Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,800 εγγεγραμμένα μέλη και 711,467 μηνύματα σε 22,266 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 242 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφές purizon

Evi1968

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Evi1968
H Evi1968 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Evi1968 έγραψε στις 10:04, 02-09-20:

Καλημέρα!
Έχει κανείς άποψη για τις τροφές Purizon;
Είναι grain free
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 11:26, 02-09-20:

Ήθελα να ξεφύγω από το κλασικό Τόνος-Κοτόπουλο (και να συμπληρώσω το ποσό για δωρεάν αποστολή!) και πήρα στο Μπαχάρι μου δοκιμαστικά από το Zooplus την Ελάφι+Ψάρι και την Πάπια+Ψάρι. Tις τσάκισε! Άφθονο κρεατάκι, καθόλου καλαμπόκια και σιτάρια, μπόλικες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και το υψηλότερο ποσοστό ταυρίνης που έχω δει σε ξηρά τροφή. Μοναδική μου ένσταση το αλατάκι που έχουν προσθέσει και το τσιμπημένο ασβέστιο & φώσφορο, το οποίο - καθώς το γατί μου είναι θηλυκό - δε μας έχει προβληματίσει ιδιαίτερα μέχρι στιγμής. Θεωρώ οτι είναι value for money.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Evi1968

Νεοφερμένος

H Evi1968 έγραψε στις 12:05, 02-09-20:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Προβληματίστηκα λίγο επειδή ο ένας μου αρσενικός γάτος πέρασε πριν 2 χρόνια πρόβλημα με λίθους
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 15:36, 02-09-20:

Βέβαια, αν τσεκάρεις τους διατροφικούς πίνακες της Orijen και της Acana που ομολογουμένως θεωρούνται κο-ρυ-φαί-ες τροφές, κάπου εκεί παίζουν κι αυτές. Αν όμως είχες θεματάκια με το αγόρι σου, ίσως πρέπει να στραφείς σε urinary τροφή. Επειδή δεν είμαι φαν της Royal Canin, ρίξε μια ματιά στην Primordial Urinary - 70% κρεατάκι κι αυτή. Την δίνει καιρό τώρα η αδελφή μου στο νορβηγό της πρίγκηπα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα κι επιπλέον τη βρίσκεις ευκολότερα από την Purizon. Υπάρχει και σε μικρή συσκευασία για να πειραματιστείτε χωρίς να ξεμείνεις με ένα 2κιλο σακί.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Evi1968

Νεοφερμένος

H Evi1968 έγραψε στις 17:23, 02-09-20:

Ευχαριστώ πολύ για όλα. Έστειλα μήνυμα στην εταιρία να μου πουν ακριβώς την περιεκτικότητα σε αλάτι για chicken fish sterilized που έχουν οπότε θα συγκρίνω με άλλες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 18:37, 02-09-20:

Οι Purizon έχουν σχεδόν ίδια συστατικά με τις Farmina N&D
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,121 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:16, 02-09-20:

Αρχική Δημοσίευση από Evi1968
Ευχαριστώ πολύ για όλα. Έστειλα μήνυμα στην εταιρία να μου πουν ακριβώς την περιεκτικότητα σε αλάτι για chicken fish sterilized που έχουν οπότε θα συγκρίνω με άλλες.
Το προβλημα για την ουρολιθιαση δεν ειναι το αλατι ομως αλλα μαγνησιο/φωσφορο και αυτα εχουν τσιμπημενες τιμες και εφοσον ειχε προβλημα με το ουροποιητικο ο γατος σου εγω προσωπικα ΟΥΤΕ ΑΠΕΞΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΑ.

Η εταιρια τι θα σου πει; Καταρχην ειπαμε το αλατι δεν ειναι το ζητομενο για την ουρολιθιαση οσον αφορα τα αλλα θα σου πει ειναι μια χαρα, να πουλησουν θελουν.

Εγω θα εψαχνα τροφη με τις χαμηλοτερες τροφες σε μαγνησιο/φωσφορο και βασικα ΠΡΩΤΑ θα ρωταγα τον γιατρο του, που να κινηθω.Αυτος βασικα ξερειΑπο μονοι μας ομως σε τετοιες τροφες μαλιστα με υψηλες τιμες μαγνησιο /φωσφορο εγω με τιποτα δεν θα πηγαινα οσο καλες και αν ηταν. Αυτο ειναι ζητημα που πρεπει να μας πει ο γιατρος.
Παράθεση

Evi1968

Νεοφερμένος

H Evi1968 έγραψε στις 20:06, 02-09-20:

Ευχαριστώ πολύ Πουπουλινα για τις πληροφορίες. Ομολογώ δεν τα ήξερα αυτά. Ο γιατρός βέβαια royal canin και ξερό ψωμί! Απλά ήθελα κάτι καλύτερο χωρίς δημητριακα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,121 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:50, 02-09-20:

Ευχαριστώ πολύ Πουπουλινα για τις πληροφορίες. Ομολογώ δεν τα ήξερα αυτά. Ο γιατρός βέβαια royal canin και ξερό ψωμί! Απλά ήθελα κάτι καλύτερο χωρίς δημητριακα
Ναι καταλαβαινω το σκεπτικο σου απολυτα! Ομως σε περιπτωση ουρολοθιασης ή ροπή προς ουρολιθιαση, δεν το ρισκαρεις.Κια θα σου πω και κατι αλλο.Η ρογιαλ ειναι απο τις πιο αξιοπρεπεις κτηνιατρικες τροφες.Δεν την συγκρινω με ακανα αλλα οταν υπαρχιε λογος που εγω παντα θα προτιμω ρογιαλ. Κια η αληθεια ειναι οτι και η δικια μου κτηνιατρος στα δικα της γατια ρογιαλ δινει.
Παράθεση

Evi1968

Νεοφερμένος

H Evi1968 έγραψε στις 08:01, 03-09-20:

Η γιατρός μου πάντως, αφού φάγαμε έξι μήνες την κτηνιατρική RC urinary s/o και για άλλους έξι έτρωγε την απλή RC urinary, μου είπε να γυρίσω σε απλή RC για στειρωμένα. Δεν μου πρότεινε να συνεχίσω με ειδική URINARY
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:17, 03-09-20:

Η γιατρός μου πάντως, αφού φάγαμε έξι μήνες την κτηνιατρική RC urinary s/o και για άλλους έξι έτρωγε την απλή RC urinary, μου είπε να γυρίσω σε απλή RC για στειρωμένα. Δεν μου πρότεινε να συνεχίσω με ειδική URINARY
Μα και βεβαια εγω δεν ειπα να πας σε ιατρικη ΕΙΔΙΚΗ, πως θα μπορουσα να το πω; Ομως προσεξε αλλο πραγμα η ρογιαλ για στειρωμενα που εχει συκγεκριμενες ελεγμενες τιμες μαγνησιου και φωσφορου και που κυμαινονται σε χαμηλα επιπεδα και αλλο σε τροφη που βλεπεις και απο μονη σου οτι οι τιμες αυτες ειναι τσιμπημενες.Οπως και η ακανα εχει παραπανω μαγνησιο απο ρογιαλ για στειρωμενα αλλα ειναι μεσα στα πλαισια βεβαια και κυριως το δινω στη γατα μου που δεν εχει παρουσιαζει ουρολιθιαση ποτε ουτε αλλο ουρολογικο και ειναι και θηλυκια.Αν ειχα γατι που ειχε παρουσιασει ουρολογικο προβλημα ειναι δεδομενο οτι δεν θα πηγαινα σε ακανα αλλα σε αυτο που θα μου προτεινε ο γιατρος.Κια βασικα οπου εβλεπα τις λιγοτερες τιμες μαγνησου και φωσφορου.
Δηλαδη ολες οι τροφες δεν εχουν τις ιδιες τιμες αυτο λεμε.Και απο τις ΜΗ ιατρικες παλι διαφερουν μεταξυ τους. Δεν ειναι ολες το ιδιο.Γατια που εχουν παρουσιασει προβληματα στο παρελθον δεν τα αντιμετωπιζουμε το ιδιο με γατια που ποτε δεν ειχαν προβλημα.
Εγω στη θεση σου θα πηγαινα με αυτο που μου ειπε η γιατρος και θα συνεχιζα με αυτην που μου ειπε δηλαδη την απλη μεν,αλλα ΡΟΓΙΑΛ δε, τροφη για στειρωμενα..δνε θα πηγαινα σε αλλη μαρκα.Ειδικα εφοσον εχει τσιμπημενες τιμες μαγνησιου/φωσφορου.αλατια κλπ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 03-09-20 στις 12:21.
Παράθεση

Evi1968

Νεοφερμένος

H Evi1968 έγραψε στις 19:14, 03-09-20:

Σε ευχαριστώ πολύ!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δυσανεξία σε τροφές - Από Vera31
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-01-20 στις 20:37.
    • Τροφές τοξικές - Από βικυ1234
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-16 στις 16:52.
    • Τροφές Golosi - Από konstantina82
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-09-15 στις 10:53.
    • Καινούργιες τροφές!!! - Από aporw
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-04-10 στις 21:29.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους