Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 153,998 εγγεγραμμένα μέλη και 713,882 μηνύματα σε 22,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 450 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα - δολοφόνος;

Guest00013

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00013
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00013 έγραψε στις 11:14, 30-04-07:

Είναι δυνατόν μία γάτα να σκοτώνει τα μικρά της;;; Πριν από μία εβδομάδα περίπου (στις 22/4) γέννησε η γάτα μας πέντε μικρά. Το πρώτο πέθανε μερικές ώρες μετά, το δεύτερο την επόμενη μέρα, τα δύο επόμενα μία εβδομάδα μετά (το περασμένο Σάββατο) και το τελευταίο βρέθηκε νεκρό σήμερα το πρωί. Παρόλο που η γάτα είχε δύσκολη γέννα - ήταν η πρώτη της - τα μικρά ήταν μια χαρά στην υγεία τους. Υποψιάζομαι ότι τα "πλάκωσε" η μάνα τους καθώς ξάπλωνε γιατί όσο διάστημα ήμουν μαζί της εχτές, το τελευταίο μικρό της το πρόσεχε και ανησυχούσε για την ασφάλειά του. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε και χάθηκαν πέντε γατάκια!:cry: Μπορεί να τα σκότωσε η ίδια η γάτα ηθελημένα; Σκέφτομαι μήπως της ήταν εμπόδιο στις σχέσεις της με τους γάτους Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,149 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 11:19, 30-04-07:

Δεν ειναι ολες οι γατες πλασμενες για μαμαδες , το βλεπεις κι οταν στειρωνονται αδεσποτες αλλες στεναχωριουνται και αμα τουσ δωσεις μικρα ξανακατεβαζουν μεχρι και γατα αν στειρωθουν σε εγκυμοσυνη επανω, αλλες τελειως περα βρεχει σαν να τους εφυγε ενα βαρος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kelly
H kelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H kelly έγραψε στις 11:22, 30-04-07:

Οι γατες δεν τα σκοτωνουν, μπορει ομως να ηταν αρρωστα μια και οπως λες ηταν η πρωτη γεννα και μαλλον τα μωρακια ηταν αδυναμα.μου συνεβη πολλες φορες παλιαοτερα να χασω ολα τα γατακια σε μια γεννα, κι αυτο γιατι γεννιοντουσαν με προβλημα.
μπορει και η γατουλα να μην ηξερε πως ακριβως να τα φροντισει..οι πρωτες γεννες ειναι συνηθως προβληματικες οποτε καλο θα ηταν να γινονται με τη βοηθεια καποιου γιατρου.εκει εχω καταληξει

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,452 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 11:26, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Είναι δυνατόν μία γάτα να σκοτώνει τα μικρά της;;; Πριν από μία εβδομάδα περίπου (στις 22/4) γέννησε η γάτα μας πέντε μικρά. Το πρώτο πέθανε μερικές ώρες μετά, το δεύτερο την επόμενη μέρα, τα δύο επόμενα μία εβδομάδα μετά (το περασμένο Σάββατο) και το τελευταίο βρέθηκε νεκρό σήμερα το πρωί. Παρόλο που η γάτα είχε δύσκολη γέννα - ήταν η πρώτη της - τα μικρά ήταν μια χαρά στην υγεία τους. Υποψιάζομαι ότι τα "πλάκωσε" η μάνα τους καθώς ξάπλωνε γιατί όσο διάστημα ήμουν μαζί της εχτές, το τελευταίο μικρό της το πρόσεχε και ανησυχούσε για την ασφάλειά του. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε και χάθηκαν πέντε γατάκια!:cry: Μπορεί να τα σκότωσε η ίδια η γάτα ηθελημένα; Σκέφτομαι μήπως της ήταν εμπόδιο στις σχέσεις της με τους γάτους Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο
Μερικές φορές συμβαίνει και να τα τρώει εάν γεννηθούν νεκρά.
Να τα σκοτώσει ηθελημένα ή να τα παρατήσει εάν ηταν υγιη αποκλειεται.
Επίσης οταν γεννάει μια γατα δεν ζευγαρωνει για οσο διαστημα χρειαστει να θηλασει τα μωρα, δηλαδη 2 μηνες τουλάχιστον.
Κατι αλλο συνεβει προφανως.
Νομιζω καποιος γατος τα επνιξε...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,991 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:28, 30-04-07:

Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό, αλλά δε νομίζω πως είναι σωστό να αποδίδουμε στις γάτες ανθρώπινα ηθικά κριτήρια και αισθήματα όπως η μητρότητα. Τα ζώα λειτουργούν με βάση το ένστικτό τους και αυτό μπορεί πολλές φορές να οδηγεί σε συμπεριφορές που σ'εμάς μοιάζουν ακατανόητες, για εκείνα όμως είναι απόλυτα λογικές. Αν διαβάζεις αγγλικά, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το άρθρο, δίνει κάποιες πιθανές εξηγήσεις για παρόμοια συμπεριφορά...

Παράθεση

Guest00013

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00013
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00013 έγραψε στις 13:02, 30-04-07:

Ευχαριστώ για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις. Θα ρωτήσω και τη μητέρα μου αν είδε κανένα αρσενικό γάτο το βράδυ, αν και είναι απίθανο να έρθει ξένος αρσενικός στο σπίτι μας. Και ο μοναδικός που έχουμε είναι τόσο καλός που δεν πειράζει μυρμήγκι. Ευχαριστώ και για το άρθρο... :cry:

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:09, 30-04-07:

Nαι μα (σε περιπτωση που το εκανε αυτος ή καποιος αλλος αρσενικος) δεν σκοτωνουν απο "κακια" αλλα απο ενστικτο.
Οπως πολυ σωστα γραφει και η Αρηθα πιο πανω: αλλά δε νομίζω πως είναι σωστό να αποδίδουμε στις γάτες ανθρώπινα ηθικά κριτήρια και αισθήματα όπως η μητρότητα. Τα ζώα λειτουργούν με βάση το ένστικτό τους και αυτό μπορεί πολλές φορές να οδηγεί σε συμπεριφορές που σ'εμάς μοιάζουν ακατανόητες, για εκείνα όμως είναι απόλυτα λογικές.

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 16:52, 08-05-07:

Από την άλλη σ'εμάς συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Η μαμά έσωσε το μωράκι της, φέρνοντάς το στην πολυκατοικία μας που ήξερε πως τα ταίζουμε ενώ η ίδια ήταν πολύ χτυπημένη και στα τελευταία της. Την μαμά την πήγαμε αμέσως στον κτηνίατρο αλλά της έκανε ευθανασία γιατί την έπιασε επιθανάτιος ρόγχος στη νάρκωση που της έκανε για να την χειρουργήσει. Μας έμεινε λοιπόν η Τζίνι, ηλικίας λίγων ημερών που την ταίζαμε με μπιμπερό και γάλα σε σκόνη που πήραμε από PetShop κάθε λίγες ώρες που έκλαιγε και δεν μας άφηνε να κοιμηθούμε. Ευτυχώς έζησε και τώρα ζει και βασιλεύει στο σπίτι του μπαμπά μου. Πρόσφατα την στειρώσαμε κιόλας και τώρα είναι μια χαδιάρα γατούλα.

Παράθεση

cloud

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cloud
H cloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H cloud έγραψε στις 22:29, 15-05-07:

Ακούστε όμως τι συνέβη πριν λίγες μέρες-βδομάδες με τις γάτες του φίλου μου:

Έχει μπόλικες γάτες στην αυλή του και 3 απο αυτές γέννησαν πριν περίπου 2 εβδομάδες. Και (ενώ οι 2 είχαν ξαναγεννήσει - μάλιστα η μία ήταν κόρη της άλλης γάτας που γέννησε) με το που γεννήθηκαν τα μικρά τους - όλα υγιέστατα - τα ΕΦΑΓΑΝ!
Όλες με τον ίδιο τρόπο: Τα έπιαναν σαν να έπιασαν κάποιο ποντίκι και τα δάγκωναν και λίγο λίγο ξεκινούσαν να τα τρώνε. Βέβαια δεν τα άφησε να τα φάνε τελείως, και τα πήρε από κοντά τους προσπαθώντας να τα σώσει, αλλά δυστυχώς γατάκια ηλικίας μίας ή δύο ημερών χωρίς μαμά δεν επιβιώνουν
Το θέμα είναι ότι και οι τρεις μαμάδες σκοτώσαν τα παιδιά τους, τελείως ηθελημένα..
Έχει κανείς καμιά ιδέα σε σχέση με την αιτία??
Μου έχει φανεί πάρα πολύ φρικιαστικό, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι δε γίνεται, κάποιος λόγος θα υπάρχει..

Σημειωτέον ότι οι γάτες δεν περιποιήθηκαν κανένα γατάκι μετά τη γέννα. Ούτε το έγλειψαν για να το καθαρίσουν ούτε τάισμα ούτε τίποτα..

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 22:42, 15-05-07:

Προσωπικά δεν ξέρω γιατί αλλά πάντως δεν πιστεύω ότι γίνεται με δόλο ο φόνος

Παράθεση

mat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mat
Ο mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (περισσότερες από 10 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O mat έγραψε στις 02:23, 16-05-07:

...οι γάτες συμπεριφέρονται σαν τους αρχαίους Σπαρτιάτες στο θέμα
αυτό. 'Οταν το ένστικτο τους πεί ότι κάτι δεν πάει καλά με τα νεογνά,
δεν έχουν ενδοιασμούς... συνήθως, απ' την εμπειρία που έχω (την όποια
εμπειρία τέλος-πάντων, δεν είμαι ειδικός), το προβληματικό γατάκι το παρατούν και φροντίζουν τα υγιή νεογνά.
Η φύση και το ένστικτο ακολουθούν ψυχρή λογική παιδιά, δεν υπάρχει συναισθηματισμός στο σημείο αυτό και οι γάτες είναι ένα κλασσικότατο παράδειγμα. 'Ισως λοιπόν αυτές που ανέφερες τα θανάτωσαν γιατί ένιωσαν στο ένστικτό τους ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τα γατάκια.
Τώρα τι μπορεί να μη πήγαινε καλά, άγνωστο. Πάντως δολοφόνοι δεν
είναι. 'Ισα-ίσα, η γάτα είναι πολύ καλή μάνα.

Ματ

Παράθεση

olg_aki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olg_aki
H olg_aki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H olg_aki έγραψε στις 08:49, 16-05-07:

Και σε μένα συνέβη το ίδιο ...

Όταν μπούκαρε η αδεσποτούλα την Πρωταπριλιά στο σπίτι μου και γέννησε, την κράτησα με τα τέσσερα γατάκια της για δύο μέρες, αλλά την Μ. Τετάρτη έπρεπε να φύγω για Αθήνα για τις διακοπές του Πάσχα. Έτσι, για ασφάλεια και σιγουριά, αποφάσισα να πάω τη μανούλα με τα μωράκια της σε έναν κτηνίατρο να τα αναλάβει.

Αρχικά είχα σκεφτεί να του τα αφήσω αλλά σε αυτές τις δύο μέρες δέθηκα τόσο πολύ μαζί τους που αποφάσισα να τα αναλάβω μέχρι να απογαλακτιστούν και να να είναι έτοιμα να δοθούν. Που να ήξερα τι με περίμενε ...

Αφότου με διαβεβαίωσε ότι τα νεογέννητα είναι υγιέστατα, ότι δεν πρέπει να ανησυχώ καθόλου και ότι αν συμβεί κάτι θα με ειδοποιήσει, όταν επέστρεψα, δέκα μέρες μετά, τα πράγματα δεν ήταν καθόλου έτσι ...

Το ένα πέθανε από μόνο του, το άλλο ήταν ετοιμοθάνατο επειδή δεν έπινε γάλα (ήθελα να ήξερα πως ένα ολόκληρο κτηνιατρείο με 1 κτηνίατρο και 5 ασκούμενες δεν μπορούσε να ταίσει ένα γατάκι - όντως πέθανε μία ώρα αφότου πήγα σπίτι και αφότου του είχα δώσει λίγο γαλατάκι...) και το άλλο μου είπε ο κτηνίατρος ότι το σκότωσε η μαμά του και μετά έφαγε το μισό. Περιττό να σας πω ότι πήγα να πάθω εγκεφαλικό. Σφίχτηκε το κεφάλι μου τόσο πολυ που πάλι καλά που ήμουν καθιστή. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι στα τόσα χρόνια καριέρας του δεν του είχε ξανατύχει ούτε είχε ξανακούσει κάτι τέτοιο και ότι καλό θα ήταν να ξεφορτωθώ τη γάτα ... Εγώ όμως το έψαξα πάρα πολύ και βρήκα ότι είναι κάτι που συμβαίνει σχετικά συχνά και δεν λέει τίποτα για το χαρακτήρα της γάτας. Απλά, όπως είπαν και κάποιοι πριν από εμένα, η γάτα από την αρχή ξεχωρίζει τα δυνατά γατάκια και ασχολείται μόνο με αυτά. Τα άλλα, είτε τα αφήνει να πεθάνουν μόνα τους, είτε τα σκοτώνει-ακρωτηριάζει, και προκειμένου να "καθαριστεί" ο χώρος, τα τρώει .

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:28, 16-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από cloud
Ακούστε όμως τι συνέβη πριν λίγες μέρες-βδομάδες με τις γάτες του φίλου μου:

Έχει μπόλικες γάτες στην αυλή του και 3 απο αυτές γέννησαν πριν περίπου 2 εβδομάδες. Και (ενώ οι 2 είχαν ξαναγεννήσει - μάλιστα η μία ήταν κόρη της άλλης γάτας που γέννησε) με το που γεννήθηκαν τα μικρά τους - όλα υγιέστατα - τα ΕΦΑΓΑΝ!
Όλες με τον ίδιο τρόπο: Τα έπιαναν σαν να έπιασαν κάποιο ποντίκι και τα δάγκωναν και λίγο λίγο ξεκινούσαν να τα τρώνε. Βέβαια δεν τα άφησε να τα φάνε τελείως, και τα πήρε από κοντά τους προσπαθώντας να τα σώσει, αλλά δυστυχώς γατάκια ηλικίας μίας ή δύο ημερών χωρίς μαμά δεν επιβιώνουν
Το θέμα είναι ότι και οι τρεις μαμάδες σκοτώσαν τα παιδιά τους, τελείως ηθελημένα..
Έχει κανείς καμιά ιδέα σε σχέση με την αιτία??
Μου έχει φανεί πάρα πολύ φρικιαστικό, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι δε γίνεται, κάποιος λόγος θα υπάρχει..

Σημειωτέον ότι οι γάτες δεν περιποιήθηκαν κανένα γατάκι μετά τη γέννα. Ούτε το έγλειψαν για να το καθαρίσουν ούτε τάισμα ούτε τίποτα..
Εισαι σιγουρος οτι ηταν υγιέστατα?
Μήπως ηταν πρόωρη γέννα?

Αρχική Δημοσίευση από olg_aki
Ο κτηνίατρος μου είπε ότι στα τόσα χρόνια καριέρας του δεν του είχε ξανατύχει ούτε είχε ξανακούσει κάτι τέτοιο και ότι καλό θα ήταν να ξεφορτωθώ τη γάτα ...
Τελικά αυτός ο κτηνίατρος εκτός από "φοβερός ψυχολόγος" είναι και "έμπειρος"....

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,149 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 11:10, 16-05-07:

Την αιτία την ειπες μονη σου βρε
3 απο αυτές γέννησαν πριν περίπου 2 εβδομάδες. Και (ενώ οι 2 είχαν ξαναγεννήσει
Ο μονος τροπος που εχει μια μαμα γατα οταν δεν θελει τα μωρα της μιας και ειναι υποχρεωτικο το να μεινει εγκυος και να γεννησει ειναι ν ατα παρατησει μετα η να τα φαει... δεν ξερω αν εκει κοντα ειχε μονιμα τροφη κι α δεν εγινε απο ανχος επιβιωσης αλλα για μενα οι γατες γινονται φονιαδες οταν:

1. γενννανε καθε τρεις κα λιγο υποχρεωτικα και τα εχουνε παρει στο κρανιο.. γιατι δεν ειναι η καθε γατα γεννημενη μαμα οπως και στουσ ανθρωπους σε πολλες δεν αρεσει καθολου και αν ειναι υποχρεωμενες να γενανε καθε τεσσερις μηνες τι αλλο να κανουν???

2. ειναι ανχωμενες μηπως δεν εχουν να τα θρεψουν ειτε λογω ανχογονων συνθηκων ειτε λογω μιας δικης τους ασθενειας. Οποτε καλυτερα να παει απο τη μαμα του παρα απο αλλον .

3. Η μανα εχει εξουθενωθει απο τη γεννα κι αν δεν υπαρχει τροφη θα φαει ενα παιδι για να ταισει τα αλλα.

4. Τα γατακια εχουν γεννηθει μη υγιει εκει συνηθως τα εγκαταλειπει.

Οι εξηγησεις που δίνεις νομιζω εινα υπερ επαρκεις δεν τις διαβασα πριν... τι να κανουμε οι γατες κανουν και μη σικ πραματα οπως να τρωνε πουλακια και μωρακια γιατι ετσι ειναι φτιαγμενες.. γι αυτο καλο ειναι σε μια μανουλα να δινεται καθε επαρκης ασφαλεια για να αισθανθει σιγουρη να τα θρεψει κι α καποιο ειναι αρωστο να το αναλαμωβανουμε εμεις η να δεχομαστ οτι θα πεθανει ειτε απο μονο του ειτε απο αυτην δυστυχως.. οι γατες ειναι λιγο "δικα μου ειναι οτι θελω τα κανω.. ξερω πραματα εγω που δεν τα ξερει ο νοικοκυρης.."

Παράθεση

cloud

Δραστήριο Μέλος

H cloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H cloud έγραψε στις 12:02, 17-05-07:

Σίγουρα δεν το έκαναν αυτό επειδή είναι "δολοφόνοι" ή "κακιασμένες", όπως ξέρουμε οι γάτες (όπως και όλα τα ζώα) σε αυτά τα θέματα δρουν καθαρά με το ένστικτό τους.

Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σας:
Είχαν και έχουν μπόλικο φαί πάντα, άρα δεν πρέπει να ήταν θέμα επιβίωσης.
Οι δύο που είχαν ξαναγεννήσει, είχαν γεννήσει πριν 1 χρόνο, πάλι στην περίοδο που μένουν έγκυες και γεννάνε, όχι πολύ πρόσφατα δηλαδή.
Δεν ξέρω αν είχαν πρόωρη γέννα, δεν ζω εκεί και δεν μπορώ να ξέρω τόσες λεπτομέρειες, όπως μέρα σύλληψης κλπ
Για το αν είμαι σίγουρη (και όχι σίγουρος ) αν είναι υγιή, δεν τα είδα η ίδια, αλλα μου είπαν ότι φαίνονταν υγιή και κανονικά (στη μια μέρα που έζησαν).

Πιο πολλή εντύπωση μου κάνει το ότι και οι τρεις γάτες σκότωσαν τα γατάκια τους..
Δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο..

edit: να προσθέσω επίσης ότι εντύπωση μου έκανε το ότι τα παράτησαν αμέσως μετά τη γέννα (και καλά η πρωτάρα, το καταλαβαίνω, οι άλλες όμως??) και οτι τους συμπεριφέρονταν σαν σε ποντίκια. Τα είχαν πιάσει δηλαδή, τα κρατούσαν με τα χεράκια τους να μη φύγουν και παίζαν (γυρίζοντας ανάσκελα κλπ) και μετά αρχίσαν και το μασούλημα

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:16, 17-05-07:

Εαν καταφέρεις να το διαβάσεις ειναι στα αγγλικα, ισως βρεις μια ακρη στο link που παρέθεσε η Aretha.
Και σορρυ για το μπερδεμα πριν Για το αν είμαι σίγουρη (και όχι σίγουρος )

Παράθεση

cloud

Δραστήριο Μέλος

H cloud έγραψε στις 12:30, 17-05-07:

Το διάβασα το άρθρο και όντως είναι αρκετά κατατοπιστικό.
Κρίμα όμως, τόσα γατάκια να πάνε άδικα
Τι να πω..

Όσο για την αλλαγή φύλου, σιγά καλέ, δεν έγινε και τίποτα!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,435 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:25, 29-08-22:

Πριν λιγο αντικρυσαμε ενα πολυ ασχημο θεαμα. Μια γατα στη γειτονια που δεν ειναι και πολυ ημερη ειχε γεννησει πριν ενα μηνα περιπου. Δεν ξερω που τα ειχε κρυψει απλα ερχοταν ετρωγε και εφευγε. Βρηκαμε ενα γατακι πεθαμενο και αυτη καθοταν κατω απο το αυτοκινητο και ετρωγε το αλλο. Δηλαδη δεν ειχε μεινει τιποτα παρα λιγο τριχωμα. Η γατα καθοταν εκει και εκλαιγε. Παθαμε σοκ. Δεν ξερω αν τα σκοτωσε η ιδια ή πεθαναν. Δεν ειχα ξανακουσει τετοιο πραγμα τοσα χρονια που ασχολουμαι με γατες
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,970 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:11, 29-08-22:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Πριν λιγο αντικρυσαμε ενα πολυ ασχημο θεαμα. Μια γατα στη γειτονια που δεν ειναι και πολυ ημερη ειχε γεννησει πριν ενα μηνα περιπου. Δεν ξερω που τα ειχε κρυψει απλα ερχοταν ετρωγε και εφευγε. Βρηκαμε ενα γατακι πεθαμενο και αυτη καθοταν κατω απο το αυτοκινητο και ετρωγε το αλλο. Δηλαδη δεν ειχε μεινει τιποτα παρα λιγο τριχωμα. Η γατα καθοταν εκει και εκλαιγε. Παθαμε σοκ. Δεν ξερω αν τα σκοτωσε η ιδια ή πεθαναν. Δεν ειχα ξανακουσει τετοιο πραγμα τοσα χρονια που ασχολουμαι με γατες
Το εχω διαβασει.Μπορει....τις λιγοτερες φορες,αλλα σπανια μπορει να το κανει αυτο οταν τα γατακια ειναι πολυ αδυναμα και δεν εχουν πιθανοτητα να ζησουν.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,435 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:41, 29-08-22:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Το εχω διαβασει.Μπορει....τις λιγοτερες φορες,αλλα σπανια μπορει να το κανει αυτο οταν τα γατακια ειναι πολυ αδυναμα και δεν εχουν πιθανοτητα να ζησουν.
Τι να πω. Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Για να καταλαβεις με ειδοποιησε η μαμα μου και λεω παει τα εχασε με αυτα που μου λεει. Δεν ξερω αν τα σκοτωσε η ιδια ή αν καποιος αρσενικος γατος. Ηταν πολυ φρικιαστικο θεαμα ομως. Μην σου τυχει. Και τωρα ειναι επιθετικη και επιτιθεται σε ολα τα γατια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 18:45, 02-09-22:

το κανουν πολλα ζωα κυριως οταν εχουν πολυ αγχος, ζωα οπως τα χαμστερακια κτλ οταν πειραζεις χαιδευεις με αφελεια τα νεογνα κτλ
ακομα και αναμεσα στος ανθρωπους μερικες φορες μητερες υπο το καθεστος αγχους συμβαινει να σκοτωνουν τα μικρα βρεφη τους να τα παρατανε κτλ
σε αυτη την περιπτωση η νομοθεσια τουλαχιστον στην Ευρωπη θεωρει οτι η μητερα ειχε το ακαταλογιστο ετσι δεν τιμωρητε αλλα της παρεχετε περιθαλψη κτλ

βεβαια ενα ζωο δεν μπορουμε να το χαρακτηριζουμε χρησιμοποιοντας την ηθικη που εχουμε για τους ανθρωπους ονομαζοντας το δολοφονο. ενα ζωο παντα λειτουργει με τα ενστικτα του που μεσω φυσικης επιλογης εχουν βοηθησει στην επιβιωση του
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κι άλλος δολοφόνος αδέσποτων.. - Από Elko
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-03-13 στις 14:14.
    • Ο δολοφόνος με το αγγελικό πρόσωπο! - Από Ismini
      Το θέμα έχει λάβει 260 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-11-11 στις 14:53.
    • Ανήλικη δολοφόνος! - Από Γιάννης 7
      Το θέμα έχει λάβει 55 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-07-11 στις 12:50.
    • Δολοφόνος ή προγραμματιστής; - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-08 στις 20:17.
    • Δολοφόνος - κτηνίατρος - Από eleni
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-04-06 στις 23:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους