Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 136,468 εγγεγραμμένα μέλη και 714,320 μηνύματα σε 22,600 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 361 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δηλητηρίαση!

ελένη 2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελένη 2
. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O ελένη 2 έγραψε στις 01:26, 13-07-08:

Γύρισε σπίτι, του τρέχουν σάλια, κάνει εμετό, ενεργείται, δε βρίσκω φαρμακείο για ατροπίνη!!!!!!! Τι να κάνω;;;;; Πως να το βοηθήσω; έχει μισή ώρα τώρα;;;;;; Έχω στείλει το μπαμπά μου και γυρνάει τα φαρμακεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

FURBALL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FURBALL
H FURBALL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H FURBALL έγραψε στις 02:58, 13-07-08:

τι έγινε τελικά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελένη 2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ελένη 2 έγραψε στις 03:07, 13-07-08:

είμαι ο αδερφός της κοπέλας,εχούν παει με τον πατερα μου σε μια κτηνιατρικη κλινικη στο γερακα,και του εχουν βαλει ορους και λοιπα...
φαινετε λιγο καλυτερα,αλλα ακομα δν μπορουν να μας πουν κατι σιγουρο..

Παράθεση

FURBALL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FURBALL
H FURBALL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H FURBALL έγραψε στις 03:11, 13-07-08:

Μακάρι να το ξεπεράσει.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 06:21, 13-07-08:

Τι έγινε με το γατάκι τελικά; Είναι καλύτερα;

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 07:37, 13-07-08:

Μάθαμε κάτι από το γατάκι;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,183 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:48, 13-07-08:

Ελπίζω να είναι καλύτερα το γατουλάκι και να τα καταφέρει...

Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 598 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 10:13, 13-07-08:

Ωχ τώρα διάβασα τι συνέβη!
Πείτε μας νέα με το ψιψινάκι σας.
Εύχομαι όλα να πήγαν καλά!!!

Παράθεση

ελένη 2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ελένη 2 έγραψε στις 11:43, 13-07-08:

Τώρα γύρισα απ' την κλινική... Μάλλον το γατόνι ξέφυγε τον κίνδυνο.
Εχτές το βράδυ αφού δε βρίσκαμε φαρμακείο και εμένα μ είχε πιάσει υστερία, το βουτήξαμε και το πήγαμε στο κέντρο υγείας. Παρακάλεσα, φώναξα λίγο, και τελικά μου δώσανε δυο ενέσεις ατροπίνης τις οποίες και του έκανα αμέσως. Αλλά το γατί δε φαινόταν να συνέρχεται, είχε πολύ έντονους σπασμούς και δεν είχε επαφή με το περιβάλλον. Πήρα τις πληροφορίες καταλόγου, και βρήκα μια κτηνιατρική κλινική που εφημέρευε στο Πικέρμι, ας είναι καλά ο πατέρας μου που με πήγε. Να μην τα πολυλογώ, το γατί ήταν στα τελευταία του, κι η γιατρός μου είπε πως είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Του έβαλε ορό, του έκανε και ηρεμιστικές ενέσεις για τους σπασμούς και ο Κυριάκος -Κυριάκο λένε το γάτο μου- φάνηκε να ηρεμεί. Παρόλα αυτά η επαφή του με το περιβάλλον δεν έχει αποκατασταθεί. Δεν αντιδρά καθόλου στο φως και στα οπτικά ερεθίσματα, ενώ αντιθέτως φαίνεται να καταλαβαίνει τους ήχους και τα αγγίγματα. Οπότε το πρόβλημα τώρα είναι μάλλον στο νευρικό σύστημα. Τα τεινά είναι τρία. Ή πρόκειται για δηλητηρίαση από πολύ ισχυρό δηλητήριο που επέδρασε στο νευρικό σύστημα, ή πρόκειται για επιληπτική κρίση που οφείλεται σε κάποιο λοιμώδες νόσημα, ή για καθαρό επιληπτικό επεισόδιο. Πάντως το βράδυ ήταν πολύ ήσυχος, χωρίς σπασμούς ή δύσπνοια. Τώρα το πρωί του κάνανε γενικές εξετάσεις αίματος και ήταν καλές. Και γενικά πέρα απ' το θέμα της όρασης, μάλλον πάει καλά . Σε κάθε περίπτωση, είπε η γιατρός, θέλει χρόνο για να επανέλθει πλήρως. Οπότε τον αφήσαμε στην κλινική για παρακολούθηση, εγώ ήρθα να κοιμηθώ λίγο και το απόγευμα θα ξαναπάω... Αυτά!

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 11:56, 13-07-08:

Περαστικά σας, εύχομαι το καλύτερο και καλή ανάρρωση!

Παράθεση

Marcos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Marcos
H Marcos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H Marcos έγραψε στις 12:02, 13-07-08:

Πώ, πώ, τρομερό σοκ...
Μπράβο όμως τα κατάφερες κι αντέδρασες πολύ καλά!!!
Εύχομαι πολλά περαστικά στον Κυριάκο, και πλήρη ανάρρωση...

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 12:06, 13-07-08:

ωχ τι σκηνικο και αυτο..παλι καλα που τους επεισες στο φαρμακειο για ατροπινη ...καποτε οταν δεν ηξερα να σουταρω ενεσεις στα ζωα ημουν με ενα σκλακο αδεσποτοπου αβγαζε αφρους εξω απο ενα διανυκετρευον φαρμακειο αρνιοταν να μου πουλησει ατροπινη και αρνιοιταν να κανει η ιδια την ενση εμ αποτελεσμα το σκυλακι να πεθανει εκει μπροστα της...

παντος ευχομαι περαστικα...... και πληρη αναρωση

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 12:14, 13-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από ελένη 2
Τώρα γύρισα απ' την κλινική... Μάλλον το γατόνι ξέφυγε τον κίνδυνο.
Εχτές το βράδυ αφού δε βρίσκαμε φαρμακείο και εμένα μ είχε πιάσει υστερία, το βουτήξαμε και το πήγαμε στο κέντρο υγείας. Παρακάλεσα, φώναξα λίγο, και τελικά μου δώσανε δυο ενέσεις ατροπίνης τις οποίες και του έκανα αμέσως. Αλλά το γατί δε φαινόταν να συνέρχεται, είχε πολύ έντονους σπασμούς και δεν είχε επαφή με το περιβάλλον. Πήρα τις πληροφορίες καταλόγου, και βρήκα μια κτηνιατρική κλινική που εφημέρευε στο Πικέρμι, ας είναι καλά ο πατέρας μου που με πήγε. Να μην τα πολυλογώ, το γατί ήταν στα τελευταία του, κι η γιατρός μου είπε πως είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Του έβαλε ορό, του έκανε και ηρεμιστικές ενέσεις για τους σπασμούς και ο Κυριάκος -Κυριάκο λένε το γάτο μου- φάνηκε να ηρεμεί. Παρόλα αυτά η επαφή του με το περιβάλλον δεν έχει αποκατασταθεί. Δεν αντιδρά καθόλου στο φως και στα οπτικά ερεθίσματα, ενώ αντιθέτως φαίνεται να καταλαβαίνει τους ήχους και τα αγγίγματα. Οπότε το πρόβλημα τώρα είναι μάλλον στο νευρικό σύστημα. Τα τεινά είναι τρία. Ή πρόκειται για δηλητηρίαση από πολύ ισχυρό δηλητήριο που επέδρασε στο νευρικό σύστημα, ή πρόκειται για επιληπτική κρίση που οφείλεται σε κάποιο λοιμώδες νόσημα, ή για καθαρό επιληπτικό επεισόδιο. Πάντως το βράδυ ήταν πολύ ήσυχος, χωρίς σπασμούς ή δύσπνοια. Τώρα το πρωί του κάνανε γενικές εξετάσεις αίματος και ήταν καλές. Και γενικά πέρα απ' το θέμα της όρασης, μάλλον πάει καλά . Σε κάθε περίπτωση, είπε η γιατρός, θέλει χρόνο για να επανέλθει πλήρως. Οπότε τον αφήσαμε στην κλινική για παρακολούθηση, εγώ ήρθα να κοιμηθώ λίγο και το απόγευμα θα ξαναπάω... Αυτά!

Αν εννοείς το Νοσοκομείο Ζώων στο Πικέρμι, τότε το γατούνι σου είναι σε καλά χέρια! Ζήτα να το δει και ο κτηνίατρος Χριστόπουλος, ο οποίος και το διευθύνει. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ και έχει σώσει πολλά ζώα... (και μια συλίτσα που του είχα πάει ανήμερα Χριστούγεννα!)

Παράθεση

Marcos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Marcos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H Marcos έγραψε στις 23:44, 13-07-08:

Έχουμε κανένα νέο του Κυριάκου;

Παράθεση

BerZerK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BerZerK
Ο BerZerK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O BerZerK έγραψε στις 23:48, 13-07-08:

Περαστικά στον γατούλη Ελπίζω να αναρλωσει πλήρως

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 08:21, 14-07-08:

Περαστικά και περιμένουμε νεότερα...παλι καλά που το προλάβατε..

Παράθεση

ελένη 2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ελένη 2 έγραψε στις 08:44, 14-07-08:

Ο Κυριάκος συνήλθε πλήρως!!! Ανέλπιστο τόσο γρήγορα! Χτες το βράδυ που πήγα να τον δω τα ματάκια του είχαν επανέλθει, με γνώρισε, λύσαξε να τον πάρω αγκαλιά (κι εγω βέβαια άλλο που δεν ήθελα) μέχρι που ήθελε να περπατήσει προς το τέλος, και τον αφήσαμε να ανεβοκατεβαίνει το διάδρομο! Ναι chouzouri το νοσοκομείο ζώων αθηνών, εκεί τον έχουμε! Πολύ καλοί γιατροί, πολύ θετικοί άνθρωποι. Ενδεχομένως να βγει και σήμερα, αν τα αποτελέσματα για τα λοιμώδη νοσήματα δεν είναι θετικά. Μόλις τον πάρω σπίτι θα ανεβάσω φωτογραφίες να τον δείτε!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:50, 14-07-08:

Μπράβο στον Κυριάκο!!:up:
Καλά αποτελέσματα σας εύχομαι, και γρήγορα στο σπίτι για εντατικό χαϊδολόγημα

Παράθεση

kyka

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kyka
H kyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 439 μηνύματα.

H kyka έγραψε στις 10:27, 14-07-08:

Μπράβο Κυριάκο!
Μπράβο Ελένη!

Μπορεί να δώσει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για την ατροπίνη?
Πότε τη δίνουμε, γιατί, κλπ?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:31, 14-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από kyka
Μπορεί να δώσει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για την ατροπίνη?
Πότε τη δίνουμε, γιατί, κλπ?
Δες εδώ.

Παράθεση

kyka

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kyka
H kyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 439 μηνύματα.

H kyka έγραψε στις 10:34, 14-07-08:

Ευχαριστώ aretha!

Παράθεση

Marcos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Marcos έγραψε στις 12:03, 14-07-08:

:up: Μπράβο!!!:up:
Τι καλά νέα!!!
Άντε και στο σπίτι τώρα!!!

Παράθεση

Venomicus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Venomicus
Ο Venomicus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Venomicus έγραψε στις 12:09, 21-05-17:

Αγαπημένοι μου γατοφιλουληδες,
Προχθες το απόγευμα βρήκα στο δρόμο μία γατουλα σε τραγική κατάσταση. Είναι περίπου 2 χρόνων, θηλυκή και τη βρήκα εντελώς αποστεομενη να της λείπουν ο κυνόδοντας και όλοι οι κοπτήρες από τη δεξιά πλευρά του στόματος. Βλεννες τρεχαν από το στόμα της και ήταν ξαπλωμένη πάνω από μία μικρή λιμνούλα με νερό. Την πήγα στον κτηνίατρο όπου της χορηγήθηκαν
ολα τα προβλεπόμενα φάρμακα για δηλητηρίαση (όρος, κορτιζονουχα, βιταμίνες κτλ.) Σήμερα, μία μέρα μετά βρίσκεται ακριβώς στην ίδια χάλια κατάσταση. Δεν τρώει δεν πίνει. Για νερό δεν την πιεζω λόγω του όρου που πηρε, αλλά η κατάσταση της είναι τραγική. Καθε προσπαθεια να την ταισω βρεφικη τροφη για γατες (που ειναι κρεμωδης) καταληγει με φριχτους πονους και αρνηση. Βρίσκεται εντελώς απομονωμένη από τα δικά μου φυσικά, αλλά μου σπαραζει τη καρδιά.
Με ανησυχεί η φλεγμονή που συνεχίζει και βγάζει από το κατεστραμμένο της στόμα. Σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο; Και αν ναι τι κάνατε;
Ο κτηνίατρος εκτιμά ότι δεν θα την βγάλει καθαρή γιατί δεν ξέρουμε πόσες μέρες ήταν δηλητηριασμένη πριν την βρω και η νεφρική - ηπατική ανεπάρκεια πιθανών να της έχει χτυπήσει την πόρτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 12:24, 21-05-17:

Τι της έκανε, υποδόριο ορό μόνο; Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ. Ο δικός μου επέζησε μεν, αλλά απέκτησε χρόνια νεφρική ανεπάρκεια.
Θέλει ενδοφλέβιο ορό και ΝΟΣΗΛΕΙΑ για αρκετές ημέρες, ΟΧΙ ΓΥΦΤΙΕΣ ΚΑΙ ΗΤΤΟΠΑΘΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΟ. Πήγαινε σε κάποιον πιο σοβαρό. Θέλω πράγματι να ενημερώσω το κόσμο για το πόσο κυνικοί είναι πολλοί κτηνίατροι, βλέπουν ένα αδέσποτο, λένε «σιγά μη θέλει ο πελάτης να πληρώσει για αυτά που πρέπει - δηλαδή νοσηλεία» και το ξεπετάνε με κάτι πρόχειρα πράγματα.
Σε άλλο κτηνίατρο για νοσηλεία και γρήγορα! Και Κυριακή να είναι, πάρε μερικούς τηλέφωνο στο κινητό, ίσως να βρεθεί κάποιος που θέλει να έρθει να ξεκινήσει τώρα αυτά που πρέπει να γίνουν για να σωθεί.

Το δικό μου αδικήθηκε - δεν θέλω να πάθει κανένα άλλο το ίδιο πράγμα εξ αιτίας της προκατάληψης κάποιων κτηνιάτρων ότι επειδή είναι αδέσποτο δεν θα βρεθεί κάποιος να αναλάβει τα έξοδα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokkinoylhs : 21-05-17 στις 12:32.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Venomicus

Νεοφερμένος

O Venomicus έγραψε στις 12:34, 21-05-17:

Όρο με βιταμίνες, και άλλες 3 ενέσεις με τα λοιπά. Επανάληψη αύριο σε όρο και φάρμακα (ήδη τα αγόρασαν). Αλλά δεν βλέπω βελτίωση ρε συ. Από πότε θα έπρεπε κανονικά να δείχνει κάποια τάση βελτίωσης. Με τσαντιζει που δεν ξέρω πόσες μέρες ήταν έτσι. Ούτε την έχω ξαναδεί στη γειτονιά για να ξέρω πόσο παχιά ήταν για να εκτιμησω.

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 13:21, 21-05-17:

Ενδοφλέβιο ορό έτσι; Εσύ ξέρεις καλύτερα αν εκεί που το πήγες για τις πρώτες βοήθειες σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Εγώ λέω να το πας σε κανα νοσοκομείο ζώων που λειτουργεί όλο το 24ωρο για κανονική νοσηλεία. Δεν μου αρέσει που ο κτηνίατρός σου έχει τόση ηττοπάθεια - που σου λέει κιολας οτι δεν θα τη βγάλει καθαρή. Με εκείνον δλδ, γι'αυτό πήγαινέ την σε νοσοκομείο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

animal-lover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη animal-lover
H animal-lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πάνω από 100 που έζησαν το υπόλοιπο της ζωής τους δίπλα της έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H animal-lover έγραψε στις 13:50, 21-05-17:

Χαιρετίζω την παρέα του mycat, σαν "φρέσκο" μέλος και ευχαριστώ όλους όσους συνδράμουν σε μια τόσο μεγάλη προσπάθεια, όπως είναι η περίθαλψη και η αξιοπρεπής διαβίωση των τετράποδων που είχαν την ατυχία να ζουν στις τσιμεντουπόλεις μας...

Εδώ και 40 χρόνια περιθάλπτω και φιλοξενώ τετράποδα που γνώρισαν από πρώτο "χέρι" τον πολιτισμό του "εξυπνότερου" όντος του πλανήτη..... Με τον αδελφό μου, ξεπερνάμε σήμερα τις 60 ψυχές που έχουν βρει καταφύγιο σ' εμάς. Γέρικα, τυφλά, ακροτηριασμένα.....

Οι φόλες, ωστόσο, που χρησιμοποιούνται σήμερα είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ακόμα και για τους ανθρώπους που έρχονται σ' επαφή μαζί τους (τα ΜΜΕ "έπνιξαν" τον κατά λάθος δηλητηριασμό μικρού παιδιού στο Άλσος Παγκρατίου από φόλα κυανίου που χρησιμοποιείται ευρέως τώρα τελευταία, ακόμα κι από υπαλλήλους Δήμων....) και απαιτείται μεγάλη προσοχή όταν ερχόμαστε σ' επαφή με ψεκασμένα φυτά.

ΣΥΝΕΠΩΣ : το πρώτο που κάνουμε σε γάτες με τέτοια κλινική εικόνα είναι κατά κύριο λόγο το τέστ-αστραπή (αν μπορούμε να πάρουμε μερικές σταγόνες αίμα) για aids και λευχαιμία γάτας (πολύ διαδεδομένες ασθένειες ανάμεσα στις αδέσποτες γάτες, με κύριο σύμπτωμα την προχωρημένη στοματίτιδα) αλλά και για τις άλλες πέντε σοβαρές και θανάσιμες για την γάτα ασθένειες (10' κουβέντας με τον κτηνίατρο θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε πολλά...).

Προσωπικά πιστεύω ότι εάν το κεντρικό νευρικό σύστημα, το συκώτι και τα νεφρά είναι σε καλή κατάσταση, τότε το πρόβλημα παλεύεται και πάντα με σωστή αγωγή. Καλή τύχη στην επιλογή κτηνιάτρου, καθώς οι "σωστοί" του είδους αυτού, σπανίζουν στην Ελλάδα (μιλάω εκ πείρας....). Εμάς μας πήρε χρόνια για να καταλήξουμε σε τρεις στα βόρεια προάστεια τουλάχιστον.

Για τους περισσότερους είμαστε "οι κουμπαράδες" .....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:55, 21-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Venomicus
Όρο με βιταμίνες, και άλλες 3 ενέσεις με τα λοιπά. Επανάληψη αύριο σε όρο και φάρμακα (ήδη τα αγόρασαν). Αλλά δεν βλέπω βελτίωση ρε συ. Από πότε θα έπρεπε κανονικά να δείχνει κάποια τάση βελτίωσης. Με τσαντιζει που δεν ξέρω πόσες μέρες ήταν έτσι. Ούτε την έχω ξαναδεί στη γειτονιά για να ξέρω πόσο παχιά ήταν για να εκτιμησω.
Μια δική μου γατούλα που είχε δηλητηριαστεί, εμφάνισε βελτίωση μετά από 3 μέρες σε θερμαινόμενο τραπέζι στο κτηνιατρείο. Είχε πέσει σε υποθερμικό κώμα από το πρώτο βράδυ και οι δύο κτηνίατροι που την παρακολουθούσαν μου έλεγαν να μην έχω ελπίδες και πως ήταν τελειωμένη. Κι όμως, συνήλθε από το υποθερμικό κώμα και έζησε άλλα 11 χρόνια το κορίτσι μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Venomicus

Νεοφερμένος

O Venomicus έγραψε στις 15:39, 22-05-17:

Δυστυχώς την έχασα σήμερα το πρωί. Βρήκε κάποιες τελευταίες δυνάμεις, σηκώθηκε από το θερμαινόμενο κρεβάτι που της εφτιαξα, πήγε σε μία γωνιά και έφυγε ήρεμα. Λυπάμαι γιατί δεν είχα την ευκαιρία να κάνω τιποτα άλλο. Τουλάχιστον για 2 μέρες έζησε λίγο στοργή και ζεστή σπιτιού. Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές. Μακάρι να είχα μία μισή ακόμα μέρα να την βοηθούσαν περισσότερο..

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 16:21, 22-05-17:

Κρίμα...λυπάμαι πολύ. Μπράβο σου για τη προσπάθειά σου - έκανες ό,τι μπορούσες, για ένα γατί που δεν είχε κανέναν σε αυτό το κόσμο. Αυτό που είπες, ένιωσε στοργή αυτό το πλασματάκι έστω και για λίγο.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:12, 23-05-17:

Λυπάμαι πάρα πολύ φίλε μου για τη γατούλα σου...
Δεν έχουν όλα την ίδια ικανότητα για επιβίωση βλέπεις. Δεν ξέρω, ίσως και να είναι καλύτερα έτσι από το να ζήσεις αυτά που έζησα εγώ με τη δική μου που της τα δημιούργησε το δηλητήριο...

Παράθεση

MIKELI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MIKELI
Ο MIKELI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O MIKELI έγραψε στις 17:28, 24-05-17:

Τον Γάτο μου τον πότισαν με αντιψυκτικό αυτοκινήτου και μέχρι να το καταλάβω πέθανε
από νεφρική ανεπάρκεια τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που μου ποτίσουν και τον άλλο

και όλα αυτά γιατί μου έβαλε πινακίδες απαγόρευσης στάθμευσης ο ΔΗΜΟΣ απέναντι
από το σπίτι μου για να μπορώ να βγαίνω από την πυλωτή μου
το μυαλό του ΕΛΛΗΝΑ εκδικήθηκε το Ζωάκι μου

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 17:15, 28-05-17:

Καταγγελία να κάνεις για εκείνο που σου σκότωσαν. Για το άλλο, να το πάρεις μέσα...Ξέρω είναι δύσκολη απόφαση αλλά προηγείται η ζωή του. Κι εγώ είχα πρόβλημα με μια γειτόνισσα και αναγκάστηκα να τον πάρω μέσα ενώ δεν είχα ποτέ ζώο στο σπίτι. Βασικά στη δική μου περίπτωση, το ζώο έπασχε από μια χρόνια πάθηση και χρειαζόταν ειδική τροφή για να ανασταλεί η πρόοδο της νόσου. Οσο και να της το έλεγα της γειτόνισσας, εξακολουθούσε να τον ταΐζει αυτα που τον έβλαπταν. Δεν ήμουν σίγουρη γιατί έτρωγε λιγότερο από εμενα αλλά μία ημέρα την έπιασα στα πράσα, έγινε τσακωμός και είπα πρέπει να προστατέψω το γατάκι πάση θυσία. Τελικά ήταν θαυμάσια η συμβίωση...μέχρι που τον έχασα από τους εγκληματικούς χειρισμούς μιας σκάρτης κτηνιάτρου.

Παράθεση

Kostaaas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kostaaas
Ο Kostaaas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Kostaaas έγραψε στις 01:23, 13-01-22:

Μια γάτα γέννησε στην αποθήκη στο σπίτι του πατέρα μου. Και τα δύο γατάκια ήταν υγιής μέχρι πριν δύο μέρες. Πήγα σμρα να δω τον πατέρα μου και μου είπε ότι το ένα γατάκι θηλυκό έφυγε για μια μέρα περίπου και από τότε που γύρισε δεν τρώει τπτ.
Πήγα και το είδα και όντως το καημένο είναι χάλια δεν τρώει δεν καθαρίζει τον εαυτό του πρώτη φορά το βλέπω έτσι. Με το ζόρι ήπιε λίγο νερό ούτε κροκετα έφαγε ή κονσέρβα που συνήθως του αρέσουν. Φαίνεται να μην έχει πολύ δύναμη σε μια φάση νιαουριζε κάπως λυπημενα. Έχω ξενερώσει τέρμα. Δεν ξέρω πώς μπορώ να το βοηθήσω Δεν ξέρω αν θα αντέξει μέχρι αύριο το πρωί που ανοίγουν τα κτηνιατρεία. Μπορείτε να δείτε στην φωτογραφία https://imgur.com/a/LuczD71 και να μού πείτε αν είναι φόλα? Δεν είχα ποτέ γάτα ή σκύλο και δεν ξέρω τι να κάνω.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,031 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:52, 14-01-22:

Το γατάκι δείχνει να είναι σε πολύ σοβαρή κατάσταση και χρειάζεται επειγόντως να επιληφθεί κτηνίατρος!
Δυστυχώς δεν έχουμε την απαραίτητη επιστημονική κατάρτιση, ούτε καν διάγνωση να κάνουμε.

Εύχομαι να τα καταφέρει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    hydrakar

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δηλητηρίαση από ποντικοφάρμακο - Από lusaki
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-12-13 στις 15:40.
    • Δηλητηρίαση - Από cat_erina
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-02-13 στις 17:46.
    • Δηλητηρίαση από απορρυπαντικό - Από gatoulinaki
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-09-10 στις 15:53.
    • Δηλητηρίαση από φυτοφάρμακο - Από avtwvia
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-12-08 στις 18:49.
    • Έπαθε δηλητηρίαση! - Από mespairos
      Το θέμα έχει λάβει 40 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-04-08 στις 11:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους