Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 149,738 εγγεγραμμένα μέλη και 713,850 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 549 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By Πουπουλίνα on 08-11-10, 22:53
Απάντηση: Στείρωση στις γάτες

εξαρταται το γατο..ακομα και απο 6..εμενα,οταν πηγα τον μπουκακο..στους 7 με 8 μηνες,μου ειπε κιολας οτι το καθυστερησα.Επισης κατι πολυ σημαντικο.Πρεπει να τους στειρωνουμε,ΠΡΙΝ αρχισουν το μαρκαρισμα..γιατι αν το αρχισουν..ακομα και με τη στειρωση,υπαρχει η πιθανοτητα να μην χασουν αυτη τη συνηθεια...
By Ceres Victoria on 09-11-10, 01:16

εγω τον στειρωσα 1.5 ετων... θα μπορουσα να τον ειχα στειρωσει και νωριτερα (3-4 μηνων) γιατι ηταν μεγαλοσωμος. Μεχρι τοτε δεν μαρκαρε και δεν ειχε τασεις φυγης ή οτι αλλο εχουν τα αστειρωτα. Γι αυτο και δεν τον ειχα στειρωσει μεχρι τοτε. Επισης θεωρησα καλυτερο να τον αφησω να αναπτυχθει πληρως και να γινει μυωδης (τα στειρωμενα εχουν λιγοτερους μυες). Μεχρι και τα ουρα του δεν μυριζαν ασχημα. Ακουω για ασχημη μυρωδια απο ουρα αστειρωτων και δεν ξερω τι ειναι. Ο δικος μου ομως απο οτι φαινεται ειχε αργη αναπτυξη. Τωρα που ειναι 2.5 ετων, στειρωμενος, αρχισε να μαρκαρει... go figure
By evi27 on 09-11-10, 01:28

Τι μαρκάρει έτσι στο άσχετο? Άρα απ'ότι κατάλαβα είναι στην ιδιοσυγκρασία της κάθε γάτας. Εμένα τώρα είναι 5 μηνών και αυτοβούλως θα τον στείρωνα 6 μηνών αλλά μου είπαν να περιμένω γιατί χρειάζεται τις ορμόνες και να κατέβουν οι όρχεις. Άρχισα να το σκέφτομαι να περιμένω γιατί ενώ ήταν μεγαλόσωμος για την ηλικία του μετά τις διάρροιες έχει μείνει μισή μερίδα ο κακομοίρης.....
By Πουπουλίνα on 09-11-10, 09:26
Αρχική Δημοσίευση από evi27
Τι μαρκάρει έτσι στο άσχετο? Άρα απ'ότι κατάλαβα είναι στην ιδιοσυγκρασία της κάθε γάτας. Εμένα τώρα είναι 5 μηνών και αυτοβούλως θα τον στείρωνα 6 μηνών αλλά μου είπαν να περιμένω γιατί χρειάζεται τις ορμόνες και να κατέβουν οι όρχεις. Άρχισα να το σκέφτομαι να περιμένω γιατί ενώ ήταν μεγαλόσωμος για την ηλικία του μετά τις διάρροιες έχει μείνει μισή μερίδα ο κακομοίρης.....
κοιτα..εννοειται πως θα τον αφησεις να παρει τα επανω του και να αναρρωσει καλε. Για τα αρσενικα..διυστανται λιγο οι αποψεις των γιατρων...στους 7 μηνες πιστευω οτι ειναι καλα..απλα αν αρχισει να μαρκαρει..θα πρεπει να τον πας οπωσδηποτε,για να μην γινει συνηθεια..εγω τον μπουκακο τον πηγα εκει περιπου..και δεν μου ειχε μαρκαρει ουτε μια φορα..ποτε του δεν εχει μαρκαρει..σε αντιθεση με την πουπυ(ναι..μαρκαρουν και τα θηλυκα..αλλα σε μικροτερο ποσοστο) που ξεκινησε το μαρκαρισμα παρα πολυ μικρη..την στειρωσα και αυτη περιπου 7 μηνων,αλλα δυστυχως το μαρκαρισμα της εμεινε..που και που μου κατουραει εκτος..
By Ceres Victoria on 09-11-10, 10:59
Αρχική Δημοσίευση από evi27
ναι!!! Μαλλον κατι τον εχει στρεσσαρει γιατι ποτε δεν ειχε κατουρησει εκτος!!! (οκ ψεμματα, ειχε κατουρησει μια φορα οταν ηταν 2 μηνων και μαθαινε την τουαλετα του ). Πολλοι κτηνιατροι θεωρουν τους 9 μηνες καλη ηλικια για στειρωση στα αρσενικα. Εννοειται πως περιμενεις να αναρρωσει πληρως πριν τον στειρωσεις. Ποσα κιλα ειναι ο γατουλης; Ο δικος μου στην ηλικια του δικου σου ηταν γυρω στα 5 και κατι κιλα και συνεχισε να μεγαλωνει μεχρι προσφατα. Τωρα ειναι 7 και κατι (ηταν 7.6 αλλα μαλλον εχει χασει λιγο τωρα). Ανηκει σε καποια ρατσα ο γατουλης σου; Παντως η στειρωση μειωνει ή ακομα και εξαφανιζει το μαρκαρισμα στα αρσενικα. Ο δικος μου ειναι οτι να 'ναι (μεχρι και χρωμα αλλαζει - κοκκινιζει), οποτε δεν ειναι αντιπροσωπευτικο παραδειγμα γατου
By evi27 on 09-11-10, 15:04

5 κιλά ήταν?!?!?! όχι εμένα ήταν 3,800 πριν κανένα μήνα αλλά τώρα έχει ρέψει ο καημενούλης . Καλά που το είπατε να πω στον κτηνίατρο να τον ζυγίσει κιόλας. Όχι δεν είναι ράτσας απλά σε αντίθεση με άλλα αδέσποτα είχαν μαζέψει την μαμά του και από τότε που γεννήθηκε δεν είχε πρόβλημα σε θέματα φαγητού τον ταίζανε και τον είχανε στα όπα όπα οπότε είναι πλήρως αναπτυγμένος. Ναι στο μυαλό μου το έχω αναβάλει κατά πολύ, πέφτουν κι οι γιορτές στην μέση οπότε καλύτερα να αναρρώσει πλήρως, να δω και τι φταίει για τις διάρροιες και το συζητάω από φεβρουάριο. Πάντως μόλις σταμάτησα την τροφή σταμάτησαν και οι διάρροιες οπότε μάλλον δυσανεξία παίζει... Το βραστό κοτόπουλο του το ταίζω με το κουταλάκι ούτε να το δει δεν θέλει
Έφη μαρκάρει και η πούπυ???? Πρώτη φορά τ'ακούω αυτό!
By Ceres Victoria on 10-11-10, 01:03

ηταν μεγαλοσωμος απο μικρος! Θυμαμαι απο 2 μηνων και πανω εβαζε ενα κιλο τον μηνα. Η κτηνιατρος οταν τον ειχε ζυγισει νομιζε πως ειναι μεγαλυτερος ηλικιακα. Αν δεν εχεις αλλη γατα στο σπιτι και δεν υπαρχει κινδυνος να το σκασει ή να ζευγαρωσει, τοτε μπορεις να καθυστερησεις την στειρωση μεχρι να δειτε τι παιζει με την διατροφη του και την διαρροια.
By Bentinis on 04-12-10, 16:23

την καλησπέρα μου έχετε ,θέλω να ρωτήσω το κόστος για Στείρωση πιο ειναι ;
σε θηλυκιά 2.5 ετών
ευχαριστώ προκαταβολικά για της απαντήσεις σας
By ANNA KATΣΑΡΟΥ on 04-12-10, 17:28
Φίλε μου δεν παίζει ρόλο η ηλικία αλλά ο γιατρός..άλλοι θέλουν 80,άλλοι 100,άλλοι 120 ευρώ..
By Bentinis on 04-12-10, 17:54

σε ευχαριστώ !!!
By mickey mouse on 08-12-10, 10:53

το κόστος αλλάζει αν η νάρκωση γίνεται με αέριο ή με ένεση
ο δικός μου γιατρός χρεώνει 120 και κάνει νάρκωση με αέριο
αλλά η γάτα έχει συνέλθει πλήρως μέσα σε 1 ωρίτσα
μετρώντας απο την αρχή της επέμβασης εννοείται μέχρι να την πάρεις στα χέρια σου ξύπνια και καλά,
δλδ την παίρνεις σπίτι αμεσως και είναι και παιχνιδιάρα μόλις βγει απο τη γατοφόρο
αλλά ξέρω και γιατρο που κάνει ενέσιμη νάρκωση και χρεώνει 180!!!
Το θέμα είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου και να μην καθυστερήσεις άλλο τη στείρωση στη γατούλα σου.
Καλή επιτυχία
By nikolll on 08-12-10, 11:23

Καλημερα, εγω πληρωνω πολυ λιγοτερα απο τα προαναφερθεντα ποσα, δε θελω να αναφερω, διοτι θεωρω οτι προκειται και για περιπτωση γιατρου.
Θα ηθελα απλα να σου πω οτι εαν εχεις καποιο οικονομικο προβλημα, η προκειται για γατες που φροντιζεις εκτος σπιτιου υπαρχουν πιο οικονομικες λυσεις. Ομως το πιο σημαντικο ειναι να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο οπως ανεφερε και η Μικυ.
By Bentinis on 08-12-10, 13:22

την καλησπέρα μου και ευχαριστώ την mickey και nikolll για τις απαντήσεις σας !
nikolll μου γράφεις αν είναι εύκολο τις πιο οικονομικές λύσεις ,διότι υπάρχει οικονομικό πρόβλημα

By nikolll on 09-12-10, 01:52

Bentinis σου στελνω προσωπικο μυνημα.
By RoulaBilly on 09-12-10, 13:47
Τον τελευταίο καιρό ήρθε στη ζωή μας μια μικρή κυρία την οποία την λατρεύουμε...
Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι...ήρθε από μόνη της στο σπίτι μας με λουράκι, έχουμε κολλήσει αφίσες στη γειτονία αλλά δεν την αναζήτησε κανένας...
και έτσι την κρατήσαμε...
τις τελευταίες μέρες έχει αγριέψει λίγο και καταλάβαμε πως θέλει γατούλη...
αυτή τη χάρη όμως δεν θα της την κάνουμε γιατί δεν έχουμε τι να κάνουμε τα γατάκια...
όμως στεναχωριέμαι να την βλέπω να κάνει έτσι και διαβάζοντας αυτό το άρθρο αποφασίσαμε να την στειρώσουμε...
μπορείτε να μου πείτε πόσο στοιχίζει?
καταλαβαίνω τα θετικά της στείρωσης αλλά δεν θέλω να πάθει κάτι στο χειρουργείο...
και κάτι τελευταίο όλοι οι κτηνίατροι το κάνουν;;;
Σας ευχαριστώ πολύ ...
By Πουπουλίνα on 09-12-10, 14:52

Καλησπερα.Στα θηλυκα νορμαλ τιμες ειναι περιπου 80 με 100 ευρω,στα αρσενικα 60 με 70.
Απο οτι ξερω ολοι οι γιατροι κανουν στειρωση.Να ξερεις οτι θα της κανεις το μεγαλυτερο καλο...διοτι κινδυνευει αμεσα απο πυομητρα(μεχρι και σε θανατο μπορει να καταληξει) ,καρκινο της μητρας,του στηθους κλπ...Ευχομαι τα καλυτερα..Βεβαια..παντα σε ολες τις επεμβασεις υπαρχει ενα πολυ μικρο ποσοστο..οπου μπορει να συμβει κατι(συνηθως απο τη ναρκωση) για αυτο και οι περισσοτεροι κανουν πλεον προναρκωση και μετα ναρκωση.Μεγαλη σημασια εχει,να πατε σε εναν γιατρο που να του εχετε εμπιστοσυνη.
By RoulaBilly on 09-12-10, 21:16

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...θα την παω σε εναν απο τους πιο γνωστους της περιοχης μου...
By securitasgr on 05-01-11, 22:31
Γεια σας γατοφιλοι και γατοφιλες.....θα ηθελα να μου πειτε ποιο ειναι το σωστο ωστε να πραξω στην MANDY μου...ειναι 2.5 χρονων και την εχω αποκλειστηκα μεσα στο σπιτι...της εχω μονινα γαριδακια whiskas και καθε μερα την ταιζω 1,5 με 2 φακελακια τροφη whiskas η gourmet....την εχω φτιαξει 2 ονυχοδρομια(αργα βεβαια και την πληρωσε μια καρεκλα μου )τα οποια τα λατρευει δεν παει πουθενα αλλου...της εχω αρκετα παιχνιδια και στο θεμα υγιεινης την αγοραζω αμμο με πυριτιο που ειναι(τωρα τελευταια το ανακαλυψα) τιν οποια την συνηθισε με τιν μια....ειχα ενα προβλημα,εκανε τα ουρα της στο κεντρο του καναπε αλλα φτου φτου εχει αρκετο να το κανει....το μονο λαθος που πιστευω οτι εκανα επανω της ειναι το θεμα της στειρωσεις.....δεν θελω να την ζευγαρωσω λογω για αρρωστιες και διαφορα αλλα τετοια γιατι ζω σε νησι και ειναι λιγο δυσκολα να βρω τον καταλληλο γατουλη.....πειτε μου να την στειρωσω?το μονο προβλημα που μου εκανε οταν τιν επιανε ο οιστρος ιταν να φωναζει τα βραδια και να κατουραει στον καναπε η σε μια γωνια του σπιτιου....αυτα μονο...ειναι κατασπρη και ειναι περιπου 5 κιλα..αυτα και σας ευχαριστω προκαταβολικα https://img12.imageshack.us/img12/3848/pc260075.jpg
By Πουπουλίνα on 05-01-11, 22:49
Καλησπερα και χρονια πολλα
Ασυζητητη να τη στειρωσεις.Καταρχην σκεψου οτι βασανιζεται η ιδια η γατουλα..που εχει οιστρους..και δεν παει με αρσενικο(και πολυ σωστα..οπως το λες και εσυ)
Μετα..κινδυνευει αφανταστα απο πυομητρα...η οποια εμφανιζεται σε μη στειρωμενες θηλυκες γατες,που δεν πανε με αρσενικο..και μπορει να αποβει θανατηφορα.Επισης κινδυνευει απο διαφορους καρκινους(μαστων...μητρας κλπ)
Δες εδω και εδω και εδω
By Ceres Victoria on 05-01-11, 22:50
Αρχική Δημοσίευση από securitasgr
Γεια σας γατοφιλοι και γατοφιλες.....θα ηθελα να μου πειτε ποιο ειναι το σωστο ωστε να πραξω στην MANDY μου...ειναι 2.5 χρονων και την εχω αποκλειστηκα μεσα στο σπιτι...της εχω μονινα γαριδακια whiskas και καθε μερα την ταιζω 1,5 με 2 φακελακια τροφη whiskas η gourmet....την εχω φτιαξει 2 ονυχοδρομια(αργα βεβαια και την πληρωσε μια καρεκλα μου )τα οποια τα λατρευει δεν παει πουθενα αλλου...της εχω αρκετα παιχνιδια και στο θεμα υγιεινης την αγοραζω αμμο με πυριτιο που ειναι(τωρα τελευταια το ανακαλυψα) τιν οποια την συνηθισε με τιν μια....ειχα ενα προβλημα,εκανε τα ουρα της στο κεντρο του καναπε αλλα φτου φτου εχει αρκετο να το κανει....το μονο λαθος που πιστευω οτι εκανα επανω της ειναι το θεμα της στειρωσεις.....δεν θελω να την ζευγαρωσω λογω για αρρωστιες και διαφορα αλλα τετοια γιατι ζω σε νησι και ειναι λιγο δυσκολα να βρω τον καταλληλο γατουλη.....πειτε μου να την στειρωσω?το μονο προβλημα που μου εκανε οταν τιν επιανε ο οιστρος ιταν να φωναζει τα βραδια και να κατουραει στον καναπε η σε μια γωνια του σπιτιου....αυτα μονο...ειναι κατασπρη και ειναι περιπου 5 κιλα..αυτα και σας ευχαριστω προκαταβολικα https://img12.imageshack.us/img12/3848/pc260075.jpg
απο την στιγμη που δεν τιθεται θεμα ζευγαρωματος καλυτερα να την στειρωσεις γιατι ετσι ταλαιπωρειται η αμοιρη Αν μπορεις δινε της και καλυτερη τροφη γιατι η whiskas (η ξηρα κυριως) περιεχει πολυ καλαμποκι. Ειναι πολυ ομορφη, να την χαιρεσαι!!
By securitasgr on 05-01-11, 22:59
Μαλιστα...καταρχας σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις...την αγορασα μια οικονομικη συσκευασια whiskas γαριδακια 20 kg....μηπως μολις τελειωσει να την αγορασω καλυτερα απο τον κτηνιατρο που θα μου την κανει την στειρωση?η μηπως θα ηταν καλυτερα να της την κοψω απο τωρα και να την παρω καλυτερη?
By Πουπουλίνα on 05-01-11, 23:06

Ναι..καλο θα ειναι..γενικα να ξερεις οτι οι τροφες των σ/μαρκετ..ειναι δυστυχως οι χειροτερες Εγω βασικα τους δινω ακανα..που κανει και για στειρωμενες..και ειναι τροφη ασυγκριτα καλυτερη απο αλλες...μπορεις να δεις και εδω για τροφες..
By securitasgr on 05-01-11, 23:25
Ωραια...Μηπως υπαρχει καποιο site ωστε να μπορω να παραγγειλω καποιες απ τις τροφες που μου ειπατε?γιατι εδω στην θασο που ζω ειναι πολυ περιορισμενες οι επιλογες μου...βασικα ψωνιζω απο εδω https://www.onlinepetshop.gr/index.php αλλα δεν ειναι και πολυ πληρης site με πολλες επιλογες
By Πουπουλίνα on 05-01-11, 23:29
Ωραια...Μηπως υπαρχει καποιο site ωστε να μπορω να παραγγειλω καποιες απ τις τροφες που μου ειπατε?γιατι εδω στην θασο που ζω ειναι πολυ περιορισμενες οι επιλογες μου...βασικα ψωνιζω απο εδω https://www.onlinepetshop.gr/index.php αλλα δεν ειναι και πολυ πληρης site με πολλες επιλογες
Κτηνιατρειο δεν εχει;; στα κτηνιατρεια βασικα εχει καλες τροφες..και μπορεις να κανεις και παραγελλιες.Απο σαιτ δεν γνωριζω..αλλα φανταζομαι οτι θα βρεις στην αναζητηση της γκουγκλ..
By securitasgr on 05-01-11, 23:37
Ωαραιαααααα...σε υπερευχαριστω...αυριο κιολας κλεινω ραντεβου για στειρωση και αλλαζουμε και τροφη.....σε ευχαριστω και παλιιιιιιι
By Πουπουλίνα on 05-01-11, 23:41
Ωαραιαααααα...σε υπερευχαριστω...αυριο κιολας κλεινω ραντεβου για στειρωση και αλλαζουμε και τροφη.....σε ευχαριστω και παλιιιιιιι
Τιποτα...να εισαι καλα..
By michalistolmi on 06-01-11, 16:22
αυτά ειναι τα Status Μου στο facebook....

1ωρα μετά την επέμβαση:
Η επέμβαση του Φοίβου τελείωσε. Η γιατρος μου ειπε ότι είναι όλα οκ. Τον πηρα ξύπνιο. Και 3 ωρες μετα την επεμβαση ήπιε νερακι και εφαγε ένα κυβάκι τροφη. Τα παει καλα νομιζω. Εσωτερικα ράμματα. Με το που με ειδε στο ιατρείο πάτησε μια φωνη μου κόπηκαν τα ποδια. Παταμε τα κλαματα εγω, ο γιατρος και η βοηθός του. Εχω τυψεις αλλα ξερω ότι το εκανα και για το καλο του.

3 ωρες μετά την επέμβαση:
Φωνάζει που και που το νινι μου με ένα σπαρακτικό Νιαου….. Δεν το προτείνω σε κανέναν. Στα Αρχ@@@@ μου τα θετικά της επέμβασης. Το να το βλέπεις ακούνητο να μην μπορεί καν να ανοίξει τα μάτια του είναι τοσο δυνατό που εμένα με κανει σκ@τά…

4 ωρες μετά την επέμβαση:
Βασικά με κοιτάζει με δυο παραπονεμένα ματάκια. Και το κεφαλάκι του κατω. Ούτε ματιά δεν μου ρίχνει.

12 ωρες μετά την επέμβαση:
Είναι καλα ο γλυκος μου. Ξύπνησε εφαγε πηδηξε δεξια και αριστερα ανεβηκε στο κρεβατι και με κοιτουσε με τα ματακια του σαν να μου ελεγε τι μου εκανες μπαμπα. Σας ευχαριστώ ολους πραγματικα σημερα ηταν πολύ εντονη μερα για μενα. Να βλεπεις το πλασματακι σου τοσο χαλια αλλα από ότι βλεπω όλα πηγαν καλα…

Εγω προσωπικα εκλαιγα 12 ωρες. Το εβλαπα τοσο χαλια και δεν μπορουσα να κανω τιποτα. Δεν σηκωνε ουτε το κεφαλι του. Οποιος δεν αντεχει να μην το κανει μονος.

Εμενα με σημάδεψε για παντα.
By κατερ!να on 06-01-11, 17:38

Δεν ξερω τι εγινε ο γατουλης σου, ελπιζω οτι εγινε καλα! Σκεφτειτε μονο οτι αυτη η ψυχικη οδυνη να το πω κραταει για 2-3 ημερες...ομως η υγεια της γατας η του γατου κραταει για παντα...και την υπολοιπη ζωη του θα ειναι καλα!! Συγκρινονται 48 ωρες πονου και λυπης με 15 χρονια ευτυχιας και καλοπερασης??
Εγω αλλο θελω να ρωτησω...οπως προαναφερθηκε δεν θυμαμαι που καποιος ειπε να μην αφηνουμε καμια γατα αστειρωτη γιατι θα υπαρξουν προβληματα...για πειτε μου, υπαρχουν παντα προβληματα με κυστες και λοιπα?? οι γατες στη φυση που γεννανε συνεχεια δεν εχουν αναγκη απο στειρωση?? εχουν ολες αυτα τα προβληματα? αν ηταν ετσι θα ειχαν εξαφανιστει....
By julia on 06-01-11, 17:49
Αρχική Δημοσίευση από κατερ!να
Δεν ξερω τι εγινε ο γατουλης σου, ελπιζω οτι εγινε καλα! Σκεφτειτε μονο οτι αυτη η ψυχικη οδυνη να το πω κραταει για 2-3 ημερες...ομως η υγεια της γατας η του γατου κραταει για παντα...και την υπολοιπη ζωη του θα ειναι καλα!! Συγκρινονται 48 ωρες πονου και λυπης με 15 χρονια ευτυχιας και καλοπερασης??
Εγω αλλο θελω να ρωτησω...οπως προαναφερθηκε δεν θυμαμαι που καποιος ειπε να μην αφηνουμε καμια γατα αστειρωτη γιατι θα υπαρξουν προβληματα...για πειτε μου, υπαρχουν παντα προβληματα με κυστες και λοιπα?? οι γατες στη φυση που γεννανε συνεχεια δεν εχουν αναγκη απο στειρωση?? εχουν ολες αυτα τα προβληματα? αν ηταν ετσι θα ειχαν εξαφανιστει....
Καταρχήν να ρωτήσω ποιά φύση??
Αυτή κάτω απο τα αμάξια, και τα σκουπίδια? Το πεζορδόμιο? Τα σκυλιά και τις φόλες? Τα πεταμένα γατάκια στους κάδους....

Στην ΦΥΣΗ όλα τα ζωα αναπαράγονται όταν υπάρχει επάρκεια τροφής και ασφάλεια, στην πόλη ή στην δική μας φύση αυτό δεν στέκει πλέον. Γάτες γεννάνε 2-3 φορές τον χρόνο, και οι φόλες, τα αμάξια, κλπ κλπ φροντίζουν να εξαφανίζονται. Είναι κρίμα για όλα αυτά τα μικρά που γεννιούνται να μην φτάνουν ούτε καν τα 2 χρόνια ζωής, γιατί αυτό είναι το μέσο όρο ζωής μιας αδέσποτης γάτας.

Η πυομήτρα και οι κύστες είναι παρενέργεια της μη στείρωσης ή απλά την δημιουργεί ο οργναισμός. Και ναί θερίζει τις αστείρωτες γάτες, είτε γεννάνε είτε όχι. Είναι απο τις ορμόνες και το στρές των επαναλαμβανόμενων γενών, ή απο το στρές των συσσωρευμένων ορμονών όταν δεν μπορούν να ζευγαρώσουν.
Στειρώνω πλέον ότι μπορώ και ποτέ δεν το μετάνιωσα, και ποτέ δεν μου έπαθε γάτα κάτι. Αντίθετα, πολλές αστείρωτες αρσενικές ή θηλυκές που δεν πρόλαβα, δεν υπάρχουν πιά....
By mickey mouse on 06-01-11, 18:15

michalistolmi σίγουρα είναι οδυνηρή εμπειρία, ειδικά λογω της ενέσιμης νάρκωσης η οποία κάνει το ζωάκι ανήμπορο για ένα 24 ωρο. Τα αποτελέσματα που είδες οφείλονται κυρίως σε αυτόν τον παράγοντα. Οταν όλοι οι κτηνίατροι μπορέσουν να κάνουν τη νάρκωση με αέριο θα δεις οτι στα αρσενικά γατάκια ή όλη διαδικασία διαρκεί περίπου μισή ώρα οπότε και το γατάκι σου είναι ξύπνιο και έτοιμο για παιχνίδια σαν να μη συνέβη τίποτα αλλά και στα θηλυκά το αντίστοιχο χρονικό οριο είναι μία μόλις ώρα και παίρνεις στο σπίτι το γατάκι σου αμέσως εντελώς ξύπνιο κι έτοιμο για ...δράση.
Μην ανησυχείς όλοι σε συμμεριζόμαστε αλλά έκανες το απόλυτα σωστό για το γατάκι σου.
By κατερ!να on 06-01-11, 19:34

julia ενννοω τις αγριογατες στη φυση στα δαση κλπ...οχι τις αδεσποτες...ειμαι 100% υπερ της στειρωσης αν και μου εχουν συμβει ατυχηματα εξ'αιτιας της...
By julia on 06-01-11, 22:46
Αρχική Δημοσίευση από κατερ!να
julia ενννοω τις αγριογατες στη φυση στα δαση κλπ...οχι τις αδεσποτες...ειμαι 100% υπερ της στειρωσης αν και μου εχουν συμβει ατυχηματα εξ'αιτιας της...
Λογικά και αυτές κινδυνεύουν απο τις κύστες, την πυομήτρα, τον καρκίνο κλπ κλπ, απλά θα τις βρεί πρώτα κάποιο άλλο κακό, πχ άνθρωπος ή κακουχίες, πείνα κλπ, και δεν νομίζω να ζουν και όσο ζούν τα ξαδέλφια τους στους ζωολογικούς κήπους. Δεν γεννάνε τόσο συχνά όσο οι γάτες ούτε τόσα πολλά μικρά.

Πολλά άγρια ζώα έχουν ήδη εξαφανιστεί... και πολλά κινδυνεύουν ήδη.
By michalistolmi on 06-01-11, 23:35

Ειμαστε στην δευτερη μερα. Φαινετε καλα σημερα. Περπαταει τρώει πηδαει. Τα ματακια του από μαυρα εγιναν παλι οπςς παλια. Τον εβλεπα και ενιωθα πως ποναει και πραγματικα ηταν δυσκολο. Εγω προσωπικα εχω τυψεις για αυτο που του εκανα. Εχω τύψεις για τον πονο που του προκάλεσα.

Ολοι λενε τα θετικα και τα αρνητικα της στειρωσης. Στα αρνητικα σε κανενα ποστ και site δεν ειδα τα συναισθήματα που μπορει να σου βγαλει σε σενα τον ιδιο. Ισως να ειμαι υπερβολικά ευαίσθητος.

Εμενα με πήρε και με σήκωσε συναισθηματικά. Μου κρατούσε και μουτρα. Ουτε να με κοιταξει δεν θελει σημερα.
By Πουπουλίνα on 06-01-11, 23:41

Σε καταλαβαινω..γιατι και λογω ηλικιας τα βλεπεις ετσι..ειναι λογικο! Ομως...πιστεψε με...το γατακι δεν σου κραταει μουτρα,διοτι δεν ξερει τι εχει γινει..και πιστεψε με..ηταν για το καλο του..να εισαι απολυτα σιγουρος για αυτο.Περαστικουλια σας..
By Ceres Victoria on 07-01-11, 01:05

το πολυ πολυ να κρατησει μουτρα στον κτηνιατρο
By speri on 09-01-11, 03:29

Σημερα πηγαμε για στειρωση. Εφαγε λιγο αλλα εκανε εμετουλη η καλη μου. Κοιμαται αρκετα αλλα περπαταει σχεδον κανονικα. Ελπιζω απο αυριο να ειναι καλυτερα.
By kounelaki on 09-01-11, 14:50
Παιδια μην τρελενεστε τα δυο πρωτα 24ωρα ειναι δυσκολα στα θηλυκα,μετα ολα θα ειναι οπως ηταν πριν και καλυτερα! Θα δειτε ποσο ξεγνοιαστη θα γινει η γατα σας απο οιστρους και οσα συνεπαγονται.
By michalistolmi on 09-01-11, 14:53

Ο φοιβος μου μετά απο 4 μερες ειναι οπως παλια. Φοβαμαι να τον πιάσω εκει μηπως και ποναει. ο γιατρος του μου ειπε πως δεν χρειαζεται να τον παω να τον ξανα δει. και οτι τα ραματα θα πεσουν μόνα τους. Το κανουν και άλλοι αυτό?
By kounelaki on 09-01-11, 14:54
Αρχική Δημοσίευση από michalistolmi
Ο φοιβος μου μετά απο 4 μερες ειναι οπως παλια. Φοβαμαι να τον πιάσω εκει μηπως και ποναει. ο γιατρος του μου ειπε πως δεν χρειαζεται να τον παω να τον ξανα δει. και οτι τα ραματα θα πεσουν μόνα τους. Το κανουν και άλλοι αυτό?
Ναι συνηθως βαζουν απορροφησιμα ραμματα. Να προσεχεις απλα να μην πειραζει τα ραμματα! Περαστικα στον γατουλη σου!
By michalistolmi on 09-01-11, 14:56

Τις πρωτες μερες απλα εγλυφε την περιοχη. Τωρα τιποτα. Εγινε ο γλυκος γατουλης που ηταν και πριν. Σε ευχαριστω…..
By speri on 09-01-11, 15:43

Εμας μας ειπε οτι μονο τα εσωτερικα ραμματα ειναι απορροφησιμα ενω τα εξωτερικα οχι (γιατι δεν γινεται απλα να ειναι). Θα παμε σε μια βδομαδα να της τα βγαλει...Ενα 24ωρο μετα ειναι παρα πολυ καλα η μικρη μας παντως. Αντιδρα σε ολα και εχει ηρεμησει απο τον πονο αρκετα
By MAYROULIS on 13-02-11, 14:19
η κτηνίατλόθ μου είπε θτην αδελφή μου πωθ δεν θα αλάκθω θυνήθειεθ αν μου κάνουν θτείρωθη είναι αλήθεια αυτό; ( μην πείτε θε κανέναν πωθ κλυφάκουθα)
By πούπου48372 on 18-02-11, 11:26
καλημέρα! θα ήθελα να ρωτήσω για την στείρωση της γάτας μου...Υπάρχει περίπτωση να πέθανει?Και τι πρέπει να προσέχω μετά?
By mickey mouse on 18-02-11, 22:12

Κάθε επέμβαση είτε σε ζωάκι είτε σε άνθρωπο ενέχει κινδύνους, όμως αν προηγηθεί προεγχειρητικός έλεγχος και το γατάκι είναι υγιές πριν τη στείρωση, οι κίνδυνοι είναι σχεδόν ανύπαρκτοι. Μετά τη στείρωση και εφόσον του έχει κάνει ο γιατρός μακράς διαρκέιας αντιβίωση δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα, σε λίγο θα είναι καλύτερα απο πριν
By pipsi on 15-03-11, 13:15
Έκανα λογαριασμό για να σας πω πως 10 χρόνια τώρα έκανα στην γατούλα μου στείρωση με εμβόλια αναβολής οίστρου ανα 6μηνο ή και χρόνο και τώρα στα 11 της έχει κάνει 2 επεμβάσεις για αφαίρεση όγκου στο στήθος!!! Η γατούλα μου έχει καρκίνο στο στήθος, κινδυνεύει να πεθάνει και φταίω εγώ που της έκανα αυτές τις ενέσεις τόσα χρόνια (((αν έχετε σκοπό λοιπόν να έχετε την γατούλα σας στο σπίτι και δε σας ενδιαφέρει να την ζευγαρώσετε, κάνετε την εγχείρηση όσο είναι νέα για να είστε μια ζωή ήσυχοι!!
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη speri : 15-03-11 στις 13:23. Αιτία: Κεφαλαία
By marina289 on 15-03-11, 14:30
ωωωωωωωωωχχχχχχχχ....ουφφφφφφφφ.... ααααααααααααααχχχχχχχ............
Πιάστηκα μα@ακας και ανίδεη, και της έχω κάνει αυτή την ένεση μία φορά, εμπιστευόμενη μα@ακωδώς την κτηνίατρο που επέμενε αραδιάζοντας ένα σωρό ¨επιχειρήματα¨ για να κάνει την @αμωένεση...
Έχω χώσει απίστευτα μπινελίκια για το θέμα, και απλά παρακαλάω να μην συμβεί κάτι άσχημο...
Άντε με όλους τους μπακάληδες!
Εύχομαι ό,τι καλύτερο για την γατουλίτσα σου...
By Psika on 15-03-11, 14:31
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν καταργούν αυτές τις ενέσεις αφού στο 80% των περιπτώσεων δημιουργείται καρκίνος. Υπάρχουν πολλοί που τις κάνουν στα ζωάκια τους χωρίς να ξέρουν τις επιπτώσεις. Εγώ προσωπικά έχω στειρώσει πάρα πολλές γάτες και αδέσποτες πολλές ποτέ καμία μα καμία δεν είχε επιπλοκές από την εγχείριση μάλιστα μου τις κρατάει ο γιατρός και τους δίνει ισχυρή αντιβίωση και είναι μια χαρά. Μετά από λίγο καιρό που τις δεις δεν τις αναγνωρίζεις. Έχουν ομορφύνει πάρα πολύ δεν είναι ταλαιπωρημένα καθόλου και πραγματικά ενώ στην αρχή φαίνεται μια διαδικασία επίπονη για το ζωάκι δεν το μετανιώνω καθόλου γιατί μετά βλέπω πόσο υγιή είναι και πραγματικά πιο ήρεμα.
By speri on 15-03-11, 14:34

Δυστυχως μπροστα στο βωμο του κερδους δεν υπολογιζεται τιποτα αλλο...Λυπαμαι πολυ που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι...
By Πουπουλίνα on 15-03-11, 14:36
Αρχική Δημοσίευση από Psika
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν καταργούν αυτές τις ενέσεις αφού στο 80% των περιπτώσεων δημιουργείται καρκίνος. Υπάρχουν πολλοί που τις κάνουν στα ζωάκια τους χωρίς να ξέρουν τις επιπτώσεις. Εγώ προσωπικά έχω στειρώσει πάρα πολλές γάτες και αδέσποτες πολλές ποτέ καμία μα καμία δεν είχε επιπλοκές από την εγχείριση μάλιστα μου τις κρατάει ο γιατρός και τους δίνει ισχυρή αντιβίωση και είναι μια χαρά. Μετά από λίγο καιρό που τις δεις δεν τις αναγνωρίζεις. Έχουν ομορφύνει πάρα πολύ δεν είναι ταλαιπωρημένα καθόλου και πραγματικά ενώ στην αρχή φαίνεται μια διαδικασία επίπονη για το ζωάκι δεν το μετανιώνω καθόλου γιατί μετά βλέπω πόσο υγιή είναι και πραγματικά πιο ήρεμα.
Γιατι καποιοι γιατροι..ειναι περισσοτεροι εμποροι,παρα γιατροι.Η στειρωση γινεται μια φορα..οι ενεσεις για χρονια..και τα λεφτα που βγαζουναπο αυτες,πολυ περισσοτερα..δυστυχως,δυστυχως ,δυστυχως...Εκει θελει τη δικια μας αντιδραση...να μην ΠΑΤΑΜΕ σε αυτους τους γιατρους..και να ενημερωνουμε οσο μπορουμε.
By marina289 on 15-03-11, 14:39
Χμ.... το γιατί τις κάνουν κάποιοι κτηνίατροι, είναι πασιφανές... βγάλε κομπιουτεράκι , κάνε πολλαπλασιασμούς και πάρε την απάντηση...
Καλώς ή κακώς, έδειξα εμπιστοσύνη στην κτηνίατρο, η οποία παρεμπιπτόντως έχει και πολύ καλό όνομα... Εγώ πρωτάρα, και καθόλου καχύποπτη τότε να φιλτράρω το κάθετι που μου έλεγε η κτηνίατρος ... πράγμα που τώρα το κάνω...

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Evitync, oblidly, Plofelata, regrabs

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους