Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 88,683 εγγεγραμμένα μέλη και 719,245 μηνύματα σε 22,788 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 427 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατούλης έπεσε από μπαλκόνι 2ου ορόφου

BatmanLena

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BatmanLena
H BatmanLena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H BatmanLena έγραψε στις 21:26, 02-02-20:

Η αδερφή μου έχει έναν γατούλη εδώ και κάποια χρόνια, καθώς το μεγάλωσε από μωρούλι όσο σπούδαζε στην επαρχία. Επιστρέφοντας στην Αθήνα στο πατρικό μας, ο γατούλης προσαρμόστηκε πολύ εύκολα και ανέπτυξε πολύ καλές σχέσεις με την σκυλίτσα μου. Είναι στειρωμένος, ήσυχος, τρυφερός αλλά ντροπαλός σε ανθρώπους που δεν γνωρίζει και συνηθίζει να κάθεται σε απόσταση ασφαλείας και να τους παρατηρεί. Ιδιαίτερες σχέσεις με άλλες γάτες δεν έχει, παραμόνο με μια γατούλα που το επισκεπτόταν στο διπλανό μπαλκόνι και καθόντουσαν παρέα κοιτάζοντας το ένα το άλλο επί ώρες...
Δύομιση χρόνια αργότερα (σήμερα) εγώ μένω με τον σύζυγο μου σε νησί και η αδερφή μου πριν 5 μήνες έφυγε στο εξωτερικό για να τελειώσει το μεταπτυχιακό της. Την προηγούμενη εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο λέγοντας μου ότι ο γατούλης χάθηκε! Λίγες ημέρες αργότερα ανέβηκα στην Αθήνα και άρχισα να ψάχνω... Αυτό που μου είπανε είναι ότι η μητέρα μου, πρόσθεσε στο μπαλκόνι μια καινούργια ζαρντινιέρα την οποία από ότι φαίνεται την τοποθέτησε προς την έξω πλευρά και κατά πάσα πιθανότητα ο Μπατμανάκος ανέβηκε στην γλάστρα και έπεσε μαζί με αυτή. Πράγμα το οποίο δεν είδε κανένας, παραμόνο την γλάστρα σπασμένη στο δρομάκι και τον γάτο μας άφαντο!! Έχω ψάξει παντού...και μάλιστα ήρθε και η αδερφή μου Ελλάδα και καθημερινά είμαστε έξω στα στενά!! Έχουν περάσει 6-7 ημέρες και δεν έχει φανεί πουθενά. Έχουμε τοποθετήσει αφίσες στα δίπλα τετράγωνα και λίγη από την άμμο του σε κοντινές αποστάσεις στο δρόμο.
Αυτό που με αγχώνει πέραν του να μην του έχει συμβεί το τραγικό, ύστερα από το πέσιμο... είναι ότι κυκλοφορούν πολλές γάτες και σκυλιά κάτω από το σπίτι, καθώς μένουμε στην κυριολεξία πάνω από ένα πάρκο.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.....που μπορώ να κοιτάξω..ή τι να ελπίζω... να έχει χτυπήσει και να μην μπορούμε να τον βρούμε να τον βοηθήσουμε; να έχει κρυφτεί σαφώς από τις άλλες γάτες/σκύλους.. αλλά θα χρειάζεται νερό κυρίως και τροφή... Θα ξετρυπώσει για να ψάξει τροφές ή θα παραμείνει κρυμμένος και θα έχει να πιει νερό τόσες ημέρες; πόσο θα αντέξει; να σκέφτομαι κάτι πιο θετικό; τι μπορώ να κάνω;
Εύχομαι να είναι μόνο καλά..αν γυρίσει ή τον βρούμε, και το ξεπεράσουμε αυτό..θα τον πάρω μαζί μου μέχρι να τελειώσει η αδερφή μου τις σπουδές της...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meowwwww

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη meowwwww
H meowwwww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H meowwwww έγραψε στις 22:29, 02-02-20:

Γεια σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Συνήθως το μυαλό μας πάει στο χειρότερο... Τον γατούλη σας μπορεί να τον φροντίζει κάποιος εκεί κοντά στη γειτονιά σας. Μπορείς να μπεις σε φιλοζωικές σελίδες και να αναζητήσεις αναρτήσεις τύπου "βρέθηκε"...
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να βρεθεί σύντομα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meowwwww : 03-02-20 στις 01:08.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 09:49, 03-02-20:

Καλημέρα! Ψάξε βραδυνές ώρες σε σημεία που ταΐζουν αδέσποτες στη γειτονιά σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BatmanLena

Νεοφερμένος

H BatmanLena έγραψε στις 23:17, 03-02-20:

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση... Κάθε βράδυ περίπου στη 1 η ώρα που έχει ησυχία, βγαίνουμε έξω με την αδερφή μου και τον ψάχνουμε... μέχρι στιγμής δεν τον έχουμε βρει, αλλά έχουμε τουλάχιστον 15 αδέσποτες γατούλες στη γειτονιά και παντού υπάρχουν φαγητά και νερό. Έχουμε αντιληφθεί ότι ένας συγκεκριμένος αρσενικός γάτος αφήνει το "στίγμα" του κάτω από το σπίτι μας... διότι "κυνηγάει" την θηλυκιά γατούλα που έκανε παρέα με τον Μπατμανάκο μας στο μπαλκόνι... μάλιστα, μία από αυτές τις ημέρες που επιχείρησε η αδερφή μου να ζεστάνει τη μηχανή της και άφησε στην πιλοτή το κάλυμμα της μηχανής, ο γατούλης αυτός κατούρησε λίγο επάνω σε αυτό. Το ίδιο βράδυ τον είδαμε να περπατάει στο σημείο όπου ερχόταν και καθόταν η θηλυκιά γατούλα και καθόντουσαν με τον δικό μας. Αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι?
Συνήθως οι γατούλες που θα βρεθούν ξαφνικά σε ξένο περιβάλλον, πανικοβάλλονται.. ύστερα από κάποιες ημέρες μπορούν να προσαρμοστούν? Να κοιτάμε και άλλες "παρέες" από γάτες μήπως έχει καθήσει μαζί με αυτές? ή τον ψάχνουμε σε μέρη όπου δεν υπάρχουν και άλλες γάτες?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 13:38, 04-02-20:

Μπερδεύτηκα λίγο, ανέβαινε η γατούλα στο μπαλκόνι του δευτέρου;
Δε ξέρω σε τι βαθμό γίνονται αποδεκτές από κάθε παρέα, αλλά σίγουρα ναι μπορούν να προσαρμοστούν. Έστω και αν τρώνε τα απομεινάρια της παρέας, θα βρουν που υπάρχει τροφή.

Πες και σε αυτούς που τις ταΐζουν να έχουν υπόψη τους αν τον δουν!
Παράθεση

BatmanLena

Νεοφερμένος

H BatmanLena έγραψε στις 17:20, 04-02-20:

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική και τα λέω μπερδεμένα, είμαι πολύ χάλια αυτές τις ημέρες η αλήθεια είναι και οι σκέψεις μου είναι πολλές! Είμαστε στον 2ο όροφο με μπαλκόνι, όπου και έβγαινε ο γάτος μας και κοιτούσε από ψηλά το πάρκο και λιαζότανε, ποτέ δεν είχε επιχειρήσει να πηδήξει... Ακριβώς δίπλα από το μπαλκόνι μας υπάρχει μια μικρή ταράτσα όπου έρχεται μια θηλυκή γατούλα σχεδόν κάθε ημέρα και καθόντουσαν με τον δικό μας γάτο. Αυτή την θηλυκή γάτα την κηνυγάει ένας άλλος αρσενικός γάτος, όπου τις ημέρες αυτές που έχουμε χάσει τον δικό μας, φαίνεται να "μαρκάρει" το σπίτι μας. Σαν να θέλει να σβήσει τη μυρωδιά του δικού μας γάτου. Έχω ενημερώσει τους περισσότερους στη γειτονιά..... απλά υπάρχει ένας επιπλέον βαθμός δυσκολίας στο να τον εντοπίσουμε γιατί πολλές από τις αδέσποτες γατούλες του πάρκου είναι και αυτές μαύρες σαν τον δικό μας και πρέπει να τις πλησιάσεις πάρα πολύ κοντά για να τσεκάρεις το αριστερό αυτί τους (ο δικός μας έχει ένα σκίσιμο στο αυτί του)
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 10:13, 05-02-20:

Δε νομίζω ότι θέλει να σβήσει τη μυρωδιά του δικού σας, εξάλλου φαντάζομαι ο δικός σας είναι στειρωμένος και ούτε κατέβαινε κάτω. Απλά θέλει να αφήσει τη δική του μυρωδιά στην περιοχή για να κατοχυρώσει την κυριαρχία του. Θα μπορούσε όμως ο δικός σας να τον φοβάται.
Αν δεις μια μαύρη γάτα φώναξε τον και λογικά αν είναι αυτός θα ανταποκριθεί. Συνήθως πάντως είναι κάπου κοντά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους