Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,891 εγγεγραμμένα μέλη και 713,946 μηνύματα σε 22,556 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 487 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή Barron

cataras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cataras
Ο cataras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O cataras έγραψε στις 19:08, 10-08-20:

Καλησπέρα,
Δεν ξέρω τι τροφή να πάρω για να ταΐζω αδέσποτα (και όσο γίνεται περισσότερα).
Επειδή είναι ακριβό "σπορ", έχω δει μια μάρκα Barron σε σούπερ μάρκετ όπου έχει 0,3 η κονσέρβα και 2,9 τα 2 κιλά ξηράς τροφής!

Στα συστατικά δεν φαίνεται να έχει τίποτα περίεργο ή χρωστικές κλπ.

Έχει κάποιος κάποια γνώμη /εμπειρία;
Έχει νόημα να δίνω παραπάνω πχ για Whiskas κλπ; Σαν συστατικά δεν φαίνεται να έχουν διαφορά και αυτή η Barron αν και φτηνή δεν μυρίζει περίεργα όπως άλλες.

Υ.Γ: στη δικιά μου δίνω Royal canin αλλά προφανώς δεν γίνεται να δίνω κάθε μέρα σε πόσα γατιά ακριβή τροφή.
Από το να πεινάνε σκέφτομαι καλύτερα να δίνω αυτή
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,851 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:03, 10-08-20:

Καλησπέρα φίλε μου.
Για αρχη να σου πω ότι δεν ξέρω την τροφη αυτη,αλλά για ένα ειμαι σιγουρη.Απο τα whiskas σίγουρα δεν θα ειναι χειροτερη οπότε καλά κάνεις και τη δίνεις.Επίσης ναι,δεν γινεται να δινουμε ακριβες τροφες στα αδεσποτα,οποιαδηποτε τροφή ειναι πολύ καλύτερη απο το να πεθαινουν την πεινα,καν συζητηση δεν χρειαζεται αυτο.Ουτε βεβαια τυψεις επειδη δεν μπορεις να ταιζεις τα αδεσποτα με ακριβες τροφες,αν ειναι δυνατον!
Μπραβο σου που τα ταιζεις.Μην σε ανησυχει η μαρκα,μαλιστα αν σε συμφερει, να παιρνεις χυμα για τα αδεσποτα ακομα καλυτερα,μια χαρα τη τρωνε.Εδω χυμα καποιοι δινουν στα δικα τους ζωακια.Μια χαρά ειναι,παρτυ θα κανουν τα αδεποτακια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cataras

Νεοφερμένος

O cataras έγραψε στις 19:15, 13-08-20:

Περίμενα μήπως απαντήσει κι άλλος αλλά νομίζω αυτή η απάντηση αρκεί!
Απο το να πεινάνε, σίγουρα οποιαδήποτε τροφή είναι καλύτερη...

Τη κονσέρβα τη τρώνε πάντως εύκολα!
Και τη ξηρά, αλλά δεν τρελαίνονται τόσο

Ευχαριστώ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,851 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:18, 13-08-20:

Καλύτερα όμως η ξηρη τροφη ρε συ γιατι δεν βρωμιζει,και δεν προλαβαινει να χαλασει με τη ζεστη.Και δεν σου λεει και κανενας μαλακας τιποτα αν τα ταιζεις στο δρομο με την ξηρη,με την υγρη σου τη λενε πιο ευκολα,διοτι αφηνει υπολειματα και βρωμανε.

Κοιτα εδω ειναι το θεμα αν καποιος την ξερει την τροφουλα ας γραψει μια κριτικη.Ομως αν εχεις χρονο και θες να το ψαξεις τοσο καλα δες σε αυτο το θεμα που εχουμε γενικα για τα συστατικα και τι ειναι το καθενα.
Σε έφτιαξα;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,933 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:29, 13-08-20:

Αρχική Δημοσίευση από cataras
Καλησπέρα,
Δεν ξέρω τι τροφή να πάρω για να ταΐζω αδέσποτα (και όσο γίνεται περισσότερα).
Επειδή είναι ακριβό "σπορ", έχω δει μια μάρκα Barron σε σούπερ μάρκετ όπου έχει 0,3 η κονσέρβα και 2,9 τα 2 κιλά ξηράς τροφής!

Στα συστατικά δεν φαίνεται να έχει τίποτα περίεργο ή χρωστικές κλπ.

Έχει κάποιος κάποια γνώμη /εμπειρία;
Έχει νόημα να δίνω παραπάνω πχ για Whiskas κλπ; Σαν συστατικά δεν φαίνεται να έχουν διαφορά και αυτή η Barron αν και φτηνή δεν μυρίζει περίεργα όπως άλλες.

Υ.Γ: στη δικιά μου δίνω Royal canin αλλά προφανώς δεν γίνεται να δίνω κάθε μέρα σε πόσα γατιά ακριβή τροφή.
Από το να πεινάνε σκέφτομαι καλύτερα να δίνω αυτή

Την τροφούλα που λες την ξέρω μόνο σαν μάρκα, που την έχω δε στα ράφια των σούπερ μάρκετ.
Αλλά , όπως σου είπε πριν και η φίλη Πουπουλίνα, σίγουρα καλύτερα από το να λιμοκτονούν και να ψάχνουν τους κάδους των σκουπιδιών.
Τώρα το οτι προτιμούν τις κονσέρβες, πιθανολογώ οφείλεται στη σχετικά πιο έντονη οσμή (αν και όχι στα σίγουρα). Πάντως είναι πολύ πιο περιεκτικές σε θρεπτικά συστατικά οι κροκέτες από τις κονσέρβες.
Νομίζω πάντως για τα αδεσποτάκια ,ιδανικές και πιο οικονομικές είναι οι χύμα κροκέτες που θα βρεις με το κιλό στα pet shops. Αυτές που προτιμώ να προμηθεύομαι για τα αδέσποτα είναι οι χύμα οι Brekkies που βγαίνουν και σε πολλές γεύσεις (ειδικά οι χρωματιστές).
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cataras

Νεοφερμένος

O cataras έγραψε στις 21:35, 14-08-20:

Ευτυχώς για την ώρα δεν έχει παραπονεθεί κάποιος...
Έχω μπολ μπροστά στο σπίτι μου και πάντα το πάτε με το που τπ βάζω εξαφανίζεται!

Ξηρα τροφή πχ από ενα πετ σοπ συνοικιακο δεν μου αρέσει η μυρωδιά ας πούμε, θα ελέγξω και ίσως δοκιμάσω μια φορά και βλέπουμε.

Ευχαριστώ!
Παράθεση

cataras

Νεοφερμένος

O cataras έγραψε στις 23:29, 24-08-20:

Επιστρέφω για να πω γνώμη για τη τροφή.
Τη κονσέρβα τη τρώνε ευχάριστα μικρά και μεγάλα γατιά και δεν μυρίζει άσχημα! (κι ας είναι η πιο οικονομική που έχω πετύχει)

Σε ξηρά τροφή, την απλή δεν τρελαίνονται, είναι σκληρή.
Υπάρχει και η plus που είναι λίγο καλύτερη, ελάχιστη διαφορά τιμής.

Έμαθα ότι είναι αρκετά καλή της Purina η chow... Η τιμή που τη βρίσκω είναι λίγο παραπάνω, (παρόμοια με Whiskas - και λίγο φτηνότερα), ενώ είναι πολύ καλύτερη στα συστατικά... Χωρίς χρωστικές και συντηρητικά λέει.

Αν έχετε γνώμη για αυτή τη Purina, πείτε κάτι.
Ευχαριστώ

Υ. Γ: Γενικά έχω ακούσει friskies και Whiskas να αποφεύγονται... Οπότε στην ίδια τιμή η Purina chow δεν θέλει καν σκέψη φαντάζομαι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cataras : 25-08-20 στις 02:37.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αlexios (ΑΛΕΞΙΟΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αlexios
Ο ΑΛΕΞΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Αlexios έγραψε στις 22:59, 14-11-21:

Εγώ έχω μια γατούλα 1 χρονών στειρωμένη την βρήκα πολύ μικρή κάποιος την είχε παρατήσει την βρήκα κάτω από το αμάξι μου έσκουζε πολύ χειμώνα στο παρκινγκ του σπιτιού και την αγάπησα πολύ! και της δίνω ξηρή τροφή χύμα από κατάστημα για κατοικίδια και για αλλαγή μέσα στην εβδομάδα μερικές φορές της δίνω αυτήν την κονσέρβα από κοτόπουλο που τις αρέσει πολύ! Έχει και με κυνήγι σολομό και μοσχάρι τις έχει ο Σκλαβενίτης! Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα είναι καλής ποιότητας δεν είναι βέβαια η ποιο καλή της αγοράς αλλά νομίζω είναι εντάξει!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  316,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  42.jpg
Εμφανίσεις:  7
Μέγεθος:  1,56 MB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 13:31, 16-11-21:

Αρχική Δημοσίευση από cataras
ταΐζω αδέσποτα (και όσο γίνεται περισσότερα).
Και από μένα μπράβο. Όταν κάποιος πεινάει, είναι ευτυχισμένος όταν χορταίνει. Όπως σου είπε και η Πουπουλίνα, δεν έχει καμμιά σημασία η μάρκα. Παίρνω κι εγώ διάφορα οικονομικά. Επίσης τους δίνω και από το δικό μου φαγητό. Από ζωική πρωτε'ί'νη τρώω μόνο κοτόπουλο και ψάρι. Πάντα υπάρχει στο ψυγείο μου βραστό στήθος κοτόπουλο, το ανακατεύω και με κονσέρβα ή ξηρά τροφή και κάνουν πάρτι. Κανένα πλάσμα δεν πρέπει να πεινάει. Αυτό είναι θέση ζωής για μένα και χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους να τη συμμερίζονται.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τροφή La vital - Από leonidas113
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-10-17 στις 18:00.
    • Τροφή orijen - Από akoylini
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-06-13 στις 21:30.
    • Τι τροφή προτιμάτε; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 77 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-11-08 στις 10:12.
    • SOS- λάθος τροφή; - Από gata
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-08-08 στις 19:33.
    • Τι τροφή; - Από Νιαου!
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-04-07 στις 10:36.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους