Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 105,042 εγγεγραμμένα μέλη και 712,403 μηνύματα σε 22,368 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νευρολογικό πρόβλημα;

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΝΟΝΗ
H ΝΟΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 11:00, 16-09-09:

Σήμερα το πρωί η γάτα μου παρουσίασε αστάθεια στο βάδισμα ,τρεμούλιασμα στο κεφάλι και συνεχές κούνημα των κορων των ματιών της.Θα την πάω το μεσημέρι που θα σχολάσω στον κτηνίατρο(αδύνατον να πάρω άδεια σήμερα).έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;δεν υπάρχει περίπτωση να χτύπησε και αν ήταν επιληψία θα έβγαζε αφρούς .τι λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:05, 16-09-09:

Μπορεί να χτύπησε, μπορεί να ήταν επιληπτικό σόκ μπορεί πολλά... εξαρτώνται όλα και απο την ηλικία του ζώου κι την γενικότερη κατάστασή του.

Μόνο ο γιατρός απο κοντά, με τις ανάλογες εξετάσεις θα μπορέσει να βγάλει αποτέλεσμα και θεραπεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:26, 16-09-09:

Όταν την πας στον κτηνίατρο, ζήτησέ του να της κάνει κι ένα τεστ για λοιμώδη λευχαιμία (FeLV), γιατί σε κάποιες περιπτώσεις δίνει και νευρολογικά συμπτώματα.
Εύχομαι όμως να είναι κάτι απλό, χτύπημα, δηλητηρίαση ή κάτι τέτοιο. Περαστικά!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 11:32, 16-09-09:

Μηπως ειναι εγκεφαλικο???τετοια κανουν και οι ανθρωποι πολλες φορες οταν παθαινουν παντως να την πας αμεσα γιατι τα νευρολογικα οσο πιο γρηγορα τα αντιμετωπισεις τοσο πιο πολλες πιθανοτητες εχεις

Παράθεση

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΝΟΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 12:34, 16-09-09:

ναι θα ζητήσω να γίνει το test.Δεν χτύπησε πουθενά.Σε μία ώρα σχολάω ,πήρα άδεια και θα την πάω αμέσως στο γιατρό .Θα σας ενημερώσω αύριο

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 15:27, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΟΝΗ
Σήμερα το πρωί η γάτα μου παρουσίασε αστάθεια στο βάδισμα ,τρεμούλιασμα στο κεφάλι και συνεχές κούνημα των κορων των ματιών της.Θα την πάω το μεσημέρι που θα σχολάσω στον κτηνίατρο(αδύνατον να πάρω άδεια σήμερα).έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;δεν υπάρχει περίπτωση να χτύπησε και αν ήταν επιληψία θα έβγαζε αφρούς .τι λέτε;
τα ιδια συμπτωματα είχε μια γατα μου οταν επαθε εγκεφαλικο γιατι σφηνωσε το κεφαλι της σε καγκελα..περαστικά γρηγορα!

Παράθεση

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 13:11, 17-09-09:

Τα πράγματα δεν είναι καθόλου ευχάριστα .Η γάτα μου παραμένει με συνεχές τρέμουλο.Αδυνατεί να φαέι και να πιει μόνη της .Ο γιατρός απέκλεισε χτύπημα ,καρκίνο στον εγκέφαλο και επιληψία .Οπότε μένει η λοιμώδης περιτονίτιδα.Αρχίζει ένας γολγοθάς για τη μικρή και για μένα και χωρίς αποτέλεσμα .Την πηγαίνω δύο φορε΄ς τη μέρα στο γιατρό και της κάνουν αντιβίωση (betamox)και κορτιζόνη

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:13, 17-09-09:

Κανατε εξετασεις για λοιμωδη και βγηκε θετικη;Με μεγαλες τιμες;Εννοω οχι με τιμες που να προερχονται απο προσφατες διαρροιες κτλ.

Παράθεση

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 13:40, 17-09-09:

δεν υπάρχει test για λοιμώδη περιτονίτιδα ,όπως για το aids και τη λευχαιμία .Το ότι το προτείνου ν οι κτηνίατροι είναι κοροιδία .Το ζώο άπαξ και έχει κολλήσει έστω και μια φορά στη ζωή του κορονοιό (κοινώς ιό που προκαλεί διάρροια) θα βγεί θετικό το αποτέλεσμα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:11, 17-09-09:

Απο οσο ξερω ομως αν κανεις κανονικες εξετασεις για το συγκεκριμενο ιο βγαινουν καποιες τιμες που δειχνουν αν ειναι φορεας το ζωο ή αν νοσει.Τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει οι γιατροι των δικων μου.

Παράθεση

Athens_K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athens_K
H Athens_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Athens_K έγραψε στις 15:52, 25-11-09:

Καλησπέρα σας και από εμένα.

Σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο ο σύντροφός μου και μου είπε ότι η μικρή μου γατούλα έτρεχε πάνω κάτω και έβγαζε αφρούς από το στόμα. Θα την πάω στο κτηνίατρο μόλις επιστρέψω σπίτι αλλά πριν από αυτό θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος τι είναι επιληπτικό σοκ πως καταλαβαίνεις ότι μια γάτα πάσχει από επιληψία και τι συνέπειες έχει. Έψαξα για απάντηση σε ένα βιβλίο που έχω αλλά δε βρίκα κάτι. PLZ HELP. Το γατάκι είναι μόλις 4 μηνών έχει αποπαρασιτωθεί σωστά (γιατί το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αυτό).

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:23, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Athens_K
Καλησπέρα σας και από εμένα.

Σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο ο σύντροφός μου και μου είπε ότι η μικρή μου γατούλα έτρεχε πάνω κάτω και έβγαζε αφρούς από το στόμα. Θα την πάω στο κτηνίατρο μόλις επιστρέψω σπίτι αλλά πριν από αυτό θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος τι είναι επιληπτικό σοκ πως καταλαβαίνεις ότι μια γάτα πάσχει από επιληψία και τι συνέπειες έχει. Έψαξα για απάντηση σε ένα βιβλίο που έχω αλλά δε βρίκα κάτι. PLZ HELP. Το γατάκι είναι μόλις 4 μηνών έχει αποπαρασιτωθεί σωστά (γιατί το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αυτό).
Μπορεί να είναι επιληπτικό σόκ, μπορεί και δηλητηρίαση μπορεί και κάτι άλλο... μόνο ο Κτηνίατρος μπορεί να το δεί τί είναι, και να αντιδράσει κατάλληλα.

Ειδικά αν είναι δηλητηρίαση, πρέπει να γίνει θεραπεία άμεσα.

Περαστικά εύχομαι.

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Citycat
Ο Citycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Citycat έγραψε στις 20:26, 19-02-12:

Γράφω από Θεσσαλονίκη. Στις 27/1/2012 αγόρασα ένα γατούλη 4,5 μηνών από Pet Shop. Μη με βρίζεται για αυτό, τα έχω ακούσει. Αφού συμφώνησα για την αγορά, μέσα στο Pet, υπήρχε κτηνιατρείο, η κτηνίατρος το είδε, τον εξέτασε, το στόμα, τα αυτιά, προβλήματα κίνησης κλπ. Του έκανε βιβλιάριο, και του έκανε εμβόλιο και του έδωσε αντιπαρασιτικό χάπι, Όλα καλά, ο γατούλης ήταν ζωηρότατος, όλο περιέργεια να εξερευνήσει το χώρο. Και στο σπίτι όλα καλά για 3-4 μέρες με μόνο θέμα, ότι ενώ είχε πάει στην αμμοδόχο, τα έκανε και έξω. Μετά άρχισε να μην είναι τόσο καλά. Είχε διάρροιες και παντελής απώλεια όρεξης και φυσικά έντονη ακεφιά και ζάρωνε. Τον πήγα στην παραπάνω Κτηνίατρο, αρχίσαμε ενέσεις και ενέσεις. Αυτό για 2-3 ημέρες.
Μία φίλη που ανήκει σε στη Γατοομάδα Θεσσαλονίκης, μου σύστησε έναν πραγματικά πολύ καλό γιατρό, ο οποίος μάλιστα είναι και στη γειτονιά μου. Πήγα, μου είπε ότι ίσως ήταν ίωση που την είχε από το Pet, ξεκινήσαμε αγωγή με υγρή αντιβίωση και αντιεμετικό για 2 μέρες. Περάσαμε 3-4 ημέρες ζόρικα γιατί αναγκαζόμουν να τον ταίζω με το ζόρι και ήταν πολύ άκεφος. Μετά όμως από αυτές τις ημέρες, ο γατούλης άρχισε να αναρρώνει, άρχισε να τρώει και να βρίσκει το κέφι του. Όλα καλά, η χαρά μας ήταν μεγάλη.
Λίγες μέρες όμως μετά, αρχίσαμε να τον βλέπουμε να περπατάει κάπως περίεργα σαν να πηγαίνει λίγο περισσότερα κουνιστά στο πίσω μέρος του σώματός του και φαινόταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, γιατί άρχισε πλέον να παραπατάει και να γλιστράει. Επίσης είχε και κάποιο περίεργο τρεμούλιασμα στο κεφάλι κάποιες φορές .....
Ξανά στον γιατρό. Είχε και λίγο πυρετό. Ο γιατρός αφού τον εξέτασε μου είπε ότι ίσως να έχει λοιμώδη περιτονίτιδα (αν θυμάμαι καλά το όνομα), ή τοξόπλασμα ή ακόμα και Aids των γατών, αλλά με μικρότερες πιθανότητες ή ένα πλήθος άλλων αιτιών και νευρολογικής φύσης.
Μου είπε ότι : ή κάνουμε εξετάσεις, οι οποίες θα έχουν κόστος ή κάνουμε δοκιμή με αντιβίωση (12 ημέρες) και κορτιζόνη (3 ημέρες). Προτίμησα την αντιβίωση.
Δυστυχώς η κατάσταση δεν βελτιώθηκε καθόλου και ο γατούλης δεν μπορεί να συμμαζέψει το πίσω μέρος του σώματός του. Αρχίζει και περπατάει σχετικά δύσκολα, πέφτει εύκολα, άλλες φορές κάνει αρκετά μέτρα χωρίς να πέσει δεξιά -αριστερά. Προσπαθώ να βρω τον γιατρό σήμερα Κυριακή και ίσως να τον πάω αργά το βράδυ στο ιατρείο, αν πάει και ο γιατρός....
Περιττό να πω τι μας έχουν κοστίσει όλα αυτά όχι μόνο σε χρήματα, αλλά πολύ περισσότερο σε ψυχική οδύνη, με ένα ζωάκι που δεν το έχουμε ούτε μήνα και έχω βαρεθεί να τρέχω στα κτηνιατρεία .....
Σκέφτομαι να πάω στο κατάστημα και να τους απειλήσω, αλλά θέλω πρώτα να τον ξαναδεί ο γιατρός.
ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

Ο Citycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Citycat έγραψε στις 20:29, 19-02-12:

Ξέχασα να πω είναι περσικής ράτσας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 20:40, 19-02-12:

Γαμώτο αλήθεια λυπάμαι πολύ.. Ξέρω ότι είναι δύσκολο οικονομικά αλλά εγώ θα σου πρότεινα εξετάσεις. Τα πειράματα μέχρι αποτελέσματος μπορεί να σου στοιχίσουν πολύ περισσότερο μέχρι να έχεις αποτέλεσμα και να βλάψεις και το γατάκι ακόμα περισσότερο. Να του δείχνετε αγάπη και ας έχετε κουραστεί πολύ. Φαντάζομαι και θέλω να ελπίζω ότι αυτό είναι αυτονόητο. Έχω ακούσει ότι τα pet shop δίνουν κάτι σαν εγγύηση pedigree η κάτι τέτοιο.. Σου έχουν δώσει γιατί αν όχι μάλλον είναι από ένα κλασικό εκτροφείο της κακιάς ώρας

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 21:01, 19-02-12:

Δυστυχώς δεν μου έδωσαν Pedigree. Δεν ήθελα να πάω σε κατάστημα, αλλά δεν έβρισκα από ιδιώτες, ούτε μπορούσα να δώσω πάρα πολλά χρήματα κλπ.
Μάλλον έχουμε να κάνουμε με εκτροφείο της κακιάς ώρας με τα γνωστά προβλήματα......
Περιττό να πω πόσο έχουμε στεναχωρηθεί. Μία εβδομάδα (συνολικά) ήταν καλά !!!!!
Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα ......

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 21:13, 19-02-12:

Αν αντέχετε οικονομικά κάνετε τις εξετάσεις... Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Υπάρχει και ένας γιατρός στο forum που μπορείς να ζητήσεις την άποψη του.(κατηγορία Γιατρέ, αρρώστησε?) Άλλα από το pet shop μην περιμένεις και πολλά.. Κάνε κάποιο διακανονισμό με τον κτηνίατρο για να δώσεις σιγά σιγά τα χρήματα. Και αυτός άνθρωπος που αγαπάει τα ζώα είναι θα καταλάβει. Να μας κρατάς ενήμερους... Και εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 21:15, 19-02-12:

πολύ λυπάμαι για το ζωάκι, ειλικρινά! Εύχομαι να βρεθεί ο καλύτερος γιατρός γι' αυτό, να γίνει γρήγορα καλά και να σας χαρίσει όμορφες στιγμές, γιατί πραγματικά τα περσάκια είναι πολύ ξεχωριστά! Ίσως να μπορούσατε να απευθυνθείτε και στην Κτηνιατρική Σχολή του ΑΠΘ.

Περαστικά στο γατούλη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 21:25, 19-02-12:

Ζήτησα την άποψή του γιατρού του site πριν λίγο.
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggeliki84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggeliki84
H aggeliki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H aggeliki84 έγραψε στις 21:39, 19-02-12:

Πολύ λυπάμαι! Είναι πολύ στενάχωρες αυτές οι καταστάσεις και χρειάζονται υπομονή και κουράγιο. Θα συμφωνήσω όμως κι εγώ ότι το καλύτερο είναι να γίνουν εξετάσεις (και για τους δυο σας). Νομίζω πως αγωγές οι οποίες δεν αποδίδουν τελικά γιατί οι αιτία δεν έχει διαγνωστεί, αφενός κοστίζουν αδίκως κι αφετέρου, ίσως ταλαιπωρούν ή ακόμα δρουν αντίθετα στο πρόβλημα του γατούλη σας.

Καταλαβαίνεις καθόλου αν πονάει; Πονάει η κοιλίτσα του ας πούμε ή σου φαίνεται καθαρά νευρολογικό πια το θέμα; Δεν είμαι φυσικά κτηνίατρος, αλλά σκέφτηκα ότι οι διάρροιες και οι εμετοί δεν σχετίζονται απαραιτήτως με το νευρολογικό πρόβλημα. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να τα ξεπεράσει όλα σύντομα με το μικρότερο δυνατό κόστος για εκείνο και για εσάς (ψυχικό κυρίως)!

Στο petshop προτείνω να πας και να πεις τι συμβαίνει και κυρίως να τους ζητήσεις να σου πουν αν υπάρχει κάποιο άλλο ζωάκι μολυσμένο από οτιδήποτε. Υπήρχαν αδερφάκια του από την ίδια γέννα μήπως στο ίδιο κλουβάκι; Δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι ειλικρινείς φυσικά, αλλά αν μία στις 100 είναι, ίσως αυτό βοηθήσει να βρεις τι συμβαίνει με τον γατούλη σου. Καταλαβαίνω την αναστάτωση, αλλά σίγουρα προέχει να γίνει καλά και η απόδοση ευθυνών ας ακολουθήσει πιο μετά

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 21:51, 19-02-12:

Πολύ πολύ κρίμα
Δεν είμαι ούτε και εγώ κτηνίατρος..Καμία σχέση..Απλά όλα τα συμπτώματα, μου θυμίζουν Πανλευκοπενία..Είπαν κάτι για αυτή την ασθένεια οι γιατροί?
Θα σε συμβούλευα και εγώ να κάνεις τις εξετάσεις..Γνωρίζω τα οικονομικά όλων είναι άσχημα, αλλά από το να τα δίνεις σε δοκιμές, καλύτερα να κάνεις αυτό που πρέπει και να τελειώσεις..
Εύχομαι να είναι περαστικά..

Πληροφορίες σχετικά με την ασθένεια της Πανλευκοπενίας, εδώ..

https://www.ailouros.gr/%CE%93%CE%B9%...2/Default.aspx

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 22:34, 19-02-12:

Από ότι είδα η Πανλευκοπενία θεραπεύεται και ταιριάζει με τα συμπτώματα της γατούλας σας. Θα σε συμβούλευα τώρα κιόλας να βρεις εφημερεύον ιατρείο και να πας για εξετάσεις. Αν όχι τώρα αύριο σε γιατρό που εμπιστεύεσαι. Μακάρι να είναι κάτι που θεραπεύεται!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πέγκυ Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Πέγκυ Π.
H Πέγκυ Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Αμετριτες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Πέγκυ Π. έγραψε στις 23:55, 19-02-12:

Ευχομαι παιραστικα στον γατουλη

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 11:01, 20-02-12:

Ο γατούλης δεν φαίνεται να πονάει. Κάνει κανονικά κακάκια και τρώει μάλλον κανονικά.
Χθες αργά το βράδυ πήγα στο γιατρό που εμπιστεύομαι. Το εξέτασε και στην κοιλιά του και δεν βρήκε τίποτα. Μου είπε ότι έχει μικρή επιδείνωση και πλέον χρειάζονται εξετάσεις. Μου πρότεινε να τον πάω στο κατάστημα.
Πριν λίγο επικοινώνησα με την κτηνίατρο του καταστήματος, η οποία μου είπε να πάω να τον δει και να τον αφήσω για εξετάσεις (χωρίς να χρεωθώ) καθώς τα συμπτώματα φαίνεται ότι προέρχονται από γενετικά και κληρονομικά αίτια. Πρέπει να τον παρακολουθήσει για 5 μέρες σίγουρα.
Γενικά όμως έτσι όπως της είπα τηλεφωνικά τα συμπτώματα δεν μου έδωσε πολλές ελπίδες για το ζώο ......
Ίσως του κάνουν ακτινογραφία, αλλά μαγνητικές και άλλες πανάκριβες εξετάσεις δεν θα του κάνουν ....
Και πρότεινε αντικατάσταση, τα λεφτά πίσω κλπ...
Φυσικά εμείς θέλουμε αυτόν τον γατούλη αλλά ...
Από την άλλη δεν μπορώ να αρχίσω πανάκριβες εξετάσεις, δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα. Ήδη έχω ξοδέψει πολλά.
Αυτά τα μαντάτα .......
Θέλω να πιστεύω ότι ίσως αν τον δει από κοντά και τον παρακολουθήσει, ίσως έχουμε σωτηρία ....
Θα τον πάω το απόγευμα

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 11:08, 20-02-12:

Δυστυχώς, στις περιπτώσεις αυτές και τα κληρομικά αίτια είναι πιθανά...
Εύχομαι να μην είναι κάτι τέτοιο ρε γαμώτο...
Κάθε φορά που ακούω τέτοια περιστατικά γίνομαι εξω φρενών!..

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 11:12, 20-02-12:

Μην χάνεις τις ελπίδες σου... Μου κάνει εντύπωση που μία εβδομάδα μετά που τον πήρατε άρχισαν τα προβλήματα....

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 14:27, 20-02-12:

Λιγότερο από μια εβδομάδα, τα πρώτα συμπτώματα με τους εμετούς και τις διάρροιες, δυστυχώς

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,401 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:34, 20-02-12:

Μακαρι να πανε ολα καλα.Στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athena2201
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 14:55, 20-02-12:

ευχομαι να ειναι περαστικα....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:13, 20-02-12:

Ξέρω πόσο πονάει όλη αυτή η περιπέτεια.. κι εύχομαι να έχει αίσιο τέλος..
Χαίρομαι που έχεις εσύ αυτόν τον γατούλη τώρα πια..γιατί από τα λεγόμενά σου φαίνεται πως τον αγαπάς.. σκέψου να είχε αρρωστήσει πριν τον πάρεις και να ξόδευε το υπόλοιπο της ζωής του σε ένα κλουβί...ανεπιθύμητος...
Εύχομαι να καταφέρετε να ανακαλύψετε τι έχει αυτό το ζωάκι και πως μπορείτε να το βοηθήσετε..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 10:28, 21-02-12:

Από το Pet Shop μου είπαν ξεκάθαρα ότι αν ένα ζωάκι παρουσιάσει ανίατη νόσο, επιστρέφεται από εκεί που το πήραν και ας αποφασίσει εκείνος για την τύχη του, πάντως μου μίλησαν αμέσως και για ευθανασία.
Είμαστε σε φάση εξετάσεων τις οποίες θα πληρώσει το κατάστημα. Ακτινογραφία και θα τον δει νευροχειρουργός σήμερα το βραδάκι. Αιματολογικές στο τέλος της εβδομάδας γιατί έπαιρνε αντιβίωση και κορτιζόνη. Αν αυτά είναι φυσιολογικά μετά το θέμα πηγαίνει κατευθύαν σε θέματα εγκεφαλικά, μάλλον παρεγκεφαλίδας και απαιτούνται και περαιτέρω εξετάσεις (μαγνητική) που δεν τις κάνουν γιατί κοστίζει 300 ευρώ και δεν τους συμφέρει.
Όπως βλέπετε οι νόμοι του εμπορίου ισχύουν 100 %.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:31, 21-02-12:

Πολύ λυπηρά όλα αυτά...
Ειδικά για ένα γατάκι που μετράει μόλις κάποιους μήνες ζωής...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά ...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 18:45, 21-02-12:

Κανένα νέο από αυτό το γατάκι δεν έχουμε??? Οι εξετάσεις του έγιναν???

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 08:28, 22-02-12:

Χθες το βραδάκι βγάλαμε ακτινογραφίες και τον εξέτασε Νευροχειρουργός (Αν. καθηγητής Πανεπιστημίου). Οι ακτινογραφίες έδειξαν ότι υπάρχουν 2 κακώσεις στην σπονδυλική στήλη, μία κοντά στο κεφάλι και μία λίγο πριν την ουρά. Αυτές οι κακώσεις προέρχονται κατά πάσα πιθανότητα από άσχημο πέσιμο το οποίο βεβαίως έγινε σε ώρα που δεν είμασταν στο σπίτι. Αυτό μας δίνει ελπίδες καθώς με τον καιρό θα υπάρξει βελτίωση. Τις ακτινογραφίες μου τις έδειξε η κτηνίατρος, η οποία αφού τις εξέτασαν μαζί με τον νευρολόγο, μου είπε τα παραπάνω.
Δυστυχώς δεν μίλησα απευθείας με τον νευροχειρουργό, γιατί χειρουργούσε και ήδη είχα κλείσει 3 ώρες εκεί.
Την Πέμπτη το απόγευμα θα κάνουμε και αιματολογικές για να δούμε για ιώσεις κλπ.
Προφανώς οι κακώσεις δεν είναι ικανές να εξηγήσουν από μόνες τους την κατάσταση, γιατί δεν εξηγούν το κούνημα στο κεφαλάκι που υπάρχει κάποιες στιγμές. Όπως και να έχει πρέπει να περιμένουμε.
Έχω την εντύπωση ότι περπατάει κάπως καλύτερα, αλλά θα δούμε ....

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 08:39, 22-02-12:

Μακάρι.... Έχω στεναχωρηθεί τόσο για αυτόν τον γατούληηηη. Περαστικούλια λοιπόν

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:57, 22-02-12:

Ενθαρρυντικά αυτά που διαβάζω σήμερα..Μέσα απ' τη καρδιά μου εύχομαι να καλυτερέψει αυτό το γατάκι!!

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 08:08, 23-02-12:

Καλημέρα.
Χθες αργά το βράδυ, τον είδα να έχει ζωηράδα και όρεξη για παιχνίδι μετά από πολλές ημέρες. Για να δούμε ....

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:20, 23-02-12:

Μακάρι, μακάρι, μακάρι!!!!
Άντε να δούμε...

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 21:04, 24-02-12:

Οι αιματολογικές εξετάσεις βγήκαν και είναι καλές.
Άρα μένουμε στο ατύχημα από πέσιμο, λόγω των κακώσεων. Θα πάρει αντιβίωση για μερικές ημέρες μήπως και έχει τοξόπλασμα από τη μητέρα του (επ. φαντασία, όπως είπε η κτηνίατρος, αφού τα 3 αδερφάκια του δεν έχουν τίποτα) ....
Το θέμα είναι ότι ο Περσάκος είναι αρκετά καλύτερα. Δεν έχει φύγει εντελώς το πρόβλημα στην κίνηση, ούτε το τρεμούλιασμα, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό του προηγούμενου Σαββατοκύριακου.
Η χαρά και ανακούφιση είναι μεγάλη, αλλά θέλουμε να δούμε και την εξέλιξη ....

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 22:07, 24-02-12:

Άντε με το καλό να ηρεμήσετε κι εσείς

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 22:58, 24-02-12:

Πολύ καλά τα νέα σας...!! Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ζήσετε μαζί όμορφες και χαρούμενες στιγμές για πολλά χρόνια...

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:56, 25-02-12:

Αχ, μπράβο!!!
Άντε να ηρεμήσετε και να απολαύσεις το υπέροχο γατάκι σου...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:13, 25-02-12:

Πολύ θετικά νέα!
Άντε να ηρεμήσετε κι εσείς και να γίνει κι ο μικρός περδίκι ώστε να μην ταλαιπωρείται άλλο!

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 11:55, 25-02-12:

Ο Περσέας !!! Πριν λίγες μέρες .....

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο (2) από P2197883.JPG
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  115,0 KB  
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,401 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:58, 25-02-12:

Αχ ειναι και απιστευτα κουκλι!!
Χαιρομαι πολυ για τα νεα σας,μακαρι να παει ακομα καλυτερα και να γινει πλεον μια κακη αναμνηση ολη αυτη η ιστορια

Παράθεση

Citycat

Νεοφερμένος

O Citycat έγραψε στις 21:18, 25-02-12:

Έχει κουρεμένο λαιμουδάκι λόγω εξετάσεων ....
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τη συμπαράσταση !!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:26, 25-02-12:

Τί γλυκούλης!!!!!!

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 22:21, 25-02-12:

Να το χαίρεστε το αγόρι σας!!! Όλα καλά από εδώ και πέρα...!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:08, 26-02-12:

Είναι συγκινητική η αγάπη και η φροντίδα που δώσατε σ' αυτό το γατάκι. Δεν το παρατήσατε φορώντας του την ταμπέλα "ελαττωματικό" αλλά το τρέξατε σε όποιον μπορούσατε, κάνατε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και το σώσατε. Να χετε μια όμορφη ζωή μαζί χωρίς άλλες περιπέτειες (μόνο όμορφες)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 16:55, 26-02-12:

Εξαιρετικής ομορφιάς γατουλίνος ο Περσέας... Σιδερένιο να'ναι το μαναράκι μου...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    seokingdom, ValentinaBef

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους