Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,817 εγγεγραμμένα μέλη και 711,911 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 274 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Βιβλιο-προτάσεις!

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 10:36, 06-09-08:

Πέρασε και αυτό το καλοκαίρι...πάει....και γω να μην έχω διαβάσει ούτε ένα βιβλίο....ποιος? εγώ ο "βιβλιοφάγος":cool:.....πέρασα αμέτρητες φορές από βιβλιοπωλείο αλλά ποιο βιβλίο να διαλέξεις...αφού τα θέλεις ΟΛΑ....και δε μου πρότειναν τελευταία κανένα...έτσι, για να είναι ευκολότερη η επιλογή!
Σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε ο καθένας να προτείνει βιβλία η να συμβουλεύεται όταν θέλει να πάρει ένα βιβλίο!

Ξεκινώ λοιπόν με ένα βιβλίο, το οποίο δεν το διάβασα αλλά το βρήκα σε μια Βιβλιο -παρουσίαση στον Ριζοσπάστη.
Το βιβλίο έχει τον τίτλο " Κοινωνία και Ζώα: αναζητώντας το δαχτυλίδι του Σολομώντα" , που κυκλοφορεί από το βιβλιοπωλείο της "ΕΣΤΙΑΣ".

<< Οι συγγραφείς αυτού του τόμου, επιστήμονες με μεγάλες ευαισθησίες, αλλά και με προσωπική γνώση των θεμάτων τους, αποδεικνύουν ότι η επικοινωνία με τα ζώα είναι απαραίτητη, τόσο για να έχουμε ποιότητα ζωής όσο και για να προλάβουμε-όσο υπάρχει χρόνος- την ορατή δια γυμνού οφθαλμού οικολογική καταστροφή που καραδοκεί να μας αφανίσει.
Η Πόπη Αλεβιζάκη - διδάκτορας Ιατρικής του Παν. Αθηνών και ο Βασίλης Μαντούβαλος νευρολόγος- ψυχίατρος, αναπληρωτής καθηγητής στο Παν. Αθηνών, χαρίζουν στον αναγνώστη τις απέραντες γνώσεις τους για τις σχέσεις ανθρώπων - Ζώων. Για τις μεταβαλλόμενες αντιλήψεις, για τα ζώα στα αρχαία έπη, τους Έλληνες φιλοσόφους, τους ορθολογιστές, αλλά και για τα σύγχρονα οικολογικά κινήματα. Κυρίως όμως, οι συγγραφείς της πολύτιμης αυτής μελέτης θυμίζουν στους επιλήσμονες το θρύλο του βιβλικού Σολομώντα και το δαχτυλίδι που φορούσε για να του επιτραπεί η συνομιλία με όλα τα ζωντανά της Γης, και τους προτρέπουν να το φορέσουν και εκείνοι, νοερά φυσικά, για να κατανοήσουν, αλλά και να επικοινωνήσουν με όλα τα τετράποδα.>>

Η περιγραφή μου άρεσε πάρα πολύ....
Αν το έχει διαβάσει κανείς ας μας πει τις εντυπώσεις του!

Υ.Γ. Απ΄ό,τι ξέρω το βιβλιοπωλείο "ΕΣΤΙΑ" υπάρχει μόνο στην Αθήνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:42, 06-09-08:

Δεν κάνεις μια αναζήτηση στο bookcrossing;Ολο και καποιος μπορει να το εχει.Κι εκει εχει παρομοιο θρεντ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,363 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 10:56, 06-09-08:

Πολύ ωραίο θέμα! Εγώ έχω να προτείνω αρκετά βιβλία, αλλά κυρίως για φίλους της κλασικής λογοτεχνίας. Σας παρουσιάζω λοιπόν το top-10 μου
1. Αδερφοί Καραμάζοφ, του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι (μετάφραση Άρη Αλεξάνδρου)
2. Ο λύκος της στέπας (χωρίς σχόλια παρακαλώ από μερικές, ξέρουν αυτές, ευχαριστώ), του Έρμαν Έσσε
3. Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι, του Όσκαρ Ουάιλντ
4. Η εξαδέλφη Μπέττη, του Ονορέ ντε Μπαλζάκ
5. Τάδε έφη Ζαρατούστρα, του Φρίντριχ Νίτσε
6. Ο Ηλίθιος, του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι
7. Νεκρές ψυχές, του Νικολάι Γκόγκολ
8. Η Ανάσταση, του Λέον Τολστόι
9. Η Δίκη, του Φραντς Κάφκα
10. Πολιτεία, του Πλάτωνα

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 12:06, 06-09-08:

και γω έχω να προτείνω πολλά....για αρχή σας προτείνω τα παρακάτω:

1) "Ο Κόσμος της Σοφίας" του Jostein Gaarder.....Μυθιστόρημα για την ιστορία της Φιλοσοφίας...πολύ καλό:up:

2) "Το Θεώρημα του παπαγάλου" του ΝΤΕΝΙ ΓΚΕΤΖ.....για όσους μισούν τα Μαθηματικά, θα τα λατρέψετε :up::up: πάααρα πολύ καλό!!!!

και τέλος κάτι πολιτικό
"Δέκα μέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο" του TΖΟΝ ΡΙΝΤ, ζωντανό χρονικό της πιο κοσμογονικής κοινωνικής επανάστασης όλων των εποχών: της Οκτωβριανής Σοσιαλιστικής Επανάστασης:up:

Καλή ανάγνωση!

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,363 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:11, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
"Δέκα μέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο" του TΖΟΝ ΡΙΝΤ, ζωντανό χρονικό της πιο κοσμογονικής κοινωνικής επανάστασης όλων των εποχών: της Οκτωβριανής Σοσιαλιστικής Επανάστασης:up:
Πουλάκι μου εσύ! :up::up::up:

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 12:16, 06-09-08:

Εγω εχω να προτεινω ολη τη συλλογη της Αγκαθα Κριστι και Κοναν Ντουλ με Σερλοκ Χολμς, Μις Μαρπλ, Ηρακλη Πουαρο και δε συμμαζευεται.. χαλαρωτικο για την πλαζ η ελευθερη ωρα και ιδιως ο Πουαρω-Μαρπλ ειναι καταπληκτική εξασκηση για να προπονειστε για να βρειτε ποιος εχει κινητρο να πεταει φολες..... το τερπνον μετα του ωφελιμου.. κανει και καλο η επιμονη σκεψη για το αλζχαιμερ.. αντε με ενα βοιβλιο κανετε 3 πραματα τι αλλο θελετε

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 12:21, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Πουλάκι μου εσύ! :up::up::up:

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 12:37, 06-09-08:

-Το Κοινωνία και Ζώα το διάβασα στις αρχές του καλοκαιριού. Είναι πολύ ενδιαφέρον γραμμένο περισσότερο σαν πραγματεία και αποτέλεσμα έρευνας. Είναι μικρό και διαβάζεται μονορούφι. Το βρήκα στον Ελευθερουδάκη και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

-Μέσα στο my cat βρήκα και το "η αγάπη διδάσκεται" του Μπουντούρη που το έγραψε με την κόρη του και αφορά μια ταινια μικρού μήκους που παρουσίασαν στο ιντερνετικό φεστιβάλ bigbang και όπως λέει πήρε πρώτο βραβείο. Μάλλον παιδικό, δεν μου είπε και πολλά ως φιλόζωη.

-Επειδή με ενδιαφέρουν τα παιδαγωγικά προβλήματα πήρα το "Άλκη δεν είσαι μόνος" που είναι ένα μυθιστόρημα για τις μαθησιακές δυσκολίες. ΔΕΝ μου άρεσεκαθόλου , μου φάνηκε αρπαχτή και αφελές. Γραμμένο απο την προϊσταμένη του ΚΔΑΥ Θεσσαλονίκης θα έπρεπε να είναι πιο σοβαρή προσπάθεια.

-Το "Νεοέλληνες" του Τατσόπουλου μου φάνηκε κι αυτό αρπαχτή. Τώρα τί μπορεί να μου λέει ένα βιβλίο που αναδημοσιεύει συνεντεύξεις που μπήκαν σε περιοδικά απο το 1986 ως το 2004 και αφορούν τόσο εκ διαμέτρου αντίθετα πρόσωπα απο τον Ταχτσή μέχρι την Χειλουδάκη και απο την Λαμπέτη ως τον Τσαλίκη!!!! Ήμαρτον!!!

- Για τους λάτρεις της ψυχολογίας απλά προτείνω όλα τα βιβλία του Γιάλομ απο τις εκδόσεις 'Αγρα και απο τις ίδιες εκδόσεις τα βιβλία της ψυχιάτρου Κατερίνας Μάτσα για την τοξικομανία και την απεξάρτηση.

- Και τέλος ένα βιβλίο για γυναίκες της Λένας Διβάνη, το "Οι γυναίκες της ζωής της". Εξαιρετικό!

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 12:51, 06-09-08:

Υπαρχει κι ενα καινουργιο το Μαντεψτε τι λενε τα ζωα με βαση την παθολογια του αυτισμου θα σας πω πιο πολλα μετα

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 13:01, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Υπαρχει κι ενα καινουργιο το Μαντεψτε τι λενε τα ζωα με βαση την παθολογια του αυτισμου θα σας πω πιο πολλα μετα
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, αναμένουμε νεότερα

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:03, 06-09-08:

Επειδη τυχανω απο μικρη φαν της αστυνομικης λογοτεχνιας και εχω σχεδον ολη την σειρα της Αγκαθα Κριστυ, yasmin αν βεβαια τα εχεις ολα,θα μπορουσα να δανειστω κανα δυο που μου λοιπουν για να τα διαβασω? Και για να επεκτεινω το θεμα που ανοιξε η Ραισα,μια και σε πολλες μας αρεσει το διαβασμα, θα προτινα να κανουμε ενα ειδος
bookcrossing(η μαλλον bookring για να επιστρεφονται τα βιβλια στον κατοχο) μεταξυ μας για οσες-οσους ειναι απο την ιδια περιοχη.
Για να μεινω στα αστυνομικα και να το συνδυασω με τα μαθηματικα που αναφερε πιο πανω η Ραισα θα προτινα το αγαπημενο μου, του Τευκρου Μιχαηλιδη τα "Πυθαγορεια εκληματα".
Και εγω ντρεπομαι να ομολογησω οτι ολο το καλοκαιρι διαβασα μονο το
"Δεκα" του Καραγατση γιατι μου αρεσε πολυ η μεταφορα του στην μικρη οθονη.Ειχα παρει μαζι μου να διαβασω επιτελους "Τον τελευταιο πειρασμο" του Ν.Καζαντζακη.Ειδα το Πασχα το DVD με την ταινια του Σκορτσεζε και τρελαθηκα στην κυριολεξια.Λογικα το βιβλιο πρεπει να ειναι ακομη καλυτερο.Τωρα ομως θα επανορθωσω.

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 13:05, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από minnielakecity_mickey
-Το Κοινωνία και Ζώα το διάβασα στις αρχές του καλοκαιριού. Είναι πολύ ενδιαφέρον γραμμένο περισσότερο σαν πραγματεία και αποτέλεσμα έρευνας. Είναι μικρό και διαβάζεται μονορούφι. Το βρήκα στον Ελευθερουδάκη και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

-Επειδή με ενδιαφέρουν τα παιδαγωγικά προβλήματα .....
Ευχαριστούμε για την κριτική....αν είναι τώρα που θα έρθω Αθήνα θα το πάρω και γω!!!:up:

Αν σε ενδιαφέρουν εκπαιδευτικά βιβλία για παιδιά με ειδικές ανάγκες έχω να σου προτείνω πολλά ...αλλά είναι όλα πανεπιστημιακά

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 13:07, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
μια και σε πολλες μας αρεσει το διαβασμα, θα προτινα να κανουμε ενα ειδος
bookcrossing(η μαλλον bookring για να επιστρεφονται τα βιβλια στον κατοχο) μεταξυ μας για οσες-οσους ειναι απο την ιδια περιοχη.
πολλή καλή ιδέα!!!!!!:up::up::up:
Νίκη ...κάνουμε την αρχή?

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 13:14, 06-09-08:

Αν σε ενδιαφέρουν εκπαιδευτικά βιβλία για παιδιά με ειδικές ανάγκες έχω να σου προτείνω πολλά ...αλλά είναι όλα πανεπιστημιακά
Raisa με ενδιαφέρουν και πολύ μάλιστα γιατί είμαι εκπαιδευτικός.
Τώρα όσο αφορά στα Πανεπιστημιακά ξέρεις πως άλλα διαβάζονται και άλλα ... σε π(ρ)ήζουν.
Αν έχεις να προτείνεις "διαβαζούμενα" ( βλέπε "readable" ) καλοδεχούμενα

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 13:40, 06-09-08:

Αν έχεις να προτείνεις "διαβαζούμενα" ( βλέπε "readable" )
Ή αλλιώς, διαβάσιμα

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 13:47, 06-09-08:

Raisa με ενδιαφέρουν και πολύ μάλιστα γιατί είμαι εκπαιδευτικός.
Τώρα όσο αφορά στα Πανεπιστημιακά ξέρεις πως άλλα διαβάζονται και άλλα ... σε π(ρ)ήζουν.
Αν έχεις να προτείνεις "διαβαζούμενα" ( βλέπε "readable" ) καλοδεχούμενα

Οκ...λοιπόν....πολύ καλό είναι το βιβλίο του Ιωάννη Αγαλιώτη, "Μαθησιακές Δυσκολίες στα Μαθηματικά" εκδόσεις Ελληνικά γράμματα,(τον έχω και καθηγητή και είναι ΤΕΛΕΙΟΣ, αγαπάει αυτό που κάνει)
Στην ίδια σειρά κυκλοφορεί και το βιβλίο της Σουζάνα Παντελιάδου "Μαθησιακές Δυσκολίες και Εκπ. Πράξη".....πολύ καλά βιβλία με αρκετά παραδείγματα και πολλές προτάσεις για τον εκπαιδευτικό.:up::up:

Πάω να βρω και τα άλλα και επανέρχομαι

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 13:54, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Εγω εχω να προτεινω ολη τη συλλογη της Αγκαθα Κριστι και Κοναν Ντουλ με Σερλοκ Χολμς, Μις Μαρπλ, Ηρακλη Πουαρο και δε συμμαζευεται.. χαλαρωτικο για την πλαζ η ελευθερη ωρα και ιδιως ο Πουαρω-Μαρπλ ειναι καταπληκτική εξασκηση για να προπονειστε για να βρειτε ποιος εχει κινητρο να πεταει φολες..... το τερπνον μετα του ωφελιμου.. κανει και καλο η επιμονη σκεψη για το αλζχαιμερ.. αντε με ενα βοιβλιο κανετε 3 πραματα τι αλλο θελετε
:up::up::up::up:
Πάντως για όσους αγαπουν τα αστυνομικά οι εκδόσεις Θεμέλιο έχουν μια σειρά βιβλίων που περιγράφουν εγκλήματα σε Αρχαίους Πολιτισμούς, π.χ. Αίγυπτο, κλπ Όπου και έχεις τη χαρά της εξάσκησης αλλά και μαθαίνεις και ιστορικά γεγονότα για τις χώρες αυτές (όπως καθημερινή ζωή, ασχολίες κλπ), μια που η περιγραφή των κοινωνιών αυτων βασίστηκες σε ιστορικές πηγές. Επίσης θα προτείνω το αγαπημένο μου έργο από τον
  • Isaac Asimov την Γαλαξιακή Αυτοκρατορία
και κάποια συνομοσιολογικά:
  • Ο Τελευταίος Κάτωνας
  • Ισημερία
  • Η Διαθήκη
Και γι αυτούς που αγαπάνε τους παραμυθένιους κόσμου
  • Η Ατελείωτη Ιστορία (το βιβλίο έχει βγεί κ στο Σινεμα, χωρισμένο σε 2 σικουελ)

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 13:56, 06-09-08:

Πάω να βρω και τα άλλα και επανέρχομαι
:up: Εν τω μεταξύ εγώ βρήκα στη βιβλιοθήκη μου το "Μαθησιακές Δυσκολίες και προβλήματα συμπεριφοράς" της Ελένης Λιβανίου ,εκδ. ΚΕΔΡΟΣ που μου φάνηκε πολύ χρήσιμο με την αντιμετώπιση προβλημάτων 2-3 μαθητών μου.
Raisa ασχολείσαι κι εσύ στην εκπαίδευση?

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 13:59, 06-09-08:

Raisa ασχολείσαι κι εσύ στην εκπαίδευση?
Σπουδάζω ειδική αγωγή στο Παν. Μακεδονίας φέτος κάνω την πρακτική μου και τελειώνω:up:.....εσύ???

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 14:03, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Η Ατελείωτη Ιστορία (το βιβλίο έχει βγεί κ στο Σινεμα, χωρισμένο σε 2 σικουελ)
Λες για το βιβλίο του Μίχαελ Έντε, εκδ. Ψυχογιός.
Είναι απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!:up:
Το συνιστώ για παιδιά και μεγάλους.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:12, 06-09-08:

Α κοπελουδες,φρεσκιες φρεσκιες και ακουω και οργανωση bookring ε;Αντε με το καλο,ποστάρετε στο φόρουμ και ότι χρειαστειτε απο πλευρας αποριων και οργανωσης,ειμαι ενα κλικ μακρια!

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 14:13, 06-09-08:

Σπουδάζω ειδική αγωγή στο Παν. Μακεδονίας φέτος κάνω την πρακτική μου και τελειώνω:up:.....εσύ???
Μπράβο αυτό θα σπούδαζα αν το ξανάπαιρνα απο την αρχή. Είναι μεγάλο μεράκι νομίζω η διδασκσλία και ειδικά οταν έχει να κάνει με ειδική αγωγή. Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι, έχει μεγάλες -όχι οικονομικα βέβαια- ανταμοιβές. Εγώ σπούδασα Αγγλική Φιλολογία στο Καποδιστριακό, διδάσκω χρόνια ατελείωτα στον ιδιωτικό αρχικά και τώρα στον δημόσιο τομέα και το λατρεύω. Με ενδιαφέρουν οι νέες τεχνολογίες και οτιδήποτε έχει σχέση με μαθησιακά αλλά ....για μεταπτυχιακό είμαι μεγάλη πια και... λέω να ζήσω όσο περισσότερο μπορώ όσο ακόμα προφταίνω. Έτσι ασκούμαι στην βιβλιοφαγία η οποία είναι η μόνη ίσως .."φαγία" που δεν με παχαίνει

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 14:16, 06-09-08:

Σλιθεριν στην κατηγορια αστυνομικων και ιστορικων θα προσθεσω το
"Εγκλημα στην αρχαια αγορα" της Claude Mosse.Περα απο την αστυνομικη πλοκη νομιζω οτι παραθετει αρκετα στοιχεια απο την καθημερινη ζωη των Αθηναιων,διαδραματιζεται αν θυμαμαι καλα λιγο μετα τον Πελοπονησιακο πολεμο.Και δεν μπορω να μην αναφερω το κορυφαιο(κατα την γνωμη μου)του ειδους το "Ονομα του ροδου" του Ουμπερτο Εκο.Για οσους δεν το διαβασαν ακομη, το συστηνω ανεπηφυλακτα.
Τωρα για επιστημονικη φαντασια, που διαβαζα πολυ,πολυ μικροτερη
θυμαμαι οτι μου αρεσαν πολυ τα "Ταξιδια στον χοροχρονο".Καποια απο τα διηγηματα του, ηταν πραγματικα ευρηματικα.Α, και να προσθεσω και την "Επαφη" του Καρλ Σαγκαν, που απο τοτε που ειδα την ταινια με την Τζουντι Φοστερ,ψαχνω το βιβλιο αλλα εδω και χρονια εχει εξαντληθη.

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 14:53, 06-09-08:

Σλιθεριν στην κατηγορια αστυνομικων και ιστορικων θα προσθεσω το
"Εγκλημα στην αρχαια αγορα" της Claude Mosse.Περα απο την αστυνομικη πλοκη νομιζω οτι παραθετει αρκετα στοιχεια απο την καθημερινη ζωη των Αθηναιων,διαδραματιζεται αν θυμαμαι καλα λιγο μετα τον Πελοπονησιακο πολεμο.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλίο, ευφυέστατη η γραφή της Mosse. Διδάσκει ενώ σε δελεάζει με την αστυνομική πλοκή. Αναφέρεται στην αρχή της πτώσης της αθηναϊκής δόξας, την περίοδο των ελληνιστικών χρόνων.

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 15:44, 06-09-08:

,ψαχνω το βιβλιο αλλα εδω και χρονια εχει εξαντληθη.
https://thebookstore.gr/product_info....a619e2aa05b9ee
Στο πιο πάνω είναι το λινκ που μπορείς να βρεις το βιβλίο σου κ μάλιστα σχεδών τσάμπα:up:

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 15:55, 06-09-08:

https://thebookstore.gr/product_info....a619e2aa05b9ee
Στο πιο πάνω είναι το λινκ που μπορείς να βρεις το βιβλίο σου κ μάλιστα σχεδών τσάμπα:up:
Σλιθεριν σε ΥΠΕΡ,ΥΠΕΡ ευχαριστω.:kiss: Το καλυτερο δωρο ,για μενα.:up::up::up:
Την "ΕΠΑΦΗ" την ψαχνω δυο-τρια χρονια τωρα ,και παντου μου εβγαινε εξαντλημενο.Την εχω διαβασει απο δανειστικη βιβλιοθηκη, αλλα ηθελα πολυ να το εχω αυτο το βιβλιο.
Τωρα το παραγγελνω,μακαρι να μην μου πουν οτι ειναι εξαντλημενο.
Σλιθ σ'ευχαριστω και παλι.
Ραισακι να'σαι καλα που ανοιξες το θεμα.:kiss:

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 16:00, 06-09-08:

Σλιθεριν σε ΥΠΕΡ,ΥΠΕΡ ευχαριστω.:kiss: Το καλυτερο δωρο ,για μενα.:up::up::up:
Την "ΕΠΑΦΗ" την ψαχνω δυο-τρια χρονια τωρα ,και παντου μου εβγαινε εξαντλημενο.Την εχω διαβασει απο δανειστικη βιβλιοθηκη, αλλα ηθελα πολυ να το εχω αυτο το βιβλιο.
Τωρα το παραγγελνω,μακαρι να μην μου πουν οτι ειναι εξαντλημενο.
Σλιθ σ'ευχαριστω και παλι.
Ραισακι να'σαι καλα που ανοιξες το θεμα.:kiss:
Δεν νομίζω να σο το πουν γιατί το έβαλα στο καλάθι της απαραγγελίες κ μου έβγαλε τιμή κανονικά άρα είναι σε διαθεσιμότητα. Με έβαλες κ μένα στη πρίζα να το παραγγείλω:up:

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:05, 06-09-08:

Μερικά απ'τα δικά μου αγαπημένα:
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, του Douglas Adams (ο ελληνικός τίτλος είναι "Γυρίστε τον γαλαξία με οτοστόπ", αλλά αν δεν σας κουράζουν τα αγγλικά, αξίζει πραγματικά τον κόπο να διαβάσετε το πρωτότυπο). Είναι κορυφαίο!
  • Μπαουντολίνο, του Ουμπέρτο Έκο. Είναι ιστορικοφανές μυθιστόρημα, σαν το Όνομα του Ρόδου, με λίγο περισσότερο χιούμορ.
  • Τρυποκάρυδος, του Τομ Ρόμπινς. Πολύ πρωτότυπο, πολύ ευχάριστα γραμμένο.
  • Μόνολογκ, του Λένου Χρηστίδη. Όπως όλα όσα έχει γράψει ο Χρηστίδης: ειρωνικό, με κυνικό χιούμορ, ανατρεπτικό. Χρειάζεται λίγη προσπάθεια να εξοικειωθεί κανείς με την ασυνταξία και την αποσπασματική ροή (γιατί πρόκειται όντως για αυτό που λέει ο τίτλος), αλλά η προσπάθεια ανταμείβεται.

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 18:27, 06-09-08:

Ντρεπομαι αλλα πρεπει να σας πω οτι για ΟΛΟ το καλοκαιρι διαβασα μονο το Η ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΜΕΛΙΕΣ του Αλεξανδρου Δουμα

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 18:44, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από zorica
Ντρεπομαι αλλα πρεπει να σας πω οτι για ΟΛΟ το καλοκαιρι διαβασα μονο το Η ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΜΕΛΙΕΣ του Αλεξανδρου Δουμα
Δεν το έχω διαβάσει, αλλά δεν είναι κάπως ψυχοπλακωτικό; Ή κάνω λάθος;
Αρχική Δημοσίευση από aretha
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, του Douglas Adams (ο ελληνικός τίτλος είναι "Γυρίστε τον γαλαξία με οτοστόπ", αλλά αν δεν σας κουράζουν τα αγγλικά, αξίζει πραγματικά τον κόπο να διαβάσετε το πρωτότυπο). Είναι κορυφαίο!
Αυτό δεν είναι τριλογία; Θυμάσαι τα άλλα 2 βιβλία ποια είναι;

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:58, 06-09-08:

Μερικά απ'τα δικά μου αγαπημένα:
  • Μπαουντολίνο, του Ουμπέρτο Έκο. Είναι ιστορικοφανές μυθιστόρημα, σαν το Όνομα του Ρόδου, με λίγο περισσότερο χιούμορ.
  • Τρυποκάρυδος, του Τομ Ρόμπινς. Πολύ πρωτότυπο, πολύ ευχάριστα γραμμένο.
  • Μόνολογκ, του Λένου Χρηστίδη. Όπως όλα όσα έχει γράψει ο Χρηστίδης: ειρωνικό, με κυνικό χιούμορ, ανατρεπτικό. Χρειάζεται λίγη προσπάθεια να εξοικειωθεί κανείς με την ασυνταξία και την αποσπασματική ροή (γιατί πρόκειται όντως για αυτό που λέει ο τίτλος), αλλά η προσπάθεια ανταμείβεται.
To Μπαουντολινο του Εκο για να πω την αληθεια δεν με πολυενθουσιασε. Ισως γιατι το διαβασα αμεσως μετα το Ονομα του ροδου και περιμενα κατι ισαξιο.Θα επρεπε μαλλον να το δω λιγο σαν "παρωδια" η χιουμοριστικη προσεγγιση της εποχης.

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 19:06, 06-09-08:

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά δεν είναι κάπως ψυχοπλακωτικό; Ή κάνω λάθος;
Άντε καλέ, τι ψυχοπλακωτικό , εγώ πια το έχω συνηθίσει

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 19:56, 06-09-08:

καλέ με ταράξατε ...κοιτα να δεις φιλε μου οταν δεν ασχολουνται με γάτες ...διαβάζουν (πότε φτιαχνετε κανενα φασολακι δεν ξέρω..)
Λοιπον εγω φετος το καλοκαίρι καθως ήθελα λιγο να ξεφυγω διάβασα το
-Ως εκ θαύματος του Τζουμα, δεν επαθα και πλάκα, ο γνωστος Τζουμας δηλαδή ενταξει ευχαριστο, μην παθουμε δηλαδη και προβληματισμό και μας χαλασει το ζεν..
-Το κουστουμι στο χώμα της Καρυστιάνη που μου άρεσε πολύ πολύ
κατά διαστήματα διαβαζα αποσπασματα απο το βιβλιο της ανησυχίας τον β' τομο πια Πεσσοα..(αλλα αυτο το βιβλίο δεν μπορείς να πεις ποτε ότι το τελειωσες...οποτε θα το ξαναναφέρω...) αυταααα
επισης να πω οτι επειδη χρειαζομουν και μια ελαφραδα το καλοκαίρι τουτο, διαβασα και Τον Αστερίξ στην Κορσική
Επισης ναι το Κοινωνία και Ζωα θεωρώ οτι ειναι μια πολύ καλή προσπάθεια και εύχομαι να ακολουθήσουν και αλλα τετοια βιβλία απο έλληνες ...
(Τσεεεεεης μην παιζεις με τα κανάλια έρχομαι να σε στρώσω στο διαβασμα)

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Shakespeare
Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 20:14, 06-09-08:

Tσελεμεντες. Η προσωπικη μου Βιβλος (Γεια σε ολους, διαβαζω για εξεταστικη οποτε μπαινω σπανια)

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 20:19, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Shakespeare
Tσελεμεντες. Η προσωπικη μου Βιβλος (Γεια σε ολους, διαβαζω για εξεταστικη οποτε μπαινω σπανια)
:up::up::up::up::up::up:
Να και το φασολάκι
Καλή επιτυχία στην εξεταστική:up:

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:20, 06-09-08:

Αυτό δεν είναι τριλογία; Θυμάσαι τα άλλα 2 βιβλία ποια είναι;
Για την ακρίβεια, είναι πενταλογία (ο Άνταμς το έλεγε "τριλογία σε πέντε τόμους").
Εγώ έχω μια επετειακή έκδοση που περιλαμβάνει κι ένα 6ο μέρος (το οποίο εκδόθηκε αφού είχε κυκλοφορήσει η "πενταλογία").
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (Γυρίστε το Γαλαξία με οτοστόπ)
  • The Restaurant at the End of the Universe (Το Εστιατόριο στο Τέλος του Σύμπαντος)
  • Life, the Universe and Everything (Η Ζωή, το Σύμπαν και τα Πάντα)
  • So Long, and Thanks for All the Fish (Αντίο κι ευχαριστώ για τα ψάρια)
  • Young Zaphod Plays It Safe (δεν βρίσκω στο ιντερνετ την ελληνική μετάφραση, κάτι σαν "Ο Νεαρός Ζάφοντ το παίζει εκ του ασφαλούς")
  • Mostly Harmless (Μάλλον Ακίνδυνος)

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 20:20, 06-09-08:

Να και το φασολάκι
είδες;
καλη επιτυχία και απο μένα..

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 20:22, 06-09-08:

Να και το φασολάκι
Ευχαριστω! Παω να συνεχισω! 3 μαθηματα δινω και τερμα η σχολη! Αν επιζησω του εξουθενωτικου διαβασματος και το παρω το ρημαδοπτυχιο θα φροντισω να εμπαιδωσουμε ολοι μαζι το περιεχομενο του αγαπημενου μου βιβλιου!

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 20:28, 06-09-08:

Για την ακρίβεια, είναι πενταλογία (ο Άνταμς το έλεγε "τριλογία σε πέντε τόμους").
Εγώ έχω μια επετειακή έκδοση που περιλαμβάνει κι ένα 6ο μέρος (το οποίο εκδόθηκε αφού είχε κυκλοφορήσει η "πενταλογία").
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (Γυρίστε το Γαλαξία με οτοστόπ)
  • The Restaurant at the End of the Universe (Το Εστιατόριο στο Τέλος του Σύμπαντος)
  • Life, the Universe and Everything (Η Ζωή, το Σύμπαν και τα Πάντα)
  • So Long, and Thanks for All the Fish (Αντίο κι ευχαριστώ για τα ψάρια)
  • Young Zaphod Plays It Safe (δεν βρίσκω στο ιντερνετ την ελληνική μετάφραση, κάτι σαν "Ο Νεαρός Ζάφοντ το παίζει εκ του ασφαλούς")
  • Mostly Harmless (Μάλλον Ακίνδυνος)
Ευχαριστώ πολύ:up::up:

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:35, 06-09-08:

Καλή επιτυχια Shakespeare!

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:50, 06-09-08:

Καλη επιτυχια και απο μενα.Ποια σχολη τελειωνεις?

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 22:10, 06-09-08:

Λοιπόν ακούστε ένα κουφό που άκουσα σήμερα σην τηλεόραση. Έχει βγεί ηλεκτρονικό βιβλίο, σαν ηλεκτρονική ατζέντα, για τους λάτρεις του βιβλίου, όπου εκεί μέσα μπορούν να περαστούν για ανάγνωση μέχρι 160 βιβλία. Αυτό σημαίνει ότι έτσι καταργούνται οι παραδοσιακές βιβλιοθήκες και αντικαθιστούνται απο μια ηλεκτρονική ατζέντα σε σχήμα και μέγεθος βιβλίου.

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

O Shakespeare έγραψε στις 17:33, 07-09-08:

Καλη επιτυχια και απο μενα.Ποια σχολη τελειωνεις?
Eυχαριστω, ευχαριστω! Αυριο ειναι η κρισιμη μερα! Τεχνολογια Γραφικων Τεχνων τελειωνω

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Λοιπόν ακούστε ένα κουφό που άκουσα σήμερα σην τηλεόραση. Έχει βγεί ηλεκτρονικό βιβλίο, σαν ηλεκτρονική ατζέντα, για τους λάτρεις του βιβλίου, όπου εκεί μέσα μπορούν να περαστούν για ανάγνωση μέχρι 160 βιβλία. Αυτό σημαίνει ότι έτσι καταργούνται οι παραδοσιακές βιβλιοθήκες και αντικαθιστούνται απο μια ηλεκτρονική ατζέντα σε σχήμα και μέγεθος βιβλίου.
Χμμμ, μαλλον απεχουμε πολυ απο αυτη τη μερα.
Τα ιδια λεγανε απο την αρχη της δεκαετιας του 90, μαλιστα με τη διαδοση των υπολογιστων και των οπτικων δισκων κορυφαιες εγκυκλοπαιδειες σταματησαν να τυπωνονται και εβγαιναν μονο σε ψηφιακη μορφη, μονο για να επιστρεψουν στην εντυπη λιγα χρονια αργοτερα, μιας και το κοινο την αποζητουσε.

Το ιδιο και με τις εφημεριδες, μπορει ολοι να εχουμε προσβαση σε pc αλλα η ευκολια και η αμεσοτητα του χαρτιου ειναι αλλη. Να προσθεσω και τα βιβλια, οπου περα απο το ρομαντισμο της υποθεσης("θελω να το ξεφυλλιζω, να το μυριζω, να το βλεπω κλπ") ειναι ακομα πιο βολικα απο τα e-books των οποιων η αναγνωση κουραζει πολυ περισσοτερο τα ματια, εχουν ευκολοτερη προσβαση (απλα ανοιξε στο σελιδοδεικτη αντι να ανοιξεις τον υπολογιστη, να βρεις το αρχειο κλπ) και φυσικα πιο πρακτικα(αν θες να διαβασεις λιγο πριν τον υπνο η στο τραινο η στην παραλια, ενα laptop δεν ειναι η καλυτερη ιδεα).

Μεχρι λοιπον η τεχνολογια να εξαλειψει ολα αυτα τα προβληματα, τα εντυπα θα υπαρχουν.
Και μην υποτιμαμε την αισθητικη αξια του εντυπου, το εξωφυλλο, την καλλιτεχνικη βιβλιοδεσια, τις σπανιες τεχνικες εκτυπωσης που πολλες φορες το καθιστουν εργο τεχνης περαν του σημασιολογικου περιεχομενου του.

Τα εντυπα θα υπαρχουν, ισως για πολυ περισσοτερο απο τις προβλεψεις των φιλων της τεχνολογιας.

ΥΓ: Θελω πτυχιο τωρα!

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:18, 07-09-08:

Για οσους αγαπουν το ιστορικο μυθιστορημα, μια πολυ αξιολογη σειρα ειναι αυτη που κυκλοφορει το Βημα καθε παρασκευη στην προσιτη τιμη 5.5 ευρω.Προκειται για μυθιστορηματα που αναφερονται σε καποια περιοδο της ελληνικης ιστοριας.Στην πλειονοτητα τους ειναι ελληνων συγραφεων οποτε δεν τιθεται θεμα κακης μεταφρασης.Την περνω την συλλογη(εχω μεταξυ αλλων και το μικροβιο του συλλεκτη) και ξεκιναει απο την περιοδο παρακμης μετα τον Χρυσο Αιωνα του Περικλη, με το "Ο κυριος μου ο Αλκιβιαδης" του ακαδημαικου Αγγελου Βλαχου και θα τελειωσει με τον εμφυλιο πολεμο(δεν θυμαμαι το βιβλιο).Φυσικα ντεπομαι πολυ να ομολογησω οτι μεχρι στιγμης εχω διαβασει μονο το πρωτο βιβλιο της σειρας.
Υ.Γ Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θεωρηθει οτι κανω διαφημηση.Αυτη ειναι η αντικειμενικη μου γνωμη.

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 18:38, 07-09-08:

Υ.Γ Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θεωρηθει οτι κανω διαφημηση.Αυτη ειναι η αντικειμενικη μου γνωμη.
Έλα βρε Νικούλα, κι εγώ που νόμιζα ότι παίρνεις ποσοστά...

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:55, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Έλα βρε Νικούλα, κι εγώ που νόμιζα ότι παίρνεις ποσοστά...
Εγω(πριν γραψω το ποστ) το προτινα στον Λαμπρακη αλλα δεν μασησε

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 18:57, 07-09-08:

Εγω(πριν γραψω το ποστ) το προτινα στον Λαμπρακη αλλα δεν μασησε

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 19:15, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Shakespeare
ΥΓ: Θελω πτυχιο τωρα!
Να το πάρεις λοιπόν ΤΩΡΑ! :up::up::up:

Χρόνια και ζαμάνια είχες να εμφανιστείς! Πώς πάει με τον γατούλη τον Ρωμαίο; Όλα καλά;

Και μια και το θέμα είναι περί βιβλίων, αποκαλύπτω την αδυναμία μου:
Raymond Chandler. Αστυνομικά-νουάρ. Εκτός από το ότι ήταν άσσος στο είδος του, ο συγκεκριμένος συγγραφέας ήταν και πωρωμένος γατόφιλος.

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 19:30, 07-09-08:

Είμαι λάτρης των βιβλίων αλλά δυστυχώς τα τελευταία χρόνια διαβάζω μόνο τα καλοκαίρια γιατί το χειμώνα μετά από τόσες ώρες δουλειάς, έχω πρόβλημα συγκέντρωσης..

Λοιπόν, αυτό το καλοκαίρι (ξανα)διάβασα τα Ματωμένα Χώματα της Διδώς Σωτηρίου γιατί θα παίζεται τον χειμώνα στην τηλεόραση και ήθελα να το θυμηθώ. Όποιος το έχει διαβάσει ξέρει, δεν υπάρχουν σχόλια.

Επίσης διάβασα το Σουέλ, της Ι.Καρυστιάνη. Δεν με ενθουσιάσε ιδιαίτερα, πάντως σκεφτηκα για άλλη μια φορά ότι αυτή η γυναίκα έχει μια ιδιαίτερη σχέση με την θάλασσα.
Προσπαθώ να διαβάζω και νέους λογοτέχνες, έτσι πήρα το Φτερά από μετάξι, συγγραφέας Πασχαλιά Τραυλού, με άφησε παντελώς αδιάφορη, το Επικίνδυνες Λέξεις της Φιλομήλα Λαπατά, έτσι κι έτσι (προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο "Οι κόρες του νερού" της Λαπατά) και το "Μεγάλο Αλγέρι" της Κατερίνας Καριζόνη, επίσης έτσι κι έτσι.

Έχω πολύ καιρό πάντως να διαβάσω βιβλίο που να νοιώσω ότι με συγκλονίζει σαν περιεχόμενο.

Raisa να είσαι καλά για το βιβλίο που μας σύστησες. Θα φροντίσω να ο πάρω σύντομα.

Μουκελάκο, εξήγησε μου τι είναι ακριβώς το bookcrossing, γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:42, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Voula

Μουκελάκο, εξήγησε μου τι είναι ακριβώς το bookcrossing, γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά.
Στις διαταγες σας!
Δες πρώτα εδώ κι εδώ,κι αν ακομα εχεις απορίες,εδω ειμαστε!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βιβλίο για τη γατούλα μου - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-11 στις 14:34.
    • Οι γάτες - βιβλίο Skai - Από Μυρτω4038
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-01-10 στις 15:33.
    • Βιβλίο με ονόματα ζώων - Από shadowdancer
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-09 στις 17:15.
    • Το βιβλίο του μήνα! - Από Havana
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-08 στις 20:43.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους