Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,960 εγγεγραμμένα μέλη και 711,486 μηνύματα σε 22,271 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 155 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η αδέσποτη γάτα που φρόντιζα εξαφανίστηκε!

penny--li

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny--li
H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 03:58, 17-08-20:

Καλησπέρα σε όλους,
Μένω Παλαιό Φάληρο, στην λεωφ. Αγίας Βαρβάρας. Στην πολυκατοικία έχουμε 3-4 αδέσποτες γατούλες που φροντίζουμε εγω και κάποιοι άλλοι ένοικοι.
Συγκεκριμένα, μια από αυτές η Εμμανουέλα, μια πανέμορφη στειρωμενη γατουλα, ήταν η γατα που δεν έφευγε ποτέ από την πολυκατοικία!! Δεν πήγαινε στη γειτονική πολυκατοικία όπως οι υπόλοιπες. Όταν μετακόμισα εδώ πριν 2 χρονια, η Εμμανουέλα ήταν ήδη εδώ και τη φρόντιζαν κάποιοι ένοικοι. Αμέσως, άρχισα εγω και ο φίλος μου να την ταιζουμε καθε βράδυ.
Ήταν απίστευτη γατα! Έτρεχε από μακριά σαν σκύλος από τη χαρά της οταν γυριζαμε σπιτι και ανοίγαμε την πόρτα της πυλωτης. Είχε μάθει τα αμάξια μας και έβγαινε μέχρι το πεζοδρόμιο να μας χαιρετήσει. Δεν έβγαινε ποτε πέρα από το πεζοδρόμιο, να παει στο δρομο.
Γενικα όμως ήταν μια γατουλα που με τις άλλες γατούλες ειχε θέμα. Την μάλωναν και της έτρωγαν το φαγητό, οπότε είτε την ταιζαμε εμεις είτε άλλοι από την πολυκατοικία, περιμέναμε παντα μέχρι να τελειώσει το φαγητο της για να μην της το φάνε οι άλλες.
Ένας συγκεκριμένος γειτονας με σκύλο, εδειξε εχθρικοτητα και μας εκανε 2 φορές παρατήρηση έντονη(τη 2η φορά με θυμό) ότι κακώς ταΐζουμε τα αδέσποτα γατιά γτ γεμίζουν ακαθαρσίες τον κήπο και εχει παιδιά που παίζουν με τα....χώματα!! Ότι να ναι. Του απαντήσαμε ότι βάσει νόμου επιτρέπεται η σίτιση αδέσποτων και ότι οι γάτες θάβουν τις ακαθαρσίες τους. Πέρασαν οι μήνες από την τελευταία παρατηρηση και εδω και 1 βδομαδα η Εμμανουέλα αγνοείται.
Έχουμε στεναχωρεθει πολυ, εγώ και ο φίλος μου. Οι άλλες 3 γατες έρχονται κανονικά για φαγητο.
Η Εμμανουέλα που έμενε αποκλειστικά στον κήπο μας είναι άφαντη. Δεν ξερω τι έχει συμβεί. Την τελευταία φορά που την είδαμε, πριν 1 βδομαδα, δεν έμοιαζε άρρωστη ή κάτι τέτοιο. Τι να κανω;; Ρωτησαμε τη διαχειριστρια που την ταΐζει κι εκεινη και δεν ξέρει κάτι. Εχει ακριβώς 1 βδομάδα να τη δει. Φοβάμαι για εκείνη...Της έκανε κάποιος κακό; Αρρώστησε ; Την κυνήγησε ο σκύλος του γειτονα; Δεν έφευγε ποτε από την πυλωτη και δεν περνούσε ποτε το δρόμο!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panos93
Ο Panos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Panos93 έγραψε στις 21:25, 18-08-20:

Μπορει να εφυγε, να την τρομαξε κατι.. Μπορει να εχει κρυφτει καπου. Βγες στους δρομους να ψαξεις μαζι με φαγητο της, βαλε καμια φωτογραφια της σε κολωνες, στο φβ. Ειχαμε χασει μια θηλυκη γατα που την φροντιζει ο πατερας μου 10 χρονια, επειδη την ''τραμπουκιζε'' μια νεα αδεσποτη γατα, την βρηκαμε μετα απο 1 μηνα 3 στενα πιο πανω απο το σπιτι.. Ο πατερας μου εκοβε βολτες με το αμαξι , ακουσε τον ηχο και εμφανιστηκε.. Τα αρσενικα τα εχουμε χασει ολα , δεν επεστρεψαν ποτε. Ευχομαι να την βρεις!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 07:48, 03-09-20:

Πάνο σ ευχαριστώ πολύ για την στήριξη.
Δυστυχώς η γατούλα δεν έχει βρεθεί (έβαλα και αφίσες) και πιστεύω ότι ένας γείτονας στην πολυκατοικία μου ευθύνεται γι αυτό!
Είναι ένας γείτονας ο οποίος μας την έχει πει 2-3 φορές που ταϊζουμε τις γάτες γιατί αυτές κάνουν την ανάγκη τους στο παρτέρι και τα παιδιά του παίζουν με τα χώματα...!!! Τι άλλο θα σκεφτούν;;
Ο ίδιος έχει έναν σκύλο που είναι μόνιμα στο μπαλκόνι και αφού τον βγάλει βόλτα, ύστερα γυρίζει στην πολυκατοικία τον αφήνει ελεύθερο στον κήπο. Αυτός μένει στον 1ο όροφο και έχει βαλει μια σκάλα που ανεβάζει το σκυλί από τον κήπο στο μπαλκόνι. Δεν το βάζει μέσα στην πολυκατοικία.
Μιλώντας με τη διαχειρίστρια έμαθα ότι είχε δαγκώσει ο σκύλος του το γιο της, ότι μάλωσε με ένα άλλο σκυλί ενός άλλου ένοικου & γενικά είναι επιθετικό. Επίσης, το σκυλί κυνηγάει τις γάτες της πυλωτής!!
Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, πριν λίγες μέρες άπλωνα ρουχα στο μπαλκόνι και είδα αυτόν τον γείτονα να εισέρχεται στην πυλωτή με την κορη του και ξαφνικά να σταματά να πηγαίνει στο παρτέρι, να παίρνει κάτι που αποδείχθηκε μια κοτρόνα και να την πετά προς τον κήπο με μένος!!
Υποθέτω ότι την πέταξε σε γάτα που είδε!! Εγώ πάγωσα μεχρι να καταλαβω τι έγινε...
Οπότε, καταλήγω ότι το κοριτσάκι μας χάθηκε είτε από τα χέρια του είτε από το σκύλο του!
Τι άνθρωπος!! Κανονικός εγκληματίας!!

Αυτό που θελουμε να κανουμε ειναι καταγγελία για το σκύλο στο μπαλκόνι, ώστε να φάει πρόστιμο και να μαζευτεί!Κρίμα και το ζώο έτσι οπως το μεγαλώνει, κρίμα και τα παιδιά του που τον εχουν ως πρότυπο...
Πιστεύετε είναι καλό να βγάλουμε φωτογραφίες το σκυλί για απόδειξη;
Εχετε να προτείνετε κάποια άλλη προσέγγιση; Αυτός την έφαγε τη γατούλα και πρέπει να τιμωρηθεί!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,315 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:53, 03-09-20:

Ασφαλώς και πρέπει να τιμωρηθεί, αφού απ'ότι περιγράφεις δείχνει να είναι ακόμα ένα κομπλεξικό καθήκι και κατά τον χαρακτήρα του κι ο σκύλος του. Κρίμα που- δυστυχώς- έχει και παιδί που παραδειγματίζεται από τις πράξεις του.

Και φωτογραφίες και βιντεάκι και καταγγελία στην αστυνομία. Γιατί ορισμένοι "συνάνθρωποί" μας, μόνο έτσι καταλαβαίνουν.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

H penny--li έγραψε στις 08:57, 03-09-20:

Αλέξα έτσι ακριβώς θα κινηθούμε!! Θα ξεκινήσω να βγάζω φωτογραφίες και βίντεο και μετά καταγγελία!
Θα σας κρατήσω ενήμερους!!

Σ ευχαριστώ πολύ!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 12:16, 03-09-20:

Καλό φθινόπωρο σε όλους μας! Το πρόβλημα των κακών γειτόνων είναι φωτογραφία της κακής κοινωνίας που ζούμε. Το βίωσα και γω το καλοκαίρι στο πατρικό μου στα Γιάννενα. Χάρηκα πολύ που βρήκα τα 4 αδέσποτα που προσέχω όλα καλά. Σε λίγες μέρες στην αυλή μου μαζεύονταν καμμιά δεκαριά για συσσίτιο. Τα 4 ήταν μόνιμα. Βγαίνει λοιπόν κάποιο απόγευμα ένας καινούργιος γείτονας και με περνάει γενεές δεκατέσσερις, με κύριο θέμα τα αδέσποτα που χέζουν στον κήπο του. Η κοινωνία εκεί είναι κλειστή αλλά ο κύριος είναι Αλβανός και νεόφερτος,οπότε δεν με γνωρίζει. Λέει και την μαγική φράση <αν έχεις α@... κατέβα κάτω> με τον αέρα του μάγκα μπρατσομένου. Αγνοεί βέβαια τα χρόνια μου στην πυγμαχία αλλά και στην οικοδομή μέχρι να διοριστώ. Όμως μέχρι να βγω στο δρόμο,ανακτώ την ψυχραιμία μου. Μου επιτίθεται με φόρα, απλά κάνω αποφυγή και απώθηση,σκάει με φόρα σε ένα δέντρο και ανοίγει τη μύτη. Κάπου εκεί τον εγκαταλείπει η μαγκιά. ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. Δεν πιστεύω στη βία. Προσπαθώ να μην ασκώ καμμιάς μορφής βία. ΟΜΩΣ... Μετά από 10 ημέρες εμφανίστηκαν μόνο 3 γατούλες. Φρόντισε δε ο κύριος να λείπει. Ενήργησαν άλλοι γι΄αυτόν. Συνηθισμένο στους συγκεκριμένους ανθρώπους...Λόγια αξιωματικού της αστυνομίας που ασφαλώς κάλεσα.Άμεσα ανταποκρίθηκαν όπως επίσης και ο Δήμος. Μπορέσαμε και βρήκαμε 2 μόνο άτυχες ψυχούλες. Ακολούθησε νεκροψία και αυτεπάγγελτη μήνυση κατ΄αγνώστων για θανάτωση ζώων με δόλο. Ε,ΚΑΙ; Μαύρισε η ψυχή μου. Χρόνια είχα να νιώσω αυτό το μείγμα θυμού και πόνου. Φιλοτομαριστές,παρτάκηδες,θρασύδειλοι ... Αυτοί είμαστε σαν κοινωνία. Γίνομαι, όσο περνάνε τα χρόνια, βαθιά αλληλέγγυος με όλους τους φιλόζωους. Όσο στραβόξυλο κι αν είναι ένας από εμάς, είναι καλός άνθρωπος. Έτσι πιστεύω.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,315 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 13:34, 03-09-20:

Γίνομαι, όσο περνάνε τα χρόνια, βαθιά αλληλέγγυος με όλους τους φιλόζωους. Όσο στραβόξυλο κι αν είναι ένας από εμάς, είναι καλός άνθρωπος.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Όσο για τη γνωστή θεωρία πως οι φιλόζωοι είναι συνήθως και μισάνθρωποι, την προβάλλουν οι μη φιλόζωοι για να κρύψουν πως οι ίδιοι δεν χωνεύουν ούτε τ'άντερά τους.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 15:43, 03-09-20:

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι ότι πολύ σπάνια τιμωρούνται οι ασυνείδητοι. Νόμοι υπάρχουν για την κακοποίηση των ζώων. Δεν φταίει για όλα η πολιτεία,χωρίς όμως να είναι άμοιρη ευθυνών. Όλοι μας πρέπει να είμαστε πιο ενεργοί. Οποιοδήποτε περιστατικό πρέπει να καταγγέλλεται. Κι αν υπάρχει η δυνατότητα βιντεοσκόπησης να γίνεται χωρίς ενδοιασμούς. Δεν πρέπει να αφήνουμε χώρο σ' αυτά τα κτήνη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αδέσποτη γάτα και γέννα - Από omorfoula
      Το θέμα έχει λάβει 65 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-09-18 στις 23:28.
    • Βοήθεια! Η γάτα εξαφανίστηκε πριν γεννήσει - Από Serios
      Το θέμα έχει λάβει 85 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-04-10 στις 14:13.
    • Αδέσποτη γάτα δεν τρώει SOS - Από citon
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-06-09 στις 13:38.
    • Η γάτα μου εξαφανίστηκε! - Από ρενε
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-04-09 στις 15:29.
    • Αδέσποτη γάτα Hope - Από trip_fairy
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-07-08 στις 09:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους