Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,883 εγγεγραμμένα μέλη και 719,946 μηνύματα σε 22,902 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 303 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ο αδέσποτος αλεπουδογατάκος Ποπάϋ αναζητά σπίτι

thkalas

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη thkalas
Ο thkalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 704 μηνύματα.

O thkalas forum έγραψε στις 11:49, 31-12-15:

Ο Ποπάϋ είναι ένα αδέσποτο αρσενικό γατάκι, κατάξανθο, μαλλιαρό και χνουδωτό σα μπάλα που μοιάζει λίγο με αλεπουδάκι , το οποίο γεννήθηκε πριν από 4 μήνες περίπου. Γεννήθηκε με την αδερφή του μέσα σε μία αυλή, αλλά δυστυχώς ο ιδιοκτήτης του σπιτιού αυτού δεν τα ταϊζει. Έτσι, αφού απογαλακτιστήκανε, η μάνα τους τα έφερε να τρώνε μαζί με τα άλλα αδέσποτα στο διπλανό οικόπεδο, στο οποίο περνάνε τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Η μάνα τους, τους έμαθε πολλά πράγματα, πως να περνάνε το δρόμο, να κρύβονται, να πηγαινοέρχονται με ασφάλεια απο την αυλή που γεννηθήκανε στο "γατοεστιατόριο " κ.τ.λ Τώρα που φτάσανε 4 μηνών, η μάνα τους τα αφήνει ολοένα και περισσότερο μόνα τους. ο Ποπάυ δείχνει κάθε μέρα με τη συμπεριφορά του ότι θέλει να υιοθετηθεί, έρχεται και τρίβεται στα πόδια μας , μας ακολουθεί από πίσω όταν τους βάζουμε φαγητό και φεύγουμε, είναι πολύ φιλικός και θέλει χάδια και αγκαλιές, εν αντιθέσει με την αδελφή του που κρατάει...αποστάσεις ασφαλείας. Αν δεν είχα ήδη τρεις γάτους μέσα στο σπίτι ( δύο δικούς μου και τον 3ο που δεν έχω καταφέρει να τον δώσω), θα έπερνα τον Ποπάϋ στο σπίτι χωρίς δεύτερη σκέψη.Δεν θα άφηνα αυτή τη ξανθιά αλεπουδογατο φλοκάτη να πάει χαμένη, πόσο μάλλον αφού και ο ίδιος του θέλει να υιοθετηθεί και εχει τόσο καλό χαρακτήρα. Αν κανείς ενδιαφέρεται να "υιοθετήσει" τον Ποπάϋ και να του δώσει την αγάπη και την φροντίδα που του αξίζει, θα χαρώ να μιλήσουμε. Ο Ποπάϋ θα δοθεί μόνο για να μείνει μέσα σε σπίτι(μονοκατοικία-διαμέρισμα) και να αποτελέσει μέλος του σπιτιού και της οικογένειας , και όχι για να μείνει αποκλειστικά σε εξωτερικό χώρο, αλλιώς δεν έχει και νόημα να φύγει από δω που έχει και παρέα. Ας του ευχηθούμε να έχει καλή τύχη !!
αριθμός πρωτοκόλλου nine lives : 2157/08

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  542
Μέγεθος:  333,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  489
Μέγεθος:  297,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  481
Μέγεθος:  297,9 KB  

Όνομα:  4.JPG
Εμφανίσεις:  475
Μέγεθος:  305,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.JPG
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  310,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.JPG
Εμφανίσεις:  486
Μέγεθος:  303,0 KB  

Όνομα:  7.JPG
Εμφανίσεις:  485
Μέγεθος:  306,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.JPG
Εμφανίσεις:  52
Μέγεθος:  310,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.JPG
Εμφανίσεις:  484
Μέγεθος:  255,6 KB  

Όνομα:  10.JPG
Εμφανίσεις:  523
Μέγεθος:  332,1 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:14, 31-12-15:

Ο αλεπουδόγατος Ποπάϋ είναι, αναμφίβολα, ένας κούκλος, μα πάνω απ'όλα ένας τρυφερός και χαδιάρης κούκλος !
Εύχομαι πολύ σύντομα να βρει το γατο-γονιό που θα του κλέψει την καρδιά, θα τον έχει δίπλα του για μια ζωή και αυτή η χρυσή καρδούλα να απολαμβάνει στο χρυσό της τρίχωμα τα ατελείωτα χάδια που αξίζει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 14:50, 31-12-15:

Τωρα ο φουκαράς ο Ποπάϋ ειναι με την αδερφή του και τη μάνα του στο χωράφι και τρωνε μεσημεριανό. Η καϋμένη η μάνα τους, τα γλύφει και έχουνε κουρνιάσει διπλα της να ζεσταθούνε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:36, 31-12-15:

Αχ μακάρι η νέα χρονιά να φέρει την αγάπη και τη ζεστασιά στο δικό του σπιτάκι και για τον Ποπάϋ και για όσο το δυνατόν περισσότερες ψυχούλες που βρίσκονται και κρυώνουν "εκεί έξω"..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:42, 01-01-16:

Καλή Χρονιά σε όλους και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρει το σπιτάκι του....είναι κρίμα να μένουν έξω γατάκια που θέλουν τόσο πολύ το μέσα....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Spap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spap
Ο Spap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Spap έγραψε στις 21:56, 04-01-16:

Καλησπέρα μήπως μπορείς να μου πεις που βρίσκεται ο γατούλης?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 23:23, 04-01-16:

Είναι στο Άνω Πυρνάρι Γλυφάδας

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 12:46, 05-01-16:

Εδώ ο Ποπάυ με την αδερφή του πριν από ένα μηνα, στα τελευταία του βυζάγματα

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF0671.JPG
Εμφανίσεις:  421
Μέγεθος:  812,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0673.JPG
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  816,6 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 13:20, 05-01-16:

Μικρούλης είναι! Ενώ φαίνεται σωστό αντράκι στις επάνω φωτογραφίες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 13:39, 05-01-16:

Όταν ξαναδώ το πατέρα του Ποπάυ , θα προσπαθησω να τον βγάλω μια φώτο για να δείτε πως θα γίνει ο Ποπάυ όταν μεγαλώσει. Όποιος τον πάρει δε θα το μετανιώσει.Σε λίγο καιρό θα πιάσω τη μάνα του να την πάω για στείρωμα. Και την άνοιξη την αδερφή του.

ThodorisR.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ThodorisR.
Ο ThodorisR. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ThodorisR. έγραψε στις 16:26, 05-01-16:

καλησπερα.ο μικρος σε τι κατασταση ειναι γνωριζουμε;Εχει καποιο θεμα συμπεριφορας ή υγείας;Ειναι αποπαρασιτωμενος,εμβολιασμενος,στειρωμενος ή καποιος συνδιασμος;

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 17:24, 05-01-16:

ο γατούλης είναι 4 μηνών μόνο, οπότε δεν τίθεται θέμα στείρωσης. Αυτό θα το κάνει αυτός που θα τον υιοθετήσει, και όταν το γατάκι φτάσει 6-8 μηνών. Δεν έχει κανένα πρόβλημα συμπεριφοράς, και δείχνει υγιέστατος. Δεν είναι ούτε εμβολιασμένος , ούτε αποπαρασιτωμένος. Είναι ένας αδέσποτος γατούλης , που ζει με τη μάνα του και την αδελφή του και τον ταϊζω εγώ μαζί με τα άλλα αδέσποτα. Δεν δείχνει να έχει κανένα πρόβλημα. Αν κανείς ενδιαφέρεται γι'αυτόν και θέλει να τον πάρει, μπορεί να μου το πει, και θα τον πάω δίπλα στον κτηνίατρο να τον κοιτάξει άμα έχει τίποτα, αλλά απ'οτι βλέπω με την εμπειρία μου και επειδή του έχω πάει πολλά γατάκια μέχρι τώρα το μόνο που θα μου πει είναι το στάνταρ. Αποπαρασιτοποίηση και εμβολιασμός. Αν κάποιος τον θέλει πραγματικά, μπορεί να τον πάρει και να κάνει όλες αυτές τις ενέργειες. Να τον πάει σε κτηνίατρο, να κάνει το εμβόλιο και να του βγάλει βιβλιάριο, και να του κάνει και την αποπαρασιτοποίηση στο σπίτι. Μια χαρά είναι ο γατάκος.Γεννήθηκε σε καθαρή αυλή και τρώει ξηρά τροφή επί το πλείστον και πίνει καθαρό νερό. Και η συμπεριφορά του ειναι φιλική και είναι ήμερος. Ζητά ανθρώπινα χάδια . Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα αδέσποτο γατάκι?Τώρα αν τον πάρει κανείς , λογικό είναι να χρειάζεται το γατάκι μια περίοδο προσαρμογής αφού θα χωριστεί από τη μητέρα του. Με αγάπη και φροντίδα, ο γατούλης θα γίνει αχώριστος σύντροφος σε όποιον τον πάρει.Αν αποφασίσει κάποιος άνθρωπος με αίσθηση ευθύνης να τον πάρει και να τον κάνει μέλος του σπιτιού του, θα του κάνω εγώ του μικρού την αποπαρασιτοποίηση μέσα στο χωράφι.Αυτός που θα τον πάρει ,όπως και κάθε άλλο ζωάκι (σκυλο , γάτα) θα πρέπει πρώτα μέσα του να είναι σίγουρος ότι πραγματικά το θέλει και ότι θα κρατήσει το ζωάκι για πάντα και θα το φροντίζει και θα το αγαπάει . Αλλιώς δεν έχει νόημα η υιοθεσία. Εγώ όταν έφερα τον πρώτο μου γάτο στο σπίτι , τον Τομ σε ηλικία 2,5 μηνών, ήτανε σε κακό χάλι, πολύ άρρωστος και στα δύο μάτια και γεμάτος σκουλήκια τα οποία βγαίνανε το ένα πίσω από το άλλο. Αυτό όμως δε με πείραξε, ούτε σιχάθηκα. Τον πήρα μέσα στο σπίτι μου και του έκανα όλες τις θεραπείες και όλα πήγανε καλά. Και ο Τομ μου το έχει ανταποδωσει πολύ περισσότερο!! Αν υπάρχει πραγματική αγάπη για το ζώο, υπάρχει και η θέληση για την φροντίδα του. Ο μικρός Ποπάυ παντως δεν έχει τίποτα, είναι μια χαρά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thkalas : 05-01-16 στις 19:29.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:40, 05-01-16:

Κουκλος ειναι ο Ποπαυ!! Μοιαζει πολυ με γατο βρετανικο κοντοτριχο!! Αυτα τα μαγουλακια ειναι για τσιμπημα!! Ευχομαι να τον δουν και να τον υιοθετησουν,να τον αγαπησουν και να περασει το υπολοιπο της ζωης του σε ενα δικο του σπιτακι ,διπλα σε σωστους ανθρωπους.

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:40, 06-01-16:

Είναι πράγματι πανέμορφος αυτός ο αλεπουδόγατος..πολύ ιδιαίτερη μουρίτσα! Την καλύτερη τύχη να έχει κ σύντομα

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 16:38, 06-01-16:

Σ'αυτή τη φωτογραφία που είναι περίπου πριν απο 4 χρόνια, βλέπετε μια μαμά γάτα , την αδελφή της μαμάς , και τα 6 γατάκια που θηλάζουν τη μάνα τους. Από όλες αυτές τις 8 γάτες, η μόνη μου ζει σήμερα είναι το πρώτο από τα αριστερά γατάκι , την οποία τη λένε γλυκούλα και είναι η μαμά του Ποπάυ. Η γλυκούλα έχει μείνει 4 φορές έγγυος και η τελευταία της φορά ήταν η μόνη επιτυχημένη. Γέννησε τον Ποπάυ και την αδελφή του και κατάφερε και τα κράτησε στη ζωή. Ας βάλουμε ένα χέρι να βρει ένα καλό σπίτι τουλάχιστον ο Ποπάυ που θέλει και να υιοθετηθεί, και τη γλυκούλα με την κόρη της θα τις πάω για στείρωμα για το καλό ολονών.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  zorro_tokaimeno.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  613,4 KB  
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 17:16, 06-01-16:

Φίλε μου ειλικρινά μπράβο σου για ό,τι προσφέρεις σ΄αυτά τα πλασματάκια, να είσαι καλά και να συνεχίζεις έτσι! Δυστυχώς η μοίρα των αδέσποτων είναι αυτή, μέσος όρος ζωής το πολύ δύο χρόνια, ειδικά όταν είναι και αστείρωτα..Όσο για τις στειρώσεις τώρα των θηλυκών που σκοπεύεις να κάνεις, φαντάζομαι ότι θα έχεις απευθυνθεί σε κπ φιλοζωική για να σε βοηθήσει..Κι επιπλέον αν είναι φιλικές και οι θηλυκές ίσως βοηθήσει να ετοιμάσεις και γι΄αυτές κάποιες αγγελίες προς υιοθεσία, δύσκολο μεν αλλά ποτέ δε ξέρεις.
Όσο για τον Ποπάυ, είναι πολύ όμορφος όπως είπα κ παραπάνω και πιστεύω δε θα δυσκολευτεί να βρει το κατάλληλο σπίτι, αν υπάρχει η αγγελία και στο facebook, δώσε το λινκ για να κοινοποιήσουν όσοι μπορούν! Καλή επιτυχία

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 21:22, 06-01-16:

Εχω κανει δυο αδέσποτες θηλυκες μεχρι τωρα.Οι φιλοζωϊκες δεν προσφερανε καμία υλική βοήθεια.Το μόνο που κάνανε, ήτανε να μου συστήσουν κτηνιάτρους συνεργαζόμενους με αυτές. Έτσι επέλεξα μία κτηνίατρο με την οποία μίλησα εκ μέρους μιας συγκεκριμένης φιλοζωικής , και για στείρωση αδέσποτων χρεώνει 37 ευρώ(με Φ.Π.Α και απόδειξη). Όταν αποφάσισα να ξεκινήσω τις στειρώσεις των αδέσποτων θηλυκών γατών, η γλυκούλα ήδη είχε κάνει τον Ποπάυ και την αδερφή του, και έτσι την έχω αφήσει για λίγο πιο μετά. Έτσι έχω στειρώσει μέχρι τώρα δύο, και οι επόμενες δύο θα είναι η γλυκούλα και η κόρη της. Κλεινω το ραντεβού τηλεφωνικά, πιάνω τη γάτα το πρωί που είναι το ραντεβού, την πάω στη κτηνίατρο και μετά πάω το βράδυ και την παίρνω, την κρατάω μέσα στο σπίτι όλη τη νύχτα και το άλλο πρωί, την κατεβάζω κάτω , της δίνω να φάει, να πιεί, και την αμολάω. Και οι δύο που έχω στειρώσει μέχρι σήμερα, η Μπρίτζετ και η Μπεν είναι μια χαρά.Για να είναι πιο άνετες οι γάτες, κατά τη μεταφορά , την επιστροφή και την παραμοβή τους στο σπίτι, έχω πάρει ενα μεγάλο μεταλλικό κλουβί, το οποίο το αγόρασα μέσω ιντερνετ με 40 ευρώ, και γύρω γύρω από το κλουβί έχω βάλει κλαδιά από ελιές , και μέσα στο κλουβί κουβέρτα, έτσι ώστε να αισθάνονται άνετα οι γάτες. Να, βάζω και μία φώτο του κλουβιού για να δείτε. Αν θέλει κανείς τέτοιο κλουβί να μου πει να του πω από που να το παραγγείλει.Είναι πολύ βολικό, σταθερό, και με δύο πόρτες.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF0771.JPG
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  784,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0772.JPG
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  797,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0774.JPG
Εμφανίσεις:  63
Μέγεθος:  807,6 KB  

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:38, 06-01-16:

Μπραβο σου, που φροντιζεις αυτες τις αθωες ψυχουλες!!!

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:21, 06-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από thkalas
Εχω κανει δυο αδέσποτες θηλυκες μεχρι τωρα.Οι φιλοζωϊκες δεν προσφερανε καμία υλική βοήθεια.Το μόνο που κάνανε, ήτανε να μου συστήσουν κτηνιάτρους συνεργαζόμενους με αυτές. Έτσι επέλεξα μία κτηνίατρο με την οποία μίλησα εκ μέρους μιας συγκεκριμένης φιλοζωικής , και για στείρωση αδέσποτων χρεώνει 37 ευρώ(με Φ.Π.Α και απόδειξη)
Ωραία, αυτό εννοούσα για βοήθεια από φιλοζωική..Τί να σου κάνουν κι αυτοί παραπάνω, εθελοντές είναι που παλεύουν με άπειρα περιστατικά, πάντως οι τιμές για θηλυκές γατούλες, που αναφέρεις είναι πολύ καλές! Επίσης μέσω της φιλοζωικής θα βοηθηθείς αρκετά για να προωθηθούν-κοινοποιηθούν καλύτερα οι αγγελίες των γατιών. Και να ξέρεις μέσω fb είναι πιο πολλές οι πιθανότητες για να βρεθεί υιοθεσία!

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 02:27, 07-01-16:

Η γλυκούλα σίγουρα δεν θέλει να υιοθετηθεί.Και είμαι ο μόνος που αφήνει να την χαιδεύω, και αυτό μόνο όταν της βάζω φαϊ να φάει.Κατα τ'αλλα είναι μια γάτα ανεξάρτητη που την έχει βρει την άκρη. Μένει μέσα σε αυλή, στην οποία δεν την ενοχλεί κανείς, και τρώει εδώ στο χωράφι ή αν βρει πουθενά αλλού στη γειτονιά.Αν καταφέρω και την στειρώσω, πιστευω θα ζήσει μια ήρεμη ζωή για πολλά χρόνια. Η κόρη της, μακάρι να μπορούσε να υιοθετηθεί και αυτή, αλλά δε δείχνει να το θέλει και τόσο πολύ. Με αφήνει να την χαιδέψω, αλλά δεν κάνει σα το Ποπάυ, που τρέχει στα πόδια μας και τρίβεται, μας αφήνει να τον παιρνουμε αγκαλιά και να γουργουρίζει, με ακολουθεί μέχρι τη πόρτα του σπιτιού και τέτοια. Μακάρι να βρει ο Ποπάυ κάτι που να του αξίζει, θα'ναι ευχής έργον.

ThodorisR.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ThodorisR.
Ο ThodorisR. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ThodorisR. έγραψε στις 21:44, 08-01-16:

Που μπορω να απευθυνθω για τον μικρο;

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 23:26, 08-01-16:

Σε μένα φίλε, ο γατάκος μένει εδώ στη γειτονιά μου, και τον ταϊζω εγώ εδώ στο οικόπεδο δίπλα στο σπίτι μου. Εγώ έχω βγάλει και τις φωτογραφίες. Θα χαρώ να τα πούμε, εδώ ή αν θες μπορείς να μου στείλεις και private message , ή στο email μου thkalas@yahoo.gr

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 15:44, 12-01-16:

Σας είχα πεί ότι θα τρβήξω φωτογραφία τον πατέρα του Ποπάυ όταν τον δώ, στον οποίο μοιάζει ο Ποπάυ , ώστε να δείτε πως πολύ πιθανόν να γίνει ο Ποπάυ όταν μεγαλώσει.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF1176[1].JPG
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  801,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF1174[1].JPG
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  795,6 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thkalas : 12-01-16 στις 15:48.

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,905 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:19, 12-01-16:

θεικος ο μπαμπας,θεικος και ο γιος!
Βρε συ,ο μπαμπας σιγουρα εχει και γονιδια απο μακρυτριχη γατα ρατσας.
Ευχομαι την καλυτερη οικογενεια για τον ποπαυ...ειναι πανεμορφος και πορτοκαλακος που τους εχω αδυναμια!

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 19:33, 12-01-16:

Ναι, οπωσδήποτε έχει γονίδια από μακρύτριχη. Μάλλον ο πατέρας του Ποπάυ έρχεται από κάποιο σπίτι, ίσως να μην είναι αδέσποτος, αλλά να είναι σε κάποια αυλή και να τον ταϊζουν εκεί. Ελπίζω σύντομα να ο Ποπάυ να βρίσκεται στο δικό του σπίτι που θα τον αγαπάνε όπως εμείς εδώ και θα τον φροντίζουν όπως του χρειάζεται για να γίνει σαν τον πατέρα του.

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 19:51, 12-01-16:

Μα νόμιζα ότι είχε δρομολογηθεί η υιοθεσία του μικρού Ποπάυ..όχι ακόμα;;
Για τον πατέρα του δεν έχω λόγια, είχες απόλυτο δίκιο φίλε...απλά υποκλίνομαι στην ομορφιά κ την αρχοντιά του

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 21:12, 12-01-16:

ναι, έχει δρομολογηθεί, γι'αυτό λέω ότι ελπίζω σύντομα να βρίσκεται στο δικό του σπίτι, νά πάνε όλα καλά δηλαδή και ο Ποπάυ να βρίσκεται στο καινούργιο του σπίτι σύντομα. Αυτή τη στιγμή είναι στο οικόπεδο με την αδερφή του, και προσπαθεί να συνέλθει από τη τρομάρα που πήρε, γιατί παραλίγο να τον πατήσει αυτοκίνητο και μετά να τον φάει ένας σκύλος. Γι'αυτό ελπίζω σύντομα να βρίσκεται στο δικό του ασφαλές σπίτι.

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,905 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:33, 12-01-16:

Μηπως βρε συ να τον φιλοξενησετε μεσα μεχρι να υιοθετηθει; Σκεψου να του τυχει κατι ενω θα γινει υιοθεσια...πολλα εχουν δει τα ματακια μας..και μετα θα το εχεις τυψεις..

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 21:47, 12-01-16:

θα ήθελα, αλλά δε γίνεται με τρεις γάτους μέσα στο σπίτι.Θα είναι άσχημη εμπειρία για τον Ποπάυ και μπορεί να αγριέψει.Τώρα είναι μια χαρά και παίζει με τα άλλα αδέσποτα μέσα στο οικόπεδο, που είναι όλοι φίλοι του. Ήταν μια κακιά στιγμή πριν. Βγήκα για περπάτημα και ο Ποπάυ με ακολούθησε, και διέσχισε το δρόμο λίγο απρόσεκτα αλλά πέρασε δυο δευτερόλεπτα πριν φτάσει το αμάξι , και στο καπάκι πέρασε και μία γυναίκα με ενα μεγάλο σκύλο, ο οποίος αγρίεψε και ήθελε να του ορμήξει. Δε θα ξαναβγώ για βόλτα από τη μεριά που είναι ο Ποπάυ για να μη με δει και με ακολουθήσει και μετά πανικοβληθεί στο δρόμο γιατί είναι μικρούλης .Ελπίζω, ο ενδιαφερόμενος να τον πάρει μέσα στην άλλη βδομάδα και όλα να τελειώσουν ευχάριστα.Όταν είναι μόνα τους έξω προσέχουνε περισσότερο, άμα είμαι εγώ εκεί ενθουσιάζονται και χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thkalas : 12-01-16 στις 22:25.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:39, 12-01-16:

Ο Ποπάι δεν έχει χαρακτήρα γατιού του δρόμου. Αποζητά την ανθρώπινη παρουσία και θα είναι ευτυχής να βρεθεί στο δικό του σπιτικό. Εύχομαι η τύχη να είναι με το μέρος του και η μεταφορά του να γίνει πολύ σύντομα, ώστε ασφαλής πλέον να απολαμβάνει την αγάπη και τα χάδια που του αξίζουν

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 15:10, 13-01-16:

Αν βρισκόταν και κανένας να πάρει και την αδελφή του τώρα που ημέρεψε και αυτή, θα'ταν το τέλειο. Η μάνα τους έχει εξαφανιστεί εδώ και λίγες μέρες, και δε ξέρω που βρίσκεται. Την έχω ψάξει πολλές φορές, αλλά τίποτα. Θέλω να είναι εδώ γύρω για να μπορέσω να κλείσω ραντεβού για στείρωμα την επόμενη βδομάδα, αλλά είναι εξαφανισμένη. Έτσι, τα δύο αδερφάκια (Ποπάυ-Φίφη) είναι τώρα όλη μέρα εδώ. Τώρα που θα φύγει ο Ποπάυ σε μερικές μέρες,η Φίφη θα μείνει χωρίς τον αδερφό της, υπάρχουν βέβαια και δύο άλλα γατάκια 9 μηνών αδέσποτα(δύο αδέρφια, το θηλυκό το στείρωσα) που την έχουν αποδεχτεί στη παρέα και δε θα έχει πρόβλημα, αλλά άμα την έπερνε και την αδερφή του Ποπάυ κάποιος, θα ήταν το ιδανικό.

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 20:50, 13-01-16:

ο Ποπάυ σημερα είναι καλά, και έπαιζε χαρούμενα με την αδερφή του στο οικόπεδο. Έχει βάλει βάρος και μεγαλώνει και η γούνα του.Η Alcyone εχει δίκιο, ο Ποπάυ δε κάνει για έξω. Μόλις κρύωσε το φαί , ήθελε να το ζεστάνω για να το ξαναφάει, ενώ τα άλλα αδέσποτα το τρώνε και κρύο. Οπότε θα πάω και πιο μετά να πάρω ότι εχει μεινει να το ξαναζεστάνω για να φάει πάλι. Ελπίζω, να πάει στο καινούργιο του σπίτι πριν έρθει το νέο κύμα ψύχους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thkalas : 13-01-16 στις 20:55.

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 20:42, 14-01-16:

Αύριο (Παρασκευή) το βράδυ είναι η μέρα που ο Ποπάυ θα μας φύγει και θα πάει στο δικό του σπίτι. Ας ευχηθούμε όλοι μαζί να πάνε καλά τα πράγματα και ο Ποπάυ να είναι φρόνιμος και να μη φοβηθεί πολύ και να συνηθίσει γρήγορα στο καινούργιο του περιβάλλον, και πιο σημαντικό απ'ολα, η γάτα του σπιτιού να τον συμπαθήσει γρήγορα

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF1170.JPG
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  789,2 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:31, 14-01-16:

Με το καλο ο Ποπαυ να παει στο δικο του σπιτακι και να συνηθισει αμεσως με την γατουλα που ειναι εκει.Το καλο ειναι οτι εκει θα εχει παρεουλα,ευχομαι αυτοι που θα τον υιοθετησουν να ειναι σωστοι ανθρωποι (γιατι πολλα ακουμε με τις υιοθεσιες και πλεον πρεπει να προσεχουμε που χαριζουμε γατακια ,δεν ξερεις ο καθενας τι προθεσεις εχει )και να περασει την ζωη του εκει ευτυχισμενος!! Φιλακια στον αρχοντα Ποπαυ!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 14-01-16 στις 21:42.

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 21:43, 14-01-16:

Είμαι σίγουρος ότι άνθρωπος που θα τον πάρει ο οποίος έχει και άλλη γάτα την οποία μάζεψε γατάκι από το δρόμο, θα αγαπάει και θα φροντίζει τον Ποπάυ όπως και τη γάτα που ήδη έχει. Έρχεται από 40 χιλιόμετρα μακρυά στην άλλη άκρη της Αθήνας για να τον πάρει. Είμαι σίγουρος ότι θα γίνουν αχώριστοι.

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:47, 14-01-16:

Αν εισαι σιγουρος,ευχομαι ολα να πανε κατ΄ευχην και ο Ποπαυ να ευτυχισει στο καινουριο σπιτακι του!!!

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:31, 14-01-16:

Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου όλα να πάνε καλά, η μεταφορά του να γίνει χωρίς πρόβλημα, η γάτα του σπιτιού να τον καλοδεχτεί και η εγκατάσταση του καταπληκτικού Ποπάι στο νέο του σπιτικό να γίνει με απόλυτη επιτυχία

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 20:53, 15-01-16:

Ο Ποπάυ έφυγε για το καινούργιο του σπίτι !! Οι φωτογραφίες είναι από λίγο πριν έρθει και τον πάρει το νέο του αφεντικό.Μόλις είδε το νέο του ιδιοκτήτη, όχι μόνο δε φοβήθηκε, αλλά πήγε στην αγκαλιά του και άρχισε να του τρίβεται και να γουργουρίζει.Πολύ ωραία στιγμή! Σειρά της αδελφής του τώρα που έμεινε μόνη της να της ψάξουμε και αυτής ένα σπίτι που θα την αγαπάει όπως αγαπάνε τον Ποπάυ!! Ά ρε Ποπάυ γατάκο μου, θα μου λείψεις . Σου εύχομαι να ζήσεις ανέμελος και χαρούμενος για όλη σου τη ζωή , και εκεί που πας , σίγουρα θα περάσεις ζάχαρες!!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF1242.JPG
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  771,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF1243.JPG
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  771,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF1245.JPG
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  765,2 KB  

Όνομα:  DSCF1249.JPG
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  762,3 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thkalas : 15-01-16 στις 21:10.

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 21:12, 15-01-16:

γλυκύτατος! καλή τύχη Ποπάυ στο νέο σπιτάκι!

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:40, 15-01-16:

Καλή ζωή και με πολλή αγάπη να έχεις όμορφε γατούλη που είσαι και τρυφερούλης.

Και μια καλή τύχη για την αδερφούλα σου να ακολουθήσει

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 22:54, 15-01-16:

Οπότε είναι ώρα να κλείσει το θέμα!!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους