Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 146,507 εγγεγραμμένα μέλη και 714,451 μηνύματα σε 22,620 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 581 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Puppy/kitten brokers

Θοδωρής

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Θοδωρής
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,460 μηνύματα.

O Θοδωρής έγραψε στις 21:48, 27-03-08:

Πυρροθριξ επειδη και εγω ψαχνω για βιρμανιας το τελευταιο καιρο ειχα ερθει σε επαφη με εκτροφεα απο Αγγλια και της ειχα ζητησει να μου κρατησει δυο γατακια και ετοιμαζομουν κατα το Σεπτεμβριο να παω εκει και να τα παραλαβω,ομως ενω εψαχνα διαφορες πληροφοριες για γατες κατεληξα σε μια αγγελια μιας κοπελας η οποια πουλαει γατακια βιρμανιας με 600 ευρω και μενει στην Αθηνα.Τα τηλεφωνα της ειναι ******* και ειναι διαθεσιμη ολο το 24ωρο παρε την τηλεφωνο και ρωτησε την οτι πληροφοριες θελεις για να στα πει η ιδια καλυτερα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

erefer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη erefer
Ο erefer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,722 μηνύματα.

O erefer έγραψε στις 23:45, 27-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sureilizer
Πυρροθριξ επειδη και εγω ψαχνω για βιρμανιας το τελευταιο καιρο ειχα ερθει σε επαφη με εκτροφεα απο Αγγλια και της ειχα ζητησει να μου κρατησει δυο γατακια και ετοιμαζομουν κατα το Σεπτεμβριο να παω εκει και να τα παραλαβω,ομως ενω εψαχνα διαφορες πληροφοριες για γατες κατεληξα σε μια αγγελια μιας κοπελας η οποια πουλαει γατακια βιρμανιας με 600 ευρω και μενει στην Αθηνα.Τα τηλεφωνα της ειναι ********* και ειναι διαθεσιμη ολο το 24ωρο παρε την τηλεφωνο και ρωτησε την οτι πληροφοριες θελεις για να στα πει η ιδια καλυτερα...
Πρέπει να εννοείς μια κυρία ντίνα αν δεν κάνω λάθοςΕχω δεί και εγώ αγγελία αλλά μου έκανε περιέργεια που έλεγε οτι πουλάει γάτες και σκύλους απο όλες τις ράτσες...Δε ξέρω φυσικά δεν έχω επικοινωνήσει μαζί της.Ρώτησες απο που έρχονται(ποια χώρα),τη πήρες τηλ.?Στο λέω για να μη βάφεις αργότερα τα "καλτσάκια" με blanco

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θοδωρής

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,460 μηνύματα.

O Θοδωρής έγραψε στις 00:30, 28-03-08:

Εννοειται και ρωτησα,αμα θελετε παρτε την τηλεφωνο να σας τα πει αναλυτικοτερα...

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 00:39, 28-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από erefer
Πρέπει να εννοείς μια κυρία ντίνα αν δεν κάνω λάθοςΕχω δεί και εγώ αγγελία αλλά μου έκανε περιέργεια που έλεγε οτι πουλάει γάτες και σκύλους απο όλες τις ράτσες...

Έχω δει και γω αγγελίες της κυρίας....και δε μου άρεσε

Παράθεση

Θοδωρής

Περιβόητο Μέλος

O Θοδωρής έγραψε στις 01:12, 28-03-08:

Στην αρχη που την ειδα δεν εδωσα και πολυ σημασια την πηρα τηλεφωνο και την ρωτησα απλες ερωτησεις οπως ποσο τις εχει και τα γνωστα,γιατι και εμενα μου φανηκε υποπτη αλλα μετα την ξαναειδα την αγγελια και ειπα να την παρω τηλεφωνο για να μαθω αναλυτικοτερα τι γινεται.Απ'οτι μου ειπε εκεινη επειδη ειναι η δουλεια της αυτη οι εκτροφεις απο το εξωτερικο την γνωριζουν χρονια και κανει πολλες παραγγελιες απο τον καθενα καθε μηνα οποτε της στελνουν τα γατακια μονο με το κοστος της γατας και τα εξοδα αποστολης τα πληρωνουν οι ιδιοι και εχουν και pedigree και φυσικα ολα τα εμβολια,τα βιβλιαρια,microchip και τα συναφιν για να εισελθουν στην χωρα μας τα γατακια.Δηλαδη απ'οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν χονδρικη-λιανικη,εμεις τα παιρνουμε με λιανικη πηγαινοντας εκει ή πληρωνοντας τα εξοδα μεταφορας ενω εκεινη τα παιρνει με χονδρικη επειδη οπως λεει η κοπελα την ξερουν απο καιρο,την εμπιστευονται κατα καποιο τροπο και επειδη τους παιρνει πολλα απο τα γατακια τους δεν την επιβαρηνουν με τα εξοδα μεταφορας.Ιδια κατασταση γινεται με το pet-sop της γειτονιας μου που τον ξερω τον ιδιοκτητη χρονια καθως εγω και πολυ αλλοι γνωστοι μου ψωνιζουμε απο αυτον πολυ καιρο,προσφατα πηγε ενας φιλος μου και επειδη ξερει οτι θελω να παρω γατακια βιρμανιας τον ρωτησε και του ειπε οτι μπορει να μου φερει με 450 ευρω,οποτε πηγα να χθες να δω τι γινεται.Μου ειπε οτι βρηκε προσφατα ενα εκτροφειο γατιων στην Αιγυπτο το οποιο εχει πολλων ειδων γατιων απ'οτι καταλαβα απο τα λεγομενα του και εκεινος θα φερει την αλλη εβδομαδα δυο γατακια περσικα για να δει τι ποιοτητας ειναι αλλα ειδε απο φωτογραφιες και ειναι εξαιρετικα,οποτε μου επε οτι αμα ειναι καλα θα κανονισουμε και για παραγγελια βιρμανικων.Εγω φυσικα παλι παραξενευτηκα και λεω δεν μπορει, παμε ολοι στο εξωτερικο να τα φερουμε και εκεινος τα φερνει μονο με τοσα,κομπλε,οποτε μου εξηγησε και μου ειπε σχεδον τα ιδια με την κοπελα.Επισης του ειπα οτι στην Αιγυπτο κυκλοφορουν τοσες ασθενειες και του ειπα μια περιπτωση αν θυμαμαι καλα ηταν απο το forum που εφερε γατακι απο την Ιταλια και ειχε καποια ασθενεια και το καταλαβε μετα,μου ειπε πως ειναι πολυ σπανιο να συμβει κατι τετοιο.Tελος η κοπελα αυτη μου ειπε οτι εχουν πολυ ζητηση τα γατακια βιρμανιας τελευταια οποτε αν κανει κομπινες καποιος θα την καταγγειλει που θα εχει παρει απο αυτην,τι να πω αν καποιος που ξερει καλα απο γατες να την παρει και να την ρωτησει να δει τι συμβαινει να μας πει και εμας...Σε τελικη αναλυση επειδη παλιοτερα ειχα επικοινωνησει με μια εκτροφεα απο Αυστραλια η οποια στο site της εδινε πολυ σημασια στον χαρακτηρα του αγοραστη και στην καταλληλοτητα του περιβαλλοντος οπου θα παει το γατακι κατεληξε με το πρωτο e-mail που της εστειλα να θελει να μου στειλει το γατακι πως και πως και να μου λεει να ρωτησω και αλλους φιλους μου εαν θελουν και αυτοι,δηλαδη στο κατω κατω τους ενδιαφερει λιγο περισσοτερο το κερδος και να φυγουν τα γατακια στην ωρα τους παρα εαν αυτοι που θα τα παρουν ειναι καταλληλοι (ειδου και το site της εκτροφεας https://www.xindibirmans.com/)

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 08:18, 28-03-08:

ούτε εγώ συμφωνώ με ανθρώπους που φέρνουν μαζικά ζώα και ζώα κάθε ράτσας.Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου από "εκτροφεία" του ανατολικού μπλοκ όπου πουλάνε μαλτεζ σκυλάκια που είναι κατάλευκα κανονικά, αλλά αυτά έρχονται άλλου χρωματισμού,ή με χιλιάδες προβλήματα σε μάτια και άλλα, λόγω των γονιδιακών προβλημάτων, δεν ξέρω, δεν νομίζω να το συνιστούσα.Ο καθενας βέβαια κάνει οτι θέλει

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 08:32, 28-03-08:

και συγνώμη αλλά έπεσες μάλλον σε ένα ακατάλληλο εκτροφέα, εγώ μίλησα τουλάχιστον με 30 και οι μισοί (το λεω ήταν ιταλοί) δεν μου απάντησαν καν, γιατι προφανώς τα είχαν κλεισμένα και σίγουρα δεν ήθελαν να τα ξεφορτωθούν.Αλλά και πάλι κανένας δεν έστελνε ασυνόδευτο γατάκι, όλοι δεν θέλαν να πάθει κάτι και είτε θα πηγαινε κάποιος να το πάρει ή θα τε έφερνε ο ίδιος ο εκτροφέας με δικά σου έξοδα φυσικά.Και συγγνώμη αυτή η κυρία που τα βάζει τόσο ζώα μαζί και με τι συνθήκες τα μεταφέρει?μία κυρία στο Βέλγιο από εκτροφείο που είχα βάλει μου έλεγε για πτήσεις που βάζουν ζώα και είναι πιο φτηνές, αλλά είναι πολύ πιθανό να σου κρατήσουν το γατάκι όλη τη νύχτα.Φαντάζεσαι ένα γατάκι 4-5 μηνών όλη τη νύχτα σε ένα κλουβί με άλλα ζώα, χωρίς φαγητό και νερό.Θα σου βγει νευρασθενικό.Δεν ξέρω μέχρι και η τιμή περίεργη μου φαίνεται?τέλος πάντων για να την τεσταρει καποιος μπορεί να ζητήσει ένα γατάκι αλλά να ζητήσει να μιλήσει με τον εκτροφέα που θα το παρει ή να δει στο διαδίκτυο από που είναι και ποιο είναι τα γατάκι, οπότε φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα και από την κυρία, αν είναι σωστή, ίσα ίσα θα αποδείξει ότι φέρνει καλά ζώα.
Υ.Γ. να πω ότι ελληνίδες εκτροφείς μου είχαν πει να μην πολυ εμπιστεύομαι τους Ιταλούς,τώρα η Φωτεινή μπορεί να έπεσε και στην περίπτωση με τη Renatoula και να τους παρεξηγουμε αλλά υπάρχουν τόσα εκτροφεία στην τελική.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 08:43, 28-03-08:

Εγώ ένα έχω να πω από την εμπειρία μου...
Όποιος θέλει ένα γνήσιο γατάκι...οποιασδήποτε ράτσας, μαζεύει τα χρήματα της αγοράς του + κάποια χρήματα για ένα σύντομο ταξείδι, πάει στο εκτροφείο και το αγοράζει... Είναι για μένα ο ασφαλέστερος και ο πιο σωστός τρόπος.
Η άμεση επικοινωνία με τον εκτροφέα χωρίς μεσολαβητή θα εξασφαλίσει πολλά πράγματα τόσο για τη γνησιότητα όσο και για την υγεία του...

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 08:54, 28-03-08:

συμφωνώ κι εγώ, καλημέρα πεθερούλα, τι κάνει ο αντρούλης μου?

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 08:58, 28-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Εγώ ένα έχω να πω από την εμπειρία μου...
Όποιος θέλει ένα γνήσιο γατάκι...οποιασδήποτε ράτσας, μαζεύει τα χρήματα της αγοράς του + κάποια χρήματα για ένα σύντομο ταξείδι, πάει στο εκτροφείο και το αγοράζει... Είναι για μένα ο ασφαλέστερος και ο πιο σωστός τρόπος.
Η άμεση επικοινωνία με τον εκτροφέα χωρίς μεσολαβητή θα εξασφαλίσει πολλά πράγματα τόσο για τη γνησιότητα όσο και για την υγεία του...
...Ό,τι και να λέμε εμείς παιδιά για τα Βιρμανάκια, δεν είναι τίποτα μπροστά στις γνώσεις ενός σωστού και υπεύθυνου εκτροφέα. Όλοι σχεδόν οι εκτροφείς, πριν γίνουν εκτορφείς, Birmaniacs ήταν. Δηλάδη είχαν ένα δυο Βιρμανάκια και ήταν λάτρεις της ράτσας.
Κέρδος δεν έχουν ποτέ. Τα χρήματα που βγάζουν από τα γατάκια, στο εκτροφείο τα επενδύουν γιατί τα έξοδα είναι πολλά.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:19, 28-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
...Ό,τι και να λέμε εμείς παιδιά για τα Βιρμανάκια, δεν είναι τίποτα μπροστά στις γνώσεις ενός σωστού και υπεύθυνου εκτροφέα. Όλοι σχεδόν οι εκτροφείς, πριν γίνουν εκτορφείς, Birmaniacs ήταν. Δηλάδη είχαν ένα δυο Βιρμανάκια και ήταν λάτρεις της ράτσας.
Κέρδος δεν έχουν ποτέ. Τα χρήματα που βγάζουν από τα γατάκια, στο εκτροφείο τα επενδύουν γιατί τα έξοδα είναι πολλά.
... και συνεχίζω... (είμαι και στο γραφείο με πολλή δουλειά βλέπετε...)
Σημαντικό είναι να ξέρει κανείς ότι υπάρχουν 3 ειδών γατάκια στα εκτροφεία.
1. Τα Pet quality γνήσια γατάκια μεν - τα λεγόμενα ζωάκια συντροφιάς, αλλά δεν πληρούν όλες τις προυποθέσεις στο άριστο και στοιχίζουν πιο φθηνά απ'όλα - για πολλούς εκτροφείς τα γατάκια αυτά πρέπει να δίνονται στειρωμένα... Υπάρχει θέμα όμως - ειδικά με τα Βιρμανάκια που αργούν να αναπτυχθούν - προσέξτε να μην σας τα δώσουν στειρωμένα και να τα στείρώσετε εσείς στην ηλικία που θα σας προτείνει ο εκτροφέας σας.
2. Τα breeding quality που έχουν ένα άριστο pedigree με κατάλληλες προυποθέσεις για αναπαραγωγή (μπορεί να κάνουν και για shows) και είναι ακριβότερα
3. Τα show quality άριστα διαμορφωμένα για παρουσία σε εκθέσεις (μπορεί να κάνουν και για breeding) και είναι και αυτά ακριβότερα από τα Pets...

Εξαρτάται ο καθένας μας τι ψάχνει και τι διαθέτει... Όλα ζουπηχτά και πανέμορφα Βιρμανάκια είναι!!!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:11, 28-03-08:

Έκανα ένα σπλιτ από το νήμα των Birman-maniacs, γιατί πιστεύω πως έχει γενικότερο ενδιαφέρον για όλους να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τους puppy/kitten brokers, δηλαδή τους μεσίτες/ μαζικούς εισαγωγείς ζώων.

Πώς τους αναγνωρίζουμε;

Ισχυρίζονται ότι συνεργάζονται με διάφορα εκτροφεία που τους πουλάνε ζώα χοντρική.

Όμως ο υπεύθυνος, φερέγγυος εκτροφέας ποτέ δεν πουλάει τα ζώα του χοντρική ούτε τα στέλνει να ταξιδέψουν χωρίς να έχει γνωρίσει τους γονείς. Στην πραγματικότητα, τα ζώα προέρχονται είτε από τα γνωστά και μη εξαιρετέα puppy/kitten mills ή με τους λεγόμενους back yard breeders, τους ευκαιριακούς/παράνομους εκτροφείς, που απλώς έχουν κάποια ζώα ράτσας ( και τα ζευγαρώνουν.

Ειδικά για την περίπτωση της κυρίας που αναφέρατε, δεν υπάρχει σοβαρός εκτροφέας που να δουλεύει με πάνω από μία-δύο φυλές. Η σωστή εκτροφή απαιτεί πάρα πολλές γνώσεις και εξειδίκευση γύρω από τη συγκεκριμένη φυλή, απαιτεί να συμμετέχει ή να παρακολουθεί κανείς εκθέσεις, να ξέρει ποια είναι τα καλύτερα ζώα και ένα σωρό άλλα πράγματα. Είναι λοιπόν αδύνατον να δουλεύει κάποιος με πολλές φυλές.

Οι μεσίτες έχουν διαθέσιμα ζώα οποιασδήποτε ράτσας (και είδους) ανά πάσα στιγμή.

Και αυτό πρέπει να μας βάζει σε υποψία. Η γέννα δεν γίνεται κατά παραγγελία. Πώς είναι δυνατόν ο καλός εκτροφέας να σε βάζει σε λίστα αναμονής και ο broker να μπορεί να σου φέρει ζώο την άλλη μέρα; Θα βάλει τη γάτα να γεννήσει επειδή ζήτησες μικρό;

Οι μεσίτες βασίζονται στην άγνοια και στην ανυπομονησία μας. Σε κάθε περίπτωση είναι προτιμότερο να απευθυνόμαστε σε σοβαρό εκτροφέα για να είμαστε σίγουροι όχι μόνο για την καθαροαιμία, αλλά και για την καλή υγεία και τη σωστή κοινωνικοποίηση των ζώων μας.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:14, 28-03-08:

Να σημειώσω εδώ ότι αποφάσισα να αφαιρέσω τα τηλέφωνα της κυρίας από προηγούμενα ποστ για να μην τίθεται θέμα δυσφήμησης, αφού πήρε τέτοια τροπή το θέμα. Άλλωστε, είναι σημαντικό να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τους μεσίτες γενικά.

Αυτά και συγγνώμη για τη σεντονάρα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ζωόφιλοι εναντίον Puppy mills: Η ελληνική ALF! - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-03-11 στις 22:42.
    • Puppy mills - Από fru_fru
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-10 στις 09:57.
    • Pet Shops+Puppy Mills - Από Eva82
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-11-09 στις 13:40.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους