Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,852 εγγεγραμμένα μέλη και 713,947 μηνύματα σε 22,557 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 375 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επικείμενη συμβίωση τραυματισμένου γατιού με άλλες γάτες

gattina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gattina
. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gattina έγραψε στις 17:05, 24-04-07:

Την κυριακή το βράδυ, στη γειτονιά μου, έπεσε στην αντίληψή μου μικρό γατάκι, ενάμιση μήνα περίπου, που φαινόταν παράλυτο στα πίσω ποδαράκια και τα έσερνε. Το γατάκι βρήκε νυχτερινό καταφύγιο σε ένα κατάστημα της γειτονιάς (η ιδιοκτήτρια το είχε περιμαζέψει) και την επόμενη μέρα το πρωί, το πήγα στον κτηνίατρο. Βγάλαμε ακτινογραφίες και τα νέα ήταν πολύ ενθαρρυντικά, καθώς η σπονδυλική του στήλη είναι ακέραιη και ανέπαφη και φαίνεται ότι έχει μικρά ρωγμώδη κατάγματα στη λεκάνη. (Η περιγραφή μου ενδέχεται να μην είναι πολύ ακριβής.) Ο γιατρός μου είπε ότι το γατάκι έχει πολλές πιθανότητες να γίνει εντελώς καλά, αφού τα κοκκαλάκια του είναι ακόμη σαν χόνδροι και δεν έχουν σχηματιστεί πλήρως. Του χορήγησε ένεση, το γατάκι φαινόταν πράγματι καλύτερα γιατί στηριζόταν κιόλας κάπως στο πίσω ποδαράκι -ή τουλάχιστον το πάλευε- θα πάρει και βιταμίνες για 10 μέρες και θα μείνει στον γιατρό ως την πέμπτη. (Εγώ ήταν αδύνατον να το πάρω σπίτι λόγω γάτας δικής μου και έλλειψης χρόνου για φροντίδα, ειδικά αυτή την εποχή.)
Επίσης, βρέθηκε σχεδόν άμεσα -οι γονείς μου, για την ακρίβεια- σπίτι για μελλοντική περίθαλψη. Στο σπίτι που θα πάει το γατάκι, θα ζει προστατευμένο σε μια μεγάλη αποθήκη όπου θα μπορεί να μάθει να μπαινοβγαίνει σιγά σιγά και έξω στον κήπο. Ο κήπος είναι ασφαλής.
Η απορία μου είναι η εξής: υπάρχουν άλλες τρεις γάτες (δυο θηλυκές και μία αρσενική) που συμβιώνουν θαυμάσια και μάλιστα οι θηλυκές έχουν γεννήσει, εδώ και ένα μήνα περίπου, δύο και ένα γατάκια, αντίστοιχα. Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουν εχθρική συμπεριφορά απέναντι στο καινούριο μικρό, επειδή είναι χτυπημένο; Τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις;
Εννοείται πως αν υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα, το γατάκι θα απομονωθεί μέχρι να γίνει τελείως καλά.
Θα ήθελα, ωστόσο, να ακούσω τις συμβουλές σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Θα προσπαθήσω να απαντήσω, αν χρειαστεί, αλλά επειδή έχω κάπως προβληματική σύνδεση στο σπίτι, ενδέχεται να μην μπορώ να το κάνω άμεσα. Ευχαριστώ και πάλι για την κατανόηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:13, 24-04-07:

Δεν νομίζω το χτυπημα να αποτελέσει αιτία διαμάχης. Το ότι ειναι μικρό γατάκι το βρίσκω μάλλον καλό για τη συναψη σχέσεων. Ειναι αρσενικό ή θηλυκο; Γιατί υπάρχει ηδη ένα αρσενικό στη παρέα,ε; Πάντως δοκιμάζοντας θα δεις τι γινεται.....

Μπράβο που το βηθησες το καημενουλι
:up: :up: :up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:17, 24-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από gattina
Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσουν εχθρική συμπεριφορά απέναντι στο καινούριο μικρό, επειδή είναι χτυπημένο; Τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις;
Συνήθως οι γάτες όταν αντιληφθούν ότι ένα ζώο είναι άρρωστο ή αδύναμο το αγνοούν εντελώς, κάνουν σαν να μην υπάρχει. Η μαμά μου έχει τρεις γάτους, ο ένας αρρώστησε δυό φορές με φαρυγγίτιδα και όσο καιρό ήταν άρρωστος οι άλλοι δύο ούτε που τον πλησίαζαν. Επομένως, νομίζω ότι τουλάχιστον τώρα στην αρχή δε θα'χει πρόβλημα το μικράκι... Περαστικά του!

Παράθεση

gattina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gattina
. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gattina έγραψε στις 17:49, 24-04-07:

Μέσα στη γενικότερη αναστάτωση, ξέχασα να τσεκάρω αν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι. Θα το μάθω την πέμπτη που θα πάω να το πάρω. Είναι πολύ όμορφο, όμως. Αυτό που με ανησυχεί και γι' αυτό απευθύνθηκα και σε εσάς, είναι ότι το γατάκι θα φύγει για την εξοχή, θα το αναλάβει μεν ο πατέρας μου, αλλά δεν θα μπορώ να είμαι και εγώ εκεί να το φροντίζω λίγο παραπάνω ή να βοηθάω τον πατέρα μου. Και με πιάνει ανασφάλεια...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους