Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 102,761 εγγεγραμμένα μέλη και 711,910 μηνύματα σε 22,319 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 414 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το γατάκι μου είναι επιθετικό

Tinacat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tinacat
H Tinacat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Tinacat έγραψε στις 15:29, 28-03-11:

Καλησπέρα σε όλους ! Εδώ και 10 μέρες περίπου προσπαθώ να ψυχολογήσω το μικρο αδεσποτούλι γατάκι που βρήκα , και το οποίο πήρα για να το μεγαλώσω! Όταν το βρήκα σε ενα υπόγειο ήταν πολύ πολύ ήσυχο και παρα πολυ χαδιάρικο !Σήμερα μετα απο τόσες μέρες συνεχίζουν να του αρεσουν τα χάδια ωστόσο κάποιες στιγμές παθαίνει σαν τρελό,τρέχει , κρύβετε , οταν παω να το χαιδέψω προσπαθει να πιάσει το χέρι μου με το πόδι της και εγω το τραβάω πίσω γιατι νομίζω οτι θέλει να με γραντζουνίσει!Όταν είναι έτσι φεύγω και την αφήνω μόνη! Όταν επιστρέφω εχει ηρεμήσει και γίνεται πάλι το γατάκι που ήξερα! Όλο αυτο το κάνει γιατι τώρα πλέον δεν είναι φοβισμένο και θέλει να παίξει; Ή μήπως όντως θέλει να με γρατζουνίσει; Ή μήπως είναι κάποιος άλλος ο λόγος; Σκέφτομαι να της πάρω και κανα παιχνιδάκι να παίζει όταν την πίανει αυτο , ο μόνος προβληματισμός μου είναι μήπως γίνει ακόμη πιο ζωηρή με το παιχνιδάκι και μάθει να βγάζει νύχια και να γρατζουνάει.Σίγουρα έχεται μεγαλύτερη πείρα από μένα και η βοήθεια σας θα ήταν πολύτιμη .

Υ.Γ Η γατούλα είναι 4 μηνών περίπου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 15:46, 28-03-11:

είναι μικρούλι και πάνω στην τρέλα του!!!
η συμπεριφορά του είναι απόλυτα φυσιολογική!!!
θέλει απλά να παίξει!!
παίξε κ εσύ μαζί του πάρτο και κανενα παιχνιδάκι και μην φοβάσαι μην σε γρατζουνίσει κ αυτο μέσα στο πρόγραμμα είναι απο την στιγμή που πήρες γατουλίνι
αν δεις οτι γρατζουνάει και δαγκώνει έντονα λέγε του ΜΗΗΗΗ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tinacat

Νεοφερμένος

H Tinacat έγραψε στις 15:56, 28-03-11:

Σε ευχαριστώ πολύ Tia ! Με καθησύχασες παντός γιατί πραγματικά δεν ήξερα εάν όντος ήθελε να παίξει ή αν για κάποιο άλλο λόγο το πάθαινε αυτό . Θα του πάρω και παιχνιδάκι και ας ελπίσουμε οτι δεν θα γίνει πιο ζωηρό! Μου αρέσει όταν είναι ήρεμο και κάθετε και το ζουλάω συνέχεια και γουργουρίζει .

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 16:06, 28-03-11:

γενικότερα είναι και θέμα χαρακτήρα το πόσο ζωηρό ειναι το γατούνι αλλα στην δική σου περίπτωση μάλλον
όσο μεγαλώνει και εξοικειώνεται και με εσένα και με τον χώρο σίγουρα θα γίνετε όλο και πιο ζωηρή (φυσικά και λόγο ηλικίας)αλλα μην σε τρομάζει αυτό ίσα ίσα!!!
θα δεις οτι θα παίζετε μαζί κ θα το απολαμβάνεις όσο δεν πάει!!!
εγώ κάθομαι και γελάω μόνη μου όταν παίζω με τα μωράκια μου!!!(πέρα απο το γεγονός οτι μιλάμε κανονικά μεταξύ μας)

Παράθεση

Tinacat

Νεοφερμένος

H Tinacat έγραψε στις 16:31, 28-03-11:

Στην αρχή όταν το πρωτοφέραμε ήταν τόσο ήσυχο σαν λούτρινο . Καθόταν στο καλαθάκι του πάνω στο μαξιλαράκι του και δεν το κουνούσε ! Πίστευα ότι έτσι θα έμενε Τώρα πάλι κάθετε κάποιες ώρες εκει,πάλι θέλει χαδάκια , αλλααα πότε ποτε του έρχεται και καμια αναλαμπή και γίνεται μια κινητή σβουρα που θέλει να παίξει Μάλλον οσο πιο πολύ εξοικειώνεται με τον χώρο και μαζι μας θέλει σημασία στο παιχνίδι!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,251 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:50, 28-03-11:

Καλησπερα.Στην αρχη..ηταν τοσο ησυχο,γιατι απλα ηταν φοβισμενο και δεν σας ηξερε.Να ανησυχουσες αν σε τετοια ηλικια,δεν ηταν ζωηρο.Ειναι απολυτα φυσιολογικο.Και οπωσδηποτε να του παρεις παιχνιδακια.Να το χαιρεσαι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 18:16, 28-03-11:

Άστο να το κάνει και μη το φοβάσαι όταν τινάζει το ποδαράκι του προς το μέρος σου. Είναι μέρος του παιχνιδιού. Καμιά φορά άθελά του θα σε γραντζουνίσει. Μερικές φορές καθώς θα περπατάς θα πετάγεται από το πουθενά και θα σε κτυπά με το ποδαράκι του χαμηλά στο πόδι σου. Το έχουν όλα τα γατάκια αυτές τις συνήθειες. Κάνε ρολό ένα χαρτί η πάρε ένα καπάκι Κοκακολας και δώστα να παίξει.
Να σου ζήσει και θα χαρούμε να δούμε καμιά φωτο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,108 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 18:27, 28-03-11:

Όπως σου είπαν και οι άλλοι, μην το αφήνεις, παίξε μαζί του!!! Ο γατούλης μου αντίθετα με τα προστάγματα της φυλής του, που τον θέλουν αποκλειστικά κύριο του καναπέ, έχει περάσει το ένα έτος και μια φορά την ημέρα τουλάχιστον τον πιάνει παράκρουση! Τρέχει παντού σαν κυνηγημένος. Τον παίρνω κι εγώ στο κυνήγι, του κρύβομαι και με βρίσκει, κρύβεται αυτός και περνάμε μισή ώρα μες στην τρέλα να τρέχουμε στο σπίτι. Διασκέδασέ το, θα σου αρέσει πιο πολύ από ό,τι στο γατάκι σου στο τέλος!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 19:26, 28-03-11:

και εγώ το ίδιο κάνω, αλλά τώρα που είμαι λίγο αρρωστούλης μου έχει φύγει ηπολλή όρεξη για παιχνίδι και μου' χει έρθει πολλή όρεξη για ύπνο. κάτι ύπνους που ρίχνω ώρες ώρες...

αυτό που κάνει το γατάκι σου είναι τελείως φυσιολογικό.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:33, 28-03-11:

Καταρχήν να σου ζήσει το μικρούλη σου!! Είναι αγοράκι ή κορτιτσάκι;
Στην αρχή όπως πολύ σωστά έγραψε η Έφη ήταν φοβισμένο. Τώρα έχει αρχίσει να εξικοιώνεται και θέλει απλά...να παίξετε!! Δεν υπάρχει πιο γλυκό πράγμα από τη γρατσουνιά του γατιού σου!!! Όσο τρελό κι' αν ακούγεται αυτό! (Θα με θυμηθείς μια μέρα)
Σκέψου ένα τόσο δα πραγματάκι όπως είναι το δικό σου τώρα καταρχήν πως δεν ξέρει ακόμη πότε να κρατήσει τα νυχάκια του μέσα.. μεγαλώνοντας θα μάθει.. αλλά τώρα είναι απλά ένα μωρό που ακολουθεί τα ένστικτά του.. παίξε μαζί του άφοβα! Αυτό θα σας συνδέσει ακόμα πιο πολύ. Πήγαινε σε ένα πετ σιοπ και πάρε του παιγνιδάκια που είναι δεμένα σε σχοινί ή καλάμι. Αυτά θα τα λατρέψει. Επίσης αν μπορείς να του πάρεις γατόδεντρο για να σκαρφαλώνει, να παίζει, να κοιμάται ψηλά, να κρύβεται, να ξύνει τα νύχια του κι αυτό καλά θα ήταν να το αποφασίσεις κάποια στιγμή.
Περιμένουμε φώτο!!

Παράθεση

Tinacat

Νεοφερμένος

H Tinacat έγραψε στις 17:05, 31-03-11:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας Του πήρα και παιχνιδάκι και πλέων δεν το φοβάμαι . Του δίνω το χέρι μου ενώ το χαιδευω στην κοιλίτσα και αυτο το αρπάζει με τα χεράκια του (χωρίς να με γρατζουνίσει) και το βάζει στο στοματάκι του. Θέλει να παίξει και πιστεύω πως καταλαβαίνει πως το αγαπάμε πολυ!

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia

H tia έγραψε στις 17:07, 31-03-11:

αχου μωρέ!!!!
είδες!!!
σούπεερρρρ μπράβοοο!!!

Παράθεση

salahuddin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη salahuddin
Ο salahuddin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O salahuddin έγραψε στις 13:11, 02-04-11:

Χαιρετώ το φόρουμ. Συγχαρητήρια για το σάιτ!

Έχω πάρει έναν γάτο 2 μηνών, κεραμιδόγατο, με τον οποίο προσπαθώ να έχω την καλύτερη δυνατή συμβίωση, αλλά αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα, οπότε θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων.
Είναι χαρακτηριστικό της ηλικίας το πολύ παιχνίδι, αλλά ο γάτος είναι λίγο άγριος. Αυτό το συμπέρασμα το έβγαλα σε σύγκριση με τον προηγούμενο που είχα, ο οποίος ήταν Σιάμ, και ήταν πιο φιλικός και λιγότερο επιθετικός όταν έπαιζε. Ο δικός μου έχει μανία με τα δάχτυλα όλων, τα οποία συνεχώς δαγκώνει και τους κάνει δυνατές νυχιές. Χαρακτηριστικά, όταν κάθεται στην κοιλιά μου, τα ακολουθεί με το βλέμμα για να δει πότε θα τους κάνει επίθεση. Επίσης τραβάει καμιά φορά νυχιές στο πρόσωπο και ποτέ δεν κάθεται για χάδια, μόλις αρχίσω να τον χαιδεύω νιαουρίζει και φεύγει απ' τα πόδια μου. Κοινώς, δεν μπορώ να του βάλω (ανθρώπινα) όρια. Έχω προσπαθήσει να τον κάνω να μάθει το ονυχοδρόμιο βάζοντας και τα δικά μου νύχια να δει πώς είναι και τα δικά του, αλλά μάταια, απλώς το χρησιμοποιεί σαν παιχνίδι για να σκαρφαλώνει, κι όχι για να εξασκεί τα νύχια του (αυτά φροντίζει να τα βγάζει την ώρα που εγώ πάω να παίξω μαζί του). Επίσης έχω προσπαθήσει να του λέω Όχι Όχι, με το οποίο καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά γενικά, αλλά νομίζω ότι δεν το συνδέει με το λάθος που έκανε, ότι δηλαδή είναι αντίδραση στις δαγκωνιές ή στις νυχιές στο πρόσωπο.
Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά δεν είναι πρωτάκουστα σ' εσάς και ότι τα κάνει για να παίξει χωρίς ίχνος κακίας, αλλά δημιουργούνται πρακτικά προβλήματα, γιατί δεν παίζεις εύκολα μαζί του αν δεν σακατευτείς και κυρίως γιατί οι άλλοι άνθρωποι φοβούνται να παίξουν λόγω των επιθέσεων, και κατά συνέπεια δεν επιζητούν συχνά την παρέα του. Επίσης κάνει κάτι που δεν έχω ξανακούσει από γάτα, έναν ήχος πολύ περίεργο, σαν σκύλος που σε κοιτάει νευριασμένος προτού επιτεθεί. Δηλαδή ένα γγκκκρρρρ, που το κάνει όταν παίζει με τα μπαλάκια ή όταν τρέχει να πιάσει κάτι. Τι να πω. Δεν ξέρω αν όλα αυτά είναι αποκλειστικά λόγω ηλικίας και θα ηρεμήσει, ή αν είναι μόνιμα στοιχεία του χαρακτήρα του και θα ενταθούν όσο μεγαλώνει.
Πραγματικά, είμαι προβληματισμένος.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,108 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 13:22, 02-04-11:

Καλησπέρα και καλώς ήλθατε! ^-^

Σχετικά με το γατάκι σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, πόσο μικρό το πήρατε από τη μαμά του; Ξέρετε, τα γατάκια μαθαίνουν τα όρια του παιχνιδιού και κοινωνικοποιούνται στην ηλικία των 2 με 3 μηνών. Το δικό σας γατάκι, αν αποχωρίστηκε πολύ νωρίς τη μαμά και τα αδελφάκια του δεν έμαθε να παίζει και πρέπει να το βοηθήσετε εσείς. Δεν ξέρω αν το Όχι το βοηθάει, συνήθως χρησιμοποιούμε το ΜΗ και ταυτόχρονα φύσημα στο πρόσωπο. Διαφορετικά μπορείτε να βάλετε σε ένα κουτάκι κέρματα και να το κουνάτε κάθε φορά που κάνει κάτι μη επιθυμητό.

Τα παιχνίδια και τα δαγκώματα είναι φυσιολογικά, όπως επίσης είναι φυσιολογικό να μην κάθεται για χάδια. Απλώς πρέπει να του δώσετε να καταλάβει πως σας πονάει όπως θα του μάθαιναν η μαμά του και τα αδελφάκια του. Μεγαλώνοντας σίγουρα θα ηρεμήσει πάντως.

Να το χαίρεστε.

Παράθεση

salahuddin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη salahuddin
Ο salahuddin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O salahuddin έγραψε στις 13:48, 02-04-11:

Το πήρα από τη μαμά του όταν ήταν 2 μηνών και μίας εβδομάδας, οπότε θεωρώ ότι έχει κοινωνικοποιηθεί. Γι' αυτό μου φαίνονται αυτά λίγο περίεργα, ιδιαίτερα το σκυλίσιο γγκκρρρρ και οι νυχιές στο πρόσωπο.
Ίσως να με τιμωρεί που λείπω από το σπίτι, καθότι εργάζομαι, και δεν είμαι όλη μέρα εκεί να παίζω μαζί του. Ψάχνω να βρω τι φταίει και αν διορθώνεται, και προπαθώ να του δίνω να καταλάβει ότι υπάρχουν όρια στις δαγκωνιές και στις νυχιές.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 15:35, 02-04-11:

Ήμουν και εγώ γραμμένος στο ίδιο κλαμπ που είσαι κι εσύ τώρα. Ο προηγούμενος γάτος μου ήταν όπως τον περιγράφεις. Παιχνιδιάρης και άγαρμπος στις δαγκωματιές του. Ότι έβλεπε να κινείται του ορμούσε και αυτό το γρύλισμα που λες είναι η ικανοποίηση του που παίζει. Για τις επιθέσεις στο πρόσωπο τα είχα κι εγώ γι αυτό απέφευγα να τον κοιτώ στα μάτια πριν κάνει την επίθεση του. Και το βράδυ όταν κοιμόμουν κι αυτός ήθελε παιχνίδι ( τον χειμώνα σκεπαζόμουν μέχρι το κεφάλι) το καλοκαίρι προφύλαγα το πρόσωπό μου με τα χέρια μου. Αλλά ο δικός μου ήταν αδέσποτος όταν τον πήρα (τον βρήκα πάνω σε ένα δέντρο της ελιάς έξω από την είσοδο του εξοχικού μου.

Οι οδηγίες που σου δίνει η εμπειρότερη από εμένα MissKit είναι οι καλύτερες δυνατόν. Εγώ όταν με πονούσε του το έδινα να το καταλάβει με σταμάτημα του παιχνιδιού μας, έφευγα από κοντά του και δεν του έδινα σημασία για αρκετή ώρα. Αλλά πολλές φορές το τσογλάνι αφού με κοιτούσε περίεργα, εντόπιζε άλλο σημείο για να πάει να παίξει. Για τον ονυχόδρομο θα πρέπει να επιμένεις και μην τον έχεις κοντά σε τοίχο η έπιπλο. Τοποθέτησε τον στη μέση του δωματίου.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 18:16, 02-04-11:

Καλησπερα και απο εμας!
Πολλα απο αυτα που περιγραφεις ειναι στοιχεια που συναντησα και εγω στη μικρη μου και μεγαλωνοντας θελω να σου πω οτι ηρεμησε αρκετα, χωρις να σημαινει οτι δεν παιζει ακομα!
Συγκεκριμενα δηλαδη τα γρυλισματακια και το κυνηγι των δαχτυλων....bingo!
Εγω προσπαθησα (και το κανω ακομα) οταν βγαζει νυχια στο παιχνιδι πανω στα δικα μου χερια η ποδια, να φωναζω αου αου, οχι πολυ δυνατα, κατι που στη δικια μου εχει αποτελεσμα διοτι χαλαρωνει το γραπωμα της. Επισης οσο πιο αποτομα απομακρυνεις τα χερια η ποδια η δαχτυλα σου τοσο περισσοτερη δυναμη συνηθως βαζουν οι γατες οποτε οταν παιζεις μαζι τους με μελη του σωματος σου να φροντιζεις να κανεις ηρεμες κινησεις. Οταν βλεπω οτι βγαζει αρκετο νευρο και θελει να δαγκωσει πολυ απομακρυνω το χερι μου μου και της δινω καποιο απο τα παιχνιδια της για να βγαλει πανω του το αχτι της!
Οσο για το ονυχοδρομιο μην απελπιζεσαι, μου πηρε πανω απο μηνα να της μαθω να ξυνει τα νυχια της εκει (η μεγαλη μου δεν το χρησιμοποιει ποτε σκεψου). Εξυνα τα δικα μου νυχια και μετα επαιρνα απαλα το πατουσακι της και το ετριβα εκει πανω. Στην αρχη αδιαφορουσε, συνεχιζε και εξυνε τα νυχια της εκει που ηθελε, κυριως πανω στα ηχεια. Καθε φορα που την εβλεπα την απομακρυνα απο εκει και την πηγαινα στο ονυχοδρομιο και της το εδειχνα. Ε με τα πολλα εμαθε!
Επισης κατι αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να τριψεις λιγο αποξηραμενο catnip (γατοχορτο-θα το βρεις σε καποια pet shop) πανω στο ονυχοδρομιο του γατουλη σου, καποιες γατες ελκονται ιδιαιτερα στη μυρωδια και την γευση του.
Καλη επιτυχια!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,251 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:07, 02-04-11:

Καλησπερα και καλωσηρθες.
Ενα θα σου πω.Περιγραφεις τον δικο μου γατο..τον μπουκακο μου!.Ετσι ακριβως ηταν μικρος.Φαντασου οτι ειχα,και εχω δηλαδη..ειδικο κολουβι για αγρια ζωα,για να τον πηγαινω στο γιατρο.Με τον καιρο και μεγαλωνοντας θα ηρεμισει.Τον βαθμο..δεν μπορω να τον ξερω.Εμενα εχει μεγαλη διαφορα..αλλα καποια πραγματα εχουν μεινει.Δηλαδη...ερχεται για χαδια μονο οταν θελει αυτος..που και που,ριχνει και καμια δαγκωνια..αλλα ειναι αξιαγαπητος..και εχει γινει πολυ πιο χαδιαρης απο οτι μικρος.Σας ευχομαι τα καλυτερα.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 19:51, 02-04-11:

καλησπερα! περιγραφετε ακριβως τον γατο της γιαγιας μου. ο οποιος ποτε μα ποτε δεν ηρεμησε..ειναι 5 χρονων και αγριευει σε ολους μας. πολυ αγριο γατι.και αυτο κερμιδογατακι ειναι , ενα μαυρο. οταν ηταν μικρο λεγαμε πως θα ηρεμησει αλλα τελικα δεν ηρεμησε ποτε..δεν παιζει ποτε μαζι μας. και να κανει δηθεν πως παει να παιξει, μας αγριευει και μας επιτιθεται. ελπιζω ο δικος σας μεγαλωνοντας να αλλαξει. ευχομαι να εχουν δικιο οσοι εγραψαν πριν απο μενα σχετικα με το γατακι σας. γιατι η αφορμη, οχι η αιτια αλλα η αφορμη που δεν συμπαθουσα τις γατες πριν παρω τις δικες μου, ηταν ο γατος της γιαγιας μου!

Παράθεση

Μπρέτσελ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μπρέτσελ
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Μπρέτσελ έγραψε στις 19:13, 01-07-11:

Καλησπέρα σας, και συγχαρητήρια για το υπέροχο site!
Πρόσφατα έγινα και εγώ γατομανούλα! Πρίν απο 3 εβδομάδες λοιπόν υιοθετήσαμε με τον φίλο μου ενα υπέροχο γατάκι! Την Μπρέτσελ μας! Βρέθηκε έξω απο pet shop σε ηλικία ημερών, μέσα σε ενα κουτάκι! Οι άνθρωποι του pet shop το μαζέψανε και το φροντίσανε μέχρι να το χαρίσουν κάπου! Έμεις λοιπόν το πήραμε στο σπίτι οταν ήταν 1μισή μηνών! Φάνηκε να προσαρμόστικε αρκετά γρήγορα στο χώρο, της φτιάξαμε και δικό της δωματιάκι με πολλά παιχνίδια
, ονυχοδρόμειο κτλ. και ήταν εξαρχής πολύ ζωηρούλι!
Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετα απο περίπου 2 εβδομάδες! Παρατητήσαμε οτι πολλές φορές κατα τη διάρκεια των παιχνιδιών
η συμπεριφορά της αλλάζει απότομα...συκώνεται όλη η τρίχα της ξαφνικά δεν μας πλησιάζει αλλο...επιτίθεται απότομα ενώ της μιλάμε γλυκά, η ουρίτσα της φουντώνει και προχωράει πλάγια! Στην αρχή νομίζαμε οτι ειναι μέρος του παιχνιδιού αλλα πλέον βλέπουμε οτι το παθαίνει και στα καλά καθούμενα χωρίς να παίζουμε και μάλιστα πολλές φορές ορμάει στα κεφάλια μας τραβάει τα μαλλιά!
Στεναχωριέμαι πολύ και δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν της αρέσει ώστε να το αλλάξω!
Τι πρέπει να κάνω? να την μαλώσω? Να συνεχίσω να της μιλάω γλύκα?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:28, 01-07-11:

Καλησπερα..και να χαιρεστε το γατουλινι σας
Και ομως παιζει...πιστεψε με παιζει!!!..Σαφεστατα και να μην την μαλωσεις...ειναι παιχνιδι..να εισαι σιγουρη για αυτο!.Τα γατακια οταν ειναι νεαρα..ακριβως ετσι κανουν..μεσα απο αυτα,μαθαινουν τις δυνατοτητες τους.Κανουν φανταστικες επιθεσεις,σηκωνουν τριχα κλπ.Αν ειχατε και αλλο γατακι..σιγουρα θα τα εκανε εκει.Δεν εχεις δει τα αδελφακια πως παιζουν;;Ομως δεν εχετε..και ετσι αυτον τον ρολο τον παιζετε εσεις.
Που να δεις τι μου εκανε ο δικος μου ο γατος..με παραφυλαγε κατω απο καναπεδες..μου αρπαζε το ποδι..και δεν το αφηνε με τιποτα...οταν με ρωταγαν τι ρατσα ειναι,τους ελεγα...ανθρωποφαγους-ανθρωποφαγους...
Σιγα σιγα..οσο μεγαλωνει θα ηρεμισει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μπρέτσελ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Μπρέτσελ έγραψε στις 19:47, 01-07-11:

Σ'ευχαριστώ πολυυυ μας πήρες ενα μεγάλο άγχος! Αυτο με τα πόδια το κάνει και η δικιά μας και η αλήθεια ειναι οτι γελάμε καθε φορά που στήνει καρτέρι και περιμένει ποτε θα περάσει κάποιος να του ορμίξει! Φοβηθήκαμε απλά οτι μπορεί να μην της αρέσει κατι και να ξεσπάει με αυτον τον τρόπο! Ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:49, 01-07-11:

Όντως ισχύει ακριβώς έτσι.. Και εμείς που φιλοξενούμε μια μικρούλα 2,5 μηνών έκανε σαν τρελλή. Δάγκωνε, γρατζούναγε και έτρεχε από πίσω μας σε όλο το σπίτι. Από χθες που της φέραμε (την φιλοξενούμε και αυτήν) μία φιλενάδα, σε εμάς έρχεται μόνο για χάδια και όλα τα υπόλοιπα τα κάνει σε αυτήν. Να παίξουνε θέλουν τρομάρα μου. Είναι κάτι σαν τα μικρά παιδιά που σου τραβάνε τα μαλλιά να στα ξεριζώσουν.

Παράθεση

Μπρέτσελ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

H Μπρέτσελ έγραψε στις 19:55, 01-07-11:

Αυτο σκεφτήκαμε και εμείς να της βρούμε μια φιλεναδίτσα να ξεσπάει λιγάκι! Πάντως τις τελευταίες μέρες ουτε για χάδια πολυ έρχεται! Μόνο οταν νυστάζει...χορταίνω να την φιλάω και να την χαιδεύω...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:59, 01-07-11:

Να σας εξομολογηθω κατι;;; Ο μπουκακος μου...ακομα ζωντοβολο ειναι!!....ναι..οκ..εχει ηρεμισει κατα πολυ..παρα πολυ..ομως οταν πειναει..ή οταν μιλαω στο τηλεφωνο,ερχεται και μου ριχνει κατι τσακανιες..μα κατι τσακανιες...αλλο πραγμα!!
Παντως τα περισσοτερα ηρεμουν κατα πολυ.Μην κοιτας τον δικο μου..ειπαμε..ανηκει στη ρατσα ανθρωποφαγους-ανθρωποφαγους..

Παράθεση

Μπρέτσελ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

H Μπρέτσελ έγραψε στις 20:13, 01-07-11:

εχω λιώσει με το ανθρωποφάγους ανθρωποφάγους....!Γενικά πιστέυω οτι οι γάτες δεν μεγαλώνουν ποτέ και κάνουν πολύ αισθητή την παρουσία τους. Γι'αυτο ανησυχώ μην ξυπνήσω φαλακρή καμιά μέρα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:17, 01-07-11:

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ......πολυ μου αρεσε αυτο...
κοιτα..ειναι και στην προσωπικοτητα της καθε γατας.Δεν ειναι ολες το ιδιο...πχ...οι δικες μου..ενω εχουν μεγαλωσει στο ιδιο περιβαλλον..τα βρηκα απο πολυ μικρα..ειναι εντελως διαφορετικα.Η μικρη μου...νυχι δεν βγαζει...ο μεγαλος...ειπαμε τι ειναι..

Παράθεση

Μπρέτσελ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

H Μπρέτσελ έγραψε στις 20:53, 01-07-11:

Ναί σίγουρα ειναι και το θέμα της προσωπικότητας δεν το συζητάω...αν και έχω παρατηρήσει( απο την εμπειρία μου με τα σκυλιά κυρίως) οτι τα αρσενικά ειναι πάντα λίγο πιο ζωηρούλικα και πιο γκρινιάρικα( άντρα θέλω τώρα τον θέλω ενα πράμα)! Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν υπάρχει όντος διαφορά...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:59, 01-07-11:

χμ....δεν ξερω..πιο μπουνταλαδες μου φαινονται..πιο ζωχαδες..και πιο βλακες...οπως σε ολα τα ειδη τα αρσενικα.....συγνωμην αντρουληδες του φορουμ..

Παράθεση

kira 55

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kira 55
H kira 55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H kira 55 έγραψε στις 21:23, 01-07-11:

παιδιά έχω πάρει και εγώ ένα γατάκι από το δρόμο και είναι μάλλον 3 μηνών και έχει πολύ επιθετική συμπεριφορά όταν παω να το πάρω αγκαλιά και γρυλιζει. Είμαι καινούργια στη σελίδα και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-07-11 στις 21:29. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:33, 01-07-11:

Kαλησπερα και καλωσηρθες,.
Καταρχην να σε ενημερωσω να μην γραφεις greeklish,γιατιν απαγορευεται απο τους κανονισνμους του site.Δες σε παρακαλω τα πμ σου.
Μην αγχωνεσαι..και μην πελαγωνεις.Εινια απολυτα φυσιολογικο αυτο.Το γατακι φοβαται..σκεψου οτι ηταν αδεσποτο,οτι μπηκε σε ενα καινουργιο περιβαλλον..οτι δεν σε ξερει.Η επιθετικη συμπεριφορα ειναι λογο φοβου και ανασφαλειας.Θελει υπομονη...και να μην το πιεζεις καθολου για χαδια κλπ.Βαλε σε ενα ησυχο δωματιο..αν ειναι δυνατον αυτο,την αμμολεκανη του..το φαγακι τοιυ και το νερακι του...οχι αποτομες κινησεις και θορυβους..αστο να εξοικιωθει με το χωρο..να ηρεμισει...και στη συνεχεια ανοιξε απλα την πορτα..κια αστο μονο του να εξερυενησει και να μαθει το υπολοιπο σπιτι.
Ξαναλεω...μην το παιρνεις αγκαλια...ειναι πολυ νωρις ακομα..σε φοβαται.Τη γατα..πρεπει μονη της να την αφησεις να ερθει.

Παράθεση

Μπρέτσελ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

H Μπρέτσελ έγραψε στις 21:42, 01-07-11:

χαχαχαχα....δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζι σου....

Παράθεση

kira 55

Νεοφερμένος

H kira 55 έγραψε στις 22:02, 01-07-11:

σε ευχαριστώ πολύ γιατί είχα τρελαθεί.σίγουρα όμως θα ηρεμισει ? το μεγάλο το αποδέχεται το μικρό κ αυτό τίποτα.τρώει με το δυσκολία κ χθές έφυγε κ πήγα κ το μάζεψα από το δίπλα σπίτι που πήδηξε.πόσο καιρό θα πάρει να προσαρμοστεί?

Παράθεση

Μπρέτσελ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

H Μπρέτσελ έγραψε στις 22:06, 01-07-11:

Κιρρα 55 έχει δίκιο η πουπουλίνα σε όσα σου λέει....μην βιάζεσαι! Φτιάξ του ένα χώρο δικό του που να μπορεί να νιώθει ασφάλεια και δώς του χρόνο να προσαρμοστεί, φρόντισε όμως η αμμολεκάνη να μην είναι πολυ κοντά στο πιατάκι με το φαγητό του! Την μικρούλα μου και τώρα ακόμη δεν την πιέζω για χαδάκια....μονο όταν νυστάζει έρχεται συνήθως!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:11, 01-07-11:

Ακου κατι....αν το αφηνεις να κυκλοφορει εκτος σπιτιου..να μην εισαι σιγουρη για τιποτα.Δυστυχως..καθημερινα βλεπουμε θεματα με γατακια που εβγαιναν εκτος σπιτιου..και δεν ξαναγυρισαν..ή πεθαναν.Φιλικη συμβουλη...ΟΧΙ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ.
Απο εκει και περα..σαφεστατα και θα ηρεμισει...αλλα θελει υπομονη...και προπαντως να μην το πιεζεις καθολου.Ουτε για αγκαλιες ουτε για χαδια.Και μην αγχωνεσαι τοσο..γιατι νιωθει και αυτο τη νευρικοτητα σου..και γινεται πιο νευρικο.
Οσον αφορα το οτι τρωει με δυσκολια..δεν μου αρεσει αυτο.Θα πρεπει να το πας στον κτηνιατριο να το εξετασει...μπορει να εχει καποιο προβλημα το μικρο...αλλα ουτως ή αλλως πρεπει να επισκεφτητε κτηνιατρο..για τις αποπαρατωσιτωσεις...και μια γενικη εξεταση.

Παράθεση

kira 55

Νεοφερμένος

H kira 55 έγραψε στις 22:23, 01-07-11:

το πηγα αμεσως σε κτηνιατρο απλα εχει μια ιωση κ μοθ εδωσε σιροπακι κ σταγονες για τα ματια κ του εκανα κ αποπαρατωσιτωσεις με ενα υγρο ποθ του βαζεις στο κεφαλακι γιατι ειχε ψυρες.βασικα δεν τρωει με δυσκολια αλλα αρνητε αρκετη ωρα να φαει.με το μεγαλο τον γατο τι να κανω?ο μεγαλος φενετε να το εχει δεχτει το μικρο ομως αντιδρα οταν παει να το μυρισει.ι αληθεια ειναι οτι το επερνα αγκαλια γιατι νομιζα οτι ετσι πρεπει.να αφινω το μεγαλο στον ιδιο χωρο με το μικρο??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:32, 01-07-11:

ωραια..απο κτηνιατρο ειμαστε οκ.
Κοιτα..κανονικα..η καλυτερη επαφη..ειναι η σταδιακη..δηλαδη σε αλλο δωματιο το καινουργιο,σε αλλο το παλιο.Ομως εδω βλεπω οτι δεν εχει προβλημα ο μεγαλος.Ομως φοβαται ο καινουργιος.Για αυτο..αν μπορεις...βαλτο αρχικα σε ενα δωματιο..με τα πραγματα του,απλως για να ηρεμισει..και να τρωει με ανεση.Ομως πραγματικα,απο αυτα που λες..δεν βλεπω καποια δυσκολια μεταξυ τους..ισως εσενα να φοβαται περισσοτερο το γατι..και οχι τον αλλο γατο.
Σου ξαναλεω..οχι...δεν πρεπει να τον παιρνεις αγκαλια τωρα..ουτε να τον χαιδευεις.Σιγα σιγα θα γινουν αυτα..θα πρεπει να νιωσει ασφαλεια το γατακι..θα παρει καποιες μερες..ειναι σιγουρο αυτο.

Παράθεση

Μπρέτσελ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

H Μπρέτσελ έγραψε στις 22:45, 01-07-11:

Κι εμένα τις πρώτες μέρες δεν έτρωγε πολυ.....την κυνηγούσα με το πιάτο....σε όποιο δωμάτιο βρισκόταν της πήγαινα και το πιατάκι να το βλέπει! Σταδιακά ξεκίνησε να τρώει όλο και περισσότερο! Καλό θα είναι να δοκιμάσεις και διαφορετικές τροφές ίσως να μην του αρέσει κάποια που παίρνεις και γιαυτό να μην τρώει! Η δικιά μου τώρα έφτασε σε σημείο να με βλέπει να τρώω και να θέλει και το δικό μου το φαϊ. Νομίζω είναι λογικό....ζούσε τόσο καιρό στο δρόμο και βρέθηκε ξαφνικά σε ξένο σπίτι με ξένους ανθρώπους, δώς της λίγο χρόνο να καταλάβει τι γίνεται...

Παράθεση

kira 55

Νεοφερμένος

H kira 55 έγραψε στις 22:48, 01-07-11:

σε ευχαριστω για τις συμβουλες κ ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι το μικρο γατακι μασ εχει βγει πολυ τσαμπουκας.λες να εχει σχεση που ειναι 3 μηνων κ να μην επρεπε να το παρω?αλλα μου ειπαν εκει που ρωτησα στο νοσοκομειο που ηταν οτι αν δν το επερνα σιγουρα καποιος θα του εβαζε φολα για να μην γεμισει η αυλη τοθ νοσοκομειου.επλιζω να εκανα καλα που το πηρα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:59, 01-07-11:

Καλε...εννοειται πως επρεπε να το παρεις...δεν υπηρχε περιπτωση να επιβιωσει αλλιως...
Απλα..θελει χρονο να προσαρμοστει...μην αγχωνεσαι..ολα καλα θα πανε

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 01:14, 02-07-11:

Είναι τόσο γλυκό και συγκινητικό να αγχώνεσαι για το πως θα προσαρμοστεί το μικρούλι σου όσο το δυνατόν καλύτερα μαζί σου. Είναι κάποια γατάκια που πραγματικά είναι θαρραλέα και αμέσως μόλις τα πας σπίτι αρχίζουν να εξερευνούν και προσαρμόζονται με την μία. Δεν είναι όμως όλα έτσι!Κάποια μπορεί να είχαν μια άσχημη εμπειρία εκεί που έμεναν πριν και να φοβούνται οτιδήποτε φέρνει σε άνθρωπο. Μία μικρή που μαζέψαμε χτες ακόμη και σήμερα τρέμει. Την έχουμε κλείσει σε έναν μικρό χώρο με τα πραγματάκια της και περιμένουμε. Το πρωί την πήγαμε στην κτηνίατρο και πραγματικά φοβήθηκα ότι θα πάθει καρδιακή προσβολή, έτσι όπως χτυπούσε η καρδούλα της. Τώρα το βράδυ όμως άρχισε ήδη δειλά δειλά να κάνει τα πρώτα της βήματα εκτός του δωματίου.Οπότε μην ανησυχείς για τίποτα. Αν την χειριστείς σωστά και με ηρεμία, σε μία εβδομάδα δεν θα ξεκολλάει από έσενα. Πόσο τέλεια που έδωσες σπίτι σε ένα μικρούλι,σκέψου ότι αν δεν ήσουν εσύ μπορεί και να μην ζούσε τώρα.Οπότε απλά με λίγο φόβο που νιώθει τώρα,σίγουρα δεν παθαίνει τίποτα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 18:59, 02-07-11:

Εννοειται καλα εκανες και το πηρες μην το συζητας!!!!!!Το μονο που μενει τωρα ειναι να ανοιξεις ενα θεματακι για να μας γνωρισεις τα γατουνια σου!!!!!!!!!!!

Παράθεση

amelie89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη amelie89
H amelie89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H amelie89 έγραψε στις 22:35, 05-07-11:

Καλησπέρα, μόλις έγινα μέλος της γατοπαρέας καθώς ο γατούλης μου με έχει μπερδέψει πολύ με τη συμπεριφορά του και θέλω τη γνώμη σας.. Τον βρήκα πριν εναμιση μήνα στο δρόμο πολύ τρομοκρατημένο αφου επι 6 ώρες ήταν παγιδευμένος στη νησίδα ανάμεσα στις 2 κατευθύνσεις της Βασ. Σοφίας. Τώρα είναι 3 μηνών, τον έχω μέσα στο σπίτι, είναι πολύ ζωηρός όπως όλα τα γατιά σ αυτή τη ηλικία αλλα μερικές φορές πιστεύω οτι έχει ψυχολογικά προβλήματα. Καταρχάς όποτε κουναω τα χέρια μου είτε να τον χαιδέψω είτε να πιασω κάτι με δαγκώνει κατευθείαν. Ξέρω οτι οι γάτες αν δε θέλουν δεν τις χαιδεύεις γνκ..Το θέμα είναι οτι για να τον χαιδέψω έρχεται στην αγκαλιά μου και αρχίζει και "πιπιλίζει" τη μπλούζα μου με μανία. Αρχικά σκέφτηκα οτι είναι μικρός και με βλέπει σαν τη μαμά του αλλά το θέμα είναι οτι το κάνει και σε αλλους και δεν το σταματάει εδώ και 1μιση μήνα! Θα σταματήσει ποτέ? Δε γίνεται για να το χαιδέψουμε να μας "μαγαρίζει" τις μπλούζες! Ρωτάω λοιπόν αν έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία και να μου προτείνει κάτι..

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 23:03, 05-07-11:

Καταρχας να τον χαιρεσαι
Δεν νομιζω οτι ειναι ψυχολογικα προβληματα...εμεις τη μικρη τη βρηκαμε 3 μηνων και τωρα ειναι ενος ετους και ακομα μας δαγκωνει και μας γρατσουναει...Το δαγκωμα απο οτι εχω καταλαβει ειναι παιχνιδι για τα γατουνια μας ή ένδειξη οτι κατι θελουν (συνηθως θελουν να παιξεις μαζι του)- τουλαχιστον αυτο ισχυει για τη μικρη μας-
Το θεμα του πιπιλισματος δεν το γνωριζω καθολου...
Ευχομαι οτι καλυτερο στο μικρουλη και σε εσενα και αναμενουμε φωτο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:13, 06-07-11:

Καλησπερα.Το γατακι σου εχει την πιο φυσιολογικη συμπεριφορα που θα μπορουσε να εχει.Ακριβως ετσι κανουν τα μικρα...σε αυτη την ηλικια.Αν ειχε αδελφακια..θα επαιζε κυριως με αυτα.Τωρα απλα..παιζει μαζι σας..γιατι παιχνιδι ειναι,και με αυτον τον τροπο μαθαινει τις δυνατοτητες του.
Αληθεια..τι εννοεις οτι..μαγαριζει τις μπλουζες με το πιπιλισμα;;

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 12:19, 06-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από amelie89
Καλησπέρα, μόλις έγινα μέλος της γατοπαρέας καθώς ο γατούλης μου με έχει μπερδέψει πολύ με τη συμπεριφορά του και θέλω τη γνώμη σας.. Τον βρήκα πριν εναμιση μήνα στο δρόμο πολύ τρομοκρατημένο αφου επι 6 ώρες ήταν παγιδευμένος στη νησίδα ανάμεσα στις 2 κατευθύνσεις της Βασ. Σοφίας. Τώρα είναι 3 μηνών, τον έχω μέσα στο σπίτι, είναι πολύ ζωηρός όπως όλα τα γατιά σ αυτή τη ηλικία αλλα μερικές φορές πιστεύω οτι έχει ψυχολογικά προβλήματα. Καταρχάς όποτε κουναω τα χέρια μου είτε να τον χαιδέψω είτε να πιασω κάτι με δαγκώνει κατευθείαν. Ξέρω οτι οι γάτες αν δε θέλουν δεν τις χαιδεύεις γνκ..Το θέμα είναι οτι για να τον χαιδέψω έρχεται στην αγκαλιά μου και αρχίζει και "πιπιλίζει" τη μπλούζα μου με μανία. Αρχικά σκέφτηκα οτι είναι μικρός και με βλέπει σαν τη μαμά του αλλά το θέμα είναι οτι το κάνει και σε αλλους και δεν το σταματάει εδώ και 1μιση μήνα! Θα σταματήσει ποτέ? Δε γίνεται για να το χαιδέψουμε να μας "μαγαρίζει" τις μπλούζες! Ρωτάω λοιπόν αν έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία και να μου προτείνει κάτι..
Αυτά ακριβώς έκανε και ο δικός μας. Μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Τώρα κλείνει τον πρώτο του χρόνο, και έχει ηρεμήσει αρκετά. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, όταν του δοθεί η ευκαιρία και δει ότι τον παίρνει, δαγκώνει στο ψαχνό και παίρνει και ύφος περήφανου πολεμιστή

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το εξής: όταν αρχίζει να δαγκώνει, να τραβάς ήρεμα το χέρι σου και αμέσως να του προσφέρεις ένα από τα παιχνίδια του στη θέση του χεριού, για να του τραβήξεις την προσοχή και να βγάλει την ενέργεια του εκεί.

Πάντως μείνε ήσυχος, το γατάκι σου είναι μια χαρά και σου εύχομαι να χαίρεστε ο ένας τον άλλο και να σου ζήσει πολλά χρόνια.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 12:19, 06-07-11:

μπορεί να νομίζει πως είσαι η μαμά του και να σε πιπιλίζει γι αυτό (καμιά φορά προσπαθώ να βρω να θηλάσω από το κεφάλι του αδερφού μου)

Παράθεση

amelie89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη amelie89
H amelie89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H amelie89 έγραψε στις 13:07, 06-07-11:

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι αυτο με το "πιπίλισμα". Πιστεύω πως όντως είναι μίμηση θηλασμού αλλα δε θα πρεπε ν έχει σταματήσει σ αυτη την ηλικία να το επιδιώκει?? "μαγαριζει τις μπλούζες" εννοώ ότι μας τις κάνει μούσκεμα απο τα σάλια με το να γλείφει με μανία! δεν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?
Υ.Γ1. Είναι ο γατούλης του αβαταρ μου
Υ.Γ.2 Δεν είδα οτι είχε ανέβει το άρθρο μου και ανέβασα ακόμα ένα με τίτλο "γατούλης με οιδιπόδειο"

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:11, 06-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από amelie89
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι αυτο με το "πιπίλισμα". Πιστεύω πως όντως είναι μίμηση θηλασμού αλλα δε θα πρεπε ν έχει σταματήσει σ αυτη την ηλικία να το επιδιώκει?? "μαγαριζει τις μπλούζες" εννοώ ότι μας τις κάνει μούσκεμα απο τα σάλια με το να γλείφει με μανία! δεν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?
Υ.Γ1. Είναι ο γατούλης του αβαταρ μου
Υ.Γ.2 Δεν είδα οτι είχε ανέβει το άρθρο μου και ανέβασα ακόμα ένα με τίτλο "γατούλης με οιδιπόδειο"
Το πιπιλισμα συνηθως το σταματανε.Ποτε ακριβως..μην με ρωτησεις.
ΥΓ..δεν το ειδες,γιατι ειχες ανοιξει το θεμα σε λαθος περιοχη...στα αρθρα,,,ειναιν αορατα αρχικα τα ποστ για τους χρηστες.

Παράθεση

ζουζου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουζου
H ζουζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H ζουζου έγραψε στις 14:18, 06-07-11:

Καλησπέρα και από μένα,

Από προσωπική πείρα σου λέω ότι θέλει να παίξει και σε γρατζουνάει και σε πιπιλάει... Αλλά για να μην γρατζουνάει τις ταπετσαρίες, κουρτίνες καλό θα είναι να τις αγοράσεις παιχνίδια (χνουδωτά μπαλάκια) και ένα ονυχοδρόμειο . Θα πηγαίνει λοιπόν εκεί να παίζει και θα σε αφήσει ήσυχη για αρκετή ώρα.

Η άλλη λύση είναι να τις βγάλεις τα νύχια (όχι εσύ, κτηνίατρος να το κάνει) αλλά είναι να σα πηγαίνεις κόντρα στην φύση της γάτας. Οπότε προτίμησε τα παιχνίδια και όλα πάνε καλά!

Φιλάκια,

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Είναι υποτονικό το γατάκι μου... - Από lili.
      Το θέμα έχει λάβει 42 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-14 στις 23:35.
    • Το γατάκι μου είναι στριμμένο! - Από ΣεραφίναΑ
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-13 στις 20:38.
    • Το γατάκι μου είναι κουτσό... - Από Aniouli
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-05-12 στις 15:59.
    • Το γατάκι μου είναι υποτονικό - Από ΚΩΝΣΤΑ
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-11 στις 12:04.
    • Το γατάκι μου είναι αρρωστούλι - Από alexiab
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-10-09 στις 14:56.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους