Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 103,196 εγγεγραμμένα μέλη και 711,945 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 482 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νεκρό γατάκι από σκύλο

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bulukitsa
Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πάνω απο 50 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O bulukitsa έγραψε στις 08:47, 30-09-12:

θα σας πω μια ιστορία.
Η Σπιτόγατα είχε γεννήσει και άλλη μια φορά το καλοκαίρι. Ήταν ενα μικρό γλυκό γατάκι που έμοιαζε με τον Βρυσούλη. Τότε ερχόταν στην γειτονιά ενα αδέσποτο σκυλι που το φωνάζαμε Ξανθούλη. Φαίνόταν καλό σκυλάκι. Ερχώταν στον κήπο μου και του έδινα αποφάγια. Μια μέρα το γατάκι λιαζόταν στον κήπο. Τότε ήρθε ο Ξανθούλης όπως συνήθως. Εγώ τότε μιλούσα στο τηλέφωνο. Ξαφνικά ακούω γαβγίσματα και νιαουρίσματα. Κλείνω το τηλέφωνο και τι βλέπω. Τον Ξανθούλη να κηνηγάει το γατάκι. Εγω προσπάθησα να τον εμποδίσω αλλα αυτος το άρπαξε απο τον λαιμό και έφυγε στον δρόμο. Εγω άρχισα να τον κυνηγάω μέχρι που άφησε το γατάκι. Δυστυχώς ήταν πολύ αργά. Το γατάκι ήταν σχεδόν κομμένο στα δύο. . Τότε πάνω στα νεύρα μου έκανα κάτι που το μετάνιωσα. Πάτησα μια δηνατή κλοτσιά στον σκύλο και έφυγε. Απο τότε δεν τον ξαναείδα. Ποτέ μου δεν είχα ξαναχτυπήσει ζώο. Το γατάκι το έθαψα στον κήπο. Ευτυχώς η σπιτόγατα γέννησε άλλα τρία πανέμορφα γατάκια αλλα το προηγούμενο δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Ελπίζω να μην ξανασυμβεί τίποτα τέτοιο ποτέ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 10:29, 30-09-12:

Καλημερα! Ο σκυλος που ειχαμε στο πατρικο μου για πολλα χρονια,παρολο που μεγαλε απο κουταβι με αγαπη ηταν πολυ αγριος και παρα πολυ λαιμαργος στο φαγητο.Δυστυχως ενας μαυρος γατουλης αδεσποτος περασε στην αυλη και εκανε το λαθος να πλησιασει το μπολακι με το φαγητο του σκυλου.Παει ο γατουλης. Τον σκυλο τον μαλωσαμε αλλα δεν τον κλωτσισαμε.Οτι και να κανουν παιδια ειναι ζωα.Πρεπει να μαθουμε να ελεγχουμε τα νευρα μας γτ με την ιδια λογικη μπορει να σκοτωσουμε οχι μονο ζωο αλλα και ανθρωπο πανω στην ενταση της στιγμης. Ποτε ξυλο.Μαλωμα στα σκυλια και ενα ελαφρυ χτυπημα στη μουσουδα.
Εχω μεσα στο σπιτι και σκυλο και γατο και παρολο που ξερω οτι ο σκυλος ειναι φιλικος και οτι ο γατος στην δικη μας περιπτωση ειναι ο νταβας και κυνηγαει τον σκυλο(χαχαχαχα),ποτε δεν τα αφηνουμε εντελως μονα τους.Παντα ειμαστε στο σπιτι να επιτηρουμε.Οταν λειπουμε ο σκυλος βγαινει εξω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_amanda_ (Ρούλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _amanda_
H Ρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H _amanda_ έγραψε στις 12:15, 30-09-12:

Ειναι πολυ λυπηρα αυτα που διαβαζω.. ! Πριν 15 μερες περιπου εγινα κι εγω μαρτυρας μιας παρομοιας ιστοριας..
Στην πυλοτη της απεναντης πολυκατοικιας φυλοξενουνται απο ενα ηλικιομενο ζευγαρι πολλες γατουλες ! Ο παππους ειδικα ειναι εκεινος που τους εχει ιδιαιτερη αδυναμια ! Το κακο ομως ειναι οτι εχουν αμεση προσβαση στο δρομο οπου βγαινουν συνεχεια και παιζουν ! Ενα βραδυ λοιπον πριν 15 μερες καθομασταν με τον αντρα μου στο μπαλκονι και βλεπουμε μια αγελη απο 5-6 μεγαλοσωμα σκυλια να γαυγιζουν και να προσπαθουν να μπουν κατω απο ενα αυτοκινητο. Μεχρι να καταλαβουμε τι γινοταν ειχαν αρπαξει τον αγαπημενο γατο του παππου (ο ενας απο το σβερκο και ο αλλος απο την ουρα και τον τραβουσαν με μανια. Ο αντρας μου εξαλλος ετρεξε στο δρομο για να τα κυνηγησει αλλα δυστυχως ηταν αργα ! Την επομενη μερα που το εμαθε ο παππους εκλεγε με αναφιλητα κι εγω εκανα αρκετες μερες για να συνελθω....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:20, 30-09-12:

Ρούλα, έχω δει δύο φορές στη ζωή μου το θέαμα που περιγράφεις και ακόμη το θυμάμαι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_amanda_ (Ρούλα)

Δραστήριο Μέλος

H Ρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H _amanda_ έγραψε στις 12:29, 30-09-12:

Γιωργο ειναι τραγικο ! γι αυτο πρεπει ολοι να αναλογιστουμε τις ευθυνες μας ειτε προκειται για σκυλους ειτε για γατες ωστε να προλαμβανουμε τετοιες δυσαρεστες καταστασεις..!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:42, 30-09-12:

Ρούλα αυτός ο γάτος που περιγράφεις ήταν μεγάλος σε ηλικία??Νόμιζα ότι μόνο τα μικρά κινδυνεύουν από τους σκύλους αλλά μάλλον δεν είναι έτσι. Από όσο ξέρω, ο καλύτερος τρόπος να επέμβεις εκείνη την στιγμή είναι το νερό. Τα σκυλιά σοκάρονται και φεύγουν. Αν έχετε λάστιχο σε τέτοια περίπτωση, σπεύσατε.

Παράθεση

_amanda_ (Ρούλα)

Δραστήριο Μέλος

H _amanda_ έγραψε στις 13:13, 30-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Ρούλα αυτός ο γάτος που περιγράφεις ήταν μεγάλος σε ηλικία??Νόμιζα ότι μόνο τα μικρά κινδυνεύουν από τους σκύλους αλλά μάλλον δεν είναι έτσι. Από όσο ξέρω, ο καλύτερος τρόπος να επέμβεις εκείνη την στιγμή είναι το νερό. Τα σκυλιά σοκάρονται και φεύγουν. Αν έχετε λάστιχο σε τέτοια περίπτωση, σπεύσατε.
ναι, ηταν μεγαλος ! μεγαλυτερος του 1 ετους ! εκεινη τι στιγμη, πανω στον πανικο δε σκεφτηκαμε το λαστιχο !

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:12, 30-09-12:

Πολλοι θα πουν, πως ειναι στη φυση του σκυλου να κανει κατι τετοιο. Δεν μπορω να ξερω, δεν ειχα ποτε σκυλο. Για πολλα χρονια ηταν ο εφιαλτης μου, μην τυχον και δω κατι τετοιο. Το ειδα περισυ το φθινοπωρο. Μονο με μια λεξη μπορω να το περιγραψω. Φρικη!!!

Παράθεση

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πάνω απο 50 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O bulukitsa έγραψε στις 15:13, 30-09-12:

συμφωνώ μαζί σου bessy. Είναι φρικιαστικό να βλέπεις μια αθώα ψυχούλα να χάνεται με τέτοιο βάναυσο τρόπο. Δεν μπορώ να συγχωρήσω τον εαυτό μου που δεν έσωσα το γατάκι. ¨Οπως δεν μπορώ να τον συγχωρήσω που κλότσησα τον σκύλο μετά. Εκείνη την στιγμή που είδα με τα μάτια μου το γατάκι να πεθαίνει ήμουν έξαλος. Μακάρι να μην το είχα κάνει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:57, 30-09-12:

Μιχαλη, δεν πρεπει να κατηγορεις τον εαυτο σου, που δεν εσωσες το γατακι. Αυτα τα πραγματα γινονται αστραπιαια, δεν σου αφηνουν χρονο να αντιδρασεις και κατα πασα πιθανοτητα, δεν θα μπορουσες να κανεις τιποτα. Επισης κατανοω την αντιδραση σου, με τον σκυλο, οπως και τις ενοχες σου, που τον κλωτσησες. Θυμαμαι πριν πολλα χρονια, οταν ειχα ακομη μονο την πρωτη μου γατουλα τη Ζουζου, οταν γυριζα απο εξω, ερχοταν στην πορτα, μισοεβγαινε και με υποδεχοταν με χαρουλες. Ηταν καποιος στην πολυκατοικια, που ειχε ενα ντοπερμαν και το εβγαζε βολτα χωρις λουρι. Μια μερα γυρνωντας απο τη δουλεια, ανοιγω την πορτα, βγαινει η Ζουζουκα μου να με υποδεχτει και εκεινη τη στιγμη, ανοιγει η πορτα του ασανσερ και βγαινει ο τυπος με τον σκυλο του. Μεχρι να πεις κυμινο, ορμαει και αρπαζει τη Ζουζου, απο τον λαιμο. Ετσι νομιζε τουλαχιστον. Την ειχε αρπαξει απο το λουρακι που της φορουσα στο λαιμο. Αυτο μας εσωσε. Προσπαθουσα να την παρω απο τα δοντια του και δεν την αφηνε. Κοντεψα να τον πνιξω, με τα χερια μου, απο την απελπισια μου, να παρω το γατι μου σωο. Και για να ειμαι απολυτως ειλικρινης, δεν εχω καθολου τυψεις. Πρωτη μου προτεραιοτητα, ηταν το δικο μου ζωακι. Ουφ, μακρυγορησα, συγνωμη!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,437 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:11, 30-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από bulukitsa
συμφωνώ μαζί σου bessy. Είναι φρικιαστικό να βλέπεις μια αθώα ψυχούλα να χάνεται με τέτοιο βάναυσο τρόπο. Δεν μπορώ να συγχωρήσω τον εαυτό μου που δεν έσωσα το γατάκι. ¨Οπως δεν μπορώ να τον συγχωρήσω που κλότσησα τον σκύλο μετά. Εκείνη την στιγμή που είδα με τα μάτια μου το γατάκι να πεθαίνει ήμουν έξαλος. Μακάρι να μην το είχα κάνει.
'Ελα βρε Μιχάλη, να νιώθεις τύψεις που κλώτσησες το σκυλί! Πάνω στον πανικό, οι περισσότεροι από μας το ίδιο (ή κάτι παρόμοιο θα κάναμε!) Δεν νομίζω να προκάλεσες "ανήκεστο βλάβη" στο σκύλο, άλλωστε το έκανες "υπό ειδικές συνθήκες".
Το κακό είναι οτι το γατί είχε αυτό το "άγριο" τέλος, και οτι έγινε μπροστά στα μάτια σου!
Είναι αλήθεια οτι ορισμένα σκυλιά, έχουν πρόβλημα με τις γάτες. Όχι όμως όλα τα σκυλιά.
Η κακιά στιγμή έτυχε, ίσως να ζήλεψε ο σκύλος το νεοφερμένο που μοιραζόταν τη φροντίδα σου.
Τώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Εύχομαι μόνο , ένα καινούργιο γατάκι να ξαναέρθει στη ζωή σου και να σταθεί πιο τυχερό,και να σου δοθεί πάλι η ευκαιρία να δώσεις την αγάπη σου σε αυτό.'Αλλωστε έχεις κι άλλα γατάκια που χρειάζονται την αγάπη σου και την προστασία σου, είσαι ο μόνος που δεν φταίς για ό,τι έγινε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 30-09-12 στις 20:28.
Παράθεση

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O bulukitsa έγραψε στις 20:18, 30-09-12:

Ευτηχώς έχουν έρθει και μάλλιστα τρία. Η Σπιτόγατα μου πρόσφατα έγινε μαμά. Τα υιοθέτησε μια γειτόνισσα μου που θα τα φροντίζει και θα τα κρατάει μακριά απο σκυλιά. Απο οτι έμαθα τον σκύλο τον μάζεψε η φιλοζωική και δεν ξέρω τι τον έκανε. Θα ανοίξω σύντομα θέμα με τις φωτογραφίες των μικρών.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,437 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:24, 30-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Μιχαλη, δεν πρεπει να κατηγορεις τον εαυτο σου, που δεν εσωσες το γατακι. Αυτα τα πραγματα γινονται αστραπιαια, δεν σου αφηνουν χρονο να αντιδρασεις και κατα πασα πιθανοτητα, δεν θα μπορουσες να κανεις τιποτα. Επισης κατανοω την αντιδραση σου, με τον σκυλο, οπως και τις ενοχες σου, που τον κλωτσησες. Θυμαμαι πριν πολλα χρονια, οταν ειχα ακομη μονο την πρωτη μου γατουλα τη Ζουζου, οταν γυριζα απο εξω, ερχοταν στην πορτα, μισοεβγαινε και με υποδεχοταν με χαρουλες. Ηταν καποιος στην πολυκατοικια, που ειχε ενα ντοπερμαν και το εβγαζε βολτα χωρις λουρι. Μια μερα γυρνωντας απο τη δουλεια, ανοιγω την πορτα, βγαινει η Ζουζουκα μου να με υποδεχτει και εκεινη τη στιγμη, ανοιγει η πορτα του ασανσερ και βγαινει ο τυπος με τον σκυλο του. Μεχρι να πεις κυμινο, ορμαει και αρπαζει τη Ζουζου, απο τον λαιμο. Ετσι νομιζε τουλαχιστον. Την ειχε αρπαξει απο το λουρακι που της φορουσα στο λαιμο. Αυτο μας εσωσε. Προσπαθουσα να την παρω απο τα δοντια του και δεν την αφηνε. Κοντεψα να τον πνιξω, με τα χερια μου, απο την απελπισια μου, να παρω το γατι μου σωο. Και για να ειμαι απολυτως ειλικρινης, δεν εχω καθολου τυψεις. Πρωτη μου προτεραιοτητα, ηταν το δικο μου ζωακι. Ουφ, μακρυγορησα, συγνωμη!!!
Βάσω μου, κι εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα και, επίσης, χωρίς ενοχές!
Μόνο, που, σωστότερο θα'ταν σε τέτοιες περιπτώσεις (που ο σκύλος συνοδεύεται) να (επιχειρήσει κανείς) να πνίξει το αφεντικό του σκύλου, παρά τον σκύλο, καθότι εκείνος είναι ο ανεύθυνος που πρώτον δεν έμαθε το κατοικίδιό του να συμπεριφέρεται
ευπρεπώς και δεύτερον που δεν έκανε κάτι να εμποδίσει την επίθεση , έστω και την ύστατη στιγμή

Παράθεση

senda990

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη senda990
H senda990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H senda990 έγραψε στις 10:02, 01-10-12:

Βασικά έχω ένα παρόμοιο θέμα.
Στην οικογένεια είμαστε γατόφιλοι από πάντα. Πλέον, όντας παντρεμένη μένω με τον σύζυγο πάνω από τους δικούς μου.
Ο πατέρας μου, αποφάσισε να πάρει ένα σκυλί μεγαλωμένο, εκπαιδευμένο για κυνήγι, παρά τις έντονες αντιρήσεις όλων. Το συγκεκριμένο σκυλί έχει ήδη πνίξει δυο μωρά γατάκια. Είχα γίνει έξαλλη τότε. Έχουμε κι άλλο σκυλί, κηνυγόσκυλο, αλλά ποτέ δεν έκανε κακό σε γάτα, αντιθέτως μάλιστα.
Το συγκεκριμένο νεόφερτο σκυλί αν δει γάτα κάνει σαν τρελό. Δεν πα να φωνάζεις, να το σπρώχνεις θα κάνει το δικό του. Θα ορμήξει στην γάτα. Ήδη σήμερα ήταν μία μαυρούλα πάνω στα κάγκελα του σπιτιού κι ερχόταν για χάδια και μόλις το σκυλί την είδε όρμηξε και παραλίγο να την δαγκώσει. Κι εκνευρίζομαι που ο πατέρας μου δεν κάνει τίποτα γι αυτό γιατί υποστηρίζει ότι έτσι είναι η φύση του και δεν μπορεί να το κόψει το σκυλί πάνω στο φερμάρισμα γιατί δεν θα κηνυγάει σωστά.
Μου έχει δημιουργήσει απόστευτο πρόβλημα όλο αυτό. Κοντεύω να σκάσω πια, γιατί αυτό το σκυλί δεν ήταν κάτι που εγώ ήθελα να έχω. Αλλά αναγκαστικά λόγω συμβίωσης...
Στο χωριό του παππού είναι ο γάτος μας ο Χούκι. Ειλικρινά τρέμω μην γίνει καμία στραβή όταν πηγαίνουν το σκυλί στο χωριό. Το απομονόνουν μεν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Δεν ξέρω, ήθελα κάπου να τα πω, γιατί είμαι να σκάσω. Όσο και η φύση του να είναι, για την οικογένειά μας, που είχε πόσες γάτες στο παρελθόν, δεν ταιριάζει αυτό το σκυλί. Ζωή να έχει, αλλά κι εγώ δεν μπορώ να έχω τις φοβίες μου κάθε λίγο και λιγάκι μην τυχών και δω τον Χούκι μου πνιγμένο ή καμιά άλλη γατούλα νεκρή μες στην αυλή.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 10:15, 01-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από senda990
Στην οικογένεια είμαστε γατόφιλοι από πάντα. Πλέον, όντας παντρεμένη μένω με τον σύζυγο πάνω από τους δικούς μου.
Ο πατέρας μου, αποφάσισε να πάρει ένα σκυλί μεγαλωμένο, εκπαιδευμένο για κυνήγι, παρά τις έντονες αντιρήσεις όλων. Το συγκεκριμένο σκυλί έχει ήδη πνίξει δυο μωρά γατάκια. Είχα γίνει έξαλλη τότε. Έχουμε κι άλλο σκυλί, κηνυγόσκυλο, αλλά ποτέ δεν έκανε κακό σε γάτα, αντιθέτως μάλιστα.
Το συγκεκριμένο νεόφερτο σκυλί αν δει γάτα κάνει σαν τρελό. Δεν πα να φωνάζεις, να το σπρώχνεις θα κάνει το δικό του. Θα ορμήξει στην γάτα. Ήδη σήμερα ήταν μία μαυρούλα πάνω στα κάγκελα του σπιτιού κι ερχόταν για χάδια και μόλις το σκυλί την είδε όρμηξε και παραλίγο να την δαγκώσει. Κι εκνευρίζομαι που ο πατέρας μου δεν κάνει τίποτα γι αυτό γιατί υποστηρίζει ότι έτσι είναι η φύση του και δεν μπορεί να το κόψει το σκυλί πάνω στο φερμάρισμα γιατί δεν θα κηνυγάει σωστά.
Μου έχει δημιουργήσει απόστευτο πρόβλημα όλο αυτό. Κοντεύω να σκάσω πια, γιατί αυτό το σκυλί δεν ήταν κάτι που εγώ ήθελα να έχω. Αλλά αναγκαστικά λόγω συμβίωσης...
Στο χωριό του παππού είναι ο γάτος μας ο Χούκι. Ειλικρινά τρέμω μην γίνει καμία στραβή όταν πηγαίνουν το σκυλί στο χωριό. Το απομονόνουν μεν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Δεν ξέρω, ήθελα κάπου να τα πω, γιατί είμαι να σκάσω. Όσο και η φύση του να είναι, για την οικογένειά μας, που είχε πόσες γάτες στο παρελθόν, δεν ταιριάζει αυτό το σκυλί. Ζωή να έχει, αλλά κι εγώ δεν μπορώ να έχω τις φοβίες μου κάθε λίγο και λιγάκι μην τυχών και δω τον Χούκι μου πνιγμένο ή καμιά άλλη γατούλα νεκρή μες στην αυλή.
Καλημερα! Εγω δεν θα πω οτι η φυση του σκυλου ειναι αυτη.Ισα ισα υποστηριζω οτι ΟΛΑ τα σκυλια απο την φυση τους ειναι φιλικα. Το σκυλι που ειχαμε στο πατρικο δεν ηταν επιθετικο(σε φαση να ορμαει γιατι ετσι ηθελε) ηταν ομως κτητικο και λαιμαργο οσα αναφορα το φαγητο του.Δεν ειχε σκοτωσει μονο γατα αλλα ειχε δαγκωσει και 2 φορες ανθρωπο πανω στη λαιμαργια του.Ο σκυλος που εχουμε τωρα ειναι παρα πολυ φιλικος γτ οταν ηρθε σαν κουταβι εδω,ειχαμε ηδη τον γατο οποτε εμαθε να συμβιωνει με τις γατες.Φοβαμαι ομως οταν παιζει με τις γατουλες της αυλης μην τραυματισει καμια αθελα του λογο του ογκου του. Το λαθος φυσικα και το κανει ο πατερας σου και οχι ο σκυλος.Επρεπε να εκπαιδευτει αυτο το ζωο απο την αρχη.Αυτα που λεει για το κυνηγι οτι δεν θα κυνηγαει καλα ειναι δικαιολογιες.Δεν ειμαι υπερ των κυνηγων και ειδικοτερα της νοοτροπιας τους.Θα προτιμουσα να ειχα κυνηγοσκυλο και να μην κυνηγαει,παρα να σκοτωνει οποιοδηποτε ζωο.Κατανοοω απολυτα την θεση σου φιλη μου.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:48, 01-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από senda990
Πραγματικά δύσκολη η περίπτωση..
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προστατεύεις όσο μπορείς τα γατιά, να επιχειρήσεις να ξαναμιλήσεις στον πατέρα σου
για το τι σημαίνουν τα γατιά για σένα (σαφώς κάτι... παραπάνω από σύντροφο ενός.."χόμπυ" σαν το κυνήγι) και να ευχόμαστε να μη βρεθεί γάτα στα δόντια του σκύλου. Πού ξέρεις? Μπορεί κι ο σκύλος να καταλάβει οτι άλλο το γατί κι άλλο
ο λαγός (αν και προσωπικά, είμαι κατά του κυνηγιού).

Παράθεση

senda990

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη senda990
H senda990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H senda990 έγραψε στις 11:34, 01-10-12:

Κι εγώ είμαι κατα του κηνυγιού. Δυστυχώς οι κηνυγοί έχουν μια άλφα νοοτροπία που δεν τους την αλλάζεις.
Το συγκεκριμένο σκυλί ήρθε σπίτι 14 μηνών, έχοντας πλέον διαμορφώσει τον χαρακτήρα του
Είμαι σύμφωνη ότι θα έπρεπε να γίνει μια κάποια εκπαίδευση, αλλά δυστυχώς δεν περνάει από το χέρι μου. Και δεν ξέρω με ποιο τρόπο μπορεί να το σταματήσω να κάνει τέτοια πράγματα όταν το βλέπω να ετοιμάζεται να τα κάνει, που δεν ακούει κανέναν εκείνη τη στιγμή και δεν σταματάει με τίποτα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά δυστυχώς με αυτή την κατάσταση δεν μου δίνεται η ευκαιρία να υιοθετήσω ξανά γατάκι.

Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 10:59, 10-05-13:

Εγω εχω δυο ιστοριες να αναφερω.
Πρωτων στη γειτονια μου κυκλοφορει μια μικρη αγελη αδεσποτων που κατασπαραζουν γατες.Μεχρι τωρα εχουμε ηδη βρει νεκρες τεσσερις.Οταν ακουμε γαβγισματα σπευδουμε να δουμε τι συμβαινει αλλα παντα ειναι πολυ αργα...

Δευτερο και πιο λυπητερο...
Σε ενα μεγαλο οικογενειακο τραπεζι στο εξωχικο και αμεσως μετα το μπαρμπεκιου,ειμασταν στο τραπεζι και ο Ηλικιωμενος σκυλος της γιαγιας (ροντβαιλερ) καθως και ενα απο τα γατακια της βρισκονταν κατω απο το τραπεζι και ζητιανευαν.Ο θειος μου εκανε το λθος να πεταξει ενα μπιφτεκι...πανο στη μαχη για το φαγητο,το γατακι κατασπαραχτηκε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 11:20, 10-05-13:

Ωχ, αυτό είναι ακόμη πιο σοκαριστικό, να είναι τα σπιτικά σου ζώα και να αλληλοσπαραχθούν!
Εμείς ταίζουμε τις γάτες του Εθνικού Κήπου, που κυκλοφορούν κι αρκετά αδέσποτα σκυλιά (του δήμου, όλοι τα ξέρουν). Μια στο τόσο βρίσκουμε μια από τις γάτες σκοτωμένη από τα σκυλιά, και είναι μεγάλες γάτες κ μεγαλόσωμες. Αλλά δεν γλυτώνουν πάντα...Φέτος σκότωσαν ήδη 3 μέχρι τώρα. Τα σκυλιά είναι συνήθως παρέα με τους αστυνομικούς που περιπολούν στον κήπο, κ το χειρότερο είναι ότι καναδυό από αυτούς τα βάζουν επίτηδες να κυνηγούν τις γάτες για την πλάκα τους! Οι υπόλοιποι είναι καλοί, μερικοί έχουν γάτες οι ίδιοι που μάζεψαν από αδέσποτες. Είχα πετύχει μια φορά αυτούς που έβαζαν τα σκυλιά να κυνηγάνε τις γάτες, και τους πήρε κ τους σήκωσε. Τους είπα δήθεν ότι τους τράβηξα βίντεο, κ θα το ανεβάσω παντού στο Internet κ θα φτάσει μέχρι κ στο υπουργείο δημόσιας τάξης, κ θα τους καταγγείλω κ σε όλα τα φιλοζωικά σωματεία, κι ότι θα έπρεπε να κάνουν κάτι καλύτερο κ σοβαρότερο με το χρόνο τους κ δεν τους πληρώνω εγώ ως φορολογούμενη για να παίζουν σαν 5χρονα με τα σκυλιά...είχαν μείνει άναυδοι, ούτε να με βρίσουν δεν μπορούσαν από την έκπληξή τους...απλά μάζεψαν τα σκυλιά κι έφυγαν. Από τότε έχω πετύχει μερικές φορές μόνο τον ένα από αυτούς (παρέα με τους καλούς), κ με χαιρετάει ευγενέστατα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:15, 10-05-13:

Δεν λενε αδικα Λια μου οτι και ο αγιος φοβερα θελει. Μια χαρα τους τα ειπες, να αγιασει το στομα σου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους