Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 146,458 εγγεγραμμένα μέλη και 714,451 μηνύματα σε 22,620 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 610 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

SOS: Ποντίκια!

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ESTELLE
H ESTELLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,196 μηνύματα.

H ESTELLE έγραψε στις 23:46, 10-01-09:

Καλησπέρα σε όλους!Μόλις ανακάλυψα ότι έχω ποντίκια στο σπίτι μου...Δεν είναι η πρώτη φορά φυσικά γιατί μένουμε σε μονοκατοικία στην εξοχή και πάντα είχαμε εκτος σπιτιού.Τώρα όμως μπήκανε και μέσα!!!Είδα ένα μικρό μαύρο ποντικάκι στο δωμάτιο που έχω τον υπολογιστή!!Και πριν 2 μέρες είδα περιτώμματα σε ένα ντουλάπι..Στον εξωτερικό χώρο έκανε συνεργείο κάθε 6 μήνες μυοκτονία και απολύμανση.Μέσα στο σπίτι όμως τί μπορώ να κάνω;Δεν μπορώ να βαλω φάρμακο ούτε τις κόλλες γιατί φοβάμαι για την Cammy..Eχει κανείς να μου προτείνει κάτι γιατί έχω φρικάρει;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,183 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:48, 10-01-09:

Ε...χμ...τη γατα ισως;
Χωρις πλακα,τα ποντικια οσμιζονται την υπαρξη γατας και συνηθως δεν πλησιαζουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

H ESTELLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,196 μηνύματα.

H ESTELLE έγραψε στις 23:53, 10-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ε...χμ...τη γατα ισως;
Χωρις πλακα,τα ποντικια οσμιζονται την υπαρξη γατας και συνηθως δεν πλησιαζουν.

Λες Δώρα μου να την αφήσω κλεισμένη στο δωμάτιο μαζί με το ποντίκι;;;
Δε νομίζω να τα ενοχλεί και καθόλου η παρουσία της Cammy γιατί αυτό έκοβε βόλτες σε δωμάτιο που η Cammy βρίσκεται συνέχεια εκεί!!Δεν ξέρω αν την είδαν ή τη μύρισαν,εκείνη τη στιγμή δεν ήταν μέσα,αλλά απο ότι φαίνεται έχουν πάει και αλλού...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,183 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:55, 10-01-09:

Παντως εμας ο προηγουμενος γατος μας παρολο που ειχε μεγαλωσει σε διαμερισμα απο εικοσι ημερων,μια χαρα ειχε εγλωβισει ενα ποντικι που ειχε μπει στο σπιτι.Μετα το επιασα με εναν κουβα και το εβγαλα εξω.
Υπαρχει κι αυτη η μικροσυσκευη με τους υπερηχους παντως,που λεει οτι δεν κανει κακο στα κατοικιδια.

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

H ESTELLE έγραψε στις 00:00, 11-01-09:

Ναι την ξέρω κι εγώ αυτή τη συσκευή..
Δεν υπάρχει φόβος να πάθει τίποτα η γάτα αν φάει ποντίκι;;;Ξέρω χαζή ερώτηση αλλά τα θεωρώ λίγο βρώμικα ζώα αυτά που κυκλοφορούν έξω...Η ακόμα και για μας και τα παιδιά..απο τα περιττώματά τους..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:02, 11-01-09:

Υπαρχει,το πιο συνηθισμενο ειναι να κολλησουν ταινια απο οσο ξερω.Δεν ξερω αν μπορουν να τους μεταφερουν και πιο σοβαρες ασθενειες.

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

H ESTELLE έγραψε στις 00:04, 11-01-09:

Αραγε αυτό με τους υπερήχους κάνει δουλειά;
Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο ακίνδυνο,εκτός αν βάλω αυτο με την κόλλα σε κάποιο σημείο που δεν χωράει η γάτα...

Παράθεση

indrilgon

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 578 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 00:05, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ESTELLE
Ναι την ξέρω κι εγώ αυτή τη συσκευή..
Δεν υπάρχει φόβος να πάθει τίποτα η γάτα αν φάει ποντίκι;;;Ξέρω χαζή ερώτηση αλλά τα θεωρώ λίγο βρώμικα ζώα αυτά που κυκλοφορούν έξω...Η ακόμα και για μας και τα παιδιά..απο τα περιττώματά τους..
Συνήθως δεν τα τρώνε απλά παίζουνε αλλά καλύτερα να μην το διακινδυνέψεις! Ακόμα και αν το μικρόβιο δεν επηρεάσει την γάτα μπορεί να επηρεάσει εσάς!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:11, 11-01-09:

Βρηκα ενα αρθρο που λεει οτι υπαρχουν καποια φυτα που τα απωθουν,οπως η λεβαντα,η αμαρυλις,η μεντα,ο νάρκισσος,ο ιυάκυνθος (αυτο ποτε δεν έμαθα να το γραφω σωστα),επισης λεει οτι τα διωχνουν τα φρέσκα φύλλα βελανιδιάς και η κάμφορα.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 00:19, 11-01-09:

υάκινθος
Σίγουρα η γάτα ειναι απωθητικό Δώρα; Γιατί η νέα γενιά γατών δεν είναι όπως παλια Ο Μπατ πάντως μια φορα που είδε ένα μεγάλο ζουζούνι χ@@@κε κ μπήκε μέσα κ κρύφτηκε στο δωμάτιο κ εβγαζε το κεφάλι να δει αν το σκωτοσε το Πικατσου για να καναβγει στη βεράντα αν είναι κ η Κάμυ έτσι μάλλον θα φύγει αυτή κ όχι το ποντίκι

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

H ESTELLE έγραψε στις 00:19, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Βρηκα ενα αρθρο που λεει οτι υπαρχουν καποια φυτα που τα απωθουν,οπως η λεβαντα,η αμαρυλις,η μεντα,ο νάρκισσος,ο ιυάκυνθος (αυτο ποτε δεν έμαθα να το γραφω σωστα),επισης λεει οτι τα διωχνουν τα φρέσκα φύλλα βελανιδιάς και η κάμφορα.
Ωραία!Θα πασαλείψω Βιξ το σπίτι!!!
Το πιο εύκολο που μπορώ να βρω είναι η λεβάντα και η μέντα..Αλλά το θέμα είναι να βγουν αυτά που είναι μέσα στο σπίτι!Είναι και μεγάλο που να πρωτοβάλλω;

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,781 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 00:35, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
υάκινθος
Σίγουρα η γάτα ειναι απωθητικό Δώρα; Γιατί η νέα γενιά γατών δεν είναι όπως παλια Ο Μπατ πάντως μια φορα που είδε ένα μεγάλο ζουζούνι χ@@@κε κ μπήκε μέσα κ κρύφτηκε στο δωμάτιο κ εβγαζε το κεφάλι να δει αν το σκωτοσε το Πικατσου για να καναβγει στη βεράντα αν είναι κ η Κάμυ έτσι μάλλον θα φύγει αυτή κ όχι το ποντίκι
Συγνώμη αλλά το γατάκι σου είναι μεγάλος φλώρος. Εμένα ο δικός μου όταν είχε πιάσει μια κατσαρίδα, την είχε φέρει πάνω στο κρεβάτι με περίσσια υπεριφάνια για να αποδείξει ότι αξίζει το φαϊ του.
Εκ τοτε βέβαια δεν έχει ξανακάνει κάτι αντίστοιχο. Όπως το είπες, βγαίνει να δει αν σκότωσε τον εχθρό κανένας άλλος και ξαναμπαίνει μέσα.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 00:39, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Raktia
Συγνώμη αλλά το γατάκι σου είναι μεγάλος φλώρος. Εμένα ο δικός μου όταν είχε πιάσει μια κατσαρίδα, την είχε φέρει πάνω στο κρεβάτι με περίσσια υπεριφάνια για να αποδείξει ότι αξίζει το φαϊ του.
Εκ τοτε βέβαια δεν έχει ξανακάνει κάτι αντίστοιχο. Όπως το είπες, βγαίνει να δει αν σκότωσε τον εχθρό κανένας άλλος και ξαναμπαίνει μέσα.
A! αυτός τρώει μόνο κροκέτες να φανταστείς πήγα να του δώσω κοτόπουλο κ το φοβήθηκε κ αυτό κ έτρεχε σαν αυτό το παιδάκι στο μόνος στο σπίτι κ μου λες μετά να φάει κατσαρίδα

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

H ESTELLE έγραψε στις 00:49, 11-01-09:

Βασικά δεν ξέρω αν η Cammy το είδε το ποντίκι γιατί σήμερα την περισσότερη ώρα ήταν στο σαλονι μαζί μας..Πάντως μόνο με την ιδέα οτι εχω ποντίκια στο σπίτι έχω αηδιάσει...

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 01:06, 11-01-09:

Βασικά δεν ξέρω αν η Cammy το είδε το ποντίκι γιατί σήμερα την περισσότερη ώρα ήταν στο σαλονι μαζί μας..Πάντως μόνο με την ιδέα οτι εχω ποντίκια στο σπίτι έχω αηδιάσει...
Αν έβαζες σε ένα κουτί τυρί κ να το πιάσεις μετά να το πετάξεις έξω
Πάντως αν φέρεις κ τον άλλο γατούλη κ όσο θα μεγαλώνουν έχει δίκιο η Δώρα δεν νομίζω ότι τρωκτικά κ έντομα θα ξαναπλησιάσουν το σπίτι

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

H ESTELLE έγραψε στις 01:12, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Αν έβαζες σε ένα κουτί τυρί κ να το πιάσεις μετά να το πετάξεις έξω
Πάντως αν φέρεις κ τον άλλο γατούλη κ όσο θα μεγαλώνουν έχει δίκιο η Δώρα δεν νομίζω ότι τρωκτικά κ έντομα θα ξαναπλησιάσουν το σπίτι
Απαπαπα!!Τα φοβάμαι πολύ τα ποντίκια!!!Λείπει και ο άντρας μου γμτ...
Βασικά δεν θέλω τα γατάκια μου να τα πλησιάσουν!Μετά θα νομίζω ότι είναι βρώμικα κι αυτά!!

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

H ESTELLE έγραψε στις 01:14, 11-01-09:

Τέλος πάντων!Πάω για ύπνο τώρα και θα δω αύριο τί θα κάνω..Ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές!Καλό βράδυ!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 01:21, 11-01-09:

Τέλος πάντων!Πάω για ύπνο τώρα και θα δω αύριο τί θα κάνω..Ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές!Καλό βράδυ!
Καλό βράδυ κ χαιρετισμούς στον Ρατατούι

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 02:21, 11-01-09:

Aν κρίνω από τη συσκευή υπερήχων για κατσαρίδες που έχω, θα σε απογοητέψω. Δεν κάνει απολύτως τίποτα. Έχω δει κατσαρίδα σκαρφαλωμένη πάνω στη συσκευή να φανταστείς!!!

Γιατί δεν ψάχνεις για κανέναν αδέσποτο πεινασμένο γάταρο να κάνει τη δουλειά;

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 03:02, 11-01-09:

Βάλε στο δωμάτιο που είδες τα περιττώματα, σε κάποιο σκοτεινό μέρος, από εκεί που υποθέτεις ότι περνάνε, μία τέτοια humane παγίδα:

https://www.metacafe.com/watch/699142...ne_mouse_trap/

Άσ'την για μια δυο μερούλες, λογικά θα πιάσεις κάτι. Μόνο σε παρακαλώ μετά ΜΗΝ το σκοτώσεις, απλά ελευθέρωσέ το σε κάποιον αγρό, 100-200 μέτρα μακριά...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:42, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ohimso
Βάλε στο δωμάτιο που είδες τα περιττώματα, σε κάποιο σκοτεινό μέρος, από εκεί που υποθέτεις ότι περνάνε, μία τέτοια humane παγίδα:
Πολύ καλό!:up::up:

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

H ESTELLE έγραψε στις 14:26, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ohimso

https://www.metacafe.com/watch/699142...ne_mouse_trap/

Άσ'την για μια δυο μερούλες, λογικά θα πιάσεις κάτι. Μόνο σε παρακαλώ μετά ΜΗΝ το σκοτώσεις, απλά ελευθέρωσέ το σε κάποιον αγρό, 100-200 μέτρα μακριά...
Oντως πολύ καλό!!:up:Θα ετοιμάσω τις παγίδες και θα τις βάλω το βράδυ!Ελπίζω να χωρέσουν τα ποντικάκια να περάσουν απο το στόμιο του μπουκαλιου κι να μην τα βρω σφηνωμένα εκεί το πρωί!Ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση

Potris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Potris
Ο Potris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Potris έγραψε στις 11:29, 23-07-22:

Γεια σας . Έχω μια ξύλινη αποθήκη στον κήπο 2,5x2.5μ , μέσα στην οποία υπάρχει δεξαμενή νερού . Δεν είναι πόσιμο μεν , αλλά πρέπει να είναι ασφαλές . Πρόσφατα ανεκάλυψα ότι κυκλοφορούν ποντίκια στην αποθήκη και έβαλα φάρμακο , μπλε σε σχήμα μεγάλου αμύγδαλου . Αυτό κυκλοφορεί στην εδώ αγορά . Το παράδοξο είναι ότι μετά από 4 ημέρες και 30 «αμύγδαλα» , τα οποία τοποθετούσα ανά 2 , σε 2 διαφορετικά σημεία της αποθήκης , τα ποντίκια συνεχίζουν να υπάρχουν . Από εμπειρία μου προ 15ετίας , μετά από 1 αμύγδαλο το ποντίκι χάθηκε . Τι συμβαίνει σήμερα ; Τι πρέπει να κάνω ; Κάθε άποψη σεβαστή . Ευχαριστώ .
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 07:34, 24-07-22:

Καλημέρα Potris!
Δεν ξέρω για την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου που έβαλες, ελπίζω να απαντήσει κάποιος άλλος που έχει εμπειρία. Αν όμως έχεις γάτες πρόσεχε με τα ποντικοφάρμακα. Αν οι γάτες δεν τρώνε ποντίκια, ξέρω ότι υπάρχουν κάτι τούνελ που μπαίνει το φάρμακο μέσα, στα οποία χωράνε τα ποντίκια αλλά όχι οι γάτες ή άλλα ζώα. Αν όμως έχεις γάτες που τρώνε ποντίκια, θα σου πρότεινα να ψάξεις άλλες μεθόδους εξόντωσης γιατί μπορεί να δηλητηριαστούν.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Potris

Νεοφερμένος

O Potris έγραψε στις 17:19, 24-07-22:

Ευχαριστώ .
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 18:22, 25-07-22:

στο γιου τουμπ εχει πολλα βιντεακια σχετικα με ποντικοπαγιδες χρησιμοποιοντας λεκανες και αλλα τετοια.
ισως αξιζει να δοκιμασεις να φτιαξεις μια τετοια ποντικοπαγιδα. ασφαλως θα διαλεξεις μια ευκολη στην κατασκευη της και αν γινεται καποια που δεν θα τα κουραζει πολυ εφ οσων υπαρχει η δυνατοτητα
Παράθεση

Potris

Νεοφερμένος

O Potris έγραψε στις 09:15, 26-07-22:

Ευχαριστώ .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τι τα κάνουν τα ποντίκια; - Από Dizzy
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-07-14 στις 23:21.
    • Πώς οι γάτες, οι σκύλοι και τα ποντίκια συμφιλιώθηκαν - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αναδημοσιεύσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-05-11 στις 13:39.
    • Ποντίκια - Από Βαρβάρα
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-04-10 στις 12:56.
    • Ποντίκια και προβλήματα... - Από christina.maria
      Το θέμα έχει λάβει 45 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-11-09 στις 21:37.
    • Γιατί οι γάτες κυνηγούν ποντίκια; - Από Raisa
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-02-08 στις 00:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους