Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 125,471 εγγεγραμμένα μέλη και 713,668 μηνύματα σε 22,525 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 412 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επανήλθε η λύσσα στην Ελλάδα μετά από 25 χρόνια. Υποχρεωτικός ο εμβολιασμός

VoiceOfTheSoul (Αλέξανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη VoiceOfTheSoul
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 21:31, 23-10-12:

Με αφορμη το κρουσμα λυσσας σε αλεπου στην Κοζανη https://hvms.gr/index.php?option=com_...id=150&lang=el ,υποχρεωτικος ειναι ο αντιλυσσικος εμβολιασμος σε ολα τα ζωα. Στις γατες τα τελευταια χρονια δεν γινεται αυτο το εμβολιο απο οσο γνωριζω. Στους σκυλους ειναι απαραιτητο καθε χρονο και φερει την ενδειξη R στην ετικετα,αν θελουμε να σιγουρευτουμε οτι το ζωο μας ειναι εμβολιασμενο κατα της λυσσας μπορουμε να το τσεκαρουμε στο βιβλιαριο του.
Στις γατες τωρα δεν ξερω τι ισχυει. Εχει καποιος κανει αντιλυσσικο στην γατουλα του? Εκεινοι που ταξιδευουν εξωτερικο με την γατα τους σιγουρα το εχουν κανει.
Καθε ποτε γινεται?Καθε χρονο?
Επειδη το θεμα ειναι πολυ σοβαρο σπευδουμε να εμβολιασουμε ολοι τα ζωα μας πριν η κατασταση γινει ανεξελεγκτη.
Φυσικα ξεκιναμε τον εμβολιασμο με τα ζωα που εχουν αμεση επαφη με τους εξωτερικους χωρους(κηπους,βεραντες κτλ),και μετα με τα ζωα που μενουν αποκλειστικα μεσα.
Γινονται εκκλησεις σε δημους και ιδιοκτητες ζωων ,για στειρωσεις και εμβολιασμους αδεσποτων και μη.
Μην το αμελησετε,ειναι σηματικο,για το καλο ολων μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsukoyomi (Λίλια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsukoyomi
H Λίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H tsukoyomi νιαρρρρ!!! :) έγραψε στις 13:11, 24-10-12:

σε ευχαριστουμε για την ενημερωση...δεν θα το αμελησουμε σιγουρα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:09, 24-10-12:

Eυχαριστούμε για την ενημέρωση!
Πάντως σε συζήτηση με την κτηνίατρό μας, μας είπε ότι δεν θα το κάνει στην Κίρα. Δεν το θεωρεί απαραίτητο από τη στιγμή που μένει μέσα, δεν βγαίνει έξω, παρά μόνο στο μπαλκόνι. Ο Ιντεφίξ το κάνει κάθε χρόνο ανελλιπώς.
Στις περιοχές αυτές όπως στην Κοζάνη, το πρόβλημα είναι πολύ έντονο όπως μας είπε γιατί είναι και οι κυνηγοί με τα σκυλιά τους που τα έχουν ανεμβολίαστα και έτσι κολλάνε γιατί γύρω στα Βαλκάνια έχει έξαρση η λύσσα......

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ViPeRMiMiS (FA)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ViPeRMiMiS
Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ViPeRMiMiS έγραψε στις 14:11, 24-10-12:

Μωρε δεν εμβολιαζομαστε και εμεις μην "λυσσαξουμε" λεω γω

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:49, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ViPeRMiMiS
Να σου πω, δεν εχεις κι αδικο!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 15:27, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ViPeRMiMiS
Χαχαχαχα! Συμφωνω!
Παντως περα απο την πλακα ειναι πολυ σοβαρο το θεμα.Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι το τι θα γινει με τα τοσα αδεσποτα.Να στειρωθουν και να εμβολιαστουν ολα, δεν υπαρχει περιπτωση οποτε φανταζομαι οτι θα συμβει το τραγικο που συμβαινει παντα.Και οχι μονο απο κατοικους αλλα και απο δημους τωρα που θα εχουν και κινητρο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 15:37, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Eυχαριστούμε για την ενημέρωση!
Πάντως σε συζήτηση με την κτηνίατρό μας, μας είπε ότι δεν θα το κάνει στην Κίρα. Δεν το θεωρεί απαραίτητο από τη στιγμή που μένει μέσα, δεν βγαίνει έξω, παρά μόνο στο μπαλκόνι. Ο Ιντεφίξ το κάνει κάθε χρόνο ανελλιπώς.
Στις περιοχές αυτές όπως στην Κοζάνη, το πρόβλημα είναι πολύ έντονο όπως μας είπε γιατί είναι και οι κυνηγοί με τα σκυλιά τους που τα έχουν ανεμβολίαστα και έτσι κολλάνε γιατί γύρω στα Βαλκάνια έχει έξαρση η λύσσα......
Κατερινα εγω δεν το εχω συζητησει ακομα με τον γιατρο τους.Την τριτη που θα παω το ενα αδεσποτο για την θεραπεια της ψωρας,θα του μιλησω να μου πει και εκεινος την αποψη του.Απο τα αδεσποτα παντως θα ξεκινησω.Εκεινα που ζουν στον κηπο και εχουν επαφη μαζι μας.Καποια ομως μπαινουν και μεσα (δεν τα προλαβαινεις τα ατιμα!) και ποιος μου εγγυαται οτι δεν θα κολλησει καποιο ανεβολιαστο γατι(με λυσσα),τον δικο μου? Αρα δεν θα το γλιτωσει ουτε ο δικος μου και ας μην βγαινει καθολου εξω.Μην το βλεπεις συμφωνα με περιοχες γιατι μπορει πολυ γρηγορα να εξαπλωθει σε ολη την χωρα και να μην παρουμε χαμπαρι.Φυλαγε τα ρουχα σου να χεις τα μισα οπως λεει και το ρητο!

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 15:57, 24-10-12:

Κάτα την γνώμη μου το εμβόλιο της λύσσας πρέπει να είναι υποχρεωτικό ανεξαρτήτως εάν υπάρχει έξαρση ή όχι. Εμείς απο τότε που την πείραμε την δικιά μας το κάνουμε κάθε χρόνο ασυζητητί.
Fun little fact:
Η Λύσσα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας στον άνθρωπο απο οποιαδήποτε άλλη ασθένεια, ιό κτλ με ποσοστο 100%. Λιγότεροι απο 10 άνθρωποι στον κόσμο έχουν διαγνωστοί με λύσσα και έχουν επιζήσει οπότε κάντε το εμβόλιο.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 16:18, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από VoiceOfTheSoul
Κατερινα εγω δεν το εχω συζητησει ακομα με τον γιατρο τους.Την τριτη που θα παω το ενα αδεσποτο για την θεραπεια της ψωρας,θα του μιλησω να μου πει και εκεινος την αποψη του.Απο τα αδεσποτα παντως θα ξεκινησω.Εκεινα που ζουν στον κηπο και εχουν επαφη μαζι μας.Καποια ομως μπαινουν και μεσα (δεν τα προλαβαινεις τα ατιμα!) και ποιος μου εγγυαται οτι δεν θα κολλησει καποιο ανεβολιαστο γατι(με λυσσα),τον δικο μου? Αρα δεν θα το γλιτωσει ουτε ο δικος μου και ας μην βγαινει καθολου εξω.Μην το βλεπεις συμφωνα με περιοχες γιατι μπορει πολυ γρηγορα να εξαπλωθει σε ολη την χωρα και να μην παρουμε χαμπαρι.Φυλαγε τα ρουχα σου να χεις τα μισα οπως λεει και το ρητο!
Σίγουρα δεν το βλέπω σαν περιοχές. Απλά η γνώμη της γιατρού ήταν πως δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει από τη στιγμή που δεν έρχεται σε επαφή με άλλα γατιά! εμείς είμαστε στον 4ο όροφο, οπότε κάθε "επικοινωνία" είναι πάντα στη δική μας ευχέρεια. Αλλιώς όπως μας είπε δεν μπορεί να κολλήσει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:19, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Κάτα την γνώμη μου το εμβόλιο της λύσσας πρέπει να είναι υποχρεωτικό ανεξαρτήτως εάν υπάρχει έξαρση ή όχι. Εμείς απο τότε που την πείραμε την δικιά μας το κάνουμε κάθε χρόνο ασυζητητί.
Fun little fact:
Η Λύσσα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας στον άνθρωπο απο οποιαδήποτε άλλη ασθένεια, ιό κτλ με ποσοστο 100%. Λιγότεροι απο 10 άνθρωποι στον κόσμο έχουν διαγνωστοί με λύσσα και έχουν επιζήσει οπότε κάντε το εμβόλιο.
Μα αν δεν βγει έξω η γάτα...κινδυνεύει;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,794 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:29, 24-10-12:

ΟΧΙ.Και οι δυοι γιατροι που το ειχα συζητησει το θεμα,μου ειχαν απαντησει οτι γατα που ζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μεσα στο σπιτι δεν κινδυνευει.Εκτος αν σου μπει καμια αλεπου στο σπιτι,που μαλλον απιθανο το βλεπω.
Βεβαιως εγω λεω την αποψη 2 γιατρων.Ο καθενας θα κανει αυτο που νομιζει,και που θα τον συμβουλευσει ο γιατρος του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-10-12 στις 18:34.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 18:37, 24-10-12:

Κι εμένα η κτηνίατρος που πάω τα δικά μου έχει την ίδια άποψη.
Ότι ένα γατί το οποίο μένει αποκλειστικά εντός σπιτιού και δεν έρχεται σε επαφή με αδέσποτες γάτες δεν χρειάζεται να εμβολιαστεί.
Παρόλα αυτά, ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός εάν κάποιος θέλει να ταξιδέψει με τη γάτα του στο εξωτερικό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,858 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:33, 24-10-12:

Σήμερα πήγα την Τέρψη για το δεύτερο επαναληπτικό της εμβόλιο και το συζήτησα με την κτηνίατρο, της οποίας η γνώμη είναι να γίνει κάποια στιγμή και το αντιλυσσικό. 'Εστω και για την ελάχιστη πιθανότητα να συμβεί κάποιο "ατύχημα"(δεν σκοπεύω να τη φέρω σε επαφή με άλλα γατιά, αλλά όταν θα πάω στο εξοχικό για πάνω από βδομάδα, θα την πάρω μαζί μου). Τίποτα δεν είναι σίγουρο, παρά μόνο η επικινδυνότητα της ασθένειας αυτής.

Παράθεση

ποζερογατινι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ποζερογατινι
H ποζερογατινι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H ποζερογατινι αγαπαμε τα ζωα έγραψε στις 19:35, 24-10-12:

Αχ να ρωτήσω, Η δικιά μου, αν και μικρή, βγαίνει έξω κανονικά γιατί παίζει με τα άλλα γατιά της γειτονιάς, αλλά ο κτηνίατρος μου είπε πως θα ήταν ανούσιο να της το κάνουμε το εμβόλιο...
δεν ξέρω, δεν είμαι και τόσο σίγουρη για το αν θα ήταν και τόσο ανούσιο γιατί άμα την κολλήσει την ασθένεια, πάει... τι να κάνωω;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:37, 24-10-12:

Ποζερογατίνι μου, τώρα που παρουσιάστηκε νέο περιστατικό λύσσας στη χώρα, ίσως ο κτηνίατρός σου να έχει άλλη άποψη
Συζήτα το ξανά μαζί του

Παράθεση

ποζερογατινι

Νεοφερμένος

H ποζερογατινι αγαπαμε τα ζωα έγραψε στις 19:40, 24-10-12:

you can call me Celine
ενταξει, θα το ξανασυζητησω... αα ξερει κανεις μηπως μια τιμη στο περιπου για το εμβολιο;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,858 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:47, 24-10-12:

Fun little fact:
Πολύ σωστά τα λες! Να προσθέσω οτι οι πιθανότες να μολυνθούν τα ζωάκια μας λίγες έως ελάχιστες, οι καταστροφικές συνέπειες (στην, απευκτέα, περίπτωση που συμβεί το "ατύχημα")σίγουρες! Η κτηνίατρός εκτός του οτι μου σύστησε να εμβολιάσω τη γατούλα, μου είπε οτι δεν χρειάζεται κάθε έτος να επαναλαμβάνεται ο εμβολιασμός, διότι η δράση του διαρκεί περίπου 2 χρόνια. Οπότε ανά 2 χρόνια αν εμβολιάζεται είναι καλυμένη.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 19:49, 24-10-12:

Παιδια μιλαμε για λυσσα,οχι για κατι περαστικο και απλο. Και εγω ειχα την αποψη οτι γατα που ζει αποκλειστικα μεσα ειναι περιττα καποια εμβολια πχ λευχαιμιας,αλλα με το κρουσμα τωρα αναθεωρησα για το αντιλυσσικο.Πουπουλινα η λυσσα δεν μεταδιδεται μονο απο την αλεπου. Πες οτι σπαει ο διαολος το ποδαρι του και τα γατια μας βγαινουν εξω για καποιο λογο(αθελα μας) ή τρυπωνει στο σπιτι καποια αδεσποτη μη εμβολιασμενη(στη δικη μου περιπτωση που εχω πολλες γατες απ εξω).Επισης δεν κοιταμε μονο το καλο των ζωων μας αλλα και το δικο μας και των διπλανων μας. Ξανασυζητηστε το με τον γιατρο σας γιατι σιγουρα καποιοι πλεον ισως να εχουν αλλαξει αποψη

Και να συμπληρωσω κατι ακομα.Βλεπουμε καθημερινα αγγελιες με ζωα που χαθηκαν.Ποιος σας λεει οτι δεν μπορει να συμβει και σε εσας? Γιατι να μην εισαστε καλυμμενοι με το εμβολιο?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-10-12 στις 19:56. Αιτία: Merge
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 20:01, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ποζερογατινι
you can call me Celine
ενταξει, θα το ξανασυζητησω... αα ξερει κανεις μηπως μια τιμη στο περιπου για το εμβολιο;
Εγώ είμαι της άποψης "Φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισά". Ειδικότερα με τέτοια θέματα που παίζεται και η υγεία της μικρής μου αλλά και της οικογενειάς μου δεν θέλω να παίζω.

Ακριβής τιμή δεν μπορώ να σου πώ αλλά νομίζω η δικιά μου πέρνει γύρω στο 25ευρώ.

Παράθεση

ποζερογατινι

Νεοφερμένος

H ποζερογατινι αγαπαμε τα ζωα έγραψε στις 20:15, 24-10-12:

Ακριβής τιμή δεν μπορώ να σου πώ αλλά νομίζω η δικιά μου πέρνει γύρω στο 25ευρώ.
thank you

Παράθεση

ποζερογατινι

Νεοφερμένος

H ποζερογατινι αγαπαμε τα ζωα έγραψε στις 17:24, 25-10-12:

ενημερωνω, πως ο κτηνιατρος μου ειπε πως το εμβολιο κοστιζει 10 ευρω τελικα και οχι 25

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 17:28, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ποζερογατινι
ενημερωνω, πως ο κτηνιατρος μου ειπε πως το εμβολιο κοστιζει 10 ευρω τελικα και οχι 25
Πολυ ευχαριστο νεο αυτο! Ευχομαι να ισχυουν αυτες οι τιμες στους περισσοτερους κτηνιατρους!
Αν και στον σκυλο μου αρχες Σεπτεμβρη το χα κανει αλλα δεν ηταν εξολοκληρου λυσσας αλλα κοκτειλ που καλυπτει και την λυσσα και μας ειχε παρει 25 ευρω.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:57, 26-10-12:

Παιδιά η λύσσα όντως δεν είναι κάτι απλό αλλά δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε. Πάντα υπήρχε, απλά τα τελευταία χρόνια, ειδικά στην Ελλάδα τείνει να εξαφανισθεί. Και όπως είδατε παρουσιάστηκε σε συγκεκριμένη περιοχή και με συγκεκριμένα δεδομένα....
Μεταδίδεται με συγκεκριμένο τρόπο π.χ. όπως είπε η Εφη να σε δαγκώσει μολυσμένη αλεπού, αρκούδα κλπ. ή από τα περιττώματα των νυκτερίδων. Στην Ελλάδα είναι σπάνιο αυτό να συμβεί....αλλιώς θα ήταν όλα τα αδέσποτα λυσσασμένα.
Δεν λέω ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Προς Θεού. Οταν βεβαίως ξέρετε ότι το ζώο σας, όπως π.χ. ο Ιντεφίξ εμένα βγαίνει έξω από το σπίτι και έρχεται σε επαφή με όλα τα ζώα που βρίσκουμε στο δρόμο, ναι τότε το θεωρώ επιβεβλημένο ώστε αν τυχόν, αν λέω πέσεις στην περίπτωση των περιπτώσεων να συναπαντήσεις ένα μολυσμένο ζώο να είσαι καλυμμένος. Οταν όμως μία γάτα ζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μέσα στο σπίτι, και εφόσον μου το λέει και η γιατρός, δεν το θεωρώ απαραίτητο.
Μπορείτε να διαβάσετε και εδώ: https://www.healthview.gr/%CE%B1%CF%8...83%CF%83%CE%B1

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 20:16, 26-10-12:

Έκτακτη συνέντευξη τύπου από την Ελληνική Κτηνιατρική Εταιρεία για την λύσσα

Η Ελληνική Κτηνιατρική Εταιρεία σας προσκαλεί στη συνέντευξη τύπου που οργανώνει την Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2012 και ώρα 12:00 στο ξενοδοχείο Hilton Αθηνών με θέμα τη Λύσσα , επ΄ευκαιρία της επανεμφάνισης κρούσματος λύσσας στη χώρα μας.

Όπως δημοσιεύσαμε στο adespoto.gr, αλεπού βρέθηκε στην Κοζάνη θετική στη λύσσα.

Γενικότερα οι κάτοικοι της Δράμας και άλλων περιοχών γνωρίζουν εδώ και καιρό την έξαρση του φαινομένου στις γειτονικές χώρες και οι κτηνίατροι καταγράφουν σε βιβλία τα εμβολιασμένα ζώα ενώ παλιότερα έλεγαν στους πελάτες τους ότι δεν είναι απαραίτητο το εμβόλιο, όπως μας ενημέρωσε φίλη αναγνώστρια του adespoto.gr.

πηγή https://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 21:25, 26-10-12:

Παιδια ας δουμε λιγο ψυχραιμα το θεμα αυτο.
Ειναι γνωστο οτι στην Ελλαδα δεν υπηρχε κρουσμα λυσσας τα τελευταια 20 χρονια.
Οι γειτονικες χωρες ομως εχουν κρουσματα και υπαρχει μικρη πιθανοτητα καποιο αρρωστο
ζωο, ειτε αλεπου, ειτε νυχτεριδα (οπως σωστα καποιο μελος ανεφερε πιο πριν) να περασει
στην χωρα μας.
Ακομα μικροτερη ειναι η πιθανοτητα αυτο το αρρωστο και φοβισμενο ζωο, να εμπλακει σε καυγα με
σκυλο ή γατα και να μεταδοσει τον ιο.

Με ενα προγραμμα εμβολιασμου σε αδεσποτα ζωα στην περιοχη που εκδηλωθηκε το περιστατικο,
κλεινεις και την παραμικρη πιθανοτητα εξαπλωσης του ιου.
Μη τρελλαθουμε κιολας και τρεχουμε να εμβολιαζουμε οικοσιτα ζωα στην Αθηνα, Πατρα, Ροδο κλπ κλπ!
Πιο πολλες πιθανοτητες εχω να μου πεσει ενα πιανο στο κεφαλι, ενω κατεβαινω την Πανεπιστημιου,
παρα να παθει λυσσα ο Τζιμης μου.

Ειναι και τα συμφεροντα των φαρμακευτικων εταιρειων στη μεση και πολλα αλλα. Βρηκαν ευκαιρια.
Θυμηθητε τι ειχε γινει πριν 2-3 χρονια με τα εμβολια της γριππης, που πηγαν χαμενα τελικα.

Μη πανικοβαλεστε και μη ψαρωνετε με τους τρομολαγνους.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 22:08, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από kiss bill
Παιδια ας δουμε λιγο ψυχραιμα το θεμα αυτο.
Ειναι γνωστο οτι στην Ελλαδα δεν υπηρχε κρουσμα λυσσας τα τελευταια 20 χρονια.
Οι γειτονικες χωρες ομως εχουν κρουσματα και υπαρχει μικρη πιθανοτητα καποιο αρρωστο
ζωο, ειτε αλεπου, ειτε νυχτεριδα (οπως σωστα καποιο μελος ανεφερε πιο πριν) να περασει
στην χωρα μας.
Ακομα μικροτερη ειναι η πιθανοτητα αυτο το αρρωστο και φοβισμενο ζωο, να εμπλακει σε καυγα με
σκυλο ή γατα και να μεταδοσει τον ιο.

Με ενα προγραμμα εμβολιασμου σε αδεσποτα ζωα στην περιοχη που εκδηλωθηκε το περιστατικο,
κλεινεις και την παραμικρη πιθανοτητα εξαπλωσης του ιου.
Μη τρελλαθουμε κιολας και τρεχουμε να εμβολιαζουμε οικοσιτα ζωα στην Αθηνα, Πατρα, Ροδο κλπ κλπ!
Πιο πολλες πιθανοτητες εχω να μου πεσει ενα πιανο στο κεφαλι, ενω κατεβαινω την Πανεπιστημιου,
παρα να παθει λυσσα ο Τζιμης μου.

Ειναι και τα συμφεροντα των φαρμακευτικων εταιρειων στη μεση και πολλα αλλα. Βρηκαν ευκαιρια.
Θυμηθητε τι ειχε γινει πριν 2-3 χρονια με τα εμβολια της γριππης, που πηγαν χαμενα τελικα.

Μη πανικοβαλεστε και μη ψαρωνετε με τους τρομολαγνους.
Φιλε μια χαρα ψυχραιμοι ειμαστε! Αλλα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο,οσοι θελουν(αν και κανονικα ολοι θα επρεπε) ας τα εμβολιασουν.Δεν βρισκω κατι κακο,ουτε προκειται περι πανικου επειδη θελω να ειμαι κυριος και ως προς τα ζωα μου και προς τους συνανθρωπους μου

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 22:10, 26-10-12:

Επισης οσοι μενουν Αθηνα μπορουν να πανε στην συνεντευξη τυπου που θα γινει. Η γνωση ποτε δεν εβλαψε κανεναν!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:00, 26-10-12:

Φιλε μια χαρα ψυχραιμοι ειμαστε! Αλλα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο,οσοι θελουν(αν και κανονικα ολοι θα επρεπε) ας τα εμβολιασουν.Δεν βρισκω κατι κακο,ουτε προκειται περι πανικου επειδη θελω να ειμαι κυριος και ως προς τα ζωα μου και προς τους συνανθρωπους μου
Γνωριζω οτι κανοντας το εμβολιο λυσσας στο γατο μου, εχω περισσοτερες πιθανοτητες να προσβληθει απο
σάρκωμα (Vaccine Associated Sarcoma), έναν ιδιαίτερα επιθετικό όγκο και δύσκολο στη θεραπεία.
Αυτο το γνωριζουν και οι κτηνιατροι και σωστα επιλεγουν πολλές φορές να κάνουν το εμβόλιο στο πόδι της γάτας (και όχι στο σώμα) ώστε αν δημιουργηθεί όγκος να μπορεί να αντιμετωπιστεί, π.χ. με ακρωτηριασμό του ποδιού, χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του ζώου.
Σε αυτο το φορουμ μονο, εχουν αναφερθει αρκετες τετοιες περιπτωσεις.
Ο καθενας παιρνει τα ρισκα του και πραττει αναλογα.
Εκτιμω οτι ο μη εμβολιασμος και μιλω παντα για ζωα που ειναι εντος σπιτιου, ειναι μια απολυτα ασφαλης επιλογη.

Και υποψιαζομαι οτι στην ΕΚΤΑΚΤΗ συνέντευξη τύπου για την λύσσα δε θα μιλησουν
καθολου για Vaccine Associated Sarcoma.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiss bill : 26-10-12 στις 23:14.
Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 23:26, 26-10-12:

Γνωριζω οτι κανοντας το εμβολιο λυσσας στο γατο μου, εχω περισσοτερες πιθανοτητες να προσβληθει απο
σάρκωμα (Vaccine Associated Sarcoma), έναν ιδιαίτερα επιθετικό όγκο και δύσκολο στη θεραπεία.
Αυτο το γνωριζουν και οι κτηνιατροι και σωστα επιλεγουν πολλές φορές να κάνουν το εμβόλιο στο πόδι της γάτας (και όχι στο σώμα) ώστε αν δημιουργηθεί όγκος να μπορεί να αντιμετωπιστεί, π.χ. με ακρωτηριασμό του ποδιού, χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του ζώου.
Εκτιμω οτι ο μη εμβολιασμος και μιλω παντα για ζωα που ειναι εντος σπιτιου, ειναι μια απολυτα ασφαλης επιλογη.

Δεν θα πω οτι διαφωνω γιατι δεν γνωριζω τις επιπτωσεις που μπορει να εχει το εμβολιο. Θα μαθω την Τριτη που θα επισκεπτω τον κτηνιατρο. Οκ,ας αφησουμε τα εντος. Με τα αδεσποτα τι θα γινει?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:50, 26-10-12:

Απορία: Μόνο με το συγκεκριμένο εμβόλιο κινδυνεύουν τα γατιά να αναπτύξουν σάρκωμα, ή και με άλλα εμβόλια?

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 23:56, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Απορία: Μόνο με το συγκεκριμένο εμβόλιο κινδυνεύουν τα γατιά να αναπτύξουν σάρκωμα, ή και με άλλα εμβόλια?
Με αυτο το εμβολιο και με της λευχαιμιας.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 00:05, 27-10-12:

Δεν θα πω οτι διαφωνω γιατι δεν γνωριζω τις επιπτωσεις που μπορει να εχει το εμβολιο. Θα μαθω την Τριτη που θα επισκεπτω τον κτηνιατρο. Οκ,ας αφησουμε τα εντος. Με τα αδεσποτα τι θα γινει?
Γιατι κανεις κτηνιατρος δεν ενημερωνει τον πελατη, ωστε να παρει την αποφαση γνωριζοντας το ρισκο;

Που ειναι η ευαισθησια του κτηνιατρικου συλλογου απεναντι στα αδεσποτα και τον ανεξελεγκτο πολλαπλασιασμο τους;
Αν οργανωναν 2-3 ομαδες για τη στειρωση τους, θα στοιχιζε λιγοτερα απο το συνεδρειο στο ακριβο ξενοδοχειο.
Ερχονται τετοιες ομαδες κτηνιατρων απο το εξωτερικο και οι δικοι μας κοιμουνται.
Και τωρα τρεχει ενα τετοιο προγραμμα στην Αττικη αλλα και το καλοκαιρι υπηρχαν προγραμματα στην Ροδο και
την Πατμο.
Μας ελεγε σχετικα το Ρενακι13. Αληθεια τι κανει αυτη η ψυχη. Χαθηκε

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:09, 27-10-12:

Συμφωνω απολυτα με τον Βασιλη σε ολα οσα λεει.

Και για την Ρενα το σκεφτηκα και εγω, τι να γινεται;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:09, 27-10-12:

Παιδιά νομίζω πως δεν πρέπει να βιαζόμαστε και να είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας.
Το θέμα είναι περισσότερο περίπλοκο απ'όσο φαίνεται και καθένας μας που έχει κατοικίδιο πρέπει να σκεφτεί καλά και να ζυγίσει όλες τις
παραμέτρους πριν πάρει μια απόφαση για το αν θα προχωρήσει στον συγκεκριμένο εμβολιασμό του ζώου του ή όχι.

Προϋπόθεση βέβαια η υπεύθυνη, σωστή και επαρκής ενημέρωση για τα υπέρ και τα κατά, που μόνο οι ειδικοί μπορούν να αποφανθούν,
δηλαδή οι κτηνίατροι. Καλή η διαδικτυακή ενημέρωση, αλλά ακόμα καλύτερη η ενημέρωση από το γιατρό.
Υπάρχουν διάφορες σελίδες που λένε αυτό είναι το σωστό,άρθρα, γνώμες ειδικών και "ειδικών",με αποτέλεσμα να χανόμαστε σ'ένα λαβύρυνθο
που δεν έχει τέλος!
Μετά ερχόμαστε στο θέμα των κτηνιάτρων και στην εμπιστοσύνη που έχει ο καθένας μας στον δικό του.
Κι αν μέχρι σήμερα δεν ετίθετο θέμα και εμπιστευόμαστε, μήπως αν μας προτείνει οτι όντως χρειάζεται ή δεν χρειάζεται να γίνει, το κατά πόσο
αυτή η εμπιστοσύνη θα κλονιστεί αφήνοντας να πέσει ο σπόρος της αμφιβολίας.
Διότι και οι γνώμες των γιατρών διίστανται και μετά ποιός παίρνει την ευθύνη για το αν θα έπρεπε ή δεν έπρεπε να συμβεί το..απευκτέο?
Ποιός μπορεί να είναι βέβαιος και να διαχωρήσει τον σωστό γιατρό με τις καλές προθέσεις που όμως έκανε λάθος εκτίμηση,
η τον "φραγκοφονιά"που "τα παίρνει" από τις εταιρείες?
Για μένα είναι πολύ δύσκολο το θέμα, και το μόνο που εύχομαι είναι με ψυχραιμία και σύνεση να βοηθηθούμε να πάρουμε τη σωστή απόφαση
για τα πολυαγαπημένα μας παρεάκια.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 01:26, 27-10-12:

Το ζήτημα είναι πως ποτέ δεν ξέρεις... Η εμπιστοσύνη σε έναν γιατρό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Άλλος θα σου πει τα χειρότερα κι άλλος θα απογειώσει τον ίδιο πάντα γιατρό! Για τον δικό μου ας πούμε έχω ακούσει πως είναι λίγο παράξενος και λιγομίλητος (η αλήθεια είναι πως δεν του παίρνεις πολλές κουβέντες, την τελευταία φορά έφυγα από 'κεί παίρνοντας κι ένα χαπάκι για τα σκουληκάκια μην έχοντας καταλάβει πως και πότε πρέπει να της το δώσω!) αλλά φοβερός επιστήμονας. Αντιμετωπίζει, λένε, και τα πιο δύσκολα περιστατικά κι έχει πάντα σωστή κρίση για την κάθε περίπτωση. Εγώ σαφώς θα σπεύσω να πάρω τη γνώμη του, αλλά αν μου πει αβίαστα πως δε χρειάζεται το εμβόλιο της λύσσας, νομίζω πως δε σταθώ εκεί.... Θα ρωτήσω κι αλλού, οπωσδήποτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:49, 27-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Το ζήτημα είναι πως ποτέ δεν ξέρεις... Η εμπιστοσύνη σε έναν γιατρό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Άλλος θα σου πει τα χειρότερα κι άλλος θα απογειώσει τον ίδιο πάντα γιατρό! Για τον δικό μου ας πούμε έχω ακούσει πως είναι λίγο παράξενος και λιγομίλητος (η αλήθεια είναι πως δεν του παίρνεις πολλές κουβέντες, την τελευταία φορά έφυγα από 'κεί παίρνοντας κι ένα χαπάκι για τα σκουληκάκια μην έχοντας καταλάβει πως και πότε πρέπει να της το δώσω!) αλλά φοβερός επιστήμονας. Αντιμετωπίζει, λένε, και τα πιο δύσκολα περιστατικά κι έχει πάντα σωστή κρίση για την κάθε περίπτωση. Εγώ σαφώς θα σπεύσω να πάρω τη γνώμη του, αλλά αν μου πει αβίαστα πως δε χρειάζεται το εμβόλιο της λύσσας, νομίζω πως δε σταθώ εκεί.... Θα ρωτήσω κι αλλού, οπωσδήποτε.
Φωτεινή μου, καλό είναι ο γιατρός που θα βρούμε, να είναι συνδυασμός άριστου επιστήμονα και "ανθρώπου", δηλαδή να
είναι σε θέση να αφιερώνει λίγο από τον πολύτιμο χρόνο του να εξηγεί και στον ασθενή (από τον οποίο αμείβεται) και να μην
τον αφήνει στην άγνοια και στην ανησυχία. Ναι, υπάρχουν και τέτοιοι γιατροί και όταν τους βρίσκουμε, είναι καλύτερα να
μένουμε σ'αυτούς.
Συνήθως, όταν δεν καθυσυχαζόμαστε με την πρώτη γνώμη, δυο πράγματα είναι η αιτία: Ή κατά βάθος ψάχνουμε να
ακούσουμε αυτό που εμείς θέλουμε να ακούσουμε, ή δεν του έχουμε πλήρη εμπιστοσύνη.
Και άντε δυο να συμφωνούν.
Αν όμως σου πει ο ένας μια Α γνώμη, ο άλλος μια Β γνώμη? Δεν θα πας σε κάποιον τρίτο, τέταρτο,κ.ο.κ, μέχρι να δεις
που "γέρνει η ζυγαριά"? Και η γνώμη των πολλών είναι πάντοτε η σωστή, ή έτσι "χανόμαστε στη μετάφραση"?
Προσωπικά δεν ξέρω τι θα κάνω.
Είθε να μας δοθεί φώτιση, να κάνουμε το σωστό και το ασφαλές για τα πολύτιμα τετράποδα παρεάκια μας!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 19:07, 27-10-12:

Σιγουρα δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε διαγνωση, ουτε να αντικαταστησουμε το γιατρο.
Η δικη μου γιατρος μου συνεστησε ή μαλλον μου επεβαλε τον εμβολιασμο στον Τζιμι μου σε ηλικια 4 μηνων.
Τοτε δεν ηξερα για το σαρκωμα ουτε μπορουσα να σταθμισω καταστασεις.
Την επομενη φορα που μιλησαμε για το αντιλυσσικο και της ειπα ολα αυτα που ανεφερα και πιο πανω,
αναγκαστηκε να παραδεχτει οτι: ''ενταξει δεν υπαρχει κινδυνος αλλα καλυτερα να το κανεις αφου
τον πηγαινεις και στο χωριο''.

Και αναρωτιεμαι γιατι οι ανθρωποι δεν εμβολιαζονται για τη λυσσα, ειδικα στα χωρια που ο κινδυνος
να δαγκωθει καποιος απο μολυσμενο ζωο ειναι μεγαλυτερος; Ε γιατι;
Και δε μιλαω για τωρα που η λυσσα εχει εξαφανιστει αλλα για πριν 25-30 χρονια.
Πριν 30 χρονια λοιπον, οταν ημουν μικρος με ειχε δαγκωσει αδεσποτος σκυλος.
Ο γιατρος ρωτησε αν ξερουμε ή αν μπορουμε να βρουμε το σκυλι που με δαγκωσε.
Κι αυτο για να αποφυγουμε το αντιλυσσικο. Αν βρισκαμε το σκυλι, θα παρακολουθουσαμε
αν αρρωστησει απο λυσσα και μονο τοτε θα καναμε το εμβολιο.
Δυστυχως το σκυλι δε βρεθηκε.
Πηγα στο λυσσιατρειο (λοιμωδων, εκει βρισκοταν και αρκετες π***ανες για αλλο λογο)
και μια ωραια νοσοκομα μου βαρεσε ενα περιποιημενο εμβολιο λυσσας.

θα μπορουσε να εφαρμοστει μια τετοια τακτικη για τα κατοικιδια μας. Δλδ εμβολιασμος μονο
οταν κριθει απαραιτητος και οχι χωρις λογο.
Και για να μη παρεξηγηθω, μιλαω παντα για κατοικιδια που δε βγαινουν εξω.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 19:56, 27-10-12:

Βασιλη ολα καλα σε αυτα που λες. Λιγο πολυ ομως ολοι ταιζουμε και αδεσποτα που ανεβαινουν πανω μας και τριβονται για χαδια. Με αυτα τι θα γινει? Εμενα αυτο με καιει περισσοτερο. Αν ειναι πραγματι τοσο επικυνδινο το εμβολιο (και δεν διατρεχουμε κινδυνο) φυσικα δεν θα το κανω ουτε στα αδεσποτα.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 01:59, 28-10-12:

Tοσο επικινδυνο δεν ειναι το εμβολιο, απλα εχει ελαχιστες πιθανοτητες το ζωο να εμφανισει σαρκωμα.
Ειδικα οταν επαναλαμβανεται καθε χρονο.
Εγω προσωπικα θα προτιμουσα να κανω στα αδεσποτακια το τριπλο εμβολιο, παρα το αντιλυσσικο.
Το τριπλο περιλαμβανει τη ρινοτραχειίτιδα, τον καλυκοϊό και την πανλευκοπενία.
Εχω δει και διαβασει για πολλα γατακια που προσβαλονται και πεθαινουν απο τα παραπανω.
Απο λυσσα ομως οχι.

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 17:14, 29-10-12:

Από ότι ξέρω η λύσσα κολλιέται αν σε δαγκώσει μολυσμένο ζώο...Τα ζωάκια μας που ζουν στο σπίτι γιατί να κάνουν το εμβόλιο??
Υπάρχει πιθανότητα να μολυνθούν χωρίς μολυσμένο ζώο να τα δαγκώσει?

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 17:51, 29-10-12:

καλησπέρα, διάβασα το περιστατικό πριν λίγες ημέρες στην εφημερίδα, η λύσσα στη βόρειο Ελλάδα σε κάποια τσοπανόσκυλα ήταν γνωστή με κάποια απουσία των κρουσμάτων την τελευταία 5αετία.
Θα με ενδιέφερε να μάθω όμως και ίσως άξιζε να ερευνηθεί πως προσβλήθηκε απο τον υιό η αλεπού....
αυτό γεννά και δευτερευσουσες σκέψεις για την κατανάλωση ωμού κρέατος κλπκλπ...

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 18:55, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasopent
Από ότι ξέρω η λύσσα κολλιέται αν σε δαγκώσει μολυσμένο ζώο...Τα ζωάκια μας που ζουν στο σπίτι γιατί να κάνουν το εμβόλιο??
Υπάρχει πιθανότητα να μολυνθούν χωρίς μολυσμένο ζώο να τα δαγκώσει?
Mονο αν δαγκωσει εμας μολυσμενο ζωο και στη συνεχεια δαγκωσουμε εμεις τα δικα μας ζωα! χαχαχα! Περα απο την πλακα,θεωρω οτι ενα ζωο οσο και να το προσεχεις μπορει καποτε να γινει η στραβη και να βγει απο το σπιτι.
Ετσι και αλλιως παιδια εμεις δεν θα το γλυτωσουμε το εμβολιο αφου σε ενα χρονο φευγουμε για Γερμανια

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 10:30, 30-10-12:

Πάντως πρόκειται για ένα εξαιρετικά βαρύ εμβόλιο που μπορεί η σχυνή του χρηση να επιρρεάσει και τα νεφρα.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 12:02, 30-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Havana
Πάντως πρόκειται για ένα εξαιρετικά βαρύ εμβόλιο που μπορεί η σχυνή του χρηση να επιρρεάσει και τα νεφρα.
Nαι ρε παιδια καλα τα λετε αλλα εμεις που μεταναστευουμε τι να κανουμε που ειναι υποχρεωτικο? Αφου ετσι οριζει ο νομος

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:10, 30-10-12:

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Απλά πριν φύγεις θα το κάνεις και όταν με το καλό βρεθείτε εκεί συμβουλευτείτε και έναν γιατρό και αναλόγως πράττετε. Αν δε η γατούλα σας δεν βγαίνει εκτός σπιτιού, τότε όταν θα μένετε πλέον εκεί ίσως να μην το ξανακάνετε ποτέ. Απλά τώρα οφείλετε να το κάνετε λόγω της μετακίνησής σας.

Και στο σκυλί μου το κάνω κάθε χρόνο. Τον ελέγχω βεβαίως γενικότερα με εξετάσεις αλλά του το κάνουμε γιατί βγαίνει έξω, όπως και τόσα σκυλιά. Τι να κάνουμε προληπτικό μεν, αλλά απαραίτητο δε.

Παράθεση

vampirem (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vampirem
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O vampirem it takes a fool to remain sane... έγραψε στις 22:18, 30-10-12:

Αυτό που γνωρίζω, είναι πως αν θέλεις να ταξιδέψεις με το κατοικίδιο σου (εσωτερικό ή εξωτερικό), το ζώο πρέπει να είναι εμβολιασμένο για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση ελέγχου. Από εκεί και πέρα, η δική μου κτηνίατρος μου έχει προτείνει να το κάνω στην Brick κάποια στιγμή. Σίγουρα όμως δεν μου έχει αναφέρει περιπτώσεις κινδύνου για την υγεία του ζώου.
Η άποψη μου είναι πως πρέπει να γίνει εμβολιασμός. Όπως καθαρίζεις και αποστειρώνεις τον χώρο σου, το ίδιο "καθαρό και αποστειρωμένο" πρέπει να είναι και το κατοικίδιο σου (όσο περίεργο ή υπερβολικό κι αν ακούγεται αυτό).

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 12:07, 19-11-12:

Σήμερα έμαθα για δεύτερο κρούσμα στη δυτική Μακεδονία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 12:17, 19-11-12:

https://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67

βρε παιδιά όντως και εγώ το διάβασα ότι παρουσιαστηκε νέο κρούσμα....όμως και πάλι δεν πιστεύω πως ένα γατάκι κινδυνεύει ΜΕΣΑ στο σπίτι...θα το συζητήσω και με τη γιατρό μας βεβάιως αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται εντελώς τραβηγμένο για μία γάτα να κολλήσει ενώ ζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μέσα στο σπίτι....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vampirem (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vampirem
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O vampirem it takes a fool to remain sane... έγραψε στις 12:26, 19-11-12:

Η κτηνίατρος μου είναι της άποψης, να εμβολιαστούν όλα τα οικόσιτα ζώα, για να περιοριστεί όσο είναι δυνατόν μια πανδημία.
Καλό θα ήταν λοιπόν να εμβολιάσουν όλοι τα κατοικίδια τους, είτε ζουν μέσα στο σπίτι, είτε όχι.
Είναι θέμα κρίσης του καθενός.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 12:36, 19-11-12:

Βρε παιδιά ένα λεπτό....για ποια πανδημία μιλάμε σε σχέση πάντα με τα αποκλειστικά οικόσιτα ζώα....;;; καταλαβαίνω τον εμβολιασμό ενός ζώου, όπως ο Ιντεφίξ ο οποίος είναι έκθετος καθημερινά σε κινδύνους, βγαίνει έξω κλπ.κλπ. η Κίρα όμως μένει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μέσα....πως θα κολλήσει;;; δεν βγαίνει σχεδόν ούτε και στο μπαλκόνι παρά μόνο όταν είμαστε εμείς παρόντες..... άρα δεν μπορεί να κολλήσει!!! η πανδημία θα δημιουργηθεί όταν θα δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες με τα αδέσποτα....εκεί να θα υπάρχει κίνδυνος από τα αδέσποτα που όλοι εμείς ταίζουμε... αυτό το καταλαβαίνω και όντως εδώ θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα αν δεν ελεχθεί/διευθετηθεί άμεσα το ζήτημα από τους τους κοινωνικούς φορείς.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους