Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,665 εγγεγραμμένα μέλη και 711,443 μηνύματα σε 22,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 247 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς να απαλλαγούμε από τις τρίχες;

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,305 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:32, 12-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Ο δικός μου, ψυχούλα μου, μαδάει πολύ. Του δίνω όπως πάντα λάδι σολωμού και τον χτενίζω τακτικά αλλά τί να το κάνεις ? Μαδάει ο καημένος.
Του έχουμε απαγορεύσει λοιπόν την είσοδο στις κρεβατοκάμαρες και ιδιαίτερα στο παιδικό δωμάτιο, όπου όλο το χειμώνα την έβγαλε στο κρεβάτι της μικρής ( απο κάτω, απο πάνω , απο μέσα ) και αυτό του λείπει. Φαίνεται.
Κάθε φορά που θα βρεί περιθώριο θα τρέξει προς το κρεβάτι και θα κάτσει φρόνιμος σε μιά άκρη αλλά δε θα ανέβει. Είναι σα να μας λέει, "Να!Κοίτα ήσυχος θα κάτσω.Δε θα ενοχλώ καθόλου, να μη κάτσω εδώ όπως παλιά.."
Ψυχή μου, δε θέλω να νομίζει πως τον τιμωρούμε.
Θα τον πάρω τότε μαζί μου, θα τον βάλω στα γόνατα μου με πολλά χάδια και θα δούμε μαζί τηλεόραση στο σαλόνι για να ξεχαστεί...
Άχου μωρέ το γλυκό μου..
Κατανοεί και προσπαθεί να βοηθήσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,305 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:40, 12-04-13:

Τα "όπλα" μου:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:43, 12-04-13:

Τι ειναι αυτο το πρωτο Αλεξανδρα, δειχνει πολυ ενδιαφερον;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:59, 12-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Τι ειναι αυτο το πρωτο Αλεξανδρα, δειχνει πολυ ενδιαφερον;
Το πρώτο είναι το περιβόητο Furminator, που τα'σκασα χοντρά για να το προμηθευτώ και είναι μια από τις αιτίες που τώρα είμαι "ταπί και ..΄ψύχραιμη", αλλά..κάνει δουλειά, πίστεψέ με!!
Είναι το γνήσιο, αλλά επειδή κυκλοφορούν και πολλές απομιμήσεις λόγω του οτι δεν το προτιμούν (τσουχτερή τιμή τα 35 ευρώ και εγώ το πήρα και σχετικά φθηνό από πετ σοπ που πληροφορήθηκα από εδώ το σάϊτ, από παλιότερα μηνύματα μελών),
σε διαβεβαιώ οτι καμιά σχέση, μαζεύει τις νεκρές τρίχες (και είναι πολέεεεεες!). Μόνο τις νεκρές τρίχες όμως, παρά τα όσα λένε οι πολέμιοί του, η Τέρψη μια χαρά το δέχεται, να μη σου πω οτι της αρέσει κιόλας και μου στρώνει και κοιλίτσα για να το περάσω παντού. Είχα κάνει και τη βλακεία να πάρω απομίμηση και δεν μάζευε τίποτα.
Τουλάχιστον μειώθηκαν κατά πολύ οι τριχόμπαλες που της έφερναν αναγούλα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aidonaki
H aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 και ό,τι κυκλοφορούσε στο χωριό μου! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 22:07, 12-04-13:

alcyone στειλε μου pm το petshop

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:09, 12-04-13:

Αν κανει ολα οσα λες τοτε τα αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω, στην πρωτη ευκαιρια θα κοιταξω να το προμηθευτω αφου μου πεις απο που το πηρες, μην τυχον και παρω καμμια μαιμου.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:14, 12-04-13:

https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=35008&page=31

post 305.

Το δικό μου δεν είναι το furminator, είναι το fool3e, το είχα πάρει απο τα pet-city και αφαιρεί φαράσια απο τρίχες. Έχω την εντύπωση πως μοιάζουν και λειτουργούν πανομοιότυπα.

Ξέχασα να αναφέρω πως μετά το χτένισμα τον χαιδεύω με ένα λαστιχένιο " γάντι " που έχει δύο όψεις. Η μία πιό αραιή η άλλη πιό πυκνή, γεμάτο λαστιχένια εξογκωματάκια.Μαζεύει τρίχες και λειαίνει κάπως τη γούνα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας-77 : 12-04-13 στις 22:19.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:22, 12-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από aidonaki

alcyone στειλε μου pm το petshop
Αν κανει ολα οσα λες τοτε τα αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω, στην πρωτη ευκαιρια θα κοιταξω να το προμηθευτω αφου μου πεις απο που το πηρες, μην τυχον και παρω καμμια μαιμου.
Θα σας στείλω π.μ. σε λιγάκι με τη διεύθυνση του καταστήματος που το αγόρασα πρόσφατα.
Το πουλάνε και μέσω διαδικτύου, αλλά επειδή είναι από Αμερική, δεν ήθελα να μπλέξω με διαδικασίες (είχα διαβάσει
σε παλιότερα μηνύματα εδώ στο My cat από μέλη που το προμηθεύτηκαν)....
Κι εδώ λίγοι το πουλάνε, τη διεύθυνση τη βρήκα από το σαϊτ, αλλά έχει μετακομίσει το μαγαζί λίγο παρακάτω..
Καθαρά προσωπική μου άποψη, χαλάλι τα χρήματα που έδωσα..
Να ξέρετε υπάρχουν πολλά είδη: Άλλα για μακρύτριχες, άλλα για ημι-μακρύτριχες, άλλα για κοντότριχες γάτες και ανάλογα το μέγεθος. Εμένα που είναι μικρόσωμη και κοντότριχη, με συμβούλεψε να πάρω το μωβ,
το μικρότερο. Έχει και για σκύλους.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 και ό,τι κυκλοφορούσε στο χωριό μου! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 22:35, 12-04-13:

χμ... εδω στην ιστοσελίδα της εταιρίας https://www.furminator.com/pet-deshed...ing-tools.aspx εχει τα προιόντα και σε ... σεβαστή τιμή!

εδώ https://hellas-tech.gr/index.php?rout...product_id=357
βρήκα αυτό που οπτικά δε μοιάζει τόσο με τα απο πάνω, δηλαδή έχει τελείως διαφορετική λαβή και δε βλέπω κι εκεινο το κουμπάκι... (μοιάζει σαν το δικό σου Ηλία) αλλά λέει πως είναι ίδια μάρκα κι έχει και ακριβώς το ίδιο λογότυπο!.... εκτός αν είναι απομίμηση..

μπερδεύτηκα λίγο..

;-) σε καθε περίπτωση αλκυόνη στείλε να εχουμε υποψην!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:05, 12-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=35008&page=31

post 305.

Το δικό μου δεν είναι το furminator, είναι το fool3e, το είχα πάρει απο τα pet-city και αφαιρεί φαράσια απο τρίχες. Έχω την εντύπωση πως μοιάζουν και λειτουργούν πανομοιότυπα.

Ξέχασα να αναφέρω πως μετά το χτένισμα τον χαιδεύω με ένα λαστιχένιο " γάντι " που έχει δύο όψεις. Η μία πιό αραιή η άλλη πιό πυκνή, γεμάτο λαστιχένια εξογκωματάκια.Μαζεύει τρίχες και λειαίνει κάπως τη γούνα.
Ναι μπράβο, έτσι πρέπει να τα περνάμε μετά με κάτι να μαζεύει τα υπολείματα των τριχών
Κι εγώ το κάνω, αλλά με μια ελαφρώς βρεγμένη πετσέτα και παίρνει ό,τι έχει απομείνει.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:10, 12-04-13:

χμ... εδω στην ιστοσελίδα της εταιρίας https://www.furminator.com/pet-deshed...ing-tools.aspx εχει τα προιόντα και σε ... σεβαστή τιμή!

εδώ https://hellas-tech.gr/index.php?rout...product_id=357
βρήκα αυτό που οπτικά δε μοιάζει τόσο με τα απο πάνω, δηλαδή έχει τελείως διαφορετική λαβή και δε βλέπω κι εκεινο το κουμπάκι... (μοιάζει σαν το δικό σου Ηλία) αλλά λέει πως είναι ίδια μάρκα κι έχει και ακριβώς το ίδιο λογότυπο!.... εκτός αν είναι απομίμηση..

μπερδεύτηκα λίγο..

;-) σε καθε περίπτωση αλκυόνη στείλε να εχουμε υποψην!
Μη μπερδεύεσαι... Αρκεί να κάνει δουλειά!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 02:09, 13-04-13:

ακριβως το ιδιο εχω και εγω το πηρα προσφατα οντως αξιζει τοση τριχα ρε παιδι μου που τη βρισκουν τα σκασμενα! εγω το πηρα 40 ευρω... και εκνευριστηκα παρα πολυ γιατι σε ενα σημειο το πλαστικο ειναι ραγισμενο. δεν επηρεαζει τη λειτουργια του προς το παρον αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για να παιρνεις κατι ελαττωματικο

Παράθεση

Kat6892

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kat6892
H Kat6892 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Kat6892 έγραψε στις 10:16, 13-04-13:

Εχω δοκιμάσει και εγώ το furminator για περίπου 3 μήνες. Τότε τα δικά μου γατιά έτρωγαν Royal canin , ήταν καλοκαίρι και μαδούσαν πολύ και το furminator το χρησιμοποιούσα μόνο 1 φορά την εβδομάδα... Λοιπόν, στους 2,5 μήνες χρήσης τους είχε κάνει το υποτρίχωμα χάλια. δεν είχε μείνει τίποτα πάνω στο γατί και στους 3 μήνες χρήσης, φαινότανε το δερματάκι τους ανάμεσα από τις τρίχες στην περιοχή της πλάτης... Εννοείτε πως το σταμάτησα αμέσως. Το τρίχωμα τους επανήλθε μετά από 5 μήνες περίπου...Οπότε αν δεί κανείς να αραιώνει επικίνδυνα το τρίχωμα της γάτας σας μπορεί να φταίει η συγκεκριμένη βούρτσα.

Καλύτερα πιο πολλές τρίχες στο χαλί παρά να είναι το γατάκι γυμνό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kat6892 : 13-04-13 στις 10:26.
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 16:45, 13-04-13:

ηταν το furminator το αυθεντικο? γιατι υποτιθεται οτι αυτο αφαιρει μονο τις νεκρες τριχες. υπαρχουν πολλες απομιμησεις ομως μηπως ηταν κατι τετοιο?

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 19:31, 13-04-13:

καλησπερα.θελω να σας ρωτησω αν αυτη την εποχη μαδανε περισσοτερο γιατι παρολο που τη χτενιζω καθημερινα σημερα οσο και αν τη χτενιζω δεν σταματουν να φευγουν παρα πολλες τριχες.πολλες τριχες!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:47, 13-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από tinkaki
καλησπερα.θελω να σας ρωτησω αν αυτη την εποχη μαδανε περισσοτερο γιατι παρολο που τη χτενιζω καθημερινα σημερα οσο και αν τη χτενιζω δεν σταματουν να φευγουν παρα πολλες τριχες.πολλες τριχες!!!
Η εποχη της τριχοπτωσης ξεκιναει ανοιξη και τελειωνει τελος καλοκαιριου με αρχες φθινοπωρου. Ολα ομως ειναι σχετικα γιατι ο καιρος εχει τρελλαθει και μπορει να δεις να χανει τριχωμα μεσα στον χειμωνα αν κανει πολλες ζεστες μερες.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 19:58, 13-04-13:

οκ τοτε ειναι φυσιολογικο.χρειαζεται να της δινω βιταμινες λαδακι;

Παράθεση

Kat6892

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kat6892
H Kat6892 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Kat6892 έγραψε στις 20:00, 13-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
ηταν το furminator το αυθεντικο? γιατι υποτιθεται οτι αυτο αφαιρει μονο τις νεκρες τριχες. υπαρχουν πολλες απομιμησεις ομως μηπως ηταν κατι τετοιο?
αυθεντικότατο, το πήρα 50 ευρώ από γερμανία

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:02, 13-04-13:

Ειδικα το λαδι σολωμου βοηθαει πολυ, ακομα και το ελαιολαδο ομως κανει καποια δουλεια. Βεβαια οταν ειναι εποχη τριχοπτωσης, δεν τις γλυτωνουμε τις τριχες με τιποτα. Καλο θα ηταν να χτενιζεις λιγο περισσοτερο την γατουλα σου για να μην καταπινει ολες αυτες τις τριχες και αν δεις καποια σημαδια οπως σαν να θελει να κανει εμμετο και να μην κανει, ή καποιον βηχα που δεν εχει αλλη εξηγηση, θα ηταν καλο να σου συστησει ο κτηνιατρος σου καποιο σκευασμα που βοηθαει τις γατουλες να αποβαλλουν τις τριχες χωρις να δημιουργηθουν τριχομπαλες.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 21:08, 13-04-13:

Σε ευχαριστω για τη συμβουλη!!!

ισως βοηθουσε και το γατοχορτο για τις τριχομπαλες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 13-04-13 στις 21:17. Αιτία: merge
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:25, 13-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από tinkaki
Σε ευχαριστω για τη συμβουλη!!!

ισως βοηθουσε και το γατοχορτο για τις τριχομπαλες;
Το γατοχορτο τις βοηθαει να κανουν εμμετο οταν εχουν στομαχικες διαταραχες, δεν βοηθαει ομως στην αποφυγη δημιουργιας τριχομπαλας και δεν βοηθαει ιδιαιτερα στην αποβολη τους.
Καλο ειναι να υπαρχει και γατοχορτο οταν εχουμε γατουλες, για να μην τρωνε αλλα φυτα κυριως επειδη καποια φυτα ειναι τοξικα για τα γατια μας.

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 22:15, 13-04-13:

βρε παιδιά... τι είναι το γατοχορτο που λέτε;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:01, 13-04-13:

βρε παιδιά... τι είναι το γατοχορτο που λέτε;
Ειναι ενα χορταρακι που βγαινει απο ενα μειγμα σπορων και ειναι καταλληλο για να το τρωνε οι γατες, τις βοηθαει να κανουν εμμετο οταν εχουν στομαχικες διαταραχες. Μπορεις να το βρεις σε κτηνιατρεια, pet shop και σε καποια μεγαλα super market στα ειδη που εχουν για τα κατοικιδια.

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 23:48, 13-04-13:

Πω κι'εμένα ξεκίνησε εδώ και μια βδομάδα πολύ τρίχα το άτιμο, το χτενιζω λίγο πιο τακτικά τώρα αλλά και πάλι με βλέπω να παίρνω την σκούπα αγκαλιά....
Πολλές επίσης τις παίρνω με ένα βρεγμένο πανάκι, το τι τρίχα μαζεύει δεν λέγεται.

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 11:23, 14-04-13:

Ειναι ενα χορταρακι που βγαινει απο ενα μειγμα σπορων και ειναι καταλληλο για να το τρωνε οι γατες, τις βοηθαει να κανουν εμμετο οταν εχουν στομαχικες διαταραχες. Μπορεις να το βρεις σε κτηνιατρεια, pet shop και σε καποια μεγαλα super market στα ειδη που εχουν για τα κατοικιδια.
μόνο για εμετό χρησιμοποιείται; δεν είναι κάτι σαν τροφή που είναι καλό να παίρνει;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:02, 14-04-13:

Μονο γι' αυτο, δεν τους προσφερει τιποτα αλλο. Οι γατες ειναι σαρκοφαγα ζωα και δεν χρειαζονται τοσο τα χορταρικα οπως οι σκυλοι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:05, 19-04-13:

Μονο γι' αυτο, δεν τους προσφερει τιποτα αλλο. Οι γατες ειναι σαρκοφαγα ζωα και δεν χρειαζονται τοσο τα χορταρικα οπως οι σκυλοι.
Ναι, αλλά δεν τους παρέχει και ορισμένα ιχνοστοιχεία χρήσιμα για τον οργανισμό τους όταν το μασάνε?
Ίσως, βοηθάει και το εντερικό τους σύστημα γενικότερα εκτός από το να τους φέρνει εμετό (η δική μου δεν έκανε ποτέ εμετό από γατόχορτο και το γουστάρει τρελλά)
Άλλωστε όταν ζουν αδέσποτες ή ελεύθερες στους κήπους, παρατηρούμε οτι τους αρέσει να το δοκιμάζουν, είναι στη φύση τους.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:09, 19-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ban
Πω κι'εμένα ξεκίνησε εδώ και μια βδομάδα πολύ τρίχα το άτιμο, το χτενιζω λίγο πιο τακτικά τώρα αλλά και πάλι με βλέπω να παίρνω την σκούπα αγκαλιά....
Πολλές επίσης τις παίρνω με ένα βρεγμένο πανάκι, το τι τρίχα μαζεύει δεν λέγεται.
Συχνό χτένισμα και, με την άδεια του κτηνίατρου, λίγο λαδάκι με βιταμινούλες αυτή την εποχή, ειδικές για να διατηρείται υγιές και όμορφο δέρμα και τρίχωμα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:26, 19-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
ακριβως το ιδιο εχω και εγω το πηρα προσφατα οντως αξιζει τοση τριχα ρε παιδι μου που τη βρισκουν τα σκασμενα! εγω το πηρα 40 ευρω... και εκνευριστηκα παρα πολυ γιατι σε ενα σημειο το πλαστικο ειναι ραγισμενο. δεν επηρεαζει τη λειτουργια του προς το παρον αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για να παιρνεις κατι ελαττωματικο
Κρίμα!Ακριβώτερο (εμένα μου στοίχισε 34 ευρώ και είναι το γνήσιο εννοείται, αλλά με διαβεβαίωσε οταν διαμαρτυρήθηκα οτι το πουλάνε λίγοι και εκείνος είναι ο φθηνότερος), αλλά να είναι και ραγισμένο?
Αν το πήρες από μαγαζί και δεν το έχεις χρησιμοποιήσει πολύ, να το πας πίσω και να ζητήσεις να σου το αλλάξουν.
Πιστεύω οτι θα το κάνουν, γιατί οφείλουν να το κάνουν.

Αρχική Δημοσίευση από Kat6892
Εχω δοκιμάσει και εγώ το furminator για περίπου 3 μήνες. Τότε τα δικά μου γατιά έτρωγαν Royal canin , ήταν καλοκαίρι και μαδούσαν πολύ και το furminator το χρησιμοποιούσα μόνο 1 φορά την εβδομάδα... Λοιπόν, στους 2,5 μήνες χρήσης τους είχε κάνει το υποτρίχωμα χάλια. δεν είχε μείνει τίποτα πάνω στο γατί και στους 3 μήνες χρήσης, φαινότανε το δερματάκι τους ανάμεσα από τις τρίχες στην περιοχή της πλάτης... Εννοείτε πως το σταμάτησα αμέσως. Το τρίχωμα τους επανήλθε μετά από 5 μήνες περίπου...Οπότε αν δεί κανείς να αραιώνει επικίνδυνα το τρίχωμα της γάτας σας μπορεί να φταίει η συγκεκριμένη βούρτσα.

Καλύτερα πιο πολλές τρίχες στο χαλί παρά να είναι το γατάκι γυμνό...
Εμείς το χρησιμοποιούμε μέρα παρά μέρα (ορισμένες φορές και καθημερινά τώρα που η τριχόπτωση είναι στο ζενίθ) και τέτοιο πρόβλημα δεν μας προέκυψε. Μήπως το χρησιμοποίησες με λάθος τρόπο? Δλδ η γωνία κλίσης να ήταν τέτοια που να τραυμάτιζε το δέρμα? Μήπως το πίεζες έντονα ή/και διαρκούσε πολύ η όλη διαδικασία?
Εκτός κι αν δεν ήταν το αυθεντικό...
Ειδάλλως, με μόνο μια φορά την εβδομάδα δεν δικαιολογείται τέτοια δερματική αντίδραση.. Φυσικά και καλώς έκανες και το σταμάτησες, προκειμένου να έχουν τέτοιο πρόβλημα τα γατάκια..
Πάντως εμείς συνεχίζουμε κανονικά και η γούνα μας διατηρείται μια χαρά, ασφαλώς η τριχόπτωση δεν σταμάτησε, αλλά μειώθηκε κατά πολύ

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:29, 19-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Kat6892
αυθεντικότατο, το πήρα 50 ευρώ από γερμανία
Νομίζω όμως είναι αμερικάνικο κι όχι γερμανικό.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:31, 19-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Ναι, αλλά δεν τους παρέχει και ορισμένα ιχνοστοιχεία χρήσιμα για τον οργανισμό τους όταν το μασάνε?
Ίσως, βοηθάει και το εντερικό τους σύστημα γενικότερα εκτός από το να τους φέρνει εμετό (η δική μου δεν έκανε ποτέ εμετό από γατόχορτο και το γουστάρει τρελλά)
Άλλωστε όταν ζουν αδέσποτες ή ελεύθερες στους κήπους, παρατηρούμε οτι τους αρέσει να το δοκιμάζουν, είναι στη φύση τους.
Απο οσο ξερω Αλεξανδρα μου, μονο γι' αυτο το χρησιμοποιουν, για το στομαχακι τους οταν εχουν ενοχλησεις. Δεν γνωριζω να εχουν καποιο συστατικο που να το χρειαζεται ο οργανισμος τους.

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cindy23
H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 21:36, 16-07-13:

Εμένα αυτή την περίοδο το αρσενικο μου γατί μαδάει πολύ!!λίγο να τον χαιδέψω βγάζω τούφες!Είναι φυσιολογικό άραγε?? Δεν έχω πάρει βουρτσούλα ακόμα..κ ο άτιμος θέλει να ανεβαίνει στο κρεβάτι μου κ οι τρίχες δεν φεύγουν με τπτ από το πάπλωμα μου!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:14, 16-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Cindy23
Εμένα αυτή την περίοδο το αρσενικο μου γατί μαδάει πολύ!!λίγο να τον χαιδέψω βγάζω τούφες!Είναι φυσιολογικό άραγε?? Δεν έχω πάρει βουρτσούλα ακόμα..κ ο άτιμος θέλει να ανεβαίνει στο κρεβάτι μου κ οι τρίχες δεν φεύγουν με τπτ από το πάπλωμα μου!
4 πραγματάκια:
Προμηθεύσου βούρτσα ειδική και άρχισε να τον χτενίζεις, μη καταπίνει τριχόμπαλες και κάνει εμετούς
Να εμπλουτίσεις το φαγητό του με λάδι σολωμού (πουλάνε σε μπουκαλάκια με δοσομετρικό σταγονόμετρο), κάνει καλό σε δέρμα και τρίχωμα .
Να πάρεις από σούπερ μάρκετ ρολλό με αυτοκόλλητα χαρτιά που παγιδεύουν τις τρίχες, (συγκεκριμένα μ'αυτό που πουλάει το carefour σώθηκα είναι το καλύτερο του είδους του) και να περνάς τα σκεπάσματα και όλες τις επιφάνειες που αφήνει ο γατούλης τις τρίχες του.
Να ρωτήσεις κτηνίατρο σχετικά για το τι άλλο παραπάνω μπορείς να κάνεις.
Πιστεύω να βοήθησα

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 22:23, 16-07-13:

έχω πάρει ρολό με αυτοκόλλητα για τις τρίχες ..απο τα ρούχα μου κάπως φέυγουν αλλά από το πάπλωμα δύσκολα,θα δοκιμάσω κ απο το carefour..θα πάω να πάρω αύριο κιόλας βούρτσα γτ δεν πάει άλλο όπου ακουμπήσει αφήνει τρίχες!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:42, 16-07-13:

Επίσης μη ξεχνάς όποτε τον βουρτσίζεις (όχι και συνέχεια μη γδαρθεί και σουρωμαδήσει εντελώς το γατί) να περνάς στο τέλος με μια βρεγμένη με νερό και στιμένη καλά πετσετούλα το κορμάκι του, να πάρει όλο το τρίχωμα που θα έχει αφήσει η βούρτσα, αν θέλεις να γίνει σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά. Με την πετσετούλα μιμείσαι κατά κάποιον τρόπο τον καθαρισμό που κάνουν τα γατιά από μόνα τους, αλλά με τη διαφορά οτι το απαλάσσεις από το να καταπιεί το τρίχωμα (με τις γνωστές συνέπειες).

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 έγραψε στις 23:25, 16-07-13:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ειναι πολύ χρήσιμα όσα μου είπες!! :-)

Παράθεση

Augustina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Augustina
H Augustina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Augustina έγραψε στις 12:03, 18-08-13:

Παιδιά θέλω βοήθεια... έχω δύο χρόνια το Σβουράκο μου... η τρίχα που αφήνει, απερίγραπτη!!! Όταν ήταν κάπου ενός έτους είχα πάρει βούρτσα με τα σιδεράκια που ο γατούλης μου δεν την ήθελε... μέχρι και ηρεμιστικό του έδωσα και η ενέργειά του ήταν στο φουλ όταν τον βούρτσιζα... μετά πήγα και πήρα μία άλλη χτένα, που είναι σαν τις ανθρώπινες, με τα πολύ πυκνά δοντάκια! Κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι μου έβγαλε την πίστη! Να σημειώσω ότι ο γάτης μου είναι ατίθασος... ΠΟΛΥ ατίθασος! Δηλαδή αγκαλίτσες, χάδια και τέτοια δεν υπάρχουν... Πολλές φορές σκέφτηκα ότι θα ήταν πιο ευτυχισμένος να είναι έξω ελεύθερος, έτσι μου έδειχνε, αλλά δε μπορεί να τα βγάλει πέρα με άλλα γατιά... Νομίζω πως πλέον πρέπει να περάσω σε λύσεις πιο "βάρβαρες" με γάντια και λοιπά σύνεργα και να τον καθίζω κάτω θέλει δε θέλει για βούρτσισμα.. πιστεύετε θα μπορέσει ποτέ να το συνηθίσει;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,110 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:20, 18-08-13:

Γιατι πιο βαρβαρες;Υπαρχουν γαντια με πλαστικα δοντια,που τα φορας και χαιδευοντας τον γατο..μαζευει και την τριχα.Για δοκιμασε το.Και εμενα ειναι αγριμι,αλλα καθεται.Οχι για πολυ βεβαια..αλλα παντως την δουλεια μου την κανω.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 19:45, 24-08-13:

Ααααααααααααχ, πικρή ιστορία. Η δικιά μου νομίζω ότι είναι το πιο μακρύτριχο γατί του κόσμου. Γεμίζει το σύμπαν.
Μέχρι και την ίδια περνάω απαλά με το αυτοκόλλητο ρολό και κάθεται (για να μαζέψω αυτές που μένουν πάνω της μετά το χτένισμα με την Furminator ή καμιά φορά και στα ενδιάμεσα του χτενίσματος). Λέτε να της κάνω κακό; Δε φαίνεται να δυσανασχετεί, απεναντίας γουργουρίζει -βέβαια, μπορεί και να γουργουρίζει επειδή ξέρει ότι μετά το χτένισμα ακολουθεί μεζεδάκι, η πονήρω..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:51, 24-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Ααααααααααααχ, πικρή ιστορία. Η δικιά μου νομίζω ότι είναι το πιο μακρύτριχο γατί του κόσμου. Γεμίζει το σύμπαν.
Μέχρι και την ίδια περνάω απαλά με το αυτοκόλλητο ρολό και κάθεται (για να μαζέψω αυτές που μένουν πάνω της μετά το χτένισμα με την Furminator ή καμιά φορά και στα ενδιάμεσα του χτενίσματος). Λέτε να της κάνω κακό; Δε φαίνεται να δυσανασχετεί, απεναντίας γουργουρίζει -βέβαια, μπορεί και να γουργουρίζει επειδή ξέρει ότι μετά το χτένισμα ακολουθεί μεζεδάκι, η πονήρω..

Κακό δεν της κάνεις, ίσα-ίσα με το Furminator τη βοηθάς να απαλλαγεί από τις νεκρές τρίχες που ειδάλλως θα κατέληγαν στο στομάχι της. Αρκεί να μη γίνεται κατάχρηση. Για το ρολλό πάνω στο σώμα της γάτας, όσο απαλά κι αν το περνάς, είμαι λίγο επιφυλακτική... γιατί είναι δυνατόν και υγιείς τρίχες που είναι λίγο ατίθασες, με την κόλλα του να ξεριζωθούν . Θα είναι σαν να κάνει αποτρίχωση με...κερί

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 10:33, 25-08-13:

Δεν θα γκρίνιαζε, όμως, αν πονούσε; Εντωμεταξύ, πετάγονται τρίχες και όταν τρέχει.. Μα πού τη βρήκα, τόσο τριχωτή;;;;;;;

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 19:41, 27-03-14:

καλησπερα!! ο τιτλος μου τα λεει ολα νομιζω κλεισαμε τον πρωτο μας χρονο (ειχαμε γεννεθλια στις 21!!!!) κ μαζι με τα γεννεθλια αφηνουμε κ τουφες παντου ξαφνικα! φανταζομαι πως εχει να κανει κ με την εποχη ( οπως κ εγω κατα καιρους χανω παραπανω μαλλια απο οτι συνηθως) αλλα περα απο το πολυ τακτικο μη πω καθημερινο κομμωτηριο που τα κανω τι παραπανω μπορω να κανω?? εχω απο ολα σχεδον: κοντυτριχη, ιμημακρυτριχη και μακρυτριχη και αντιστοιχα η μια χανει πιο πολυ μαλλι απο την αλλη :p υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μην πνιγω στην τριχα κ να μην ειμαι σαν τη τρελη με μια χτενα κ μια σκουπα ολη μερα??? ή απλως το δεχομαι κ συνεχιζω??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:07, 27-03-14:

Καλησπέρα! Να σου ζήσουν τα μικρά καμάρια σου!!
Δε χρειάζεται να πω πολλά... Έχεις πιάσει το νόημα!
Ναι, από Μάρτη μέχρι Ιούλιο κάθε χρόνο θα είσαι με τα σύνεργα της τρίχας στα χέρια και θα φτύνεις τριχόμπαλες!! Αλλάζουν από το χειμερινό στο καλοκαιρινό τρίχωμα. Και πάλι τον Οκτώβρη που ξαναλλάζουν χάνουν μαλλί αλλά όχι τόσο.
Η δική μου ημιμακρύτριχη αφήνει ολόκληρες τούφες όπου ακουμπάει και τα άλλα περνάνε και αφήνουν σύννεφα τρίχας. Λένε πως το έλαιο σολωμού βοηθάει αλλά εγώ τους το δίνω ένα μήνα και είδα διαφορά στο τρίχωμα που γυαλίζει περισσότερο και τα πατουσάκια τους είναι ακόμα πιο απαλά. Αλλά το μάδημα ίδιο. Ίσως χρειάζεται χρόνια χρήση, δεν ξέρω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:06, 27-03-14:

Χρόνια τους πολλά, να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι τα ζουζούνια σου
Για το θέμα που ρωτάς, όπως τα είπε η "Ειρήνη 1,2,3,4" είναι
Μ'άλλα λόγια, να αρχίσεις σιγά-σιγά να συμβιβάζεσαι στο γεγονός οτι εφεξής θα μαδάνε
Όλες οι γάτες ανεξαρτήτως μήκους τριχώματος μαδάνε. Κι η δική μου τις τελευταίες μέρες αφήνει τούφες εδώ κι εκεί, κι ας είναι κοντότριχη. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα να καταπολεμήσεις τη γεννεσιουργό αιτία. Ειδικά οι γάτες που ζουν σε διαμερίσματα, έχω διαβάσει οτι χάνουν περισσότερο τρίχωμα από τις αδέσποτες και για τον επιπλέον λόγο της υψηλότερης θερμοκρασίας που συνήθως υπάρχει στο εσωτερικό ενός σπιτιού. Όπου τελικά δεν είναι να ρωτάς για πόσο διάστημα και ποιούς μήνες υπάρχει τριχόπτωση, αλλά πότε δεν υπάρχει!
Παρολ'αυτά όμως, μπορείς να περιορίσεις τις συνέπειες. Δηλαδή να βουρτσίζεις το τρίχωμά τους τακτικά ώστε να μην καταπίνουν τριχόμπαλες και επιβαρύνουν το γαστρεντερικό τους, αποφεύγοντας παράλληλα να μαζεύεις διαρκώς τούφες από τα δάπεδα, τις πολυθρόνες, κλπ, λίγο λαδάκι σολωμού που στη διατροφή τους, και βέβαια ένα ρολλό με αποσπώμενες με κόλλα ταινίες που θα περνάς ρούχα και υφάσματα που έχουν την τάση να κολλούν οι τρίχες.
Δες και αυτά, ίσως βοηθήσουν:
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33458
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=78463
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22276

Υπομονή..

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 01:03, 28-03-14:

και να προσθεσω οτι με τακτικο χτενισμα με καλη βουρτσα (πχ furminator) το προβλημα περιοριζεται πολυ πολυ δραστικα γιατι βγαζει ολες τις νεκρες τριχες με τη μια. εμας τουλαχιστον μας εχει βοηθησει παρα πολυ, οταν αρχιζει να μαδαει του ριχνω ενα καλο βουρτσισμα και ολα καλα. το τι τριχα βγαινει δε λεγεται.... ειναι βεβαια ακριβη αυτη η βουρτσα αλλα δεν το μετανιωσαμε!

εσυ που εχεις και παραπανω απο ενα.... δεν ξερω πως ζεις χωρις αυτην!

ααα και για εξτρα καλο αποτελεσμα μετα το βουρτσισμα περνας με βρεγμενα χερια ή με βρεγμενο πανι/πετσετα πανω απο το τριχωμα τις γατας για να φυγουν και οι τριχες που εχουν μεινει! παρα πολυ βοηθαει και το μπανιο, φευγουν ολες οι τριχες που ειναι να πεσουν, αρκει να καθεται η γατα- ο δικος μου με τιποτα!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 09:59, 28-03-14:

Μπανιο καθε ποτε ομως;;;

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 11:56, 28-03-14:

καλημερα κ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!! τις χτενιζω αρκετα, δεν εχω ψαξει η αληθεια ειναι συγκεκριμενη βουρτσα, χρησιμοποιω ενα απλο πλαστικο χτενακι για τους κομπους (δεν τους αρεσει πολυ αυτο) κ μετα μια βουρτσα με σκληρες τριχες η οποια μαζευει οτι εχει βγαλει το χτενακι( μολις την δουν πεφτουν κ κανουν βαρελακια κ η Λίλη χτενιζει μονη της τα μαγουλακια της!!!!) δεν ειναι οτι δεν ειμαι ικανοποιημενη με το αποτελεσμα του χτενισματος ισα ισα που κανει πολυ καλη δουλεια απλα ξερετε ξαφνιαστικα γτ δεν εχαναν τοοοσο πολυ γιατι πριν δεν ηθελαν τοσο συχνα!! τωρα οσον αφορα το μπανιο... εδω εχω ενα θεμα. η Λίλη που ειναι 5,5 χρονων κ μπηκε σπιτι μας εγκυος εχει κανει 3-4 φορες μπανιο. δε τρελενται αλλα δε θα σε γραντζουνισει ή θα φυγει. οι μικρες που ειναι ενος χρονου δεν εχουν κανει ποτε.. κ μολις δουν νερο εξαφανιζονται... συμπερασμα λοιπον!! οπλιζομαι με υπομονη, χτενες, σκουπες κ ταινιες κ επιχειρω μπανακι!! ευχαριστω πολυ!! κ προσεχως θα ετοιμασω θεματακι για τον ενα χρονο με τα τρελοκομεια μου κ την εντυπωσιακη αλλαγη της Λίλης απο αδεσποτακι σε σπιτογατο!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:09, 28-03-14:

χαχαχαχαχαχα γελάω παιδιά συγχωρέστε με....προφανώς όλοι έχετε γατούδια όμορφα και καλά....το δικό μου είναι όμορφο αλλά είναι κουζουλό!!! προσπαθώ να τη χτενίσω και με κάνει ριγέ....άσε δε τα ουρλιαχτά!!! ούτε σε ζούγκλα να ήμασταν!!! φαντάσου να την κάνω και μπάνιο!!! τι να πω....κάτι κάνω λάθος....

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 13:39, 28-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από kathy85
Μπανιο καθε ποτε ομως;;;
φανταζομαι 2-3 αντε 4 φορες κατα τη διαρκεια της περιοδου που μαδανε (δλδ απο τωρα μεχρι τελος καλοκαιριου που ειναι και ζεστος ο καιρος). προσωπικα δεν εχω εφαρμοσει αυτη τη "λυση" γιατι ο δικος μου φοβαται το νερο και εχουμε βολευτει με τη βουρτσα. συχνοτερα μου φαινεται λιγο υπερβολη- νομιζω δεν κανει συχνα μπανιο στη γατα γιατι κατι συμβαινει με τη λιπαροτητα στο δερμα της.

κτηνιατρος μου το προτεινε σαν λυση για το μαδημα, με μετρο φυσικα.

μια ιδεα για το πως ειναι να χτενιζεις με furminator https://www.youtube.com/watch?v=hjXYgn27quc

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 28-03-14 στις 13:45.
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 18:38, 28-03-14:

^ Ευχαριστω!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τρίχες! - Από anesperos13
      Το θέμα έχει λάβει 58 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-10-14 στις 00:22.
    • Τρίχες!! - Από booky
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-09-10 στις 20:51.
    • Πρόβλημα με τις τρίχες!!! - Από g3org1a
      Το θέμα έχει λάβει 36 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-10 στις 00:07.
    • Τουφίτσες από τρίχες... - Από LETOS
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-10-08 στις 10:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους