Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,653 εγγεγραμμένα μέλη και 714,095 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 438 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σειρά τροφής Αcana

kakos58 (Κυριάκος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kakos58
Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kakos58 έγραψε στις 18:58, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
πόση είναι η περιεκτικότητα της ακανα σε πρωτεΐνη; στον ιντερνετ στα συστατικά της είδα ότι είναι 38% αλλά βλέπω ότι εδώ μέσα στο θρεντ λέτε ότι έχει πολλή περισσότερη.
ACANA wild prairie και grasslands η περιεκτικότητα της πρωτεΐνης είναι 35%. Τα στοιχεία είναι απο την συσκευασία που αναγράφει επάνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:59, 23-09-12:

α πολύ ωραία, ίδια με την hill's. το είχα δει κι εγώ αλλά επειδή εδώ κάποιοι χρήστες έλεγαν ότι έχει πάρα πολλή πρωτεΐνη αναρωτιόμουν μήπως έβλεπα κάτι λάθος.

θενκς!

edit: η hill's τελικά έχει περισσότερο, 38%.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 12:39, 10-10-12:

επαναφερω το θεμα γιατι θελω τις συμβουλες των πιο εμπειρων!

ο γατουλης μου ειναι 5+ μηνων και τρεφεται αποκλειστικα με royal canin kitten 34 αρχικα και τωρα 36.. γενικα του αρεσει πολυ και δεν ειχαμε ποτε θεμα! διαβαζα ομως κατα καιρους οτι προτεινετε πολλοι την acana και την orijen και θελησα να τις δοκιμασουμε.. εκανα λοιπον μια μεγααααλη βολτα σημερα και βρηκα μαγαζι με τροφες που προμηθευεται και τις 2 με τιμη 23 ευρω για την 2.5kg acana και περιπου 29 ευρω για την orijen(δεν θυμαμαι ομως αν ηταν 2 ή 2,5kg) επειδη τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν να δωσω 30 ευρω για την δευτερη σκεφτομαι μολις τελειωσει η rc που εχουμε τωρα να του αγορασω acana.. το ερωτημα μου ειναι λοιπον..να την αλλαξω? ενδεικνυται για την ηλικια του? η διαφορα των 5 ευρω στην τροφη που περνουμε τωρα με την acana δεν με πειραζει..αλλα θελω να μαθω αν κανει για την ηλικια του ή πρεπει να περιμενω λιγους μηνες ακομα και να συνεχισω με την rc kitten 36..

ευχαριστω!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:49, 10-10-12:

Δήμητρα, νομίζω πως είναι μια χαρά η τροφή αυτή για την ηλικία του.
Εγώ στη μεγάλη άρχισα να δίνω από όταν 4 μηνών και στο μικρό από 3 μηνών περίπου.
Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 12:55, 10-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Δήμητρα, νομίζω πως είναι μια χαρά η τροφή αυτή για την ηλικία του.
Εγώ στη μεγάλη άρχισα να δίνω από όταν 4 μηνών και στο μικρό από 3 μηνών περίπου.
Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
καλησπερα Γιωργο!
ωραια γιατι θελω αμεσως μολις τελειωσει η rc να του ξεκινησω την acana.. αν δεν κανω λαθος βγαινει σε 2 γευσεις..με 2 διαφορετικα συστατικα θελω να πω.. αλλα επειδη ειχε παρα πολυ κοσμο στο μαγαζι δεν ακουσα καλα τι μου ειπε.. υπαρχει περιπτωση να γνωριζεις?αλλιως οταν παω απο εκει τον ρωταω ξανα! οσον αφορα την τιμη κυμαινεται στα επιπεδα που αγοραζεις και εσυ? γιατι δεν γνωριζω αν ειναι 'ακριβος' σαν μαγαζι ή οι τιμες ειναι ιδιες με αλλα γιατι οσο και αν εψαξα εδω στην περιοχη μου σημερα μονο σε αυτον τις βρηκα αυτες τις 2 εταιριες..

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:13, 10-10-12:

Βγαίνει σε 3 διαφορετικές versions.
Στη μπλε (Pacifica) που έχει ως βάση της το ψάρι, στη Grasslands (πράσινη) που νομίζω έχει περισσότερα λαχανικά και στη Wild Prairie (πορτοκαλί).
Εγώ τους παίρνω την πορτοκαλί.
Η 2,5 κοστίζει περίπου 23 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) κι η 7κιλη κοστίζει κοντά στα 42 ευρώ.

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 13:21, 10-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Βγαίνει σε 3 διαφορετικές versions.
Στη μπλε (Pacifica) που έχει ως βάση της το ψάρι, στη Grasslands (πράσινη) που νομίζω έχει περισσότερα λαχανικά και στη Wild Prairie (πορτοκαλί).
Εγώ τους παίρνω την πορτοκαλί.
Η 2,5 κοστίζει περίπου 23 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) κι η 7κιλη κοστίζει κοντά στα 42 ευρώ.
η τιμη ειναι ακριβως η ιδια 23 κατι μου ειπε και εμενα τα 2,5 κιλα.. η πορτοκαλι που αναφερεις τι συστατικο εχει? κοτοπουλο να φανταστω?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:20, 10-10-12:

Δημητρουλα, θα σου ελεγα να δοκιμασεις πρωτα αν του αρεσει. Ζητα αν εχουν δειγμα να σου δωσουν, αν δεν εχουν παρε μια μικρη συσκευασια πριν τελειωσει η αλλη και ανακατεψε την με την παλια, για να την μαθει. Μου εχει τυχει να παρω αλλη τροφη που θεωρησα καλυτερη και καταντησα να την ταιζω στα αδεσποτα και για τα δικα μου, να πρεπει να αγορασω παλι την παλια.

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 14:31, 10-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Δημητρουλα, θα σου ελεγα να δοκιμασεις πρωτα αν του αρεσει. Ζητα αν εχουν δειγμα να σου δωσουν, αν δεν εχουν παρε μια μικρη συσκευασια πριν τελειωσει η αλλη και ανακατεψε την με την παλια, για να την μαθει. Μου εχει τυχει να παρω αλλη τροφη που θεωρησα καλυτερη και καταντησα να την ταιζω στα αδεσποτα και για τα δικα μου, να πρεπει να αγορασω παλι την παλια.
καλησπερα Βασω!
ειμαι καλα διαβασμενη! ειδα οτι καπου το εγραψες και πριν λιγες μερες οτι ειναι καλο να ανακατευουμε την παλια με τη νεα τροφη ωστε να περνανε σταδιακα στην αλλαγη τα μικρα μας και να μη τους 'ξενιζει' οποτε εχω σκοπο οταν φτασω περιπου στα 500γρ με την τροφη που εχω τωρα(ειναι 2κιλα και την πηρα μολις πριν λιγες μερες) να αγορασω και την acana για να τις βαζω μαζι για αρχη..! οποτε την προτεινεις και εσυ αυτη ετσι? θελω γνωμες! ο Γιωργος εδωσε το οκ του αλλα περιμενω να ακουσω και αλλους που την χρησιμοποιουν! α! αγορασα και κονσερβες Appplaws και Schessir που λεγαμε χτες..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:39, 10-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από simba(Δήμητρα)
καλησπερα Βασω!
ειμαι καλα διαβασμενη! ειδα οτι καπου το εγραψες και πριν λιγες μερες οτι ειναι καλο να ανακατευουμε την παλια με τη νεα τροφη ωστε να περνανε σταδιακα στην αλλαγη τα μικρα μας και να μη τους 'ξενιζει' οποτε εχω σκοπο οταν φτασω περιπου στα 500γρ με την τροφη που εχω τωρα(ειναι 2κιλα και την πηρα μολις πριν λιγες μερες) να αγορασω και την acana για να τις βαζω μαζι για αρχη..! οποτε την προτεινεις και εσυ αυτη ετσι? θελω γνωμες! ο Γιωργος εδωσε το οκ του αλλα περιμενω να ακουσω και αλλους που την χρησιμοποιουν! α! αγορασα και κονσερβες Appplaws και Schessir που λεγαμε χτες..
Για τα κανσερβακια που αγορασες, το ειδα και στο αλλο θεμα. Ειδες που σου ελεγα, τα δικα μου τρελαινονται και για τις δυο.
Για την Acana τωρα που ρωτας, εγω δεν εχω αποψη, γιατι τα ελεεινα μου δεν δεχονται με τιποτα να αλλαξουν μαρκα. Τις τελευταιες μερες προσπαθησα παλι, με μια τροφη που μου συστησαν στο pet shop και μου ειπαν οτι εχει χαμηλα λιπαρα και προλαμβανει και την νεφρικη ανεπαρκεια. Ε!!! παλι τα αδεσποτα την φαγανε. Κατσανε τα σιχαμενα μια βδομαδα νηστικα, οχι τελειως βεβαια, τρωγανε κονσερβακια αλλα ολη την ωρα πειναγανε γιατι ποσα κονσερβακια να τους δωσεις και στην ξηρη τροφη δεν πηγαινανε. Ελεεινα υποκειμενα, οτι θελουν με κανουν!!!

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 14:45, 10-10-12:

Για τα κανσερβακια που αγορασες, το ειδα και στο αλλο θεμα. Ειδες που σου ελεγα, τα δικα μου τρελαινονται και για τις δυο.
Για την Acana τωρα που ρωτας, εγω δεν εχω αποψη, γιατι τα ελεεινα μου δεν δεχονται με τιποτα να αλλαξουν μαρκα. Τις τελευταιες μερες προσπαθησα παλι, με μια τροφη που μου συστησαν στο pet shop και μου ειπαν οτι εχει χαμηλα λιπαρα και προλαμβανει και την νεφρικη ανεπαρκεια. Ε!!! παλι τα αδεσποτα την φαγανε. Κατσανε τα σιχαμενα μια βδομαδα νηστικα, οχι τελειως βεβαια, τρωγανε κονσερβακια αλλα ολη την ωρα πειναγανε γιατι ποσα κονσερβακια να τους δωσεις και στην ξηρη τροφη δεν πηγαινανε. Ελεεινα υποκειμενα, οτι θελουν με κανουν!!!
με εκανες και γελασα! εμενα ο δικος μου τρωει τα παντα(οτι εχουμε παρει μεχρι τωρα εννοω)! εχει φαει hills,rc και pro plan αδιαμαρτυρητα! αλλα ειδα οτι εχει μια αγαπη για την rc οποτε τις αλλες 2 της εφαγε μονο μια φορα.. τωρα τι να σου πω..θα ρωτησω αν εχει να μου δωσει δειγματακι αλλιως αν δεν εχει θα κανω μια προσπαθεια και θα την αγορασω..και ελπιζω να την φαει γιατι 23 ευρω για μενα ως φοιτητρια(και ανεργη φυσικα)ειναι αρκετα μεγαλο ποσο.. την κονσερβα παντως την τιμησε και με το παραπανω! την χωρισα στη μεσα και την υπολοιπη θα την φαει αυριο..! αν επιτρεπεται πια μαρκα δινεις εσυ στα δικα σου?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:58, 10-10-12:

Απο ξηρη τροφη τους δινω την Royal Canin diabetic. Την μαθανε οταν ειχαμε ακομη τη Ζουζουκα μας που ηταν διαβητικη και τωρα δεν θελουν να φανε αλλη με τιποτα. Ρωτησα βεβαια και την κτηνιατρο, οταν χασαμε τη Ζουζου και μου ειπε οτι δεν πειραζει να την τρωνε αφου τους αρεσει, ισα ισα που ειναι χαμηλη σε λιπαρα και εχει και πολλες ινες που τα βοηθανε να κανουν κακακια ευκολα. Απο κονσερβα τρωμε Applaws, Schessir και οταν εχω μεγαλες αψιλιες diamond της gourmet και sheba τα μικρα τα στρογγυλα, που ειναι σαν τις προηγουμενες. Την μεγαλυτερη ποικιλια σε γευσεις, την βρισκω στην Schessir και αμεσως μετα στην Applaws. Δεν μας αρεσουν βλεπεις γευσεις που δεν ειναι ψαρι, θαλασσινα, η εστω κοτοπουλο. Ειμαστε της υψηλης κοινωνιας γατες, το κερατο μου!!!

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 15:10, 10-10-12:

Απο ξηρη τροφη τους δινω την Royal Canin diabetic. Την μαθανε οταν ειχαμε ακομη τη Ζουζουκα μας που ηταν διαβητικη και τωρα δεν θελουν να φανε αλλη με τιποτα. Ρωτησα βεβαια και την κτηνιατρο, οταν χασαμε τη Ζουζου και μου ειπε οτι δεν πειραζει να την τρωνε αφου τους αρεσει, ισα ισα που ειναι χαμηλη σε λιπαρα και εχει και πολλες ινες που τα βοηθανε να κανουν κακακια ευκολα. Απο κονσερβα τρωμε Applaws, Schessir και οταν εχω μεγαλες αψιλιες diamond της gourmet και sheba τα μικρα τα στρογγυλα, που ειναι σαν τις προηγουμενες. Την μεγαλυτερη ποικιλια σε γευσεις, την βρισκω στην Schessir και αμεσως μετα στην Applaws. Δεν μας αρεσουν βλεπεις γευσεις που δεν ειναι ψαρι, θαλασσινα, η εστω κοτοπουλο. Ειμαστε της υψηλης κοινωνιας γατες, το κερατο μου!!!
με κανεις και γελαω βρε Βασω με τα γατονια σου που εχω τις πικρες μου σημερα..
παντως αφου ανακαλυψαμε μεσω εσενα βεβαια τις κονσερβουλες αυτες δεν εχω σκοπο να του παρω ξανα μους.. χρειαζομαι 2 κονσερβες την εβδομαδα αρα 2.20 ευρω/εβδομαδα.. θα τα βολεψω πιστευω! και η acana αν τελικα την φαει θα με βγαζει ενα μηνα αφου ειναι 2,5 κιλα.. ε στην τελικη θα τρωω μακαρονια-ρυζι εγω!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:24, 10-10-12:

Οσο ζούσε η Τζίντζερ μου έδινα ακάνα και ήμουν πολύ ευχαριστημένη!!! Το τρίχωμα, κακά όλα τέλεια! Τώρα στην Κίρα επειδή είναι ακόμη μικρούλα δίνω την royal baby kitten 34 για όσο μας φτάσει....μετά θα δίνω επίσης ακάνα!! Εχω πάρει την wild prairie με βάση το κοτόπουλο και της πήρα και την pacifica με βάση το ψάρι για να δω ποια θα της αρέσει! Οταν θα ξεκινήσει να τρέφεται θα της πάρω και την grasslands με βάση το αρνί για να δω μήπως της αρέσει και αυτή. Από κονσερβούλες έδινα και της sheba και της schessir. Της άρεσαν πολύ και οι δύο. Αυτό όμως που είχα παρατηρήσει είναι ότι στη schessir της άρεσε πιο πολύ το ζελέ....το υπόλοιπο το έτρωγε κατόπιν αρκετή ώρα μετά...ενώ τη sheba (αγορά από το σούπερ μάρκετ) της άρεσε πολύ και την έτρωγε τρελά....τι να πω...από τις schessir της άρεσε πολύ αυτή με τον ανανά!!
Τώρα με την Κίρα δεν ξέρω ακόμα...θα δούμε τι θα της αρέσει.
Πάντως στο γνωστό online shop οι τιμές είναι ως εξής: wild prairie 2,5 kg = €21,70, grasslands 2,5 kg = €22,55 & pacifica 2,5 kg = €26,50 μείον 5% έκπτωση λόγω mycat σου έρχονται ακόμα φθηνότερα. Και αν πάρεις την επόμενη συσκευασία 6,8 kg είναι ακόμα φθηνότερα και συμφέρει. Τώρα το χειμώνα δεν "χαλάει" οπότε γιατί όχι...;

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 15:37, 10-10-12:

σε ευχαριστω πολυ Κατερινα για τις πληροφοριες σου!
και εγω rc δινω,αρχικα την 34 και εδω και 2 μηνες την 36.. αλλα θελω να του δινω οτι καλυτερο μπορω να βρω και να αντεχει η τσεπη μου και πιστευω οτι η acana συμφωνα παντα με οσα εχω διαβασει απο εσας εδω ειναι απο τις πολυ καλες..
εγω βρηκα τα 2.5 κιλα 23 κατι σε μαγαζι.. απο το online shop που ανεφερες πιο πανω αγοραζεις εσυ? γνωριζεις αν μπορω να πληρωσω με αντικαταβολη οταν ερθει η τροφη στο σπιτι μου ή πρεπει να εχω καρτα? δεν εχω γνωσεις απο τετοιου ειδους αγορες γι'αυτο σε ρωταω.. επισης κατι αλλο που δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα σωστα,η acana βγαζει μονο μια σειρα που ανταποκρινεται στις αναγκες ολων των γατων? και για μικρα και για στειρωμενα και για ολα?

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:52, 10-10-12:

σε ευχαριστω πολυ Κατερινα για τις πληροφοριες σου!
και εγω rc δινω,αρχικα την 34 και εδω και 2 μηνες την 36.. αλλα θελω να του δινω οτι καλυτερο μπορω να βρω και να αντεχει η τσεπη μου και πιστευω οτι η acana συμφωνα παντα με οσα εχω διαβασει απο εσας εδω ειναι απο τις πολυ καλες..
εγω βρηκα τα 2.5 κιλα 23 κατι σε μαγαζι.. απο το online shop που ανεφερες πιο πανω αγοραζεις εσυ? γνωριζεις αν μπορω να πληρωσω με αντικαταβολη οταν ερθει η τροφη στο σπιτι μου ή πρεπει να εχω καρτα? δεν εχω γνωσεις απο τετοιου ειδους αγορες γι'αυτο σε ρωταω.. επισης κατι αλλο που δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα σωστα,η acana βγαζει μονο μια σειρα που ανταποκρινεται στις αναγκες ολων των γατων? και για μικρα και για στειρωμενα και για ολα?
Και βέβαια μπορείς να αγοράσεις! Το έχουν πει και εδώ...είναι το www.pet4u.gr και μας παρέχει, στα μέλη του mycat, 5% έκπτωση επί των προϊόντων του. Και εγώ έτσι αγοράζω, τηλεφωνώ, μου τα φέρνουν την ίδια ημέρα και πληρώνω τοις μετρητοίς! Επίσης η συσκευασία των 6,8 κιλών σε συμφέρει....γιατί σκέψου ότι η wild prairie κοστίζει €43,60 μείον την έκπτωση έρχεται πολύ καλά....και το χειμώνα δεν τίθεται θέμα να μπαγιατέψει η τροφή έστω κι αν έχουμε ένα μόνο γατάκι. Θα την κλείνουμε όσο μπορούμε καλύτερα.

Εμένα είναι λιγόφαγη οπότε δεν ξέρω πότε θα μου τελειώσουν τα 2 κιλά της rc kitten 34. Ισως σε κανά μήνα....ίσως πάω μετά απευθείας στην ακάνα θα δούμε...! Η σειρά αυτή της ακάνα είναι χωρίς σιτηρά και κάνει για όλα τα στάδια ανάπτυξης των ζώων. Εντάξει ίσως όταν είναι μωράκια να δυσκολευτούν με το μέγεθος της κροκέτας, αν και δεν είναι πολύ μεγάλη. Αλλά ένα γατάκι 5 μηνών πιστεύω άνετα μπορεί να τη μασουλήσει!

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 16:35, 10-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Και βέβαια μπορείς να αγοράσεις! Το έχουν πει και εδώ...είναι το www.pet4u.gr και μας παρέχει, στα μέλη του mycat, 5% έκπτωση επί των προϊόντων του. Και εγώ έτσι αγοράζω, τηλεφωνώ, μου τα φέρνουν την ίδια ημέρα και πληρώνω τοις μετρητοίς! Επίσης η συσκευασία των 6,8 κιλών σε συμφέρει....γιατί σκέψου ότι η wild prairie κοστίζει €43,60 μείον την έκπτωση έρχεται πολύ καλά....και το χειμώνα δεν τίθεται θέμα να μπαγιατέψει η τροφή έστω κι αν έχουμε ένα μόνο γατάκι. Θα την κλείνουμε όσο μπορούμε καλύτερα.

Εμένα είναι λιγόφαγη οπότε δεν ξέρω πότε θα μου τελειώσουν τα 2 κιλά της rc kitten 34. Ισως σε κανά μήνα....ίσως πάω μετά απευθείας στην ακάνα θα δούμε...! Η σειρά αυτή της ακάνα είναι χωρίς σιτηρά και κάνει για όλα τα στάδια ανάπτυξης των ζώων. Εντάξει ίσως όταν είναι μωράκια να δυσκολευτούν με το μέγεθος της κροκέτας, αν και δεν είναι πολύ μεγάλη. Αλλά ένα γατάκι 5 μηνών πιστεύω άνετα μπορεί να τη μασουλήσει!
ooooo! δεν το ηξερα το site! νεα γατομαμα βλεπεις... εριξα κιολας μια ματια και εχει τα παντα.. πωπωπω βλεπω που θα παει το μηνιατικοοοοοοο.... μας εκαψες Κατερινα και δηλαδη χωρις να κανεις καν εγγραφη στο site περνεις τηλεφωνο στο τηλεφωνο που εχει πανω πανω λες θελω αυτο και αυτο,την περιοχη σου και στα φερνουν? και δεν πληρωνεις τιποτα αλλο περα απο το κοστος των προιοντων? συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις αλλα ενθουσιαστηκα!!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:49, 10-10-12:

με κανεις και γελαω βρε Βασω με τα γατονια σου που εχω τις πικρες μου σημερα..
παντως αφου ανακαλυψαμε μεσω εσενα βεβαια τις κονσερβουλες αυτες δεν εχω σκοπο να του παρω ξανα μους.. χρειαζομαι 2 κονσερβες την εβδομαδα αρα 2.20 ευρω/εβδομαδα.. θα τα βολεψω πιστευω! και η acana αν τελικα την φαει θα με βγαζει ενα μηνα αφου ειναι 2,5 κιλα.. ε στην τελικη θα τρωω μακαρονια-ρυζι εγω!
Τι πρωτοτυπο, οτι κανουμε ολοι δηλαδη. Βρε ας φανε αυτα καλα και μεις βολευομαστε. Εξαλλου εμεις ειμαστε παμφαγα ζωα, ενω αυτα τα ερμα ειναι σαρκοφαγα.
Υ.Γ. Τι εχεις κοριτσακι μου και εχεις πικρες; Μην μου στεναχωριεσαι, ολα θα φτιαξουν.

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 20:44, 10-10-12:

Τι πρωτοτυπο, οτι κανουμε ολοι δηλαδη. Βρε ας φανε αυτα καλα και μεις βολευομαστε. Εξαλλου εμεις ειμαστε παμφαγα ζωα, ενω αυτα τα ερμα ειναι σαρκοφαγα.
Υ.Γ. Τι εχεις κοριτσακι μου και εχεις πικρες; Μην μου στεναχωριεσαι, ολα θα φτιαξουν.
απο την μερα που βρηκα τον μικρο μου εχω αναθεωρησει πολλα πραγματα και εχω βαλει την σκεψη μου σε μια σειρα μπορω να πω..γενικα ο γατουλης ηρθε σε μια περιοδο που ηρθα αντιμετωπη με κατι που μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν περιμενα ποτε οτι θα παθαινα(κρισεις πανικου)και με εχει βοηθησει πααααααρα πολυ!!! ε οποτε και 3 και 4 και 5 μερες να φαω κατι απλο ή και λιγοτερο δεν με νοιαζει αρκει να ειναι αυτος καλα...

σημερα κοντευω να σκασω γιατι θα ξεκινουσα μαθηματα ρωσικων που τα περιμενα εδω και 2+ μηνες και χτες το βραδυ θυμηθηκαν να με ενημερωσουν οτι λογω οικονομικων θεματων δεν θα γινει το τμημα και εμεινα με την χαρα και χωρις φροντηστηριο αφου τα υπολοιπα εχουν κλεισει με τις εγγραφες.. και το ειχα τοσο αναγκη να κανω κατι..

τελος τα εκτος θεματος μηνυματα μου! το υποσχομαι καλοι μου συντονιστες!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:54, 11-10-12:

ooooo! δεν το ηξερα το site! νεα γατομαμα βλεπεις... εριξα κιολας μια ματια και εχει τα παντα.. πωπωπω βλεπω που θα παει το μηνιατικοοοοοοο.... μας εκαψες Κατερινα και δηλαδη χωρις να κανεις καν εγγραφη στο site περνεις τηλεφωνο στο τηλεφωνο που εχει πανω πανω λες θελω αυτο και αυτο,την περιοχη σου και στα φερνουν? και δεν πληρωνεις τιποτα αλλο περα απο το κοστος των προιοντων? συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις αλλα ενθουσιαστηκα!!!!
ναι μπορείς να πάρεις, να παραγγείλεις ότι θες, να δηλώσεις ότι είσαι μέλος του mycat (αν σου ζητήσουν τους λες το ψευδώνυμο) και να έχεις έκπτωση 5% σε όλα τα προϊόντα πλην αυτών που είναι ήδη σε έκπτωση και στα φέρνουν στο σπίτι χωρίς καμμία επιβάρυνση!! ....άσε γιατί έχω καεί και εγώ....κάνω καλό λογαριασμό κάθε τόσο...πια αναγνωρίζουν τη φωνή μου!!!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 11:40, 11-10-12:

Εμείς πάντως που αυτή τη στιγμή τρώμε συνδυαστικά orijen με κονσέρβα δεν μας κάθισε καλά η orijen!
Έχουμε διάρροιες.. Μάλλον μας βλέπω να ξαναγυρνάμε στα δοκιμασμένα Fit 32 ή RC κτηνιατρική!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 12:26, 11-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Εμείς πάντως που αυτή τη στιγμή τρώμε συνδυαστικά orijen με κονσέρβα δεν μας κάθισε καλά η orijen!
Έχουμε διάρροιες.. Μάλλον μας βλέπω να ξαναγυρνάμε στα δοκιμασμένα Fit 32 ή RC κτηνιατρική!
Γιατί δεν δοκιμάζεις την ακάνα...;; ίσως να σας ταιριάζει καλύτερα και να μην πάτε στις άλλες τροφές που μπορεί να μην θέλεις!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 12:34, 11-10-12:

Γιατί δεν δοκιμάζεις την ακάνα...;; ίσως να σας ταιριάζει καλύτερα και να μην πάτε στις άλλες τροφές που μπορεί να μην θέλεις!
Δεν ξέρω.. φοβάμαι να κάνω άλλες αλλαγές.. Είπα οτι αφού έχω δει τα θεαματικά αποτελέσματα της RC σε εμάς γιατί να το ψάχνω..

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:51, 11-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Δεν ξέρω.. φοβάμαι να κάνω άλλες αλλαγές.. Είπα οτι αφού έχω δει τα θεαματικά αποτελέσματα της RC σε εμάς γιατί να το ψάχνω..
πάντως αν θέλεις έχει συσκευασία των 400 γρ. για να τη δοκιμάσει!! Απ' όσο έχω διαβάσει αρκετοί το παθαίνουν αυτό με τις διάρροιες και την όριτζεν και πηγαίνουν σε ακάνα χωρίς προβλήματα!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 13:52, 11-10-12:

πάντως αν θέλεις έχει συσκευασία των 400 γρ. για να τη δοκιμάσει!! Απ' όσο έχω διαβάσει αρκετοί το παθαίνουν αυτό με τις διάρροιες και την όριτζεν και πηγαίνουν σε ακάνα χωρίς προβλήματα!
Θα το κοιτάξω!

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 21:32, 22-11-12:

Να ρωτησω κατι σχετικο μιας κ μου εμεινε η απορια, τελικα η acana κανει για περσικα, λογω ευαισθησιας των νεφρων ?

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 22:17, 22-11-12:

εγω σε καμια περιπτωση δεν θα εδινα σε περσικο ακανα!!

ακομα και οταν εδινα στα γατια μου ακανα το περσικο μου ετρωγε αλλη τροφη

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 10:10, 23-11-12:

Xωρις να εχω περσικο ,ουτε εγω εδινα Ακανα ΑΝ ειχα......

Royal canin Persian θα ελεγα πως ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 10:35, 23-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x

Τhanks, royal canin kitten εχω παρει, αλλα ρωταω περισσοτερο ψαχνοντας κ διαβαζοντας

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 09:54, 22-01-13:

Χθες πήραμε την Acana Grasslands, την πράσινη, με το αρνί. Η Άρια λύσσαξε, έκανε όπως κάνει όταν της δίνω ψάρι ή κονσέρβα ή τέτοια πράματα γενικά, πάντως κλαψούριζε για να της δώσω το πιατάκι και σε καμία περίπτωση δεν είναι συνηθισμένη αντίδραση σε κροκέτες αυτή!

Μάλιστα η προηγούμενη τροφή είχε τελειώσει τελείως, οπότε δεν μπορέσαμε να κάνουμε τη σταδιακή μετάβαση, απλά της βάζω μικρές μικρές ποσότητες κάθε φορά (ξέρω γω την ταΐζω 5 φορές τη μέρα - ευτυχώς γράφω διπλωματική και είμαι όλη μέρα σπίτι), όμως δεν έδειξε να ενοχλείται καθόλου, ούτε με τη διαφορετική μυρωδιά, ούτε πάθαμε κάνα τσιρλιό προς το παρόν, ουπς διάρροια εννοώ.

Οπότε μην τη φοβάστε την αρνίσια ακάνα, γιατί βλέπω στο φόρουμ παίζει πολύ η κοτοπουλίσια και η ψαρίσια ενώ την άλλη δεν την είδα να αναφέρεται πολύ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 12:14, 22-01-13:

H grasslands είναι εξαιρετική τροφή και για τα σκυλιά επίσης! Θεωρείται πολύ καλός κωδικός και σπάνια θα κάνει διάρροιες στο ζώο. Εμείς την παίρνουμε εναλλάξ και την τρώνε μια χαρά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 12:36, 22-01-13:

Έχω σκεφτεί κι εγώ να τους πάρω την Grasslands (την Pacifica αποκλείεται, δεν μπορώ να μυρίσω ψαρίλα ) αλλά δεν ξέρω εάν βγαίνει 7κιλη...

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 10:52, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ban
Να ρωτησω κατι σχετικο μιας κ μου εμεινε η απορια, τελικα η acana κανει για περσικα, λογω ευαισθησιας των νεφρων ?
Αρχική Δημοσίευση από Hlianna

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x

καλημερα Γατοπαρεα,ερωτηση,γιατι δεν θα δινατε την acana στα περσακια? το ιδιο ισχυει και για oritzen?ρωταω και για οριτζεν γιατι τελικα ειναι η μοναδικη που τρωει ο Περσακος μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 12:07, 05-06-13:

Νομίζω πως έχει να κάνει με την ευαισθησία αυτής της φυλής όπως αναφέρουν στα νεφρά...λόγω υψηλής πρωτείνης!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 12:10, 05-06-13:

καπου διαβασα (θα το κοιταξω να το βρω) πως το θεμα με τα νεφρα βρισκετε στην ποσοτητα του φωσφορου.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:22, 05-06-13:

Πάντως μιας και αναφέρθηκε αυτό, να σχολιάσω κάτι που μου κάνει εντύπωση; Περίεργη μου φαίνεται η τόση ανάλυση του ποσοστού της πρωτεΐνης της ακάνα, αφού η hills πχ που έδινα παλιότερα είχε υψηλότερη πρωτεΐνη. Σε όποιον αναφέρω ότι δίνω ακάνα, αμέσως ωρύεται ότι "αχ βαχ έχει πολύ υψηλή πρωτεΐνη". Και ειλικρινά μπερδεύομαι, αφού υπάρχουν και τροφές με μεγαλύτερο ποσοστό πρωτεΐνης, προς τι τόση συζήτηση; Παίζει ρόλο το είδος της πρωτεΐνης; Αλλά αφού και πάλι "υπερτερεί" η ακάνα λόγω της ποιότητας της πρωτεΐνης, αφού είναι καλύτερη. Κάποιος τα φώτα του;

Τέλος, να ρωτήσω κάτι πρακτικό. Όταν ένα πετ σοπ δε φέρνει ακάνα και του ζητήσουμε να μας παραγγείλει, η τιμή θα είναι μεγαλύτερη από την κανονική; Ή πάλι θα πάρουμε το σακούλι μας στην κανονική του τιμή; Ξέρει κανείς; Σκέφτομαι να την παραγγέλνω για τα γατιά που έχουμε στο πατρικό μου (Σάμος) όπου σίγουρα δεν υπάρχει ακάνα ούτε για δείγμα. Μήπως μου τη χρεώσουνε όμως ο κούκος γι' αηδόνι για να μου τη φέρουνε; Επίσης, μήπως μπορώ να την παραγγείλω σε κτηνίατρο αντί σε πετ σοπ;

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:38, 05-06-13:

Παίζει ρόλο η πρωτείνη, αν είναι ζωικής προέλευσης ή φυτικής. Υπάρχουν ζώα που δεν μεταβολίζουν σωστά την πρωτείνη και μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα ενδεχομένως μακροπρόθεσμα. Τίποτα δεν έχει αποδειχθεί, όλα εικασίες είναι. Γιατί και η φυτική πρωτείνη που βασίζεται σε καλαμπόκια, δημητριακά κλπ. δεν είναι ότι καλύτερο και σίγουρα είναι εκτός φύσεως του ζώου.
Για μένα είναι καλύτερα να τρώνε τροφές τύπου ακάνα, με καλά συστατικά μαζί όμως μαζί με κονσέρβα για να παίρνουν την απαραίτητη υγρασία. Λέγεται κιόλας ότι η ακάνα στην Αμερική θεωρείται μέτρια τροφή. Σίγουρα όμως τα χαρακτηριστικά της είναι πολύ καλά από πολλές άλλες τροφές που κυκλοφορούν και που μπορεί να είναι ακριβότερες αυτής. Η orijen θεωρητικά είναι πιο πάνω σαν κατηγορία, αλλά έχει ακόμα υψηλότερη πρωτείνη. Εμαθα ότι έβγαλαν την πατάτα στις τροφές που φέρνουν πλέον γιατί η πατάτα δημιουργεί σε πολλά δυσανεξία.
Ομως πολλά ζώα έχουν πρόβλημα και παρουσιάζουν είτε διάρροιες, είτε απλά δεν τους αρέσει. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις πολλά, δίνεις αυτό που προτιμάει το ζώο.
Μόλις βρω λίγο χρόνο θα γράψω ότι γνωρίζω.

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 19:46, 05-06-13:

Τα ποσοστα σε πρωτεινη απο τις γνωστες μαρκες ειναι κατα σειρα>
Applaws 48%
origen 38%
Earthborn 36%
ProPlan Adult 36%
Acana 35%
Hills Optimal Care 34.9
Tonus 34%
Roayl Canin Hair and skin 33%
Roayl Canin Persian 30%

(αν δεν εψαχνα δεν θα εβλεπα οτι η applaws εχει το μεγαλυτερο ποσοστο σε πρωτεινη και μαλιστα με διαφορα 10% απο την 2η origen)
ενδικτικα οπως βλεπω η περσιαν της royal εχει 30% λογο του θεματος με τα νεφρα των περσικων φανταζομαι.και ρωτω το 30 με το 35 % αυτο το 5% δηλαδη ειναι τοσο μεγαλο για να επιφερει στο μελλον προβλημα στις περσικες κ οχι μονο ?
επισης δεν ξερω ρε παιδια κατα ποσο τελικα ολοι αυτοι οι κωδικοι της royal ειναι τελικα οπως τα λενε η απλα εχουν βαλει ενα ονομα (για περσικες,για σιαμεζες κτλπ)ετσι για να ειναι υπερβολικοι ?

Παράθεση

Ρύζι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρύζι
Ο Ρύζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Ρύζι απο Binx, Τρούφας έγραψε στις 22:55, 05-06-13:

Τέλος, να ρωτήσω κάτι πρακτικό. Όταν ένα πετ σοπ δε φέρνει ακάνα και του ζητήσουμε να μας παραγγείλει, η τιμή θα είναι μεγαλύτερη από την κανονική; Ή πάλι θα πάρουμε το σακούλι μας στην κανονική του τιμή; Ξέρει κανείς; Σκέφτομαι να την παραγγέλνω για τα γατιά που έχουμε στο πατρικό μου (Σάμος) όπου σίγουρα δεν υπάρχει ακάνα ούτε για δείγμα. Μήπως μου τη χρεώσουνε όμως ο κούκος γι' αηδόνι για να μου τη φέρουνε; Επίσης, μήπως μπορώ να την παραγγείλω σε κτηνίατρο αντί σε πετ σοπ;
Συνήθως όταν ένα πετσοπ - κτηνιατρείο δεν φέρνει ακανα-οριτζεν είναι επειδη η εταιρεία δεν τους δίνει κ όχι επειδη εκεινοι δεν θελουν. Η κομπα (σσ. η εταιρεία που φέρνει στην ελλαδα τις ακανα-οριτζεν) περναει σχεδον απο κοσκινο τα υποψήφια πετσοπ πριν τους κανει την τοποθετηση της τροφης στα ραφια κ εννοείτε οτι φροντίζουν όλα τα πετσοπ-κτηνιατρια να πουλανε στην ιδια ακριβως τιμη.
Οποτε πανω στην ερωτηση σου θα σου προτεινα να βρεις την εταιρεια στο φεισμπουκ εστω (μιας κ το σαιτ τους το εχουν για ανανέωση) κ να τους ρωτησεις απο που θα βρεις τον κωδικο που ψαχνεις στην περιοχη που θες.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 08:30, 06-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ρύζι
Συνήθως όταν ένα πετσοπ - κτηνιατρείο δεν φέρνει ακανα-οριτζεν είναι επειδη η εταιρεία δεν τους δίνει κ όχι επειδη εκεινοι δεν θελουν. Η κομπα (σσ. η εταιρεία που φέρνει στην ελλαδα τις ακανα-οριτζεν) περναει σχεδον απο κοσκινο τα υποψήφια πετσοπ πριν τους κανει την τοποθετηση της τροφης στα ραφια κ εννοείτε οτι φροντίζουν όλα τα πετσοπ-κτηνιατρια να πουλανε στην ιδια ακριβως τιμη.
Οποτε πανω στην ερωτηση σου θα σου προτεινα να βρεις την εταιρεια στο φεισμπουκ εστω (μιας κ το σαιτ τους το εχουν για ανανέωση) κ να τους ρωτησεις απο που θα βρεις τον κωδικο που ψαχνεις στην περιοχη που θες.
Τι εννοείς περνάει απο κόσκινο??
Έχω δεί να πωλείται acana & orijen σε μαγαζιά που όχι μόνο πουλάνε ζώα αλλά τα έχουν και σε άθλιες συνθήκες!
Εκτός αν το κόσκινο τους είναι κάτι άλλο δευτερεύοντας σημασίας!
Ας μην γελιόμαστε! Έμποροι είναι! Το οτι προσπαθούν τα μαγαζιά να πουλάνε την τροφή τους στην ίδια τιμή (που κ αυτό δεν ισχύει πάντα) ναι αλλά όχι οτι παιρνάνε απο κόσκινο τα μαγαζιά!

Για να μην αναφέρω οτι έχω ακούσει απο πολλά Pet shop οτι είχαν θέμα με τις προμήθειες καθώς είχαν μεγάλες καθυστερήσεις στις παραδόσεις (τουλάχιστον παλιότερα) κ γι' αυτό και οι ιδιοκτήτες ακύρωσαν την συνεργασία!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρύζι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρύζι
Ο Ρύζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Ρύζι απο Binx, Τρούφας έγραψε στις 08:53, 06-06-13:

Καλά εννοείτε οτι είναι έμποροι κ δεν θα ασχοληθουν αν το πετσοπ πουλάει ή δεν πουλάει ζωα, ποια εταιρεία το κάνει αυτό άλλωστε; Αυτό που εννοούσα είναι οτι δεν θα την δώσουν σε πετσοπα που για παράδειγμα δεν ξέρει τι είναι η χονδροιτίνη ή που δεν θα πει στον πελάτη οτι είναι απαραίτητη η σταδιακή μετάβαση.
Καταλαβαίνεις φανταζομαι..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 08:55, 06-06-13:

Ναι είμαι σίγουρη ότι πριν στείλει η Κόμπα την τροφή στο πετ σοπ, κάνει πρώτα μια μίνι εξέταση Βιοχημείας στον πετσοπά

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 08:59, 06-06-13:

Ναι είμαι σίγουρη ότι πριν στείλει η Κόμπα την τροφή στο πετ σοπ, κάνει πρώτα μια μίνι εξέταση Βιοχημείας στον πετσοπά

Sorry αλλά δεν μπορούσα να μην γελάσω! Εδώ καλά καλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν να σου πούν τα συστατικά μιας τροφής (όχι μόνο της acana-orijen) όχι να ξέρουν την χονδροιτίνη!

Για μένα πουλάνε απλά όπου μπορούν όπως όλοι βέβαια το οποίο είναι λογικό!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:00, 06-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από akoylini
Τα ποσοστα σε πρωτεινη απο τις γνωστες μαρκες ειναι κατα σειρα>
Applaws 48%
origen 38%
Earthborn 36%
ProPlan Adult 36%
Acana 35%
Hills Optimal Care 34.9
Tonus 34%
Roayl Canin Hair and skin 33%
Roayl Canin Persian 30%

(αν δεν εψαχνα δεν θα εβλεπα οτι η applaws εχει το μεγαλυτερο ποσοστο σε πρωτεινη και μαλιστα με διαφορα 10% απο την 2η origen)
ενδικτικα οπως βλεπω η περσιαν της royal εχει 30% λογο του θεματος με τα νεφρα των περσικων φανταζομαι.και ρωτω το 30 με το 35 % αυτο το 5% δηλαδη ειναι τοσο μεγαλο για να επιφερει στο μελλον προβλημα στις περσικες κ οχι μονο ?
επισης δεν ξερω ρε παιδια κατα ποσο τελικα ολοι αυτοι οι κωδικοι της royal ειναι τελικα οπως τα λενε η απλα εχουν βαλει ενα ονομα (για περσικες,για σιαμεζες κτλπ)ετσι για να ειναι υπερβολικοι ?
Ναι και εγώ πιστεύω ότι η διαφορά (5%) είναι μικρή. Και θεωρώ επίσης μούφα όλο το θέμα αυτή η τροφή είναι γι αυτά τα σκυλιά ή γατιά. Μάρκετινγκ είναι όλο αυτό για να σε κάνει να νοιώσεις ότι ασχολείται "ειδικά" με σένα και το ζώο σου. Και σας πληροφορώ ότι πιάνει....
Το έχω ξαναπεί... επειδή άκρη δεν βγάζουμε με όλο αυτό το εμπόριο...θεωρώ ότι σωστή επιλογή είναι εκείνη που μας κάνει εμάς να νοιώθουμε καλά (συστατικά, οικονομικό κλπ.) και οπωσδήποτε να την τρώει το ζώο μας και να έχει καλή εικόνα!

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 02:30, 13-06-13:

Παιδιά υπάρχει κάποιος που έχει περσική γάτα και έχει δοκιμάσει την Ακάνα; Γενικά τι πιστεύετε γι'αυτή την τροφή; Διαβάζω πολλά για τροφές και σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια ανώτερης ποιότητας από την Royal Canin που παίρνω τώρα καθώς την κατηγορούν αρκετοί για τα βελτιωτικά γεύσης που περιέχει καθώς και τους υδατάνθρακες.
Υπάρχει περίπτωση η Ακάνα λόγω όσων ακούγονται για τα υψηλότερα ποσοστά πρωτεϊνης, να δημιουργήσει πρόβλημα στα νεφρά της περσικής γάτας; Οι κτηνίατροι που γνωρίζω μου συστήνουν μόνο την Royal Canin και την Hills ως καλές τροφές γιατί συνεργάζονται με αυτές τις εταιρίες και γενικά δεν ξέρουν τόσα από συστατικά, οπότε δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω για να μάθω για τη συγκεκριμένη τροφή.
Μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω να με διαφωτίσει;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vregmeni_gata : 13-06-13 στις 02:32. Αιτία: Διατύπωση
Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 09:26, 13-06-13:

καλημερα,οπως θα δεις εδω
https://forum.mycat.gr/showpost.php...&postcount=638
εκατσα και εγραψα τα ποσοστα τις καθε τροφης καθως ειχα την ιδια απορια με σενα.
οπως θα δεις η διαφορα της acana με την royal στην πρωτεινη ειναι μολις 5% ,οποτε μπορεις να προχωρισεις χωρις προβλημα.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 09:32, 13-06-13:

Η διαφορά στην πρωτείνη ανάμεσα στην RC και την ACANA δεν είναι το ποσοστό αλλά η προέλευση αυτής!

Αν θες να δοκιμάσεις acana μπορείς , να δείς και πως και αν ταιριάζει στο ζώο σου!

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 09:34, 13-06-13:

για πες,δηλαδη ????

:hmm:

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 09:41, 13-06-13:

H προέλευση της πρωτείνης στην acana είναι καθαρά ζωική ενώ η RC έχει και φυτικές πηγές πρωτείνης!
Η καθαρή πρωτείνη δεν ταιριάζει σε όλα τα ζώα! Σε κάποια πέφτει βαριά όπως πχ στα δικά μου που είχαμε διάρροιες!

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 09:56, 13-06-13:

αααα οκ,ο δικος μου τρωει την acana χωρις προβλημα οποτε συνεχιζω.σε ευχαριστω θερμα για την πληροφορια

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Andrewomils

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σειρά τροφής Pro Plan - Από siam
      Το θέμα έχει λάβει 79 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-19 στις 19:09.
    • Σειρά τροφής Vegan Ami Cat - Από Eva82
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-12-16 στις 22:37.
    • Σειρά τροφής Profine - Από Piwaki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-16 στις 23:23.
    • Σειρά τροφής Feline - Από Piwaki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-11 στις 16:27.
    • Σειρά τροφής McKerk - Από sadyist
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-07-11 στις 08:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους