Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,228 εγγεγραμμένα μέλη και 719,309 μηνύματα σε 22,796 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 373 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στεγνό καθάρισμα

modivin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη modivin
Ο modivin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O modivin έγραψε στις 20:02, 20-03-08:

Χτές το απόγευμα παρέλαβα την γάτα μου απο στείρωση. Προς το παρόν φαίνεται πως όλα πήγαν καλά, και παρόλο που δεν έχει ιδιαίτερη όρεξη, και έχει φάει πολύ λίγο, κοιμάται όλη την μέρα ώς συνήθως και έχει ανέβει ήδη σε καρέκλες και κρεβάτια...

Το πρόβλημα μου είναι άλλο. Όταν παρέλαβα το ζωντανό, ήταν βρεγμένο με ούρα (φαντάζομαι πως πιθανόν να τα έκανε όσο ήταν με την αναισθησία, γιατί φυσικά μέχρι να την πάρω ήταν κλεισμένη μόνη της στο κλουβάκι τις όπως πρέπει), με αποτέλεσμα πλέον, παρόλο που έχει καθαριστεί μόνη της όσο μπορούσε, να βρωμοκοπάει.
Φυσικά να την κάνω μπάνιο δεν υπάρχει περίπτωση όσο ακόμα έχει ράμματα.
Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να την ξεβρωμίσω? Δοκίμασα με μωρομάντηλα, αλλά δεν είδα αποτελέσματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:09, 20-03-08:

Ίσως αν δοκίμαζες με μια πετσέτα που θα βρέξεις με χλιαρό νερό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

modivin

Νεοφερμένος

Ο modivin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O modivin έγραψε στις 20:11, 20-03-08:

Δεν πιστεύω πως θα καταφέρω κάτι με σκέτο νερό, γιατί το πρόβλημα είναι η μυρωδιά...για τα υπόλοιπα φρόντισε μόνη της

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 20:12, 20-03-08:

Περαστικά της!
Μια ιδέα είναι να βάλεις λίγο σαμπουάν για γάτες σε ένα βρεγμένο πανάκι και να την καθαρίσεις μ' αυτό. Και μετά πάλι ξέβγαλμα με τον ίδιο τρόπο. Αν δεν έχεις ειδικό σαμπουάν, φαντάζομαι ότι ένα αγνό σαμπουάν χωρίς αρώματα θα κάνει τη δουλειά.
Δεν το 'χω δοκιμάσει ποτέ, αλλά ελπίζω να πιάσει.

Παράθεση

modivin

Νεοφερμένος

O modivin έγραψε στις 20:19, 20-03-08:

Βρήκα και αυτό αλλά δεν έχω ιδέα αν υπάρχει εδώ, και φυσικά δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να έρθει απο το internet.

Η πλάκα είναι οτι όλοι γράφουν πως να ξεφορτωθείς λεκέδες και οσμές απο χαλιά, καναπέδες κλπ. και κανείς πως να το κάνεις στην ίδια την γάτα

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:19, 20-03-08:

Υπάρχει ένα αφρός για στεγνό καθάρισμα αλλά εγώ όταν τον αγόρασα ειχε πολύ άσχημη οσμή θύμιζε τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε για να καθαρίσουμε τον Η/Υ. Γι αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό στην κατάσταση που είναι. Ίσως να περίμενες μερικές μέρες να συνέλθει λίγο κ να κάνεις αυτό που είπε η Ruko με ένα σφουγγαράκι. Καλά αυτός ο γιατρός δεν μπόρεσε να την καθαρίσει λιγάκι;;;;;

Παράθεση

magdalena

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη magdalena
H magdalena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H magdalena έγραψε στις 17:58, 01-04-08:

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 18:01, 01-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Καλά αυτός ο γιατρός δεν μπόρεσε να την καθαρίσει λιγάκι;;;;;
Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν...

Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 20:04, 01-04-08:

Εγώ καθαρίζω τη δικιά μου που βρωμίζει συνεχώς με τα καινούρια μωρομάντηλα της NIVEA (μπλε). Είναι πολλή ποιότητα! Αρκετά υγρά και μυρίζουν πολύ ωραία και πιστεύω καθαρίζουν καλά !
Στα συνιστώ!

Παράθεση

Poly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poly
H Poly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πάαααααρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H Poly Εχω και παλι, γατι στο κεφαλι!!! έγραψε στις 08:50, 02-04-08:

Μάλλον λίγη υπομονή χρειάζεται. Φαντάζομαι ότι όταν συνέλθει η γάτα θα το αντιμετωπίσει από μόνη της.
Όσο για τα μωρομάντηλα δεν νομίζω οτι είναι καλή λύση, ειδικά αυτά που έχουν άρωμα (έστω και ωραίο). Τα γατιά δεν αντέχουν τις μυρωδιές από όσο ξέρω.

Περαστικά στο γατουλίνι.

Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 10:05, 02-04-08:

Τη δικιά μου τη σκουπίζω κάθε μέρα (μιας και είναι παράλυτη και δεν αυτοεξυπηρετείται) και δεν εχει αντιδράσει αρνητικά. Τα μωρομάντηλα τα συγκεκριμένα μυρίζουν πολύ διακριτικά.
Και όταν την σκουπίζω, μετά αναλαμβάνει εκείνη να γλυφτεί.

Παράθεση

magdalena

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη magdalena
H magdalena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H magdalena έγραψε στις 00:37, 06-04-08:

Μου επιτρέπεται να μιλήσω πάλι αν και έιμαι η μαμά της magdalenas;εγώ λύνω το πρόβλημα ΄της καθαριότητάς της με ένα μαλακό πανί το οποίο βρέχω και το πλένω συνεχώς σε χλιαρό νερό..όσον αφορά τα ποδαράκια του και τις ευαίσθητες περιοχές ο γιατρός μου είπε να του κάνουμε ένα ελαφρύ πέρασμα με νερό και μετά να τον αφήνουμε να στεγνώνει..Μια φορά πάντως τις πατούσες του τις καθαρίζω συνεχεια κάθε φορά που πάει στην λεκάνη του με ένα ελαφρύ αντισηπτικό,όσο για τον πρωκτό του μας έχει πει να τον καθαρίζουμε κάθε φορά που πάει με νερό πρώτα -ένα βρεγμένο χαρτομάντηλο-και μετά με ξερό

Παράθεση

geo_ttc

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη geo_ttc
Ο geo_ttc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (Μία. 'Ηταν Σιάμ, αρσενική και τον ειχα απο τριών χρονών. Πεθανε απο κατι σαν λευχαιμία πριν τέσσερις μήνες. Μου λειπει. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 306 μηνύματα.

O geo_ttc έγραψε στις 11:26, 17-05-08:

Ειχα το ιδιο προβλημα, οταν ειχα στειρωσει το γατο μου. Ο κτηνιατρος μου ειχε πει να βαλω φαρμακευτικο οινοπνευμα σε ενα μεγαλο κομματι βαμβακι και να τον σκουπισω με αυτο. Απ'οτι θυμαμαι ειχε δουλεψει!!:up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 12:23, 17-05-08:

Δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει το γατάκι να χρησιμοποιήσουμε οινόπνευμα σε ανοιχτή πληγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

natalo9

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalo9
H natalo9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H natalo9 έγραψε στις 13:09, 17-05-08:

Εγω δοκίμασα ενα μίγμα που μου προτεινε ο κτηνίατρος μας..έβρασα χαμομήλι, το άραιωσα με νεράκι και οταν ηταν χλιαρο εριξα μέσα μια σταγονα σαμπουαν για μωρα χωρις άρωμα. και με πετσετούλα περνούσα όλο του το σώμα.
μετα τον ξεπλενα ταμποναριστά με πετσέτα σε χλιαρο νεράκι και είδα οτι δεν αντέδρασε ιδιαίτερα.
και η μυρωδιά είχε φύγει και δεν ηταν "δύσκολο" για το γατι..

Παράθεση

geo_ttc

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη geo_ttc
Ο geo_ttc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (Μία. 'Ηταν Σιάμ, αρσενική και τον ειχα απο τριών χρονών. Πεθανε απο κατι σαν λευχαιμία πριν τέσσερις μήνες. Μου λειπει. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 306 μηνύματα.

O geo_ttc έγραψε στις 17:39, 17-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει το γατάκι να χρησιμοποιήσουμε οινόπνευμα σε ανοιχτή πληγή
Δεν βαζουμε το οινοπνευμα πανω στην πληγη. Βαζουμε οπου εχει λερωθει εκτος απο την πληγη

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 16:38, 09-05-14:

καλησπερα!! να ρωτησω κ εγω με την σειρα μου, ειναι καλο να χρησιμοποιουμε μωρομαντηλα ή υγρα μαντηλακια που προοριζονται για ανθρωπους?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,947 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:49, 10-05-14:

Η γνώμη μου είναι σίγουρα όχι μαντηλάκια που προορίζονται για ανθρώπους, γιατί συνήθως είναι αρωματικά και περιέχουν οινόπνευμα που μπορεί να φέρει ερεθισμούς
Τα μωρομάντηλα ναι, αλλά με φειδώ.
Το καλύτερο θα ήταν να προμηθευτείς ειδικά υγρά μαντηλάκια για γατάκια που μπορείς να τα βρεις σε pet shops. Ναι, υπάρχουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 08:56, 10-05-14:

θα το ψαξω, σε ευχαριστω πολυ!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Στεγνό καθάρισμα - Από akoylini
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-04-13 στις 13:59.
    • Στεγνό καθάρισμα - Από elli-anna
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-02-12 στις 16:21.
    • Καθάρισμα! - Από evi27
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-11-11 στις 12:25.
    • Στεγνό καθάρισμα - Από miamiamia
      Το θέμα έχει λάβει 46 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-05-10 στις 23:03.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους