το solfac που το βρίσκουμε?Σε κτηνιατρείο,σε φαρμακείο,σε petshop ή σε καταστήματα απεντομώσεων?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:15, 11-02-11:

Τι σχεση εχουν τα καταστηματα απεντομωσεων;;;Στον κτηνιατρο θα πας..και θα σου πει.Το καλυτερο ειναι αυτο που εγραψε ο γιατρος..αμεσως πιο πανω.Το frontline combo

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους