Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,361 εγγεγραμμένα μέλη και 715,430 μηνύματα σε 22,605 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 482 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νεφρική ανεπάρκεια της γάτας

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 12:51, 03-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από nikonk
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς Χρήστο μου ( φαντάζομαι έτσι είναι όνομα σου), όλους εδώ μέσα μας δένει η αγάπη μας για τα ζώα και αν έχουμε παρόμοια εμπειρία είναι χρέος μας και να στηρίξουμε ψυχολογικά και να βοηθήσουμε με τις γνώσεις μας αν μπορούμε. Λίγο πολύ ο καθένας ξέρει τον πόνο όταν χάνουμε το αγαπημένο μας τετράποδο. Κι εγώ νεοφερμένος είμαι στο φόρουμ και με άγνοια σε ότι αφορά τις ασθένειες των γατιών και με υποδέχθηκαν κάποιοι σημαντικοί άνθρωποι που με στήριξαν ψυχολογικά και με συμβουλές, όταν τις πρώτες μέρες η ψυχολογία μου είχε πέσει στο ναδίρ.
Στο θέμα μας τώρα. Το 0,90 μάλλον αυτό εννοείς, πρέπει να είναι νομίζω αν θυμάμαι καλά στις φυσιολογικές τιμές αυτό θα στο πει βέβαια ο γιατρός καθώς και την κατάλληλη διατροφή. Όντως ο εμετός είναι κακό σημάδι που αν συνεχιστεί θα μεταφραστεί και σε απώλεια βάρους. Εγώ θα ήμουν της γνώμης αν τον γιατρό δεν τον γνωρίζεις καλά να πάρεις τις εξετάσεις και τον γατούλη και να επισκεφθείς και κάποιον άλλο γιατρό. Εγώ μένω στην Ανάβυσσο 25 χρόνια και πριν κατασταλάξω στον γιατρό που έχω τώρα πέρασαν από το σπίτι μου άλλοι 2 που δεν με ικανοποίησαν.
Αυτό με τον ορό συνεχόμενα όμως (κάθε 3 μέρες) πρέπει να το σκεφθείς καλά αν σου προταθεί .
Εύχομαι ο γατούλης να γίνει σιδερένιος, αλλά πάντα θα προχωράς κάτω από τις οδηγίες του γιατρού, εμείς απλώς καταθέτουμε τις δικές μας εμπειρίες , που κάθε μια μπορεί να διαφέρει από την άλλη.
Νίκωνα, έχεις δίκιο για την κρεατινίνη, είναι πολύ φυσιολογική τιμή το 0,90, εκτός αν ο Χρήστος αναφερόταν στην τιμή της ουρίας για 90, που είναι όντως πολύ αυξημένη. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αφού ο μεγάλος μου γάτος διαγνώστηκε πρόσφατα με νεφρική ανεπάρκεια, στα 12 του περίπου, Θα θελα επί τη ευκαιρία να ρωτήσω για τον ορό που αναφέρεις, είσαι αρνητικός λόγω της ταλαιπωρίας που υφίσταται το γατί έτσι, ή για κάποιον άλλο λόγο; Σε εμάς δεν προτάθηκε κάτι τέτοιο, μιας που το παλεύουμε με τροφή και χάπια και ανταποκρίνεται καλά για την ώρα, αλλά λέω αν o μη γένοιτο χρειαστεί στο μέλλον..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 13:48, 03-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Νίκωνα, έχεις δίκιο για την κρεατινίνη, είναι πολύ φυσιολογική τιμή το 0,90, εκτός αν ο Χρήστος αναφερόταν στην τιμή της ουρίας για 90, που είναι όντως πολύ αυξημένη. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αφού ο μεγάλος μου γάτος διαγνώστηκε πρόσφατα με νεφρική ανεπάρκεια, στα 12 του περίπου, Θα θελα επί τη ευκαιρία να ρωτήσω για τον ορό που αναφέρεις, είσαι αρνητικός λόγω της ταλαιπωρίας που υφίσταται το γατί έτσι, ή για κάποιον άλλο λόγο; Σε εμάς δεν προτάθηκε κάτι τέτοιο, μιας που το παλεύουμε με τροφή και χάπια και ανταποκρίνεται καλά για την ώρα, αλλά λέω αν o μη γένοιτο χρειαστεί στο μέλλον..
Είμαι αρνητικός γιατί το γατάκι υφίσταται μεγάλη ταλαιπωρία και ειδικά αν το γατάκι δεν είναι συνεργάσιμο θα πρέπει να υποστεί και την ταλαιπωρία της μέθης , όπως ο γατούλης του γιου που δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμος. Ο ίδιος ο γιατρός είπε στον γιό μου , να μην το ταλαιπωρήσει συνέχεια με μέθη και να το παλέψει όσο μπορούσε με ειδική διατροφή και έζησε 2,5 χρόνια. Δηλαδή πέθανε 15,5 χρονών πέρυσι τον Σεπτέμβριο στην Σαντορίνη.
Όμως στην περίπτωση του Χρήστου το γατάκι είναι μικρό και αν είναι και ήρεμο και συνεργάσιμο θα μπορεί να του κάνει ορό. Αυτό βέβαια συνεπάγεται περίπου 10 φορές στον μήνα.
Απλά επειδή πολλές φορές οι γιατροί εκμεταλλεύονται την αγάπη μας για το ζωάκι, του λέω να πάρει και μια δεύτερη γνώμη αν τον γιατρό του δεν τον ξέρει καλά.
Έχω δικό μου ζώο σχεδόν 40 χρόνια και έχω δει γιατρούς και γιατρούς .Βέβαια και τα 63 μου χρόνια είχα ζώο που όταν ξυπνούσα μου έλεγε "καλημέρα" , αλλά δεν ήταν εντελώς δικό μου αλλά του σπιτιού. Υπήρξε πριν πολλά χρόνια γιατρός στην Βάρκιζα που μου τον είχαν συστήσει για καλό, που λίγο ακόμα θα έπαιζα ξύλο όταν πήγα μια σκυλίτσα μου για να την στειρώσει. Το ζώο υπέφερε και τσίριζε δεν ξέρω τι αναισθησία του έκανε αλλά το καημένο πέρασε φοβερούς πόνους.
Εύχομαι και στο δικό σου γατουλίνι καλή συνέχεια και καλή ανάρρωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 03-03-18 στις 13:51.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ChristosK92
Ο ChristosK92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O ChristosK92 έγραψε στις 14:04, 03-03-18:

Καταρχας θα ήθελα να σας ξαναευχαριστησω για ευνοητους λογους. Νικωνα ναι ειναι συνεργασιμος και ηρεμος, βεβαια νιωθει και λιγο αμηχανα και αυτα τον αναγκαζουν να μην ουρει μονος του αλλα με τη βοηθεια της γιατρου και να μην τρωει την απαραιτητη ποσοτητα φαγητου. Και γω ειμαι καθετος αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης το αφησα επανω στη γιατρο. Ζητησαμε σημερα και μια δευτερη γνωμη ειδικου και μας εδωσε πολλες ελπιδες. Διαβαζοντας τις ιστοριες σας παιρνω ακομη πιο πολυ θαρρος ετσι ωστε να παλεψουμε οσο μπορουμε. Ευχομαι να πανε ολα καλα και θα σας ενημερωνω για την προοδο του.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 14:19, 03-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από ChristosK92
Καταρχας θα ήθελα να σας ξαναευχαριστησω για ευνοητους λογους. Νικωνα ναι ειναι συνεργασιμος και ηρεμος, βεβαια νιωθει και λιγο αμηχανα και αυτα τον αναγκαζουν να μην ουρει μονος του αλλα με τη βοηθεια της γιατρου και να μην τρωει την απαραιτητη ποσοτητα φαγητου. Και γω ειμαι καθετος αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης το αφησα επανω στη γιατρο. Ζητησαμε σημερα και μια δευτερη γνωμη ειδικου και μας εδωσε πολλες ελπιδες. Διαβαζοντας τις ιστοριες σας παιρνω ακομη πιο πολυ θαρρος ετσι ωστε να παλεψουμε οσο μπορουμε. Ευχομαι να πανε ολα καλα και θα σας ενημερωνω για την προοδο του.
Καλή σας επιτυχία και να ξέρεις πως ότι κάνεις για οποιοδήποτε ζωάκι , θα το εισπράξεις υπερπολλαπλάσιο σε αγάπη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:48, 03-03-18:

Είμαι αρνητικός γιατί το γατάκι υφίσταται μεγάλη ταλαιπωρία και ειδικά αν το γατάκι δεν είναι συνεργάσιμο θα πρέπει να υποστεί και την ταλαιπωρία της μέθης , όπως ο γατούλης του γιου που δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμος. Ο ίδιος ο γιατρός είπε στον γιό μου , να μην το ταλαιπωρήσει συνέχεια με μέθη και να το παλέψει όσο μπορούσε με ειδική διατροφή και έζησε 2,5 χρόνια. Δηλαδή πέθανε 15,5 χρονών πέρυσι τον Σεπτέμβριο στην Σαντορίνη.
Όμως στην περίπτωση του Χρήστου το γατάκι είναι μικρό και αν είναι και ήρεμο και συνεργάσιμο θα μπορεί να του κάνει ορό. Αυτό βέβαια συνεπάγεται περίπου 10 φορές στον μήνα.
Απλά επειδή πολλές φορές οι γιατροί εκμεταλλεύονται την αγάπη μας για το ζωάκι, του λέω να πάρει και μια δεύτερη γνώμη αν τον γιατρό του δεν τον ξέρει καλά.
Έχω δικό μου ζώο σχεδόν 40 χρόνια και έχω δει γιατρούς και γιατρούς .Βέβαια και τα 63 μου χρόνια είχα ζώο που όταν ξυπνούσα μου έλεγε "καλημέρα" , αλλά δεν ήταν εντελώς δικό μου αλλά του σπιτιού. Υπήρξε πριν πολλά χρόνια γιατρός στην Βάρκιζα που μου τον είχαν συστήσει για καλό, που λίγο ακόμα θα έπαιζα ξύλο όταν πήγα μια σκυλίτσα μου για να την στειρώσει. Το ζώο υπέφερε και τσίριζε δεν ξέρω τι αναισθησία του έκανε αλλά το καημένο πέρασε φοβερούς πόνους.
Εύχομαι και στο δικό σου γατουλίνι καλή συνέχεια και καλή ανάρρωση.
Σε ευχαριστώ πολύ, και εγώ και ο Ρόκο βεβαίως Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες και συμφωνώ απόλυτα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,965 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:05, 03-03-18:

Καλησπεραφιλε χρηστο.Ευχομαι να πανε ολα καλα,ομως δεν μπορω και εγω να μην σου πω,οπως και παραπανω η μαρια καπως το εθιξε...οτι τα συμπτωματα που λες,μοιαζουν με ουρολιθιαση.
Εισαι σιγουρος για τον κτηνιατρο που πας;
Δεν ξερω..αλλα το αιμα και ολα τα αλλα που λες σε ουρολιθιαση με πανε.
Σαφως δεν ειμαστε γιατροι,επειδη ομως εχουν δει πολλα τα ματια μας απο λαθος κτηνιατρων,εγω στην θεση σου θα συμβουλευομουνα και δευτερο κτηνιατρο.
Περαστικα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 20:53, 03-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπεραφιλε χρηστο.Ευχομαι να πανε ολα καλα,ομως δεν μπορω και εγω να μην σου πω,οπως και παραπανω η μαρια καπως το εθιξε...οτι τα συμπτωματα που λες,μοιαζουν με ουρολιθιαση.
Εισαι σιγουρος για τον κτηνιατρο που πας;
Δεν ξερω..αλλα το αιμα και ολα τα αλλα που λες σε ουρολιθιαση με πανε.
Σαφως δεν ειμαστε γιατροι,επειδη ομως εχουν δει πολλα τα ματια μας απο λαθος κτηνιατρων,εγω στην θεση σου θα συμβουλευομουνα και δευτερο κτηνιατρο.
Περαστικα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
Έφη μου απ΄ό,τι καταλαβαίνω εγώ εν τέλει η ουρολιθίαση είναι δεδομένη μάλλον με βάση τα συμπτώματα που μας περιέγραψε ο Χρήστος για τον γάτο του, και φαίνεται ότι είναι ίσως και η αιτία που προκάλεσε τη νεφρική ανεπάρκεια στην περίπτωση αυτή, αν όντως υπάρχει. Πάντως φίλε Χρήστο θα επιμείνω κι εγώ για δεύτερη γνώμη, διά ζώσης αν είναι δυνατόν, να εξετάσει δηλ. τον γατούλη σου από κοντά! Σε σοβαρά περιστατικά επιβάλλεται αυτό...Περαστικά σας και πάλι!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,965 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:55, 03-03-18:

Πάντως φίλε Χρήστο θα επιμείνω κι εγώ για δεύτερη γνώμη, διά ζώσης αν είναι δυνατόν, να εξετάσει δηλ. τον γατούλη σου από κοντά! Σε σοβαρά περιστατικά επιβάλλεται αυτό...
Συμφωνω απολυτα! Σκαστα βεβαια διαβαζω το θεμα,αλλα οπως το βλεπω...πουθενα δεν ειδα για ουρολιθιαση απο τον γιατρο να λεει.ΟΚ μπορει να εχει προκληθει νεφρικη ανεπαρκεια,οπως λες και εσυ...ομως η ουρολιθιαση ειναι ακρως επειγουσα κατασταση.Και θελει καθετηρα κλπ...,δεν ξερω...αλλα αν δεν εχει παει στο μυαλο του γιατρου η αποφραξη ουρηθρας...ειναι παρα πολυ επικινδυνο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:59, 03-03-18:

Βασικα τωρα που ξαναβλεπω τα μηνυματα,καπου λεει για καθετηρα και ξεβουλωμα....ομως αν εχει ουρολιθιαση...απαιτηται καταρχην ειδικη διατροφη και κατα δευτερον οταν λεει οτι δεν ξεβουλωνει..τοτε παει σε εχγειρηση.Μα τι στο καλο;
Μπας και δεν θελει να αναλαβει τηνε γχιερηση και μιλαει απλα για νεφρικη ανεπαρκεια;Αυτα μου φαινονται παρα πολυ περιεργα.
Ομως ξαναλεω,εμεις γιατροι δεν ειμαστε,απλα εχουμε ομως μια εμπειρια.
Οποτε για μενα,πρεπει οπωσδηποτε να τον δει τον γατουλη και δευτερος κτηνιατρος.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:23, 03-03-18:

Βασικα τωρα που ξαναβλεπω τα μηνυματα,καπου λεει για καθετηρα και ξεβουλωμα....ομως αν εχει ουρολιθιαση...απαιτηται καταρχην ειδικη διατροφη και κατα δευτερον οταν λεει οτι δεν ξεβουλωνει..τοτε παει σε εχγειρηση.Μα τι στο καλο;
Μπας και δεν θελει να αναλαβει τηνε γχιερηση και μιλαει απλα για νεφρικη ανεπαρκεια;Αυτα μου φαινονται παρα πολυ περιεργα.
Ομως ξαναλεω,εμεις γιατροι δεν ειμαστε,απλα εχουμε ομως μια εμπειρια.
Οποτε για μενα,πρεπει οπωσδηποτε να τον δει τον γατουλη και δευτερος κτηνιατρος.
Συμφωνώ και πάλι..Η επέμβαση είναι απαραίτητη σε σοβαρή ουρολιθίαση, άσχετα με το θέμα της νεφρικής ανεπάρκειας, που θα πρέπει να αντιμετωπισθεί σε δεύτερο στάδιο όπως και να 'χει...

Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ChristosK92
Ο ChristosK92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O ChristosK92 έγραψε στις 11:35, 05-03-18:

Καλημερα και παλι παιδια. Για ουρολιθιαση δεν ανεφερε τιποτα η γιατρος και αυτο μου δημιούργησε και εμενα αμφιβολιες. Οι πρωτες εξετασεις αιματος εδειξαν αναλυτικα ουρια 53 και κρεατινινη 5,8 δεδομενου οτι δεν τον ειχαν ξεβουλωσει ακομα. Εν τελει μου ειπε η γιατρος να τον παρω σπιτι και να τον παρακολουθω και ετσι εκανα. Του δινω την Urinary care της hills αλλα απο αγχωνομαι μερα με τη μερα γιατι ουτε τρωει ουτε νερο πινει και αναγκαζομαι να του δινω εστω νερο εγω με το ζορι και δεν πολυαντιδραει. Συμπτωματα αλλα οπως εμμετους διαρροια κλπ δεν εχει. Σημερα θα τον παω ξανα για εξετασεις αφου συμβουλευτικα και δεύτερο ειδικο ο οποιος μου ειπε οτι δεν ειναι σοβαρα τα αιτια που δεν τρωει ( μου μιλησε συγκεκριμενα οτι η τροφη ειναι ανοστη, τον ενοχλει ο καθετηρας κλπ) μου ειπε επισης οτι αφου δεν εμφανίζει πλεον συμπτωματα ενδεχεται να είναι μια χαρα. Τι να πω θα παω και θα περιμενω τις εξετασεις. Σας ευχαριστω ολους βαθια!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:14, 05-03-18:

Και οι άνθρωποι όταν έχουν τέτοιου είδους προβλήματα χάνουν την όρεξη τους.Κάνε λίγο υπομονή και εμπιστεύσου τον γιατρό.Αν μπορείς βρες κάποιο πελάτη του και ζήτα τη γνώμη του ,πως ενήργησε και τι αποτέλεσμα υπήρξε σε παρόμοια περίπτωση.
Εύχομαι τα καλύτερα από καρδιάς.

Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαοθ
H Μαοθ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Μαοθ έγραψε στις 08:29, 07-03-18:

Καλημέρα σε όλους!Γραφω για πρώτη φορά εδώ,αν και το φόρουμ το διαβάζω τακτικά.Χθες εφυγέ ο γατούλης μου και ο πόνος μου είναι απερίγραπτος.Είχε την πολυκυστική νόσο των νεφρών.Ο λόγος που γράφω ειναι επειδή μου έχει μείνει σχεδόν ολόκληρη συσκευασία Vet Life RENAL και 6 χαπάκια fortekor. Αν τα χρειάζεται κάποιος,θα ήθελα να τα δωσω,μένω Αθηνα.Έυχομαι σε όλους κουράγιο και νίκη σε αυτόν τον δύσκολο αγωνα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:39, 07-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Μαοθ
Καλημέρα σε όλους!Γραφω για πρώτη φορά εδώ,αν και το φόρουμ το διαβάζω τακτικά.Χθες εφυγέ ο γατούλης μου και ο πόνος μου είναι απερίγραπτος.Είχε την πολυκυστική νόσο των νεφρών.Ο λόγος που γράφω ειναι επειδή μου έχει μείνει σχεδόν ολόκληρη συσκευασία Vet Life RENAL και 6 χαπάκια fortekor. Αν τα χρειάζεται κάποιος,θα ήθελα να τα δωσω,μένω Αθηνα.Έυχομαι σε όλους κουράγιο και νίκη σε αυτόν τον δύσκολο αγωνα..
Λυπαμαι παρα πολυ καλη μου φιλη,πραγματικα .
Ξερω οτι τα λογια ειναι φτωχα,να ξερεις ομως οτι σε νιωθουμε ΑΠΟΛΥΤΑ.
Να εισαι καλα και κουραγιο φιλη μου.
ΥΓ.Να υποθεσω οτι η Vet Life Renal ειναι ειδικη τροφη για νεφρικη ανεπαρκεια ναι;Απλα το ρωταω για να ειναι διευκρινισμενο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

H Μαοθ έγραψε στις 09:11, 07-03-18:

Λυπαμαι παρα πολυ καλη μου φιλη,πραγματικα .
Ξερω οτι τα λογια ειναι φτωχα,να ξερεις ομως οτι σε νιωθουμε ΑΠΟΛΥΤΑ.
Να εισαι καλα και κουραγιο φιλη μου.
ΥΓ.Να υποθεσω οτι η Vet Life Renal ειναι ειδικη τροφη για νεφρικη ανεπαρκεια ναι;Απλα το ρωταω για να ειναι διευκρινισμενο.
Σ'ευχαριστώ πολύ!!!Το παλεψαμε όσο μπορούσαμε..Μακάρι να είχα έστω και μια ακόμη μέρα μαζί του.Αυτό που με τρελλαίνει είναι κατι γνωστοί μου ,που λενε, ε εντάξει πάρτε αλλο γατάκι τώρα...Λες και μπορεί να αντικάτασταθει ένα μέλος της οικογένειας,λες και αν πάρω άλλο γατάκι θα ξέχασω τον άγαπημένο μου πρίγκηπα.Συγνώμη για το ξέσπασμα.

Ναι είναι ειδική για τα νεφρά.Ειναι η μόνη που ετρωγε απο τις ειδικές τροφές.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,165 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:27, 07-03-18:

Καλή σου μέρα Μαοθ (όσο μπορεί να είναι)...
Αυτό που με τρελλαίνει είναι κατι γνωστοί μου ,που λενε, ε εντάξει πάρτε αλλο γατάκι τώρα...Λες και μπορεί να αντικάτασταθει ένα μέλος της οικογένειας,λες και αν πάρω άλλο γατάκι θα ξέχασω τον άγαπημένο μου πρίγκηπα
Αυτά τα λένε εκείνοι που δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου, τη ζωή σου με ένα κατοικίδιο, συνεπώς αδυνατούν να νιώσουν το κλάμα της ψυχής σου, από την τόσο "ηχηρή" απουσία του...

Καλό ταξίδι στο γατούλη και καλή δύναμη σε σένα, που παρά τον πόνο σου βρήκες το κουράγιο να κάνεις αυτή την ευγενική προσφορά τροφής και φαρμάκων, προκειμένου να παρατείνεις τη ζωή και σε άλλα πλάσματα που τα έχουν ανάγκη.
Ας σε παρηγορούν οι όμορφες ημέρες που ζήσατε μαζί και η αγάπη που πήρε κι έδωσε όσο ήταν πάνω στη γη.
Θα ζει για πάντα μέσα σου και θα τον βλέπεις στα όνειρά σου, κι ίσως κάποτε σε κάποια άλλη διάσταση, σε κάποιο άλλο σημείο του σύμπαντος συναντηθείτε και πάλι...

Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

H Μαοθ έγραψε στις 10:52, 07-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλή σου μέρα Μαοθ (όσο μπορεί να είναι)...
Αυτά τα λένε εκείνοι που δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου, τη ζωή σου με ένα κατοικίδιο, συνεπώς αδυνατούν να νιώσουν το κλάμα της ψυχής σου, από την τόσο "ηχηρή" απουσία του...

Καλό ταξίδι στο γατούλη και καλή δύναμη σε σένα, που παρά τον πόνο σου βρήκες το κουράγιο να κάνεις αυτή την ευγενική προσφορά τροφής και φαρμάκων, προκειμένου να παρατείνεις τη ζωή και σε άλλα πλάσματα που τα έχουν ανάγκη.
Ας σε παρηγορούν οι όμορφες ημέρες που ζήσατε μαζί και η αγάπη που πήρε κι έδωσε όσο ήταν πάνω στη γη.
Θα ζει για πάντα μέσα σου και θα τον βλέπεις στα όνειρά σου, κι ίσως κάποτε σε κάποια άλλη διάσταση, σε κάποιο άλλο σημείο του σύμπαντος συναντηθείτε και πάλι...
Δεν ειναι καλή,καθολου..Σ'ευχαριστώ πολύ!

Δυστυχως όλα έγιναν πάρα πολύ γρηγορα..και ενώ αρχικά ανταποκρινόταν στη θεραπεία και ήταν σε σταθερά καλή κατασταση,κατι που μας έδωσε πολλές ελπίδες ,ξαφνικά χειροτέρεψε και έσβησε μέσα σε τρεις μερες ,χωρις να προλάβουμε να τον αποχαιρέτησουμε καλα καλα..Το μονο που με παρηγορεί ειναι πως το αγγελούδι μου δεν ποναει κ δεν βασανίζεται πια.Νομίζω πως ειναι ακομα στο σπιτι,απλα κρυβεται καπου..Και πραγματικά ελπιζω πως θα ξανασυναντηθουμε και θα το σφηξω στη αγκαλια μου.Σας ευχαριστω όλους για τη στηριξη σας.

Το λυπηρο είναι, πως εκεινοι οι γνωστοι που το λένε εχουν κατοικιδια και απλα δεν τους καταλαβαίνω

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:35, 07-03-18:

Λυπάμαι ειλικρινά για την απώλεια...μη δίνεις σημασία σε ό,τι λέει ο καθένας.Ακολούθα την καρδιά σου και ο δρόμος σου κρύβει κι άλλες χαρές.Όλα στην ώρα τους...η πληγές δεν κλείνουν εύκολα,άλλες μένουν και αιμορραγούν για πάντα.
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:49, 07-03-18:

Καλό σου βράδυ Μαοθ
Θέλω κι εγώ με την σειρά μου να σου πως πως λυπάμαι πολύ για την απώλεια του γατούλη σου και την ωραία πράξη σου να χαρίσεις την τροφή και τα φάρμακα του σε κάποιο άλλο άρρωστο ζωάκι που τα χρειάζεται.
Όπως λέει και η alcyone "Αυτά τα λένε εκείνοι που δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου, τη ζωή σου με ένα κατοικίδιο" . Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κάθε ζώο είναι μοναδικό , έχει την δική του προσωπικότητα χαράσσει με το χαρακτήρα του την ψυχή σου και όλα αυτά πηγάζουν από την μεγάλη αγάπη που μόνο τα ζώα γνωρίζουν να δίνουν χωρίς να ζητάνε ανταλλάγματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 07-03-18 στις 21:38.
Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

H Μαοθ έγραψε στις 00:25, 08-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Λυπάμαι ειλικρινά για την απώλεια...μη δίνεις σημασία σε ό,τι λέει ο καθένας.Ακολούθα την καρδιά σου και ο δρόμος σου κρύβει κι άλλες χαρές.Όλα στην ώρα τους...η πληγές δεν κλείνουν εύκολα,άλλες μένουν και αιμορραγούν για πάντα.
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!
Σ'ευχαριστώ!!Δεν είναι οτι δίνω σημασια,απλά είναι σαν να υπότιμανε το πόσο σημαντικός είναι για μένα,σαν να μου λένε βρες αλλον αδελφο..Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ και θα με πονάει για πάντα.

Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

H Μαοθ έγραψε στις 00:36, 08-03-18:

Καλό σου βράδυ Μαοθ
Θέλω κι εγώ με την σειρά μου να σου πως πως λυπάμαι πολύ για την απώλεια του γατούλη σου και την ωραία πράξη σου να χαρίσεις την τροφή και τα φάρμακα του σε κάποιο άλλο άρρωστο ζωάκι που τα χρειάζεται.
Όπως λέει και η alcyone "Αυτά τα λένε εκείνοι που δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου, τη ζωή σου με ένα κατοικίδιο" . Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κάθε ζώο είναι μοναδικό , έχει την δική του προσωπικότητα χαράσσει με το χαρακτήρα του την ψυχή σου και όλα αυτά πηγάζουν από την μεγάλη αγάπη που μόνο τα ζώα γνωρίζουν να δίνουν χωρίς να ζητάνε ανταλλάγματα.
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ!

Δεν θα μπορουσα αλλιως,και το αγγελούδι μου θα ήθελε καποιο αλλο γατακι να παρει την τροφή του και τα φαρμακα του.

Πραγματικά δεν ξέρω πως να απαλυνω τον πονο που νιωθω...Ολα μεσα στο σπιτί ειναι συνδεδεμενα μαζι του και η ζωη μου.Μου εδωσε τοση πολυ αγαπη,περασαμε πολλα μαζι και εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου,εχω φρικαρει.Αλλα δεν με νοιαζει που ποναω αρκει εκεινος να ειναι καλα εκει που βρισκεται.Σας ευχαριστω ολους και συγνωμη

Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 07:43, 08-03-18:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ!

Δεν θα μπορουσα αλλιως,και το αγγελούδι μου θα ήθελε καποιο αλλο γατακι να παρει την τροφή του και τα φαρμακα του.

Πραγματικά δεν ξέρω πως να απαλυνω τον πονο που νιωθω...Ολα μεσα στο σπιτί ειναι συνδεδεμενα μαζι του και η ζωη μου.Μου εδωσε τοση πολυ αγαπη,περασαμε πολλα μαζι και εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου,εχω φρικαρει.Αλλα δεν με νοιαζει που ποναω αρκει εκεινος να ειναι καλα εκει που βρισκεται.Σας ευχαριστω ολους και συγνωμη
Καταλαβαίνω εν μέρει πως νιώθεις , είναι μια κατάσταση που την έχουμε περάσει πολλές φορές. Δεν νομίζω πως θα τον ξεχάσεις τον γατούλη ποτέ, γιατί ήταν απ΄ότι καταλαβαίνω ήταν για σένα μοναδικός και του είχες μεγάλη αδυναμία και αγάπη. Απλά σιγά σιγά το πέρασμα του χρόνου θα σου απαλύνει τα τόσο έντονα άσχημα συναισθήματα αυτής της στιγμής. Πάντα όμως θα θυμάσαι τις όμορφες στιγμές που έζησες μαζί του.
Η γυναίκα μου που ήταν ερωτευμένη με ένα σκυλάκο που ανέφερα σε άλλο θέμα , ακόμα και τώρα την πιάνω να πηγαίνει εκεί που είναι θαμμένος και να κουβεντιάζει ας πούμε μαζί του. Έχουν περάσει από τότε που πέθανε 8,5 χρόνια.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:20, 09-03-18:

Όταν πέθανε ο Μπίλης μας ,17 ετών,καλοκαίρι του 2015 ,τον θάψαμε στην αυλή του εξοχικού.Κλαίγαμε ασταμάτητα ο γιος μου κι εγώ.Την επόμενη μέρα ο διπλανός με βλέπει και μου λέει...αχ αχ αχ άνθρωπο χάσαμε και όχι γάτο.Το μεσημέρι τα ίδια ,το βράδυ τα ίδια.Την επομένη μου λέει,τι θα γίνει δεν θα κάνεις μνημόσυνο να κεράσεις καφέ?Αυτό έγινε τρεις μέρες συνεχόμεναΜιά μέρα του λέω ,μη με κολλάς γιατί θα τ'ακούσεις.Αυτός το χαβά του.
Αφού πέρασαν λίγες μέρες και συνέχιζε το βιολί της γελοιότητας,είναι και δάσκαλος τρομάρα του,είμασταν στη θάλασσα κι άρχισε τα ίδια μεταξύ των γνωστών.Πάω και του παραγγέλνω ένα καφέ φαρμακι και του τον σερβίρουν.Του κάνω νόημα,πως είναι για τον γάτο μου.Πάει να τον πιεί και φαρμακώνεται.Αυτός μου λέει είναι φαρμάκι και τον φτύνει.Του απαντώ πως στα μνημόσυνα πικρό καφέ σερβίρουν και στα γεννητούρια πάστες και γλυκά.Το χρέος μου του λέω το έκανα ,κάνε κι εσύ το δικό σου,που όταν γεννηθηκε ο εγγονός σου του έκανα δώρο βαρβάτο κι εσύ ούτε λουκούμι στην οδοντογλυφίδα δεν με κέρασες.Τα μάζαψε και το βούλωσε και εγώ το κατευχαριστήθηκα και δεν το μετανιώνω.
Μερικές φορές πρέπει να μιλάμε όταν μας πονάνε.

Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:01, 09-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Όταν πέθανε ο Μπίλης μας ,17 ετών,καλοκαίρι του 2015 ,τον θάψαμε στην αυλή του εξοχικού.Κλαίγαμε ασταμάτητα ο γιος μου κι εγώ.Την επόμενη μέρα ο διπλανός με βλέπει και μου λέει...αχ αχ αχ άνθρωπο χάσαμε και όχι γάτο.Το μεσημέρι τα ίδια ,το βράδυ τα ίδια.Την επομένη μου λέει,τι θα γίνει δεν θα κάνεις μνημόσυνο να κεράσεις καφέ?Αυτό έγινε τρεις μέρες συνεχόμεναΜιά μέρα του λέω ,μη με κολλάς γιατί θα τ'ακούσεις.Αυτός το χαβά του.
Αφού πέρασαν λίγες μέρες και συνέχιζε το βιολί της γελοιότητας,είναι και δάσκαλος τρομάρα του,είμασταν στη θάλασσα κι άρχισε τα ίδια μεταξύ των γνωστών.Πάω και του παραγγέλνω ένα καφέ φαρμακι και του τον σερβίρουν.Του κάνω νόημα,πως είναι για τον γάτο μου.Πάει να τον πιεί και φαρμακώνεται.Αυτός μου λέει είναι φαρμάκι και τον φτύνει.Του απαντώ πως στα μνημόσυνα πικρό καφέ σερβίρουν και στα γεννητούρια πάστες και γλυκά.Το χρέος μου του λέω το έκανα ,κάνε κι εσύ το δικό σου,που όταν γεννηθηκε ο εγγονός σου του έκανα δώρο βαρβάτο κι εσύ ούτε λουκούμι στην οδοντογλυφίδα δεν με κέρασες.Τα μάζαψε και το βούλωσε και εγώ το κατευχαριστήθηκα και δεν το μετανιώνω.
Μερικές φορές πρέπει να μιλάμε όταν μας πονάνε.
Χαχαχα Μπράβο Ολυμπία καλά του έκανες , μήπως να του έβαζες και λίγη στρυχνίνη στον καφέ?????
Φυσικά αστειεύομαι κάθε ζωή έχει αξία , αλλά μην δίνεις και ιδιαίτερη σημασία σε ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει με ζώα. Μην περιμένεις την κατανόηση που θα βρεις εδώ μέσα. Ζώα βέβαια έχουν και οι κυνηγοί που τα έχουν και ψήνονται μέσα σε κλουβιά και το χρησιμοποιούν για να σκοτώσουν άλλα ζώα , εννοώ αυτούς που σέβονται τα ζώα τα αγαπούν και τα κάνουν στην κυριολεξία μέλη της οικογένειας τους.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:41, 21-01-19:

ΜΙας που βρίσκω τώρα την ευκαιρία, κι επειδή 1 στα 5 ηλικιωμένα γατιά εμφανίζουν προβλήματα στα νεφρά, προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται για το θέμα (και αχρείαστο να είναι) να σημειώσω ότι υπάρχει ένα συμπλήρωμα διατροφής, το pronefra, που πραγματικά βοηθά πολύ στην συντήρηση των νεφρών σε ικανοποιητικά επίπεδα, όταν η νεφρική ανεπάρκεια όμως διαγιγνώσκεται σε αρχικό σχετικά στάδιο. Προφανώς για ένα γατί που ήδη τα νεφρά του έχουν επιβαρυνθεί πολύ, δεν έχει και πολύ νόημα να του χορηγηθεί.

Ο κτηνίατρος εμάς μας το σύστησε πάντως και ο γάτος μου, που είναι ακόμη στο πρώτο στάδιο της νόσου, μετά από 1,5 χρόνο από τη διάγνωση, κι ενώ εδώ και 3 μήνες είχε αρχίσει να "πέφτει", πάει αρκετά καλά πλέον με το συγκεκριμένο συμπλήρωμα, σε συνδυασμό και με φαρμακευτική αγωγή βέβαια που ούτως ή άλλως έπαιρνε από την αρχή
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:09, 21-01-19:

Καλα κανεις και το αναφερεις Μαρια μου.Οτι μαθαινουμε απο κτηνιατρους ,που ξερουμε για καλους,καλο θα ειναι να το λεμε.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,165 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:18, 21-01-19:

Μαρία σ'ευχαριστούμε. Χρήσιμη, χρησιμότατη θα έλεγα, κάθε ενημέρωση περί τέτοιων θεμάτων.
Εύχομαι ο γατούλης σου να παραμείνει σε αυτά τα χαμηλά (και συνεπώς καλά) επίπεδα σταθεροποιημένος.
Να'σαι καλά κι εσύ που τον αγαπάς και φρόντισες και από την αρχή έτρεξες, έψαξες, αντιμετωπίζοντας το πρόβλημα εν τη γενέσει του.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:33, 21-01-19:

Να στε καλά κορίτσια, καλά του έχω όντως τόση αδυναμία που το ψάχνω όσο μπορώ και ελπίζω να μείνει έτσι σταθερός για όσο περισσότερο γίνεται, διότι η εξέλιξη δυστυχώς είναι δεδομένη, το ζήτημα είναι να την επιβραδύνουμε... Το αναφέρω για το συγκεκριμένο συμπλήρωμα επειδή, όπως διαπιστώνω, αρκετοί κτηνίατροι δεν το συστήνουν εγκαίρως, λόγω άγνοιας προφανώς και είναι κρίμα γιατί όντως φαίνεται ότι βοηθά πολύ, αν κρίνω από τον Ρόκο στην προκειμένη, αλλά και με βάση κριτικές που τσέκαρα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:38, 21-01-19:

Μια τεραστια αγκαλια και πολλα ρουφηχτα φιλια στον ροκο σου Μαρια μου!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:45, 21-01-19:

Κι από εμάς φιλάκια πολλά!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 12:38, 22-01-19:

Μια τεραστια αγκαλια και πολλα ρουφηχτα φιλια στον ροκο σου Μαρια μου!
Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Κι από εμάς φιλάκια πολλά!

O Ροκο σας ευχαριστεί πολύ και ανταποδίδει ιδιαιτέρως στα κορίτσια σας -Τέρψη και Μάγια- πολλά φιλάκια και πατουσάκια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rocco.jpg
Εμφανίσεις:  57
Μέγεθος:  762,3 KB  
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:40, 22-01-19:

Μαναράκι μου εσύ (τι βλέμμα!)
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:15, 22-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
O Ροκο σας ευχαριστεί πολύ και ανταποδίδει ιδιαιτέρως στα κορίτσια σας -Τέρψη και Μάγια- πολλά φιλάκια και πατουσάκια
Καλε εχει και τα χρωματα της μαγιας μου,και της πουπιτσας!!!!!!! Λατρευω Ροκο!!!
Παράθεση

OrangeCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη OrangeCat
Ο OrangeCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O OrangeCat έγραψε στις 20:45, 16-02-20:

Πρώτο post εδώ παιδιά γιατί ψάχνοντας ανακάλυψα το site.

Έχουμε στο σπίτι έναν γάτο που είναι 15 χρονών. Πριν περίπου 1μιση χρόνο μετά από κάποιες εξετάσεις που του έκανε ο κτηνίατρος που είχαμε επισκεφτεί για κάποιο θέμα με τα δόντια του, μάθαμε ότι έχει νεφρική ανεπάρκεια. Ο γιατρός μας υπέδειξε κάποιες τροφές ώστε να κάνει τη σχετική δίαιτα κτλ., το θέμα είναι ότι ο γάτος ποτέ δεν έτρωγε αυτές τις τροφές και επειδή είναι καλομαθημένος εξακολουθούσαμε και του δίναμε ότι ήθελε να τρώει.

Τέλος πάντων, fast forward στο σήμερα που τους τελευταίους μήνες γενικά έχει χάσει την όρεξη του, έχει γίνει ακόμη πιο επιλεκτικός στο φαγητό και γενικά τρώει πολύ μικρές ποσότητες. Ιδιαίτερα όμως, τις τελευταίες 4 ημέρες έχει πέσει πολύ με αποτέλεσμα να μην τρώει απολύτως τίποτα, με τα βίας πίνει νερό, κοιμάται σχεδόν όλη μέρα και φαίνεται ότι δεν έχει τη δύναμη να κάνει οτιδήποτε άλλο.

Μίλησα με αρκετούς κτηνιάτρους χθες, μου είπαν ότι πρέπει να μεταβεί σε κλινική για άμεσες εξετάσεις και πιθανότατα ορό. Το συζητήσαμε λίγο στο σπίτι και επειδή ο γάτος δεν έβγαινε έξω γενικά και πάντα τον στρέσαρε η επίσκεψη σε κτηνίατρο, είπαμε να τον αφήσουμε σπίτι τουλάχιστον να φύγει με ηρεμία. Προσωπικά δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό, αλλα στο σπίτι οι περισσότεροι είναι υπέρ.

Υπάρχει κανείς με εμπειρία πάνω στο θέμα να μου δώσει καμία συμβουλή; Ο γάτος είναι μεγάλος και έχουμε συμβιβαστεί με το γεγονός ότι θα τον χάσουμε, απλά θέλω να έχει τη μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία μέχρι να γίνει αυτό.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:07, 16-02-20:

Καλησπερα φιλε μου.Καταλαβαινω το σκεπτικο σου.Ειναι 15 χρονων με νεφροπαθεια,να στρεσαριστει τοσο σε κλινικη και να πεθανει τελικα,το θεωρεις ασχημο και το καταννοω απολυτα,Με μια διαφορα.Εγω πρωτα οντως θα του εκανα εξετασεις να σιγουρευτω οτι ειναι στα τελευταια του και μετα θα τον αφηνα μεν να πεθανει ησυχα σπιτι,αλλα οχι ετσι.Εννοω θα εκανα ευθανασια.Ουτως η αλλως θα εκανα ευθανασια,ειτε τον πηγαινα για εξετασεις ειτε οχι,αν βεβαια ημουν σιγουρη οτι δενε χει ελπιδα σωτηριας .Οι γατες ειναι πολυ ανθεκτικα πλασματα,μπορει μερες να βασανιζεται νηστικος και μην το παραβλεπεις καθολου οτι θα υποφερει.Για μενα σημασια δεν εχει μονο να πεθανει σπιτι του,αλλα το πιο βασικο να μην υποφερει και δυστυχως οι γατες δεν εχουν μιλια να μας πουν οτι υποφερουν,απαξ ομως και σταματησουν να τρωνε ,δεν ειναι καλα τα πραγματα.
Οπως περιγραφεις ομως τωρα τα πραγματα θεωρω οτι υποφερει δυστυχως.Δεν θα τον αφηνα να υποφερει παραπανω.Θα πηγαινα γιατρο,θα τον εξεταζαν και αν μου ελεγαν να του κανω ευθανασια,θα του εκανα επιτοπου.
Αυτο θα εκανα εγω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 16-02-20 στις 21:12.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 13:01, 17-02-20:

Η Έφη μιλάει σωστά.Κάποιες αλήθειες δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να ειπωθούν. Ο γατούλης δεν πρέπει να υποφέρει. Αυτή είναι η σωστή βάση συζήτησης. Δεν πρέπει να πονάει κανένα πλάσμα που έχει νευρικό σύστημα και νιώθει τον πόνο. Έχω πρόσφατο παράδειγμα φίλης που έχασε σκυλάκι 10 ετών από ανακοπή. Ήταν λίγο ανόρεκτος, τον έβαλε σε κλινική για εξετάσεις,το σκυλάκι στρεσαρίστηκε πάρα πολύ και δυστυχώς πέθανε. Ποιος μπορεί να κατηγορήσει την κοπέλα;ΚΑΝΕΝΑΣ. Έκανε αυτό που θεώρησε το πιο σωστό κι ας ήταν το πιο δαπανηρό.Και γω φοβάμαι τις κλινικές αλλά άμα πρέπει;Αν δε γίνουν εξετάσεις, ο γάτος θα συνεχίζει να υποφέρει- γιατί αφού δεν τρώει ,σίγουρα υποφέρει. Ούτε μπορεί να γίνει ευθανασία αν δεν είμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει ελπίδα.Ούτε μπορεί να μένει και να λιώνει. Συνεπώς πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις και να σκεφτείτε μετά σε πραγματική βάση δεδομένων.Ειλικρινά, εύχομαι το καλύτερο.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:10, 17-02-20:

Καλησπέρα κι από εμένα αγαπητέ φίλε. Ο γατούλης σου χρήζει άμεσα κτηνιατρικής φροντίδας και οπωσδήποτε ενίσχυση με ορό, επειδή σίγουρα πια είναι αφυδατωμένος κι αυτό είναι ό,τι χειρότερο λόγω του προβλήματος στα νεφρά. Κι αν ενυδατωθεί και καταφέρετε να ακολουθήσετε έπειτα κάποια ενδεδειγμένη διατροφή για τη νεφρική ανεπάρκεια είναι πιθανό να ανακάμψει προς το παρόν και να έχει μια αρκετά ποιοτική ζωή για ένα εύλογο ακόμη διάστημα. Θα δείξουν και οι εξετάσεις του φυσικά τι περιθώρια έχει, οι οποίες είναι απαραίτητο να γίνουν σ ' αυτή τη φάση. Για φαγητό μπορείτε να δοκιμάσετε και κονσέρβες ειδικές για τη συγκεκριμένη ασθένεια (που συνήθως τις προτιμούν σε σχέση με τις κροκέτες), όπως και βραστό ανάλατο ή ελάχιστα έστω αλατισμένο κοτόπουλο. Για την ώρα και μέχρι να πάτε στο κτηνιατρείο, που όσο κι αν τον στρεσσάρει είναι αναγκαίο τώρα, θα μπορούσες να προσπαθήσεις να του δώσεις κάποια ποσότητα νερού με σύριγγα, όπως και λίγο γάλα (που τους ανοίγει κάπως την όρεξη συχνά).

Έχοντας η ίδια έναν γάτο στα 14 με διαγνωσμένη νεφρική ανεπάρκεια εδώ και δυόμιση χρόνια, θέλω να σου πω ότι έχει περάσει δυο φάσεις που έδειχνε χάλια και δεν έτρωγε, τον έτρεξα όμως απευθείας στον κτηνίατρο για ορό και μετά από λίγο ανέκαμψε και παρότι λίγο αδύναμος και αρκετά αδυνατισμένος, ζει μια φυσιολογική ζωή και δε μοιάζει να υποφέρει καθόλου. Όμως ακολουθούμε κατά βάση κλινική ειδική τροφή, αφού είναι ο μόνος τρόπος να καθυστερήσει κανείς όσο γίνεται την εξέλιξη της συγκεκριμένης νόσου(κυρίως κονσέρβες και λιγότερο κροκέτες), καθώς και μαγειρευτό, όπως προανέφερα. Επίσης ενημερωτικά σου λέω ότι υπάρχει ένα συμπλήρωμα διατροφής που βοηθά πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις, pronefra λέγεται, ας το έχεις υπόψη.

Τέλος είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή με fortekor, πρόκειται για χάπια που μειώνουν την πρωτεϊνουρία, που ταλαιπωρεί τις γάτες με νεφρική ανεπάρκεια, αλήθεια δεν σας το συνέστησε αυτό ο κτηνίατρος σας ;

Εύχομαι να πάνε όλα κατ ευχήν
Παράθεση

indie15

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη indie15
H indie15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H indie15 έγραψε στις 10:53, 24-05-20:

Καλημερα σας ,
Θα ηθελα να με βοηθησετε , διαγνωστικε με εξετασεις αιματος κτλπ ο γατουλης μου ( hymalian ) με νεφρικη ανεπαρκεια , ειχει στοματιτιδα , νωχελικος , μπορει να ανακαμψει ?
τρεφεται με περισσοτερο μαλακη renal τροφουλα , και λιγοτερο ξηρα τροφη ( δεν την θελει ιδιαιτερα ) αλλα τρελαινεται για την μαλακη . Εχετε βρει καλα αποτελασματα με βιταμινες η κατι αλλο ?

Οι δεικτες του ειναι χαλια ουρια 152, κρεατινινη 3.18
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 16:48, 24-05-20:

Γεια σου Indie, καλώς ήλθες στο mycat!
Με τη νεφρική ανεπάρκεια, εκτός από το να έχει η τροφή όσο το δυνατό χαμηλότερο φώσφορο, που αυτό το σκοπό έχουν οι κλινικές, είναι πολύ σημαντικό η γάτα να προσλαμβάνει αρκετό νερό, οπότε είναι σίγουρα προτιμότερη η υγρή από την ξηρή τροφή!

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις για το θέμα, μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ: https://www.felinecrf.org/, έχει πάρα πολλή πληροφορία και έχει και forum αν θες να γραφτείς, σίγουρα θα βρεις άτομα με εμπειρία εκεί.

Φυσικά να ρωτήσεις και τον κτηνίατρό σου, και μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη, γιατί οι κτηνίατροι δεν ασχολούνται πολύ με θέματα διατροφής και βιταμινών/ συμπληρωμάτων.
Καλή δύναμη εύχομαι, να σκέφτεσαι θετικά και να μας ενημερώνεις πώς πάει ο γατούλης!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 19:17, 24-05-20:

Καλησπέρα κι από μένα! Έχοντας η ίδια έναν δεκατετράχρονο γάτο με νεφρική ανεπάρκεια, που διαγνώσθηκε εδώ και δυόμιση χρόνια περ. και τα πάει αρκετά καλά, θέλω να σου πω ότι με επιμονή και υπομονή μπορείς να εξασφαλίσεις στον γατούλη σου μια αρκετά ποιοτική ζωή. Εμείς είδαμε μεγάλη βελτίωση κατ΄αρχάς με το συμπλήρωμα διατροφής pronefra, το οποίο είναι μεν κάπως ακριβό, όμως η ποσότητα, που συνίσταται για γάτες (αφού είναι και για σκύλους το συγκεκριμένο) είναι τόσο μικρή, που το μπουκάλι διαρκεί για μήνες..Επίσης λαμβάνει μισό χάπι fortekor καθημερινά, αυτό φαντάζομαι θα σας το συνέστησε ήδη ο κτηνίατρός σας.
Είναι σημαντικό να τρώει κλινική τροφή και όντως είναι καλό, που προτιμά την υγρή ο δικός σου, διότι έτσι ενυδατώνεται περισσότερο! Εντούτοις από μόνη της η κονσέρβα δεν μπορεί να του εξασφαλίσει δυστυχώς όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά, που χρειάζεται, οπότε προσπάθησε όσο γίνεται να τη συνδυάζεις και με μια ποσότητα ξηράς τροφής.
Τέλος αν θα μπορούσες να του μαγειρεύεις κιόλας, που και που ανάλατο ή έστω ελαφρώς αλατισμένο κοτόπουλο και να βάζεις μεριδούλες στην κατάψυξη για να μην το κάνεις κάθε τόσο, θα τον βοηθούσε πολύ νομίζω, ο δικός μου τουλάχιστον από τότε που τρώει και μαγειρευτό πήρε πολύ τα πάνω του.
Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 24-05-20 στις 19:27.
Παράθεση

indie15

Νεοφερμένος

H indie15 έγραψε στις 21:00, 24-05-20:

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου ,
Διαβασα προηγουμενες αναρτησεις για το θεμα ανεπαρκεια νεφρων , με δακρυα στα ματια μου , δεν σας κρυβω το ανχος την αγωνια και την θληψη που εχω. Ηταν λιγο δυστακτικη η κουρασμενη η κτηνιατρος μου , οταν της ειπα να τον φερω την δευτερα για ορους ? μιας και τα νεα μας ηρθαν το Σαββατο απο τις εξετασεις αιματος του αγοριου μου .
μου εδωσε μια βιταμινη sofcanis , και σκεφτομαι να παρω και την pronefra Maria μου.
Ειναι βοηθητικοι οι οροι στην φαση που ειμαστε ? Υποδοριοι , η ενδοφλεβιοι ? Παρακαλω θελω τα φωτα σας σε αυτο. Δεν εχω εμπειρια και δεν ξερω την διαφορα .
Αυτα, με δακρυα στα ματια σας ευχαριστω , και περιμενω τισ αποντησεις σας .
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:31, 24-05-20:

Αρχική Δημοσίευση από indie15
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου ,
Διαβασα προηγουμενες αναρτησεις για το θεμα ανεπαρκεια νεφρων , με δακρυα στα ματια μου , δεν σας κρυβω το ανχος την αγωνια και την θληψη που εχω. Ηταν λιγο δυστακτικη η κουρασμενη η κτηνιατρος μου , οταν της ειπα να τον φερω την δευτερα για ορους ? μιας και τα νεα μας ηρθαν το Σαββατο απο τις εξετασεις αιματος του αγοριου μου .
μου εδωσε μια βιταμινη sofcanis , και σκεφτομαι να παρω και την pronefra Maria μου.
Ειναι βοηθητικοι οι οροι στην φαση που ειμαστε ? Υποδοριοι , η ενδοφλεβιοι ? Παρακαλω θελω τα φωτα σας σε αυτο. Δεν εχω εμπειρια και δεν ξερω την διαφορα .
Αυτα, με δακρυα στα ματια σας ευχαριστω , και περιμενω τισ αποντησεις σας .
Γλυκια μου, εγω δεν εχω εμπειρια απο νεφροπαθεια στις γατες θα σε κατατοπισουν οι αλλες φιλες μας,αλλα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου περαστικα να ειναι και οτι καλυτερο για τον κουκλο σου! Δεν ξερεις ποσο σε νιωθω!
Παράθεση

indie15

Νεοφερμένος

H indie15 έγραψε στις 21:33, 24-05-20:

Σε αγαπω , και σε ευχαριστω πολυ
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 07:53, 25-05-20:

Καλημέρα Indie!

Αν δε σε δυσκολεύει που είναι στα αγγλικά, μελέτησε αυτό το site που σου είπα και κάνε join και στο group υποστήριξης.

Για τους τρόπους χορήγησης υγρών που ρωτάς, γράφει πολλές πληροφορίες εδώ: https://www.felinecrf.org/fluid_therapy.htm και για το πότε χρειάζεται η παροχή υγρών υποδόρια εδώ: https://www.felinecrf.org/subcutaneous_fluids.htm. Σε γενικές γραμμές, γράφει ότι η χορήγηση προτείνεται ανάλογα με τη σοβαρότητα της κατάστασης από το στόμα, υποδόρια ή ενδοφλέβια, ενώ υποδόρια προτείνεται για γάτες με κρεατινίνη συνεχώς πάνω από 3.5 με 4.0 mg/dl. Η κτηνίατρος τι σου είπε για αυτό; Γενικά προσπάθησε και να διαβάζεις και να ρωτάς την κτηνίατρο.
Παράθεση

indie15

Νεοφερμένος

H indie15 έγραψε στις 08:12, 25-05-20:

Καλυψω,

σε ευχαριστω παρα πολυ . Η κρηνιατρος ηταν η διστακτικη , η κουρασμενη με το ζορι μου ειπε να ερθω σημερα δευτερα για ορο , αφου το προτεινα εγω ..... χωρις ομως να ξερω περισσοτερες πληροφοριες καθε ποτε , γιατι , κτλπ. ( το ηξερα σαν εγκυκλοπαιδικη γνωση ).

σε ευχαριστω θα τα μελετησω , ειμαι γνωστης αγγλικων .... μιας και ζουσα αγγλια και ο γατουλης μου ειναι απο την αγγλια τον ειχα μαζι μου και τον εφερα ελλαδα οταν επεστρεψα !!!
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 09:55, 25-05-20:

Σε παρακαλώ διάβαζε και για τα συμπληρώματα, πχ το sofcanis μοιάζει να έχει διουρητικές ιδιότητες, αν γραφτείς στο group γράφει γι' αυτό εδώ: https://tanyackd.groups.io/g/support.../5160412#60431, ενώ το pronefra είναι phosphorus-binder, άρα πρέπει να δεις την τιμή φωσφόρου πριν το πάρει ο γατούλης.
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 12:03, 25-05-20:

... Η κρηνιατρος ηταν η διστακτικη , η κουρασμενη με το ζορι μου ειπε να ερθω σημερα δευτερα για ορο , αφου το προτεινα εγω ..... χωρις ομως να ξερω περισσοτερες πληροφοριες καθε ποτε , γιατι , κτλπ. ( το ηξερα σαν εγκυκλοπαιδικη γνωση ).
Ταπεινή γνώμη μου: Οι κουρασμένοι, διστακτικοί κτηνίατροι δεν είναι για τέτοια περιστατικά που κάθε ώρα μετράει. Ζήτα οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη. Καλό το ίντερνετ (το χρησιμοποιώ κι εγώ κατά κόρον!) αλλά ειδικά σε σοβαρές περιπτώσεις που απαιτείται φαρμακευτική αγωγή, καλύτερα να συμβουλευτείς γιατρό.

Περαστικά στο γατίδι σου, μακάρι να βγει νικητής από αυτή τη δοκιμασία!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:41, 25-05-20:

Αρχική Δημοσίευση από 3lbereth
Ταπεινή γνώμη μου: Οι κουρασμένοι, διστακτικοί κτηνίατροι δεν είναι για τέτοια περιστατικά που κάθε ώρα μετράει. Ζήτα οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη. Καλό το ίντερνετ (το χρησιμοποιώ κι εγώ κατά κόρον!) αλλά ειδικά σε σοβαρές περιπτώσεις που απαιτείται φαρμακευτική αγωγή, καλύτερα να συμβουλευτείς γιατρό.

Περαστικά στο γατίδι σου, μακάρι να βγει νικητής από αυτή τη δοκιμασία!
Ακριβως μα ακριβως αυτο!
Παράθεση

indie15

Νεοφερμένος

H indie15 έγραψε στις 11:54, 27-05-20:

Καλημερα σε ολους ,

Λοιπον καναμε τον πρωτο ορο , και ο γατος μου σαν να εφαγε ''kick in the butt ΄΄΄΄σφαλιαρα ΄΄ με την καλη εννοια παντα. Κεφακι για φαγητο Μαρια σε ευχαριστω για την ιδεα σου μεριδακια βραστο κοτοπουλο με ζουμακι στον καταψυκτη ! τα ειχα χασει τελειως , λατρευει το κοτοπουλο και ζουμακι, τρωει την τροφουλα μαλακη renal royal canin , λογω στοματιδας δεν θελει ξηρα καθολου.... αλλα ειμαι ευχαριστημενη που τον βλεπω να τρωει με κεφι.
Αυτα τα νεα προς το παρον μας , αυριο ακολουθει και αλλος ορος
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:01, 27-05-20:

Καλημερα σε ολους ,

Λοιπον καναμε τον πρωτο ορο , και ο γατος μου σαν να εφαγε ''kick in the butt ΄΄΄΄σφαλιαρα ΄΄ με την καλη εννοια παντα. Κεφακι για φαγητο Μαρια σε ευχαριστω για την ιδεα σου μεριδακια βραστο κοτοπουλο με ζουμακι στον καταψυκτη ! τα ειχα χασει τελειως , λατρευει το κοτοπουλο και ζουμακι, τρωει την τροφουλα μαλακη renal royal canin , λογω στοματιδας δεν θελει ξηρα καθολου.... αλλα ειμαι ευχαριστημενη που τον βλεπω να τρωει με κεφι.
Αυτα τα νεα προς το παρον μας , αυριο ακολουθει και αλλος ορος
Μπραβο καλη μου φιλη τι καλα! Αντε ο γλυκουλης μου!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    minakoaino, Πουπουλίνα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους