Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 104,896 εγγεγραμμένα μέλη και 712,393 μηνύματα σε 22,368 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 610 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβλήματα στα δόντια και στα ούλα

Ζιζούκα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ζιζούκα
H Ζιζούκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Ζιζούκα έγραψε στις 19:01, 02-02-10:

Καλησπέρα σε όλους! Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι ο γάτος μου πρέπει να έχει ένα μικροπροβληματάκι στα δόντια, ίσως πέτρα. Είδα συγκεκριμένα ότι τα πίσω δοντάκια του, όχι ευτυχώς όλα και μόνο από τη μία πλευρά του στόματός του, είναι κίτρινα και σε ένα σημείο λιγο γκρί. Το περίεργο είναι ότι τρώει καθημερινά ξηρή τροφή της royal για στειρωμένους αρσενικούς και μία φορά την εβδομάδα μόνο καμία βρωμο - γατολιχουδιά , φακελάκι γκουρμέ εννοώ, έτσι για να του φύγει ο καημός. Πώς γίνεται να έχει πιάσει πέτρα αφού υποτίθεται ότι οι κροκέτες γενικότερα λειτουργούν προληπτικά; Άλλωστε δεν είναι και μεγάλος, μόλις τριών χρόνων. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να τον πάω για καθαρισμό άμεσα γιατί φοβάμαι την ταλαιπωρία που τυχόν περάσει από την αναισθησία. Μου είπε και μία φίλη, η οποία βέβαια έχει σκυλιά και όχι γατιά, ότι δεν χρειάζεται καθαρισμός και ότι αυτό είναι φυσιολογικό. Αλλά πάλι δεν μπορώ να τον αφήσω και έτσι τώρα που το παρατήρησα. Τι να κάνω;
Σημειωτέον ότι τα ούλα του δεν είναι ερεθισμένα, φαίνονται μια χαρά και ο ίδιος δεν ενοχλείται όταν τρώει, χλαπακιάζει κανονικότατα !
ΥΓ. Συγγνώμη εάν έχει ανοίξει κάπου αλλού παρόμοιο θέμα, έψαξα, ψιλομπερδεύτηκα , αλλά δεν βρήκα πρόσφατα κάτι αντίστοιχο ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:15, 02-02-10:

Ναι και οι γάτες κάνουν πέτρα, και ουλίτιδα, δεν είναι μόνο προνόμιο των σκυλιών.
Ο γιατρός θα αποφανθεί αν είναι άσχημα, ή δεν χρειάζεται καθαρισμό (ακόμα).

Πολλές γάτες έχουν ιδιαίτερα ευαίσθητα ούλα ή και δόντια, και το ότι τρώνε μόνο κροκέτες ή και καμία λιχουδιά δεν αποκλείει το γεγονός ότι μπορεί να κάνουν και πέτρα και ουλίτιδα.
3 χρονών δεν είναι και πολύ μικρή μια γάτα για να ξεκινήσει να εμφανίζει σημάδια πέτρας πάντως. Εδώ έχουμε δεί 2 χρονών γατάκια που δεν έχουν πλέον καθόλου δόντια απο την ταλαιπωρία και την άσχημη διατροφή...

Μια επίσκεψη στον γιατρό θα σε διαφωτίσει, και θα δείς και αν είναι ανάγκη ή είναι νωρίς ακόμα για καθαρισμό. Επίσης ότι απορία θα έχεις για την διαδικασία θα μπορείς να τον ρωτήσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ζιζούκα

Νεοφερμένος

H Ζιζούκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Ζιζούκα έγραψε στις 19:26, 02-02-10:

Οπότε βουρ ο μπαιρονάκος στον κτηνίατρο και μετά βλέπουμε..
Απλά αγχώθηκα λιγάκι γιατί τον έχω στα όπα - όπα και η αλήθεια είναι ότι φροντίζω πάρα πολύ τον ίδιο και τη διατροφή του. Μάλλον έκανα μεγάλη βλακεία που από πιτσιρίκι δεν τον έμαθα στην γατο-οδοντόβουρτσα !

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:26, 02-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ζιζούκα
Οπότε βουρ ο μπαιρονάκος στον κτηνίατρο και μετά βλέπουμε..
Απλά αγχώθηκα λιγάκι γιατί τον έχω στα όπα - όπα και η αλήθεια είναι ότι φροντίζω πάρα πολύ τον ίδιο και τη διατροφή του. Μάλλον έκανα μεγάλη βλακεία που από πιτσιρίκι δεν τον έμαθα στην γατο-οδοντόβουρτσα !
ποτε δεν ειναι αργα να τον μαθεις

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:41, 03-02-10:

Καλησπέρα σε όλους! Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι ο γάτος μου πρέπει να έχει ένα μικροπροβληματάκι στα δόντια, ίσως πέτρα. Είδα συγκεκριμένα ότι τα πίσω δοντάκια του, όχι ευτυχώς όλα και μόνο από τη μία πλευρά του στόματός του, είναι κίτρινα και σε ένα σημείο λιγο γκρί. Το περίεργο είναι ότι τρώει καθημερινά ξηρή τροφή της royal για στειρωμένους αρσενικούς και μία φορά την εβδομάδα μόνο καμία βρωμο - γατολιχουδιά , φακελάκι γκουρμέ εννοώ, έτσι για να του φύγει ο καημός. Πώς γίνεται να έχει πιάσει πέτρα αφού υποτίθεται ότι οι κροκέτες γενικότερα λειτουργούν προληπτικά; Άλλωστε δεν είναι και μεγάλος, μόλις τριών χρόνων. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να τον πάω για καθαρισμό άμεσα γιατί φοβάμαι την ταλαιπωρία που τυχόν περάσει από την αναισθησία. Μου είπε και μία φίλη, η οποία βέβαια έχει σκυλιά και όχι γατιά, ότι δεν χρειάζεται καθαρισμός και ότι αυτό είναι φυσιολογικό. Αλλά πάλι δεν μπορώ να τον αφήσω και έτσι τώρα που το παρατήρησα. Τι να κάνω;
Σημειωτέον ότι τα ούλα του δεν είναι ερεθισμένα, φαίνονται μια χαρά και ο ίδιος δεν ενοχλείται όταν τρώει, χλαπακιάζει κανονικότατα !
ΥΓ. Συγγνώμη εάν έχει ανοίξει κάπου αλλού παρόμοιο θέμα, έψαξα, ψιλομπερδεύτηκα , αλλά δεν βρήκα πρόσφατα κάτι αντίστοιχο ..
Δεν χρειαζεται να ειναι πετρα μπορει να του εχει κολησει και φαϊ, ουτως η αλλως μια επισκεψη στον κτηνιατρο θα ξεκαθαρισει τα πραγματα. Η ηλικα ειναι αυτη που αρχιζει να αναπτυσεται η πετρα

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 11:47, 03-02-10:

ο καθαρισμος γινεται οταν εμφανιστει η πετρα ή οταν λογω αυτου δυσκολευεται να φαει?

Παράθεση

Ζιζούκα

Νεοφερμένος

H Ζιζούκα έγραψε στις 20:03, 03-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Δεν χρειαζεται να ειναι πετρα μπορει να του εχει κολησει και φαϊ, ουτως η αλλως μια επισκεψη στον κτηνιατρο θα ξεκαθαρισει τα πραγματα. Η ηλικα ειναι αυτη που αρχιζει να αναπτυσεται η πετρα
η αλήθεια είναι ότι το κοίταξα και δεν ήταν φαγητό που είχε κολλήσει στο δόντι. το έτριψα στο σημείο αυτό και δεν έφυγε το κίτρινο. απλά δεν ξέρω γιατί το εμφάνισε από τη στιγμή που τρώει μόνο κροκέτα. και υποτίθεται ότι οι ρημάδες οι κροκέτες βοηθάνε στην αποτροπή σχηματιμού πέτρας...μπας και μας κοροιδεύουνε κανονικότατα;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:38, 03-02-10:

η αλήθεια είναι ότι το κοίταξα και δεν ήταν φαγητό που είχε κολλήσει στο δόντι. το έτριψα στο σημείο αυτό και δεν έφυγε το κίτρινο. απλά δεν ξέρω γιατί το εμφάνισε από τη στιγμή που τρώει μόνο κροκέτα. και υποτίθεται ότι οι ρημάδες οι κροκέτες βοηθάνε στην αποτροπή σχηματιμού πέτρας...μπας και μας κοροιδεύουνε κανονικότατα;
Μόνο το νερό δεν κάνει πέτρα... όλα τα άλλα κάνουν, λιγότερο (κροκέτες) ή περισσότερο (μαλακή τροφή που κολλάει πιο πολύ)

Αν το ζώο το δέχεται, μια λύση είναι το βούρτσισμα...αλλά όλα κάποια στιγμή θα την αντιμετωπίσουν την πέτρα ή και την ουλίτιδα... Όπως και εμείς άλλωστε, που βουρτσίζουμε και τα δόντια και πάλι παμε για καθαρισμό και τακτικά μάλιστα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:40, 03-02-10:

οταν λεω οτι οι κροκετες δεν καθαριζουν τα δοντια και δεν αποτρεπουν τον σχηματισμο πλακας κανεις δεν μ' ακουει Οι περισσοτερες γατες καταπινουν τις κροκετες χωρις να τις μασανε και επιπλεον τα δοντια τους δεν ειναι σχεδιασμενα για να σπανε κροκετες. Αν καθαριζαν τα δοντια με αυτο τον τροπο τοτε οι οδοντιατροι θα ελεγαν και σε μας να τρωμε μπισκοτα και πατατακια. Απο την στιγμη που τρεφονται με μαγειρεμενο φαγητο ο σχηματισμος της πετρας σε μικρη ηλικια ειναι αναποφευκτος (γι' αυτο τα βουρτσιζουμε τακτικα για να αποτρεψουμε σοβαρα προβληματα). Μερικες γατες ομως εχουν και προδιαθεση για πλακα και πετρα.

Να προσθεσω οτι οταν ειχα ρωτησει την κτηνιατρο μας για το αν καθαριζουν οι κροκετες τα δοντια, μου ειχε απαντησει πως ειναι μυθος και οτι μοναδικος λογος που πρεπει να του δινω ενα γευμα κροκετες τη μερα ειναι για να εξασκει τους μυες τους γιατι με την κονσερβα δεν μασαει καθολου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lolita 16/8

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lolita 16/8
H Lolita 16/8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Lolita 16/8 έγραψε στις 14:50, 03-03-10:

Ο ένας μου γάτος, 7 ετών, παρουσίασε κάποιο προβλημα στα δόντια, μάλλον ουλίτιδα και έχασε ήδη ένα δοντάκι. Η γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να του δώσουμε αντιβίωση γιατί το δημιουργεί ο οργανισμός τους και δεν υπάρχει μόνιμη θεραπεία. Δεν είναι λέει πολύ σοβαρή η καταστασή του αλλα εγώ φοβάμαι μην επιδεινωθεί. Μου έδωσε μόνο μια οδοντόκρεμα. Μου φαίνεται όμως περίεργο να μην υπάρχει θεραπεία. Ξέρετε κάτι σχετικό;

Παράθεση

fidele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fidele
H fidele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H fidele έγραψε στις 15:16, 03-03-10:

Εμενα ο γατος μου υποφερει απο συχνη εμφανιση ουλιτιδας και πετρας.......αν εχουν αποκλιστει ολες οι ασθενειες (λευχαιμια,aids) οι οποιες εχουν σα συμπτωμα την ουλιτιδα και την πετρα τοτε η μονη λυση ειναι ο καθαρισμος και ο καυτιριασμος απο τον κτηνιατρο και μια παστα η οποια η οποια καθυστερει την εμφανιση της....μου φαινεται περιεργο που εχασε ο γατος σου δοντι απο ουλιτιδα....εμας που ηταν σε αθλια κατασταση δεν ειχε χασει κανενα δοντι....καθαρισμο εχει κανει ποτε?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:08, 03-03-10:

Καλησπερα.
Ο γατουλης ειναι εμβολιασμενος;Ελεγμενος για λευχαιμια και λοιμωδη περιτονιτιδα;Στειρωμενος;Μενει μονο μεσα ή βγαινει κι εξω;

Παράθεση

Lolita 16/8

Νεοφερμένος

H Lolita 16/8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Lolita 16/8 έγραψε στις 18:15, 03-03-10:

Ειναι στειρωμενος. Δεν εχει καποια ασθενεια απ' οσο ξερω. Περσι του εκανα εξεταση αιματος προληπτικα και ηταν μια χαρα. Δεν του κανω πια τα εμβολια γιατι η γιατρος μου λεει οτι δεν χρειαζεται αφου δεν εχει βγει ποτε εξω, ουτε στο μπαλκονι δεν τα αφηνω (μια φορα βγηκε το ενα καταλαθος και επεσε, δεν το διακινδυνευω). Καθαρισμο δεν του εχω κανει ποτε. Παλι μου ειπε οτι δε χρειαζεται. Φαινεται υγειεστατος κατα τ' αλλα. AIDS και τετοια αποκλειεται, απο που να κολλησουν? Δηλαδη δεν ισχυει αυτο που μου ειπε, οτι ειναι συνηθισμενο στις γατες? Ο καυτηριασμος και τα λοιπα ειναι θεραπεια ή οπως μου ειπε η γιατρος θα το ξαναπαθει γιατι το δημιουργει ο οργανισμος του? Μηπως να αλλαξω γιατρο???

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 18:34, 03-03-10:

Αν η μανουλα του ηταν αδεσποτη κ ειχε καποια νοσο, θα μπορουσε να την μεταφερει στα παιδια της. Εμενα μου φαινεται παραλογο ο γιατρος που ειδε τα δοντια του το πρωτο πραγμα να μην σας πει για εξεταση για νοσους. Η γατουλα που φιλοξενω ειχε προβλημα με τα δοντια της, ουλιτιδα κ ειχε χασει μερικα δοντια, και το πρωτο πραγμα που μας ειπε ηταν για τις εξετασεις. Και φυσικα κανονισαμε κ πηγε για καθαρισμο, και περνει αντιβιωσεις και ειδικη παστα. Εγω στην θεση σου θα αλλαζα γιατρο σιγουρα.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 18:40, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lolita 16/8
Ειναι στειρωμενος. Δεν εχει καποια ασθενεια απ' οσο ξερω. Περσι του εκανα εξεταση αιματος προληπτικα και ηταν μια χαρα. Δεν του κανω πια τα εμβολια γιατι η γιατρος μου λεει οτι δεν χρειαζεται αφου δεν εχει βγει ποτε εξω, ουτε στο μπαλκονι δεν τα αφηνω (μια φορα βγηκε το ενα καταλαθος και επεσε, δεν το διακινδυνευω). Καθαρισμο δεν του εχω κανει ποτε. Παλι μου ειπε οτι δε χρειαζεται. Φαινεται υγειεστατος κατα τ' αλλα. AIDS και τετοια αποκλειεται, απο που να κολλησουν? Δηλαδη δεν ισχυει αυτο που μου ειπε, οτι ειναι συνηθισμενο στις γατες? Ο καυτηριασμος και τα λοιπα ειναι θεραπεια ή οπως μου ειπε η γιατρος θα το ξαναπαθει γιατι το δημιουργει ο οργανισμος του? Μηπως να αλλαξω γιατρο???
εξαρταται απο ποια ειναι η διαγνωση, στην χρονια στοματιτιδα και ουλιτιδα της γατας οταν δεν αντιδρα στις υπολοιπες θεραπειες τοτε γινεται αφαιρεση των δοντιων, αν απλως ειναι ενα δοντι που εσπασε ή επεσε επειδη ειχε πετρα τοτε θα πρεπει αν καθαριστει η ριζα

Παράθεση

Lolita 16/8

Νεοφερμένος

H Lolita 16/8 έγραψε στις 19:09, 03-03-10:

O γατος ειναι περσικος, τον πηρα απο pet shop. Τη γυναικα του απο εκτροφεα. Τα αλλα δυο που εχω ειναι παιδιά τους. Δεν ειναι πολυ πιθανο να εχει κληρονομησει καποια ασθενεια. Παρ' ολα αυτα μαλλον εχεις δικιο για τη γιατρο. Απλως δεν ξερω που να παω. Σε οποιον εχω παει δεν εχω μεινει ευχαριστημενη. Ολοι κοιτανε το κερδος και οχι την υγεια του γατιου. Αυτή που εχω ειναι η μονη που δεν κοιταει πως να σου παρει λεφτα. Ισως ομως το παρακανει.

Παράθεση

Lolita 16/8

Νεοφερμένος

H Lolita 16/8 έγραψε στις 19:14, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
εξαρταται απο ποια ειναι η διαγνωση, στην χρονια στοματιτιδα και ουλιτιδα της γατας οταν δεν αντιδρα στις υπολοιπες θεραπειες τοτε γινεται αφαιρεση των δοντιων, αν απλως ειναι ενα δοντι που εσπασε ή επεσε επειδη ειχε πετρα τοτε θα πρεπει αν καθαριστει η ριζα
Νομιζω οτι αυτο μου ειπε, χρονια στοματιτιδα και ουλιτιδα. Απλως δεν προτεινει καμμια θεραπεια εκτος απο την παστα για τα δοντια. Λεει πως δεν εχει νοημα. Ευχαριστω παντως. Μαλλον θα παω και σε αλλον.

Παράθεση

fidele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fidele
H fidele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H fidele έγραψε στις 20:30, 03-03-10:

Παντως αν θες εχω εγω να σου προτινω τον δικο μου κτηνιατρο που κυριολεκτικα μας εσωσε.....Μετα απο πολυ ψαξιμο και πολλες θεραπειες ηταν ο μονος που βρηκε λυση στο προβλημα του γατουλη....ο καυτιριασμος γινεται μετα τον καθαρισμο και στην ουσια ειναι αυτο που τον βοηθαει........Απλα μην το αφησεις γιατι εμας ειχε φτασει σε σημειο να μη μπορει να φαει....και κανε καλου κακου εξετασεις για λευχαιμια,λοιμωδη περιτονιτιδα και aids...ποτε δεν ξερεις

Παράθεση

Lolita 16/8

Νεοφερμένος

H Lolita 16/8 έγραψε στις 21:13, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από fidele
Παντως αν θες εχω εγω να σου προτινω τον δικο μου κτηνιατρο που κυριολεκτικα μας εσωσε.....Μετα απο πολυ ψαξιμο και πολλες θεραπειες ηταν ο μονος που βρηκε λυση στο προβλημα του γατουλη....ο καυτιριασμος γινεται μετα τον καθαρισμο και στην ουσια ειναι αυτο που τον βοηθαει........Απλα μην το αφησεις γιατι εμας ειχε φτασει σε σημειο να μη μπορει να φαει....και κανε καλου κακου εξετασεις για λευχαιμια,λοιμωδη περιτονιτιδα και aids...ποτε δεν ξερεις
Σ' ευχαριστω πολυ. Στειλε μου τα στοιχεια του αν μπορεις.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 23:40, 12-03-10:

Του Σηφη μου του κουνιεται ενα απο τα μπροστινα κατω δοντακια,τα μικρουλια!Κουνιεται απο τη ριζα,κανει κουνια μπελα ετοιμο να φυγει! Ο Σηφης μου ειναι 2 χρονων σχεδον,ειναι δυνατον να αλλαζει το νεογηλο δοντακι τωρα?
Εννοειται οτι αυριο πρωι πρωι θα παμε στο γιατρο αλλα αν ξερετε τι μπορει να ειναι πειτε μου.

(Γιαυτο το καμαρι μου τον τελευταιο καιρο ολο νιαουριζε και επιτηθονταν και παραπονιοταν οταν τον επαιρνα αγκαλια!Πονουσε!)

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:57, 12-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki

Του Σηφη μου του κουνιεται ενα απο τα μπροστινα κατω δοντακια,τα μικρουλια!Κουνιεται απο τη ριζα,κανει κουνια μπελα ετοιμο να φυγει! Ο Σηφης μου ειναι 2 χρονων σχεδον,ειναι δυνατον να αλλαζει το νεογηλο δοντακι τωρα?
Εννοειται οτι αυριο πρωι πρωι θα παμε στο γιατρο αλλα αν ξερετε τι μπορει να ειναι πειτε μου.

(Γιαυτο το καμαρι μου τον τελευταιο καιρο ολο νιαουριζε και επιτηθονταν και παραπονιοταν οταν τον επαιρνα αγκαλια!Πονουσε!)
Μπα τόσο καθυστερημένα δεν νομίζω να αλλάζει δοντάκια.
Μάλλον μόνιμο είναι το δοντάκι του.
Μπορείς να καταλάβεις αν είναι κόκκινα τα ούλα του και λίγο πρισμένα;;;
Μυρίζει λίγο το στόμα του;;;

Δυστυχώς το καλύτερο είναι να τον δει άμεσα κτηνίατρος, αυτός θα αποφασίσει αν σώζεται πια το δοντάκι ή αν του κάνει εξαγωγή. Και πια θεραπεία θα του δώσει, συνήθως δίνουν αντιβίωση και πιθανών κάποια σκευάσματα κατά της ουλίτιδς.
Περαστικούλια.

Υ.Γ Έλενα επειδή πιθανών να πονάει λόγω φλεγμονής, μην του πολυδίνεις κροκέτες προτίμησε κονσερβάκια αυτές τις μέρες.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 01:00, 13-03-10:

Ειναι λιγο κοκκινα τα ουλα...Το στομα δεν μυριζει.Το δοντι δεν θα χρειαστει εξαγωγη,"κρεμεται" ηδη!
Εννοειται οτι αυριο πρωι πρωι θα παμε στον γιατρο.Ο Σηφακος μου ηρθε και ξαπλωσε πανω μου και ανοιξε το στομα σαν να ηθελε να μου το δειξει και ετσι το ειδα αλλιως δεν θα το εβλεπα καν!Ευτυχως δεν ειναι βασικο δοντακι....Μακαρι να μην εχει τιποτα σοβαρο το μωρο μου!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:32, 13-03-10:

Το Σηφουνι εχει αρχη στοματιτιδας.... Το δοντακι αυτο ειναι απο τραυμα παρολα αυτα,ομως δεν ασχοληθηκε και πολυ ο γιατρος με αυτο..μου ειπε οτι ισως δεν θα το χασει...
Τωρα θα παιρνουμε χαπια stomorgyl-10 για κανα δεκαημερο και μετα θα τον ξαναπαω...
Γαμωτο ουτε καν εχει κλεισει τα 2 χρονια και τον εχω απο 4 μηνων!Αμα αρχιζει απο τωρα τις στοματιτιδες τι θα γινει οταν θα φθασει 7 χρονων?

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 14:25, 13-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Το Σηφουνι εχει αρχη στοματιτιδας.... Το δοντακι αυτο ειναι απο τραυμα παρολα αυτα,ομως δεν ασχοληθηκε και πολυ ο γιατρος με αυτο..μου ειπε οτι ισως δεν θα το χασει...
Τωρα θα παιρνουμε χαπια stomorgyl-10 για κανα δεκαημερο και μετα θα τον ξαναπαω...
Γαμωτο ουτε καν εχει κλεισει τα 2 χρονια και τον εχω απο 4 μηνων!Αμα αρχιζει απο τωρα τις στοματιτιδες τι θα γινει οταν θα φθασει 7 χρονων?
Η στοματίτιδα Έλενα δεν έχει να κάνει με την ηλικία, η ουλίτιδα είναι αυτή που προσβάλει περισσότερο τις γάτες σε μεγαλύτερες ηλικίες.
Έλενα ο κτηνίατρος είπε να κάνει ο Σήφης εξετάσεις;
Του έχεις κάνει στο παρελθόν εξετάσεις αίματος;

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 23:35, 13-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μυρτω
Η στοματίτιδα Έλενα δεν έχει να κάνει με την ηλικία, η ουλίτιδα είναι αυτή που προσβάλει περισσότερο τις γάτες σε μεγαλύτερες ηλικίες.
Έλενα ο κτηνίατρος είπε να κάνει ο Σήφης εξετάσεις;
Του έχεις κάνει στο παρελθόν εξετάσεις αίματος;
Δεν μου ειπε τιποτα για εξετασεις αιματος,αλλα του εχω κανει παλιοτερα(πριν καποιους μηνες) και ητανε καλες.

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria.andreou
H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 20:19, 15-04-10:

Ο Μαξούλης μου έχει πρόβλημα στα ούλη του αν και δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό όπως είπε ο γιατρός που τον είδε πριν κανένα μήνα. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο αυτό τοπρόβλημα μπορεί να επηρεάζει τη διατροφή του. Απο τη μέρα που άλλαξα τροφή στο Μάξι λόγω στείρωσης δεν τρώει ικανοποιητικά. Του έχω δοκιμάσει ένα σωρό τροφές (Cannin κυρίως) αλλά δεν ενθουσιάστηκε με καμία και δεν τρώει όσο θα έπρεπε... Όταν όμως του βάλω κονσέρβα τρελένεται! πρόσεξα πως πολλές φορές πάει να μασίσει τις κροκέτες και του πέφτουν από το στόμα και μετά δεν ασχολείται να τις φάει... Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι επειδή είναι τεμπελάκος και βαριέται να ασχολειθεί ή αν υπάρχει κάτι που τον ενωχλεί...
Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν κροκέτες που να είναι πιο μαλακές και να μην είναι τόσο σκληρές...
Φυσικά ο Μαξούλης ηταν πάντα πολύ επιλεκτικός στο φαγητό του αλλά να τρώει με το ζόρι 15γρ κροκέτες τη μέρα δεν είναι φυσιολογικό νομίζω... πόσο πεισματάρης να είναι που να προτιμά να πεινά και να νοιαουρίζει ολη την ώρα από το να φάει κάτι που δεν του αρέσει... Δεν ξέρω τι να κάνω μαζί του!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 20:40, 15-04-10:

Αν εχει καποιο προβλημα με τα ουλα του,κανονικα πρεπει να γινει καποια θεραπεια για να μην χειροτερεψει.
Για την κονσερβα ολα σχεδον τα γατακια τρελλαινονται,γιατι τους ειναι πιο ευκολο να την φανε ,ομως οι κροκκετες ειναι καλυτερες για τα δοντακια τους αλλα και για τα εντερικα τους.

Ο γατουλης σου ειναι πολυ ομορφος....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 20:44, 15-04-10:

Σ' ευχαριστώ.
Ο γιατρός είπε ότι δεν είναι κλατι πολύ σοβαρό για να προχωρήσει σε θεραπεία...
Γιατί λέει αυτό είναι κάτι σαν σύνδρομο, και σε σοβαρή μορφή δίνονται ενέσεις με κορτιζόνη σε συστηματική βάση...
Κια δεν θέλει να προχωρήσει σε αυτό προς το παρών γιατί δεν είναι τόσο σοβαρό...

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 20:50, 15-04-10:

συμφωνω κ εγω..πιθανον να χρειαζεται καποιο καθαρισμο δοντιων αν εχει κανει ουλιτιδα κ πετρα ..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:54, 15-04-10:

αν δεν τρωει κροκετες δινε του κονσερβες. Αν οι κονσερβες ειναι καλης ποιοτητας ειναι πολυ ανωτερες απο την ξηρα τροφη. Για τα δοντια μη φοβασαι, δες ποσες γατες εδω εχουν προβλημα με τα δοντια παρολο που τρεφονται αποκλειστικα με ξηρα τροφη Επειδη δεν θα κανετε θεραπεια, γιατι δεν δοκιμαζεις να του τα βουρτσιζεις 2-3 φορες την εβδομαδα; Ειναι πολυ απλη διαδικασια οταν την συνηθισει και δεν θα σου παιρνει ουτε 5 λεπτα! Νομιζω υπαρχει και ενα φαρμακο που το βαζεις στο νερο του

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 20:56, 15-04-10:

Ποσο ειναι τωρα ο Μαξι;.....Αν δεν πονανε τα ουλα του και ειναι θεμα γουστου η αρνηση τροφης,δωσε του εκεινη που ετρωγε πριν τη στειρωση αλλα σε μικροτερη ποσοτητα.Εκτος και ειναι μικρο το διαστημα που αλλαξες την τροφη του και δεν την εχει ακομα συνηθισει...Λογικα .....οταν θα πεινασει ,θα την φαει.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 20:58, 15-04-10:

Ο γατούλης μάλλον πονάει, ειδικά όταν μασάει κροκέτες (γι' αυτό μάλλον και του πέφτουν από το στόμα). Και τις αποφεύγει, επειδή στο μυαλό του οι κροκέτες συνδέονται με την πρόκληση πόνου. Και, επειδή, σοβαρά νοσήματα όπως το έιτζ και η λευχαιμία της γάτας εκδηλώνονται με πρώτο σύμπτωμα την στοματίτιδα, καλό θα ήταν να πάτε σε κτηνίατρο τόσο για έλεγχο αυτών των νοσημάτων, όσο και για θεραπεία.
Αρχική Δημοσίευση από maria.andreou
αν και δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό όπως είπε ο γιατρός που τον είδε πριν κανένα μήνα.
Ουλίτιδα, στοματίτιδα κτλ καλά είναι να θεραπεύονται σε αρχικά στάδια γιατί μετά είναι πολύ δύσκολο (αυτό το λέω εκ πείρας).

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 21:04, 15-04-10:

Δεν βγαίνω βρε παιδιάνα του δίνω 1.25ευρώ τη κονσερβα και να θέλει δύο κάθε μέρα...
Δεν είναι ότι φοβάμαι για τα δόντια απλά αναρωτιέμαι αν το πρόβλημα με την ουλίτιδα του προκαλεί πόνο όταν τρώει κροκέτες...
Κι αν υπάρχουν κροκέτες που να είναι πιο μαλακές και ναμπορεί ίσως να τις τρώει πιο εύκολα...
το βούρτσισμα δεν το σκεφτηκα καθόλου...αλλά με την ιδιοτροπία που έχει αυτό το γατί λίγο χλωμό το βλέπω...

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 21:06, 15-04-10:

Ο Μαξούλης είναι σχεδόν ενός χρονού!
Δεν έχει αχίνει καθόλου μετά την στείρωση μάλλον έχασε κιλά το γλυκό μου...!
Ίσως φταίω κι εγλω που δεν έμεινα σε μια τροφή που και του τις άλλαζα κάθε φορλα για να δω ποια προτιμά....
με αποτέλεσμα να μην συνηθίσει καμία...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:07, 15-04-10:

θα μπορουσες να μουσκευεις τις κροκετες σε ζωμο κοτας (ή αλλου κρεατος/ψαριου) και να τις ανακατευεις με 1-2 κουταλιες κονσερβα για να τον ξεγελας.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H brigite έγραψε στις 21:09, 15-04-10:

Πρωταρχικη σου εννοια πρεπει να ειναι η υγεια του γατιου σου .Αν εχει ουλιτιδα η κατι απο αυτα που σου εγταψαν οι κοπελες πιο πανω ,πρεπει πρωτα να εξακρυβωσεις στο γιατρο και να του κανεις τη θεραπεια που πρεπει και μετα κοιτας τι τροφη θα του δινεις.
Δεν ειναι λυση η κονσερβα η η ξηρα τροφη,αν υπαρχει προβλημα και δεν αντιμετωπισθει.

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 21:14, 15-04-10:

Αυτό δεν το δοκίμασα αλλά δοκίμασα να του τις διαλύσω σε μικρα κομματάκια και πάλι δεν τις άγγιξε....
Προτιμούσε τις σωστές... :S

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:38, 15-04-10:

το θεμα ειναι οτι δεν τρωει. Εντυπωση μου ειναι οτι πρεπει να δωσει μεγαλυτερη εμφαση στην διατροφη στη παρουσα φαση γιατι ωσπου να θεραπευτει μπορει να παθει αλλη ζημια απο την μειωμενη ορεξη. Μπορεις επισης να βαζεις τις κροκετες στο blender να τις κανεις σκονη και να τις ανακατευεις με ζουμακι και κονσερβα. Ετσι δεν θα εχει κατι να μασουλαει και θα ειναι σαν να τρωει κονσερβα. Επισης μη καταθετεις τα οπλα χωρις να εχεις πολεμησει. Δοκιμασε και παλεψε να του βουρτιζεις τα δοντια, καλο θα του κανει το τακτικο βουρτσισμα Στη θεση σου ισως να ζητουσα και 2η γνωμη απο κτηνιατρο

Παράθεση

fnou

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη fnou
H fnou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (απειρα ψιψινια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H fnou έγραψε στις 15:58, 18-04-10:

εμενα εχει κ ο σπιρτουλης μου κ η φνουπιτσα ουλιτιδα κ μας εδωσε ο γιατρος μια αντιβιωση για το στομα.
την πηραν 10 μερες κ ηδη ειναι πολυ καλυτερα
εαν θες δοκιμασε την.λεγεται stomorgyl!
ευχομαι να πανε ολα καλα κ οσο πιο γρηγορα μπορεσεις να τον πας για εναν καθαρισμο τοσο καλυτερα

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 09:23, 23-05-11:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Αποφάσισα να γράψω εδώ για να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες για ένα θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ.
Στην γειτονιά μου υπάρχει μία γατούλα η οποία πια έχει γίνει σχετικά φιλική (μην φανταστείτε τρελά πράγματα- παραμένει ημιάγρια αλλά καταφέρνουμε να την πιάνουμε ενίοτε -με την μέθοδο του αιφνιδιασμού φυσικά).Μία από αυτές τις ημέρες λοιπόν την πιάσαμε και την πήγαμε στον κτηνίατρο να την δει λόγω του ότι τελευταίως μας φαινόταν λίγο πιο νευρική από ότι συνήθως. Ο γιατρός διέγνωσε προχωρημένη στοματίτιδα - ουλίτιδα και μας είπε ότι έχει ήδη χάσει δόντια. Μας είπε ότι αυτή η ασθένεια δεν θεραπεύεται και ότι σαν λύση προτείνει μόνο την εξαγωγή των δοντιών της γάτας.Αυτό σημαίνει ότι την πάμε εκεί και με χειρουργική επέμβαση της αφαιρεί όλα τα δόντια εκτός από τους κάτω κυνόδοντες, τα οποία είναι και τα πιο σημαντικά για την γάτα καθώς συγκρατούν την γλώσσα και το σχήμα του προσώπου και με αυτά προστατεύεται σε ενδεχόμενους γατοκαβγάδες.Με αντιβιώσεις λέει δεν πρόκειται να κάνουμε κάτι απλά θα τρενάρουμε τις εξαγωγές. Προφανώς ρισκάροντας να χάσουμε και τους κάτω κυνόδοντες. Από την άλλη ένας άλλος κτηνίατρος που μίλησα στο τηλέφωνο(και γενικά ξέρω ότι είναι πολύ καλός) μου είπε ότι πιστεύει ότι μιας και η γάτα δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη (5 χρονών στο περίπου) θα πρέπει να προσπαθήσουμε να τρενάρουμε όσο μπορούμε τις εξαγωγές μέσω αντιβιώσεων και θεραπείας. Από την άλλη πραγματικά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι η συγκεκριμένη γάτα να παίρνει συνέχεια φάρμακα και να πιάνεται και να μεταφέρεται συνέχεια για να μπορεί να την παρακολουθεί ο κτηνίατρος σε περίπτωση που αποφασίσουμε την λύση των αντιβιώσεων. Ο γιατρός λέει ότι σε περίπτωση εξαγωγών το μόνο που θα αλλάξει στην ζωή της είναι ότι θα πρέπει να τρώει υγρή τροφή.
Τι να κάνουμε ρε παιδιά. Έχει κανείς καμία παρόμοια εμπειρία? Σας παρακαλώ δώστε μου λίγο τα φώτα σας!!! Θέλω να κάνω ότι είναι καλύτερο για την γατούλα αλλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:41, 23-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Αποφάσισα να γράψω εδώ για να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες για ένα θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ.
Στην γειτονιά μου υπάρχει μία γατούλα η οποία πια έχει γίνει σχετικά φιλική (μην φανταστείτε τρελά πράγματα- παραμένει ημιάγρια αλλά καταφέρνουμε να την πιάνουμε ενίοτε -με την μέθοδο του αιφνιδιασμού φυσικά).Μία από αυτές τις ημέρες λοιπόν την πιάσαμε και την πήγαμε στον κτηνίατρο να την δει λόγω του ότι τελευταίως μας φαινόταν λίγο πιο νευρική από ότι συνήθως. Ο γιατρός διέγνωσε προχωρημένη στοματίτιδα - ουλίτιδα και μας είπε ότι έχει ήδη χάσει δόντια. Μας είπε ότι αυτή η ασθένεια δεν θεραπεύεται και ότι σαν λύση προτείνει μόνο την εξαγωγή των δοντιών της γάτας.Αυτό σημαίνει ότι την πάμε εκεί και με χειρουργική επέμβαση της αφαιρεί όλα τα δόντια εκτός από τους κάτω κυνόδοντες, τα οποία είναι και τα πιο σημαντικά για την γάτα καθώς συγκρατούν την γλώσσα και το σχήμα του προσώπου και με αυτά προστατεύεται σε ενδεχόμενους γατοκαβγάδες.Με αντιβιώσεις λέει δεν πρόκειται να κάνουμε κάτι απλά θα τρενάρουμε τις εξαγωγές. Προφανώς ρισκάροντας να χάσουμε και τους κάτω κυνόδοντες. Από την άλλη ένας άλλος κτηνίατρος που μίλησα στο τηλέφωνο(και γενικά ξέρω ότι είναι πολύ καλός) μου είπε ότι πιστεύει ότι μιας και η γάτα δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη (5 χρονών στο περίπου) θα πρέπει να προσπαθήσουμε να τρενάρουμε όσο μπορούμε τις εξαγωγές μέσω αντιβιώσεων και θεραπείας. Από την άλλη πραγματικά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι η συγκεκριμένη γάτα να παίρνει συνέχεια φάρμακα και να πιάνεται και να μεταφέρεται συνέχεια για να μπορεί να την παρακολουθεί ο κτηνίατρος σε περίπτωση που αποφασίσουμε την λύση των αντιβιώσεων. Ο γιατρός λέει ότι σε περίπτωση εξαγωγών το μόνο που θα αλλάξει στην ζωή της είναι ότι θα πρέπει να τρώει υγρή τροφή.
Τι να κάνουμε ρε παιδιά. Έχει κανείς καμία παρόμοια εμπειρία? Σας παρακαλώ δώστε μου λίγο τα φώτα σας!!! Θέλω να κάνω ότι είναι καλύτερο για την γατούλα αλλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό!
Η εξαγωγή όλων των δοντίων είναι επίπονη και μάλλον θα χρειαστει να γίνει σε 2-3 χειρουργία, μετά την επέμβαση καλό θα ήταν να της βρείτε ένα σπίτι γιατι χωρις δόντια θα είναι δυσκολα για αυτην, με τις αντιβιώσεις και την κορτιζονηνα δειτε αρκετη βελτιωση και να μπορει να μενει και εξω μονη της

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,398 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:41, 23-05-11:

Το θέμα είναι ότι εφόσον η γάτα είναι αδέσποτη...πως θα εξασφαλίσουμε ότι θα τρώει πάντα υγρή τροφή;Άλλο να ήταν δικό μας το γατί...δεν ξέρω.....πάντως σίγουρα,όσο πιο πολλές γνώμες γιατρών..τόσο το καλύτερο.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:22, 23-05-11:

Να διευκρινίσω τα εξής για να σας δώσω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του θέματος:
Η γατούλα δεν είναι ακριβώς αδέσποτη, για την ακρίβεια είναι εδώ και 4 χρόνια στην αυλή του σπιτιού μου, χωρίς να έχει λείψει από εκεί για παραπάνω από μία ώρα (χωρίς υπερβολές-προφανώς βοηθάει και το γεγονός ότι την έχω στειρώσει). Πολύ συχνά δε τρυπώνει και στο σπίτι και κάθεται και μέσα. Φαγητό τρώει μόνο σε εμάς και δεν ψάχνει πουθενά αλλού γιατί φροντίζουμε να είναι πάντα ταϊσμένη. Οπότε είναι σαν να είναι δική μας, απλά ούτε αυτό μπορώ να το πω γιατί δεν την έχουμε μέσα στο σπίτι. Εγώ πάντως δική μας την νιώθω.
Όσο για την υιοθεσία δεν νομίζω ότι παίζει για τον απλό λόγο ότι ενώ υπάρχουν τόσα διαθέσιμα γατάκια, ποιος θα πάρει μία γάτα που είναι σε ημιάγρια κατάσταση, είναι μαθημένη έξω, θα έχει εφ' όρου ζωής ένα πρόβλημα (θα πρέπει να τρώει υγρή τροφή) και έχει και κομμένη ουρίτσα. Το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο.
Φυσικά την τροφούλα που απαιτείται θα της την εξασφαλίσω εγώ για πάντα. Δεν τίθεται τέτοιο θέμα, δηλαδή να την αφήσω χωρίς δοντάκια και να μην έχει μετά κατάλληλο φαγητό. Αυτό δεν θα το έκανα ποτέ. Συν του ότι ο γιατρός μου είπε ότι όσο δεν πολεμάμε την μόλυνση κινδυνεύουμε και από ενδοκαρδίτιδα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι σε απελπισία. Απλά φοβάμαι ότι αν ξεκινήσουμε με αντιβιώσεις θα χαθεί πολύτιμος χρόνος και θα κινδυνεύσουν και τα δύο βασικά της δοντάκια, δηλαδή οι κάτω κυνόδοντες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,398 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:50, 23-05-11:

Ωραία.Για μένα το πιο σωστό λοιπόν,είναι να πάρεις γνώμες και άλλων γιατρών,για να είσαι σίγουρη.Αν όντως κινδυνεύει απο ενδοκαρδίτιδα,και εφόσον σε εσάς τρώει..τότε θα πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά.Όμως εγω,πρώτα θα σιγουρευόμουν ότι ΕΤΣΙ είναι τα πράγματα.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 14:18, 23-05-11:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πουπουλινα για τις απαντήσεις σου μάλλον αυτό θα κάνω. Θα κάνω την καρδιά (της γάτας) πέτρα και θα την βάλω για μία ακόμη φορά στην γατοφόρο για να πάμε στον κτηνίατρο. Απλά επιμένω εδώ, έτσι ώστε αν υπάρχει ο οποιοσδήποτε που το έχει συμβεί το ίδιο να μου πει αφενός τι του είπε ο δικός του γιατρός και αφετέρου τι τελικά έκανε, διότι φοβάμαι ότι και με τον δεύτερο γιατρό τώρα μην μου πει ότι πρέπει να κάνω κάτι τελείως διαφορετικό και πελαγώσω. Πραγματικά όποιος ξέρει κάτι θα είναι μεγάλη βοήθεια.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:44, 23-05-11:

Δεν μου έχει τύχει για να ξέρω.Όμως αυτό που σου είπα είναι αυτό που θα έκανα εγω.Πρώτα θα σιγουρευόμουν ότι είναι έτσι(δηλαδή πέρνοντας πολλές γνώμες)..και να σου πω την αλήθεια,αν οι περισσότεροι μου έλεγαν ότι κινδυνεύουν και τα κάτω δόντια..και επίσης απο ενδοκαρδίτιδα,θα επέλεγα το βγάλσιμο.Καθαρά προσωπική μου άποψη βέβαια.
Σας εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα.Αν θες,γράφε μας νέα σας.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 09:27, 26-05-11:

Καλημέρα.
Έκλεισα ραντεβού για την μικρή την Παρασκευή το απόγευμα, σε έναν άλλο γιατρό, ο οποίος ξέρω από γνωστό μου άτομο ότι είναι πολύ καλός (ανήμερα το Πάσχα, μεσημέρι, προσπαθούσε να σώσει τον σκύλο τους) και είδα και στο site του, ότι ειδικεύεται στα οδοντιατρικά προβλήματα. Βέβαια με τάραξε λίγο στο τηλ. γιατί μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να την ναρκώσει για να την εξετάσει και το ψιλοφοβάμαι. Άσε που το θεωρώ λίγο υπερβολικό να ναρκωθεί το καημένο μόνο για μία εξέταση. Τέλος πάντων θα πάω αύριο από κοντά να δω τι παίζει. Ελπίζω να βρεθεί μία λύση γιατί νομίζω ότι πονάει η μικρή μου και έχω φρικάρει.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 09:42, 26-05-11:

εξετασεις για νοσηματα ( λευχαιμια, ειτζ, περιτονιτιδα ) κανατε ?

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 10:07, 26-05-11:

Όχι. Τίποτα από όλα αυτά. Δεν μου ανέφερε ο γιατρός ότι χρειάζεται κάποια τέτοια εξέταση. Μου είπε ότι είναι συνήθως αυτό-άνοσο και η μόνη λύση που έχουμε είναι η αφαίρεση.

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 10:39, 26-05-11:

Πολλές φορές τα προβλήματα στα δόντια συνοδεύονται από προβλήματα στα νεφρά ή άλλα όργανα! Αν για παράδειγμα υπάρχει νεφρική ανεπάρκεια, η νάρκωση σε συνδυασμό με την εγχείρηση, μπορεί να σκοτώσουν τη γατούλα! Μη δεχτείς καμιά νάρκωση και καμιά επέμβαση, αν δε γίνει πρώτα μια γενική αίματος!!!!! Και αν δε βρίσκεις γιατρό που να ξέρει να παίρνει αίμα χωρίς ηρέμηση, συνέχισε να ψάχνεις! Επειδή αυτοί είναι άχρηστοι, δε θα την πληρώνουν τα ζωάκια!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εξοστώσεις στα ούλα - Από BILIO
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-01-17 στις 08:58.
    • Προβλήματα στα δόντια και στα ούλα - Από PeiramatoZwo
      Το θέμα έχει λάβει 252 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-10-09 στις 17:05.
    • Σκουρόχρωμα ούλα - Από Gina
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-11-08 στις 22:20.
    • Μαύρα ούλα... - Από LETOS
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-08 στις 09:34.
    • Προβλήματα-προβλήματα! (ατοπική δερματίτιδα) - Από fil-fil
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-02-08 στις 09:55.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους