Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 150,144 εγγεγραμμένα μέλη και 713,852 μηνύματα σε 22,616 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 413 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By aretha on 03-09-08, 12:17
Downhill, μετέφερα το ποστ σου στο αντίστοιχο άρθρο. Αν το διαβάσεις (καθώς και τα σχόλια που το ακολουθούν) θα βρεις απαντήσεις σε όλες σου τις απορίες. Για μια πιο συνοπτική παρουσίαση, δες και το σχετικό φυλλάδιο.
Γενικά πάντως, η στείρωση -ειδικά στα αρσενικά- είναι μια απλούστατη υπόθεση, που τα απαλλάσσει από πολλούς κινδύνους. Πήρατε τη σωστή απόφαση
By ΔΑΦΝΗ ΛΙΑΠΑΚΗ on 03-09-08, 21:17
Γεια σας γατο-φιλεναδες-οι
Αυριο εφτασε η ημερα που θα παω τον Ορφεα για στειρωση.
Καταλαβαινετε πως νιωθω.
Δεν ειναι η πρωτη φορα που ειχα σιαμεζακι.Πριν 20κατι χρονια ειχα 9. Δεν ηταν στειρωμενα και δυστηχως γνωρισαν
την ''καλοσυνη'' του ανθρωπου, αρχης γενωμενης της Ιζας, που ηταν και ο πατριαρχης( μεγαλη ιστορια το ονομα...) Καποιος ''ευγενικος ανθρωπος'' θεωρησε καλο να λοξοδρομησει πανω στο πεζοδρομιο,(οπως μαρτυρουσαν τα ιχνη της ροδας) τοσο ωστε να τον πετυχει.Τα υπολοιπα ακολουθησαν με διαφορους τροπους.
Δεν πιστευα στην στειρωση και αν δεν υπηρχε το FIV ,ισως και να μην την σκεπτομουνα ποτε.Πιστευα οτι οι γατες πρεπει να ειναι ελευθερες , χωρις περιορισμους και ορους...
Ποσο τραγικα λαθος (η και ρομαντικη) ημουνα να πιστευω οτι δεν θα μπορουσε κανεις να βλαψει αυτα τα υπεροχα πλασματα...
Για χρονια δεν ξαναπηρα γατακι κοντα μου .Καθε φορα ομως που καμια φιλη ειχε γατα
δεν με ξεκολλαγε. Η αναμνηση των αδικοχαμενων υπαρξεων με στοιχειωνε , με τη σκεψη που εφταιξα.
Ολα αυτα μεχρι που επεσα πανω σε αυτη την ιστοσελιδα και αρχισα να περναω ωρες κολλημενη στην οθονη. Τελος αφου το συζητησα με τον αντρα μου αποφασισαμε να
γινουμε ξανα ''γονεις''.Ας ειναι καλα ο duke 21 και η μαμα του που μας επετρεψαν να καλωσορισουμε τον Ορφεα.
Απο την πρωτη στιγμη τον ερωτευτηκαμε και η σκεψη οτι κατι μπορει να του συμβει μας τρελλαινει .Περιφραξαμε τον κηπο μας , φροντιζοντας να κλεισουμε τις τρυπες σε καγκελλα με πολυκαρμπονικα φυλλα , η πορτα του γκαραζ επενδυθηκε ολη με σιδερο , μεχρι που φυτεψα catnip για να νοιωθει ο νεαρος ανετα ...
Για εμας απο την αρχη ενα πραγμα ηταν δεδομενο , οτι θα καναμε οτι μπορουσαμε για να ζησει ο Ορφεας , προστατευμενος και υγιης.
Με αυτη την σκεψη αποφασισαμε να τον στειρωσουμε.Βεβαια και δεν νοιωθουμε χαρα ( μηπως νοιωθει καμμια μητερα χαρα οταν πηγαινει το παιδι της για εμβολιο, αλλα πιστευουμε οτι ετσι ειναι το σωστο .
Δεν δικαιολογουμαι , ουτε θελω να πω οτι δεν υπαρχει παρα μια σωστη γνωμη , η δικια μου.Ηθελα απλα ετσι να μοιραστω αυτες τις σκεψεις και την αγωνια μου μαζι σας.
Εντελει πιστευω οτι ο καθενας κανει αυτο που πιστευει πιο σωστο και καλυτερο για τις ψυχουλες που του ''ετυχαν'' ,ακομα και αν κανει λαθος . Ακριβως οπως και οι γονεις...
καλη σας νυχτα
Δαφνη.
By elvenstar on 03-09-08, 21:31
Καλη επιτυχία για αύριο Δάφνη, και θα δεις πόσα προβληματα θα λυθούν μετά τη στείρωσή. Καλό βράδυ και αύριο να μπεις μας πεις τα νέα σας
By ΔΑΦΝΗ ΛΙΑΠΑΚΗ on 03-09-08, 21:48
Σε ευχαριστω πολυ για το καλο σου λογο.Δεν θα παραλειψω να σας δωσω νεα αυριο.
By moukelis on 03-09-08, 22:09
Καλή επιτυχια στον μικρό Ορφέα!Ολα θα πάνε καλα θα δεις,στα αρσενικά δεν είναι τίποτα η επεμβαση.Και πέρνα όποτε θες απο τους σιαμ maniacs να σας γνωρισουμε!
By Μυρτω4038 on 03-09-08, 22:22
Καλη επιτυχια Δαφνη στον μικρουλι σου.Η στειρωση στα αρσενικα ειναι υποθεση ρουτινας, μην ανησυχεις σε μια μερα ο Ορφεας θα τρεχει και θα παιζει μαζι σου οπως και πριν.Και πιστευω οτι με την στριρωση θα του προσφερεις καλυτερη ποιοτητα ζωης και σιγουρα τον προστατευεις απο πολλους εξωτερικους κινδυνους..
Περιμενουμε νεα σας.
By ΔΑΦΝΗ ΛΙΑΠΑΚΗ on 04-09-08, 16:00
Πρωτα απο ολα σας ευχαριστω για την υποστηριξη.Σε συνδιασμο με ολα ειχα διαβασει σε αυτο το χωρο με καθησυχασαν και προετοιμασαν για την ολη διαδικασια.
Ο γιατρος μας ο Δημητρης ηταν οπως παντα ευγενεστατος και αφησα τον Ορφεα με εμπιστοσυνη στα χερια του.
Γυριζοντας σε δυο ωρες , μου εξηγησε οτι το χειρουργειο πηγε πολυ καλα και τι πρεπει να προσεξω,οπως και να μη διστασω να τηλεφωνησω σε οποιαδηποτε ανησυχια μου.
Γυρισαμε στο σπιτι και εκρυψα την τροφη και το νερο, μετα πηρα την αγαπημενη κουβερτα του Ορφεα και αυτον στην αγκαλια μου και κοιμηθηκαμε μαζι.Πριν απο μια ωρα σηκωθηκαμε και αρχισε να ψαχνει την τροφη του.Αν και πιο ηρεμος απο το κανονικο , με παιρνει απο πισω και φαινεται φυσιολογικος.
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας γιατι η πληροφορηση , οπως και η υποστηριξη ειναι σημαντικα.
Φιλικα Δαφνη
By moukelis on 04-09-08, 16:51
Πολυ χαιρομαι που όλα πηγαν μια χαρά!Να σου ζησει ο Ορφέας σου!
By Psika on 01-10-08, 10:19
Με αφορμή το θέμα της στείρωσης ήθελα να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό 100% να μείνει η γάτα νυστική ένα 24ωρο. Εμένα ο κτηνίατρος που στείρωσε την γάτα μου μου είπε ότι πρέπει να είναι νυστική 24 ώρες και το γατάκι επειδή το έχω καλοθρεμένο ήταν μέσα στο παράπονο, με κοίταζε σε στυλ:που είναι το φαί μου σήμερα και είχα πεθάνει από στενοχώρια, δεν τρώγαμε μπροστά της και μάλιστα παραπονιόταν τόσο πολύ που η μητέρα μου της έφτιαξε τσαγάκι με φρυγανίτσα όπως τρώνε οι άρρωστοι πριν τα χειρουργεία, (δουλεύει η μητέρα μου σε νοσοκομείο και ξέρει). Τώρα που η αυλή μου είναι γεμάτη αδέσποτα που προήλθαν από γάτες της γειτόνισσας, η οποία δεν μπήκε σε κόπο να της στειρώσει, σκέφτομαι να τις στειρώσω εγώ γιατί είναι ήδη κάμποσες, γέννησαν και δύο γάτες και έχει γίνει χαμός. Πώς όμως θα ελέγξω τι τρώνε πριν τις πάω για στείρωση;Μπορεί πχ να ρίξει κάτι κάποιος γείτονας ή γειτόνισσα και εγώ αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Πρέπει οπωσδήποτε να είναι νυστικές 24 ώρες ή απλά ήταν υπερβολή του δικού μου κτηνίατρου;Σημειωτέον ότι είναι 12 γάτες στην αυλή μου τις οποίες ταίζω όλες μαζί.
By aretha on 01-10-08, 10:24
Τα ζώα (όπως και οι άνθρωποι) είναι καλό να μένουν νηστικά τουλάχιστον ένα 8ωρο ή 12ωρο πριν από οποιοδήποτε χειρουργείο, κυρίως για να ελαχιστοποιηθούν οι συνέπειες της νάρκωσης, που προκαλεί ναυτία, τάση για εμετό κ.λπ.
(Το τσάι δεν είμαι καθόλου, μα καθόλου σίγουρη ότι ενδείκνυται για ζώα)
Όσον αφορά τα αδέσποτα γατάκια, τα πιάνουμε από το προηγούμενο βράδι και τα αφήνουμε να κοιμηθούν μέσα στη γατοφόρο, έχοντας βάλει μόνο λίγο νεράκι για να πίνουν και λίγη άμμο σε ένα ρηχό δοχείο. Εναλλακτικά, μπορείς να συνεννοηθείς με τον κτηνίατρο να τις κρατήσει εκείνος για κάποιες ώρες πριν το χειρουργείο και για λίγη ώρα μετά, μέχρι να συνέλθουν εντελώς από τη νάρκωση.
By Psika on 01-10-08, 10:34
Σε ευχαριστώ πολύ για πληροφορίες
By julia on 01-10-08, 10:50
Ναι, πολυ σημαντικό να είναι νηστικές/α και πρίν και μετά, για τουλάχιστον 12 ώρες.
By mariaxanthi on 03-10-08, 18:11
εγω εχω αρσενικο θα ποναει πολι μετα την στιροσι?
By julia on 03-10-08, 18:30
Οχι καλέ!!! Εμένα μονο 2 ώρες περπάταγε λίγο κάπως και μετά ήταν το ίδιο ζωηρό γατάκι!!!
Δεν είναι τίποτα πραγματικά!! Δεν κάνουν ούτε ράμματα να καταλάβεις.
By ΔΑΦΝΗ ΛΙΑΠΑΚΗ on 05-10-08, 10:47
Αρχική Δημοσίευση από mariaxanthi
εγω εχω αρσενικο θα ποναει πολι μετα την στιροσι?
Γλυκια μου μην ανησυχεις . Δεν ποναει και ειναι σχετικα ευκολη και γρηγορη διαδικασια στα αρσενικα. Τα ραμματα ειναι εσωτερικα και δεν φαινονται και θα ταν καλο να ζητησεις να τον παρεις αφου εχει ξυπνησει καλα , για να μην φρικαρεις που θα ειναι μισοναρκωμενος.
Απο την επομενη μερα θα χοροπηδαει ξανα.
By zweet_dreamz on 20-11-08, 10:06
όπως έψαχνα σήμερα στο internet βρήκα αυτό το άρθρο και είπα να το ποστάρω εδώ

Αλήθειες και ψέματα για τη στείρωση της γάτας

Sex και Αναπαραγωγή: Στείρωση ή Όχι;
Οι γάτες ζευγαρώνουν λόγω του ενστίκτου και όχι επειδή το απολαμβάνουν. Αντίθετα από τους ανθρώπους, δεν προγραμματίζουν τις εγκυμοσύνες, ούτε φορούν προφυλακτικά. Γεννιούνται πάρα πολλά γατάκια το χρόνο και αυτό ωθεί ορισμένους να τα σκοτώνουν, για το λόγο ότι δεν υπάρχουν αρκετά σπίτια να τα υιοθετήσουν.
Μία γάτα δεν είναι αρκετά δυνατή για να κάνει στείρωση
Αν η γάτα δεν είναι αρκετά δυνατή για να κάνει εγχείρηση, τότε δεν είναι σίγουρα αρκετά υγιής για να κάνει γατάκια.
Θέλω τα παιδιά μου να δουν τη γάτα να αποκτά γατάκια
Τέτοιοι ιδιοκτήτες, θα πρέπει έπειτα από τη γέννα, να πάρουν τα παιδιά τους και να τους δείξουν χειρουργικές επεμβάσεις κτηνιάτρων, για να δουν τα ανεπιθύμητα γατάκια να σκοτώνονται. Στα πέντε γατάκια μίας γέννας, πιθανώς μόνο ένα θα βρει μία μόνιμη στέγη. Εάν τα παιδιά θέλουν να δουν τα γατάκια, να επισκεφθείτε ένα καταφύγιο ζώων, όπου θα μπορέσουν να γνωρίσουν τις αληθινές καταστάσεις της ζωής.
Βρίσκω πάντα καλά σπίτια για όλα τα γατάκια
Κάθε νεογέννητο γατάκι, σημαίνει και ένα λιγότερο σπίτι για μία ενήλικη γάτα. Πόσα από τα καλά σπίτια θα έχουν τη γάτα για τα επόμενα τρία ή τέσσερα χρόνια; Πόσα είναι γνήσια καλά σπίτια; Μήπως είναι γατάκια που προορίζονται για εργαστήρια (πειραματόζωα), για εμπόριο γουνών ή για κακοποίηση;
Μπορώ να πουλήσω τα γατάκια και να διαθέσω τα χρήματα για να στειρώσω τη γάτα μου
Είναι ακριβότερο για τον ιδιοκτήτη να φροντίσει μία έγκυο γάτα και τα γατάκια της μέχρι την ηλικία που θα μεγαλώσουν, έτσι ώστε να πληρωθεί και η στείρωση. Τα γατάκια τρώνε πολύ περισσότερο από όσο υπολογίζετε γιατί μεγαλώνουν γρήγορα. Επίσης τα ημίαιμα γατάκια δεν πωλούνται, γιατί κάποιος μπορεί να βρει ημίαιμο γατάκι δωρεάν από κάποιον σύλλογο ή καταφύγιο.
Υπάρχει κέρδος από τους εκτροφείς γάτας
Οι εκτροφείς γάτας έχουν ελάχιστο ή μηδενικό κέρδος. Οι περισσότεροι δεν καλύπτουν ακόμη και το κόστος τους. Τα γατάκια μπορεί να φανούν κερδοφόρα, αλλά ξοδεύονται πολλά περισσότερα για την αγορά του θηλυκού, την εύρεση ιδανικού αρσενικού, την εύρεση πιθανών αγοραστών. Η αναπαραγωγή γατών καθαρής φυλής είναι ένα ακριβό χόμπι. Τα ημίαιμα γατάκια, μπορούν να βρεθούν δωρεάν από πολλές πηγές.
Δεν θέλω να τους χαλάσω τη διασκέδασή τους
Το ζευγάρωμα είναι λίγο σε διάρκεια και αρκετά επίπονο. Δεν είναι διασκέδαση. Επίσης δεν είναι διασκέδαση η παραγωγή 20 γατιών ανά έτος. Το σταθερό ζευγάρωμα έχει σαν αποτέλεσμα την εξασθένιση του οργανισμού της γάτας και μπορεί να μικρύνει και την περίοδο ζωής της. Κατά το ζευγάρωμα, οι γάτες μπορεί να κολλήσουν διάφορες θανατηφόρες αρρώστιες, όπως λευχαιμία ή AIDS των αιλουροειδών, μέσω των δαγκωμάτων. Οι περιπλανώμενοι γάτοι μπορούν να τραυματιστούν ή να σκοτώσουν από ένστικτο και όχι από διασκέδαση κατά την αναζήτηση μίας γάτας.
Εγώ απολαμβάνω το sex, άρα και η γάτα μου/ο γάτος μου, το απολαμβάνει επίσης
Sex = Γατάκια. Οι γάτες δεν κάνουν ψυχαγωγικό σεξ, ούτε παίρνουν αντισύλληψη. Η στάση αυτή είναι ανθρωπόμορφη. Κάθε χρόνο σκοτώνονται εκατοντάδες υγιή γατάκια γιατί δεν μπορούν να βρουν σπίτι. Ο έλεγχος του πληθυσμού από την πρόληψη της γέννας, είναι καλύτερος από τον έλεγχο του πληθυσμού από νοσήματα και θανάτους υγιών ζώων.
Οι στειρωμένες γάτες/γάτοι, παχαίνουν και βαριούνται
Η αλλαγή μπορεί να κρατήσει τις γάτες μακριά από την περιπλάνηση, αλλά μόνο οι γάτες που τρώνε πολύ παραπάνω από το κανονικό παχαίνουν.
Τα γατάκια αποτελούν ένα ευχάριστο δώρο
Τα γατάκια δεν είναι παιχνίδια που μπορούν να ξεχαστούν όταν τα βαρεθούμε. Τις περισσότερες φορές που κάποιος κάνει δώρο ένα γατάκι, αυτό καταλήγει πεταμένο στο δρόμο μετά από λίγες μέρες. Μια γάτα πρέπει να θεωρείται σύντροφος, όχι ένα δώρο «μηχανικό» ή «παιχνίδι».
Τα αρσενικά είναι πιο φιλικά
Αν μία γάτα είναι φιλική, αυτό σίγουρα δεν έχει σχέση με το γένος της. Τη διαφορά κάνει η συμπεριφορά σας απέναντι στο ζώο και πώς εσείς το μεταχειρίζεστε. Μερικές γάτες βέβαια είναι από τη φύση τους πιο φιλικές από άλλες, ανεξάρτητα από το γένος.
By skevi on 28-11-08, 09:43
στειρωση

hi... παιδιά απίστευτο το site!!!... Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πώς γίνεται ακριβώς η διαδικασία της στείρωσης (σε αρσενικά) γατιά... Ψάχνω περισσότερο τις πληροφορίες όσο αφορά την επέμβαση...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Και πάλι συγχαρητήρια για το site:up:
By aretha on 28-11-08, 12:11
skevi,
το μήνυμά σου διορθώθηκε γιατί, όπως ίσως θα πρόσεξες και στην προειδοποίηση με κόκκινα γράμματα πάνω από το πλαίσιο της απάντησης, τα greeklish δεν επιτρέπονται από τους κανόνες του mycat.

Για τη διαδικασία της στείρωσης δες εδώ.
By kitcat on 28-11-08, 22:24
Ο μικρούλης μου έκανε σήμερα στείρωση!!!!
Και γω νιώθω απαίσια......
Με κοιτάει με ματάκια παραπονεμένα, πεινάει, διψάει, δεν ξέρω και αν πονάει.
Έκανε 3-4 φορές εμετό και αν και πονεμένο και ζαλισμένο όταν χρειάζεται τουαλέτα πάει στην αμμολεκάνη του :cry:.
Τι να κάνω να νιώσει καλύτερα, καμιά ιδέα?
Κι αύριο του δίνω κανονικά τροφή σαν να μην τρέχει τίποτα η να αρχίσω με καμιά κοτόσουπα????
Ο γιατρός μου είπε απλά να τον ταΐσω το πρωί, μέσα στην τρομάρα μου με την επέμβαση δεν σκέφτηκα και πολλά να ρωτήσω.
By aretha on 28-11-08, 22:31
Αρχική Δημοσίευση από kitcat
Τι να κάνω να νιώσει καλύτερα, καμιά ιδέα?
Χρειάζεται ζέστη. Άναψε τα καλοριφέρ, ή βάλτου μια θερμοφόρα. Καμιά φορά με τη νάρκωση παθαίνουν υποθερμία.
Επίσης, μπορεί να τον ενοχλούν τα έντονα φώτα και οι δυνατοί θόρυβοι. Έχε τον σε μια γωνίτσα ζεστή, ήσυχη και με χαμηλό φωτισμό και άφησέ τον να κοιμηθεί. Αύριο θα είναι σίγουρα καλύτερα.
Αρχική Δημοσίευση από kitcat
Κι αύριο του δίνω κανονικά τροφή σαν να μην τρέχει τίποτα η να αρχίσω με καμιά κοτόσουπα????
Η κανονική του τροφή, που την ξέρει και την έχει συνηθίσει, θα είναι νομίζω καλύτερη. Και σιγά σιγά άρχισε να του την ανακατεύεις με την ειδική για στειρωμένα, για να κάνετε τη μετάβαση.
Και το βραστό κοτοπουλάκι πάντως καλό είναι, οι περισσότερες γάτες το τιμούν δεόντως.
By kitcat on 28-11-08, 22:53
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και θα το εκμεταλλευτώ και θα σου κάνω άλλη μια ερώτηση. Η νάρκωση έγινε το πρωί και ο γατούλης πλέον είναι πιο ζωηρός όχι βέβαια αρκετά, πιστεύεις ότι μπορώ να του δώσω κάτι να φάει ή να πιει τώρα ή καλύτερα από το πρωί?
By moukelis on 29-11-08, 08:38
Αφου λες οτι εκανε εμετους,καλυτερα θα ηταν να του καθυστερησεις λιγο το ταϊσμα.Περαστικα του!
By jojo on 12-12-08, 14:41
γεια σας και πάλι. μήπως μπορειτε να μου πειτε ποσο κοστιζει η στειρωση;
By M&M on 12-12-08, 16:17
Εμένα μου κόστισε 40euro...
By jojo on 12-12-08, 17:34
Αρχική Δημοσίευση από M&M
Εμένα μου κόστισε 40euro...
ευχαριστω πολυ.πρεπει να το κανω το συντομοτερο γιατι ο γατουλης μου φαινεται οτι εχει το μυαλο του να ξεπορτισει. αν και δεν ξερω ακριβως την ηλικια του.
By kimi on 14-12-08, 15:51
Γειά σας!!! Και γω καινούρια στο site. Κατα τύχη το βρήκα και ειναι πράγματικα απίθανο. Η κατάσταση έχει ως εξής. Την Σαμανθα μου την μαζεψα απο το δρομο γιατι την λυπηθηκα 30Αυγούστου. Δεν ηταν μεγάλη γατα αλλα ουτε και πολύ μικρο. Υπολογιζα να ηταν γυρω 2-3 μηνων αρα τωρα θα ειναι περιπου 6-7 μηνων. Εχω καταληξει να την κανω στειρωση και απο οτι διαβαζω ειναι σε καταλληλη ηλικια. Μενω σε μονοκατοικια και εχει πολλες γατες στην γειτονια και φανταζομαι οτι την ανοιξη θα τρελαθει οποτε λεω μετα της γιορτες να προχωρισω την διαδικασια. Το θέμα ειναι οτι δεν θελω να τη δω να υποφερει μετα την στειρωση. Στο πρωτο εμβολιο ειχε 2 μερες πυρετο και πονουσε και στεναχωριομουν πολυ που την εβλεπα ετσι ποσο μαλλον τωρα μετα απο μια εγχειρηση. Επισεις η γατουλα δεν ειναι και πολυ για χαδια και γλυκες λογο του οτι στην αρχη ηταν στον δρομο. Λετε μετα την εγχειρηση να μην με πλησιαζει καθολου;
By aretha on 14-12-08, 20:45
Αρχική Δημοσίευση από kimi
Λετε μετα την εγχειρηση να μην με πλησιαζει καθολου;
Τις πρώτες ώρες μετά την επέμβαση, μέχρι να συνέλθει από τη νάρκωση δηλαδή, το πιθανότερο είναι να μη θέλει πολλά-πολλά, μάλλον θα κουρνιάσει κάπου να κοιμηθεί. Αλλά μόλις περάσει η επίδραση της νάρκωσης, θα ξαναγίνει η γατούλα που ήξερες, το πιθανότερο μάλιστα είναι να γίνει σιγά σιγά και λίγο πιο χαδιάρα.
Πριν από λίγες μέρες στείρωσα κι εγώ τη γατούλα μου. Στειρώθηκε μεσημέρι, όταν γυρίσαμε σπίτι μύρισε λίγο γύρω γύρω και ξεράθηκε στον ύπνο, το ίδιο βράδι φερόταν απολύτως φυσιολογικά, μέχρι που σκαρφάλωσε και στο γατόδεντρό της. Το επόμενο πρωί, χοροπηδούσε κιόλας.
By vickymoon on 17-12-08, 16:21
να κανω στειρωση η οχι?

οπως εχω ξαναπει εχω μια γατα στο γραφειο που ομως καθε απογευμα που κλεινουμε την βγαζω εξω και το πρωι τη περνουμε παλι τη ταιζουμε τη φροντιζουμε κτλ.
σκεφτηκα να της κανω στειρωση αλλα μου ειπε η γιατρος οτι αφου δε μεναι σε σπιτι μονιμα θα γινει πιο μαλθακος απο τους αλλους αδεσποτους και θα μειονεκτει. τι να κανω? δεν ειμαι σιγουρη?
βοηθεια θελω
By julia on 17-12-08, 16:38
Αλλάζεις γιατρό και την στειρώνεις, αυτά που λεει ΔΕΝ στέκουν. Έχω 10 σειρωμένα θηλυκά... ΔΕΝ εχει αλλαξει τίποτα.

Υγ. της λες, της γιατρούς σου. Οταν μου κάνει 5 μωρά να σας τα φέρω??? Γιατί εγώ ΤΙ θα τα κάνω άν μου τα φέρει στο γραφείο???
By vickymoon on 17-12-08, 16:41
ξεχασα να πω ειναι αρσενικος μηπως εχει σημασια?
By julia on 17-12-08, 16:46
Ναι, δεν θα σου φέρει μωρά.. αλλά θα τα κάνει, και μετά θα τα βλέπεις πατημένα στον δρόμο...

Δεν θα γίνει μαλθακός. Εμένα δεν άλλαξε καθόλου, αν και το ευχόμουν να ηρεμήσει λίγο... αλλά ΔΕΝ. Και εγώ νόμιζα ότι θα τρώει ξύλο απο τους άλλους αρσενικούς, αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Δεν τον βλέπουν σαν αντίζηλο...δεν του δίνουν καμία σημασία.. και ΑΝ πλακωθεί (γιατί αυτός θα κάνει την αρχή... ) είναι μια χαρά γατί!!!!

Και ήρεμο γατί να ήταν, πάλι, δεν στέκει αυτό που σου λέει. Δεν θα υπάρχουν πλέον οι ορμόνες που θα μυρίζουν οι άλλοι, για να τον πλακώσουν... θα έχει γίνει ουδέτερος.!!!

Παρε, 10 διαφορετικούς Κτηνιάτρους και ρώτα τους... και θα δείς..

Επίσης, με την στείρωση, ΔΕΝ θα φύγει για να βρεί νύφη, με τον κίνδυνο να τον πατήσει αμάξι
ΔΕΝ θα κολλήσει AIDS
ΔΕΝ θα ξεσκίζεται με τα άλλα αρσενικά την εποχή του ζευγαρώματος
Θα ζήσει τα διπλάσια και παραπάνω χρόνια, και ΠΟΛΥ καλύτερα.

Δική σου η απόφαση.
By vickymoon on 17-12-08, 16:54
σ ευχαριστω. δηλαδη η κτηνιατρος μου δεν ειναι καλη μαλλον πρεπει να την αλλαξω? ωχ κλονιστηκα τωρα με τη γιατρο. τοσο ασχετη ειναι??
By julia on 17-12-08, 17:02
Διάβασε και αυτό δεξιά σε παραγράφους η συνέχεια...

Δεν μπορώ να σου πω για την γιατρό, μπορεί να είναι μια χαρά..
απλά προφανώς δεν καταλαβαίνει το πρόβλημα με τα αδέσποτα... ή είναι νέα και δεν έχει ακόμα την πείρα με τις γάτες που χρειάζεστε. Πολλοί γιατροί και καλοί, υποστηρίζουν να γεννήσει η γάτα πρώτα, μην της στερήσουμε την μητρότητα κλπ κλπ...

Αλλά για άσε τους μια κούτα με 10 μικρά μπροστά απο την πόρτα και θα δείς..:
( ένεση που θα πέσει..)

Τέσπα, γνώμη μου... διάβασε ψάξτο και μόνη σου και αποφασίζεις.
By kyka on 17-12-08, 17:17
Κι εγώ θα σου συμβούλευα να τον στειρώσεις..Εκτός από αυτά που είπε η julia -συμφωνώ απόλυτα- σκέψου ότι και μαλθακός να γίνει που λέει η γιατρός σου, δε θα πειράζει γιατί απλουστατα δε θα μπαίνει σε καβγάδες αφού δε θα θέλει να ζευγαρώσει..
Και από την άλλη δεν είναι και σίγουρο 100% ότι θα "μαλθακέψει" με τη στείρωση.Η Κύκα όχι μόνο δεν ηρέμησε αλλά έγινε χειρότερη από πριν!
By πυρροθριξ on 17-12-08, 17:29
ο δικος μου απο τοτε που στειρωθηκε σταδιακα ηρεμησε,αλλα μαλλον επαιξε ρολο το οτι μεγαλωσε κιολας!!!
ειναι μια χαρα γατος,το καλοκαιρι εκανε παρεα με αδεσποτα και μαλιστα με εναν γατο,που αν δεν ειχε ουδετεροποιηθει θα ειχαν χοντρους καβγαδες.
συμφωνω με τα κοριτσια,ειναι η καλυτερη λυση!
By elvenstar on 17-12-08, 18:00
Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
Ένα ακόμα υπέρ είναι ότι για τους αρσενικούς η στείρωση είναι πολύ πιο εύκολη επέμβαση κ επειδή δεν έχουν ράμματα δεν πονάνε μετά ξαναγυρνάνε αμέσως στη ρουτίνα τους:up:
By Maruska on 17-12-08, 20:56
Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
γεια σας ,
εμενα το μικρουλη μου εκανε εχθες στειρωση κ αισθανθηκα πολυ ασχημα γιατι εκλαιγε απεγνωσμενα σα κατι να μη πηγαινε καλα, φοβηθηκα πως θα πεθάνει,περασα μια φρικη μεχρι να κομηθει στις 3 το πρωι(η στειρωση εγινε στις 2.30 το μεσημερι)σημερα ειναι μες την τρελη χαρα κ παιζει σα τρελο με το μικρο της κορης μου,ειναι το εκτο στη σειρα γατακι που στειρωνω κ πρωτη φορα εγινε κατι τετοιο,μεχρι που σκεφτηκα πως αν κατι δεν πηγαινε καλα δεν θα ξαναεπαιρνα αλλο γατακι στη ζωη μου
By kimi on 19-12-08, 12:06
Η γατουλα μου απο χθες τα εχει παιξει. Κλαιει ολη την ωρα, θελει να φυγει, γλυφεται συνεχεια στα επιμαχα σημεια... και οταν την χαιδευο μου στηνεται καπως σαν να περιμενει κανενα γατο να ερθει απο πισω. Ειναι δυνατων να σερνει απο τωρα? Ξερω οτι ο οιστρος της γατας αρχιζει ιανουαριο. Τι να κανω να σταματησει? δν εχω κοιμηθει ολο το βραδυ απο τιν γκρινια της και το κακο ειναι οτι ενοχλει και τους γονεις μου που την αλλη μερα δουλευουν. Λεω να την παω στον κτηνιατρο σημερα. Υπαρχει κανενα χαπι η ενεση που θα την ηρεμισει προσωρινα μεχρι να περασουν οι γιορτες και μετα να την στειρωσω?? Δεν γινεται να συνεχιστει αυτη η κατασταση. Αν ημουν μονη στο σπιτι θα την παλευα. Και δεν μπορω την βλεπω να κλαιει.
By julia on 19-12-08, 12:24
Δεν υπάρχει στάνταρ εποχή οίστρου στις γάτες!!! Εαν είναι μεγαλύτερη απο 5-6 μηνών ΝΑΙ είναι οίστρος.

Γίνεται στείρωση με οίστρο, απλά πες το στον γιατρό σου να το ξέρει.

Υπάρχει και ένεση να της κοπεί ο οίστρος αλλά είναι ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ!!!!! Και απλά θα της αναβάλει για λίγο τον οίστρο...

Μήν αγχώνεσαι... ή κανονίζεις στείρωση άμεσα μόλις σου πει ο γιατρός ή μόλις της περάσει...
By kimi on 19-12-08, 13:18
Ειναι 6-7 μηνων. Λογικα οιστρος ειναι. Ακομα νιαουριζει. Ποσο κραταει ο οιστρος μιας θυλικιας γατας??αν κανω την ενεση μονο μια φορα προσωρινα μεχρι να την στειρωσω λετε να παθει τιποτα. Πρωτη φορα εχω γατουλα σπιτι και δεν ξερω. Ετοιμοι ειναι εδω στο σπιτι να με διωξουν μαζι με την γατα αν δεν σταματησει.
By julia on 19-12-08, 13:52
Εξαρτάται την γάτα... μπορεί 3-5-7 μέρες... ανάλογα..

Δεν ξέρω αν θα κάνει ζημιά ΜΙΑ φορά η ένεση, ρώτα τον γιατρό μας.., αλλά είναι κρίμα, γιατί μέχρι να την πιάσει μπορεί και να της έχει περάσει.

Γιατί δεν κλείνεις ραντεβού για στείρωση αύριο άντε την Δευτέρα??? ΔΕΝ είναι τίποτα, απλά το λές στον γιατρό ότι έχει οίστρο... πραγματικά στο λέω. ΞΕΡΩ.
By kimi on 19-12-08, 15:21
3-5-7 μερες??? ΩΩΩΩχχχχ τι εχω να τραβιξω. Θα την παω σημερα το απογευμα να την δει. Διαβασα τωρα οτι η γατα οταν εχει οιστρο δεν πρεπει να εγχειριστει. Πρεπει να περιμενουμε να περασει. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο.
By julia on 19-12-08, 15:34
Aν υπάρχει χρόνος, ναι μπορεί να περιμένει... αλλά γίνεται, ρώτα και Κτηνίατρο!!! Εσύ ξέρεις, αν μπορούν οι δικοί σου να περιμένουν....

Υπομονή.
By kimi on 20-12-08, 13:22
Καλημέρα σας. Χθες τελικα πηγα την γατα στον γιατρο. Την ειδε την εκανε ενα εμβολιο που χρειαζοταν και μου ειπε οτι για τον οιστρο δεν μπορω να κανω τιποτα και οτι αυτη η ιστορια μπορει να συνεχιστει μεχρι τον Μαρτιο. Για να μην τα πολυλογω εκλεισα ραντεβου για την Δευτερα. Στην βραση κολαει το σιδερο. Μου ειπε οτι θα την κρατησει 24 ωρες δηλαδη θα την παρω την τριτη αλλα επειδη θα λειπω θα την παρω τεταρτη. Καλυτερα ετσι ωστε αν παρουσιαστει κατι να ειναι εκει ο γιατρος. Τον ρωτησα για ραμματα κτλ και μου ειπε να μην ανησυχω δεν θα συμβει τιποτα. Οτι φαει μεχρι την κυριακη το βραδυ. Μετα τιποτα. Μου ειπε 100 ευρο ενω πριν μια βδομαδα σε εναν αλλον που πηγα μου ζητησε 120 και θα την επερνα μολις τελειωνε η διαδικασια και δεν μου γεμιζε το ματι. Αυτος ειναι πολυ καλος γιατρος και του εχω εμπιστοσυνη. Παλια πηγαινα και τον Μαχ το σκυλακι που ειχα εκει και εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Μακαρι ολα να πανε καλα. Το γατι παντος ακομα σερνει και παλι στις 5 το πρωι αρχιζε την γκρινια. Υπομονη 2 νυχτες ακομα.
By julia on 20-12-08, 15:18
Αντε, μακάρι να ησυχάσεις και εσύ...

Και είναι και το ιδανικότερο, να την κρατήσει στο ιατρείο.
Τα 100? με 2 μέρες φιλοξενία είναι μέσα στα λογικά πλαίσια... Ρώτησέ τον, αν θα χρειαστεί μετά να τις δίνεις εσύ αντιβοίωση για μία εβδομάδα ή αν θα της κάνει αυτός ενέσιμη, να ξεμπερδέυεις και να μην έχεις να κάνεις τίποτα!
By kimi on 29-12-08, 13:14
Καλημερα και Χρονια Πολλα. Λοιπον νεα για την γατουλα μου. Πριν μια βδομαδα τιν πηγα στον γιατρο για στειρωση. Την πηρα παραμονη Χριστουγεννων πρωι. Το γατι ειναι μια χαρα. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν καταλαβε τιποτα. Την ειχε με ορο 1,5 μερα και οταν την πηραμε ηταν κυριλε μασ εδωσε 2 χαπια να της δωσουμε αλλα και να μην της τα δωσουμε ειπε οτι δεν εχει αναγκη. Εγω της τα εδωσα παντος για καλο και για κακο.Τα ραμματα φευγουν μονα τους και δεν τα πειραζει καθολου. Η κοιλιτσα της εχει πολυ πλακα χωρις τις τριχουλες. Εχει σταματησει να σερνει και δεν ακουγεται καθολου. Ουτε πριν τον οιστρο νιαουριζε.Ειδικα τις τελευταιες μερες χοροπηδαει σαν κατσικι οπως πριν. Δεν εχει αλλαξει τιποτα στην συμπεριφορα της. Μου ειπε να της δινω light ξηρα τροφη και πηρα της Hills. Τζαμπα ανησυχουσα. Ολα ειναι μια χαρα. Και ο γιατρος ειναι τζιμανι. Πιστευω οτι αν δεν εβρισκα το cat.gr δεν θα τολμουσα τιποτα. Απο τα post σας πηρα την αποφαση να το κανω. Θα μου πειτε... δεν ειναι και τιποτα. Αλλα πρωτη φορα ειναι που εχω γατουλα και μαλιστα θυληκια. 100000 Thanks.
By moukelis on 29-12-08, 14:41
Μπραβο!
Πολυ χαιρομαι που πηγαν ολα καλα,και ευχομαι η γατουλα σου νε περασει κοντα σου μια ζωη γεματη χαδια και αγαπες!
By stellamaria on 31-12-08, 15:40
Η γάτα μου ζητάει γάτο!!!

η γατουλα μου ειναι 6 μηνων ενηλικιωθηκε και παρατηρω οτι εχει αλλαξει η συμπεριφορα της! τουρλωνει τον ποπουλη της(!),κυλιεται στα πατωματα και φωναζει!εχω καταλαβει οτι ειναι σε οιστρο... να την στειρωσω?ακουσα οτι μια στειρωση μπορει να εχει και 100 ευρω!!τοσα πολλα??ασε τωρα που την προσεχω μην μου βγει απο το σπιτι μην τυχον και μεινει εγκυος........
By Κείρα on 31-12-08, 15:47
Ριξε μια ματιά στα άρθρα. Θα βρεις ενα σωρό πληροφορίες για την στείρωση της γατας. Αν το θεμα είναι κυρίως οικονομικό σίγουρα αν το ψαξεις θα βρεις λιγο φθηνοτερα απο 100?. Και σίγουρα η περιποίηση των μωρών της γατούλας σου αν τελικά δεν στειρωθεί μεχρι να τα δώσεις (αν μπορεσεις να τα δωσεις) κοστιζει πολυ περισσοτερο απο 100?.
Η προσωπική μου αποψη είναι να στειρώσεις την γατουλα σου οσο γρηγοροτερα γίνεται και εως τοτε να μην την αφηνεις να βγαινει εξω. Αλλά σίγουρα την σωστοτερη λύση για την μικρούλα σου θα την αποφασίσεις εσυ
By kimi on 04-01-09, 14:19
Στειρωσε την! Δεν θα το μετανιωσεις! Εγω βρηκα την ησυχια μου. Εκανε τα ακριβως ιδια με σενα. Τωρα εχουν περασει 2 βδομαδες και ειναι το γατι μου μεσ στην τρελη χαρα. Πανω κατω ειναι τοσα τα λευτα και δεν τα γλυτωνεις! Σορρυ!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Evitync, oblidly, Plofelata, regrabs

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους