Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,526 εγγεγραμμένα μέλη και 713,131 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 291 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σειρά τροφής "Perfect Fit"

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 03:24, 05-08-14:

Τον τελευταίο μήνα (το άργησα λίγο..) έκοψα την ξηρή τροφή whiskas της γατούλας μου (η οποία είναι στειρωμένη από πέρυσι τον Αύγουστο και είναι υπερήλιξ) επειδή έκτοτε (στείρωση) εμφανίζει τάσεις παχυσαρκίας.
Κατάφερα να τη ζυγίσω και φτάνει τα 4,5 κιλά, ενώ, φανταστείτε πως εγκυμονούσα με το ζόρι έφτανε τα 4 και 100.
Αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω μια τροφή που είναι χαμηλή σε λιπαρά, έχει απουσία χρωμάτων & τεχνητών αρωμάτων και ενδύκνειται για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι.
Η τροφή είναι ετούτη:

Της έχω μειώσει τη δοσολογία σε 50-60 γραμμάρια τη μέρα, αλλά απ' όσο βλέπω στις οδηγίες, μια γάτα 4 κιλών χρειάζεται 166 γραμμάρια τη μέρα (πολλά μου φαίνονται )
Και οι απορίες μου είναι οι εξής: είναι καλή τροφή η συγκεκριμένη; έχει κανείς σας εμπειρία από αυτή τη γατοτροφή; κάποια πρόταση κτηνιάτρου ενδεχομένως;...
Επίσης, στην ετικέτα από πίσω, ανάλογα τα κιλά της γάτας, δείχνει ένα ορθογώνιο πακετάκι+μια ζυγαριά με Χ γραμμάρια.
Αυτό το ορθογωνιάκι τι είναι;

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημένες Εικόνες

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:51, 05-08-14:

Εγώ παίρνω την junior για τα μικρά. Αυτό που λες πως έχει από πίσω στην συσκευασία είναι το εξής, το τετράγωνο λέει πόσες φορές θα την ταίζεις και η ζυγαριά πόσα γραμμάρια την κάθε φορά ανάλογα με την ηλικία, το βάρος ή ίσως και άλλους παράγοντες.
Εγώ θα έλεγα, ιδιαίτερα αν είναι αρκετά του φαγητού, να υπολογίσεις πόσα γραμμάρια πρέπει να τρώει συνολικά μέσα στην ημέρα και να τα χωρίσεις σε περισσότερα γευματάκια για να έχεις κάθε τόσο κάτι να της δίνεις να μην γκρινιάζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:59, 05-08-14:

Αρχικά να πω ότι απ' τα συστατικά που βλέπω, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για μια τροφή κάτω του μετρίου ποιοτικά. Αυτό δεν το λέω για να σε κράξω, απλά το επισημαίνω σε περίπτωση που στην πούλησαν για "καλή ποιοτικά".

Το ορθογώνιο που λες συνήθως συμβολίζει κονσέρβα και εννοεί ότι η προτεινόμενη δοσολογία είναι μια κονσέρβα μικρή + χ γραμμάρια ξηρή τροφή την ημέρα. Αλλά άμα δεν το δω δεν είμαι 100% σίγουρη.

Τα 166 γραμμάρια πού τα βλέπεις όμως; Διαβάζω το εξής

Manufacturer's Feeding Recommendation:
Perfect Fit In-Home Chicken is a complete feed.

Cat's weight..............Daily portion in g
4kg.............................45
5kg.............................55
6kg.............................65

The recommended feeding amounts are only guidelines and should be adapted to your pet's individual activity levels and build. Changing to a new feed should be undertaken slowly. Fresh water should always be made available. Food should always be stored in a cool, dry place.
Επίσης πού στο καλό είναι το σάιτ του κατασκευαστή; Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα. Η μάρκα είναι Perfect-fit και ο κατασκευαστής είναι ο ίδιος ή ανήκει στην IAMS ή στην Purina ή κάτι τέτοιο;

Ααα ξέχασα, τα 4,5 κιλά που είναι η γατούλα σου δεν είναι πολλά, είναι φυσιολογικά. Απλά αν βλέπεις τάση για πάχυνση, πρόσεχέ την

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:39, 05-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster

Το ορθογώνιο που λες συνήθως συμβολίζει κονσέρβα και εννοεί ότι η προτεινόμενη δοσολογία είναι μια κονσέρβα μικρή + χ γραμμάρια ξηρή τροφή την ημέρα. Αλλά άμα δεν το δω δεν είμαι 100% σίγουρη.

Επίσης πού στο καλό είναι το σάιτ του κατασκευαστή; Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα. Η μάρκα είναι Perfect-fit και ο κατασκευαστής είναι ο ίδιος ή ανήκει στην IAMS ή στην Purina ή κάτι τέτοιο;
΄Ισως έχεις δίκιο για το ορθογώνιο και το είχα καταλάβει λάθος.
Κατασκευαστής είναι η WALTHAM και το σάιτ είναι www.perfect-fit.info.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 12:57, 05-08-14:

Καταρχας, να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας!
Επειτα να απαντησω στην koukimanster:
1 Δεν εχω ιδεα ποιος ειναι ο κατασκευαστης, απο μια προχειρη ερευνα..
2 4,50 κιλα ειναι τωρα που στειρωθηκε, πιο πριν φαινοταν, εκανε μπαμ οτι ειναι πιο αδυνατη και ζυγισε λιγοτερο απο 4 κιλα
3 Οχι, δεν μου τη συστησε κανεις, απλα αναμεσα στις τροφες του εμποριου, βρηκα και αυτη, που ειναι λιγο πιο ακριβη και εξειδικευεται, αναλογα τις περιπτωσεις (στειρωμενα, μωρα, δραστηρια κλπ)
4 Θα ανεβασω μια εικονα απο το πισω μερος της συσκευασιας, ωστε να δειξω τι εννοω:
5 Τελος, αυτο που νομιζα εγω 100+ γραμμαρια, τελικα ειναι οι θερμιδες. :-ρ

Επισης, παραθετω και τα συστατικα και τις διευθυνσεις που βρηκα.
Οσο για τον παρασκευαστη, μαλλον ειναι αυτος που αναφερει η Βασω, γιατι το λεει και απο πισω! ;-)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 05-08-14 στις 20:19. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:04, 05-08-14:

Όσο κι αν ψάχνω perfect fit cat food δε βγάζει το αποτέλεσμα που μου έστειλες, Βάσω :/ Περίεργα πράματα, πιθανότατα έχει να κάνει με το ότι ψάχνω από άλλη χώρα.

Ναι, αυτό το ορθογώνιο είναι όντως κονσερβίτσα/υγρή τροφή. Εννοεί με τη σειρά ότι αν θες να δώσεις
α. ένα κονσερβάκι (υποθέτω στα 70-80 γραμμάρια), δίνεις και 15 γραμμάρια ξηρή
β. μισό κονσερβάκι (δηλαδή στα 40 γραμμάρια), δίνεις και 25 γραμμάρια ξηρή
γ. σκέτη ξηρή, τότε 35 γραμμάρια

(κάπου βέβαια πρέπει να σου λέει και πόσο είναι το κονσερβάκι, εγώ το παίρνω λογικά σα να εννοεί αυτά που είναι ατομικές μεριδίτσες).

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:38, 05-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Όσο κι αν ψάχνω perfect fit cat food δε βγάζει το αποτέλεσμα που μου έστειλες, Βάσω :/ Περίεργα πράματα, πιθανότατα έχει να κάνει με το ότι ψάχνω από άλλη χώρα.
΄Ισως φταίει αυτό γιατί εμένα μου τα βγάζει κανονικά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους