Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,586 εγγεγραμμένα μέλη και 715,498 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 509 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βόλτα με λουρί;

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:04, 18-04-13:

Ειρήνη μου, καταρχήν να μην σε ανησυχούν τα λερωμένα πατούσια.. τα καθαρίζουν μόνα τους. Αλλά σε περίπτωση που έχουν λερωθεί πολύ, μπορείς να βρεις ειδικά wipes (υγρά μαντηλάκια) για γάτες σε pet shop. Κάτι σαν wipes για μωρά, μόνο που είναι κατάλληλα για γάτες.
Όμως θα σας συμβούλευα ένας από εσάς να εκπαιδεύσει την κάθέ γάτα, και ένας να την βγάζει.. χρειάζονται να αναπτυχθούν δυνατοί κώδικες επικοινωνίας για κάτι τέτοιο, ούτως ώστε να μπορεί το άτομο να ελέγξει την γάτα πιο καλά σε περιπτώσεις κινδύνου. Και θα πρέπει το άτομο να είναι το πρώτο που εμπιστεύεται η γάτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:13, 12-06-13:

Παιδιά τι γνώμη έχετε για τα σαμαράκια τύπου jacket όπως αυτό; https://www.trixie.de/en/prod/Cat_Cat...ith_Lead,13191

Μου φαίνονται πολύ πιο ασφαλή από τα κλασικά σαμαράκια με τα λουράκια γύρω απ' το σώμα της γάτας. Απ' την άλλη, σκέφτομαι μήπως ούτε αυτό είναι ασφαλές γιατί βλέπω ότι δεν είναι ενωμένο το κομμάτι που δένει γύρω από το λαιμό με το υπόλοιπο, δηλαδή αυτό που είναι κάτω απ' την κοιλίτσα. Με αγχώνει λίγο.

Εσείς τι σαμαράκια προτιμάτε;

edit: τώρα είδα ότι το Γίδι προτείνει αυτό το σαμαράκι ακριβώς! Γίδι, η Μπριαμίτσα μ' αυτό πάει βόλτα;;;

Μου άρεσε επίσης αυτό https://www.amazon.com/Pawz-Black-10-...pr_product_top αλλά προς το παρόν βλέπω είναι μόνο για σκυλάκια. Αν βγάλουν τίποτα ίδιο για γατούλα θα είναι νομίζω τέλειο. Τι λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 12-06-13 στις 20:18.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:48, 12-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Παιδιά τι γνώμη έχετε για τα σαμαράκια τύπου jacket όπως αυτό; https://www.trixie.de/en/prod/Cat_Cat...ith_Lead,13191

Μου φαίνονται πολύ πιο ασφαλή από τα κλασικά σαμαράκια με τα λουράκια γύρω απ' το σώμα της γάτας. Απ' την άλλη, σκέφτομαι μήπως ούτε αυτό είναι ασφαλές γιατί βλέπω ότι δεν είναι ενωμένο το κομμάτι που δένει γύρω από το λαιμό με το υπόλοιπο, δηλαδή αυτό που είναι κάτω απ' την κοιλίτσα. Με αγχώνει λίγο.

edit: τώρα είδα ότι το Γίδι προτείνει αυτό το σαμαράκι ακριβώς! Γίδι, η Μπριαμίτσα μ' αυτό πάει βόλτα;;;

Μου άρεσε επίσης αυτό https://www.amazon.com/Pawz-Black-10-...pr_product_top αλλά προς το παρόν βλέπω είναι μόνο για σκυλάκια. Αν βγάλουν τίποτα ίδιο για γατούλα θα είναι νομίζω τέλειο. Τι λέτε;
Ειμαι της αποψης οτι αν η γατα εχει μαθει να ζει μονο μεσα δεν υπαρχει λογος να βγαινει βολτα με σαμαρακι.Παρολα αυτα εγω στον μεγαλο μου ειχα παρει αυτο https://www.trixie.de/en/prod/Cat_Cat...d_Velvet,13184 αλλα τις κοψαμε τις βολτες.Να ειστε προετοιμασμενοι οτι θα σας ζητανε συνεχεια βολτα αν την μαθουν και θα κλαινε πισω απο μια πορτα. Τα σαμαρακια που εβαλες δεν θα τα προτιμουσα. Θα ενοχλουν πολυ το ζωο και θα υποφερει απο ζεστη τωρα το καλοκαιρι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 10:06, 13-06-13:

Δεν το θέλω για βόλτα τόσο πολύ να σου πω την αλήθεια. Το θέλω πιο πολύ για έξτρα ασφάλεια όταν θα χρειαστεί να ταξιδέψουμε με αεροπλάνο. Θα είναι μεν μέσα στο καλάθι της, αλλά επειδή μπορεί να χρειαστεί να τη βγάλω, δε θα νιώθω καθόλου σίγουρη με το να την κρατάω απλά. Με τόσο κόσμο και φασαρία γύρω γύρω, φοβάμαι ότι σίγουρα θα ρίξει σάλτο και θα την κυνηγάμε. Θέλω λοιπόν να της φοράω κι ένα τέτοιο σαμαράκι για να την κρατάω πιο σίγουρα.

Τώρα αν δω ότι το λατρεύει τόσο πολύ και ότι δεν κάνει σαν παλαβή να το πετάξει από πάνω της, ίσως να το δοκίμαζα και για βόλτα. Αλλά το ψιλοαποκλείω, γιατί ειδικά στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει χώρος για βόλτα για γατούλες.

Η ζέστη δε με απασχολεί τόσο καθώς δε θεωρώ ότι θα την επηρεάσει τόσο πολύ. Δε θα το φοράει για πολλή ώρα, δε θα τη βγάλω στον ήλιο, δηλαδή ακόμα και βόλτα να την πήγαινα θα την πήγαινα το βράδυ που έχει ησυχία και δροσιά.

Αυτό το σαμαράκι που έβαλες μου φαίνεται κατάλληλο για κάπως μεγαλόσωμα γατιά που δεν είναι και πολύ νευρικά. Η δικιά μου, μικρόσωμη και νευρόσπαστη, πιστεύω ότι δεν έχει ελπίδες να μείνει μέσα στο σαμαράκι αυτό. Θα το πέταγε από πάνω της με μεγάλη άνεση.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 10:19, 13-06-13:

Δεν το θέλω για βόλτα τόσο πολύ να σου πω την αλήθεια. Το θέλω πιο πολύ για έξτρα ασφάλεια όταν θα χρειαστεί να ταξιδέψουμε με αεροπλάνο. Θα είναι μεν μέσα στο καλάθι της, αλλά επειδή μπορεί να χρειαστεί να τη βγάλω, δε θα νιώθω καθόλου σίγουρη με το να την κρατάω απλά. Με τόσο κόσμο και φασαρία γύρω γύρω, φοβάμαι ότι σίγουρα θα ρίξει σάλτο και θα την κυνηγάμε. Θέλω λοιπόν να της φοράω κι ένα τέτοιο σαμαράκι για να την κρατάω πιο σίγουρα.

Τώρα αν δω ότι το λατρεύει τόσο πολύ και ότι δεν κάνει σαν παλαβή να το πετάξει από πάνω της, ίσως να το δοκίμαζα και για βόλτα. Αλλά το ψιλοαποκλείω, γιατί ειδικά στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει χώρος για βόλτα για γατούλες.

Η ζέστη δε με απασχολεί τόσο καθώς δε θεωρώ ότι θα την επηρεάσει τόσο πολύ. Δε θα το φοράει για πολλή ώρα, δε θα τη βγάλω στον ήλιο, δηλαδή ακόμα και βόλτα να την πήγαινα θα την πήγαινα το βράδυ που έχει ησυχία και δροσιά.

Αυτό το σαμαράκι που έβαλες μου φαίνεται κατάλληλο για κάπως μεγαλόσωμα γατιά που δεν είναι και πολύ νευρικά. Η δικιά μου, μικρόσωμη και νευρόσπαστη, πιστεύω ότι δεν έχει ελπίδες να μείνει μέσα στο σαμαράκι αυτό. Θα το πέταγε από πάνω της με μεγάλη άνεση.
Καλημερα! Οχι το σαμαρακι που εχω εγω το ρυθμιζεις εσυ και δεν βγαινει με τιποτα το γατι απο αυτο.Ο γατος μου ο μεγαλος ναι ειναι γομαρακι αλλα ειναι πολυ νευρικος.Ομως τον ειχαμε μαθει απο μωρο να φοραει το σαμαρακι.
Καλα κανεις και θα της φορεσεις σαμαρακι γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που τρομαζουν και χανονται στο αεροδρομιο.Και εμεις ετσι θα κανουμε οταν ειναι να ταξιδεψουμε.
Αν εισαι σιγουρη για την ασφαλεια του συγκεκριμενου μοντελου,μην δισταζεις.
Προσωπικα προτιμαω το παραδοσιακο κουμπωμα παρα το κρις κρατς(νομιζω το σαμαρακι που εβαλες ετσι ειναι). Φοβαμαι μην ανοιξει με μια αποτομη κινηση.Και ειδικα για τον μεγαλο μου μου ειναι 7 κιλα και δεν θα το ρισκαρα.

υ.γ. Στη φωτογραφια με το σαμαρακι που παρεθεσα,του το εχουν πολυ χαλαρο.Μην το βλεπεις ετσι.Σφιγγει και αγκαλιαζει το ζωο και δεν μπορει να βγει απο αυτο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:30, 18-06-13:

Η Μπριαμίτσα όντως με αυτό πάει βόλτα, της Trixie, και γι'αυτό το προτείναμε! Έχει τα "σκριτς-σκρατς" στην κοιλιά και το λαιμό, αλλά και ένα επιπλέον δέσιμο στο λαιμό. Στην αρχή θέλει λίγο συνήθεια, γιατί το λουρί είναι ελαστικό.

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 17:39, 18-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Η Μπριαμίτσα όντως με αυτό πάει βόλτα, της Trixie, και γι'αυτό το προτείναμε! Έχει τα "σκριτς-σκρατς" στην κοιλιά και το λαιμό, αλλά και ένα επιπλέον δέσιμο στο λαιμό. Στην αρχή θέλει λίγο συνήθεια, γιατί το λουρί είναι ελαστικό.
Επειδή σκεφτόμαστε και εμείς να ξεκινήσουμε να τα γάζουμε βόλτα...
Για ποιές ηλικίες κάνουν τα σαμαράκια?
Σε ποια ηλικια τους το ξεκινήσατε??

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:54, 18-06-13:

Η Μπριάμ ξεκίνησε κάπου ανάμεσα στον 8ο και 10ο μήνα (δεν ξέρουμε ακριβή ηλικία), και ενώ αρχικά δεν της άρεσε, κούτσου-κούτσου το συνήθισε και κατέληξε να με τραβάει ή να αρνείται να μπει μέσα. Μη φανταστείς, δεν κάνουμε μεγάλους περιπάτους, αλλά κι αυτό το λίγο στη φύση της κάνει καλό.
Τώρα που το λες, πρέπει να της ανανεώσω την αμπούλα για τους ψύλλους και τα τσιμπούρια...

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 23:04, 18-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Η Μπριάμ ξεκίνησε κάπου ανάμεσα στον 8ο και 10ο μήνα (δεν ξέρουμε ακριβή ηλικία), και ενώ αρχικά δεν της άρεσε, κούτσου-κούτσου το συνήθισε και κατέληξε να με τραβάει ή να αρνείται να μπει μέσα. Μη φανταστείς, δεν κάνουμε μεγάλους περιπάτους, αλλά κι αυτό το λίγο στη φύση της κάνει καλό.
Τώρα που το λες, πρέπει να της ανανεώσω την αμπούλα για τους ψύλλους και τα τσιμπούρια...
1ον η stronghold.κανει και για τσιμπουρια;2ον εκανα μεγαλη πατατα εβγαλα.2η φορα τον ρωμαιο κ ενω ξεθαρεψε κ πηγαμε πιο μακρυα με εμπιστευτηκε κ πηγαινε ..πηδηξε απο ενα πεζουλι κ πηδηξα κ γω ξωπισω του κ τρομαξε κ μπλεχτηκε κ τραβηχτηκε κ απο τον λαιμο..μπλεχτηκε σε κατο χορτα κ πηγα κ τον πηρα αγκαλια κ τον ηυρισα πισω αγκαλια ...ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ..δεν θα μ εμπιστευτει ξανα..ε και σαν να μην εφτανε αυτο οταν μπηκαμε μες στην πολυκατοικια κ τον ξεσαμαρωσα εκανε λαχανιασμα κοιτωμτας εξω..απο την αδρεναλινη ηταν;ειδα κ τα χορτα τον χαιδευα κ του τα βγαζα κ εφερα.να τον χτενισω για να τ αφαιρεσω κ φευγοντας μακρυα μου μου κανε χχχχ..μ εβριζε πιθανον..

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 13:34, 19-06-13:

Παιδια αληθεια δεν ειχε κανείς παρομοια εμπειρία;;και η stronghold κανει κ για τσιμπουρια;

Παράθεση

Linka (Thalia)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Linka
H Thalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H Linka έγραψε στις 14:00, 19-06-13:

Κι εγώ θέλω να τη μάθω τη Linka σε λουρί αλλά κι εγώ πιο πολύ για extra ασφάλεια σε περίπτωση ταξιδιού και για το μπαλκόνι μας που μόνο έτσι είναι ασφαλές να βγαίνει γιατί είναι τεράστιο και δε μπορώ να το περιφράξω (είμαι και με νοίκι) οπότε παρότι είναι μόνο 2 μηνών σχεδόν, της έχω πάρει σαμαράκι-γιλέκο για κουνάβια και της κάνει τέλεια ώστε να το συνηθίσει από τόσο μικρή... ήδη το έχει μάθει αρκετά, της δίνω και καμιά λιχουδίτσα όσο το φοράει να το συνδέσει με κάτι καλό ... Βέβαια για έξω βόλτα δεν ξέρω αν θα το τολμήσουμε ποτέ...

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 14:22, 19-06-13:

Ναι;;θελουμε φωτο να ξερεις δεν.πετας απλα ενα φοραει σαμαρακι γιακουναβι κ ξεμπερδεψες..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Linka (Thalia)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Linka
H Thalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H Linka έγραψε στις 14:46, 19-06-13:

χαχαχαχαχ σωστό κι αυτό! δυστυχώς δεν έχω καμιά καλή με σαμαράκι, μόνο αυτές τις δύο στις οποίες κυλιέται ναζιάρικα σε στυλ "εντάξει μαμά γελάσαμε, βγάλτο τώρα" Εντωμεταξύ σε λίγο καιρό δε θα της κάνει αλλά νομίζω υπάρχει κι άλλο ένα κουναβομέγεθος μεγαλύτερο και μετά ίσως περάσουμε σε γατίσιο αλλά πιστεύω θα μεσολαβήσει ένα διάστημα που δε θα της κάνει τίποτα χαχα

(καλέ καθώς ανέβαζα τις photo μου βγήκε μύνημα ότι πρέπει να διαγράψω παλιότερες που έχω ανεβάσει για να μπορέσω να ανεβάσω κι αυτές, δεν ήξερα ότι υπάρχει περιορισμός!)

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_000639.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  1,92 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Linka : 16-07-13 στις 14:46.
Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey οδ έγραψε στις 14:59, 20-06-13:

αυτο μαλλον θα την κανει να ζεσταίνεται...και θα τις φαίνεται ογκοδες
το ιδανικο ειναι αυτο για εμενα https://www.youtube.com/watch?v=i8ygBgYosJs
στο 19 δευτερολεπτο το δειχνει καλα!!!
ΤΟ θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω πουθενα εχω παρει 3 μεχρι τωρα...αποτυχια ολα!!! ηταν για σκυλο γιατι για γατα δεν εβρισκα.... να παραγγειλω δεν παιζει γιατι εκτος οτι η γατα μου ειναι 6,4 κιλα-6,6 και θελω να δω νουμερο... αντε πες στο petcity φερε λουρι για γατα και μαλιστα τυπου Η.... θα σε κοιτανε καπως ετσι ....
εγω μενω πετρουπολη αθηνα.... εαν ξερει καποιος μαγαζι με σαμαρακια για γατες να το γραψει μηπως και μπορεσω να βρω.....

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey οδ έγραψε στις 16:46, 20-06-13:

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν τις δενουμε με λουρι σε ενα δεντρακι και μπαίνουμε σε καταστημα η σε μια παραλια...... οπως εδω https://www.adespoto.gr/index.php?opt...use&Itemid=116
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΤΙς ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ!!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O gandalfthegrey οδ έγραψε στις 14:25, 21-06-13:

τελικα υπαρχει καποιος να ξερει μαγαζια για σαμαρακια γατας στην αττικη ...προς πετρουπολη - ιλιον -περιστερι-αγιους αναργυρους....
κατα προτιμιση αυτο το στυλ https://www.youtube.com/watch?v=i8ygBgYosJs

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 14:39, 21-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από gandalfthegrey
τελικα υπαρχει καποιος να ξερει μαγαζια για σαμαρακια γατας στην αττικη ...προς πετρουπολη - ιλιον -περιστερι-αγιους αναργυρους....
κατα προτιμιση αυτο το στυλ https://www.youtube.com/watch?v=i8ygBgYosJs
Στις περιοχες αυτες ειχα ψαξει πριν δυο χρονια και ολοι μου προτειναν σαμαρακια για μικροσωμα σκυλια(μακρια).Τελικα βρηκα και παρηγγειλα της trixie απο εδω https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...D9%D3%C5%C9%D3
Ειναι το ιδιο με εκεινο στο βιντεο που παρεθεσες.Μην το φοβηθεις το νουμερο γιατι το ρυθμιζεις εσυ οσο θελεις.

Αρχική Δημοσίευση από gandalfthegrey
ΠΡΟΣΟΧΗ δεν τις δενουμε με λουρι σε ενα δεντρακι και μπαίνουμε σε καταστημα η σε μια παραλια...... οπως εδω https://www.adespoto.gr/index.php?opt...use&Itemid=116
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΤΙς ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ!!!!!
και να πνιγουν επισης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 21-06-13 στις 15:38. Αιτία: Merge
Παράθεση

George1990 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George1990
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O George1990 έγραψε στις 01:33, 06-11-13:

Ας ανοιξω και παλι αυτο το θεμα μετα απο κατι μηνες ...Λοιπον οποιος θελει σαμαρακι-γιλεκο καλυτερο σαιτ απο αυτο δεν υπαρχει https://www.mynwoodcatjackets.com/lux.php , βεβαια δεν ειναι στην ελλαδα αλλα στην αγγλια και χρειαζεσαι paypal για να πληρωσεις αλλα λεπτομεριες ...παρειγγηλα πριν μερικες μερες ενα αντε γεια γιλεκακι ολα τα λεφτα το περιμενω απο δευτερα...ε στην ελλαδα δν εβρισκα με τιποτα οποτε ειπα να πλουτισω και τους εγγλεζους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:17, 11-02-14:

απευθύνομαι στους αγαπητούς συνγατόφιλους που βγάζουν βόλτα τα γατούλια τους αλλά κ σε όποιον άλλο πιθανό να ξέρει..

θέλω να αρχίσω να βγάζω την παμαμπού βόλτα..μέχρι τώρα τη βγάζω λίγο χωρίς λουράκι την αφήνω να...''μαστουρώνει''με τις μυρωδιές της γειτονιάς,τρώει χορταράκια κ μετά πάλι μέσα..
όμως φοβάμαι μήπως καμιά μέρα μου φύγει...γάτες είναι γαρ..οπότε το λουράκι είναι μία ασφαλής λύση.
όμως έχω το εξής πρόβλημα..μόλις της βάλω το λουράκι(αυτό που κουμπώνει στην πλάτη κ πιάνει τα δύο μπροστινά πόδια)πέφτει κάτω, σαν ναρκωμένη κ παντελώς αδύναμη...μάλιστα..γουργουρίζει κιόλας !για περπάτημα δεν το συζητώ..σα μεθυσμένη.
γιατί;κάνω κάτι λάθος;είναι ζαβό το γατί;πιέζεται ίσως κάποιο νεύρο του; θέλω τόσο να βγαίνουμε βολτούλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 15:43, 11-02-14:

χααχα πολυ αστεια εικονα χαχαχα!απαιχτη η παμαμπου..μια πιθανοτητα που δινω εγω τελειως υποθετικη ειναι οτι το γατι σου ειναι πολυ καλουλη και διακριτικη υπαρξη και ετσι εκδηλωνει το αγχος του με τεζαρισμα κ γουργουρητο δηλαδη..γιατι τα γατια δεν εχουν μονο ενα ειδος χουρχουρισματος αλλα πολλα!!αν το ψαξεις θα βρεις αντιστοιχα αρθρα!Εχουν για τον πονο για το αγχος για χαρα..δεν θυμαμαι αλλα..θα λεγα να συνεχισεις την προσπαθεια απο λιγο την φορα κι αν δεις οτι συνεχιζεται επικοινωνησε κ με τον γιατρο..

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:53, 11-02-14:

σίγουρα δεν είναι χουρχουρητό χαράς...αλλά να γίνεται τελείως άβουλο σαν ναρκωμένο;τόοοσο ευαίσθητο;ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,182 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:29, 11-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από παμαμπου
απευθύνομαι στους αγαπητούς συνγατόφιλους που βγάζουν βόλτα τα γατούλια τους αλλά κ σε όποιον άλλο πιθανό να ξέρει..

θέλω να αρχίσω να βγάζω την παμαμπού βόλτα..μέχρι τώρα τη βγάζω λίγο χωρίς λουράκι την αφήνω να...''μαστουρώνει''με τις μυρωδιές της γειτονιάς,τρώει χορταράκια κ μετά πάλι μέσα..
όμως φοβάμαι μήπως καμιά μέρα μου φύγει...γάτες είναι γαρ..οπότε το λουράκι είναι μία ασφαλής λύση.
όμως έχω το εξής πρόβλημα..μόλις της βάλω το λουράκι(αυτό που κουμπώνει στην πλάτη κ πιάνει τα δύο μπροστινά πόδια)πέφτει κάτω, σαν ναρκωμένη κ παντελώς αδύναμη...μάλιστα..γουργουρίζει κιόλας !για περπάτημα δεν το συζητώ..σα μεθυσμένη.
γιατί;κάνω κάτι λάθος;είναι ζαβό το γατί;πιέζεται ίσως κάποιο νεύρο του; θέλω τόσο να βγαίνουμε βολτούλα!
Τι είδους λουράκι (εννοείς " λουράκι-σαμαράκι") που πιάνει τα δυο μπροστινά πόδια? Μήπως είναι υφασμάτινο σαν "παλτό" και την ενοχλεί? Είναι κατάλληλο για γάτες?
Αν έχεις τη δυνατότητα, κάνε μια δοκιμή και άλλαξέ της το, να δεις αν αντιδρά το ίδιο..
Σου προτείνω αυτό της trixie, λουράκι-σαμαράκι το οποίο χρησιμοποιούμε κι "εμείς", έχει δε δυο ειδών: Και one size και διαφόρων εκατοστών ανάλογα με το μέγεθος του γατιού (προτείνω το δεύτερο)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 23:36, 11-02-14:

Ασχετο αλλα εισαστε μια Θεα (ΡΩΜΑΙΟ)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,182 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:38, 12-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από lovekittens
Ασχετο αλλα εισαστε μια Θεα (ΡΩΜΑΙΟ)
Ωωω!ευχαριστούμε...

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 15:08, 12-02-14:

ευχαριστω για τις πληροφοριες...ναι ειναι σαμαρακι αλλα ίσως είναι λίγο μικρό γι αυτήν..θα δω κ το τριξι.ίσως είναι κ παράξενη-καλομαθημένη η δικιά μου!κ ναι είστε μία κούκλα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:07, 12-02-14:

ευχαριστω για τις πληροφοριες...ναι ειναι σαμαρακι αλλα ίσως είναι λίγο μικρό γι αυτήν..θα δω κ το τριξι.ίσως είναι κ παράξενη-καλομαθημένη η δικιά μου!κ ναι είστε μία κούκλα...
Ε λίγο-πολύ τις παραξενιές τους όλα τους τις έχουν...
Αλλά όλα τα μωρά μας είναι κουκλιά
Δουλειά τους δε είναι να μας παιδεύουν και να μας γοητεύουν και μεις να τα καλομαθαίνουμε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 775 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:54, 13-02-14:

καλησπέρα σε όλους κι όλες.
είμαι νέα γατομαμά και τώρα είδα το θέμα αυτό.

επειδή μένω στον πρώτο όροφο της πολυκατοικίας μου έχουμε 2 μπαλκόνια ένα μεγάλο κι ένα μικρό. μιας και καπνίζουμε κι εγώ κι ο σύντροφός μου πάντα αερίζαμε το σπίτι, τώρα όμως με το γατάκι δε το κάνω πολύ γιατί το μπροστινό μεγάλο μπαλκόνι είναι ακάλυπτο, μόνο κάγκελα έχει. πήρα λοιπόν καλαμωτή να το φράξω, όπως το πίσω, κι ένα σαμαράκι ώστε να μη χρειάζεται να επιβλέπω τη μικρή συνέχεια το καλοκαίρι που ανοίγουμε πολλές ώρες.
μέχρι ώρας όμως δε με αφήνει να της το βάλω καν, γκρινιάζει. βέβαια το πήρα μόλις σήμερα και περιμένω να ηρεμήσει λίγο από τα παιχνίδια, να τη βρω ευάλωτη και να της το βάλω να το συνηθίσει λίγο μέσα, πριν βγούμε στο μπαλκόνι.
δε με ενδιαφέρει να τη βγάζω βόλτα απλά να μπορώ να αερίζω το σπίτι και να χαίρεται κι εκείνη λίγο το μπαλκόνι με ασφάλεια.
υπάρχει περίπτωση να μη το δεχτεί με τίποτα το σαμαράκι?
η εμπειρία σας τί λέει?
να σημειώσω πως η μικρή μου είναι 3 μηνών και πολύ ζωηρή!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 15:39, 13-02-14:

αυτό το κάνεις γιατί φοβάσαι μήπως πηδήξει η μικρή?υπάρχει όντως πρόσβαση στους διπλανους χώρους?κι εγώ στον 1ο μένω..η παμαμπού ποτέ δεν έκανε κάποιο σάλτο από μόνη της..νομίζω με καλαμωτή μόνο είσαι ασφαλής..ή μη τη βγάζεις μέχρι να μεγαλώσει λιγο ακομα.στο λέω εκ πείρας..η δικιά μου το σαμαράκι δε το δέχτηκε ποτέ..την ξεγελάω με σκέτο λουράκι.ίσως να προσπαθείς αυτο?

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 775 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:47, 13-02-14:

καλησπέρα, όμορφο όνομα για γατούλα το παμαμπου

ναι αφενός φοβάμαι μη πάει στο διπλανό μπαλκόνι που μένουν δυο καλοί άνθρωποι... τρόπος του λέγειν, και δε θέλω να κάνω φόνο αν της κάνουν κάτι..

αλλά από την άλλη επειδή όπως είπα είναι από τα ζωηρά γατάκια, όπως μου είπε κι ο γιατρός της, φοβάμαι μήπως, το καλοκαίρι πχ που ανοίγουμε πολλές ώρες τη μπαλκονόπορτα, ξεφύγει της προσοχής μου για λίγο και δώσει κανένα σάλτο.

προς το παρόν, την ώρα του φαγητού την ξεγέλασα και της το φόρεσα λίγο αλλά φυσικά αντέδρασε. της αποσπούσα λίγο την προσοχή με παιχνίδια αλλά ήταν εμφανές πως την ενοχλούσε. θα το παλέψω και τις επόμενες μέρες μπας και το συνηθίσει, λίγα λεπτά κάθε μέρα πιστεύω θα το δεχτεί.

το πιο τρελό είναι πως μάλλον είναι η μοναδική γάτα που δε τρώει τα treats και δε μπορώ να της το συνδυάσω με κάτι τέτοιο. της έχω πάρει μια ποικιλία treats της trixie(4 ευρώ τα 80γραμ. περίπου, παρακαλώ!) κι ούτε να τα... φτύσει
μόνο αν της τα βάλω στο μπωλ με το φαγητό τα τρώει μαζί με το υπόλοιπο.

ευελπιστώ να συνεχίσει να το δέχεται να της το βάζω σε φάση που τρώει και να μην έχω πρόβλημα, να είμαι ήσυχη κι εγώ η μανούλα η έρμη!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:26, 13-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
καλησπέρα σε όλους κι όλες.
είμαι νέα γατομαμά και τώρα είδα το θέμα αυτό.

επειδή μένω στον πρώτο όροφο της πολυκατοικίας μου έχουμε 2 μπαλκόνια ένα μεγάλο κι ένα μικρό. μιας και καπνίζουμε κι εγώ κι ο σύντροφός μου πάντα αερίζαμε το σπίτι, τώρα όμως με το γατάκι δε το κάνω πολύ γιατί το μπροστινό μεγάλο μπαλκόνι είναι ακάλυπτο, μόνο κάγκελα έχει. πήρα λοιπόν καλαμωτή να το φράξω, όπως το πίσω, κι ένα σαμαράκι ώστε να μη χρειάζεται να επιβλέπω τη μικρή συνέχεια το καλοκαίρι που ανοίγουμε πολλές ώρες.
μέχρι ώρας όμως δε με αφήνει να της το βάλω καν, γκρινιάζει. βέβαια το πήρα μόλις σήμερα και περιμένω να ηρεμήσει λίγο από τα παιχνίδια, να τη βρω ευάλωτη και να της το βάλω να το συνηθίσει λίγο μέσα, πριν βγούμε στο μπαλκόνι.
δε με ενδιαφέρει να τη βγάζω βόλτα απλά να μπορώ να αερίζω το σπίτι και να χαίρεται κι εκείνη λίγο το μπαλκόνι με ασφάλεια.
υπάρχει περίπτωση να μη το δεχτεί με τίποτα το σαμαράκι?
η εμπειρία σας τί λέει?
να σημειώσω πως η μικρή μου είναι 3 μηνών και πολύ ζωηρή!
Και στη δική μου από 3 μηνών άρχισα να της φοράω το σαμαράκι, και μάλιστα ειδικό σαμαράκι για "kittens" (γατάκια και όχι γάτες) της Trixie που ακόμα, ενήλικη ούσα, της φοράω λόγω του οτι είναι μικρόσωμη Και βέβαια ήταν ζωηρή και στην αρχή δεν καθόταν, ούτε και την πίεσα.
Όμως ήδη από μικρή της φορούσα κολάρο για να συνηθίζει να έχει κάτι στο λαιμό της, ώστε να μην της έρθει απότομα το λουράκι. Το κολάρο βέβαια, αφού είχα αφαιρέσει το κουδουνάκι που θα την εκνεύριζε και είναι και στολίδι
Μετά, όταν την έβλεπα χαλαρωμένη κι έτοιμη για ύπνο, άρχισα να της φοράω το σαμαράκι και δεν μπορώ να πω οτι έβλεπα κάποια δυσφορία όταν ξυπνούσε κι άρχιζε τις... δραστηριότητες.
Και τότε, εκεί γύρω στους 6 μήνες που τη στείρωσα, φυσικά και έπαψα τις δοκιμές με το σαμαράκι μέχρι να κλείσει η τομή και να "θρέψει" το τραύμα. Έκανα και το σφάλμα και το "ξεχάσαμε"για 3-4 μήνες το σαμαράκι και σκέφτηκα "άντε φτου κι απ'την αρχή", Μάϊο-Ιούνιο, επιχείρησα να της το ξαναβάλω (σε φάση χαλάρωσης) και ώ του θαύματος...δεν βρήκα αντίσταση!
Ε μετά συνεχίσαμε με το λουράκι, εκεί λίγο παραξενεύτηκε που την έδενα στο μπαλκόνι για λίγο (πάντα με παρακολούθηση ώστε να επέμβω αν χρειαζόταν) που ενώ ήθελε να πάει παντού αναγκαζόταν και περιοριζόταν σε όρια (το λουράκι αυξομειώνεται κατά βούληση), αλλά της άρεσε τόσο ο ήλιος και το "έξω" του μπαλκονιού που το συνήθισε.
Και βέβαια για να μην την ταλαιπωρώ που ήθελε μια έξω μια μέσα και να μην έχουμε βάλε-βγάλε το σαμαράκι, της το άφηνα όλο το πρωί και το βραδάκι το βγάζαμε για να είναι ελεύθερη και βέβαια δεν βγαίνει βράδυ στο μπαλκόνι.

Το οποίο μπαλκόνι, είναι κι αυτό οχυρωμένο με δίχτυ ειδικό ώστε να της ανακόπτει τη φόρα κάθε φορά που αποφασίζει ξαφνικά να πηδήξει να βουτήξει κάποιο περιστέρι που περνάει σύριζα.
Τους χειμωνιάτικους μήνες δεν της φοράω καθόλου το σαμαράκι γιατί δεν βγαίνει για πολύ , κι έτσι έχω εναλλακτική το δίχτυ, το οποίο μπορώ να πω την έχει σώσει σε 2-3 περιπτώσεις.

Εμείς μένουμε στον τέταρτο όροφο, και κινδυνεύει η ζωή της Εσένα που είσαι στον πρώτο, κινδυνεύει βέβαια να τραυματιστεί αλλά και να τη χάσεις επειδή μπορεί να φύγει και να περιφέρεται στη γειτονιά Οπότε αν θέλεις ανοιχτά τα παράθυρα (κι εμείς τα έχουμε χειμώνα-καλοκαίρι), ή θα οχυρώσεις πολύ καλά το μπαλκόνι (βλέπε και το σχετικά θέματα που έχουν δημοσιευτεί εδώ) και βέβαια όχι με καλαμωτή, γιατί η καλαμωτή (στα σημεία που δένει)μάλλον θα διευκολύνει τη γάτα να σκαρφαλώσει, ιδαίτερα όσο είναι γατάκι που είναι πιο ελαφρύ το βάρος του. Δεν τη θεωρώ διόλου κατάλληλη και ασφαλή λύση την καλαμωτή

Με το λουράκι-σαμαράκι, είναι καλύτερα, αν βέβαια το δεχτεί.
Κι εδώ πάλι υπάρχουν σχετικά κεφάλαια στο my cat, πώς μαθαίνεις βήμα-βήμα τη γάτα να το συνηθίζει, χωρίς να ζορίζεται. Χρειάζεται η προσπάθεια να γίνεται βαθμιαία, όχι ξαφνικά να δέσεις το γατί και να το βάλεις στο μπαλκόνι, αλλά βήμα -βήμα. Και βέβαια, όχι σκέτο το λουράκι, γιατί κινδυνεύει να πνιγεί.
Ούτε σαμαράκια για σκύλους, αλλά θα αγοράσεις ειδικό για γάτες.
Εμάς μας βόλεψε και στις διακοπές το καλοκαίρι που την πήραμε μαζί στο εξοχικό και βέβαια το μπαλκόνι εντελώς ανοχύρωτο και δίπλα τα μπαλκόνια των γειτόνων που μ'ένα σάλτο θα βρισκόταν εκεί αν δεν είχε το λουράκι-σαμαράκι.

Άσε που κάναμε και στάση κατά τη διάρκεια του ταξιδιού και την βγάλαμε να ξεμουδιάσει από τη γατοφόρο, την πρώτη φορά φοβήθηκε και δεν βγήκε, αλλά τη δεύτερη όχι μόνο ήθελε να βγει αλλά και πολύ χάρηκε τη βόλτα με το λουράκι-σαμαράκι
Υπομονή θέλει, δοκίμασέ το και..καλή επιτυχία!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 13-02-14 στις 22:30.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:39, 13-02-14:

καλησπέρα alcyone.
κι εγώ της trixie αγόρασα, αν κι ίσως χρειαστώ πιο μικρό γιατί στο λαιμό όσο κι αν το έσφιξα χωράνε 2 δάχτυλα μέσα.
την πρώτη φορά μάλιστα προσπάθησε να περάσει το ποδαράκι της μέσα για να το βγάλει, μετά όμως που το έσφιξα τέρμα, αν και χωρούσε το δάχτλό μου άνετα, δε το ξανάβαλε το ποδαράκι της.
αυτό που πήρα γράφει one size αλλά αυξομειώνεται. θα τσεκάρω το site της trixie μήπως υπάρχει και κάποιο για πιο μικρά γατάκια, αν και μόνο στο λαιμό έχει το θεματάκι ότι είναι χαλαρό, στην κοιλιά είναι οκ.
προς το παρόν κι εγώ μέσα στο σπίτι θα της το βάζω λίγο κάθε μέρα να συνηθίσει και μετά θα δοκιμάσω τον οδηγό.

για την καλαμωτή νόμιζα πως είναι το πιο δύσκολο να σκαρφαλώσει, δεν έχει κάπου να γαντζώσει το πόδι, μπορεί να ναι κι ιδέα μου βέβαια.. θα δείξει!
απλώς φοβήθηκα τα άλλα πλαστικά και μεταλλικά πλέγματα γιατί έχουν τετραγωνάκια και μου φαινόταν πιο εύκολο για αυτήν να σκαρφαλώσει. είδομεν..!

ευχαριστώ για τις λεπτομερέστατες συμβουλές, όπως και να ΄χει.. θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rouli726 : 13-02-14 στις 22:43.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:58, 13-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
καλησπέρα alcyone.
κι εγώ της trixie αγόρασα, αν κι ίσως χρειαστώ πιο μικρό γιατί στο λαιμό όσο κι αν το έσφιξα χωράνε 2-3 δάχτυλα μέσα.
προς το παρόν κι εγώ μέσα στο σπίτι θα της το βάζω λίγο κάθε μέρα να συνηθίσει και μετά θα δοκιμάσω τον οδηγό.

για την καλαμωτή νόμιζα πως είναι το πιο δύσκολο να σκαρφαλώσει, δεν έχει κάπου να γαντζώσει το πόδι, μπορεί να ναι κι ιδέα μου βέβαια.. θα δείξει!
απλώς φοβήθηκα τα άλλα πλαστικά και μεταλλικά πλέγματα γιατί έχουν τετραγωνάκια και μου φαινόταν πιο εύκολο για αυτήν να σκαρφαλώσει. είδομεν..!

ευχαριστώ για τις λεπτομερέστατες συμβουλές, όπως και να ΄χει.. θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα
Θα φυλάξεις το σαμαράκι που αγόρασες και που της έρχεται λίγο φαρδύ στο λαιμό για όταν θα μεγαλώσει.
Και θα πας να ζητήσεις της Trixie (είναι τα καλύτερα, είχα δοκιμάσει κι άλλα) για "Kittens", κι αν δεν έχει το κατάστημα, ενδεχομένως να παραγγείλεις. Κι εδώ μια λεπτομέρεια με σημασία: Για να μη παιδεύεται το γατί, μη πάρεις να δένει με τρύπες, αλλά με ειδικό κλίπ, που αυξομειώνεται από το πλάϊ ώστε να αποφεύγεις κάθε φορά να το ρυθμίζεις και να εκνευρίζεται το ζουζούνι σου

Για την περίφραξη του μπαλκονιού τώρα..αν θες να είναι 100% ασφαλής έχει μεγάλη φασαρία και κοστίζει κάπως, αν είναι να γίνει σωστή δουλειά κι όχι "πασαλείματα". Δες εδώ:
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33246&page=2

Προς το παρόν, ας αρχίσεις με τις δοκιμές στο λουράκι-σαμαράκι, έχοντας τις μπαλκονόπορτες ελάχιστα ανοιχτές να μη χωράει να περάσει, κι αν τύχει και ανοίξεις, βγεις και τρέξει ξωπίσω σου , αφού έχεις την καλαμωτή ας είσαι κοντά σε περίπτωση που κάνει να σκαρφαλώσει.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 23:57, 13-02-14:

αχ τακουω ολα αυτα κ ζηλευω...μόνο το δικό μου γατί είναι τόσο χαζοβιόλικο κ δε δέχεται με τίποτα σαμαράκια κτλ?ελπίζω εν καιρώ..καλή τύχη rouli726..όσο για την alkyone..θαυμάζω την υπομονή σου κ την ηρεμία σου με το γατούλι..απέδωσε πάντως!καλές βόλτες σας εύχομαι..

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 10:48, 14-02-14:

Παμαμπου
Το ιδιο ακριβως εκανε και η δικια μου, μολις της εβαζα το σαμαρακι (ιδιο με της alcyone) ξαπλωνε στο πατωμα και δεν κουνιοταν καν. Οποτε τι εκανα, μολις το βαζαμε και ξαπλωνε εβγαζα το λειζερ που τρελαινεται να παιζει και σηκωνοταν στο λεπτο για να παιξει και το ξεχνουσε τελειως οποτε το συνηθισε με τον καιρο. Αυτο το καναμε καθε μερα για να της γινει ρουτινα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kathy85 : 14-02-14 στις 18:57.
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 15:06, 14-02-14:

απίθανη ιδεα..κ η δικιά μου τρελλαίνεται με το λέιζερ!θα το δοκιμάσω πάραυτα..σας ευχαριστώ!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 01:52, 15-02-14:

γεια σας!
τελικά είχε δίκιο η alcyone, υπάρχει για kitten, οπότε θα φυλάξω αυτό που πήρα για αργότερα και θα παραγγείλω το μικρό, το βρήκα σε ελληνικό site.
βάλαμε και την καλαμωτή κι η μικρή τρελάθηκε όταν τη βγάλαμε λίγο έξω, με επιτήρηση φυσικά!
βέβαια μόλις τη βάλαμε μέσα, καθόταν στην μπαλκονόπορτα και νιαούριζε αλλά την απασχόλησα.
την έβγαλα και λίγο με το σαμαράκι αλλά ήταν εμφανές πως της είναι μεγάλο οπότε δε θα ρισκάρω να το βγάλει, θα το χρησιμοποιώ μόνο για εξάσκηση μες στο σπίτι ώσπου να έρθει το μικρό.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 15:52, 15-02-14:

τις τελευταίες δύο μέρες βγαίνουμε με την παμαμπού βόλτα πια με λουράκι κι όχι μόνη της..αφού το σαμαράκι δεν το δεχόταν με τίποτα.αποφάσισα μέχρι να βρω ένα αρκετά καλό να της βάζω απλά λουράκι στο λαιμό που το δέχεται άνετα..
είναι στενάχωρο πάντως..δε χαίρεται..ίσως την ενοχλεί κ του λουράκι..δεν είναι η χαρούμενη παμαμπού που έτρεχε από εδώ κι από εκεί..ας μη μιλήσω για το γεγονός πως ενίοτε χρειάζεται να την τραβολογάω..ειναι λογικό τώρα στην αρχή;θα βελτιωθεί η κατάσταση;γιατί προς το παρόν σκέφτομαι πως την ταλαιπωρώ..από την άλλη δε θέλω να βγαίνει μόνη της..δε θα αντέξω να πάθει κάτι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:38, 15-02-14:

τις τελευταίες δύο μέρες βγαίνουμε με την παμαμπού βόλτα πια με λουράκι κι όχι μόνη της..αφού το σαμαράκι δεν το δεχόταν με τίποτα.αποφάσισα μέχρι να βρω ένα αρκετά καλό να της βάζω απλά λουράκι στο λαιμό που το δέχεται άνετα..
είναι στενάχωρο πάντως..δε χαίρεται..ίσως την ενοχλεί κ του λουράκι..δεν είναι η χαρούμενη παμαμπού που έτρεχε από εδώ κι από εκεί..ας μη μιλήσω για το γεγονός πως ενίοτε χρειάζεται να την τραβολογάω..ειναι λογικό τώρα στην αρχή;θα βελτιωθεί η κατάσταση;γιατί προς το παρόν σκέφτομαι πως την ταλαιπωρώ..από την άλλη δε θέλω να βγαίνει μόνη της..δε θα αντέξω να πάθει κάτι.
Μήπως βιάστηκες να περάσετε όλες τις φάσεις από την πρώτη επαφή με το σαμαράκι μέχρι τη βόλτα?
Ας μη τη βγάζεις βόλτα προς το παρόν, αφού βλέπεις οτι ζορίζεται Βρες ένα καινούργιο σαμαράκι το οποίο θα διαλέξεις πολύ προσεκτικά ώστε και ασφαλές να είναι και κατάλληλο για το μέγεθός της ώστε ούτε να τη στενεύει, ούτε να της έρχεται φαρδύ. Σου προτείνω ένα από αυτά: https://www.trixie.de/en/grp/Cat_Coll...arnesses,14877
Καλύτερα να μην είναι one size, αλλά όσο γίνεται πιο κοντά στις αναλογίες της (αφού τη μετρήσεις στα σημεία που θα δεθεί) και καλύτερα να δένει με κλιπ κι όχι με αγκράφα.
Βρες την σε κάποια φάση που θα μισο-κοιμάται, και με ήπιες κινήσεις να της το βάλεις. Κι ασ'το να το συνηθίζει, χωρίς για κάποιες μέρες να προσθέσεις και το λουράκι. Αυτό θα γίνει όταν θα δεις οτι το δέχεται το σαμαράκι, ειδάλως μη προχωρήσεις.
Σκέτο λουράκι νομίζω είναι καλύτερα να μην της το φοράς κι ας το δέχεται, διότι είναι επικίνδυνο να πιαστεί κάπου και να την πνίξει, ή να σου ξεφύγει..
Και, δίκιο έχεις που δεν θέλεις, κι ούτε να την αφήνεις όσο και να σου κλαίγεται, να βγαίνει έξω μόνη της. Καλύτερα να στενοχωρηθεί μέχρι να συνηθίσει οτι η ελευθερία της θα είναι περιορισμένη και να μείνει ασφαλής, παρά να ενδώσεις στις διαθέσεις της με κίνδυνο να το μετανοιώσεις πολύ ρισκάροντας τη ζωή της. Η ασφάλεια προηγείται όλων.
Η δε βόλτα, δεν είναι απαραίτητη, μη ξεχνάμε οτι οι γάτες δεν συμπεριφέρονται όπως τα σκυλιά. Το λουράκι-σαμαράκι απλώς βοηθάει να την έχεις κάπου έξω σε μπαλκόνι/βεράντα/κήπο, αφού εξασφαλίσεις σταθερό σημείο όπου θα είναι δεμένο (και δεν θα κινδυνεύει να μετακινηθεί ή λυθεί) και με τη δική σου πάντα επιτήρηση. Κι έτσι κι εσύ θα είσαι ήσυχη κι εκείνη ευχαριστημένη

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 16:26, 16-02-14:

alcyone σευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κ τις συμβουλές σου...νομίζω η συμβουλή στο να δέσω κάπου το λουράκι λειτούργησε!η παμαμπού ήταν πιο άνετη παρόλο που ακόμα την ενοχλεί...όχι ακριβώς το λουράκι αλλά η''αλυσίδα''του..σίγουρα μόνη της έξω δεν την αφήνω..θα πάρουμε κ σαμαράκι κι αν όλα πάνε καλά, με αργά βήματα, θα τη δένω λίγο στην πίσω αυλίτσα που της αρέσει..αλλιώς στο μπαλκόνι της που είναι ασφαλής κ εγώ ήρεμη..να έχετε μία όμορφη κυριακή.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:57, 16-02-14:

alcyone σευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κ τις συμβουλές σου...νομίζω η συμβουλή στο να δέσω κάπου το λουράκι λειτούργησε!η παμαμπού ήταν πιο άνετη παρόλο που ακόμα την ενοχλεί...όχι ακριβώς το λουράκι αλλά η''αλυσίδα''του..σίγουρα μόνη της έξω δεν την αφήνω..θα πάρουμε κ σαμαράκι κι αν όλα πάνε καλά, με αργά βήματα, θα τη δένω λίγο στην πίσω αυλίτσα που της αρέσει..αλλιώς στο μπαλκόνι της που είναι ασφαλής κ εγώ ήρεμη..να έχετε μία όμορφη κυριακή.
Κι εσείς μια όμορφη Κυριακάτικη βραδυά (μιας που τώρα μπήκα και είδα το ποστ) και μια καλή νέα εβδομάδα
Φιλάκια και στην τσούπρα σου την παμαμπού βεβαίως-βεβαίως!

Παράθεση

Maraki.gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maraki.gr
H Maraki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maraki.gr My cat My world♥ έγραψε στις 14:40, 21-05-16:

Καλησπέρα!! Ούτε για αστείο!! Οι γάτες είναι πολύ ανεξάρτητες και θέλουν να έχουν την ελευθερία τους... Βγάλε την έξω απλώς έχε την υπό επίβλεψη Εάν δεν έρχεται όταν την φωνάζεις κράτα μαζί σου λίγη από την αγαπημένη της τροφή και θα έρθει κοντά σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους