Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 149,734 εγγεγραμμένα μέλη και 713,850 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 547 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By evelynkar on 09-02-10, 22:49
Αρχική Δημοσίευση από evagelia.ioannina
Καλησπέρα σας! Χθές στείρωσα τη γατούλα μου (η οποία είναι 5 μηνών)και σήμερα την πήρα στο σπίτι. Μόλις μπήκαμε αμέσως πήγε στο φαγητό της και ήπιε αρκετό νερό. Ο κτηνίατρος μου είπε να την προσέχω ως προς τα παιχνίδια της για να μη κοπούν τα ράμματα.
Μου έδωσε και ένα σπρεϋ να ψεκάζω την τομή της μια φορά τη μέρα συν το παυσίπονο. Δείχνει να πονάει αρκετά και νιαουρίζει με παράπονο. Σε 15 μερες θα ξαναπάμε στο γιατρό για να της κόψει τα ράμματα. Όλο αυτό το διάστημα θα πονάει; Πόσο θα κρατήσει αυτό; Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί βλέπω τη μικρούλα μου να υποφέρει και έχω τύψεις για αυτό που της έκανα.Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω και δεν το γνωρίζω;
μην αγχωνεσαι σε 1-2 μερες θα δεις οτι ο πονος θα περασει κ θα ζωηρεψει η μικρη σου! λογικο μετα απο εγχειρηση να ειναι ετσι, σε λιγο θα την δεις που θα κανει ορεξη. να προσεχεις να μην κανει εντονες κινησεις για να μην κοπουν τα ραμματα κ να μην πολυπειραζει την τομη. περαστικα απο μενα!
By Μαρινάκι on 09-02-10, 22:52
evagelia δεν πρεπει να ανυσηχεις..απο αυριο θα δεις ηδη αλλαγη στη συμπεριφορα της..το μονο που χρειαζονται αυτες τις 2 στην ουσια μερες ειναι περισσοτερα χαδια,να μην την αφηνεις πολυ ωρα μονη της γιατι νιωθει ανασφαλεια κ ολα καλα θα πανε..κ γω την πρωτη μερα ενιωθα απιστευτες τυψεις,ομως δεν πρεπει να ξεχνας οτι ειναι πολυ σημαντικο για την υγεια της..κ αφου οπως λες πηγε κατευθειαν στο φαγητο τοτε θα συνελθει πολυ γρηγορα..μην αγχωθεις αν κατουρηθει πανω της ή κανει εμετο..ειναι λογικο με το φαρμακο που της εδωσε ο κτηνιατρος..αλλα θα δεις,απο αυριο θα ειναι πιο ευκινητη κ ορεξατη..καλο βραδυ..
By evagelia.ioannina on 09-02-10, 22:56
Απάντηση: Στείρωση στις γάτες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως απο φαγητό καλά πάμε και την τουαλέτα της τη χρησιμοποίησε αμέσως. Αν σκεφτούμε πως έμεινε για 1,5 μέρα στο ιατρείο το θεωρώ φυσιολογικό. Προσπαθώ να τη χαϊδέψω αλλά μόλις απλώνω το χέρι μου κάνει πίσω και φεύγει. Όσο για γουργουρητό ούτε λόγος. Πριν λίγο ανέβηκε στο τραπέζι η τρελλή, δεν την πρόλαβα. Αχ τι θα κάνω; Ο γιατρός με φόβισε πάρα πολύ...Πρόσεξε το ένα, πρόσεξε το άλλο.....
By ΔΑΦΝΗ ΛΙΑΠΑΚΗ on 11-02-10, 11:10
Γλυκια μου, σε καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις. πριν απο δυο σχεδον χρονια στειρωσαμε την Ιριδα , ημιαγριο τιγρακι και αφου η επεμβαση πηγε καλα, μια μερα που παιζαμε, ειδαμε οτι η τομη ειχε αρχισει και ανοιγε σαν λουκανικο. Τρελλαθηκαμε και την πηγαμε κατεθυειαν στον γιατρο μας.
Η αιτια ειναι οτι σαν ημιαγριο, που ηταν αδυνατο να περιοριστει στο σπιτι , η δεσποινις και επαιζε και κυνηγαγε και ανεβαινε σε οτι δενδρο εβρισκε. Ο γιατρος της εκανε ραμματα ξανα και δυο χρονια μετα , ειναι υγιεστατη, γεματη ενεργεια- Οπως και ο αδελφος της ο Ορφεας- και οταν βλεπυμε τον χαμο , που γινεται στο ζευγαρωμα, τα αδεσποτα γατακια και ξερουμε για τις αρωστιες (πχ FIV ) που κολλανε με την επαφη, ειμαστε χαρουμενοι, που τα ζωακια μας- που ειναι σαν παιδια μας- εχουν οτι μπορουσαμε να κανουμε για να τα διασφαλισουμε...
Μην λες λοιπον τι της εκανες, εκανες οτι πιστευεις καλυτερο και η αγαπη σου και τα χαδια σου ειναι η καλυτερη βοηθεια που μπορεις να προσφερεις.

Περαστικα και σιδερενια.
Δαφνη
By evagelia.ioannina on 11-02-10, 23:04

Κορίτσια σήμερα η γατούλα μου είναι πολύ καλύτερα μέχρι που άρχισε να παίζει κιόλας. Γλύφει αρκετά όμως την πληγή της και ένα ράμμα (που η κλωστή του είναι λίγο πιο μακριά απο τις υπόλοιπες) το τραβάει συνεχώς. Πήρα τηλέφωνο το γιατρό και μου είπε να της βάλουμε περιλαίμιο. Δεν θέλω να το κάνω, ήδη είναι αρκετά ταλαιπωρημένη, να της βάλω και αυτό σαν πορτατίφ θα είναι συν το οτι θα την ενοχλεί. Μα τόσο εύκολα μπορεί να κοπούν τα ράμματα; Να αρχίσω να φοβάμαι; Ήδη έχουν περάσει 4 μέρες απο την επέμβαση. Τί με συμβουλεύετε να κάνω; Μια φίλη μου πρότεινε να κόψω λίγο την κλωστή για να μη κρέμεται και τη βλέπει.
By moukelis on 11-02-10, 23:13

Καλησπερα.
Μηπως να την πηγαινες μια βολτα απο τον κτηνιατρο να δει αν εχει κανει ζημια,κι αν μπορει να κανει κατι περαν του κολλαρου;
By evagelia.ioannina on 12-02-10, 14:32

Η τομή της είναι πεντακάθαρη, αλλά μου είπε πως δεν κάνει να τη γλύφει γι'αυτό θέλει να της βάλει κολάρο. Δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω άλλο τη μικρούλα μου.Μόνο αυτή τη λύση μου δίνει.
By julia on 12-02-10, 14:39
Αρχική Δημοσίευση από evagelia.ioannina
Η τομή της είναι πεντακάθαρη, αλλά μου είπε πως δεν κάνει να τη γλύφει γι'αυτό θέλει να της βάλει κολάρο. Δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω άλλο τη μικρούλα μου.Μόνο αυτή τη λύση μου δίνει.
Το κολάρο είναι αντιαισθητικό, άβολο, κουραστικό και άλλα πολλά πιθανόν.

Το να της ανοίξει η τομή όμως, να μολυνθεί η πληγή, να της κάνει κανένα απόστημα ή κοίλη.. ή να πάθει τίποτα σοβαρότερο.. και να κινδυνεύει η ζωή της... νομίζω δεν συγκρίνετε.

Αν είναι άτακτη η γατούλα και δεν τα αφήνει.. και ο γιατρός σου είπε ότι είναι αυτή η λύση, νομίζω καταλαβαίνεις τί πρέπει να γίνει. Δεν θα είναι ούτε η πρώτη γατούλα ούτε τη τελευταία που θα φορέσει κολάρο.

και δεν είναι και τίποτα τρομερό άλλωστε....
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη julia : 12-02-10 στις 15:13.
By πούπου48372 on 05-04-10, 11:49
Καλημέρα και από μένα,θα στειρώσω και γω τη γάτα μου αύριο και έχω άγχος!Απλα θα ταξιδέψουμε με τρένο σε 3 μέρες και αναρωτιέμαι αν θα αντέξει το ταξίδι;Ευχαριστώ πολύ
By Πουπουλίνα on 05-04-10, 11:56

γεια σου και χρονια σου πολλα..η γατα σου ειναι θηλυκια μαλλον ετσι;...γιατι στα αρσενικα ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα...εμενα η δικα μου η γατουλα οταν τη στειρωσα,απο την επομενη μερα ηταν μια χαρα(ασχετο οτι επαθε κοιλη..)..ετρεχε ,σκαρφαλωνε, ετρωγε,επαιζε..αλλα σε καθε γατα ειναι διαφορετικα τα πραγματα...στειρωση δεν μπορεις να της κανεις μετα το ταξιδι;
By πούπου48372 on 05-04-10, 22:01
χρόνια πολλά!!!!Δυστυχώς δεν μπορώ.Ναι θηλυκή είναι.Απλά φοβαμαί πολύ.Υπαρχεί περίπτωση να χειροτερέψει;
By julia on 06-04-10, 13:56
Λογικά όχι...
Και εγώ στειρώνω τα δικά μου στην Αθήνα, ενώ μένω επαρχεία. Και για τα δικά μου είναι 3 ώρες ταξίδι πήγαινε και 3 έλα.. και συνήθως το κάνω την ίδια μέρα. Δηλ είναι αρκετές ώρες στον δρόμο... και 3-4 χειρουργημένες...
Βέβαια δεν γνωρίζω την τεχνική του γιατρού σου, και την εμπειρία του. Τα δικά μου πάντως δεν έχουν κανένα θέμα.. και την άλλη μέρα έτσι και αλλιώς είναι περδίκι και χοροπηδάνε.
By πούπου48372 on 06-04-10, 14:58
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
By demetres on 08-05-10, 10:55
καλημερα με λενε δημητρη και ειμαι καινουργιο μελος στην πολυ ομορφη παρεα σας, εχω τον τζιντζερ ενα ομορφο σιαμ, ετοιμαζομαι στις επομενες 15 μερες να τον στειρωσω, ειναι 9 μηνων και θα ηθελα να σας ρωτησω επειδη εχω 10 κιλα τροφη techni-cal kitten lifestages ειναι σε σακουλα μπλε με εντονο πορτοκαλι, την αγοραζω απο αλυσιδα γνωστη .. δεν το γραφω ολο γιατι δεν θα ηθελα να δημιουργηθει θεμα , θα μπορω τωρα που θα τον στειρωσω τον μαγκα μου χαχαχα να τρωι απο αυτην μεχρι να τελειωσει και να του παρω τροφη για στειρωμενες? ευχαριστω πολυ!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 12-02-12 στις 21:08. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
By demetres on 09-05-10, 14:51

καλησπερα με λενε δημητρη και τον γατο μου τζιντζερ ειναι ενα αρσενικο siamese blue point σε 10 μερες περιπου θα τον παω για βελτιωση (στειρωσει απλα δεν μου βγαινει) εχω διαβασει αναλυτικα οδηγιες και δεν θα ηθελα να σας ζαλισω με ερωτισεις, θα γραψω αναλυτικα τι θα πρεπει να πω στον κτηνιατρο
1) να του κανει ορχεκτωμη για να μην εχει μετα απαιτησεις για φιλεναδες
2) να του δωσει ενεσιμη αντιβιωση
3)να του κανει ραμματα που θα απορροφηθουν απο τον οργανισμο

1)τωρα θα ηθελα την βοηθεια σας χρειαζεται κατι αλλο να του πω?
2)θα τον παω στην φιλοζωικη στο κτηνιατρειο στην χαλκηδονα και μου ειπε μια ωρα κραταει και μετα τον παιρνεις και φευγεις
εχει ακουσει καποιος κατι για το κτηνιατρειο αυτο? και αν κανουν καλη δουλεια?
By aretha on 09-05-10, 15:08
Για το κτηνιατρείο δεν ξέρω να σου πω...
Ράμματα συνήθως δεν γίνονται στα αρσενικά γατάκια (σε όσους αρσενικούς γάτους έχω πάει για στείρωση, ποτέ δεν είχαν γίνει ράμματα). Αυτό που θα πρέπει να τους πεις, είναι να κάνουν μια ενδελεχή κλινική εξέταση στο γάτο πριν, για να βεβαιωθούν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα στο καρδιοαναπνευστικό, που θα μπορούσε να προκαλέσει επιπλοκές στη νάρκωση. Και φυσικά θα πρέπει να τον ζυγίσουν για να υπολογίσουν σωστά τη δόση του αναισθητικού.
Α! Επίσης καλό θα ήταν πριν τον πας να τους ρωτήσεις για πόσες ώρες πριν και μετά την επέμβαση θα πρέπει να μείνει νηστικός.
By demetres on 09-05-10, 15:19

δεν ηξερα οτι δεν κανουν ραμματα στα αρσενικα!!!!!! θα τους ρωτησω για το φαγητο απλα θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα... εχω παρει 10 κιλα τροφη την techni-cal lifestages kitten πορτοκαλι με μπλε συσκευασια απο τα pet city που δηλωσα οτι δεν θα ξανα αγορασω απο εκει, επειδη ειναι 10 μηνων τωρα θα μπορει με προσοχη να την τρωει μεχρι να τελειωσει?
By sotiria-k on 09-05-10, 15:35

Τα αρσενικα κι εγω απ οτι θυμαμαι απο τα 3 δικα μου δεν εχουν ραμματα...
Οσον αφορα το φαγητο, αν θυμαμαι καλα, δεν πρεπει να φανε ουτε να πιουν 12 ωρες πριν την επεμβαση, ρωτα το γιατρο 1-2 μερες πριν για να ξερεις.

Οσο για την τροφη, αν ειναι 10 κιλα και την ανοιξες προσφατα, τοτε λογικα θα περασει πανω απο 3 μηνες ο γατος σου με αυτην...Δεν ξερω αν κανει να τη συνεχισει γιατι οι τροφες kitten ειναι συνηθως πολυ θρεπτικες, οποτε στα στειρωμενα γατακια προκαλουν συνηθως αυξηση βαρους, κατι που σιγουρα δεν πρεπει να συμβει...Επισης, υπαρχουν συστατικα τα οποια οι στειρωμενες γατες πρεπει να προσλαμβανουν με μετρο, γι'αυτο αλλωστε και δινουμε ειδικη τροφη στις στειρωμενες γατες. Καλυτερα θα ηταν να ρωτησεις τον κτηνιατρο σου για την τροφη, καταλαβαινω βεβαια οτι το να "πεταξεις" 10 κιλα τροφης δεν ειναι κι ευκολο!
By Terifique on 09-05-10, 15:46
Καλησπέρα,

εμείς στειρώσαμε τον μικρό μας πριν 3 βδομάδες περίπου. Ο γιατρός μας είπε να μην φάει 12 ώρες πριν την επέμβαση και να μην πιεί της τελεύταίες ώρες (εμείς του το κόψαμε το νερό 6 ώρες πρίν). Μετά μας έιπε να μην φάει και πιεί τίποτα πάλι για 12 ώρες περίπου.
Και εμείς είχαμε το ίδιο δίλλημα με το φαγητό γιατί είναι στην ανάπτυξη και δεν θέλαμε να του το κόψουμε και ο γιατρός μας είπε οτι μπορούμε να συνεχίσουμε με kitten τροφή και αφού είναι σε μικρή ηλικία (7 μηνών) δεν έχει πρόβλημα να παχύνει (ακόμα παίζει και κάνει τρέλες). Φυσικά να παρακολουθούμε την όλη συμπεριφορά του και αν αλλάξει κάτι να ενημερώσουμε.
Καλή τύχη και όλα θα πάνε καλά.
By julia on 09-05-10, 17:42
Την τροφή kitten μπορεί άνετα και άφοβα να την συνεχίσει μέχρι να κλείσει τον ένα χρόνο ( ή να τελειώσουν τα 10 κιλά.) Μετά, και σταδιακά θα του την ανακατεύεις με την νέα του τροφή (για στειρωμένα) και μολις τελειώσει η kitten συνεχίζεις με την άλλη. Φυσικά θα τον παρακολουθείς να μην παρατρώει... και παχύνει.

Για τα αρσενικά άλλοι γιατροί κάνουν ράμματα άλλοι όχι. Εμένα μου έχει τύχει να δω και ράμματα σε αρσενικό. Είναι μάλλον ανάλογα την σχολή που έχει τελειώσει ο γιατρός.

Για την φιλοζωική δεν ξέρω να σου πώ, αυτό που ξέρω είναι ότι μάλλον...
δεν θα του κάνουν ενέσιμη αντιβίωση...(λόγο κόστους....)
Εαν δεν στην κάνουν δεν έγινε και τίποτα σοβαρό, θα του δίνεις εσύ για μια εβδομάδα σιροπάκι. Έτσι και αλλιώς στα αρσενικά είναι τόσο μικρή η επέμβαση που σπάνια γίνονται μολύνσεις.
Και μπορεί να τους ακουστεί και κάπως αν τους πείς για απορροφήσιμα ράμματα εφόσον έτσι και αλλιώς μπορεί να μην βάζουν...
By magenta on 02-07-10, 19:43

Συγνωμη αν γραφω σε ασχετο τοπικ (που μαλλον ναι! ) αλλα πριν μια ωρα γυρισαμε με τη γατουλα μου απο την στειρωση κ εχει κανει 5 εμετους...Ειναι φυσιολογικο??????
By Πουπουλίνα on 02-07-10, 19:53
Αρχική Δημοσίευση από magenta
Συγνωμη αν γραφω σε ασχετο τοπικ (που μαλλον ναι! ) αλλα πριν μια ωρα γυρισαμε με τη γατουλα μου απο την στειρωση κ εχει κανει 5 εμετους...Ειναι φυσιολογικο??????
κοιτα..παντα κανουν εμετο μετα την στειρωση ,λογω ναρκωσης...μην της δωσεις φαγητο ακομα..ή αργα το βραδυ ελαχιστο,ή καλυτερα απο αυριο....παρακολουθα την βεβαια...ευχομαι πολλα περαστικα...
By magenta on 03-07-10, 03:02
Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
κοιτα..παντα κανουν εμετο μετα την στειρωση ,λογω ναρκωσης...μην της δωσεις φαγητο ακομα..ή αργα το βραδυ ελαχιστο,ή καλυτερα απο αυριο....παρακολουθα την βεβαια...ευχομαι πολλα περαστικα...
Ενταξει ολα καλα!!!
Οι εμετοι σταματησαν!
Ευχαριστουμε πολυυυυυ!!!!
By KAILY on 23-08-10, 16:00
καλησπερα σε ολους εχω εναν γατουλη 3μηνων τον ονομασαμε simpa τον βρηκαμε εγκατελειμενο πριν ενα μηνα περιπου ανησυχω πολυ για την στειρωση ξερω ομως πως δεν γινεται διαφορετικα αφου τον εχω μεσα στο σπιτι.θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε μετα την στειρωση του αρσενικου γατου αλλαζει ο χαρακτηρας του προς το χειροτερο; γινεται πιο ζωηρος; ανυπακουος; γιατι τωρα εχει τον καλυτερο χαρακτηρα και με ακουει σαν σκυλος δεν θα ηθελα να αλλαξει...σας ευχαριστω...
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 23-08-10 στις 21:32. Αιτία: greeklish
By aretha on 24-08-10, 13:17
Η στείρωση δεν είναι λοβοτομή. Δεν επηρεάζει καθόλου τον χαρακτήρα των ζώων ούτε προς το καλύτερο, ούτε προς το χειρότερο. Επηρεάζει μόνο συγκεκριμένες συμπεριφορές που σχετίζονται με το ζευγάρωμα (μαρκάρισμα, τάσεις φυγής, φωνές κ.λπ.).
By stiliani on 08-09-10, 10:18

στους αρσενικους μπορει να δημιουργηθουν παρομοια προβληματα ? αν τον πηγαινω να ζευγαρωσει μια φορα τ χρονο θα ειναι ενταξει??
By Πουπουλίνα on 08-09-10, 10:28

Καλημέρα σου.Γιατί θα πρέπει να τον πηγαίνεις μια φορά το χρόνο να ζευγαρώνει; Η στείρωση δεν τους δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα...ίσα-ισα που τους προστατεύει και απο κάποιες ασθένειες πολύ σοβαρές,όπως καρκίνο των όρχεων κλπ Επίσης θα είναι πολύ άσχημο για τον γάτο να ζευγαρώνει μια φορά το χρόνο και μετά να βασανίζεται..
By Ceres Victoria on 08-09-10, 10:29

δεν υπαρχει κινδυνος. Καλυτερα να μην τον ζευγαρωνεις ομως γιατι δεν θα ξερεις τι θα απογινουν τα γατακια, μπορει να κολλησει καποια ασθενεια αν η γατουλα δεν εχει κανει τις απαραιτητες εξετασεις και τελος δεν προκειται να ηρεμει για εναν ολοκληρο χρονο αν τον ζευγαρωνεις μια φορα τον χρονο. Επισης πρεπει να τον ζευγαρωνεις παντα με περσικη γιατι τα περσικα εχουν μεγαλα κεφαλια και οι γεννες ειναι εξαιρετικα δυσκολες.
By stiliani on 08-09-10, 10:34

βασικα μου εχουν προτεινει οταν μεγαλωσει σ λιγουσ μηνες να ζευγαρωσει με μια περσικη και μια περσικη με αγκιρας διασταυρωμενη λες να εχει προβλημα και τις δυο απο κτηνιατρο τις βρηκα πιστευω πως δε θα κολλησει κατι αφου μας βλεπει η ιδια γιατρος οταν λες δεν θα ηρεμησει μετα τι εννοεις? δε ξερω τπτ γι αυτα ειναι μικρος ακομη γι αυτο ρωταω
By Πουπουλίνα on 08-09-10, 10:45

Θα σου πω κατι που θα σε παραξενέψει.Οι περισσότεροι κτηνίατροι στην ελλάδα,είναι άσχετοι σε θέματα ράτσας.Οι πιο ειδικοί είναι οι εκτροφείς γατιών ράτσας.Πάντα βέβαια μιλάμε για τους πραγματικούς εκτροφείς.
By Ceres Victoria on 08-09-10, 10:50
Αρχική Δημοσίευση από stiliani
βασικα μου εχουν προτεινει οταν μεγαλωσει σ λιγουσ μηνες να ζευγαρωσει με μια περσικη και μια περσικη με αγκιρας διασταυρωμενη λες να εχει προβλημα και τις δυο απο κτηνιατρο τις βρηκα πιστευω πως δε θα κολλησει κατι αφου μας βλεπει η ιδια γιατρος οταν λες δεν θα ηρεμησει μετα τι εννοεις? δε ξερω τπτ γι αυτα ειναι μικρος ακομη γι αυτο ρωταω
εννοω οτι οταν μεγαλωσουν ειναι σε συνεχη αναζητηση συντροφου. Αν τον ζευγαρωσεις μια φορα τον χρονο, δεν θα εξαφανιστουν οι ορμες του και πιθανοτατα θα συνεχισει να μαρκαρει το σπιτι σου με ουρα, θα φωναζει τα βραδια, θα εχει τασεις φυγης και ισως εχει και τασεις επιθετικοτητας. Βεβαια αυτα δεν ισχυουν παντα αλλα το μαρκαρισμα ειναι πολυ πιθανο να συμβει. Επισης με τα γατακια τι θα κανετε; Επειδη ανεφερες περσικη και αγκυρας, αυτες οι 2 φυλες φερουν αρκετα συχνα κληρονομικες παθησεις και πρεπει να ελεγχθουν για αυτες. Ειναι κριμα να φερετε στον κοσμο γατακια αρρωστα χωρις να το γνωριζετε
By stiliani on 08-09-10, 11:42

δεν σκοπευω να κρατησω γατακια ουτε να τα πουλησω οι θυλυκες δεν ειναι δικες μου απλα αυτοι θελουν τα τις ζευγαρωσουν γιατι δεν τις εχουν στειρωσει και για να τα πουλησουν ισως αν αποφασισω να τον στειρωσω σε τι ηλικια πρεπει να γινει αφηστε που εδω δεν εχει και χειρουργο πρεπει να τον παω μαλλον θες νικη οποτε θελει να τ προγγραματισω
By Ceres Victoria on 08-09-10, 11:47
Αρχική Δημοσίευση από stiliani
δεν σκοπευω να κρατησω γατακια ουτε να τα πουλησω οι θυλυκες δεν ειναι δικες μου απλα αυτοι θελουν τα τις ζευγαρωσουν γιατι δεν τις εχουν στειρωσει και για να τα πουλησουν ισως αν αποφασισω να τον στειρωσω σε τι ηλικια πρεπει να γινει αφηστε που εδω δεν εχει και χειρουργο πρεπει να τον παω μαλλον θες νικη οποτε θελει να τ προγγραματισω
α μαλιστα! Αν αποφασισεις παντως να τον ζευγαρωσεις πρεπει να σιγουρευτεις οτι οι γατουλες δεν φερουν καποια ασθενεια (πχ λευχαιμια ή περιτονιτιδα). Αν αποφασισεις να τον στειρωσεις μπορεις να το κανεις απο 6 μηνων και πανω, αλλα συνηθως τα αρσενικα τα στειρωνουν απο 9 και πανω. Δεν χρειαζεται παντως να ανησυχεις γιατι ειναι επεμβαση ρουτινας. Θα τον πας τον πρωι και το βραδυ θα χοροπηδαει σαν να μη συνεβει τιποτα
By stiliani on 08-09-10, 14:12

ωραια ευχαριστω για τις πληροφοριες εχω χρονο να τ σκεφτω ειναι 3 ακομη οποτε θα δω ...
By magy on 01-10-10, 17:12

Γεια σας εχω μια περσικη γατουλα που ειναι σχεδον 5 χρονων σκεφτομαι να την στειρωσω αλλα απο την αλλη προβληματιζομαι και ο λογος ειναι γιατι δεν εμπιστευομαι και πολλη την κτηνιατρο που την πηγαινω διοτι στο παρελθον οταν η γατα μου ειχε καποια προβληματακια δεν τησ ειχε δωσει σωστη αγωγη..και οταν την ειχα ρωτησει αν υπαρχει κινδυνος στη στειρωση μου ειχε πει πως μονο η ναρκωση ειναι επικυνδυνη....Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω...πιστευετε να υπαρχει προβλημα στο να τη στειρωσω που ειναι 5 χρονων;και γενικα ειναι επικυνδυνη εγχειρηση γιατι δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να μου παθει κατι...
τωρα που δεν ειναι στειρωμενη ειναι λιγο νευρικη αν την στειρωσω θα ηρεμησει καθολου?
By Πουπουλίνα on 01-10-10, 17:55
Καλησπέρα αν δεν εμπισεύεσαι την κτηνίατρο σου,γιατί δεν πας σε κάποιον άλλον;
Έχουν στειρωθεί γάτες πολύ μεγαλύτερες σε ηλικία,μάλιστα αν θυμάμαι καλά και μία σχετικά πρόσφατα ,περίπου 10 χρονών.Είναι πραγματικά πολύ βασανιστικό για τη γατούλα σου να μην έχει στειρωθεί τόσα χρόνια.Επίσης κινδυνεύει πολύ απο πυόμητρα και καρκίνο της μήτρας .Όλες οι επεμβάσεις έχουν μια επικινδυνότητα,όμως πρέπει να γίνονται,όπως και στους ανθρώπους.Βρες έναν καλό γιατρό..και μη φοβάσαι..θα κάνεις το καλύτερο για τη γάτα σου.
Σου παραθέτω και ένα σχετικλο άρθρο,που θα σε βοηθήσει πολύ..αξίζει να το διαβάσεις.
https://www.interpet.gr/nea/recent_2005/neo2_260305.htm
ΥΓ..εννοείται πως θα ηρεμίσει με τη στείρωση..
By magy on 01-10-10, 23:10
Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλησπέρα αν δεν εμπισεύεσαι την κτηνίατρο σου,γιατί δεν πας σε κάποιον άλλον;
Έχουν στειρωθεί γάτες πολύ μεγαλύτερες σε ηλικία,μάλιστα αν θυμάμαι καλά και μία σχετικά πρόσφατα ,περίπου 10 χρονών.Είναι πραγματικά πολύ βασανιστικό για τη γατούλα σου να μην έχει στειρωθεί τόσα χρόνια.Επίσης κινδυνεύει πολύ απο πυόμητρα και καρκίνο της μήτρας .Όλες οι επεμβάσεις έχουν μια επικινδυνότητα,όμως πρέπει να γίνονται,όπως και στους ανθρώπους.Βρες έναν καλό γιατρό..και μη φοβάσαι..θα κάνεις το καλύτερο για τη γάτα σου.
Σου παραθέτω και ένα σχετικλο άρθρο,που θα σε βοηθήσει πολύ..αξίζει να το διαβάσεις.
https://www.interpet.gr/nea/recent_2005/neo2_260305.htm
ΥΓ..εννοείται πως θα ηρεμίσει με τη στείρωση..

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου στο να ξεπεράσω τους ενδιασμους που είχα...τώρα που έψαξα το θέμα και είμαι πλήρης ενημερωμένη θα πάω να της κάνω την στείρωση και βρήκα και έναν άλλο κτηνιατρο που μου είπαν πως είναι πολύ καλός
Και πάλι ευχαριστώ
By ΜΑΡΜΕΛΑΔΑΣ on 01-10-10, 23:20
Ευχαριστώ! Οι πληροφορίες είναι πολύ διαφωτιστικές. Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει; Έχω μία μικρόσωμη θηλυκιά, είναι μόλις δυόμισι κιλά, ενώ καταναλώνει κανονικά τροφή. Η κτηνίατρος είπε ότι τι βάρος είναι φυσιολογικό και ότι πρέπει να ήταν το τελευταίο της γέννας. Πάντα ήταν τοσοδούλα. Η στείρωση σε μία τόσο μικρόσωμη γατούλα, υπάρχει περίπτωση, να δημιουργήσει επιπλοκές;
Σημείωση: Είναι ενάμιση έτους.
By Πουπουλίνα on 01-10-10, 23:58
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΡΜΕΛΑΔΑΣ
Ευχαριστώ! Οι πληροφορίες είναι πολύ διαφωτιστικές. Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει; Έχω μία μικρόσωμη θηλυκιά, είναι μόλις δυόμισι κιλά, ενώ καταναλώνει κανονικά τροφή. Η κτηνίατρος είπε ότι τι βάρος είναι φυσιολογικό και ότι πρέπει να ήταν το τελευταίο της γέννας. Πάντα ήταν τοσοδούλα. Η στείρωση σε μία τόσο μικρόσωμη γατούλα, υπάρχει περίπτωση, να δημιουργήσει επιπλοκές;
Καλησπέρα η αλήθεια είναι ότι μόνο ο γιατρός θα σου απαντήσει με σιγουριά πάνω σε αυτό το θέμα. Μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω αλλα εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει πρόβλημα σε γάτα 2.500 κιλών.Συζήτησε το με εναν γιατρό εμπιστοσύνης..
By aporw on 02-10-10, 07:46

Κανενα προβλημα δεν υπαρχει! Σιγουρα ειναι αδυνατουλα αλλα φιλη στειρωσε την μικροσωμη γατα της 2400 Απλα οι γιατροι συνηθως λενε να ειναι η γατουλα τουλαχιστον 2500 κιλα!
By julia on 02-10-10, 09:13
Κανένα πρόβλημα, εδώ στειρώνονται γατούλες 3-4 μηνών, που σίγουρα είναι κάτω και απο κιλό. Φυσικά πρέπει ο γιατρός να έχει την ανάλογη εμπειρία... αν τον βλέπεις ότι διστάζει... προφανώς και καλύτερα να πας σε άλλον.
By magy on 02-10-10, 13:39

ουτε εγω πιστευω πως θα εχεις προβλημα εξαλου η ναρκωση ειναι το μονο ανησυχιτικο στην ολη υποθεση και η δοσολογια της γινεται αναλογα με τα κιλα που εχει το γατακι
By magy on 02-10-10, 13:45

Καλημερα σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο για την στειρωση εμενα η γατα μου οπως σας ειχα πει ειναι σχεδον 5 χρονων δεν της εχω κανει ακομη στειρωση αλλα δεν εχει γεννησει και ποτε.και μου ειπαν οτι αν δεν εχει γεννησει και τησ κανω στειρωση υπαρχει πιθανοτητα να μου ψοφησει.....ειναι αληθεια αυτο;
By Πουπουλίνα on 02-10-10, 13:58
Καμμία απολύτως σχέση..δυστυχώς είναι ένας απο τους πολλούς μύθους που κυκλοφορούν..

Σου παραθέτω και αυτό..https://www.parosweb.com/paros-activi...fos-08-06.html
By julia on 02-10-10, 13:59
Αρχική Δημοσίευση από magy
Καλημερα σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο για την στειρωση εμενα η γατα μου οπως σας ειχα πει ειναι σχεδον 5 χρονων δεν της εχω κανει ακομη στειρωση αλλα δεν εχει γεννησει και ποτε.και μου ειπαν οτι αν δεν εχει γεννησει και τησ κανω στειρωση υπαρχει πιθανοτητα να μου ψοφησει.....ειναι αληθεια αυτο;
Να πεθάνει μια γάτα στην στείρωση δεν έχει να κάνει με το άν έχει γεννήσει ή όχι αλλά με άλλους παράγοντες.

Μια γάτα αστείρωτη έχει, δεν έχει γεννήσει, έχει σοβαρότερες πιθανότητες να πεθάνει απο πυομήτρα ή καρκίνο...

Αν είναι ο γιατρός καλός και η γάτα καλά οι πιθανότητες είναι ελάχιστες, όπως σε κάθε επέμβαση είτε σε ζώα είτε σε ανθρώπους.
By magy on 02-10-10, 14:07

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ...!!!
By troufa on 08-11-10, 18:20
θα ηθελα λιγη βοηθεια... προβλημα 1 : εχω μια γατουλα 7 μηνων κ εχει αρχισει να νιαουριζει μερα-νυχτα, επιπλεον κατουραει μεσα στο σπιτι.... πραγμα που δεν εκανε πριν! θελω να την στειρωσω αλλα δεν ξερω αν ειναι πολυ νωρις... ο γιατρος μου επιμενει στον 1 χρονο αλλα δεν θα την παλεψουμε ετσι...ασε που φοβαμαι μην πεσει απο κανενα μπαλκονι...!!!!
προβλημα 2: μηπως γνωριζετε κανεναν γιατρο ή έστω φιλοζοικη που να μπορω να την στειρωσω οικονομικα???-περιοχη Αττικη-
By Πουπουλίνα on 08-11-10, 18:29
Οπωσδηποτε τωρα στειρωση..δεν μπορω να καταλαβω πως υπαρχουν γιατροι,που λενε να φτασουν τον 1 χρονο... στην ελλαδα απο 6 μηνων ξεκινανε τις στειρωσεις,ισως και λιγο πιο νωρις,και στο εξωτερικο ακομα νωριτερα.Αλλα 7 μηνων ειναι μια χαρα..μην σου πω οτι αργησες κιολας.Για κτηνιατρους,θα σε συμβουλευα να μην πας σε φιλοζωικη..
Το σημαντικο ειναι να,να ειναι αξιοπιστος ο γιατρος..βεβαια θα κοιταξεις και τιμες,δεν σου λεω να πας στον ακριβοτερο..γιατι οντως υπαρχουν και λωποδυτες..λογικες τιμες ειναι αρσενικα απο 60-70 ευρω,θηλυκα απο 80-100 ευρω..για κτηνιατρους δες εδω
By kounelaki on 08-11-10, 21:01
Αρχική Δημοσίευση από troufa
θα ηθελα λιγη βοηθεια... προβλημα 1 : εχω μια γατουλα 7 μηνων κ εχει αρχισει να νιαουριζει μερα-νυχτα, επιπλεον κατουραει μεσα στο σπιτι.... πραγμα που δεν εκανε πριν! θελω να την στειρωσω αλλα δεν ξερω αν ειναι πολυ νωρις... ο γιατρος μου επιμενει στον 1 χρονο αλλα δεν θα την παλεψουμε ετσι...ασε που φοβαμαι μην πεσει απο κανενα μπαλκονι...!!!!
προβλημα 2: μηπως γνωριζετε κανεναν γιατρο ή έστω φιλοζοικη που να μπορω να την στειρωσω οικονομικα???-περιοχη Αττικη-
1ος χρονου??? Μα ελεος! Μεχρι τοτε η γατα θα το εχει σκασει απο το σπιτι και εσυ θα εχεις πεθανει και απο το κατουρο!
Μια χαρα ειναι να στειρωθει 7 μηνων. Οι περισσοτεροι εδω στειρωνουμε τις γατες μας 6 μηνων.
By evi27 on 08-11-10, 22:48
Κ εμένα 10 μηνών μου είπε για αρσενικό γάτο. Από πότε περίπου αρχίζουν να μαρκάρουν?

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Evitync, oblidly, Plofelata, regrabs

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους