Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 100,372 εγγεγραμμένα μέλη και 711,642 μηνύματα σε 22,279 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 578 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,174 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:58, 08-09-20:

Μετά την Ακάνα το χάος!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starmanwarz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη starmanwarz
Ο starmanwarz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O starmanwarz έγραψε στις 18:23, 16-09-20:

Καλησπερα και απο εμενα!

Προσφατα απεκτησα εναν γατουλη (4 μηνων τωρα) και θελω να τον ταιζω οσο καλυτερο φαγητο μπορω, και για αυτον τον λογο εχω ριξει πολυ διαβασμα για να βρω τις καταλληλοτερες τροφες.

Διαβαζοντας μερικες σελιδες απο το παρον νημα βλεπω οτι οι περισσοτεροι προτεινετε σκετη ξηρα τροφη σε αντιθεση με αλλα φορουμ (κυριως του εξωτερικου) οπου προτεινουν αποκλειστικα υγρη τροφη και μιλουν με τα χειροτερα λογια για τις κροκετες. Μαλιστα υποστηριζουν οτι ακομα και η χειροτερης ποιοτητας υγρη τροφη ειναι καλυτερη απο την ποιοτικοτερη ξηρα.

Μεγαλο το μπερδεμα, πολλες οι αποψεις και δυσκολευομαι λιγο να αποφασισω την καλυτερη διατροφη. Για την ωρα, προσπαθω να τον ταιζω και κονσερβα και ξηρα τροφη.

Εδω και εναν μηνα περιπου εχω αγορασει μια συσκευασια 5.4 κιλων Orijen την οποια ευτυχως τρωει ο γατος. Επισης, εχω παρει πολλες διαφορετικες κονσερβες απο zooplus (Animonda Carny, Almo Nature, Feringa, Schesir, Leonardo, Rosie's Farm, Applaws). Καποιες τις τρωει, καποιες αλλες οχι αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν τρελαινεται με καμια. Επισης, εαν εχω στο διπλανο πιατο κροκετες δεν υπαρχει περιπτωση να φαει κονσερβα. Περιμενα οτι ανοιγοντας μια κονσερβα θα επεφτε με τα μουτρα αλλα αυτο δεν συμβαινει. Ισως αυτο συμβαινει και λογω ζεστης? Νερο πινει αρκετο παντως, και απο το μπολ αλλα και απο συντριβανι.

Για να συνοψισω, χρειαζεται να ανησυχω που δεν τρωει πολυ υγρη τροφη? Να συνεχισω να προσπαθω με υγρη τροφη η δεν υπαρχει λογος?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,174 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:34, 16-09-20:

Καλησπερα φιλε μου και να χαιρεσαι το ζουζουνι σου.
Κοιτα...αυτο με το οτι η χειροτερη υγρη τροφη ειναι καλυτερη απο την ξηρη ειναι ενας μυθος.
Σημασια εχει αν η τροφη ειναι καλης ποιοτητας και πληρει καποιες προυποθεσεις,Πχ να μην ειναι τεχνητα χρωματισμενη και αρωματισμενη με χημικα, να μην εχει χημικα συντηρητικα να μην ειναι φουλ στα σιτηρα ,πατατες και αχρηστα υλικα,να εχει αρκετη πρωτεινη και οχι τοσους υδατανθρακες που εχουν πολλες ,επισης απο ποιο μερος του ζωου ειναι κλπ.

Οι τροφες οπωςη οριτζεν που βραβευεται και καθε χρονο σαν η καλυτερη ξηρη τροφη και η ακανα ειναι κορυφαιες,συν καποιες αλλες παρομοιας κλασης.Κια το καταλαβαινεις και ο ιδιος αυτο.Απειρως ανωτερες απο τις περισσοτερες υγρες τροφες.

Αντιθετα υπαρχουν υγρες τροφες που ειναι για πεταμα.Το οτι μια τροφη ειναι υγρη δεν σημαινει οτι ειναι καλη.Δεν συζηταω καν για τις υγρες που ειναι σε κονσερβα,η οποια και μονο το μεταλλο της κονσερβας ειναι καρκινογονο.

Σαφως υπαρχουν και καλες υγρες τροφες,οπως ομως και ξηρες. Οι υγρες κανουν το καλο οτι παιρνουν περισσοτερα υγρα τα γατακια ομως χαλανε και τα δοντια τους σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι με την ξηρα τροφη.

Αν τα γατακια πινουν επαρκη ποσοτητα νερου δεν εχουν αναγκη απο υγρη αν και καλο ειναι ακομα και για δικια τους ποικιλια που και που να τους δινουμε,ομως καλυτερα σε φακελακι και οχι σε μεταλλικη κονσερβα και βεβαια καλης ποιοτητας,πχ οι υγρες τροφες aplaws θεωρουνται απο τις πολυ καλες.

Οποτε αν δεν τρωει την υγρη τροφη αλλα πινει κανονικη ποσοτητα νερου,αυτο το καταλαβαινεις αν κατουραει μια με 2 φορες την ημερα,ολα καλα μην αγχωνεσαι.

Οσον αφορα την οριτζεν ειναι η καλυτερη ξηρη τροφη αλλα μην ξεχνας οτι ειναι σχεδιασμενη στον Καναδα που εχει πολυ περισσοτερο κρυο για αυτο και εχει τοση πρωτεινη και λιπος.Για την Ελλαδα θεωρω ιδανικη την Ακανα που ειναι της ιδιας εταιριας και παρομοια,αλλα λιγο πιο ελαφρια και ταιριαζει καλυτερα στις δικες μας γατες,.η αποφαση δικια σου βεβαια.Αλλα και τη γιατρο μου που εχω ρωτησει αυτο μου λεει.Ειναι λιγο too much η οριτζεν για το δικο μας κλιμα και εχε υποψην σου οτι με το περισσοτερο λιπος παχαινει,επιβαρυνει το συκωτι και η πολυ πρωτεινη τα νεφρα.

ΥΓ Μιλαω παντα για πολυ καλης ποιοτητας ξηρη τροφη και οχι χυμα ,ουτε αυτες των Σμαρκετ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 16-09-20 στις 18:47.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starmanwarz

Νεοφερμένος

O starmanwarz έγραψε στις 08:07, 22-09-20:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλε μου και να χαιρεσαι το ζουζουνι σου.
Κοιτα...αυτο με το οτι η χειροτερη υγρη τροφη ειναι καλυτερη απο την ξηρη ειναι ενας μυθος.
Σημασια εχει αν η τροφη ειναι καλης ποιοτητας και πληρει καποιες προυποθεσεις,Πχ να μην ειναι τεχνητα χρωματισμενη και αρωματισμενη με χημικα, να μην εχει χημικα συντηρητικα να μην ειναι φουλ στα σιτηρα ,πατατες και αχρηστα υλικα,να εχει αρκετη πρωτεινη και οχι τοσους υδατανθρακες που εχουν πολλες ,επισης απο ποιο μερος του ζωου ειναι κλπ.

Οι τροφες οπωςη οριτζεν που βραβευεται και καθε χρονο σαν η καλυτερη ξηρη τροφη και η ακανα ειναι κορυφαιες,συν καποιες αλλες παρομοιας κλασης.Κια το καταλαβαινεις και ο ιδιος αυτο.Απειρως ανωτερες απο τις περισσοτερες υγρες τροφες.

Αντιθετα υπαρχουν υγρες τροφες που ειναι για πεταμα.Το οτι μια τροφη ειναι υγρη δεν σημαινει οτι ειναι καλη.Δεν συζηταω καν για τις υγρες που ειναι σε κονσερβα,η οποια και μονο το μεταλλο της κονσερβας ειναι καρκινογονο.

Σαφως υπαρχουν και καλες υγρες τροφες,οπως ομως και ξηρες. Οι υγρες κανουν το καλο οτι παιρνουν περισσοτερα υγρα τα γατακια ομως χαλανε και τα δοντια τους σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι με την ξηρα τροφη.

Αν τα γατακια πινουν επαρκη ποσοτητα νερου δεν εχουν αναγκη απο υγρη αν και καλο ειναι ακομα και για δικια τους ποικιλια που και που να τους δινουμε,ομως καλυτερα σε φακελακι και οχι σε μεταλλικη κονσερβα και βεβαια καλης ποιοτητας,πχ οι υγρες τροφες aplaws θεωρουνται απο τις πολυ καλες.

Οποτε αν δεν τρωει την υγρη τροφη αλλα πινει κανονικη ποσοτητα νερου,αυτο το καταλαβαινεις αν κατουραει μια με 2 φορες την ημερα,ολα καλα μην αγχωνεσαι.

Οσον αφορα την οριτζεν ειναι η καλυτερη ξηρη τροφη αλλα μην ξεχνας οτι ειναι σχεδιασμενη στον Καναδα που εχει πολυ περισσοτερο κρυο για αυτο και εχει τοση πρωτεινη και λιπος.Για την Ελλαδα θεωρω ιδανικη την Ακανα που ειναι της ιδιας εταιριας και παρομοια,αλλα λιγο πιο ελαφρια και ταιριαζει καλυτερα στις δικες μας γατες,.η αποφαση δικια σου βεβαια.Αλλα και τη γιατρο μου που εχω ρωτησει αυτο μου λεει.Ειναι λιγο too much η οριτζεν για το δικο μας κλιμα και εχε υποψην σου οτι με το περισσοτερο λιπος παχαινει,επιβαρυνει το συκωτι και η πολυ πρωτεινη τα νεφρα.

ΥΓ Μιλαω παντα για πολυ καλης ποιοτητας ξηρη τροφη και οχι χυμα ,ουτε αυτες των Σμαρκετ.
Ευχαριστω για την απαντηση!

Χθες πηγα σε κτηνιατρο για εμβολιο και μου ειπε και αυτη να τρωει μονο ξηρα τροφη. Και ο προηγουμενος κτηνιατρος το ιδιο ακριβως.

Τι να πω, η αληθεια ειναι οτι εκπλησσομαι που οι περισσοτεροι απορριπτουν την υγρη τροφη, απο την αλλη το ιντερνετ τασσεται κατα της ξηρας και εγω καπου στην μεση να μπερδευομαι ολο και περισσοτερο

Anyway, στοχος μου ειναι να εχει αριστης ποιοτητας ξηρα τροφη ανα πασα στιγμη στο πιατο του και θα του δινω και 1-2 μεριδες υγρη τροφη την ημερα (αν την τρωει φυσικα).

Σιγουρα θα δοκιμασω και την Ακανα, το μικρο σακουλακι για αρχη. Παντως απ'οτι βλεπω στο σαιτ της μολις κυκλοφορησε νεα συνταγη Wild Prairie που αντικαθιστα την παλια, την εχει δοκιμασει καποιος?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 09:14, 22-09-20:

Εγώ δίνω μόνο υγρή από το zooplus. Τρελαίνεται για αυτή https://www.zooplus.com/shop/cats/ca...hrive_complete, απλά δε δίνω μόνο αυτή γιατί είναι πιο ακριβή (και πιο ποιοτική).
Παράθεση

χρηστος καιτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 21:54, 23-09-20:

γεια σας, διαβασα οτι πρεπει να τρωνε και ξηρα τροφη ωστε να καθαριζουν τα δοντακια τους απο την πετρα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 06:23, 24-09-20:

Αρχική Δημοσίευση από χρηστος καιτη
γεια σας, διαβασα οτι πρεπει να τρωνε και ξηρα τροφη ωστε να καθαριζουν τα δοντακια τους απο την πετρα
Ισχύει,βέβαια όχι οτι δεν παθαινουν και με ξηρη τροφή πέτρα,καθλως τα μισά σπορακια πανε αμασητα,αλλα σίγουρα προστατευονται πολυ περισσοτερη απο την υγρη ,η οποια συνηθως τα χαλαει πολυ πιο γρηγορα τα δοντια τους.
Εγω εφαρμοζω το : πολυ καλης ποιοτητας ξηρη,ακανα παιρνω ,συν λιγη υγρη και παλι πολυς καλης ποιοτητας αυτες σε φακελακια,οχι απο ΣΜ σε μεταλικη κονσερβα.Αλλα εγω μια φορα τη βδομαδα της δινω υγρη σαν λιχουδια,δεν ειναι ομως απαγορευτικο και καθε μερα να δινει καποιος αλλα αυτο πρεπει να ειναι συμπληρωματικο της ξηρας τροφης που ειναι η κυρια τροφη και περιεχει ολα τα θρεπτικα συστακικα που χρειαζονται.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starmanwarz

Νεοφερμένος

O starmanwarz έγραψε στις 19:52, 25-09-20:

Παντως απ'οτι βλεπω η Acana δεν ειναι και πολυ ελαφρυτερη απο την Orijen, εκτος και αν δεν καταλαβαινω κατι σωστα.

37% πρωτεινη 20% fat η Acana και 40% πρωτεινη 20% fat η Orijen. Η νεα συνταγη της Acana παντως εχει 35% πρωτεινη.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:05, 25-09-20:

Αρχική Δημοσίευση από starmanwarz
Παντως απ'οτι βλεπω η Acana δεν ειναι και πολυ ελαφρυτερη απο την Orijen, εκτος και αν δεν καταλαβαινω κατι σωστα.

37% πρωτεινη 20% fat η Acana και 40% πρωτεινη 20% fat η Orijen. Η νεα συνταγη της Acana παντως εχει 35% πρωτεινη.
Μα θελουμε πολυ πρωτεινη για τις γατες,μην ξεχνιομαστε σαρκοφαγα ειναι και οχι παμφαγα.Επισης το 37% με 40% ειναι μεγαλη διαφορα.Θεωρω την Ακανα ιδανικη για υγιεις γατες εντος σπιτιου στην Ελλαδα.
ΟΚ με 35% μια χαρα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-09-20 στις 11:20.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 09:56, 26-09-20:

Ο θηρευτής στη φύση το πρώτο που θα φάει από το θήραμα είναι τα σπλάχνα. Από ένστικτο ξέρει ότι είναι πλούσια σε πρωτε'ί'νη, λίπος, σίδηρο και λιποδιαλυτές βιταμίνες. Όπως είπε και η Πουπουλίνα, η γάτα είναι σαρκοφάγο ενώ ο άνθρωπος θεωρείται παμφάγο... Πολλοί έχουν δαιμονοποιήσει την πρω'ί'νη. Γιατρός, βαριά παχύσαρκος, μου είπε ότι καταναλώνοντας 1,5-2 γρ πρωτε'ί'νη ανά κιλό σωματικού βάρους θα οδηγηθώ σε καταστροφή των νεφρών.( Αγνοούσε τα πρωτόκολλα αθλούμενων που χρειάζονται μεγαλύτερες ποσότητες για την μυική αποκατάσταση). Η περίσσεια αποβάλλεται με ενώσεις αζώτου με τα ούρα. Βέβαια όσο μεγαλύτερη η περίσσεια, τόσο μεγαλύτερη και καταπόνηση των νεφρών. Κι όταν πάμε σε ακραίες ποσότητες πρόσληψης, όπως στο bodybuilding, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Στα τιγράκια μας τώρα... Μεγάλο πρόβλημα είναι ότι οι φτηνές τροφές που έχουν σαν πρώτο συστατικό τα σιτηρά και υποπρο'ι'όντα κρέατος. Όμως δεν εκτρέφουμε κοτόπουλα. Ασφαλώς όμως και η οικόσιτη γάτα θέλει μέτρο στην κατανάλωση πρωτε'ί'νης. Ζει κατά κανόνα πολύ περισσότερο από 10 χρόνια και συσσωρευτικά η υπερβολή θα οδηγήσει σε προβλήματα. Όμως το σημαντικότερο είναι να επιλέγουμε καλής ποιότητας τροφή. Βέβαια κοστίζει και δεν έχουμε όλη την ίδια οικονομική άνεση.
Παράθεση

blacknwhity

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blacknwhity
H blacknwhity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H blacknwhity έγραψε στις 19:05, 04-10-20:

Καλησπέρα σας, έχω έναν γατούλη 2 μηνών περίπου.
Ψάχνω τροφούλες καλές αλλά προτίστως οικονομικές, παίζω ανάμεσα σε αγορά applaws
ή Arden. Έχετε να μας προτείνετε κάτι;
(Ακόμα και σπιτικές συνταγούλες!!)
Παράθεση

χρηστος καιτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 21:23, 04-10-20:

καλησπερα, εχω και εγω μια γατουλα σχεδον 2 μηνων και εχω αρχισει να της δινω κοτοπουλο βραστο μαζι με το ζουμι του και θα της αγορασω σολωμο και κιμα για βρασιμο. νομιζω ειναι αρκετα καλα. τωρα για μετα θα παρω καρδια που διαβασα οτι εχει ταυρινη και βεβαια καποια καλη ξηρα...
σχετικα με την παρασκευη της βραστης τροφης κανω το εξης.βραζω οπως νομιζω σε σχετικα λιγο νερο και μετα τα κομματακια κρεατος τα βαζω σε πλαστικα ποτηρια του καφε μαζι με το ζουμι και στην καταψυξη. οταν θελω να ταισω την γατουλα βαζω ενα ποτηρι στον φουρνο μικροκυματων.....ασφαλως εχει και στην διαθεση της ξηρα συνεχως
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 12:57, 05-10-20:

Αρχική Δημοσίευση από blacknwhity
παίζω ανάμεσα σε αγορά applaws
ή Arden.
Καλησπέρα την ARDEN την έπαιρνα ένα διάστημα. Δεν έχω να πω κάτι αρνητικό αλλά έψαξα κάτι καλύτερο. Επίσης έχει πατάτα και η πείρα μού λέει ότι οι γάτες και οι πατάτες δεν... Όσο για τον φίλο Χρήστο, που σχολίασε πιο πάνω, έχω να πω πως συμφωνώ με την οπτική του και φαίνεται ότι έχει ασχοληθεί με το θέμα τις διατροφής. Εμένα δεν τρώνε καρδιές δυστυχώς. Δεν καταψύχω το κοτόπουλο γιατί είναι δύο(αν μετρήσω και μένα τρεις) οπότε δεν περισσεύει. Που και που προσθέτω λίγο συκώτι. Από ξηρά τροφή δίνω Meowing heads και μερικές φορές Acana. Αυτές τις ημέρες μου τελειώνουν και σκέφτηκα την N&D. Όμως χωρίς σιτηρά είναι πολύ ακριβή και αυτή με τα χαμηλά, έχει 10% ολυρα(υποείδος σιταριού είναι) και 10% βρόμη . Εγώ δεν το βρίσκω και λίγο. Αν κάποιος έχει ιδία άποψη ,θα χαρώ να τη μάθω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους