Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 146,563 εγγεγραμμένα μέλη και 714,452 μηνύματα σε 22,620 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 451 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβληματισμός για παγίδα για κατσαρίδες και γάτες.

vasilisk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasilisk
Ο vasilisk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O vasilisk έγραψε στις 13:28, 25-06-22:

Καλησπέρα.

Βρήκα κατσαρίδα στο κουτί με το απορρυπαντικό.
Προφανώς οι γάτες μου δεν την πήραν χαμπάρι, αλλά ίσως και να την κατάλαβαν και να μην την πρόλαβαν.

Σκέφτομαι να πάρω παγίδα για κατσαρίδες.
Όμως αυτές οι παγίδες είναι γεμάτες με δηλητήριο, το οποίο κουβαλάνε οι κατσαρίδες στην φωλιά τους.
Δηλαδή δεν πεθαίνουν μέσα στην παγίδα.

Οπότε φοβάμαι μήπως καθώς βγαίνει καμία κατσαρίδα από την παγίδα, φαγωθεί από τις γάτες μου και πάθουν τίποτα από το δηλητήριο.

Καμία ιδέα ή εμπειρία;
Ευχαριστώ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,976 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:03, 25-06-22:

Αρχική Δημοσίευση από vasilisk
Καλησπέρα.

Βρήκα κατσαρίδα στο κουτί με το απορρυπαντικό.
Προφανώς οι γάτες μου δεν την πήραν χαμπάρι, αλλά ίσως και να την κατάλαβαν και να μην την πρόλαβαν.

Σκέφτομαι να πάρω παγίδα για κατσαρίδες.
Όμως αυτές οι παγίδες είναι γεμάτες με δηλητήριο, το οποίο κουβαλάνε οι κατσαρίδες στην φωλιά τους.
Δηλαδή δεν πεθαίνουν μέσα στην παγίδα.

Οπότε φοβάμαι μήπως καθώς βγαίνει καμία κατσαρίδα από την παγίδα, φαγωθεί από τις γάτες μου και πάθουν τίποτα από το δηλητήριο.

Καμία ιδέα ή εμπειρία;
Ευχαριστώ.

Καλησπερα.Ο κτηνιατρος ειναι πιο ειδικος να σου απαντησει,αλλα απο αυτα που ξερω ΝΑΙ.,κινδυνευουν οι γατες απ αυτες τις παγιδες.Κια εγω εχω βρει και δεν υπηρξε αλλη κατσαριδα.
Γιατι αγχωνεσαι; Αν υπαρξει αλλη θα την κανοινισουν αργα η γρηγορα οι γατες σου!
Κατα τα αλλα αν θες οπωσδηποτε κατι να βαλεις,μονο ο κτηνιατρος μπορει να σου πει με ασφαλεια τι να κανεις.
Εγω δεν θα εκανα,οποως και ΔΕΝ εκανα τιποτα ,οταν μου παρουσιαστηκε αυτο και κατσαριδα δεν ξαναδα.
Επισης αν δενε χεις σιτες καιρος να βαλεις.Ή να βουλωνεις τις αποχαιτευσεις,και να κλεινεις το καπακι της λεκανης,απο εκει μπαινουν.
Κια φαρμακα να βαλεις παλι θα μπαινουν.Οποτε τσαμπα θα κινδυνευσουν οι γατουλες σου,Προννοουμε να μην μπορουν να μπουν.Οχι απλα να τις εξολοθρευουμε οταν βρουμε γιατι παλι θα ξαναγεμισουμε και παει λεγοντας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,976 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:09, 25-06-22:

Α...να ξερεις οτι ειναι πολυ πιθανο να εχουυν φωλια μεσα στο πλυντηριο..εκει που υπαρχει,κατω χαμηλα μια θηκη για τις τριχες.Για ανοιξε το.Με την προυποθεση βεβαια οτι εχεις πλυντηριο με τετοια θηκη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,058 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:40, 26-06-22:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με Πουπουλίνα.

Μου έχει τύχει πριν λίγα χρόνια στο εξοχικό (που η πόρτα βγαίνει κατευθείαν στο δρόμο), κάθε βράδυ να βλέπω μέσα στο σπίτι και 2 και 3 τεράστιες κατσαρίδες, που, επιπλέον έπρεπε να σκοτώνω (μπλιάχ!) γιατί η γατούλα που είχα τότε ήταν μεν καλός θηρευτής, αλλά είχε το κακό συνήθειο να γευματίζει και τα "θηράματα". Δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω με κανενός είδους χημικά και δεν έκανα τίποτα.
Αποδείχτηκε αργότερα οτι ο πληθυσμός των κατσαρίδων είχε αυξηθεί δραματικά, γιατί έσκαβαν την περιοχή προκειμένου να ανοίξει ο δήμος υπονόμους. Κι ότι οι κατσαρίδες έμπαιναν στο σπίτι (όχι μόνο έρποντας, αλλά και πετώντας) από τις χαραμάδες των παραθύρων που άφηνα τα βράδια ανοιχτά.
Οπότε, το καλύτερο είναι να μη βάλεις κανένα φάρμακο, αλλά να βάλεις σίτες, ούτως ώστε να εμποδίζεις την πρόσβαση πάσης φύσεως εντόμων.
Επίσης απόφευγε να αφήνεις τρόφιμα ακάλυπτα ή και υπολείμματα τροφίμων στο τραπέζι ή στον πάγκο της κουζίνας, τις προσελκύουν.
Από κει κι έπειτα, μείνε ήσυχος Βασίλη, θα αναλάβουν οι τετράποδες "οικοδέσποινες".
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους