Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,152 εγγεγραμμένα μέλη και 713,368 μηνύματα σε 22,477 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 272 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα, θύμα επίθεσης αδέσποτων σκύλων

stelina1232000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stelina1232000
H stelina1232000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stelina1232000 έγραψε στις 15:21, 01-06-14:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να παραθέσω ένα περιστατικό, που συνέβη χθες βράδυ, το οποίο με συγκλόνισε.

Γυρνούσα σπίτι με την παρέα μου και στο δρόμο μας ακολούθησαν 3 αδέσποτα σκυλιά, που φαινόντουσαν πολύ φιλικά. Ξαφνικά, αντιλαμβάνονται μία γάτα κάτω από ένα αμάξι και τρελαίνονται... Περικυκλώνουν το αμάξι και γαβγίζουν ασταμάτητα. Ήμουν σίγουρη, ότι η γάτα ή θα έμενε κάτω από το αμάξι και θα τη γλίτωνε ή θα έβρισκε τρόπο να τρέξει και να ξεφύγει. Δυστυχώς, χωρίς να καταλάβω πώς, μάλλον στην προσπάθειά της να διαφύγει, ένα από τα σκυλιά την αρπάζει κι αυτό, που ακολουθεί, είναι φρικιαστικό. Αρχικά, αυτό, που την έπιασε, την είχε στα δόντια του και την τίναζε αριστερά-δεξιά και στη συνέχεια, την πιάνουν και τα 3 τραβώντας την προς διαφορετικές κατευθύνσεις. Το γατάκι σπάραζε και τα σκυλιά δεν έλεγαν να σταματήσουν...

Εγώ είχα πάθει σοκ, τα έχασα τελείως με το θέαμα και δεν ήξερα τι να κάνω. Οι φίλοι μου πλησίασαν, φώναζαν στα σκυλιά, για να την αφήσουν, αλλά τίποτα.. Το μαρτύριο της γάτας συνεχίστηκε κάμποση ώρα, ώσπου σταμάτησε να ακούγεται η φωνή της και τελικά ξεψύχησε... Τα σκυλιά ηρέμησαν, πλησιάσαμε κι άλλο, και το ένα εξακολουθούσε να τη σέρνει νεκρή. Το σώμα της γάτας ήταν σε άθλια κατάσταση. Πραγματικά, ήταν από τα χειρότερα πράγματα, που έχουν συμβεί μπροστά μου. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ, κυρίως, γιατί δεν ήξερα τι να κάνω, για να βοηθήσω την άτυχη γάτα.

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να μου πει, πώς αντιδράς σε τέτοιες περιπτώσεις, γιατί σίγουρα δε θα άντεχα να ξαναδώ κάτι παρόμοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:30, 02-06-14:

Εφ'όσον δεν υπάρχουν πρόληψη και μέτρα για τα αδέσποτα από κράτος και ιδιοκτήτες ζώων...
Δεν ξέρω τι θα μπορούσες να κάνεις ώστε να αποτρέψεις αυτό το φριχτό θέαμα που εύχομαι ποτέ να μην αντικρύσω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 02:09, 02-06-14:

αυτο που πρεπει να κανεις αμεσα οταν αντιληφθεις κατι τετοιο ειναι να διωξεις με καποιο τροπο τα σκυλια απ το μερος που κρυβεται η γατα. γιατι ειναι θεμα χρονου να την ξετρυπωσουν και να ακολουθησει αυτο που περιγραφεις. δεν ακουγεται ευκολο αλλα ειναι ο μονος τροπος, αν την πιασουν στα δοντια τους ειναι πολυ αργα.

πριν λιγο καιρο ειδα ακριβως το ιδιο σκηνικο και επειδη δυστυχως αυτην την εμπειρια που ειχες την εχω ζησει αρκετες φορες, εριχνα ο,τι εβρισκα στα σκυλια για να φυγουν απο το αυτοκινητο εκεινο. ή τα τρομαζεις, ο,τι πιανει. αν φυγουν, συνηθως ειναι σε τετοια ενταση ("κυνηγανε" βλεπεις) οποτε δεν ξαναγυρνανε.

ειναι ευκολο να δαιμονοποιησεις τα σκυλια σε τετοιες περιπτωσεις (εγω τουλαχιστον το εκανα οταν αγελη σκυλιων σκοτωσε τη γατα με την οποια μεγαλωσα για 14-5 χρονια) αλλα δυστυχως αυτη ειναι η φυση τους, τα πιανει αυτο το κυνηγετικο ενστικτο οταν κυκλοφορουν σε αγελες. μην ξεχναμε οτι και οι γατες το ιδιο κανουν στα θηραματα τους, το διασκεδαζουν μαλιστα οταν βασανιζουν το θηραμα τους τις τελευταιες του στιγμες

εννοειται οτι η κατασταση στην ελλαδα με τα αδεσποτα ειναι τριτοκοσμικη και οι αγελες σκυλων που κυκλοφορουνε ειναι επικινδυνες και για τους ανθρωπους, το κρατος και οι ανευθυνοι ιδιοκτητες ευθυνονται και αντε βρες ακρη σε αυτη τη χωρα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 03:34, 02-06-14:

Παιδιά οκ ντρέπομαι λίγο αλλά αν έβλεπα αγέλη σκύλων να επιτίθεται σε γάτα απλά θα προσπαθούσα να εξαφανιστώ χωρίς να με πάρουν χαμπάρι. Κάτι αγέλες 3-4 σκύλων και πάνω, μεγαλόσωμων κιόλας, που είναι σε φάση ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΩΡΑ, με τα δόντια έξω, ειλικρινά με τρομάζει τόσο πολύ που δεν υπάρχει περίπτωση να αντιδράσω σε παρόμοιο σκηνικό. Είναι κανονικά επικίνδυνο, δυστυχώς. Αν σε πάρουν στο κατόπι την έκατσες. Συν το ότι τώρα που ακούω συνέχεια για λύσσες και ιστορίες, θα το σκεφτόμουν διπλά και τρίδιπλα.

Πάλι καλά που άλλοι είναι πιο θαρραλέοι από μένα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:51, 02-06-14:

Εγω θα έπαιρνα τηλέφωνο να έρθουν να μαζέψουν τους σκύλους γιατι αν μείνουν στο δρομο σιγουρα θα σκοτώσουν κι αλλα γατακια. Επρεπε να εριχνες κοντα τους καμια πέτρα να φοβηθούν να φυγουν

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 14:24, 02-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Παιδιά οκ ντρέπομαι λίγο αλλά αν έβλεπα αγέλη σκύλων να επιτίθεται σε γάτα απλά θα προσπαθούσα να εξαφανιστώ χωρίς να με πάρουν χαμπάρι. Κάτι αγέλες 3-4 σκύλων και πάνω, μεγαλόσωμων κιόλας, που είναι σε φάση ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΩΡΑ, με τα δόντια έξω, ειλικρινά με τρομάζει τόσο πολύ που δεν υπάρχει περίπτωση να αντιδράσω σε παρόμοιο σκηνικό. Είναι κανονικά επικίνδυνο, δυστυχώς. Αν σε πάρουν στο κατόπι την έκατσες. Συν το ότι τώρα που ακούω συνέχεια για λύσσες και ιστορίες, θα το σκεφτόμουν διπλά και τρίδιπλα.

Πάλι καλά που άλλοι είναι πιο θαρραλέοι από μένα
δεν προκειται για επιθετικα προς τον ανθρωπο σκυλια, τις περισσοτερες φορες ειναι και φιλικα, σου κουνανε την ουρα με το που πλησιαζεις. και προφανως μιλαμε για περιπτωσεις που δεν εχουν εικονα λυσσασμενου ζωου- απ οσο εχω διαβασει κανει μπαμ. οποτε με αυτα τα δεδομενα ο κινδυνος για εμας ειναι πολυ μικρος αν οχι ανυπαρκτος αν παρεμβεις εννοω σε μια τετοια περιπτωση. αλλο το οτι τετοιες αγελες ή και μεμονωμενα σκυλια εκδηλωνουν επιθετικοτητα και προς ανθρωπους- ειναι μια μικρη μειονοτητα αυτη θελω να πιστευω, τρομακτικο παντως ειναι και σαν σκεψη και σαν βιωμα.

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Εγω θα έπαιρνα τηλέφωνο να έρθουν να μαζέψουν τους σκύλους γιατι αν μείνουν στο δρομο σιγουρα θα σκοτώσουν κι αλλα γατακια.
που ακριβως θα επαιρνες τηλεφωνο? στο δημο? που ουτε καν ξερουν τι τους γινεται, ουτε το νομο ουτε τις υποχρεωσεις τους και ακομα και να τις ξερουν δεν υπαρχουν υποδομες για τιποτα? στην καλυτερη περιπτωση (αν ανταποκριθουν, λεμε τωρα) να μαζεψουν τα σκυλια σε κυνοκομειο (που δεν υπαρχουν στις περισσοτερες πολεις) και να ζησουν σε ενα αθλιο κλουβι την υπολοιπη ζωη τους. δεν ειναι λυση αυτη οταν μιλαμε για ζωα που δεν εχουν καν εκδηλωσει επιθετικοτητα σε ανθρωπο και απλα ειχαν την ατυχια να βρεθουν αδεσποτα.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι χωρις οργανωση, υποδομες και συστηματικο ενδιαφερον απο τους αρμοδιους το θεμα των αδεσποτων δε λυνεται. και ακομα και καποιος να βρεθει και να μαζεψει τα 3-4 σκυλια τωρα, αυριο θα ερθουν αλλα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:30, 02-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
δεν προκειται για επιθετικα προς τον ανθρωπο σκυλια, τις περισσοτερες φορες ειναι και φιλικα, σου κουνανε την ουρα με το που πλησιαζεις. και προφανως μιλαμε για περιπτωσεις που δεν εχουν εικονα λυσσασμενου ζωου- απ οσο εχω διαβασει κανει μπαμ. οποτε με αυτα τα δεδομενα ο κινδυνος για εμας ειναι πολυ μικρος αν οχι ανυπαρκτος αν παρεμβεις εννοω σε μια τετοια περιπτωση. αλλο το οτι τετοιες αγελες ή και μεμονωμενα σκυλια εκδηλωνουν επιθετικοτητα και προς ανθρωπους- ειναι μια μικρη μειονοτητα αυτη θελω να πιστευω, τρομακτικο παντως ειναι και σαν σκεψη και σαν βιωμα.

που ακριβως θα επαιρνες τηλεφωνο? στο δημο? που ουτε καν ξερουν τι τους γινεται, ουτε το νομο ουτε τις υποχρεωσεις τους και ακομα και να τις ξερουν δεν υπαρχουν υποδομες για τιποτα? στην καλυτερη περιπτωση (αν ανταποκριθουν, λεμε τωρα) να μαζεψουν τα σκυλια σε κυνοκομειο (που δεν υπαρχουν στις περισσοτερες πολεις) και να ζησουν σε ενα αθλιο κλουβι την υπολοιπη ζωη τους. δεν ειναι λυση αυτη οταν μιλαμε για ζωα που δεν εχουν καν εκδηλωσει επιθετικοτητα σε ανθρωπο και απλα ειχαν την ατυχια να βρεθουν αδεσποτα.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι χωρις οργανωση, υποδομες και συστηματικο ενδιαφερον απο τους αρμοδιους το θεμα των αδεσποτων δε λυνεται. και ακομα και καποιος να βρεθει και να μαζεψει τα 3-4 σκυλια τωρα, αυριο θα ερθουν αλλα.
Το θεμα ειναι οτι τις πλείστες φορες φταίνε οι ανθρωποι που ειτε δεν τα στείρων οταν ειτε τα αφήνουν στο δρομο αδέσποτα να περιπλανιόνται. Καποτε πρεπει να αλλαξει αυτο. Και σιγουρα δεν ξερεις αν αυτα τα σκυλιά θα επιτίθονταν και σε ανθρωπο. Δυστυχως δεν υπαρχει και άλλη λύση. Εγω αν ημουν εκει θα εκανα οτι μπορούσα να σώσω το γατί ακομα και αν αυτο σήμαινε να πληγωθουν τα σκυλιά. Γιατι ακομα πιο έξαλλη με κανει η σκέψη του αυτο το γατακι να ηταν ενα απο τα αδέσποτα που ταιζω

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 15:54, 02-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Το θεμα ειναι οτι τις πλείστες φορες φταίνε οι ανθρωποι που ειτε δεν τα στείρων οταν ειτε τα αφήνουν στο δρομο αδέσποτα να περιπλανιόνται. Καποτε πρεπει να αλλαξει αυτο. Και σιγουρα δεν ξερεις αν αυτα τα σκυλιά θα επιτίθονταν και σε ανθρωπο. Δυστυχως δεν υπαρχει και άλλη λύση. Εγω αν ημουν εκει θα εκανα οτι μπορούσα να σώσω το γατί ακομα και αν αυτο σήμαινε να πληγωθουν τα σκυλιά. Γιατι ακομα πιο έξαλλη με κανει η σκέψη του αυτο το γατακι να ηταν ενα απο τα αδέσποτα που ταιζω
φυσικα οι ανθρωποι φταινε για αυτη την κατασταση, αλλωστε τα αδεσποτα ζωα απ τα δεσποζομενα προκυπτουν... για να αλλαξει αυτο πρεπει να λειτουργει ολο το συστημα προνοιας και διαχειρισης των αδεσποτων και των ζωων συντροφιας, αλλιως αποσπασματικα δεν εχει νοημα αν απλα απομακρυνεις 2 αδεσποτα σκυλια. υποτιθεται ομως οτι ηδη η τοποθετηση μικροτσιπ ειναι υποχρεωτικη και αν γινονταν ελεγχοι και επιβαλλονταν τα προστιμα που προβλεπονται, ολοι θα εβαζαν μικροτσιπ στα ζωα τους. αρα οταν εγκατελειπε καποιος το ζωο του θα αντιμετωπιζε την ποινη της εγκαταλειψης. υποτιθεται οτι ολα αυτα ισχυουν ηδη, αλλα ολοι βλεπουμε ποσο εφαρμοζονται...

ακριβως αυτο που λες ηταν η επομενη δικη μου σκεψη, αν δλδ φανταστουμε τη δικη μας γατα να βρισκεται σε αυτη τη θεση, πως θα αντιδρουσαμε? πιστευω ολοι εδω θα ξεχνουσαμε το φοβο για τα σκυλια αμεσως. στην τελικη να το θεσω αλλιως: με εχει δαγκωσει μια φορα αδεσποτο σκυλι (χωρις απολυτως καμια προκληση, για την ακριβεια απο πισω μου επιτεθηκε χωρις καν να γαυγισει) και η εμπειρια ηταν πολυ ασχημη φυσικα περα απ τα νοσοκομεια και ψυχολογικα. αλλα δεν συγκρινεται με το να ζησεις αυτο που περιγραφεται πιο πανω, δλδ σκυλια να ξεσκιζουν μια γατα μπροστα σου, ειδικα αν εισαι γατοφιλος. και μιλαμε για μια τυχαια γατα οχι τη δικια σου. η εμπειρια αυτη για μενα ηταν τραυματικη και ακομα δυσκολευομαι να την ξεπερασω. δικες μου σκεψεις ολα αυτα, σχετικες με τις δικες μου εμπειριες, δεν εννοω οτι ολοι πρεπει να αντιδρασουν ετσι σε τετοια σκηνικα, για μενα πλεον ειναι μονοδρομος!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:22, 02-06-14:

Η αλήθεια οτι ειμαι γατοφιλη και δεν εχω ουτε ιδιαίτερη αδυναμία στους σκύλους. Πολλες φορες ερχονται σκύλοι αδέσποτοι εδω που ταιζω τα γατια και τα βλεπω ολα να κρύβονται αλλα δεν φαίνονται σκύλοι άγριοι που θα επιτίθονταν. Τι να κανω και γω αναγκάζομαι να τους τρέξω απο πισω να φύγουν. Πριν κανενα μηνα η μαμά μου βρήκε το φτερό του αυτοκινητου της καταδαγκωμενο και κτυπημενο. Καποια μας ειπε πως είδε καποιον που έπαιρνε βόλτα τα δυο σκυλιά του και τα άφησε ελεύθερα και τσακώνονταν εκει στο αυτοκινητο. Και κάτσε να τον βρεις αυτόν... Ανευθυνότητα σε ολο της το μεγαλείο. Θελουν να εχουν ενα σκύλο απλα για να λενε οτι εχουν χωρις κανενα μερίδιο ευθυνης

Παράθεση

stelina1232000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stelina1232000
H stelina1232000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stelina1232000 έγραψε στις 00:31, 03-06-14:

Πιο πριν δε μου είχε περάσει καν από το μυαλό, ότι θα μπορούσε κάτι τέτοιο να συμβεί μπροστά μου. Όταν γύρισα σπίτι σκεφτόμουν αυτό, που λέτε, ότι θα μπορούσε,αντιστοίχως, να είχε τύχει στη δική μου γάτα κι είχα φάει τεράστια φρίκη. Κι εγώ δεν έχω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τα σκυλιά - προφανώς δε θέλω το κακό τους κι αρκετές φορές έχω ταΐσει αδέσποτα σκυλιά- αλλά δε συγκρίνεται με την αδυναμία, που έχω στις γάτες. Εκτός αυτού, δεν έχω τεράστια εξοικείωση μαζί τους και τα φοβάμαι όταν αγριεύουν, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να πλησιάσω περισσότερο. Με τις φωνές των φίλων μου δεν πτοήθηκαν καθόλου, οπότε ίσως αν τους ρίχναμε κάτι και τους αποσπούσαμε την προσοχή να βοηθούσε λίγο παραπάνω. Αν και πάλι αμφιβάλω, μοιάζανε δαιμονισμένα εκείνη τη στιγμή. Πραγματικά, όμως, είναι εξοργιστικό, που δεν υπάρχει καμία μέριμνα για τα αδέσποτα. Ειδικά, εδώ στο Βόλο, που σπουδάζω η κατάσταση έχει ξεφύγει. Υπάρχουν αγέλες σε κάθε γειτονιά. Κάποια είναι όντως πολύ φιλικά, αλλά έχουν ακουστεί κι αρκετά περιστατικά, για αδέσποτα που έχουν επιτεθεί σε ανθρώπους.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:48, 03-06-14:

Ξέρω ότι έχουν απαντήσει κι άλλοι και ότι η συζήτηση έχει προχωρήσει, αλλά είπα να σου πω τι κάνω εγώ σε ανάλογες περιπτώσεις, που δεν είναι και λίγες.
Πρώτα-πρώτα να πω πως δεν είμαι καλός γνώστης των σκυλιών μια και δεν είχα ποτέ μου σκύλο, από μικρή είχα ιδιαίτερη αδυναμία στις γάτες. Αγαπώ βέβαια όλα τα ζώα, αλλά ένα μικρό έως μεγάλο θα έλεγα τσιμπηματάκι με τις γάτες, ομολογώ πως το έχω.
Επίσης δεν θα πρέπει σε καμμιά περίπτωση να γίνουν τα αδέσποτα σκυλιά οι αποδιοπομπαίοι τράγοι. Κι αυτά κάποιος τα καταδίκασε να ζουν στους δρόμους αφού πρώτα τα έκανε επιθετικά. Κάποια άλλα μπορεί να μην χρωστάνε την επιθετικότητα τους σε κάποιον πρώην ιδιοκτήτη, αλλά στην απίστευτα δύσκολη ζωή του αδέσποτου. Κάποιες φορές μάλιστα, τουλάχιστον στην περιοχή μου, το κάνουν αποκλειστικά για να τραφούν όταν έχουν πολλές μέρες να φάνε...
Λοιπόν για να μην μακρυγορώ, εγώ αρχικά χτυπάω δυνατά παλαμάκια πολλές φορές και 8 φορές στις 10, πιάνει και φεύγουν. Αν δεν φύγουν έτσι, τους πετάω ένα μπουκαλάκι με νερό που έχω πάντα στην τσάντα μου γι' αυτή την δουλειά.
Αν τυχόν δεν πιάσει τίποτα από τα παραπάνω, απλά χυμάω καταπάνω τους. Συνήθως φοβούνται και φεύγουν έτσι, αλλά υπάρχουν και κάποια είτε πολύ θαρραλέα, είτε πολύ πεινασμένα που δεν φεύγουν και απλά παλεύουμε για να τους πάρω το γατί...
Ο άντρας μου πολλές φορές με μάλλωνε ότι θα πάθω ζημιά με αυτό που κάνω, αλλά το χειρότερο που έχω αποκομίσει είναι ένα δάγκωμα στον καρπό που ευτυχώς δεν πείραξε φλέβα.
Πάντως παρ' όλο που και με έχουν δαγκώσει και με έχουν κυνηγήσει ουκ ολίγες φορές, ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα μπορούσα να φοβηθώ έναν σκύλο, δεν ξέρω γιατί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:26, 03-06-14:

Βάσω μου δείχνουν πολύ σωστές και εφαρμόσιμες οι 1η και 2η λύσεις που προτείνεις, αλλά στην 3η προσωπικά έχω κάποια ένσταση.
Δεν είναι οτι φοβάμαι τα σκυλιά, ομολογώ όμως οτι φοβάμαι και δεν θα διακινδύνευα να δοκιμάσω στο πετσί μου τα δόντια τους

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 12:04, 04-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Βάσω μου δείχνουν πολύ σωστές και εφαρμόσιμες οι 1η και 2η λύσεις που προτείνεις, αλλά στην 3η προσωπικά έχω κάποια ένσταση.
Δεν είναι οτι φοβάμαι τα σκυλιά, ομολογώ όμως οτι φοβάμαι και δεν θα διακινδύνευα να δοκιμάσω στο πετσί μου τα δόντια τους
Συμφωνω, το 3ο ειναι πολυ επικινδυνο και καλυτερα να μην το ξανα εφαρμοσεις. Μπορει να παθεις μεγαλη ζημια εστω κι απο διορθωση που θα σου κανει ενα μεγαλοσωμο σκυλι(που δεν θα εχει δηλαδη σκοπο να σε δαγκωσει δυνατα). Ειναι το ιδιο επικινδυνο οπως και να χωσουμε χερια οταν τσακωνονται 2 σκυλοι. Επισης πολλες φορες, οταν εχουν ηδη αρπαξει τη γατα, το να τους φωναξεις, πεταξεις αντικειμενο ή βρεξεις τα εξιταρει ακομα περισσοτερο.

Προσωπικα θα προσπαθουσα πριν αρπαξουν τη γατα να τα απομακρυνω, αν δεν τα καταφερνα δεν ξερω αν θα διακινδυνευα να χωθω

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 12:28, 04-06-14:

Δεν έχει να κάνει με το ότι είναι αδέσποτα τα σκυλιά και κυνηγάν τις γάτες, όλα τα σκυλιά για τον α ή β λόγο ενστικτωδώς θα τις κυνηγήσουν. Τα δικά μου, που δεν θα με έλεγα και ανεύθυνη ιδιοκτήτρια, αν δουν γάτα γύρω απ'την αυλή λυσσάνε. Αν δε η γάτα μπει μέσα, δεν θέλετε να ξέρετε. Επίσης, δεν έχει να κάνει με την κοινωνικοποίησή τους. Έχω 2 γατόνια μες στο σπίτι, το ένα εκ των οποίων (η Σεσίλια, το καταλάβατε ήδη) είναι αναίσθητη γιατί μεγάλωσε με τον Άιζακ αφενός, αφετέρου έτσι είναι η φύση της. Σας πληροφορώ, ούτε τρίχα δεν τους πειράζουν, απλά τις κάνουνε παπί κάθε φορά. Αλλά τις ξένες γάτες θα τις φάνε με την πρώτη ευκαιρία. Όσοι μας παρακολουθούν στο θέμα μας, θυμούνται σίγουρα την ιστορία με το Σαρλουδάκι, την 3η γάτα μου που βγήκε στην αυλή και τις επιτέθηκαν 3 σκυλιά που φιλοξενούσα -την γλύτωσε παρά τρίχα τότε. Τι είχα κάνει; Έριχνα κλωτσιές δεξιά κι αριστερά, αλλά ποτέ -ποτέ όμως- μην το κάνεις σε σκυλί που δεν γνωρίζεις, είτε έχει στο στόμα του τη γάτα είτε όχι. Γιατί; Γιατί αν την κρατάει, θα'χει κλειδώσει το μυαλό του. Που σημαίνει ότι -αν δεν εμπιστεύεσαι τον σκύλο- μπορεί να αντιδράσει στο ότι πας να του πάρεις το θήραμα. Αν πάλι είναι σε φάση που προσπαθεί να την πιάσει κι έχει θολώσει, το πιο πιθανό είναι να κάνει αυτό που λέμε "redirected attack", δηλαδή επειδή δεν μπορεί να φτάσει στον στόχο του να αρπάξει οτιδήποτε βρίσκεται δίπλα του -πιθανόν εσένα. Θα πρέπει να'χεις κλειδώσει κι εσύ τόσο ώστε να μη φοβηθείς κι ο σκύλος να το πάρει χαμπάρι ότι δεν αστειεύεσαι. Προσωπικά επειδή μου έχει τύχει έξω, πετούσα ό,τι έβρισκα στα σκυλιά, ίσα για να δώσω στην γάτα την ευκαιρία να φύγει και να μην την προλάβουν, έκανα τρελή βαβούρα με φωνές και κακό, αλλά η νο1 επιλογή θα ήταν το νερό, όπως είπε και η Βάσω. Σπάνια τις κυνηγάνε από πείνα, συνήθως δεν τις τρώνε, αλλά αυτή είναι η φύση τους, την οποία ο άνθρωπος έχει εκμεταλλευτεί -ένα σημαντικό μέρος της εκπαίδευσής τους άλλωστε βασίζεται σ'αυτό ακριβώς το ένστικτο, δεν είναι εύκολο να το νικήσεις. Οπότε, εν κατακλείδι, σκοπός δικός μου θα ήταν να δώσω διέξοδο στην γάτα, όχι να εξαφανιστούν τα σκυλιά γιατί είναι πιο ασφαλές -αν δηλαδή είστε 2 άτομα είναι σαφώς πιο εύκολο να οδηγήσετε τα σκυλιά με φωνές στη μία μεριά του αυτοκινήτου. Αυτά.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 16:45, 04-06-14:

ισχυει οτι ειναι πολυ επικινδυνο να προσπαθησεις να παρεις τη γατα απ' τα δοντια του σκυλου. απλα σε τετοια σκηνικα, αν φτασει εκει η κατασταση και μιλαμε για αγελη το πιο πιθανο ειναι οτι και να καταφερεις να παρεις καπως τη γατα, θα πεθανει σε δευτερολεπτα. στο σκηνικο που ειχα βιωσει εγω στη θεσσαλονικη, σε πολυ κεντρικο σημειο 2-3 σκυλια κυνηγουσαν μια γατα και πριν καν προλαβουμε να πλησιασουμε την ειχαν κανει "μπαλακι" και οταν τα τρομαξαμε και την αφησαν ηταν πολυ αργα. ειχε σπασει τα παντα η γατα, δεν μπορουσε να κουνηθει και πεθανε ετσι βασανιστικα σε λιγα λεπτα.

αυτο που προτεινει η φιλη παραπανω, δλδ να κρατησεις καπως τα σκυλια στο ενα μερος του αυτοκινητου για να βγει η γατα απ το αλλο ειναι παρα πολυ ριψοκινδυνο και το πιο πιθανο ειναι οτι θα την προλαβουν και θα την πιασουν. το "καλυτερο" ειναι να μεινει η γατα κατω απο το αυτοκινητο (οι πιο εμπειρες γατες αυτο κανουν αν το παρατηρησετε) και με καποιο τροπο να διωξεις τα σκυλια μακρια, να σιγουρευτεις οτι εχουν φυγει αρκετα μακρια. και τοτε να βγει η γατα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:53, 04-06-14:

Και γω η αλήθεια δεν εχω συμπάθεια στους σκύλους αν και εχει τύχει και αδεσποτο να ταισω και να σώσω σκύλο να μην τον πατήσουν τα αυτοκίνητα. Η αγαπη μου ειναι οι γατες. Συνηθως οι σκύλοι αν τους φοβίσεις φεύγουν αλλα εξαρταται και απο το τι σκυλος ειναι. Τους μεγάλους τους φοβάμαι ειναι η αληθεια. Και πριν ημουν στον κτηνιατρο και ο καθε αναίσθητος που φέρνει το σκύλο του και τον αφήνει ελεύθερο μπροστα στον κοσμο λες και ολοι ειναι εξοικειωμένοι επειδη ο ίδιος εχει σκύλο. Οι ανθρωποι ειναι τα μεγαλύτερα ζωα στα οποια οφείλεται ολη αυτη η κατασταση με τα αδέσποτα. Οσο δεν υπαρχουν νόμοι ο καθενας κανει οτι νομιζει

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:55, 04-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Συμφωνω, το 3ο ειναι πολυ επικινδυνο και καλυτερα να μην το ξανα εφαρμοσεις. Μπορει να παθεις μεγαλη ζημια εστω κι απο διορθωση που θα σου κανει ενα μεγαλοσωμο σκυλι(που δεν θα εχει δηλαδη σκοπο να σε δαγκωσει δυνατα). Ειναι το ιδιο επικινδυνο οπως και να χωσουμε χερια οταν τσακωνονται 2 σκυλοι. Επισης πολλες φορες, οταν εχουν ηδη αρπαξει τη γατα, το να τους φωναξεις, πεταξεις αντικειμενο ή βρεξεις τα εξιταρει ακομα περισσοτερο.

Προσωπικα θα προσπαθουσα πριν αρπαξουν τη γατα να τα απομακρυνω, αν δεν τα καταφερνα δεν ξερω αν θα διακινδυνευα να χωθω
Αρχική Δημοσίευση από AnnieGr
αλλά ποτέ -ποτέ όμως- μην το κάνεις σε σκυλί που δεν γνωρίζεις, είτε έχει στο στόμα του τη γάτα είτε όχι. Γιατί; Γιατί αν την κρατάει, θα'χει κλειδώσει το μυαλό του. Που σημαίνει ότι -αν δεν εμπιστεύεσαι τον σκύλο- μπορεί να αντιδράσει στο ότι πας να του πάρεις το θήραμα. Αν πάλι είναι σε φάση που προσπαθεί να την πιάσει κι έχει θολώσει, το πιο πιθανό είναι να κάνει αυτό που λέμε "redirected attack", δηλαδή επειδή δεν μπορεί να φτάσει στον στόχο του να αρπάξει οτιδήποτε βρίσκεται δίπλα του -πιθανόν εσένα. Θα πρέπει να'χεις κλειδώσει κι εσύ τόσο ώστε να μη φοβηθείς κι ο σκύλος να το πάρει χαμπάρι ότι δεν αστειεύεσαι. Προσωπικά επειδή μου έχει τύχει έξω, πετούσα ό,τι έβρισκα στα σκυλιά, ίσα για να δώσω στην γάτα την ευκαιρία να φύγει και να μην την προλάβουν, έκανα τρελή βαβούρα με φωνές και κακό, αλλά η νο1 επιλογή θα ήταν το νερό, όπως είπε και η Βάσω.
Αρχική Δημοσίευση από anna 21
ισχυει οτι ειναι πολυ επικινδυνο να προσπαθησεις να παρεις τη γατα απ' τα δοντια του σκυλου. απλα σε τετοια σκηνικα, αν φτασει εκει η κατασταση και μιλαμε για αγελη το πιο πιθανο ειναι οτι και να καταφερεις να παρεις καπως τη γατα, θα πεθανει σε δευτερολεπτα.
Σαφώς και συμφωνώ με όλους σας και κυρίως με την Annie που είναι και αρκετά γνώστης των σκυλιών. Και προς Θεού δεν προέτρεψα κανέναν να κάνει ότι κάνω εγώ. Εξάλλου το γράφω πως αυτό είναι το τελευταίο μου καταφύγιο. ΄Οπως επίσης γράφω πως θα πω τι κάνω εγώ σε ανάλογες περιπτώσεις.

Στην περιοχή μου έχουμε μια αρκετά μεγάλη πλατεία με κάμποσα μαγαζιά, καφετέριες, μεζεδοπωλεία και τέτοια. Κάθε καλοκαίρι λοιπόν κάποιοι μ@@@@κες παρατάνε στα σκυλιά τους στην εν λόγω πλατεία πριν φύγουν για τις διακοπές τους. Αυτά τα σκυλιά λοιπόν, μεγαλωμένα σε σπίτι, είναι συνήθως γλυκά και φιλικά και αρκετά φοβισμένα από την κατάσταση στην οποία βρέθηκαν ξαφνικά.
Οι μαγαζάτορες λοιπόν, τα ταίζουν και τα αφήνουν να κοιμούνται στις εισόδους των μαγαζιών τους. Αυτό όμως μέχρι να έρθει το επόμενο καλοκαίρι και να τα θεωρήσουν πια ενόχληση. Τα σκυλιά έχουν ενταχθεί ήδη σε αγέλες και έχουν αποκτήσει συνήθειες διαφορετικές από αυτές που είχαν όταν τα πρωτοπαράτησαν, χώρια που πια έχει μακρύνει το μαλλάκι τους, έχει λερωθεί και έχει καταμπερδευτεί και δεν δείχνουν πια τόσο χαριτωμένα...
Αρχίζουν λοιπόν και τα διώχνουν από την πλατεία, σταματώντας φυσικά να τα ταίζουν με αποτέλεσμα να τριγυρνάνε σαν τις άδικες κατάρες στους κοντινούς δρόμους (ένας από αυτούς είναι και ο δρόμος που μένω) και να κυνηγούν οτιδήποτε κινείται. Είτε αυτό είναι γάτες, είτε φρεσκοπαρατημένα μικρόσωμα σκυλάκια που κι αυτά τα κάνουν κομμάτια.
Τελικά επειδή κάποιες ώρες επιστρέφουν εκεί που τα τάιζαν και κοιμόντουσαν όλο τον χειμώνα, οι μαγαζάτορες βάζουν φόλες και το πρόβλημα μετατίθεται για την επόμενη σαιζόν διακοπών...
Αυτή είναι η κατάσταση που αντιμετωπίζουμε εδώ και τα σκυλιά είναι αρκετά αγριεμένα όταν φτάνουν στην γειτονιά μου.
΄Οπως λοιπόν είπα χρησιμοποιώ συνήθως τους 2 πρώτους τρόπους με παραλλαγές αλλά όταν δεν γίνεται τίποτα έτσι, τότε χωρίς να σκεφτώ και ενεργώντας αποκλειστικά από ένστικτο προστασίας απέναντι στις γάτες της γειτονιάς μου που τις μεγαλώνω μόνη μου με στερήσεις δικές μου και τις ξέρω μία - μία και τις αγαπώ, απλά δεν μπορώ να τις πάρω όλες μέσα στο σπίτι μου, χυμάω κανονικά.
΄Οσες έχετε παιδάκια ίσως καταλάβετε το εξής. Αν βλέπατε ένα σκυλί ή μια αγέλη ολόκληρη σκυλιών να έχει επιτεθεί στο παιδί σας, ή ακόμα να το έχουν αρπάξει στο στόμα τους, δεν θα ορμάγατε;
Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ, ορμάω να σώσω τα παιδιά μου, δεν έχει λογική, απλά εκείνη την ώρα δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά, το μόνο που θέλω είναι να σώσω τα μωρά μου...

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:30, 04-06-14:

Εξαρχής που διάβασα το θέμα, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Είναι καθαρά θέμα ενστίκτου το πώς θα αντιδράσει ο καθένας εκείνη τη στιγμή. Κάποιος με γνώσεις σχετικά με τα σκυλιά όπως η Annie, θα φερόταν ανάλογα (και θα είχε και περισσότερες πιθανότητες μάλλον! ), κάποιος με φοβία για τα σκυλιά θα έφευγε τρέχοντας ή θα λιποθυμούσε, κάποιος με άλλες εμπειρίες όπως π.χ. η Βάσω, θα ορμούσε σα να μην υπάρχει αύριο κ.τ.λ. Το θλιβερό γεγονός παραμένει ότι οι άνθρωποι ευθύνονται για ακόμα ένα σπαρακτικό φαινόμενο με θύματα αθώες ψυχούλες.

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 00:40, 05-06-14:

Βάσω, εσύ που τις βλέπεις πράγματι σαν παιδιά σου μπορείς και το κάνεις ακριβώς για τον λόγο που ανέφερα: δεν αστειεύεσαι εκείνη τη στιγμή. Πρέπει να'χεις απέναντί σου τον απόλυτα νταή σκύλο που δε θα σε φοβηθεί. Κι όσο πιο πολλές φορές σου έχει τύχει κι έληξε αναίμακτα, τόσο πιο πολύ θα πιάνει η τακτική σου . Αλλά για κάποιον που φοβάται, το συγκεκριμένο δεν ενδείκνυται -στην καλύτερη θα τον αγνοήσουν.
Τα σκυλιά δρουν τελείως διαφορετικά ως αγέλη απ' ό,τι "ατομικά", η επίθεση συνεχώς τροφοδοτείται. Ένα ή και δύο σκυλιά ακόμα μπορείς να τα διώξεις, αν είναι παραπάνω όποιο φεύγει θα επιστρέφει όσο συνεχίζουν τα άλλα.
Το να τα απομονώσεις δεν είναι δύσκολο, πρακτικά διεκδικείς και μπλοκάρεις τον χώρο που θες ελεύθερο -ο σκύλος πάνω στην καούρα του θα πάει απ'την άλλη. Αυτά τα δευτερόλεπτα συνήθως αρκούν για τη γάτα. Και μην σκεφτείς ποτέ βέβαια να μπεις μεταξύ της στριμωγμένης γάτας και των σκυλιών.
Αν παρόλα αυτά είναι κάτι που συμβαίνει συχνά, το πιο εύκολο και αναίμακτο είναι μια μικρή συσκευή με υπερήχους που τα διώχνει μέχρι να πεις κύμινο. Είτε για επιθέσεις σε γάτες είτε για αυτούς που φοβούνται τα αδέσποτα

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 00:43, 05-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
΄Οσες έχετε παιδάκια ίσως καταλάβετε το εξής. Αν βλέπατε ένα σκυλί ή μια αγέλη ολόκληρη σκυλιών να έχει επιτεθεί στο παιδί σας, ή ακόμα να το έχουν αρπάξει στο στόμα τους, δεν θα ορμάγατε;
Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ, ορμάω να σώσω τα παιδιά μου, δεν έχει λογική, απλά εκείνη την ώρα δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά, το μόνο που θέλω είναι να σώσω τα μωρά μου...
Οι σκυλοι συνηθως συμπεριφερονται ετσι σε γατες και μικροσωμα σκυλια λογω κυνηγητικου ενστικτου, σπανια γιατι πεινανε και θελουν να φανε. Κανουν σχεδον, οτι κανουν και οι γατες με εντομα, ποντικια κλπ. Στην αρχη, οταν η σκυλα μου ηθελε να κυνηγησει τις γατες που συνανταγαμε στη βολτα, ηθελα να την κρεμασω αναποδα, μου ανεβαινε το αιμα στο κεφαλι, ευτυχως γρηγορα καταλαβα οτι δεν το κανει επιτηδες, αλλα την εξιταρει η παγωμαρα τους, που τη καρφωνουν στα ματια, που τρεχουν κλπ. Σχεδον ετσι συμπεριφερεται και με μικροσωμα σκυλια που τρεχουν. Απλα το δουλεψαμε και πλεον τις περισσοτερες τις αγνοει.

Σε καταλαβαινω απολυτα και καταλαβαινω και τη "θολουρα" εκεινη την ωρα, εχω χυμηξει κι εγω σε σκυλο που ειχε αρπαξει γατα, ευτυχως η γατα ξεφυγε, οχι ομως επειδη εγω χυμηξα αλλα επειδη δεν την ειχε αρπαξει καλα. Και για γατα που δεν ειχα δει ποτε στη ζωη μου, οχι να τη φροντιζα κλπ. Απλα πλεον που εχω σκυλο κι εχω ασχοληθει λιγο παραπανω με το δαγκωμα του δεν ξερω αν θα το ξανα επιχειρουσα. Η σκυλα μου ας πουμε(την οποια εχω βρει αδεσποτη), αν την ωρα που ειχε πιασει τη γατα την ακουμπαγες θα γυρναγε και θα σε δαγκωνε (το λεγομενο redirected attack που ειπε και πιο πανω η Αννυ) και με το δαγκωμα που θα εκανε μπορει και να σου εκοβε κομματι. Πριν αποκτησω σκυλο, ειδικα δυσκολο σκυλο, ειχα αγνοια για το τι μπορει να σου κανει εστω και το να σε ακουμπησει με τον κυνοδοντα. Το ενστικτο βεβαια παιζει μεγαλο ρολο, αυτο ειναι αληθεια

Εγω παντως, ακομα και τωρα, που εχω σκυλο, που ξερω για ποιο λογο το κανουν, που ετσι ειναι η φυση τους κλπ, δεν μπορω να το "χωνεψω", το θεωρω αδιανοητο το να ξεσκιζουν μεσα σε δευτερολεπτα μια γατα Ευτυχως δεν εχω δει live ποτε μια τετοια σκηνη

Αρχική Δημοσίευση από AnnieGr
Βάσω, εσύ που τις βλέπεις πράγματι σαν παιδιά σου μπορείς και το κάνεις ακριβώς για τον λόγο που ανέφερα: δεν αστειεύεσαι εκείνη τη στιγμή. Πρέπει να'χεις απέναντί σου τον απόλυτα νταή σκύλο που δε θα σε φοβηθεί. Κι όσο πιο πολλές φορές σου έχει τύχει κι έληξε αναίμακτα, τόσο πιο πολύ θα πιάνει η τακτική σου . Αλλά για κάποιον που φοβάται, το συγκεκριμένο δεν ενδείκνυται -στην καλύτερη θα τον αγνοήσουν.
Αυτο σε σκυλια σαν τη δικια μου, δεν πιανει. Κλειδωνει τοσο πολυ εκεινη την ωρα, που αν την ακουμπησει αλλος γυρναει αυτοματα και δαγκωνει. Τωρα που οσο περισσοτερο τη δουλευουμε, το εχει σχεδον σταματησει, αλλα οσο ηταν αδεσποτη, αν της το εκανε καποιος αυτο, δεν ξερω τι θα γινοταν με το χερι του

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 05-06-14 στις 13:15. Αιτία: Merge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 01:11, 05-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Αυτο σε σκυλια σαν τη δικια μου, δεν πιανει. Κλειδωνει τοσο πολυ εκεινη την ωρα, που αν την ακουμπησει αλλος γυρναει αυτοματα και δαγκωνει. Τωρα που οσο περισσοτερο τη δουλευουμε, το εχει σχεδον σταματησει, αλλα οσο ηταν αδεσποτη, αν της το εκανε καποιος αυτο, δεν ξερω τι θα γινοταν με το χερι του
Η δικιά σου είναι Κόκα Μόκα, η απόλυτη νταοσκύλα Ηλιάννα
Πέρα απ'την πλάκα, επειδή ακριβώς δεν ξέρεις ποτέ τι ρόλο βαράει ο σκύλος που βλέπεις, δεν επιχειρείς να βάλεις χέρι.
Τότε με το Σαρλουδάκι, είχα ρίξει κλωτσιές, όχι αστεία, αλλά ακόμα και σήμερα πιστεύω ότι αν δεν είχε επέμβει ο ίδιος ο Άιζακ να με βοηθήσει, δεν θα την είχαν αφήσει -γιατί γι'αυτόν το δάγκωμα είναι φυσιολογικό,δεν φοβάται. Αλλά όταν μου είχε μπει ένα μικρόσωμο στην αυλή από τη διπλανή (όποιος θυμάται), τον είχαν αρπάξει τα δικά μου και παραλίγο να τον κομματιάσουν. Πήρα το λάστιχο, σοκαρίστηκαν και σπάσανε, κι έτσι βρήκε την ευκαιρία να φύγει ο άλλος. Και παρόλο που ήταν τα δικά μου τα σκυλιά, που τους παίρνω το φαΐ από το στόμα, εκεί ούτε πλησίασα.
Χωρίς πολλά πολλά.. https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=...BB%CE%BF%CF%85

Παράθεση

Summercat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Summercat
H Summercat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Περισσότερες από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Summercat έγραψε στις 03:51, 05-06-14:

Αχ γλυκιά μου Stelina1232000, δε φαντάζεσαι πόσο σε νιώθω καλή μου! Πιστεύω ότι μια αντίστοιχη εμειρία θα με στιγμάτιζε για πάντα... Νομίζω ότι με ζώο που δε γνωρίζεις δεν είναι καλό να αναμιχθείς, για τη δική σου ασφάλεια. Σε περίπτωση που είναι ένας σκύλος πιθανώς να μπορείς να του αποσπάσεις την προσοχή, αλλά στην αγέλη οι αντιδράσεις είναι ανεξέλεγκτες και πιθανώς πιο βίαιες, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι ο σκύλος είναι εν γένη επικίνδυνος. Επίσης, τέτοιες περιπτώσεις συμβαίνουν απρόοπτα, οπότε φαντάζομαι ότι δε θα μπορούσα να σε συμβουλέψω να χρησιμοποιήσεις κάποιο αντικείμενο που θα έπρεπε να μεταφέρεις εσκεμμένα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:58, 05-06-14:

Αυτή η συσκευή δεν επηρρεάζει τις γάτες; Δηλαδή οι γάτες δεν ακούν τους υπέρηχους;

Παράθεση

zoelev (Ζωή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoelev
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H zoelev έγραψε στις 10:08, 05-06-14:

O Δήμος δεν πρόκειται να κάνει τίποτα για αυτά τα κακόμοιρα πλάσματα που ζουν στους δρομους σε άθλεια κατάσταση...το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ να κάνουμε ότι μπορούμε! Πιστεύω πως το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βοηθάμε τα σκυλάκια και τα γατάκια να βρουν ιδιωκτήτες, υπεύθυνους όπου θα τα αγαπήσουν....όπως υπάρχουν άνθρωποι που βοηθάνε ζωάκια και οταν βλεπουν καποιο το ταιζουν χωρις δευτερη σκεψη, έτσι υπάρχουν άλλοι που τα παίρνουν και σπίτι τους για μια καλύτερη ζωή! Αν δεν θέλετε ο δήμος να αφανήσει όλα τα αδέσποτα με τον γνωστό τρόπο ευθανασίας (Εμάς έτσι εξαφανίστηκαν ΟΛΑ τα αδέσποτα της περιοχής.....κάποιοι άλλοι λένε ότι τα έφαγαν οι λαθρομετανάστες...κάτι που μπορεί να ισχύει, αλλά σε μια μέρα δεν νομιζω ότι εξαφανίζεται ολόκληρη αγάλη σκύλων!) Οπότε αντί να σκέφτεστε τι θα κάνατε σε περίπτωση που ένας σκύλος κατασπάραζε στην περιοχή σας μια γάτα για οποιοδήποτε λόγο,προνοήστε και βρείτε τουιδιωκτήτη, ο οποίος με συμβόλαιο υιοθεσίας θα σας πιστοποιούσαι ότι θα το προσέχει, ότι θα του βάλει microchip και ότι θα το στειρώσει.....Έτσι και δεν θα βρεθείτε στη δύσκολη θέση να σκεφτείτε τι θα κάνατε.......και θα βοηθάγατε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!Μην τα περιμένετε όλα από τους υποτιθέμενους ''ανώτερους'' αυτοί την τσέπη τους κοιτάνε και την εύκολη λύση...δηλαδή φόλα ή ευθανασία!

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 12:03, 05-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Αυτή η συσκευή δεν επηρρεάζει τις γάτες; Δηλαδή οι γάτες δεν ακούν τους υπέρηχους;
Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.. Αλλά έστω ότι ναι, το πολύ πολύ να ενοχληθεί κι η γάτα λίγο, ξέρω γω.. Το θέμα είναι να φύγουν τα σκυλιά για να ζήσει, ας την ενοχλήσουμε και λίγο

Παράθεση

marietaki22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marietaki22
H marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H marietaki22 ...... έγραψε στις 14:04, 10-07-21:

Καλησπέρα παιδιά.το ξέρω έχουν περάσει χρόνια αλλά ίσως κάποιος απαντήσει.ειχαμε πάει στο εξοχικό του αγοριού μου και πήραμε μαζί μας τις δυο μας γατούλες και το σκυλάκι μας.ολα καλά όλα ωραία για 5-6 μέρες την 7η ανάθεμα που να μην ξημέρωνε η μια γατούλα πουθενά εκεί γενικά είναι χωράφια και το βράδυ βγαίνουν έξω τα σκυλιά του γείτονα που έχει μια μεγάλη βίλα στην άκρη του πουθενά.Τα σκυλάκια αυτά φοβόντουσαν όταν πηγαίναμε εκεί και το ένα ήταν κουτάβος μεγάλος βεβαια.Παρολο που είχε κάγκελα και περίφραξη οι γατούλες έβγαιναν το βράδυ και πήγαιναν στο δίπλα χωράφι αλλά εβγαιναν και έξω στο χωματόδρομο αλλά ξανάρχονταν.Απο τότε σαρωσαμε κυριολεκτικά όλη την περιοχή παντού τα πάντα δεν βρήκαμε τίποτα ούτε πτώμα της ούτε κόκκαλα.τι να έγινε;;;;τι συνέβη;η σκυλιά η αλεπού σκεφτόμαστε να την έχει πάρει.Αλλα τα σκυλιά θα την έτρωγαν δεν θα βρίσκαμε το πτώμα της πουθενά το ίδιο και η αλεπού;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:54, 11-07-21:

Αρχική Δημοσίευση από marietaki22
Καλησπέρα παιδιά.το ξέρω έχουν περάσει χρόνια αλλά ίσως κάποιος απαντήσει.ειχαμε πάει στο εξοχικό του αγοριού μου και πήραμε μαζί μας τις δυο μας γατούλες και το σκυλάκι μας.ολα καλά όλα ωραία για 5-6 μέρες την 7η ανάθεμα που να μην ξημέρωνε η μια γατούλα πουθενά εκεί γενικά είναι χωράφια και το βράδυ βγαίνουν έξω τα σκυλιά του γείτονα που έχει μια μεγάλη βίλα στην άκρη του πουθενά.Τα σκυλάκια αυτά φοβόντουσαν όταν πηγαίναμε εκεί και το ένα ήταν κουτάβος μεγάλος βεβαια.Παρολο που είχε κάγκελα και περίφραξη οι γατούλες έβγαιναν το βράδυ και πήγαιναν στο δίπλα χωράφι αλλά εβγαιναν και έξω στο χωματόδρομο αλλά ξανάρχονταν.Απο τότε σαρωσαμε κυριολεκτικά όλη την περιοχή παντού τα πάντα δεν βρήκαμε τίποτα ούτε πτώμα της ούτε κόκκαλα.τι να έγινε;;;;τι συνέβη;η σκυλιά η αλεπού σκεφτόμαστε να την έχει πάρει.Αλλα τα σκυλιά θα την έτρωγαν δεν θα βρίσκαμε το πτώμα της πουθενά το ίδιο και η αλεπού;
Καλημερα φιλη μου.Τι να σου πουμε τωρα; Που να ξερουμε; Ναι λογικα θα βρισκατε κατι .,τι στο καλο;.,Μηπως χαθηκε;Διοτι δεν ειναι και ο μονιμος χωρος τους.

Οπως και να εχει φιλη μου οταν κυμλοφορουν εξω οι γατες ειναι απιστευτα επικινδυνο,ειδικα οταν δεν ειναι ο μονιμος χωρος τους.Μα σκυλια,μα φολες,μα αυτοκινητα,μα αρρωστιες απο που να γλυτωσουν;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους