Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 131,110 εγγεγραμμένα μέλη και 713,761 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 471 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πώς να φροντίσετε ένα ορφανό γατάκι

Δημοσιεύτηκε από Subject to change
31-01-06

Πολλές φορές ένα ή περισσότερα γατάκια μένουν χωρίς μητέρα, είτε λόγω του θανάτου ή της αδυναμίας της να τα φροντίσει σωστά, ή ακόμη και επειδή κάποιοι ενώ θέλουν να λέγονται φιλόζωοι, όταν γεννήσει η γάτα τους (την οποία δεν έχουν μεριμνήσει να στειρώσουν παρʼότι δεν θέλουν γατάκια) πετάνε τα γατάκια στο δρόμο ή στα σκουπίδια και έτυχε να τα βρει κάποιος πραγματικός φιλόζωος (εσείς για παράδειγμα ). Ο προβληματισμός που προκύπτει σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι τι πρέπει να γίνει ώστε το γατάκι να μεγαλώσει σωστά, παρʼότι δεν έχει μητέρα, ή έστω να επιβιώσει. Έχετε 2 επιλογές: την υιοθεσία (αν είστε τυχεροί) ή την τεχνητή ανατροφή.

Υιοθεσία
Ένας κτηνίατρος, ένα pet-shop ή μια φιλοζωική μπορεί να είναι σε θέση να σας φέρει σε επαφή με κάποιον που έχει μια θηλυκιά που μόλις γέννησε και της περισσεύει μια θηλή. Σε ιδανικές συνθήκες η υιοθεσία θα πρέπει να γίνει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα μετά τη γέννα και πριν δεθεί η τροφός πολύ δυνατά με τους δικούς της απογόνους.
Όταν φέρετε σε επαφή το γατάκι με τη θετή μητέρα του, αλείψτε λίγο βούτυρο επάνω του. Η θετή τροφός θα το γλέιψει και κατά τη διαδικασία αυτή θα φτάσει να αποδεχτεί το καινούριο σαν δικό της. Παρακολουθήστε την πρόοδο ενός υιοθετημένου μικρού, ζυγίζοντας το τακτικά. Θα πρέπει να κερδίζει μερικά δέκατα του γραμμαρίου βάρος καθημερινά.

Τεχνητή διατροφή
Δεν είναι δύσκολο να μεγαλώσετε γατάκια με το μπουκάλι, αλλά προσπαθήστε να σιγουρευτείτε ότι πήραν έστω κάποιες σταγόνες από το πρώτο γάλα της μητέρας εάν είναι εφικτό. Βγάλτε μερικές σταγόνες από αυτό το γάλα από τις θηλές της και μετά δίνετε τις στο μωρό με σταγονόμετρο. Το γάλα αυτό δίνει στα γατάκια μερικά πολύτιμα αντισώματα ενάντια στις ασθένειες.

Τι είδους τεχνητό γάλα;
Το σκέτο αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα είναι πολύ αδύναμο για τα γατάκια και δεν πρέπει να τους το δώσετε σκέτο, ιδίως το αγελαδινό. Όμως μπορείτε να χρησιμοποιήσετε δύο εναλλακτικές: είτε μια ειδική για γάτες σκόνη γάλακτος που υπάρχει στον κτηνίατρο ή σε ορισμένα pet shops, την οποία θα φτιάξετε με νερό όπως λένε οι οδηγίες στη συσκευασία, είτε σκόνη γάλακτος για μωρά (ή γάλα εβαπορέ σε κονσέρβα) φτιαγμένη διπλά δυνατή απʼότι για τα ανθρώπινα μωρά με νερό.

Εξοπλισμός
Υπάρχουν ειδικά σχεδιασμένα, κυρτά μπουκάλια για το ταίσμα των μικρών, αλλά αν δεν βρείτε, τα μπουκάλια για πρόωρα μωρά κάνουν την ίδια δουλειά. Το σταγονόμετρο για τα μάτια και οι σύριγγες των 2 ml (χωρίς τη βελόνα) μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν. Όλος ο εξοπλισμός θα πρέπει να πλένεται και να αποστειρώνεται ανάμεσα στα γεύματα.

Μεθόδοι ταίσματος
Η μέθοδος με το μπουκάλι είναι η καλύτερη για τα περισσότερα γατάκια, αλλά με τα πολύ αδύναμα ή αυτά που στην αρχή δεν θηλάζουν ή δεν καταπίνουν καλά, το σταγονόμετρο και η σύριγγα έχουν πλεονεκτήματα. Ένας πλαστικός σωλήνας 2 εκ προσαρμοσμένος στη σύριγγα θα δίνει το γάλα στο στόμα ενώ ένας σωλήνας 5 εκ θα σας επιτρέπει να γίνεται το γάλα γλιστρώντας το απαλά πάνω από τι πίσω μέρος της γλώσσας. (Αυτή η τεχνική είναι η πιο αποτελεσματική αλλά θα πρέπει να γίνεται κατά τις υποδείξεις του κτηνιάτρου. Αν ο πλαστικός σωλήνας μπει λάθος και πάει στην τραχεία το γατάκι μπορεί να πνιγεί). Χρειάζεται λοιπόν προσοχή και να μην επισπεύδετε τη διαδικασία του ταίσματος.
Όποια μέθοδο κι αν ακολουθήσετε, έχετε υπόψιν ότι το γάλα θα πρέπει να είναι στη θερμοκρασία του αίματος (περίπου 37 βαθμοί Κελσίου). Μέχρι 7 ημερών δίνετέ του 3 ως 6 ml κάθε 2 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας και κάθε 4 ώρες κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μεταξύ 14 και 21 ημερών, η ποσότητα θα πρέπει να αυξηθεί ξανά σε 8 έως 10 ml κάθε δύο ώρες και μια φορά τη νύχτα μεταξύ 11 μμ και 8 πμ. Όταν ανάτρέφετε τεχνητά ένα γατάκι θα πρέπει να ενθαρρύνεται να αποπατεί και να ουρεί. Για να μιμηθείτε το γλύψιμο της μητέρας του χρησιμοποιήστε κάποιο μάλλινο ύφασμα υγραμένο σε ζεστό νερό (όχι καυτό!), για να σκουπίσετε την περιοχή του πισινού και χτυπήστε πολυ απαλά το γατάκι με τα δάχτυλα σας. Όταν το γατάκι ανταποκριθεί, καθαρίστε και στεγνώστε την περιοχή κάτω από την ουρά και αλείψτε την πολύ ελαφρά με μια κρέμα.
Ανάμεσα στα γεύματα, διατηρήστε τα γατάκια ζεστά σε ένα καθαρό κουτί με διαθέσιμο κρεβάτι, ένα μαξιλαράκι που ζεσταίνεται ή μια υπέρυθρη λάμπα και ένα υποκατάστατο μητέρας, όπως ένα μπουκάλι με ζεστό νερό τυλιγμένο με ένα μάλλινο κάλυμμα. Η θερμοκρασία του κουτιού θα πρέπει να είναι 25-30 βαθμοί κελσίου για τις πρώτες 2 εβδομάδες και να μειώνεται σταδιακά στους 20 μέχρι την έκτη εβδομάδα.

Απογαλακτισμός
Ο απογαλακτισμός των μικρών που ανατρέφονται τεχνητά αρχίζει όταν είναι σε ηλικία τριών εβδομάδων. Προσθέστε περίπου μισό κουταλάκι παιδικά δημητριακά, ή απαλό πουρέ παιδικής τροφής (κρέας, ψάρι ή τυρί) μέσα στο ταίσμα με το μπουκάλι για μερικές μέρες, Μετά αποκόψτε τα γατάκια όπως τα φυσιολογικά μεγαλωμένα μικρά.

Προσοχή:
  • Μη σηκώνετε μικρά γατάκια πιάνοντας τα από το σβέρκο. Μόνο η μητέρα-γάτα ξέρει να το κάνει σωστά.
  • Όταν είναι 3 εβδομάδων συζητήστε για τα σκουλήκια με τον κτηνίατρο.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Subject to change
Founder

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
Το τέλειο βιβλίο της γάτας - David Taylor
By ladycat on 01-02-06, 00:07
ειναι αληθεια

μεγαλωσα 5 μωρα ετσι κ μπορω να πω οτι νιωθω σαν μανα κ ας μην εχω ακομη δικο μου παιδι η πλακα ειναι οτι με ακολουθουν ολοι σαν να ειχα σκυλακια στο σπιτι τουσ λατρευω
By Subject to change on 01-02-06, 06:23
Χεχε
Εγώ πάλι δυστυχώς (γιατί θα τα φρόντιζα σίγουρα) ή ευτυχώς (γιατί είναι σαν τις κατσαρίδες: Για κάθε 1 που βλέπεις υπάρχουν άλλα πολλά που δεν βλέπεις οπότε το οτι δεν έχω βρει ποτέ νεογέννητα γατάκια ίσως σημαίνει οτι μειώνονται τέτοιες περιπώσεις και δεν τα πετάνε πλέον τόσο εύκολα, θέλω να πιστευω...) δεν έχω βρεί ποτέ νεογέννητα γατάκια στο δρόμο! Τι να πω, ίσως έφταιγε η περιοχή που έμενα και δεν τα παράταγαν εκεί; Δεν ξέρω...
Σκυλάκια πάντως είχαμε βρει πολύ παλιά (γυμνάσιο πήγαινα) στο σχολείο μας. Δεν ήταν νεογέννητα αλλά σίγουρα ήταν αρκετά μικρά... Κάτι κρεμ κουκλιά ηταν, ο κτηνίατρος είπε οτι άνηκαν κατα το ήμισυ σε κάποια ράτσα της οποίας το όνομα δεν θυμάμαι πια. Είχα πάρει ένα αλλά βρήκαμε πολύ γρήγορα οικογένεια και το δώσαμε. Δυστυχώς μετά απο καιρό έμαθα οτι κι αυτοί το δώσανε...
By Unicorn on 01-02-06, 09:47
Η μητέρα μου πριν χρόνια είχε βρει μια μαύρη σακούλα με γατάκια, πεταμένη μέσα στη θάλασσα..
By giannisvitara on 10-02-06, 23:48
εγώ πάλι είχα βρεί τρία μωρά μέσα σε μια τρύπα στο πεζοδρόμιο σε ένα πέρασμα μέσα στο ΤΕΙ αλλά δεν μπορούσα να τα πιάσω
By ladycat on 13-02-06, 01:41
Απογαλακτισμός

Στις πρώτες εβδομάδες της ζωής, τα γατάκια εξαρτώνται αποκλειστικά από το γάλα της μητέρας τους και δεν χρειάζονται περαιτέρω τροφή.

Περιστασιακά, η παροχή γάλακτος από τη μητέρα δεν είναι αρκετή. Σε μία τέτοια περίπτωση, ταίστε τη γάτα σας ένα ειδικά παρασκευασμένο υποκατάστατο γάλακτος (διαθέσιμο από τον κτηνίατρό σας), σε συχνά διαστήματα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας και της νύχτας. Μην χρησιμοποιήσετε αγελαδινό κατσικίσιο γάλα – και τα δύο έχουν διαφορετικά θρεπτικά προφίλ απʼ ότι το γάλα της γάτας και δεν θα πρέπει να δίνονται σε ένα γατάκι.

Από την ηλικία των τριών με τεσσάρων εβδομάδων, τα γατάκια ενδιαφέρονται όλο και περισσότερο για το περιβάλλον τους, όπως και για τη στερεά τροφή της μητέρας τους. Όταν τους δώσετε την πρώτη γεύση στερεάς τροφής, κόψτε τη σε μικρά κομματάκια – ή μουλιάστε τη, αν είναι ξηρή – και προσφέρετε την σε ένα ρηχό σκεύος. Φυσικά και είναι καλύτερο να δώσετε μια τροφή ειδικά σχεδιασμένη για γάτες. Σταδιακά, θα τρώνε όλο και περισσότερη στερεή τροφή μέχρι να απογαλακτιστούν εντελώς, γύρω στις οκτώ εβδομάδες.

Ορφανά γατάκια

Το να ταΐσετε ορφανά γατάκια είναι μια πρόκληση. Τα ορφανά γατάκια έχουν δύο ζωτικές απαιτήσεις:

Ένα ταιριαστό περιβάλλον και,

Κατάλληλη διατροφή

Τα γατάκια χρειάζονται ένα ζεστό περιβάλλον το οποίο κατά τις πρώτες εβδομάδες, πρέπει να ρυθμίζεται από μια θερμοκοιτίδα, με θερμαντική λάμπα, ή μπουκάλια ζεστού νερού τυλιγμένα σε κουβέρτες. Για τις πρώτες τρεις εβδομάδες της ζωής, τα μικρά γατάκια πρέπει να παρακινούνται να ουρήσουν και να ενεργηθούν. Μπορείτε να μιμηθείτε τη διέγερση της άνω-γεννητικής περιοχής από τη μητέρα τρίβοντας απαλά ένα κομμάτι από ζεστό και νωπό βαμβάκι (που μοιάζει στη γλώσσα της μαμάς ) στον πρωκτό, τη γεννητική περιοχή και το κοιλιακό τοίχωμα.

Τα γατάκια μέχρι να γίνουν μιας εβδομάδας, πρέπει να ταΐζονται έξι φορές την ημέρα, ή κάθε τέσσερις ώρες, ημέρα και νύχτα. Το γάλα της μητέρας τους είναι υψηλότερης περιεκτικότητας σε θερμίδες, πρωτεΐνες, και λακτόζη από ότι το αγελαδινό ή το κατσικίσιο γάλα, γιʼ αυτό μη δίνετε ʽκανονικόʼ γάλα σε ορφανά γατάκια. Μπορείτε να βρείτε έτοιμο υποκατάστατο γάλακτος, ειδικά σχεδιασμένο για γάτες, στον στον κτηνίατρο σας. Ταΐστε τα γατάκια αργά με μία μικρή σύριγγα. Ετοιμάστε φρέσκο υποκατάστατο γάλακτος κάθε φορά και ζεστάνετέ το γύρω στους 38° C (θερμοκρασία του σώματος).

Περίπου στις τρεις εβδομάδες ζωής, τα γατάκια αρχίζουν να εξερευνούν το περιβάλλον τους όλο και περισσότερο, και πρέπει τώρα να είναι ικανά να γλείφουν το υποκατάστατο γάλακτος από το μπολ και ακόμα να τσιμπάνε στερεή τροφή. Δώστε στα μικρά γατάκια όσο φαγητό θέλουν – σπανίως τρώνε περισσότερο σε αυτό το στάδιο της ζωής τους. Χρησιμοποιήστε ιδιαίτερα γευστικές γατοτροφές, υψηλής θερμιδικής και θρεπτικής αξίας.

Γύρω στις οκτώ εβδομάδες, τα γατάκια θα έχουν απογαλακτιστεί πλήρως.

απο whiskas
By Subject to change on 13-02-06, 02:40
Πολύ χρήσιμο μήνυμα ladycat αλλά όταν αντιγράφουμε κάτι καλό είναι να παραθέτουμε και την πηγή
By ladycat on 14-02-06, 23:49
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πολύ χρήσιμο μήνυμα ladycat αλλά όταν αντιγράφουμε κάτι καλό είναι να παραθέτουμε και την πηγή
συγνωμη το ξεχασα σε αυτο να το βαλω καλε οθφ :cry:
By rigardie on 30-04-06, 01:40
καλησπέρα συγγνώμη που γράφω σε greekglish αλλα λόγο τις δυσλεξίας μου δεν γράφω ποτε σε ελληνικά(είμαι πολλού ανορθόγραφος!), θα ήθελα να ρωτήσω όταν έχουμε βρει ένα γατάκι και το ταΐζουμε εάν αυτό μέσα σε μερικές μέρες πρηστεί "φουσκώσει" με λίγα λόγια τι μπορούμε να κάνουμε για να το σώσουμε? είναι κάτι που μου συνέβη πριν μερικά χρονια και δεν ήξερα πως να το αντιμετωπίσω
ευχάριστω
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 31-05-11 στις 17:25. Αιτία: greeklish
By ladycat on 30-04-06, 09:06
το γατακι πρεπει να του κανουμε ελαφρυ μασαζ στην κοιλιτσα του μετα απο καθε γευμα γιατι πρεπει να το βοηθησουμε να χωνεψειτο γαλα κ δινουμε μικρες ποσοτητες γαλα γυρω στα 25-35ml καθε 2 ωρες περιπου
By Subject to change on 30-04-06, 16:34
Καλωσόρισες rigardie. Αν επιτρέψουμε σε εσένα ή σοποιονδήποτε να γράφει greeklish για οποιονδήποτε λόγο, τότε όποιος μπαίνει και το βλέπει θα νομίζει οτι επιτρέπονται και η κατάσταση θα γίνει τραγική. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι ας είσαι και ανορθόγραφος, δεν είναι σχολείο εδώ ούτε θα σε κατηγορήσει κανένας Άλλωστε δεν έχουν και όλοι τέλεια ορθογραφία! χαλαρά!
By Thanasis46 on 21-06-06, 14:17
Κάποτε είχα βρει στα χωράφια ένα γατάκι που δεν είχαν ανοίξει ακόμα τα μάτια του. Πήρα σύριγγες μιας χρήσεως, έβγαλα τις βελόνες και προσάρμοσα λαστιχάκι από βαλβίδα ποδηλάτου. Το έπλυνα καλά με γάλα και το μεγάλωσα με νουνού χωρίς ζάχαρη (μεγαλώνει-μεγαλώνει τα μωρά). Λοιπόν αραίωνα κάπως το γάλα με νερό το ζέσταινα, και μετά γέμιζα τη σύριγγα, έπιανε μόνο του το λαστιχάκι και ρουφούσε. για να μην δυσκολεύεται βοηθούσα πιέζοντας ελαφρά το έμβολο της σύριγγας παρακολουθώντας το ρυθμό με τον οποίο ρουφούσε ώστε να μην κουράζεται αλλά και να μην του έρθει μεγαλύτερη ποσότητα.

Ηταν στο σπίτι και μια μεγάλη γάτα η οποία δεν το ήθελε, αλλά σιγά –σιγά την κατάφερα να μην το χτυπάει. Πως το έκανα; Ετσι κι αλλιώς η γάτα ήθελε χάδια κι ερχόταν πάνω μου. Ενώ λοιπόν τη χάιδευα στο ένα μου πλευρό στο άλλο είχα το μικρό. Της μουρμούριζα και διάφορα ώστε να με κοιτάει και βλέποντας με να χαϊδεύω και το μικρό άρχισε να το ανέχεται. Ένα βράδυ λοιπόν μια από τις πολλές φορές που σηκώθηκα για τάισμα, καθώς ετοιμαζόμουν να το πάρω στα χέρια, πετάγεται η γάτα και νιαουρίζοντας μητρικά ήρθε και άρχισε να το γλύφει…ξάπλωσε κιόλας, το έπιασε το τράβηξε στην αγκαλιά της, και το χουχούλιαζε λες και το γέννησε αυτή, λες και δεν ήταν αυτή που πριν λίγο διάστημα δεν ήθελε να το βλέπει. Κοιτούσα και δεν το πίστευα… ε από τότε, εγώ φρόντιζα το τάισμα (αυτή δεν είχε γάλα) κι αυτή όλα τα υπόλοιπα.

Μεγάλωσε λοιπόν στρουμπουλό – στρουμπουλό, κι επειδή το τάιζα συνδέθηκε πολύ μαζί μου. Είδα στο γατί αυτό συμπεριφορά που δεν φανταζόμουν ότι μπορεί να έχει γάτα. Χρόνια είχαμε γάτες στο σπίτι και πρώτη φορά είδα γάτα με τόσο κόλλημα με άνθρωπο.

Πάντως τα μωρά γατιά είναι σαν τα μωρά παιδιά σχετικά με το τάισμα. Επειδή δεν μπορούν να φάνε μεγάλη ποσότητα τρώνε λίγο και πολύ συχνά. Από το μεσημέρι που γυρνούσα στο σπίτι άρχιζα την ασχολία μου μαζί του, έτρωγε ανά δέκα λεπτά αυξάνοντας σταδιακά τα διαστήματα μέχρι που έφτανε σε μια ώρα και μετά από την αρχή πάλι ανά δέκα λεπτά. Θέλει υπομονή και να μην βαρυγκωμάς για τέτοια δουλειά ώστε να μην στερηθεί το ζώο. Εγώ είχα και τη βοήθεια της γάτας και μόνο για το τάισμα νοιαζόμουν, αλλά μέχρι να αρχίσει να τρώει τις μισές φορές μόνο του από πιατάκι, δεν έφευγα από το σπίτι παρά μόνο για να πάω στη δουλειά. έξοδο για βόλτα κομμένη. θέλει υπομονή και κάποια πράγματα από την προσωπική ζωή να τα κάνεις στην άκρη.
By melpo2538 on 12-07-06, 21:48
Εγώ πριν από 10 περίπου μέρες βρήκα 3 μωρα που τα παράτησε η μητέρα τους, διστυχώς όμως ένα μόνο επεζησε... Αυτή τη στιγμή το φροντίζει η κολλητή μου.
By Thanasis46 on 12-07-06, 22:12
Αρχική Δημοσίευση από Cat's Paw
Εγώ πριν από 10 περίπου μέρες βρήκα 3 μωρα που τα παράτησε η μητέρα τους, διστυχώς όμως ένα μόνο επεζησε... Αυτή τη στιγμή το φροντίζει η κολλητή μου.
Να τα παράτησε η μητέρα τους είναι πολύ παράξενο. μάλλον κάτι άλλο συνέβη. Αυτά τα ζώα δεν παρατάνε τα μωρά τους.
By ladycat on 12-07-06, 22:34
Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Να τα παράτησε η μητέρα τους είναι πολύ παράξενο. μάλλον κάτι άλλο συνέβη. Αυτά τα ζώα δεν παρατάνε τα μωρά τους.
κ ομως τα παρατανε οι πρωτογεννες γατες το κανουν αυτο μου το ειπε ο κτηνιατρος
By Paris Gatopalaviaris on 12-07-06, 22:40
Μια από τις πολλές θλιβερές ιστορίες με γάτους. Πριν από πολλά χρόνια μια μισοάγρια γάτα είχε γεννήσει στην αυλή. Τότε ζούσα στου Ζωγράφου. Μετά λίγες μέρες η γάτα εξαφανίσθηκε. Μεγάλωσα τα δύο γατάκια της με μπιμπερό με μεγάλη υπομονή και πολλή αγάπη. Η τότε πεθερά μου τα έλεγα γυφτάκια γιατί ήταν σκούρα με ξανθές πινελιές εδώ και εκεί. Από εκείνα τα γατάκια που τα λένε άσχημα αλλά εμένα μου άρεσαν πολύ και τα λάτρευα και εκείνα εμένα. Μεγάλωσαν αρκετά και ένα μαύρο πρωί εξαφανίσθηκαν ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ.Μεγάλη στενοχώρια. Δράστης (κατά πάσα πιθανότητα) η κακιά πεθερά. Δεν κάνω κανένα σχόλιο και δεν κρίνω κανένα. Αφήνω την απονομή της δικαιοσύνης σε ανώτερη διάνοια και πιστέψτε με σ' αυτό την εμπιστεύομαι απόλυτα.
By melpo2538 on 13-07-06, 13:31
Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Κι όμως. Ήταν πρωτόγεννη, δεν ήξερε τι να κάνει. Δεν είχε ούτε καν γάλα.
By melpo2538 on 22-11-06, 15:34
Μια συμβουλή ( ίσως και άχρηστη ). Μην αλλάζετε απότομα την μάρκα του γάλακτος που δίνετε στο ψιψίνι σας γιατί μπορεί και να πάθει διάρροια...
By charm_quark on 19-03-07, 21:10
Βοηθεια! Μου εφεραν δυο νεογεννητα γατακια, θα ειναι 3 ημερων ή και λιγοτερο. Ηταν και τα δυο βρεγμενα,με λασπες και το ενα ματωνε απο τη μυτη. Σταματησα την αιμοραγια με παγο τυλιγμενο σε πετσετα. Τα στεγνωσα με την μικροτερη σκαλα απο το πιστολακι μαλλιων και απο μακρια και προσπαθω να τα ταισω ζεστο γαλα.
Το προβλημα το εχω με αυτο που ματωνε. Φαινεται πολυ αδυναμο και δεν πινει σχεδον καθολου γαλα. Ενω η αιμοραγια σταματησε, βγαζει απο τη μυτη του σαν βλενα και εχει μονιμως το στομα του μισανοιχτο. Η αναπνοη του δεν ειναι σταθερη αν και το κλαμα του ειναι αρκετα δυνατο. Να το πιεσω στο ταισμα ή να αφησω να δω πως θα εξελιχθει; Λιγη βοηθεια βρε παιδια!
By melpo2538 on 19-03-07, 21:18
Είναι πολύ μικρούλια 3 ημερών οπότε καλύτερα να τους βρεις θετή μαμά-γάτα Για την ώρα προσπάθησε να τα πας σ' ένα κτηνίατρο
By todanai on 06-10-09, 14:54
καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος σε αυτό το site όμως το θέμα με αφορά άμεσα! πριν τρεις μέρες βρήκα ένα μάυρο γατακι, το πήγα στον κτηνίατρο, μου έδωσε τις απαραίτητες συστάσεις-οδηγίες, από χθες όμως η κατάσταση του πάει από το κακό στο χειρότερο, δυστυχώς έχει χάσει βάρος, είναι πολύ υποτονικό ...ακόμα και η φωνή του βγαίνει με πολύ δυσκολία. ο γιατρος μου ειπε ότι ειναι δύσκολο να επιβιώσει, του έκανε μια αντιβιωτικη ένεσα. Μόλις έχει βγάλει δοντάκια, είναι περίπου 25 ημερών (αρκετά μεγαλο θα έλεγα , σε σχεση με αυτα που διαβάζω). κακά του δεν κάνει, τελευταια φορα που έκανε ήταν σαν νερο. μόνο τσίσα του αλλα και αυτο αν το χαϊδεψω. προχθες βρήκα και δεύτερο γατακι πάλι μαύρο στην ίδια ηλικια που προφανώς ειναι το αδερφάκι του..αυτο φαίνεται μια χαρα προς το παρόν αλλα για να είμαι ειλικρινης φοβάμαι μήπως πάθει τα ίδια με το άλλο. θα παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιο άτομο που μπορεί να μου δώσει μια συμβούλη ή είχε μια παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει δίνοντας μου την συμβουλη του! σας ευχαριστω που το διαβάσατε και συγγνώμη αν σας κούρασα.
By despoin@@ on 13-10-09, 17:31
Καλησπέρα σας. Εχω κάποιες απόριες σχετικά με την ανατροφή των ορφανών γατιών, εχω τρία γατάκια περιπου 1,5 μηνών η μητέρα εξαφανιστικε, υποπτευομαι οτι μου τη δηλητήριασαν επειδή εχει ξανάγινει και με τις προηγούμενες γάτες μου, αυτό που θέλω να μάθω ειναι πως μπορώ να τα εκπαιδεύσω να τρώνε στο πιατάκι και να κάνουν μόνα τους την αναγκη τους.
By aretha on 13-10-09, 19:21
Αρχική Δημοσίευση από despoin@@
πως μπορώ να τα εκπαιδεύσω να τρώνε στο πιατάκι και να κάνουν μόνα τους την αναγκη τους.
Για το πρώτο, δες εδώ.
Για το δεύτερο, αρκεί να τους βάλεις άμμο για γάτες σε ένα δοχείο αρκετά χαμηλό ώστε να μπορούν να μπαινοβγαίνουν μόνα τους και ίσως να τους το δείξεις μια φορά, βάζοντάς τα μέσα και "σκάβοντας" λίγο την άμμο με το μπροστινό τους ποδαράκι.
By despoin@@ on 13-10-09, 23:00
ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω.
By maryk on 13-01-10, 08:45
Ορφανά γατάκια

Πριν λίγες μέρες μάζεψα 2 γατάκια 15 περίπου ημερών η μαμα τους είχε πεθάνει δυστυχώς. Ξεκίνησα να τα ταΪζω με μπιμπερόν ειδικό γάλα σε σκόνη και σύριγγα και όπως μου είπε η κτηνίατρος τους έβαλα λίγο Front line για τους ψύλλους γιατί ήταν γεμάτα.Τους έβαλα και κολύριο αντιβιωτικό στα μάτια και μπουκάλια με ζεστό νερό τυλιγμένα σε πανιά σαν θερμοφόρες..

Δυστυχώς δεν τα κατάφεραν χτες το απόγευμα πέθαναν και τα δύο, από το μεσημέρι φαίνονταν οτι δεν πήγαιναν πολύ καλά, αλλά επειδή πέθαναν και τα δύο ταυτόχρονα αναρωτιέμαι αν έκανα κάποιο λάθος αν το Front line δεν έπρεπε να τους το βάλω... αλλά είχαν παααρα πολλούς ψύλλους.. Οι κοιλίτσες τους ήταν φουσκωμένες μήπως τα παρατάισα;Τα τάιζα κάθε 3 ώρες περίπου 2-3 mg γάλα.
Η κόρη μου απογοητεύτηκε πολύ εγώ ήμουν πιο προετοιμασμένη παραήταν μικρούλικα.

Δεν το μετάνιωσα πάντως αν και καταλαβαίνω οτι σε αυτή την ηλικία είναι υπερευαίσθητα και μπορεί να πεθάνουν για πολλούς λόγους αν μου ξανατύχει θα το ξανακάνω.Τουλάχιστον να ξέρω οτι προσπάθησα..
By moukelis on 13-01-10, 12:32
Μπραβο σας που τα μαζεψατε και τα βοηθησατε,τουλαχιστον εστω και στη συντομη ζωη τους καποιος νοιαστηκε για αυτα...αν οι κοιλιτσες τους ηταν φουσκωμενες μαλλον παρασιτα ηταν,αλλα ποτε δε μπορει να ξερει κανεις σε τοσο μικρη ηλικια.
By ruko on 13-01-10, 12:44
Καλώς ήρθες και κρίμα για τα γατάκια.
Όπως ξέρεις, είναι τρομερά ευάλωτα σ' αυτή την ηλικία και μπορεί τα συγκεκριμένα να ήταν ήδη ασθενικά. Δεν ξέρουμε και πόσες ώρες έμειναν χωρίς τη μαμά τους κι αν ήταν ήδη μες στους ψύλλους, ο οργανισμός τους θα ήταν αρκετά καταβεβλημένος. Το frontline είναι μεν ρίσκο σ' αυτές τις ηλικίες, αλλά όταν έχουν πολλούς ψύλλους, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο η προσπάθεια.

Τώρα για τις φουσκωμένες κοιλίτσες πολλά μπορεί να φταίνε, π.χ. παράσιτα. Ήταν μόνιμο το πρόβλημα;
By Όλγα18774 on 02-02-10, 16:51
Απάντηση: Πώς να φροντίσετε ένα ορφανό γατάκι

Αυτή η δημοσίευση βοηθάει πάρα πολύ!Μπράβο!!!
By konstantinak on 11-08-10, 16:22
Απάντηση: Πώς να φροντίσετε ένα ορφανό γατάκι

πολυ καλο αρθρο!!!!!!!!!!αυτο με βοηθησε να φτασω τον τιγρη απο εκει που δε 8α ζουσε σε ενα ομορφο γατακι 4 εβδομαδων 370 γρ. :-)
By SpirosJunior on 20-08-10, 13:12
εγώ το δικό m γατάκι το βρήκα στον δρόμο, η μάλλον αυτό με βρήκε! είχα πάει περίπατο με ένα φιλαράκι όταν βλέπω πίσω m ένα γατάκι μας ακολουθεί! προσπάθησα να το πάω πίσω από το σπίτι το οποιο βγήκε αλλα αυτό ξανά έφευγε! αυτό έγινε 3-4 φορες! πήγα στο σπίτι αυτό χτύπαγα κουδούνια αλλα κανεις δη μου άνοιξε, οποτε απλά συνεχεια τον δρόμο m μαζί με το φιλαράκι m και το γατί πίσω! όταν έφτασα σπίτι με το γατί δη το πήρα μέσα γιατί δη είχα ποτε κατοικίδιο και γενικά δη ήξερα πως να τα φροντίσω, έτσι απλά μπήκα σπίτι και το αφίσα στον κήπο πιστεύοντας πως θα βρει αλλου το δρόμο του! όταν ξύπνησα την επομενη για να πάω δουλειά το γατί εμφανίστηκε πάλι και τριβότανε στα πόδια m! έτσι αποφάσισα να το πάρω και από τότε το έχω λατρέψει! αυτή είναι η ιστορία m και του γάτου μου του "BOB"
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ruko : 20-08-10 στις 13:39. Αιτία: greeklish

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ορφανό γατάκι - Από vrastabill
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-08-10 στις 17:28.
    • Ορφανό γατάκι... - Από varvara83
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-08-10 στις 21:33.
    • Ορφανό γατάκι - Από japanorange
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-04-09 στις 21:40.
    • Πώς κοινωνικοποιούμε ένα ορφανό γατάκι; - Από marigo173
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-07-07 στις 10:50.
    • Ορφανό γατάκι - Από nikkeii
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-07-06 στις 10:51.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους